על ישראל לשנות את מדיניותה ביחס לחזבאללה

אוהד חזבאללה מחזיק בתמונת קאסם סולימאני (צילום: (AP Photo/Hassan Amma)
(AP Photo/Hassan Amma
אוהד חזבאללה מחזיק בתמונת קאסם סולימאני

פעולותיה האחרונות של ישראל במערכה המתמשכת כנגד חזבאללה, ובכללן פרסומים שונים אודות פעילות הארגון ברמת הגולן, תקיפות טקטיות של מוצבי תצפית בצד הסורי של הרמה וכן תקיפת הרכב שהוביל את פעיליו בכביש בירות דמשק – מעידות על מגבלות הכוח של ישראל.

מאז תחילתה של מלחמת האזרחים בסוריה, דומה כי ישראל הכריזה מלחמה שערה על העברות האמל"ח האיראניות לארגון חזבאללה בלבנון. ישראל הובילה שורת תקיפות (על חלקן נטלה אחריות פומבית), תוך ניצול חולשתו העמוקה של צבא סוריה ושל אי היכולת האיראנית להגיב נגדן. באמצעות תקיפות אלה ניסתה ומנסה ישראל להקשות על כוח קדס להעביר אמל"ח "מפר איזון" לידי ארגון חזבאללה דרך סוריה (בדגש על נמל התעופה בדמשק).

פעולותיה האחרונות של ישראל במערכה המתמשכת כנגד חזבאללה, ובכללן פרסומים אודות פעילות הארגון ברמת הגולן ותקיפת רכב שהוביל את פעיליו בכביש בירות דמשק – מעידות על מגבלות הכוח של ישראל

אופי התקיפות מעיד כי ישראל עושה מאמץ עילאי שלא לפגוע באנשים אלא בציוד שכן כמות הנפגעים כתוצאה מהן היתה נמוכה ביותר (אל מול כמות התקיפות), ואלו היו "סטריליות ביותר". למרות תגובות סוריות לתקיפות אלו, שכללו בעיקר שיגורי נ"מ בכל תקיפה ישראלית, ולמרות נסיונות איראניים להרתיע את ישראל מהמשך התקיפות בסוריה (באמצעות שיגורי טילים לעבר ישראל במספר מקרים משטח סוריה). ישראל "לא הורידה את הרגל מהגז" ולפי פרסומים זרים הממשיכה לתקוף מתקנים אסטרטגים בסוריה.

אל מול היוזמה הישראלית מול סוריה, בולטת מאוד אוזלת היד של ישראל כנגד ארגון חזבאללה במערכה כנגד העברות האמל"ח ללבנון ובכל הנוגע להתבססות הארגון בסוריה (בדגש על רמת הגולן). למרות המצאותם של גורמי חזבאללה בכירים בגבולה הצפוני וקיומו של מערך העברות אמל"ח מסוריה לידי הארגון בלבנון, סקירה של כלל התקיפות של ישראל בסוריה (אלו שישראל לקחה עליהן אחריות ועל פי פרסומים זרים), מעלה כי הפגיעה בגורמי חזבאללה אשר נמצאים בסוריה היתה זניחה ביותר, שלא לדבר על היעדרותן של תקיפות ישראליות בלבנון.

עובדה זו אינה צריכה להפתיע, שכן מעקב אחר "מערכת היחסים" שנבנתה בין ישראל לארגון חזבאללה אחר מלחמת לבנון השניה מעלה כי אלו השכילו לפתח "מאזן הרתעה", שמרתיע הלכה למעשה את שני הצדדים מפגיעה בצד שכנגד. כאשר ישראל ניסתה בשנים האחרונות "לשנות" את אותו מאזן ולתקוף גורמי חזבאללה בסוריה (כדוגמת ג'האד מע'ניה, בנו של עמאד מע'ניה), התגובה של חזבאללה היתה מהירה ותקיפה ונועדה לשמר את אותו "מאזן הרתעה" שנבנה בינה לבין ישראל. ולכן, התגובה של חזבאללה לאירועי תקיפת הרכב בדמות חתוך גדר המערכת אינה צריכה להפתיע איש – חזבאללה שומר באדיקות על אותה "משוואת הרתעה" ולא יאפשר לישראל להפר אותה.

לכאורה, התקיפה ברמת הגולן וכן תקיפת הרכב שלטענת גורמים זרים הוביל נשק על-ידי גורמי חזבאללה בציר ביירות דמשק (ייתכן לשימוש גורמי חזבאללה ברמת הגולן) מעידים על "בטחון גובר" של ישראל במערכה כנגד חזבאללה ועל "שינוי כיוון" במדיניות זו.

אולם, בחינה מדוקדקת של תקיפת הרכב, לדוגמא, מגלה כי ישראל (באם זו היתה אחראית על התקיפה) נזהרה מאוד לפגוע בגורמים שישבו ברכב, ולמעשה ביצעה תקיפת "הקש בגג" / "הקש ברכב" בשטח סוריה (ולא בלבנון) שאיפשרה לפעילי החזבאללה לברוח מהרכב ואף לקחת את הציוד אותו הם הובילו. נדמה כי יותר משישראל ניסתה לשבש את מערך ההברחות של הארגון היא נזהרה לא לפגוע באנשי הארגון ששהו ברכב.

מעקב אחר "מערכת היחסים" שנבנתה בין ישראל לארגון חזבאללה אחר מלחמת לבנון השניה, מעלה כי אלו השכילו לפתח "מאזן הרתעה", שמרתיע, הלכה למעשה, את שני הצדדים מפגיעה בצד שכנגד

תקיפה זו מאששת את ההנחה כי הלכה למעשה ישראל מיישמת מדיניות שמבדלת בין המשטר הסורי לבין ארגון חזבאללה ובכך ישראל נותנת לארגון כרטיס חופשי להמשיך את מהלכיו בסוריה.

"בצוק העיתים" מנסה ישראל לממש "מדיניות איתותים" אל מול ארגון חזבאללה (באמצעות איומים תקשורתיים, פרסומים תקשורתיים של פעילות חזבאללה כדוגמת "פרויקט ההסבה" ותקיפות של ציוד בלבד) שהוכחה בשנים האחרונות כמאוד לא יעילה. לראיה, המשך הפעילות של חזבאללה ברמת הגולן (כפי שעולה מפרסום תמונתו של אותו חאג' האשם עם מפקד גיס 1 של צבא סוריה וזאת למרות פרסום "תיק הגולן" על-ידי צה"ל) וקיומו של פרוייקט הסבת טילים בלבנון שספק אם הופסק.

על ישראל לשקול שינוי מהותי במדיניותה מול חזבאללה, שכן לא רק שזו איננה משנה באופן מהותי את סטטוס ההתעצמות של ארגון חזבאללה, אלא רצף התקיפות הטקטיות עוד עלול להסלים את המצב בגבול הצפון מבלי שישראל רצתה בכך (אפקט "הכוס המתמלאת").

בפני ישראל עומדות שתי אופציות מרכזיות:

  • פגיעה ישירה – באותם גורמים בחזבאללה שאחראים על העברת האמלח מסוריה ללבנון או אלו שאחראים על בניין הכוח של הארגון ברמת הגולן. יודגש כי תקיפה שכזו תגביר משמעותית את סכנת ההתדרדרות בגבול הצפון שכן חזבאללה שכיום נמצא עם הגב אל הקיר בלבנון (בשל החלשותה של המשענת האיראנית, ההתדרדרות במצב הכלכלי בלבנון וחוסר היציבות הפוליטי במדינה), לא יתן לישראל לסדוק את תדמיתו כמגן לבנון.
  • העמקת הלחץ הדיפלומטי על ממשלת לבנון וצבא לבנון – החלשותה של איראן, המהווה את המשענת האסטרטגית של ארגון חזבאללה, פוגעת אנושות בארגון בעיקר בפן הכלכלי והצבאי. החלשות זאת מצטרפת למשבר הפוליטי בלבנון שנולד מהמצב הכלכלי במדינה. אלו מצריכים את הארגון להתמקד בשימור מצבו "מבית" ולצמצם את מעורבותו "בהרפתקאות" מחוץ ללבנון. בנוסף לכך, חיסולו של קאסם סלימאני הווה מכה של ממש לארגון חזבאללה ומקשה עוד יותר אל איראן לסייע לארגון בשגרה ובחירום. עובדות אלו פותחות פתח להעמקת הלחץ המדיני על מדינת לבנון (שצמאה לסיוע חוץ) "ולתקיעת טריז" בין הגורמים המתונים במדינה לבין חזבאללה, ואף מעלות מחדש את התממשותן של אופציות מדיניות שישראל היססה ליישם בעבר. בין היתר: דחיפה לסיום פעילות יוניפ"יל בלבנון (על רקע אוזלת היד של הארגון), או הפעלת לחץ על ארה"ב במגוון ערוצים להפסקה מלאה של הסיוע אותו היא מעניקה לצבא לבנון (לאור מערכת היחסים שלו עם חזבאללה).

בשורה התחתונה, המשך המדיניות הנוכחית יותר משהיא מסייעת להרתעה הישראלית היא פוגעת בהרתעה הישראלית. העובדה שישראל מקבלת את המשכו של המצב הנוכחי בגבולה הצפוני אמנם מבטיחה לה "שקט" אבל לא מונעת מהארגון לעשות ככל העולה על רוחו תוך התעלמות בוטה מהגורמים "הריבוניים" והבינלאומיים הפועלים בלבנון.

על ישראל לנטוש את מדיניותה הנוכחית ולשקול האם כדי לעצור את המשך התעצמות ארגון היא תהיה מוכנה "ללכת עד הסוף" ואף להסתכן במערכה בצפון (בשל תגובת חזבאללה הצפויה), או שהיא מנצלת את החלשותה של איראן, ומוצאת דרכים יצירתיות לנצל את חולשת מדינת לבנון וחזבאללה לטובתה, כולל מהלכים מדיניים אותם היא היססה לבצע מחשש לערעור השקט בגבול הצפוני.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 954 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה