כל משתתפי ״עולם אחד – ביחד בבית״ (צילום:  AP Photo/Montage)
האם "עולם אחד - ביחד בבית" יהפוך ל"לייב אייד" של ימינו?

שירת הקורונה

מוזיקה

ביום ראשון בשלוש לפנות בוקר לפי שעון ישראל, ישודר ברחבי העולם מה שיהיה כנראה אירוע התרבות הגדול ביותר של ימי הקורונה - "עולם אחד - יחד בבית" ● ליידי גאגא יזמה; בילי אייליש, אלטון ג׳ון, פול מקרטני, ליזו, כריס מרטין, סטיבי וונדר ורבים אחרים נרתמו - וכמעט כל תחנה ואתר בעולם יעבירו את המופע בשידור חי ● אמיר בן-דוד ויואב קוטנר נזכרים במופעי הענק של פעם - מהפסטיבלים של שנות ה-60 ועד לשיא הבלתי נשכח של ״לייב אייד״ ב-85׳

"עולם אחד – יחד בבית" יהיה כנראה אירוע התרבות הגדול ביותר של ימי הקורונה, ומן הסתם אחד מאירועי המוזיקה והטלוויזיה הגדולים והמשונים בהיסטוריה.

האירוע יתחיל במוצאי שבת הקרובה, 18 באפריל, בשמונה בערב של החוף המזרחי באמריקה – בשלוש לפנות בוקר לפי שעון ישראל – וצפוי להיחרט בזיכרון הקולקטיבי הגלובלי, להפוך לאירוע "איפה היית כש…" ולהזכיר לנו גם בעוד עשורים את הדרמה הגדולה של הימים האלה, כשהעולם כולו עצר מלכת והסתגר מפוחד בבית.

עולם אחד – ביחד בבית. כרזת הארוע
עולם אחד – ביחד בבית. כרזת הארוע

רשימת המשתתפים מסחררת: פול מקרטני, אלטון ג'ון וסטיבי וונדר מבית הלורדים של המוזיקה; בילי אייליש ואחיה פיניאס, ליזו וג'יי בולווין מייצגים את הכוחות העולים החדשים; אדי וודר מ"פרל ג'ם", כריס מרטין מ"קולדפליי" ובילי ג'ו ארמסטרונג מ"גרין דיי" יהיו נציגי הלהקות, שלא יכולות עכשיו להופיע בהרכבים מלאים, אז הן שולחות לחזית רק את הסולנים.

גם הטנור האיטלקי אנדראה בוצ'לי והפסנתרן הסיני לאנג לאנג יהיו שם, כנציגי המוזיקה הקלאסית וכשגרירי שתי הארצות שחטפו את הקורונה הכי קשה בסיבוב הראשון של המגפה. אפילו דיוויד בקהאם בליינאפ, לא כל כך ברור למה. אולי ידגים בעיטות חופשיות בסלון.

אלו ועוד רבים אחרים יופיעו בשידור חי מההסגר בביתם, במגה-אירוע שישודר במקביל ב-CBS, NBC ו-ABC בארה"ב ובעוד עשרות תחנות טלוויזיה בעולם, ויועבר במקביל גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב ברשת. ינחו אותו (בנפרד ומהבית כמובן) מגישי תוכניות הלייט-נייט האמריקאים סטיבן קולבר, ג'ימי קימל וג'ימי פאלון.

ג׳ימי קימל, סטיבן קולבר, ג׳ימי פאלון (צילום: AP Photo/Montage)
מנחי הארוע: ג׳ימי קימל, סטיבן קולבר, ג׳ימי פאלון (צילום: AP Photo/Montage)

ואצלנו? מתאגיד השידור "כאן" מסרו שהם מעוניינים לשדר את המופע "ונמצאים במגעים עם גורמים שונים הקשורים בהפקה, כרגע ללא התקדמות ממשית". גם בערוץ 13 "בוחנים את האפשרות" לשדר את המופע, אבל עוד לא החליטו.

גיבוש הליין-אפ המפואר הזה רשום על שמה של ליידי גאגא, שלא רק תשיר – יש לקוות – את הלהיט הגדול שלה מ"כוכב נולד", אלא גם תוסיף לרשימת תארי הכבוד המתארכת שלה את תהילת ה"לייב אייד" של תקופתנו. מאחר שהיא אמריקאית, היא לא תזכה בנוסף גם בתואר אצולה ממלכת אנגליה כמו בוב גלדוף, שאירגן בשנות השמונים את הלייב אייד, אבל מה איכפת לה? היא ממילא כבר נכנסה לאירוע כליידי.

אי אפשר עכשיו לדעת מי מוכן ומי לא מוכן להופיע בתנאים בסיסיים כאלה, מהבית, ולמי מתאים או לא מתאים להשתתף באירוע שליידי גאגא חתומה עליו. ברור שהליין-אפ שהתגבש אמריקאי מאוד, עם קישוטים סמליים ליבשות האחרות. והוא גם לבן מאוד, כמו כל אירועי הצדקה הגדולים של העשורים הקודמים.

ליידי גאגא בסופרבול, ב-1 בפברואר 2020 (צילום: Photo by Scott Roth/Invision/AP)
ליידי גאגא בסופרבול, ב-1 בפברואר 2020 (צילום: Photo by Scott Roth/Invision/AP)

עם כל האהבה לליזו והכבוד לסטיבי וונדר, המוזיקה השחורה האמריקאית החדשה בקושי מיוצגת. כל אצולת ההיפ הופ והסול, שאחראית לפסקול הדומיננטי בכל העולם בעשורים האחרונים, רושמת נפקדות תמוהה. מביונסה וג'ייזי, דרך ריהאנה, דרייק וקנדריק למאר ועד צ'יילדיש גמבינו וטיילר דה קריאטור.

בולטים בהיעדרם גם זמרים שידועים כפילנתרופים וכפעילים חברתיים כמו בונו, פינק ו-A.I.M. מי אמר מה למי ומי סירב למי ולמה? אלה עניינים שעוד יתבררו בהמשך, מן הסתם.

בידוד באחוזה של 25 דונם

היוזמה למופע הביתי הייתה של יו אוונס, פעיל חברתי אוסטרלי בן 37, שייסד לפני 12 שנים את ארגון Global Citizen,  שמטרתו להילחם בעוני בעולם. אוונס הבין שכדי להרים אירוע בסדר גודל כזה הוא חייב על גשר הפיקוד שם גדול, ופנה לליידי גאגא, שהשתתפה בעבר באירועי גיוס כספים של הארגון שלו.

אוונס תפס את ליידי גאגא מסוגרת בביתה. כמי שסובלת מפיברומיאלגיה (דאבת שרירים), מחלה הפוגעת במערכת העצבים וגורמת לכאבים כרוניים, ליידי גאגא נמצאת בקבוצת הסיכון של הקורונה, וחייבת להישמר במיוחד.

למזלה, הבית שבו היא מסוגרת הוא לא דירת שיכון צפופה בפרברים, אלא אחוזה של 25 דונם במאליבו, שעליה אמרה לפני פרוץ המשבר ל"ווג": "זה מקום המחבוא שלי. נווה המדבר שבו אני מוצאת שלווה. אני קוראת לזה 'הארמון הצועני שלי'". אם כבר סגר קורונה כפוי, עדיף שזה יהיה בבית שכולל אולפן הקלטות, פסנתר כנף לבן וחדר מיוחד שבו אפשר להציג את 11 פרסי הגראמי ואת פסלון האוסקר שלך.

ליידי גאגא תכננה להוציא ממש השבוע את אלבומה החדש "כרומטיקה", והשבועות האלה היו אמורים להיות שבועות יחסי הציבור אינטנסיביים מבחינתה. עם פרוץ המשבר היא החליטה לדחות את הוצאת האלבום עד שהעניינים יירגעו מעט. כשאוונס הציג לה את הרעיון שלו, היא התלהבה מיד. הליין-אפ גובש בסדרה של שיחות ועידה טרנסאטלנטיות, בין ליידי גאגא, יו אוונס והאמנים שגוייסו למיזם.

בימים כתיקונם, אירוע תרבות בסדר גודל כזה היה מושך תשומת לב עולמית עצומה. חשיפתו הייתה נערכת עם כל הדאווין של עולם הבידור שהיכרנו. אבל הימים אינם מתוקנים. העולם של אתמול חבש מסכה וירד למחתרת, ולכן חשיפת "עולם אחד – יחד בבית" הייתה צנועה וסגפנית, ברוח העידן החדש. אם לא שמעתם על האירוע עד עכשיו – זה כנראה בגלל שבמהומת השבועות האחרונים הוא עבר מתחת לרדאר של התקשורת הישראלית, שעסוקה כרגע בדברים דחופים בהרבה. גם זה מסימני הזמן.

בימים כתיקונם, אירוע תרבות בסדר גודל כזה היה מושך תשומת לב עולמית עצומה. חשיפתו הייתה נערכת עם כל הדאווין של עולם הבידור שהיכרנו. אבל הימים אינם מתוקנים, ולכן חשיפת "עולם אחד – יחד בבית" הייתה צנועה וסגפנית, ברוח העידן החדש

ד"ר טדרוס אדהנום גברייסוס – יו"ר ארגון הבריאות העולמי הראשון שהגיע מאפריקה והראשון שהוא גם רופא במקצועו, ומי שייזכר בתולדות הימים האלה כמי שהכריז על מגפת הקורונה כפנדמיה – בישר על "עולם אחד – יחד בבית" בהודעה ששודרה באתר האינטרנט של ארגון הבריאות העולמי, כמובן בלי נוכחות כלי תקשורת.

הוא העביר את השידור לליידי גאגא הספונה בביתה. היא סיפרה – באיכות שידור גרועה במיוחד, כשרק מנורת שולחן פשוטה לצידה – שלמופע בשבת יהיו שלוש מטרות מרכזיות, שאף אחת מהן אינה איסוף תרומות. היא לא מתכוונת לשחזר את הרגע ההוא מ"לייב אייד" שבו בוב גלדוף צרח בשידור חי: "תנו לי את הכסף שלכם! אני רוצה את הכסף המזויין שלכם!".

"זה לא יהיה אירוע של גיוס כספים", אמרה ליידי גאגא, "אנחנו פועלים במקביל מאחורי הקלעים לגייס תרומות. העברנו קריאה ל-68 מנהלים של החברות והתאגידים הגדולים והנדיבים בעולם וכבר גייסנו 35 מיליון דולר. אבל כשנעלה לאוויר בשבת אנחנו מבקשים ממכם להשאיר את הארנקים בצד. פשוט שבו ותהנו מהמופע – הוא מגיע לכולכם.

 ליידי גאגא: "זה לא יהיה אירוע של גיוס כספים. אנחנו פועלים במקביל מאחורי הקלעים לגייס תרומות. אבל כשנעלה לאוויר אנחנו מבקשים ממכם להשאיר את הארנקים בצד. פשוט שבו ותהנו מהמופע"

"אנחנו אסירי תודה לצוותים הרפואיים בכל רחבי ארה"ב ובעולם כולו, שנלחמים עכשיו בנגיף הקורונה. המגיפה העולמית הזו היא קטסטרופה. אנחנו אסירי תודה לארגוני הבריאות הגדולים, כמו גם לרופאים ולאחיות שישנים בלילות במכוניות, כדי לא להדביק את המטופלים ואת בני המשפחה שלהם.

"מה שאתם עושים עכשיו זה להגן על העולם, ואתם עושים את זה באופן מעורר הערצה. באירוע שייערך ב-18 באפריל אנחנו מתכוונים לספר את הסיפורים שלכם ולחגוג את ההישגים של קהילת הרפואה העולמית".

שלושת היעדים המרכזיים שליידי גאגא הגדירה למופע בשבת, ישמחו מאוד את ההיפים המזדקנים שמסוגרים עכשיו בבתיהם וחוששים לפגוש את הנכדים. הם יזכירו להם רוח הסולידריות הנאיבית שנשבה – כך מספרים אלה שזוכרים משהו מהסיקסטיז – באירועי המוזיקה הגדולים של שנות השישים ותחילת שנות השבעים, לפני שעולם המוזיקה הפך סופית ל"תעשיה של קוליות" (כהגדרתו הקולעת בסרט "כמעט מפורסמים").

"אנחנו נחגוג את הנדיבות העולמית שמתגבשת עכשיו", אמרה ליידי גאגא, "נבליט את כוח המשיכה העצום של תנועה תרבותית חדשה שנולדת בחסות אירוע מפתיע בעל ממדים היסטוריים, ונהלל את הכוח של הרוח האנושית".

הביטלס היו הראשונים, כמובן

"עולם אחד – יחד בבית" יהיה תחנה נוספת – שהיינו מתקשים לדמיין כמוה עד לפני שבועות אחדים – במרוץ שליחים תרבותי ומוזיקלי שהתחיל בסיקסטיז.

"אם אני מסתכל על זה מבחינה היסטורית, אז בחצי השני של שנות השישים התחילו להבין את הכוח שיש למוזיקה. בייחוד מוזיקת הפולק והרוק. הכוח לחבר בין אנשים במספרים עצומים", אומר יואב קוטנר לזמן ישראל. "זה התחיל ב-67' עם הפסטיבל בניופורט ואחרי זה עם וודסטוק כמובן. ככה בעצם התחילו הפסטיבלים הגדולים.

"בגלל אמצעי התקשורת של אותם ימים, אלה לא היו אירועים ששודרו לייב בכל העולם. שידור הלייב המוזיקלי הראשון שהועבר באמצעות לווין, היה שידור השיר All You Need is Love של הביטלס. זה היה ביוני 67', שלושה שבועות אחרי סרג'נט פפר. זה היה בעצם שידור הלווין העולמי הראשון.

"אם אנחנו נזכרים במופעים גדולים שנערכו למען מטרה כללית גדולה, אז הראשון שעשה מופע ספציפי כדי לאסוף כסף למען מטרה חשובה היה ג'ורג' האריסון עם המופע למען בנגלדש. ראווי שנקר, נגן הסיטאר שהיה ידיד ומורה של ג'ורג' האריסון, סיפר לו על הצרות בבנגלדש וגייס אותו.

"צריך לזכור שזה עוד היה בעולם שבו התקשורת לא הגיעה לכל פינה בעולם. רבים מאלה שהתעניינו במופע של האריסון בקושי ידעו שיש מקום כזה שנקרא בנגלדש, או איפה זה בכלל נמצא, וברור שהמופע לא שודר בשידור חי".

הקונצרט למען בנגלדש שאירגן האריסון, הורכב משני מופעים שנערכו בזה אחר זה, בשעות אחר הצהריים והערב של 1 באוגוסט 1971 במאדיסון סקוור גארדן בניו יורק. כ-40 אלף איש רכשו כרטיסים לשני האירועים הנפרדים, שהניבו הכנסות של כרבע מיליון דולר.

יואב קוטנר: "צריך לזכור שזה עוד היה בעולם שבו התקשורת לא הגיעה לכל פינה בעולם. רבים מאלה שהתעניינו במופע של האריסון בקושי ידעו שיש מקום כזה שנקרא בנגלדש, וברור שהמופע לא שודר בשידור חי"

אחרי שהאריסון שמע מראווי שנקר (שהוא הודי ממוצא בנגלי) על המצב ההומניטרי הקשה במזרח תת היבשת ההודית, הוא הקליט את השיר "בנגלדש", שההכנסות ממכירתו הועברו לקרן למען בנגלדש. אחר כך ניסה לגייס את חבריו מהביטלס למטרה הנאצלת.

ג'ון לנון הסכים עקרונית להופיע, אבל רק בתנאי שיוקו אונו תשיר לצידו. האריסון הסכים – אבל זה לא יצא בסוף לפועל. פול מקרטני סירב להופיע כל זמן שהסכסוך המשפטי בין חברי הביטלס בעקבות הפירוק הטרי לא ייפתר. רק רינגו סטאר אמר כן וגם הגיע והופיע לצד האריסון, בוב דילן, אריק קלפטון, ביל פרסטון, ליאון ראסל ודון פרסטון.

הקלטות הקונצרט למען בנגלדש נערכו על ידי הריסון ופיל ספקטור כסט של שלושה תקליטים, שזכה באותה שנה לגראמי כאלבום השנה. היה גם סרט דוקומנטרי שתיעד את האירוע ויצא שנה מאוחר יותר וגם הכנסותיו הופנו לקרן למען בנגלדש. תחקיר שפורסם בלוס אנג'לס טיימס ב-1985 גילה שהעברת הכספים לבנגלדש התעכבה במשך 11 שנים בגלל בעיות מיסוי. "טענו אז שרוב אלו שהיו זקוקים לעזרה כשהמופע נערך, מתו לפני שהכסף הגיע אליהם", אומר קוטנר.

המופע לבנגלדש גיבש בעצם את המתכונת ששוחזרה מאז בווריאציות שונות: בקצה אחד אירוע דרמטי שמחייב מענה מהיר (ובדרך כלל כולל מיליוני אומללים שנואשים לעזרה). בקצה השני אמנים מהשורה הראשונה ומפורסמי-על, שמתגייסים למטרה הנאצלת. באמצע – תקשורת עולמית שאין דבר שהיא אוהבת יותר משידורים חיים שמרגשים צופים בכל העולם ועושים טוב בלב.

בספטמבר 1979, ברוס ספרינגסטין הצעיר גנב את ההצגה באחד מסדרת מופעי ה-No Nukes שנערכו גם הם במאדיסון סקוור גרדן, במחאה על תקלה חמורה שהתרחשה בכור גרעיני בפנסילבניה ב-26 במרץ 1979. 200 אלף איש צפו בקרוסבי סטילס ונש, ג'יימס טיילור, קרלי סימון, תום פטי, גיל סקוט הרון ורבים אחרים.

כעבור שש שנים, ב-1985, נערך אירוע הצדקה הטלוויזיוני הגדול ביותר בהיסטוריה – הלייב אייד – שבוב גלדוף, סולן ה-Boomtown Rats, יזם כדי לגייס תרומות לנפגעי הרעב בעקבות הבצורת הקשה באתיופיה. 1.5 מיליארד צופים עקבו בשידור חי אחרי שני המופעים המרכזיים שנערכו באצטדיון וומבלי בלונדון ובאצטדיון JFK בפילדלפיה (ובשתי במות קטנות יותר, במוסקבה ובסידני).

הלייב אייד נולד בזכות כתבה הופכת בטן של העיתונאי מייקל בורק ששודרה באוקטובר 1984 בבי בי סי.  בורק תיעד באפריקה את זוועות הרעב באתיופיה, אותן תיאר כ"רעב תנ"כי במאה ה-20" וכ"הדבר הכי קרוב לגיהנום עלי אדמות".

גלדוף צפה בכתבה והזדעזע. הוא כתב עם חברו מידג' יור מ-Ultravox את "האם הם יודעים שזה כריסמס?" שהוקלט בחופזה בנובמבר 1984 על ידי להקה שכונתה "בנד אייד", והורכבה מרשימת חלומות של אמנים כמו בונו, בוי ג'ורג', סימון לה בון, סטינג, פול יאנג, פול וולר, פיל קולינס ועוד רבים.

השיר, שיצא במהירות כדי להספיק להגיע לחנויות לפני חג המולד, הפך לסינגל הנמכר ביותר בתולדות בריטניה, הכניס 8 מיליון פאונד, במקום 70 אלף פאונד שקיוו לגייס. גלדוף התמלא ביטחון והחליט ללכת על כל הקופה, עם מופע חוצה יבשות שלא היה כמוהו, וספק אם יהיה כמוהו בעתיד, ששודר בכל העולם בשידור חי.

16 לוויינים עבדו 16 שעות רצופות כדי לשדר את המופע – שהחל ב-12 בצהריים בלונדון והסתיים בפילדלפיה בארבע בבוקר (שעון לונדון). למרות תקלות טכניות רבות במהלך השידור, כולל שני בתים של "היי ג'וד" שפול מקרטני שר בלי הגברה – האירוע נחשב אז להצלחה טכנולוגית אדירה.

את השיאים האומנותיים של האירוע ההוא יהיה קשה מאוד לשבור.

לד זפלין התאחדו להופעה ראשונה אחרי מותו של המתופף ג'ון בונהאם חמש שנים קודם לכן (בהופעה גרועה למדי, למרבה הצער). פיל קולינס, שנבחר להחליף את בונהאם (לצד המתופף טוני תומפסון מ"שיק"), היה האמן היחיד שהופיע גם בלונדון וגם בפילדלפיה, אחרי שהצליח לדלג בין שתי הבמות המרכזיות במטוס קונקורד.

להקת "קווין" עלתה על הבמה בוומבלי להופעה בלתי נשכחת, שהוכתרה מאז שוב ושוב כהופעה הטובה ביותר בהיסטוריה, ושוחזרה בשנה שעברה במלואה בסרט על חייו של פרדי מרקורי.

חוץ מהם הופיעו – בין היתר, כי הרשימה ארוכה מאוד – בוב דילן, U2, מדונה, מיק ג'אגר וגם פול מקרטני ואלטון ג'ון – היחידים מאותו אירוע מיתולוגי שישתתפו גם במופע "עולם אחד – יחד בבית" שייערך השבוע.

"אני לא יכולה לדבר כרגע, ג'ימי"

הבלגן הכללי שמאפיין את הימים האלה, יוצר אפיזודות משונות שלא ראינו כמותן בעולם המאורגן, המנוהל, המיוחצן והמאופר שקדם לימי הקורונה. ג'ימי פאלון, מגיש The Tonight Show, שיהיה גם אחד המנחים של "עולם אחד – יחד בבית", קיווה שליידי גאגא תכריז על האירוע בתוכניתו, שאותה הוא משדר בשבועות האחרונים מביתו, כולל הפדיחות שמוכרות לכל משתמש זום, כשלאחת התוכניות האחרונות בתו הקטנה התפרצה באמצע השידור.

פאלון הודיע בשבוע שעבר בתחילת אחת התוכניות שהוא עומד לראיין את ליידי גאגא ש"מתכוונת להודיע הודעה עצומה, אותה היא תבשר הערב בתוכנית". הוא העלה את גאגא לשידור, כשהוא מדבר אליה בסלולרי שהחזיק בכף ידו ואמר לה "יש לך הודעה גדולה להודיע הערב?" וליידי גאגא הנבוכה ענתה לו "אני לא יכולה, ג'ימי. אני לא יכולה לדבר כרגע. אני ממש מצטערת, אבל זה ממש זמן לא טוב".

פאלון הפנה את המסך הקטן בידו לעבר המצלמה וליידי גאגא המבולבלת אמרה "אני לא יכולה לראות אותך. האם אני בטלוויזיה?". פאלון ניסה לדובב אותה שתגיד משהו על התוכנית הגדולה שלה, אבל ליידי גאגא הדפה אותו ואמרה "אני לא יכולה לספר לך, כי אני עוד סוגרת את הקצוות. יש לי המון שיחות טלפון לעשות".

"עולם אחד – יחד בבית" לא רק נולד בחיפזון ובנסיבות משונות מאוד. הוא גם יהיה שונה לחלוטין ממופעי הראווה הבינלאומיים הגדולים שקדמו לו, לא רק כי לא יגוייסו בארוע תרומות אלא גם כי ההופעות עצמן יתקיימו בלי נוכחות קהל.

האומנים לא יעלו הפעם על במות הענק של וומבלי או מאדיסון סקוור גרדן, אלא יופיעו מהבית. לבד לגמרי מול צוות צילום מצומצם, שישמור מהם מרחק ביטחון ברוח ציוויי הריחוק החברתי. מאות מיליוני המעריצים יצפו בהם מרחוק, כשהם במצב דומה בבתיהם.

זה מוזר ונראה מנוכר, אבל יש לזה גם צד אינטימי, מפתיע מאוד ואפילו מרגש.

"עשינו בשבת שעברה אירוע שהוקדש למאיר אריאל שנערך כמובן מרחוק בזום", מספר קוטנר. "אירחנו את יהודה עדר ומיקי קם ששרו מהבית בתל אביב ואת דיוויד ברוזה שסיפר על העבודה עם מאיר אריאל ושר מביתו שבניו יורק. צפו בשידור בזום מאות אנשים.

יואב קוטנר (צילום: משה שי/פלאש90)
יואב קוטנר (צילום: משה שי/פלאש90)

"אורלי יניב אמרה לי למחרת, שהיא הרגישה שהיה בזה משהו נורא משונה. מצד אחד יש כמובן מין ריחוק כזה, כי כל אחד נמצא בבית אחר. מצד שני – באירועי התרבות האלה בזום נוצרת גם קירבה נורא חזקה שמרגישים אותה. אני, כצופה, שונא מופעי ענק. אתה לא רואה בהם כלום.

"כשאתה מגיע לוומבלי ועומדים שם 90 אלף איש, מה אתה רואה כבר? אתה רואה את המסכים. באירוע כזה אמנם אין באמת קהל, וזה כאילו מנוכר, אבל אתה מרגיש מאוד קרוב לאמנים ויש גם תחושה של קירבה מיוחדת בין הצופים. מהבחינה הזו, זה כן מייצר משהו חדש שלא היה כמוהו קודם".

התחושה הזו שכולנו באותה סירה. שגם פול מקרטני סגור עכשיו בדיוק כמונו בין ארבע קירות גם אם הבית שלו קצת יותר גדול משלנו ועכשיו הוא שר לנו, ולעוד מיליונים שנמצאים בדיוק באותו מצב.

"בדיוק. המופע בשבת ישודר בטלוויזיה, אז הוא לא יהיה בזום, מן הסתם. אבל תחשוב על זה – אם זה היה בשידור זום, פול מקרטני גם היה יכול לראות אותך, אם היה בא לו".

עוד 2,439 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 8 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המסעדנים מזהירים מפני קריסה כלכלית ונתניהו נוזף ברשות המסים

נתניהו, כ"ץ ובכירי האוצר מגבשים את פרטי הפיצויים לשכירים ועצמאים ובהמשך הערב פגישת תקציב עם גנץ ● בעקבות חשיפת זמן ישראל, התנועה לאיכות השלטון פנתה לוועדת הכנסת שלא לקבל את בקשת רפי פרץ להגדירו כמתפלג מסיעתו ● פרופ' סדצקי התפטרה מתפקיד ראש שירותי בריאות הציבור: "ישראל נעה למקום מסוכן"

עוד 37 עדכונים

מצחצחי הנעליים ומחריבי הדמוקרטיה

חבורה עלובה של מצחצחי נעליים מתכנסת כל יום בכנסת ישראל כדי לשמש תפאורה במסע הפיכתה של ישראל לביביקרטיה. מדינתו של אדם אחד נאשם בפלילים, חדל אישים, המוביל אותה לקטסטרופה כלכלית, בריאותית ודמוקרטית.

מסע ההשפלות שעובר כעת מי שהיה התקווה האלטרנטיבית לשלטון נתניהו – הרמטכ"ל לשעבר, הגבוה וכחול העיניים שניבט אלינו משלטי החוצות – כבר תואר לעייפה. גם כאן.

אם נתניהו מזמין אותו ללשכתו ואומר לו "צחצח לי את הנעליים בני, או שאני הולך לבחירות" הוא פשוט מתכופף ומצחצח לו את הנעליים.
אין שאלה בכלל.

אם נתניהו מזמין אותו ללשכתו ואומר לו "צחצח לי את הנעליים בני, או שאני הולך לבחירות" הוא פשוט מתכופף ומצחצח לו את הנעליים. אין שאלה בכלל

מצבו של גנץ בשנה וחצי הקרובות, עד מועד החילופים בראשות ממשלת החילופים והראשים החלופיים, כל כך נואש, כל כך חסר מוצא, שהוא קלע את עצמו לחיסול הקריירה מיד – או לצחצוח נעליו של נתניהו עד שהיא תסתיים ממילא בעת או לקראת החילופים.

גנץ מוכן לאכול צפרדעים ונחשים, חול ושקרים, חוקים מטורללים ומיליון מובטלים ובלבד שיגיע למועד שנקבע בהסכם הקואליציוני לחילופי ראשי הממשלה.

גם חברי הכנסת של כחול לבן, העבודה, ויתר חברי הקואליציה האוטומטיים של נתניהו, נמצאים באותו מצב. נתניהו יגיד להם שהוא רוצה להיות דיקטטור, לחוקק חוקים כרצונו, לקבל כספים כאוות נפשו ונפש רעייתו, והם ישתחוו אפיים ארצה. כמו כלבים מושפלים ילקקו את סוליות נעליו ויבצעו את המשימה המבוקשת. ירוצו להביא מקל, יקפצו לגובה כף ידו או ירימו יד בעד חוקים שמרסקים סופית את הדמוקרטיה.

מצחצחי הנעליים כל כך עלובים, כנועים, מושפלים, ותלויים בנאשם בפלילים, עד שאין להם בעיה לבצע כל גחמה מופרעת, אנטי דמוקרטית, לא חוקית ושפלה נגד אזרחי המדינה, ובלבד שהם עצמם יישארו על כסאם בכנסת.

כמו כלבים מושפלים ילקקו את סוליות נעליו ויבצעו את המשימה המבוקשת. ירוצו להביא מקל, יקפצו לגובה כף ידו או ירימו יד בעד חוקים שמרסקים סופית את הדמוקרטיה

מצחצחי הנעליים לא מותירים ברירה אלא למרי אזרחי.

בחירות לכנסת אינן כרטיס חופשי לחוקק חוקים שישללו בחירות דמוקרטיות למשל. אי אפשר להשתמש בטיעון שמניעת בחירות מצדיקה תמיכה בחיסול סמכויות הכנסת וזכויות האזרחים.

חברי קואליציית נתניהו, כולם כאחד, מבצעים כרגע פשע נגד הדמוקרטיה. פשעים נגד בוחריהם. בחסות המאבק בקורונה, ובחסות תמיכתם בהסכם הקואליציוני הם מאפשרים לנתניהו לבצע את הפשעים שלו נגד שלטןן החוק, נגד חוקי המדינה הדמוקרטית ונגד האינטרס של כלל אזרחי ישראל.

אין מילים עדינות לומר זאת – נתניהו וחברי הקואליציה התומכת בו מבצעים ממש עכשיו הפיכה שלטונית.

שומרי הסף עוד מצקצקים בלשון, שאריות התקשורת עוד מדווחת ומנסה להסביר, אבל ההפיכה כבר מבוצעת הלכה למעשה.

נתניהו ימשיך לשקר ולפזר ספינים, אך חברי הכנסת השותקים והצייתנים הם שאחראים כרגע לחיסולה הפיזי של מדינת ישראל בכל מובן מוכר. מדינת הרווחה רוסקה, מדינת החוק מתפוררת, הערבות ההדדית נרמסת, הדמוקרטיה במובנה המערבי המוכר לנו מאז הקמת המדינה, נמחקת. פשוטו כמשמעו.

חברי קואליציית נתניהו מבצעים כרגע פשע נגד הדמוקרטיה. אין מילים עדינות לומר זאת – נתניהו וחברי הקואליציה התומכת בו מבצעים ממש עכשיו הפיכה שלטונית

כל אלה מבוצעים בשל חולשתם של הנבחרים ורצונם לאחוז בכל מחיר בתפקיד, בשכר, באפשרות שניתנה להם במרמה לשבת בבית המחוקקים בהרכב שהבוחר לא רצה ואף התנגד לו, לכהן תחת נאשם בפלילים ולשרת אותו אישית, למרות שבוחריהם ברוב מוחלט אמרו את ההיפך.

ההפיכה השלטונית החלה עם השקר של הנבחרים לבוחרים. כעת לא נותר לבוחרים אלא לומר את דברם גם ברחוב, לפני שישארו חסרי כל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 510 מילים

מה באמת עובר בראש של נתניהו כאשר הוא דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי, בשעה שכל העולם (כמעט) מתנגד לכך? ● התפיסה האסטרטגית השמרנית הישראלית מציעה הסבר רחב ומקורי למהלך: רה"מ מזהה את הירידה במעמדה הבינלאומי של ארצות הברית, ומבקש להיערך לכאוס העולמי שיגיע בעקבותיה ● פרשנות

עוד 1,984 מילים

150 אלף משפחות ישראליות נזקקות לסיוע בהשגת מזון

זה לא חרטא: למאות אלפי משפחות בישראל אין כסף לקנות אוכל והן תלויות במזון שמחלקות להן עמותות, ומספר הנזקקים גדל דרמטית בעקבות הקורונה ● יש אנשים שאוכלים ארוחה אחת ביום, ויש אנשים שאוכלים מזון שאינו בריא להם או אינו מתאים למצבם הבריאותי ● דב צ'רניחובסקי, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי: "לכל החברה שלנו, שרואה את עצמה כחברת היי-טק מתקדמת, קשה להסתכל למציאות בפרצוף"

עוד 1,968 מילים

אחרי שאף תכנית ממשלתית לא הצליחה להוריד משמעותית את מחירי הדיור, ליצמן ודרעי מקדמים הקלות ליזמי פרויקטים של פינוי-בינוי ● אבל את המחיר ישלמו הדיירים הוותיקים שלא מעוניינים בשינוי, אשר כוח המיקוח שלהם ייפגע משמעותית ● בנוסף, מומחים מזהירים כי הדירות שייבנו כך לא יענו על הצרכים האמיתיים של האוכלוסייה הישראלית, ורק יתרמו להשתוללות שוקי הנדל"ן והמשכנתאות

עוד 1,972 מילים

למקרה שפיספסת

הורסים אנדרטאות

הורסים אנדרטאות כי לא רוצים לראות עבר מכוער. אבל העבר המכוער לא הולך לשום מקום. אי אפשר למחוק אותו. צריך להביט בו בעזרת היסטוריונים. צריך לגנות אותו. אבל להרחיק אותו מהעיניים זה כמו לעצום עיניים מולו.

הורסים אנדרטאות כי לא רוצים לראות עבר מכוער. אבל הוא לא הולך לשום מקום. אי אפשר למחוק אותו. צריך להביט בו בעזרת היסטוריונים. צריך לגנות אותו. אבל להרחיק אותו מהעיניים זה כמו לעצום עיניים מולו

על כל אנדרטה שנהרסת נהרס גם הסיכוי לבוא אליה עם כיתת בית ספר ולקיים על ידה ויכוח.

הורסי אנדרטאות ומוחקי סרטים הם אלה שרק העבר הקרוב אומר להם משהו. הם לא רוצים לדעת על העבר הרחוק ועל המורשת רבת הפנים, וגם רבת הניגודים, שזורמת אלינו מן המרחקים. כי כדי למחוק את כל בעלי העבדים מן העבר – צריך להיכנס למוזיאונים ולנפץ קודם כל את כל פסלי המצביאים והקיסרים הרומים. כולם היו בעלי עבדים. צריך גם למחוק מן התנ"ך את דיני העבדות, כי אבותינו היו בעלי עבדים. אז אל תצחיקו אותנו עם קוצר הראות שלכם.

צנזורה זה בשביל הטאליבן שפוצץ את פסלי בודהה. ויכוח זה בשביל מתקני עולם שרוצים, בין השאר, עולם בלי צנזורה. לאסור את "חלף עם הרוח" זה מטופש, אבל להקרין את "חלף עם הרוח" יחד עם כתובת שהעבדות מוצגת בו באופן מבזה – זה מצוין.

"חלף עם הרוח" זה גם גזענות, אבל זה גם מופת של לספר סיפור קולנועי. טריפו למד מ"חלף עם הרוח", פאסבינדר למד מחלף עם הרוח, גם מאור זגורי למד. הורסי העבר לא שמעו על מורכבות, על פסלים וסרטים שיש בהם גם כיעור תרבותי וגם השג תרבותי. בשבילם העולם חד מימדי.

"חלף עם הרוח" זה גזענות, אבל גם מופת של סיפור קולנועי. טריפו ופסבינדר למדו מ"חלף עם הרוח". גם מאור זגורי למד. הורסי העבר לא שמעו על מורכבות, על יצירות שיש בהן גם כיעור תרבותי וגם הישג תרבותי

רק אל תביאו דוגמה מפיסלי היטלר. אמרתם היטלר וגמרתם לחשוב על מה שקורה לנגד עיניכם.

בכניסה למוזיאון להיסטוריה של הטבע, ליד הצלע המערבית הנפלאה של הסנטרל פארק בניו יורק, אי אפשר שלא לראות פסל של תאודור רוזוולט. רם ונישא על גב סוס אביר, הוא מוליך משני צדדיו, כמו שבויים או משרתים, יליד אמריקני בכובע נוצות ושחור נמוך וכמעט ערום. זה מגעיל. אבל מה לעשות שתאודור רוזוולט, שכיהן כנשיא בין 1901 ל-1909 היה שמרן שלא רק טיפח את הטבע, אלא גם סרב לשבור שביתות, וגם מינה את השר היהודי הראשון בקבינט של ארצות הברית, וגם קיבל את פרס נובל לשלום.

מזמן לא התעוררה בארצות הברית תנועה צודקת ומבטיחה כמו BLACK LIVES MATTER. אם היא גם תפיל את טראמפ היא תביא חסד גם לאמריקאים וגם לעולם, וגם האפרטהייד הישראלי יבהל. אז אל תחזקו את טראמפ כשאתם מציגים את עצמכם כהורסי המורשת האמריקאית, ומניחים לרשע הנבער הזה להופיע כמגן הפסלים והמורשת.

להט מהפכני היה בכל המהפכות. כשהלהט הוביל אל הרס פסלים – במהפכה הצרפתית, במהפכה הרוסית, ברפובליקה שהתגוננה על חייה בספרד – זה עזר לאויבי המהפכה. גם כיוון שהאנרגיה להרוס סמלים מרעילה את האנרגיה לבנות חברה ממשית, לא סימלית.

כשיש מהפכה צודקת ברחובות מתביישים אנשים נאורים להגיד למהפכנים שלא ישתוללו. זאת בושה שמביישת את אומץ הלב מול הצודקים, שהוא קשה יותר מאומץ הלב מול הלא-צודקים.

כשהלהט המהפכני הוביל להרס פסלים – במהפכה הצרפתית והרוסית, וברפובליקה המתגוננת בספרד – זה עזר לאויבי המהפכה. אנרגיה להרוס סמלים מרעילה את האנרגיה לבנות חברה ממשית, לא סימלית

במקום להרוס אנדרטאות תקימו אנדרטאות. ליד כל מצביא יהיר רוכב על סוס תקימו אנדרטה עם המבט החכם בעיניים של מרטין לותר קינג.

כאשר נחשפו התועבות שעשה גנרל הטרנספר רחבעם זאבי-גנדי סיפרה רבקה מיכאלי שהוא הטריד אותה מינית, והוסיפה שבכל פעם שהיא נוסעת מתחת לגשר גנדי בהרצליה היא יורקת. אל תשנו את שם הגשר, כדי שאפשר יהיה לחזור ולירוק כשעוברים תחתיו. יריקה נכונה גם היא מורשת היסטורית מצוינת.

פרופ' נסים קלדרון הוא מבקר ספרות ותרבות. נולד ועבד בתל אביב, עבד גם בבאר שבע, נוסע שוב ושוב לניו יורק, ויסע עוד היום לכל עיר בעולם, רק לא אל חיק הטבע. כתב ספרים על ההקשר הפוליטי של הספרות בישראל, על נתן זך, על הקשר בין השירה העברית לבין הרוק הישראלי, ועל מאיר אריאל. ערך מבחרי שירים של נתן זך ואורי ברנשטיין. מלמד במחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר ובבית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. כותב כעת על ענבל פרלמוטר. חבר מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 586 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ראיון בגיל 80, רינגו סטאר ממשיך להפיץ פיס אנד לאב

רינגו סטאר לא ייתן למגפת הקורונה לקלקל לו את "מופע יום ההולדת הגדול של רינגו" היום, לכבוד יום הולדתו ה-80 ● המתופף האגדי של הביטלס מתכנן הלילה חגיגה עם מיטב חבריו, ביניהם כמובן פול מקרטני, בשידור חי ביוטיוב ● רגע לפני שהוא נכנס לעשור התשיעי של חייו, סטאר התיישב לראיון מלא זכרונות ואופטימיות ● "אני מתכוון להמשיך הרבה יותר מ-80 שנה", הוא מבטיח

עוד 1,749 מילים

באישון לילה, הממשלה ביטלה את עקרון הפרדת הרשויות

בארבע לפנות בוקר העבירה הממשלה חקיקת-בזק המאפשרת לה לשנות את ההגבלות המוטלות על הציבור, ללא שום צורך לקבל את אישור הכנסת - לא בדרך של חקיקה ואף לא בדרך של דיון ואישור בוועדה הרלוונטית ● המשמעות היא כי הכנסת מתפרקת מסמכותה לקיים פיקוח פרלמנטרי נאות אחר הממשלה ● ספק אם בג"ץ יאפשר פגיעה כה מהותית בריבונותה של הכנסת ● פרשנות

עוד 1,090 מילים
אוהדי הפועל ירושלים במשחק הצ'מפיונס ליג ב-23 באוקטובר 2019

בשניות האחרונות של גמר גביע המדינה בכדורסל, ב-18 באפריל 1996, קלע קפטן הפועל ירושלים עדי גורדון את סל הניצחון ורץ להניף את הגביע ● "לא היה להם שום סיכוי מולי", סיפר גורדון אחרי המשחק, "הקהל הרים אותי לשמיים" ● אבל עכשיו אין קהל ומנהלת הכדורסל שוקלת לסגור את הליגה בימים הקרובים ● שלום ירושלמי שבור לב ולבד בהיכל

עוד 525 מילים

המשטרה לא מעבירה מידע למועצה למניעת אובדנות

"המידע על התאבדויות מגיע אלינו באיחור של שנתיים, ולא ניתן להילחם בתופעה בלי מידע עדכני", כך אומר לזמן ישראל פרופ' גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות במשרד הבריאות ● "אנו מגששים באפלה, ועובדים לפי מגמות לא רלוונטיות", מוסיפה ד"ר שירי דניאלס ● במדינות רבות המשטרה מסייעת בנושא, בין היתר במיפוי אתרים שכיחים לביצוע פעולות אובדניות ● במקביל, משרד החינוך הפסיק לבדוק אירועי התאבדות של תלמידים

עוד 951 מילים

רפי פרץ הגיש בקשה להתפלג מימינה

אתמול נחשף בזמן ישראל כי מינויו של רפי פרץ לשר עשוי להיות מנוגד לחוק ● זאת, משום שפרץ לא התפלג מסיעת האופוזיציה ימינה בטרם מינויו לשר בממשלת הנוכחית ● בעקבות הפרסום, הגיש היום פרץ הודעה לוועדת הכנסת על רצונו להתפלג מימינה ולהקים סיעה חדשה ● אולם כמה מומחים משפטיים הטילו ספק האם די בהודעה זו כדי להכשיר את מינויו בדיעבד

השר לענייני ירושלים ומורשת ויו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, הגיש היום לוועדת הכנסת הודעה על התפלגותו מסיעת ימינה – זאת בעקבות חשיפת זמן ישראל אתמול כי מינויו לשר עשוי להיות מנוגד לחוק משום שלא התפלג מסיעת האופוזיציה ימינה בטרם מינויו לשר.

בהודעה שהגיש היום (שני), פרץ מבקש להתפלג מימינה ולהקים סיעת חדשה בשם "הבית היהודי מיסודה של המפד"ל".

מכתבו של רפי פרץ לוועדת הכנסת, 6.7.2020
מכתבו של רפי פרץ לוועדת הכנסת, 6.7.2020

חוק הכנסת קובע כי "רואים התפלגות של סיעה לענין סעיף 6א לחוק-יסוד: הכנסת" בין השאר אם "ההתפלגות היא של סיעה שהיא צירוף של מפלגות, וההתפלגות היא על פי ההשתייכות לאותן מפלגות, והיא הגישה ליושב ראש ועדת הבחירות המרכזית בעת הגשת רשימת המועמדים שלה, נוסח של הסכם בדבר צירוף של מפלגות כאמור".

פרץ התמודד ברשימת ימינה במקום השני, מטעם הבית היהודי וכך מופיעה רשימת המועמדים בוועדת הבחירות המרכזית. על פי חוק הכנסת, "נמסרה לועדת הכנסת הודעה בכתב מטעם סיעה או חלק ממנה על התפלגות כאמור … תאשר ועדת הכנסת את השינוי".

עם זאת, כלל לא ברור האם הודעת ההתפלגות כעת מספיקה כדי להכשיר בדיעבד את מינויו של פרץ לשר בממשלה הנוכחית.

מומחים למשפט חוקתי עמם שוחחנו סבורים כי מאחר שההודעה על הפילוג לא הוגשה עד לפרסום בזמן ישראל, יש לראות בפרץ חבר כנסת "פורש" לכל דבר ועניין.

על פי חוק יסוד הממשלה, ח"כ פורש אינו יכול לכהן כשר במהלך כל כהונת הכנסת הנוכחית. כמו כן, אותו ח"כ לא יוכל להתמודד מטעם כל מפלגה המיוצגת בכנסת הנוכחית.

הבוקר הגישה תנועת משמר הדמוקרטיה הישראלית פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבה היא דורשת ממנו לפעול לביטול מינויו של רפי פרץ לשר.

מתגובת הכנסת לפניית זמן ישראל אתמול עולה כי ניתן להתיר את התסבוכת אליה נקלע פרץ בדיעבד, אולם כאמור, הדעות על כך חלוקות, וייתכן כי הודעתו של פרץ לוועדת הכנסת לא תהיה סוף פסוק בפרשה.

עוד 274 מילים

איך מממנים, בונים ומשווקים את הדירות הכי יקרות בישראל, תוך התגברות על מכשולי הביורוקרטיה והרגולציה? ● ספר חדש מאת היזם עידו חג'ג' - האיש שמאחורי מגדל מאייר המפואר בשדרות רוטשילד בתל אביב - חושף את מאחורי הקלעים של שוק הנדל"ן למיליוניון העליון ● חג'ג' מגלה בספר כיצד "מובילי דעה" ו"אנשים מוכרים" קיבלו הנחות על הדירות במגדל כדי לתרום לאקסקלוסיביות שלו ● ואיך נוצר שם מעגל סגור של קבלנים, יזמים ומממנים שלעתים הופכים לדיירים ● סיפור הסינדרלה של המיליונר הצעיר - שכבר לא בונה דירות לפשוטי העם

עוד 2,469 מילים

אפקט הקורונה "ההמתנה לפסיכיאטר זינקה לחצי שנה"

במערך בריאות הנפש מדווחים על עלייה דרמטית בפניות של מטופלים חדשים בעקבות הקורונה, ועל חוסר היכולת לסייע להם ● "עד עכשיו לא קיבלנו תקנים, אנשי מקצוע או תקציבים מתאימים", אומרים שם ● "אדם עם חרדה או דיכאון שלא מטפל בזה, לא יחזור לתפקד" ● מרבית הפניות החדשות עוסקות בקשיים שהתעוררו בעבודה ובאהבה (או בהיעדרן) ● משרד הבריאות כבר יצא בתכנית לסיוע נפשי לכל אזרח בחינם, אבל זה לא מספיק ● וגם הווירוס עצמו מעורר דאגה בקרב פסיכיאטרים: "הידבקות יכולה לגרום להפרעות כמו אובדן זיכרון, חרדה ודיכאון"

עוד 1,830 מילים ו-1 תגובות

אדלשטיין: אמנה מנהל מיוחד למערכה בקורונה, האוצר יציג תוך יומיים תוכנית כלכלית

הממשלה החליטה על סגירת מועדונים, ברים, אולמות וחדרי כושר; מספר הנוסעים באוטובוס יוגבל ל-20 ותיאסר הפעלת מיזוג אוויר ● נתניהו: "אנחנו כפסע מסגר מלא" ● דירקטוריון אל על אישר מתווה, המאפשר הלאמה של החברה ● הכנסת אישרה בקריאה ראשונה תיקון לתקנות החירום, שלפיו, הגבלות שתטיל הממשלה ייכנסו לתוקף לפני שהכנסת תדון בהם

עוד 44 עדכונים

מעל חמש שנים מאז ירה שוטר למוות בחיר חמדאן בכפר כנא, חוזר המקרה שוב לבית המשפט ● הפעם, לדיון מחדש בהחלטה השנויה במחלוקת של שופטי בג"ץ באוקטובר האחרון, שבצעד נדיר הורו ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את השוטר היורה ● אך אותו שוטר מעולם לא נחקר כחשוד ● הרכב מורחב של חמישה שופטים יצטרך לקבוע האם לאשר או להפוך את ההחלטה התקדימית ● פרשנות

עוד 998 מילים

אם ישראל היא שתקפה באיראן, הסיבות לכך לא מבשרות טובות

איראן מאשימה את ישראל בעוד מתקפת סייבר מתוחכמת, ובפיצוצים המסתוריים שאירעו על אדמתה ● למרות השתיקה הרועמת בירושלים, מפת הפיצוצים האלה מצביעה על מודיעין מדויק, ועל יכולת חדירה עמוקה למערכים סודיים של משטר האייתולות ● בכל הקשור לאפשרות של נקמה איראנית, ישראל נכנסה לכוננות גבוהה ● פרשנות

כל מי שמכיר את מפת אתרי הגרעין של איראן לא מתפלא. ברצף הפיצוצים המסתוריים של השבועות האחרונים, מישהו מנסה לשגר מסר. האיראנים – אשר בפיצוץ הראשון, סמוך למתקן בפרצ'ין, עוד ניסו להסוות את הדברים – עלו בסוף השבוע האחרון מדרגה, ומפנים אצבע מאשימה לישראל.

ירושלים, כתמיד בעניין האיראני, שותקת. הכי רחוק הגיע הבוקר שר הביטחון, בני גנץ, כשחזר בראיון לגלצ על המנטרה: "איראן גרעינית לא תהיה". ולמרות השתיקה הרועמת, בחינה מעמיקה של מפת הפיצוצים מצביעה על מודיעין מדויק מאוד, ועל יכולת חדירה עמוקה למערכים סודיים של משטר האייתולות.

כך, למשל, הפגיעה בפרצ'ין. את האתר הזה חשף לעולם ארגון ביון ב-2007. מדובר במתקן תת-קרקעי המכיל אלפי צנטריפוגות, ושם מחזיקה איראן את הצנטריפוגות המתקדמות ביותר. את המחקר והפיתוח של צנטריפוגות חדשות עושה איראן בנתאנז, שם נרשמה כנראה הפגיעה הכי גדולה בסדרת הפיצוצים.

צוותי כיבוי אש באיראן מגיעים לאתר שבו אירע הפיצוץ. 1 ביולי 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
צוותי כיבוי אש באיראן מגיעים לאתר שבו אירע הפיצוץ. 1 ביולי 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

פיתוח צנטריפוגות באיראן

בישראל, כמו במדינות מערביות נוספות, סימנו את פיתוח הצנטריפוגות כאחד הממדים שאותם חייב העולם לרסן. המתמטיקה פשוטה: מה שעושות עשר צנטריפוגות ישנות, עושה אחת חדשה. כלומר, כאשר תתקבל ההחלטה לפרוץ לפצצה, איראן יכולה להעשיר אורניום בקצב המהיר פי 10 מזה המוכר כיום.

עכשיו גם מובן יותר מה קורה לפרויקט הזה, כאשר פיצוץ מסתורי במתקן חסוי משבית את קו הייצור או את מעבדת המחקר האיראניים. ההיגיון הזה נכון לכל אחד מארבעת הפיצוצים שאירעו על אדמת איראן החל מה-26 ביוני ועד הלילה.

איראן, כאמור, מאשימה את ישראל במתקפת סייבר מתוחכמת. זו לא הפעם הראשונה שמיוחסת יכולת כזו למודיעין הישראלי.

ב-2010, מתקפת סייבר מתוחכמת – הידועה כתולעת סטקסנטגרמה לשורה של פיצוצים בצנטריפוגות שהעשירו אורניום במתקן העל-קרקעי בנתאנז.

לישראל מיוחסת גם מתקפת סייבר שהשביתה לפני חודשיים את הנמל הימי החשוב של איראן, באנדר עבאס. אז, הוגדרה המתקפה כפעולת נקם על ניסיון איראני להשתלט על מנגנון החדרת הכלור למי השתייה בארץ, ולהרעיל אזרחים.

השאלה עתה היא מדוע בחר מי שבחר לתקוף את אתרי הגרעין. אם ישראל אכן עומדת מאחורי התקיפות הללו, יכולות לכך שתי סיבות, ושתיהן לא מבשרות טוב:

הראשונה, גורמים ביטחוניים בישראל עדיין מרגישים שהמסר בהשבתת הנמל לא עבר, ומצריך "שימור הרתעה" ע"י פגיעה בנכסים רגישים יותר לשלטון בטהראן.

האפשרות השנייה, היא פריצת דרך משמעותית בפרויקט הגרעין האיראני, שהצריכה פעולה מיידית להאטת התהליך, מבלי להיגרר לעימות צבאי.

בשני המקרים, אם אכן הייתה זו ישראל, סביר להניח שהשותפים האמריקנים עודכנו, ואולי בחלק מהמקרים אף שותפו. בדיוק כמו ב-2010, אז הגדירו מומחי סייבר את התולעת "מוצר שרק מעצמה יכולה לפתח".

לישראל מיוחסת גם מתקפת סייבר שהשביתה לפני חודשיים את הנמל הימי החשוב ביותר של איראן, באנדר עבאס. אז, הוגדרה המתקפה כפעולת נקם על הניסיון האיראני להשתלט על מנגנון החדרת הכלור למי השתייה בישראל

בסוף השבוע האחרון דיווחה התקשורת בארץ על רמת כוננות גבוהה מפני נקמה איראנית. עיקר תשומת הלב הוקדש לממד הסייבר. כמו ישראל, גם איראן מיפתה היטב את המטרות ברשת, אבל עד כה לא ממש הצליחה לחדור למערכת קריטית.

זה לא אומר שהניסיונות לא יימשכו. להפך, הם צפויים אפילו לעלות מדרגה. השאלה היא האם איראן תסתפק במגרש הקיברנטי, או שמא הכישלון ברשת יאלץ אותה לבצע פיגוע דרך שליח. את זה היא כבר עשתה פעמים רבות בעבר.

עוד 471 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה