אילוסטרציה (צילום: istockphoto/cienpies)
istockphoto/cienpies
"יום כדור הארץ" ה-50 בצל הקורונה:

דעה ההשפעה החיובית על הסביבה תחלוף בתום המשבר

יעלים מקפצים במצדה, במבי נצפה בפלמחים, וציוץ הציפורים נשמע היטב ברחובות תל אביב ● יש תחושה שימי הקורונה הם חגיגה ירוקה גדולה, אבל לא מומלץ לבנות על כך שזה יימשך ● רגע אחרי המגפה, הישראלים - כמו מרבית אזרחי העולם - צפויים לחזור להרגלים המזהמים ● פסימיות זהירה לרגל יום כדור הארץ ה-50

בתוך האירוע המוזר המוכר בשם קורונה שהפך לשגרת חיינו, לציין את יום כדור הארץ (כן, זה היום) זה מוזר במיוחד.

הרי כל מהותו של היום הזה – ה-50 במספר! – אמורה להיות יציאה אל השטחים הפתוחים, הירוקים, בניסיון להרגיש, פיזית ממש, את מעלותיו המופלאות של הכדור והיתרונות שטבע – סתם טבע פשוט ותמים שעשוי להיות גם ברדיוס של מאה מטר מהבית – יכול להעניק לנו. רק שעכשיו חוגגים לכדור הארץ יומם הולדת בזום, וזה כל כך מוזר. כמעט כמו הביטוי "שיגרה בצל קורונה".

אחרי ההלם הראשוני, תחילת ימי הקורונה לוותה בפרץ של אופטימיות ירוקה: מבט בתצלומי האוויר גילה שמתחת לכתמי הערפיח הסמיכים מסתתרות מדינות כמו סין ואיטליה ואזורים כמו גוש דן.

"הטבע משתולל" הפך לשם חיבה לסרטונים ויראליים שבהם נראים במבי חוגג בחוף פלמחים (בדיעבד התברר שמדובר בפייק והסרטון בעצם צולם לא עכשיו לא בישראל), חזירי בר ברחובות חיפה ויעלים במצדה.

"הטבע משתולל" הפך לשם חיבה לסרטונים ויראליים שבהם נראים במבי חוגג בחוף פלמחים (בדיעבד התברר שמדובר בפייק והסרטון בעצם צולם לא עכשיו לא בישראל), חזירי בר ברחובות חיפה ויעלים במצדה

שוחרי סביבה שצמאים לשינוי עמוק בסדר היום, כמוני למשל, הביעו תקווה שבאדיבות הקורונה משהו מהותי ישתנה בתפיסה שלנו את מערכת היחסים עם העולם שסביבנו: קיווינו, למשל, שסוף סוף בני האדם ייזכרו כמה קטנים הם מול הטבע ושיגיונותיו, ובעיקר יפנימו את העובדה שהעולם כפי שאנחנו מכירים אותו – כלומר כפי שהכרנו אותו עד לפני חודשיים – עלול להשתנות באבחה אחת.

ההבנה הזו חיונית כדי שהאנושות תפנים את האיום האקלימי ותתחיל להתמודד איתו ברצינות, כי אחד החסמים הגדולים היא ההדחקה: אולי עכשיו, באדיבות הקורונה, האדם המודרני יהיה יותר פתוח לאפשרות שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה.

כל משאלות הלב הללו אולי עוד יתגשמו, אבל ככל שימי הקורונה מתארכים, צר לי להיות מחרב מסיבות, אני הופך יותר ויותר פסימי באשר ליום שאחרי.

יום כדור הארץ 2020 בדרום קוריאה (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)
יום כדור הארץ 2020 בדרום קוריאה (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)

אז נכון, אולי שוק העבודה ביום שאחרי הקורונה יאמץ חלק מההרגלים של עבודה מהבית או ממרחק, ובכך יצטמצמו התנועה בדרכים, הפקקים וזיהום האוויר. אולי והלוואי. ואני רוצה גם להאמין שחלק מתושבי הערים, שגילו במהלך הסגר כמה זה נפלא ופריבילגי לגור ליד אתר טבע עירוני, ימשיכו להוקיר ולהעריך את ההפוגות הירוקות ברצף האורבני וידרשו מראשי הערים לטפח אותן.

למי שמעוניין בדוגמה מהחיים, מוזמן לסור (במגבלות התקש"ח כמובן) לגבעות הכורכר הנפלאות שבפאתי נס ציונה. בימי הקורונה הן הפכו למקום הבילוי הפופולרי בעיר, אנשים שמעולם לא הגדירו את עצמם כחובבי טבע מתפעמים עכשיו מכל פרח וציפור שמשגשגים על הגבעות – ויש ממה להתפעם.

אבל לצד זה, יש גם הרבה חששות: תרבות החד פעמי – מסיכות, כפפות, אין סוף אריזות לכל משלוח מזון, מאפים מנוילנים ברשתות השיווק מחשש קורונה – קיבלה מהנגיף הארור רוח גבית עזה. התנופה ששטפה את הארץ עד לפני חודשיים – הוצאת הכלים החד פעמיים מצהרונים, חופי ים וכו' – עלולה להיעלם.

חיות בר? הן יחזרו להתחבא כשהאדם ישוב לשטוף את החוצות. תחבורה? ימי הקורונה דווקא הדגישו את התלות והחשיבות של המכונית הפרטית בישראל, מדינה שגם ככה כולם בה מכורים לפרייבט. הדילול העמוק של התחבורה הציבורית יצר מצב שמי שלא ממתינה לו מכונית בחנייה נמצא במצור של ממש. הטראומה הזו, אני חושש, נחקקה בנפשם של ישראלים רבים וביום שאחרי הם ימהרו להצטייד במכונית פרטית גם אם לא תכננו לעשות את זה קודם.

טבעונים וארגונים שפועלים למען בעלי חיים מנסים לנצל את נסיבות פריצתה של הקורונה (משוק בסין שבו זוללים חיות בר) כדי לשכנע שמזון מהחי הוא האויב; הם צודקים כמובן, אבל אני לא בטוח שהציבור בשל למסרים האלה כרגע: כשאנשים מרחמים על עצמם, הם פחות פנויים רגשית לרחם על אחרים (להלן תרנגולות, פרות ושות'). כשאנשים מרוקנים מדפים שלמים בסופר, הם לא טורחים להיות בררנים ולהקפיד על תזונה מהצומח. זה חבל, זה מתכון לאסון (מוסרית, בריאותית, אקלימית) – אבל אני חושש שזה המצב.

טבעונים וארגונים למען בעלי חיים מנסים לנצל את נסיבות פריצתה של הקורונה (משוק בסין שבו זוללים חיות בר) כדי לשכנע שמזון מהחי הוא האויב. הם צודקים כמובן, אבל אני לא בטוח שהציבור בשל למסרים האלה כרגע

תרבות הצריכה? בדרך כלל אחרי דיאטה חריפה מדי מגיע בולמוס של זלילה חסרת רסן. הרי הצמצום של החודשיים האחרונים נכפה על הציבור, הוא לא פרי הסברה, חינוך, הפנמה של מסרים ותהליכים ארוכי טווח. לכן יש סיכוי סביר שביום שבו הכל ייפתח, ההתנפלות תהיה כפולה ומכופלת. לא קשה לדמיין את התורים בקניונים ביום שבו יהיה מותר להצטופף בהם בלי מסיכות.

יום כדור הארץ 2020 בארצות הברית (צילום: AP Photo/Allen G. Breed)
יום כדור הארץ 2020 בארצות הברית (צילום: AP Photo/Allen G. Breed)

אז סליחה על נבואת הזעם, אבל מבט מהיר בערימות האשפה שמפונות מדי יום מבתי ישראל מלמד שתרבות של צמצום ואחריות סביבתית לא התפתחה כאן בשבועות המצור האחרונים. כשהקורונה תחלוף, יחלפו להערכתי גם רוב ההשפעות החיוביות שלה. הן נוצרו בתוקף הנסיבות, לא בזכות שינוי עמוק בתפיסות העולם ובהתנהגות הקולקטיבית שלנו.

ואחרי שזה נאמר, צריך לזכור לקח חשוב אחד שימי הקורונה לימדו אותנו – צניעות. כל מי שמנסה לחזות תחזיות, מוטב לו לעטוף אותן בשכבה עבה של הסתייגויות. במגבלות הללו, זו התחזית שלי ליום כדור הארץ ה-51 – ואהיה הראשון שישמח לראות אותה מתבדה.

מבט מהיר בערימות האשפה שמפונות מדי יום מבתי ישראל מלמד שתרבות של צמצום ואחריות סביבתית לא התפתחה כאן בשבועות המצור האחרונים. כשהקורונה תחלוף, יחלפו להערכתי גם רוב ההשפעות החיוביות שלה

עוד 792 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה