• עידן הקורונה הלוויה של פעילי חזבאללה בלבנון, 1 במרץ 2020, ארכיון (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
  AP Photo/Hassan Ammar
 • עידן הקורונה: אחיות בלבנון מריעות למוזיקאים שבאו לשמח אותן ממרפסת סמוכה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
  AP Photo/Hussein Malla
 • נשים סוריות צופות באופרת סבון לרמדאן, ארכיון, 2010 (צילום: AP Photo/Bassem Tellawi)
  AP Photo/Bassem Tellawi
 • עידן הקורונה: חיטוי רחובות בסוריה, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Baderkhan Ahmad)
  AP Photo/Baderkhan Ahmad

מעבר לגבול: בעולם הערבי מחכים במתח לעליית סדרת הטלוויזיה על יהודי כווית

בלוב ובסוריה מפציצים בתי חולים המיועדים לטיפול בנשאי קורונה ● בלבנון, יש מי שמעדיפים למות מהנגיף מאשר מרעב ● בעולם הערבי כולו מחכים בכיליון עיניים לפנינה הטלוויזיונית של חודש הרמדאן ● סעודיה יוצאת למסע קניות עולמי בחסות המשבר הכלכלי ● ומה קרה כאן באפריל 1988 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

המלחמה בלוב פוגעת גם בחולי הקורונה

אם מישהו בלוב קיווה שהסכסוך האלים במדינה יוקפא לזמן מה בגלל מגפת הקורונה, התקוות הללו התבדו סופית. הקרבות בין צבאו של הגנרל המורד ח'ליפה חפתר – בו תומכים בקהיר, בריאד, באבו דאבי ובמוסקבה – לבין הממשלה הלובית המוכרת על ידי האו"ם, המשיכו ביתר שאת. בתחילת השבוע תקף חפתר בטילי גראד את המחסנים של בית החולים אל-ח'דרה לחולי קורונה בטריפולי. משרד הפנים בלוב הודיע כי כמה מעובדי בית החולים נפגעו במתקפה.

כעת יש בלוב רק עשרות בודדות של חולי קורונה מוכרים, ורק אדם אחד נפטר כתוצאה מהידבקות בנגיף, אך ההערכה היא שכמות הנדבקים גבוהה בהרבה, וכי הנתון מושפע ממספר הבדיקות הנמוך שמשרד הבריאות הלובי מצליח לערוך.

תקיפת בתי חולים בלוב ובסוריה היא עניין שבשגרה. רק במהלך חודש מרץ בוצעו כ-20 תקיפות נגד בתי החולים בלוב. בסוריה, כוחותיו של בשאר אל-אסד מרבים להכות בבתי החולים בחבל אידליב, וכתוצאה מההרס המוסדות האלה נסגרים ואינם מסוגלים לקלוט פצועים או חולים. העולם, כהרגלו, מסתכל לצד השני.

2

האם האינתיפאדה חוזרת ללבנון?

למרות החשש מהנגיף המסוכן, כמה מאות לבנונים שוב יצאו בסוף השבוע לרחובות ביירות, טריפולי וערים נוספות, ומחו נגד אזלת היד של הממשלה החדשה בראשות חסן דיאב בהתמודדות עם משבר הקורונה.

שני האשטגים פופולריים שלטו בזירת הטוויטר הלבנונית – "לבנון מתקוממת" ו"כולנו זה אומר כולנו". כתובות גרפיטי בוטות, שקראו להחזיר כסף לעם, הופיעו על קירות הווילות האלגנטיות בשכונות היוקרה בבירה הלבנונית.

עידן הקורונה: אחיות בלבנון מריעות למוזיקאים שבאו לשמח אותן ממרפסת סמוכה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
אחיות בלבנון מריעות למוזיקאים שבאו לשמח אותן ממרפסת סמוכה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

האם המהפכה הלבנונית, שמשכה את לבו של המערב בסתיו 2019, חוזרת לכיכרות הערים? חצי שנה עברה מאז, וממשלה חדשה נבחרה בלבנון, אך המצוקה רק גברה, ולבנון בינתיים פשטה רגל. המדינה שפעם כונתה "שוויץ של המזרח התיכון" הסתבכה מאוד בעשור האחרון, והמצב הכלכלי בה הולך ומידרדר.

משבר הקורונה רק הגדיל את הפער בין אלה שיש להם הכל לאלה שאין להם דבר. הפעם לא יהיו כאן ריקודי שמחה ודיג'יים אופנתיים. המפגינים יוצאים מהבתים בחשש כבד ובלית בררה. בידיהם שלטים שבהם כתוב "מעדיף למות מקורונה ולא מרעב". המשפט הזה מתאר באופן מדויק את המצב בלבנון באביב 2020.

3

סדרת רמדאן כוויתית על משפחה יהודית

חודש הרמדאן בפתח, ועוד מעט ייפתח הקרב הגדול על אחוזי הצפייה בסדרות הרמדאניות, מוסלסלאת, המשודרות במהלך החודש. השנה, בגלל מגפת הקורונה, הקרב זה יהיה עוד יותר דרמטי. הפעם, גם הצעירים לא יוכלו לברוח מהבית לאחר ארוחת האיפטאר המסורתית, אלא יישארו בבית ויצפו עם כולם בטלוויזיה.

סדרה אחת, בשם "אום הארון", כבר מעוררת הדים ברחבי העולם הערבי. מדובר בסדרה כוויתית שמגוללת את סיפורה של משפחה יהודית שהתגוררה במדינה לפני יותר משבעים שנה, עוד בטרם קמה מדינת ישראל.

פעילי בי.די.אס בירדן כבר הפיצו מודעה זועמת, שבה האשימו את היוצרים של הסדרה ואת ערוץ MBC בקידום הנורמליזציה עם ישראל. גם ברשות הפלסטינית קראו לצופים בעולם הערבי להחרים את הסדרה ולא לצפות בה.

יחד עם זאת, לא מדובר בסדרה הראשונה שמגוללת את סיפור הקהילות היהודיות בעולם הערבי. לפני חמש שנים הייתה זו "חארת אל-יאהוד" המצרית, שבמרכזה עמד סיפורו של הרובע היהודי בקהיר לפני הקמת מדינת ישראל.

נראה שבשנים שעברו מאז התחזקה תנועת הבי.די.אס בעולם הערבי, והפכה לקולנית הרבה יותר מקודם, אך עדיין סביר להניח שכל הרעש מסביב ל"אום הארון" רק יעשה לה טוב, ויעלה את שיעורי הצפייה בה באופן משמעותי.

נשים סוריות צופות באופרת סבון לרמדאן, ארכיון, 2010 (צילום: AP Photo/Bassem Tellawi)
נשים סוריות צופות באופרת סבון לרמדאן, ארכיון, 2010 (צילום: AP Photo/Bassem Tellawi)

בעולם הערבי יש עניין אדיר ביהודים, במיוחד ב"יהודים הערבים", כלומר ביהדות ארצות הערב והאסלאם. עוד בשנות האלפיים, פרופ' שמואל מורה מהאוניברסיטה העברית פרסם סדרת מאמרים על יהדות עיראק במגזין הסעודי "אילאף", והם זכו לתהודה גדולה בעיראק – ובמקומות נוספים בעולם הערבי.

כמובן ש"אום הארון" אינה הסדרה היחידה שתשודר במהלך חודש הרמדאן. היא תתחרה בסדרות קומיות, חברתיות ודתיות רבות, אם כי השנה יוצרי טלוויזיה רבים דיווחו כי הם לא הספיקו לסיים את הצילומים בגלל מגפת הקורונה.

לפי שמועה רווחת, הגיבורה הסטירית האהובה "אבלה פאהיטה" –  הבובה המצרית המפורסמת, שלאחרונה זכתה לסדרה חדשה בנטפליקס – תפתיע את הצופים עם הופעת אורח באחת מתכניות הבידור לחג.

4

בריאד יצאו למסע קניות בחסות הקורונה

המחירים בעולם צונחים, והכלכלה נכנסת למיתון. בריאד דווקא חושבים שהמשבר העמוק הוא זמן מושלם ליהנות מהסיילים הקיימים ברחי תבל. נראה שערב הסעודית התאוששה חיש מהר ממלחמת הנפט הקצרה שניהלה מול רוסיה (וארה"ב, במידה פחותה), ועכשיו הקרנות העשירות במפרץ יוצאות לשופינג.

ספינת הנופש "נסיכת היהלום", שחלק מהשוהים עליה חלו בקורונה, מול חופי יפן (צילום: Eugene Hoshiko, AP)
השיט יצא מהאופנה! ספינת הנופש "נסיכת היהלום", שחלק מהשוהים עליה חלו בקורונה (צילום: Eugene Hoshiko, AP)

קרנות כמו Mubadala מאבו דאבי, ו-Public Investment Fund of Saudi Arabia השקיעו השקיעו השבוע הון בחברות הנפט באירופה, בחברת ההפלגה הגדולה Carnival, וגם במועדון הכדורגל האנגלי ניוקאסל יונייטד. זאת, למרות שהרעיון של שיט גורם כיום לחלחלה בעולם, ומשחקי כדורגל יש רק באקס-בוקס.

לא מדובר בהתקף שופוהוליזם, אלא באסטרטגיה רב-שלבית לטווח ארוך. בסעודיה, צוות שלם עובד מסביב לשעון ובוחן אפיקים שונים להשקעות נבונות.

גם לפני יותר מעשור, כאשר המשבר הכלכלי נגע במפרץ, ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות המפרץ השקיעו בקבוצות פיננסיות ובבנקים שהיו אז על הקרשים, ובמותגי יוקרה כמו פורשה, ולאחר מספר שנים החזירו את ההשקעה במלואה.

השאלה היא האם המשבר יהיה דומה לזה של 2008, או שמדובר במשבר הרבה יותר עמוק ומתמשך, ואז ההשקעות הסעודיות יהפכו לחול ולא לערמת זהב.

5

השבוע בתולדות המזרח התיכון: חיסול אבו-ג'יהאד

ב-16 אפריל 1988 חוסל בתוניסיה ח'ליל אל-וזיר, הידוע בכינויו אבו-ג'יהאד, במהלך המבצע "הצגת תכלית" של סיירת מטכ"ל .

אל-וזיר, שנולד ברמלה וגורש עם משפחתו לעזה, למד במצרים והיה מקושר לאחים המוסלמים. בהמשך הצטרף לפת"ח, והפך לחלק מהנהגתו הבכירה.

הוא תכנן עשרות פיגועים, בהם הפיגוע בנהריה, הפיגוע במלון סבוי ו"אוטובוס הדמים". אתמול, כמה עיתונים פלסטיניים פרסמו את תמונתו עם הקדשות לזכרו.

יאסר ערפאת ואבו ג'יהאד (מימין), 1983 (צילום: AP Photo/Jacques Langevin)
יאסר ערפאת ואבו ג'יהאד (מימין), 1983 (צילום: AP Photo/Jacques Langevin)

בימים אלה נזכרים ברשות הפלסטינית גם בחיסול אחר, של בכיר החמאס עבד אל-עזיז א-רנתיסי, שנהרג בעזה ב-17 באפריל 2004.

עוד 821 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה