דעה סומכים על הציבור הישראלי, אבל לא באמת

כיאה לעוגה חצי אפויה, אתמול בבוקר כבר התעוררנו למציאות שבה לא כל כך סומכים עלינו ● הנחיות הריחוק החברתי החדשות מבולבלות, מבלבלות, ואפילו קצת מעליבות את הציבור ● וכך גם תגובת נציג משרד הבריאות לשאלת זמן ישראל בנושא

משה בר סימן טוב ובנימין נתניהו, ארכיון (צילום: Hadas Parush/Flash90)
Hadas Parush/Flash90
משה בר סימן טוב ובנימין נתניהו, ארכיון

במסיבת העיתונאים נטולת השאלות הקבועה במוצ"ש, הקפידו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לחלק מחמאות לציבור.

בר סימן טוב – בדרך כלל דג קר ודי פסימי (עד כדי כך שהבן שלי קורא לו "בר סימן רע" על שום פרצופו העגמומי ובשורות האיוב שהוא מביא) – התאמץ להטעים עד כמה הוא גאה בראש הגדול של האזרחים בישראל שגילו איפוק, אחריות ומשמעת בתקופת הסגר והקפידו להישמע להנחיות.

"היום אנחנו יכולים לקחת סיכון מבוקר כי אנחנו סומכים עליכם, אזרחי ישראל, שתשמרו על הכללים", אמר בגאווה של אב המשלח את ילדיו למשימה חשובה. "אנחנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב מהמקום שהיינו יכולים להיות והרבה יותר טוב ממדינות אחרות, (בזכות) ההתנהגות שלכם".

אבל אז התברר שכמו "מר הפוך" בסדרת ספרי הילדים, נתניהו וראשי מערכת הבריאות והאוצר התכנסו באישון ליל, לאורה של עששית, לישיבת ממשלה שתאשר את ההנחיות – אחרי שכבר בישרו עליהן לציבור.

עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

האם ככה מתייחסים לאזרחי ישראל ה"בוגרים" וה"מנוסים"? האם לא ידעתם כבר שבוע לפחות שעומדות להיות הקלות אחרי החג, והאם היה כל כך קשה להתכנס בחול המועד או מיד אחריו כדי לדון בפרטים? ואם לא הספקתם – לא עדיף לקחת עוד יום לשיקול דעת משמעותי יותר?

ואכן, כיאה לעוגה חצי אפויה, אתמול בבוקר כבר התעוררנו למציאות שבה לא כל כך סומכים עלינו. במקום הנחיות לאנשים בוגרים שכבר למדו משהו מחודש וחצי של הגבלות, הוציאה הממשלה מסמך שיש בו גם החלטות הגיוניות, אבל גם כמה כה מבלבלות, שאפילו המשטרה מתקשה להבין איך להתמודד עמן. "למעשה אין משמעות לאכיפת האיסור", נכתב במסמך ההערות המשטרתי באשר להקלות.

במקום הנחיות לאנשים בוגרים שכבר למדו משהו מחודש וחצי של הגבלות, הוציאה הממשלה מסמך שיש בו גם החלטות הגיוניות, אבל גם כמה כה מבלבלות, שאפילו המשטרה מתקשה להבין איך להתמודד עמן

השר לביטחון פנים גיבה את עמדת המשטרה בדיון בממשלה, אבל מה זה משנה? הרי ממילא כבר החליטו לפני הדיון, ועכשיו, בשלוש לפנות בוקר, רק צריך לבקש מהשרים לשרבט את החתימה שלהם לפני שהם נרדמים.

ניכר שמסמך ההקלות הממשלתי לא נולד מחשיבה אסטרטגית. סוגיית התפילה במניין חיצוני נראית יותר כמו כניעה ללחצים מאשר החלטה שקולה, ולראיה הרב גרשון אדלשטיין ממנהיגי הציבור החרדי, קרא לציבור שלו למעשה להימנע ממנה ולהישאר בבית. רבנים אחרים החרו-החזיקו אחריו. מוטב היה, אולי, לחכות עוד שבוע-שבועיים ולהקל משמעותית בסידורי התפילה כחלק מפעימה אחרת.

הקלה אחרת שהתבלבלה לה, נוגעת לסוגיית הטף. לפי ההנחיה מותר להפעיל פעוטון של עד 3 ילדים, אבל אסורים ביקורי חברים. נשמע הגיוני? לא בהכרח. אם מותר 3 ילדים קטנים באותו המקום תוך הקפדה במסגרת פעוטון, מדוע לא לעודד הורים שרוצים לעבוד להתארגן על "קייטנות הורים" מתחלפות לפי אותו מפתח?

עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

אבל הכי בעייתית בעיניי הייתה הנחיית ה-500 מטר. כאשר נקבע טווח הליכה של מאה מטר מהבית היה בכך הגיון: איש לא ציפה מהציבור לצאת מהבית עם סרט מדידה או להלשין בסגנון שטאזי נגד שכנים שביצעו פניה אסורה. הרעיון היה שמאה מטר הם טווח קצר מאד, מסביב לבלוק. והיות שלהוציא עבודות חיוניות או רכישת מזון לא היה אישור להסתובב – "מאה מטר" היווה גבול גזרה הגיוני.

לא כך חצי קילומטר, במיוחד לא כאשר פותחים חנויות כדי לחזור באטיות לשגרה. הרי ככל שיוצאים לקנות "מכשירי חשמל, כביסה או אופטיקה", כפי שהצו החדש מאפשר, ממילא חורגים מ-500 מטר, וכך גם בפעילות הספורטיבית המותרת ובהיתרים נוספים. למה לא לשרטט קו יותר פלואידי המתבסס על שיקול דעת, כמו "הציבור מתבקש להישאר במתחם העיר" או "בתחומי שכונת המגורים" וכו'?

ניסיתי לשאול את השאלה הזאת בדיוק במסיבת עיתונאים באמצעות הווטסאפ עם היועמ"ש של משרד הבריאות עו"ד אורי שוורץ. תשובתו הייתה "כי מרחק פלואידי יאפשר פרשנויות אישיות ללא גבול".

ניסיתי לשאול את השאלה הזאת בדיוק במסיבת עיתונאים באמצעות הווטסאפ עם היועמ"ש של משרד הבריאות עו"ד אורי שוורץ. תשובתו הייתה "כי מרחק פלואידי יאפשר פרשנויות אישיות ללא גבול"

ובכן, עו"ד שוורץ, יש בעיה בתשובה שלך. אם הציבור מספיק בוגר ואחראי כדי לדעת לחזור לשגרה בהדרגה, להימנע ממפגשים, להתגעגע להוריו, למנוע מילדיו קשרים חברתיים הכרחיים (גם כשהם משתגעים בבית), לג'נגל למידה מרחוק של 3 זאטוטים ביחד עם עבודה במשרה מלאה ועוד מטלות הזויות שהמצב מחייב – הוא אמור להיות מספיק בוגר להימנע מ"פרשנויות אישיות ללא גבול".

בכלל, הביטוי "ללא גבול" מהווה זלזול. ממה אתה חושש בדיוק – מ"כנופיית עריקי ה-500 מטר" המטילה טרור על רחובות ישראל? רוב מוחלט של הציבור הפנים במהירות סבירה את ההיגיון בהגבלות הגדולות ביותר שהוטלו עליו מאז קום המדינה, ורובו ציית (אפילו אלה שהתנגדו). במהלך החג הכבישים היו ריקים כמו ביום כיפור ובליל הסדר קראו מה נשתנה דרך הזום. נותר לטפל בחריגים שמזלזלים או משתינים מהמקפצה, ואת אלה ממילא יש אישור להזהיר או לקנוס.

כעת יש לבחון את יכולתו של הציבור לפסוע לאט לעולם החדש-ישן, מתוך תקווה לא לשוב לאחור. מוטב שלא יתייחסו אליו כמו לתינוק שרק מתחיל ללכת.

עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
עידן הקורונה: ירושלים, אתמול, 19 באפריל 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
עוד 729 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה