הראל רובינסון ובתו לאחר שהחלים מקורונה

מחוסנים או לא מחוסנים? המחלימים מקורונה לא יודעים אם יש להם סיבה לחייך

ישראלים שהחלימו מקורונה חווים הקלה ושמחה, אך גם בלבול גדול ● איש לא יודע להגיד להם האם הם מחוסנים כעת, או שעדיין יש באפשרותם להידבק או להדביק אחרים בעתיד ● באופן רשמי, כל הנחיות הריחוק החברתי חלות עליהם, אך לא כל גורמי האכיפה מודעים לכך ● וגם הטעויות בפענוח הבדיקות בארץ מוסיפות לחששות שלהם

"הדבר הראשון שעשיתי אחרי ששתי בדיקות קורונה שעברתי יצאו שליליות, זה ללכת לסופר ולקנות לעצמי שקית בוטנים. החופש לספק לעצמי את הגחמה הזו מאוד-מאוד חסר לי במשך שלושה שבועות וחצי, שהייתי חולה בבידוד ביתי".

ענת אידלמן, בת 30 מישוב אורה, הבריאה מקורונה לפני שבועיים. את כל שלבי המחלה היא עברה בבית, צמודה לבן זוגה יואב רומח, שבאורח פלא לא נדבק בנגיף, לא פיתח תסמינים והבדיקה שלו יצאה שלילית.

"כשפנטזתי על הרגע שבו אגלה שהחלמתי, הייתי בטוחה שהדבר הראשון שאעשה זה לנסוע לסבתא שלי, שאף אחד מבני המשפחה שלי לא ראה אותה כבר הרבה זמן, ופשוט אחבק אותה", אומרת ענת. "אבל לא עשיתי את זה, כי אני עדיין חרדה לשלומה. אני לא סומכת על המידע שיש היום לגבי הנגיף הזה, ואם יש סיכוי, ולו הקטן ביותר, שאני עדיין מידבקת, אני מעדיפה שלא לסכן אותה".

"כשפנטזתי על הרגע שבו אגלה שהחלמתי, הייתי בטוחה שהדבר הראשון שאעשה זה לנסוע לסבתא שלי ופשוט אחבק אותה. אבל לא עשיתי את זה, כי אני עדיין חרדה לשלומה. אני לא סומכת על המידע שיש לגבי הנגיף הזה"

אפשר היה להניח כי חייהם של כ-6,000 ישראלים שהחלימו מקורונה יהיו ממש טובים. בעוד רובנו סגורים בבית, הם חופשיים להסתובב בארץ, לפגוש אנשים חולים ובריאים כאחד, בידיעה שהם כבר חסינים, ולא יכולים להידבק שוב או להדביק. אך במציאות הכאוטית שיצרה הקורונה, עדיין רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע להחלמה מהנגיף וההתחסנות מפניו.

למעשה, בהודעה שיצאה אתמול (שבת) מארגון הבריאות העולמי, נאמר כי "אין כרגע הוכחות כי אלו שהחלימו מקורונה ופיתחו נוגדנים אכן מחוסנים מהידבקות נשנית במחלה" והמליצו נגד מתן "תעודת חופש" מכל סוג שהוא למחלימים.

ועדיין, מומחים לווירולוגיה ברחבי העולם מאמינים כי הרוב המכריע בקרב מי שחלה והחלים מהקורונה, יפתח כנגד הווירוס חיסון טבעי, ולמעשה התקווה היא כי אחוז ניכר מהאוכלוסיה יחלים מהמחלה כדי שיתפתח בציבור חיסון עדרי.

ענת אידלמן ויואב רומח בחצר ביתם באורה
ענת אידלמן ויואב רומח בחצר ביתם באורה

זה התחיל עם תסמינים של שפעת

ענת, חולה מספר 1,922, נדבקה בטיול עם זוג חברים בנחל הערוגות. "זה היה היום האחרון שבו שמורות הטבע עוד היו פתוחות ויצאנו לטייל. אבל למחרת, רוני, החברה שטיילה איתנו, קמה עם כאבי גרון. ביום שלאחר מכן התפרסמה חקירה אפידמיולוגית שבה היא גילתה שהייתה בקרבת חולה מאומת 10 ימים קודם לכן. היא נבדקה וקיבלה תשובה חיובית, ואז גם אנחנו נסענו להיבדק".

ענת פיתחה תסמינים של שפעת, חום וכאבי שרירים, ובדיקה שביצעה יצאה חיובית. יואב, לעומת זאת, קיבל תשובה שלילית, ועד היום לא פיתח תסמינים. "כשהבנתי שנדבקתי, שטף אותי גל של קור", היא אומרת.

הרגע הכי מפחיד מבחינתה היה איבוד חוש הריח. "נלחצתי כי חששתי שחוש הריח שלי לא יחזור. כל יום הייתי מגרדת קליפת לימון ומנסה להריח אותה, וכלום, לא הרחתי שום דבר. אבל לאט-לאט הבנתי שזה לא כל כך נורא שחליתי. גם המשפחה שלי קיבלה את זה כאילו מדובר בבשורה משמחת".

יואב עובר בדיקת מטוש בדרייב אין טדי בירושלים

כל כך משמחת, שהוריה הדפיסו חולצה עם מספר החולה של בתם. "המשפחה המורחבת התקשרה בהתלהבות לדרוש בשלומי. כולם התלהבו מזה שהם סוף סוף מכירים מישהו שנדבק. אפילו עכשיו, כשכולם יודעים שהחלמתי, אני שומעת פה ושם שמקנאים בי, ומבקשים ממני לשלוח להם קופסת רוק עם נוגדנים".

ענת לא פונתה לאשפוז בבית חולים, אלא עברה את כל שלבי המחלה בבידוד ביתי עם יואב. מדי יום היא דיברה עם האחות של קופת חולים, ומסרה לה את המדדים היומיים של חום וחמצן בדם, באמצעות ערכת בדיקות שקיבלה לביתה.

הוריה של ענת לובשים חולצות שהדפיסו עם מספר החולה שלה (צילום: באדיבות משפחת אידלמן-שתיל)
הוריה של ענת לובשים חולצות שהדפיסו עם מספר החולה שלה (צילום: באדיבות משפחת אידלמן-שתיל)

מכיוון שמהימנות הבדיקות אינה של 100%, הנוהל שמגדיר החלמה הוא רצף של שתי בדיקות שליליות. כלומר, דרוש אישור כפול לכך שהנגיף לא נמצא בגוף.

ענת היא בוגרת תואר שני באקולוגיה במדרשת בן גוריון, ויואב הוא דוקטורנט לפיזיקה באוניברסיטה העברית. מאז שהחלימו הם מנצלים את הזמן בפעילויות התנדבותיות, שכוללות עבודות שטח ותחזוקה בפארק עמק הצבאים בירושלים, ורכישת תרופות לנזקקים במסגרת עמותת ידידים. 

חולה מספר 985

רוני עמרם, בת 34 מאורה, חולה מספר 985, החברה שהדביקה את ענת, התבשרה שהחלימה ביום שבו שוחחנו. היא  עברה 5 בדיקות מאז שהתסמינים של המחלה בגופה הסתיימו לפני כחודש. התשובות שקיבלה היו לסירוגין חיוביות ושליליות, והיא נשארה בבידוד מלא עד שקיבלה תשובה שלילית שנייה ברצף.

רוני עמרם
רוני עמרם

רוני, איך את מרגישה עכשיו?

"פיזית אני ללא סימפטומים כבר קרוב לחודש, אבל נפשית אני מרגישה הקלה, בעיקר מכיוון שאני כבר לא מסוכנת לאף אחד".

עמרם, שמתגוררת באורה עם בן זוגה, נדבקה בשבוע השני של מרץ. "ב-17 במרץ התחלתי להרגיש לא טוב. הייתי חלשה כמו בימים הראשונים של שפעת", היא אומרת.

"למחרת, ביום ההולדת שלי, קיבלתי הודעה מחברים שמטפסים איתי על קירות טיפוס, שרצה הודעה על חולה מאומת, שהיה בקיר טיפוס בראשון לציון, בתאריך שבו גם אני הייתי שם. עשיתי אחת ועוד אחת והבנתי שטיפסנו באותו זמן, באותו מרחב סגור. היה ברור שהסיכויים שנדבקתי גבוהים, ושאני צריכה לעבור בדיקה".

היא ובן זוגה חוו תסמינים קלים בלבד ועברו את המחלה בבית. רוני מספרת שהרגע הקשה ביותר היה הידיעה שהיא סיכנה והדביקה אחרים ללא ידיעתה.

"המצוקה העיקרית הייתה להתקשר לאנשים שפגשתי באותה תקופה ולהודיע להם שהם צריכים להיכנס לבידוד. לעשות סבב טלפונים ולדעת שאני נושאת בגופי משהו מסוכן, זה היה ממש קשה", היא אומרת.

"המצוקה העיקרית הייתה להתקשר לאנשים שפגשתי באותה תקופה ולהודיע להם שהם צריכים להיכנס לבידוד. לעשות סבב טלפונים ולדעת שאני נושאת בגופי משהו מסוכן, זה היה ממש קשה"

היינו מצפים שבסיפור הזה, שבו שני זוגות של חברים מאותו יישוב מחלימים בו זמנית מקורונה, יחגגו את ההחלמה ויעבירו את הזמן בבילוי משותף. ואולם, על פי ההנחיות, גם זוגות מחלימים לא מתנהלים שונה משאר אזרחי המדינה.

"אני כותבת תזה ועובדת מהבית, כך שהשגרה שלי המשיכה גם בעת המחלה. אנחנו נשמרים כמו שאר האנשים, כי אנחנו לא יודעים מספיק על הדבקה חוזרת ועל נשאות. בטוח שלא נתקרב לסבא וסבתא וגם לא להורים", היא מסכמת.

חולה מספר 318

הראל רובינסון, בן 36, נשוי ואב לשתיים מתל אביב היה בין החולים הראשונים בארץ – מספר 318. הוא נדבק בחופשת סקי באוסטריה, נכנס לבידוד בבית אביו בתחילת מרץ, וחווה תסמינים קלים בלבד, שכללו חולשה, צינון קל וכאבים בחזה.

כשבדיקת הקורונה שעשה יצאה חיובית, הוא נכנס לאשפוז – יומיים באיכילוב ושבועיים במלון דן פנורמה בתל אביב, בהתאם לנוהל של אותם הימים.

"כשהחלמתי והשתחררתי מהמלון בסוף מרץ, ההנחיות היו מאוד מבלבלות", מספר הראל. "הקצין שדיבר איתי לפני השחרור אמר לי שאני יכול להסתובב איפה שבא לי, כי חליתי והחלמתי, והסגר לא תקף לגבי. אך ברגע שיצאתי לרחוב, ושאלתי את השוטרת הראשונה שפגשתי אם זה נכון, היא אמרה לי חד וחלק שאין שום פריווילגיה למחלימים, ושאחזור מיד הביתה אם אני לא רוצה דוח".

הראל רובינסון ובתו לאחר שהחלים מקורונה
הראל רובינסון ובתו לאחר שהחלים מקורונה

וכך, רובינסון הצטרף לסגר הכללי של עם ישראל לצד אשתו ובנותיו, שלא נדבקו. "אני לא מרגיש פריווילגי. אני מאמין ברפואה, וכל הרופאים ששוחחתי איתם אמרו לי שרוב הסיכויים הם שאני חסין לנגיף, אבל ייתכן שאני כן אדבק בעתיד.

"אבל אין שום סיכוי שאני אקח את הסיכון הזה עוד פעם, ואביא את המחלה למשפחה שלי. בבית אנחנו מקפידים על כל ההוראות של סגר. כשאני יורד למטה אני חובש מסיכה כדי להוות דוגמה אישית לבנות שלי. גם הן חובשות מסיכות אפילו שהן מתחת לגיל 6 ולא חייבות".

החששות של המחלימים מוצדקים. על פי ד"ר אייל יעקבסון, המנהל הרפואי של קופ"ח כללית במחוז דן-פ"ת, המידע שיש כיום בארץ ובעולם על נגיף הקורונה לא מספיק כדי לקבוע בוודאות איזו חסינות מקנה ההחלמה מהמחלה.

אייל יעקובסון (צילום: באדיבות דוברות מחוז דן פת, כללית)
אייל יעקובסון (צילום: באדיבות דוברות כללית)

"המחלה איתנו מתחילת דצמבר, אך במושגים של רפואה זה מעט זמן, יש הרבה שאלות פתוחות, ומוקדם לקבוע עד כמה ההחלמה מגנה על החולה מפני הדבקה חוזרת או נשאות", אומר ד"ר יעקובסון. "לגבי השפעת, למשל, אנחנו יודעים שהדבקה לא מחסנת מהידבקות חוזרת, אבל לגבי קורונה אין לנו מספיק מידע. חייבים לבצע בדיקת נוגדנים, ואלה בדיקות שנמצאות כעת בפיתוח בארץ, וטרם נכנסו לשימוש. לכן, ההנחיות של משרד הבריאות למחלימים הן להתנהל כמו כולם".

יעקובסון מודה כי גם המהימנות של בדיקות הקורונה מוגבלת. "סטטיסטית, יש בהחלט סיכוי שמבין כל החולים המאומתים, שקיבלו שתי תשובות שליליות ונרשמו במשרד הבריאות כחולים שהחלימו מהנגיף, יהיו כאלה שעדיין נושאים את הנגיף. כמו כן, ייתכן שגם חלקים מסוימים מהאוכלוסייה חיים ללא תסמינים, אבל נושאים את הנגיף בגופם, מבלי שהם – או מערכת הבריאות – יודעים על כך".

האם אפשר לחיות עם חולה קורונה ולא להידבק?

"אנחנו נתקלים בזה כל הזמן. קורה שמגיעות אלינו משפחות גדולות של 10 נפשות שחיות באותו בית, ובכל זאת רואים שחלק מהם נדבקו וחלק לא. זה עניין אינדיווידואלי של המערכת החיסונית, ככל הנראה".

הנוהל בארץ עבור חולים במצב קל, וללא מחלות רקע, הוא אשפוז באחת מעשר המלוניות שהוקמו בארץ. ואולם לדברי יעקובסון, רוב החולים מעדיפים להישאר באשפוז ביתי, וקופת החולים היא שמלווה את החולה שמאושפז בביתו.

אחות נמצאת בקשר יומי עם החולים, בודקת מדדים אונליין ועוזרת במענה לצורכיהם. רופאים מלווים חולים עם מחלות רקע ומתערבים במקרה הצורך. כמו כן, מפעילות קופות החולים מערכי מתנדבים שמביאים תרופות למי שזקוק לכך.

"קורה שמגיעות אלינו משפחות גדולות של 10 נפשות שחיות באותו בית, ובכל זאת רואים שחלק מהם נדבקו וחלק לא. זה עניין אינדיווידואלי של המערכת החיסונית, כנראה"

בימים אלה מגייסות קופות החולים את המחלימים מקורונה לתרומת פלסמה, כדי לייצר חיסון סביל לחולים הקשים במחלה. "בניגוד לחיסון הפעיל, שעדיין לא פתוח, ונועד להפעיל את המערכת החיסונית של האדם ולגרום לה לייצר נוגדנים וכך להתחסן נגד הנגיף, בחיסון הסביל מכניסים נוגדים של אדם שהחלים מהמחלה, לחולה שמתקשה לייצר אותם. זו תרומת דם שאנו לוקחים מחולים 14 יום אחרי שהם החלימו, כדי לאסוף מהם את הנוגדנים", מסביר ד"ר יעקובסון.

גם ענת התבקשה לתרום פלסמה, ועשתה זאת לאחר החלמתה. למרות חוסר הוודאות לגבי היכולת שלה להידבק שוב, היא ויואב חיים היום בסוג של אופוריה.

"אני שמח שהסתכלנו לנגיף הזה בעיניים, הכי קרוב שיש, עברנו את זה ואנחנו כבר אחרי", אומר יואב. "ענת החלימה ואני בכלל לא נדבקתי, כך שהשד לא נורא כל כך. הפחד כבר לא קיים ויש בזה משהו מאוד משחרר ומשמח".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היא הבריאה ובעלה לא נדבק מכיוון שיש להם חתול. בעלי חיים אהובים מחזקים את המערכת החיסונית שלנו. זה מוכח. אין לנו שליטה על מה שקורה בחוץ, אבל על מה שבבית כן. תאכלו בריא, תשתו הרבה מים (לפ... המשך קריאה

היא הבריאה ובעלה לא נדבק מכיוון שיש להם חתול.
בעלי חיים אהובים מחזקים את המערכת החיסונית שלנו. זה מוכח.
אין לנו שליטה על מה שקורה בחוץ, אבל על מה שבבית כן.
תאכלו בריא, תשתו הרבה מים (לפי הגובה והמשקל שלכם, כמובן), תישנו מינימום 8 שעות בלילה, תהיו אופטימיים, וקחו ויטמין c ו-d. לא צריך יותר אם אין לכם מחסור ספציפי במשהו.
וחוצמזה, הם אנשים טובים, הם והסובבים אותם, ורואים את זה עליהם.
בריאות ובשורות טובות לכולם!!!!

עוד 1,473 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה