• משבר הקורונה באקוודור: ילדים אוחזים חבילות שי שקיבלו מארגוני סיוע (צילום: AP Photo/Dolores Ochoa)
  AP Photo/Dolores Ochoa
 • משבר הקורונה בקולומביה: עבודות חיטוי בכניסה לבית כלא בבוגוטה (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)
  AP Photo/Fernando Vergara
 • משבר הקורונה בארגנטינה: אשה מפונה מבית אבות שהוכרז כמוקד התפרצות (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
  AP Photo/Natacha Pisarenko
 • משבר הקורונה במקסיקו: הדגל הורד לחצי התורן לאות הזדהות עם משפחות הקרבנות (צילום: AP Photo/Marco Ugarte)
  AP Photo/Marco Ugarte
 • משבר הקורונה בברזיל: קבר אחים לקרבנות המגפה (צילום: AP Photo/Edmar Barros)
  AP Photo/Edmar Barros
 • משבר הקורונה בצ'ילה: צעצועים משומשים מוצעים למכירה ליד מרכז קהילתי (צילום: AP Photo/Esteban Felix)
  AP Photo/Esteban Felix

"זה מזכיר את מלחמת העולם השנייה": אמריקה הלטינית מתקשה להתמודד עם הנגיף

מנהיגי הקהילות היהודיות באמריקה הלטינית מספרים לזמן ישראל על פלישת המגפה לארצותיהם ● בברזיל, שם נרשמה ההתפרצות החריפה ביותר, סדרי המשטר מתערערים והנשיא פוגע במאבק בנגיף ● במדינות אחרות, היהודים מנסים לתמרן בין אורחות חייהם להנחיות הממשלות

שלושה מחברי הקהילה החרדית בבואנוס איירס נעצרו ב-22 במרץ בעקבות הפעלת מקווה, היות שהדבר היה בגדר הפרה של הסגר הכלל-ארצי שהוטל בארגנטינה כאמצעי לבלימת התפשטות הקורונה. זוהי רק דוגמה אחת למתח בין המנהגים היהודיים לבין תגובותיהן של ממשלות אמריקה הלטינית למגפה.

שלושת הגברים, אחת מהם רב, משתייכים לקהילת אחדות ישראל. מאוחר יותר ממשלת ארגנטינה חזרה בה מעמדתה והסירה את האיסור על טבילה טקסית.

אלחנדרו אברוך, רב קונסרבטיבי בבואנוס איירס שמשמש כנשיא כנסת הרבנים של אמריקה הלטינית, הקשורה לתנועה המסורתית, אומר שהמעצרים גרמו מבוכה לקהילה היהודית כולה. אף על פי שאברוך מכנה את התנועה החרדית "אחינו", הוא אומר ש"לא אכפת להם מהמצב, מהחוק".

"הם עדיין רוצים ללכת למקווה, להתפלל במניין", מוסיף אברוך, מנהיגה של קהילת עמיחי. "אנחנו צריכים למצוא עכשיו את אלוהים בדרך אחרת לגמרי, ולחשוב מחדש על עצמנו, על הקהילה שלנו. נחנו צריכים למצוא את אלוהים בידיהם של המתנדבים שמקדישים את זמנם, שמסכנים את בריאותם, כדי לעזור לאחרים, ובידיהם של המדענים ואנשי הרפואה שעמלים לעצירת המגפה".

הרב הראשי האשכנזי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', לא הגיב לפנייתנו בנוגע לאותה תקרית ולשינוי עמדתה של הממשלה.

משטרת ארגנטינה פושטת על מקווה בצפון בואנוס איירס, 22 במרץ 2020 (צילום: צילום מסך מיוטיוב/באמצעות JTA)
משטרת ארגנטינה פושטת על מקווה בצפון בואנוס איירס, 22 במרץ 2020 (צילום: צילום מסך מיוטיוב/באמצעות JTA)

נגיף הקורונה שיבש את חייהם של היהודים בכל המדינות הדוברות ספרדית ופורטוגזית של אמריקה הלטינית. המוסדות הקהילתיים נסגרו, והקהילות מציעות כעת שיעורי אונליין, וחלקן גם תפילות וירטואליות.

"במקרים רבים הגישות דומות", אומר סרחיו וידר, המנהל האזורי של הג'וינט באמריקה הלטינית. לדבריו, אפילו במדינות שאינן נתונות כעת בסגר, הקהילות היהודיות "ביטלו אירועים וסגרו פעילויות, וממשיכות רק בשירותים סוציאליים עבור האוכלוסיות הפגיעות עם אספקה מסוימת של שירותים ומוצרים".

"זהו רגע שבו צריך לחשוב, לתכנן ולפעול במקביל, מה שהופך את זה למאתגר מאוד", אומר וידר, שהארגון שלו, לצד אחרים, עוזר לקהילות באזור. "בינתיים אנחנו רואים שהקהילות מצליחות להתמודד עם המצב. השאלה היא איך יתפתחו הדברים אם מצב החירום יימשך עוד הרבה זמן. אנחנו לא יודעים אם הוא יימשך חודש, שלושה חודשים או שישה. לכן אנחנו צריכים להתקדם צעד אחר צעד".

משבר הקורונה בארגנטינה: אשה מפונה מבית אבות שהוכרז כמוקד התפרצות (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
משבר הקורונה בארגנטינה: אשה מפונה מבית אבות שהוכרז כמוקד התפרצות (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

ארגנטינה

ארגנטינה היא ביתה של הקהילה היהודית הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. כמחצית מיהודי האזור, המהווים כ-470,000 איש, חיים בה, רובם בבואנוס איירס ובסביבתה. אוכלוסיית יהודי ארגנטינה היא השמינית בגודלה בעולם.

כשנגיף הקורונה הגיע לישראל, הוא השפיע על יהודים מארגנטינה ששהו בה, בכלל זאת תלמידי סמינר בירושלים שהגיעו אליו דרך תכנית של אגף הנוער של האיחוד האורתודוקסי, NCSY (הוועידה הלאומית של צעירי בית הכנסת).

לדברי הרב מרטין ליבוביץ', שעומד בראש NCSY בארגנטינה, כל תלמידי התכנית נאלצו לשוב לבתיהם, וכמה מהם לקו בנגיף. ליבוביץ' מוסיף שהווירוס חדר לקהילה גם באמצעות "הרבה תלמידים אחרים מישיבות וממקומות אחרים", בכלל זאת חברי קהילת פרוּם החרדית. לדבריו, הקהילות היהודיות היו "במצב קשה מאוד בארגנטינה לפני הקורונה, בשל המיתון הלאומי ב-2019-2018, והשנה עומד להיות אפילו גרוע יותר מכפי שחזו בתחילה – בעקבות המגפה".

בסך הכול, נכון ל-26 באפריל, היו בארגנטינה 3,780 מקרים מאובחנים של נשאי קורונה ו-185 מקרי מוות. היהודי הראשון שמת בארגנטינה מהנגיף היה ראובן ברקוביץ', חבר בולט בקהילה בפרובינציית צ'אקו. הוחלט לשרוף את גופתו בהתאם לתקנות הממשלה החדשות – אבל בניגוד למסורת הקבורה היהודית.

משבר הקורונה בברזיל: קבר אחים לקרבנות המגפה (צילום: AP Photo/Edmar Barros)
משבר הקורונה בברזיל: קבר אחים לקרבנות המגפה (צילום: AP Photo/Edmar Barros)

ברזיל

המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, ברזיל, היא גם בעלת המספר הגבוה ביותר של נשאי קורונה מאומתים ושל מקרי מוות בעקבות המחלה – 58,509 ו-4,016 בהתאמה, נכון לבוקר ה-26 באפריל (שעון ישראל).

ברזיל היא ביתה של האוכלוסייה היהודית השנייה בגודלה באמריקה הלטינית והעשירית בעולם. פרננדו לוטנברג, נשיא הקונפדרציה היהודית של ברזיל, ארגון המטרייה של הקהילה היהודית, סירב להתייחס לתגובתו של נשיא ברזיל לנגיף.

ב-17 באפריל, בולסונארו החליף את שר הבריאות הקודם שלו, לואיז הנריקה מנדטה, בנלסון טייך, שהודיע על תכנית להכפלת בדיקות הקורונה ולהקלה בהנחיות הבידוד החברתי. בולסונארו המעיט באופן עקבי בסכנת הקורונה ומתח ביקורת על תכנית הבידוד החברתי של מנדטה, בטענה שהיא רעה לכלכלה.

לאחרונה, שר המשפטים של ברזיל התפטר ומתח ביקורת נוקבת על הנשיא, לאחר שבולסונארו השתתף בהפגנה שקראה לסגור את הקונגרס ואת בית המשפט העליון במדינה, להטיל שם משטר צבאי – ולבטל את הסגר על האזרחים.

נשיא הקהילה היהודית לוטנברג מספר שכאשר שוחח עם בן דודו בן ה-81, אותו בן דוד השווה בין התפרצות הנגיף בברזיל למלחמת העולם השנייה, שבמהלכה התושבים היו צריכים להגן על עצמם מפני התקפה אווירית גרמנית.

לוטנברג מתגורר בסאו פאולו, בירתה של ברזיל, שנתונה כעת בסגר. בעיר הסואנת בדרך כלל, הוא אומר, "אין עכשיו מכוניות, הרחובות הראשיים נטושים. גם הברים והמסעדות, הם סגורים… זה עצוב מאוד".

לוטנברג משבח את אחד מעמודי התווך של הקהילה היהודית שנותר פתוח: בית החולים הישראלי אלברט איינשטיין בסאו פאולו. "הוא אחד המתקדמים ביותר מבחינת טכנולוגיה, טיפול באנשים", הוא אומר. "אני חושב שבית החולים מהווה עכשיו מעין דוגמה עבור כל ברזיל. הוא מסייע לממשלה בביצוע הבדיקות ובפיקוח על בתי חולים לשעת חירום שנבנו באצטדיוני כדורגל. הוא מהווה כוח מוביל". נוסף על כך, לדבריו, הוא גם "יוצר תדמית טובה לקהילה היהודית".

משבר הקורונה במקסיקו: הדגל הורד לחצי התורן לאות הזדהות עם משפחות הקרבנות (צילום: AP Photo/Marco Ugarte)
משבר הקורונה במקסיקו: הדגל הורד לחצי התורן לאות הזדהות עם משפחות הקרבנות (צילום: AP /Marco Ugarte)

מקסיקו

מקסיקו הצטרפה לאחרונה למדינות אחרות באמריקה הלטינית וכוננה סגר כללי. כעת יש במדינה 14,693 מקרים מאומתים של הידבקות ו-1,422 מקרי מוות.

נכון לאמצע אפריל נרשמו בקהילה היהודית של מקסיקו 87 מקרים של הידבקות בנגיף, על פי רנה דיין שבות, חברת הוועד המרכזי של הקהילה היהודית.

קהילת יהודי מקסיקו מונה בין 45,000 ל-50,000 איש. הקהילה הקימה קו מידע ואתר אינטרנט עבור אנשים שנפגעו מהנגיף, בכלל זאת אנשים שאובחנו כנשאי הנגיף או מראים תסמינים או היו במגע עם אדם שאובחן כחיובי לנגיף.

בתוך כך, המגפה מחריפה את המצב בגבול מקסיקו-ארה"ב. "מבקשי מקלט נפגעו מאוד מהמשבר", אומרת דינה סיגל ואן, מנהלת מכון ארתור ורושל בלפר של הוועד היהודי האמריקאי לענייני אמריקאים לטינים ואמריקה הלטינית. "הם נשארים במקסיקו, בצפון ובדרום, בגלל החוק האמריקאי. אי אפשר להתעלם ולשכוח מהם". סיגל ואן אומרת כי הוועד היהודי האמריקאי "קורא לארה"ב להמשיך לטפל בפליטים", וכי "לסגירת הגבולות עלולות להיות השלכות קשות".

משבר הקורונה באקוודור: ילדים אוחזים חבילות שי שקיבלו מארגוני סיוע (צילום: AP Photo/Dolores Ochoa)
משבר הקורונה באקוודור: ילדים אוחזים חבילות שי שקיבלו מארגוני סיוע (צילום: AP Photo/Dolores Ochoa)

אקוודור

משבר הומניטרי נוסף מתרחש באקוודור, שבה ישנם 22,719 מקרים מאומתים של הידבקות בקורונה ו-576 מקרי מוות. כתבה שפורסמה לאחרונה ב"ניו יורק טיימס" מתארת מצב שבו גופות המתים מוטלות על המדרכות ומפעלים לאריזת מזון החלו לייצר ארונות קבורה מקרטון.

לדברי סיגל ואן, היא נמצאת בקשר עם הקהילה היהודית באקוודור, שהיא שותפה של הוועד היהודי האמריקאי. "הבעיה היא בעיקר בגואיאקיל, שיש בה קהילה יהודית קטנה מאוד", היא מסבירה. "רובם של 700 יהודי אקוודור מתגוררים בבירה קיטו. הקהילה הפעילה תכנית מגירה והיא מספקת תמיכה לחבריה. היא גם מקיימת קשר עם הממשלה, כמונו, כדי לתמוך במאמצים להקלת המשבר".

משבר הקורונה בקולומביה: עבודות חיטוי בכניסה לבית כלא בבוגוטה (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)
משבר הקורונה בקולומביה: עבודות חיטוי בכניסה לבית כלא בבוגוטה (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)

קולומביה

בקולומביה נרשמו בסך הכול 5,000 מקרים מאומתים של הידבקות בנגיף ו-231 מקרי מוות. לדברי מרקוס פקל, מנהל הקהילה היהודית של קולומביה, הקהילה הקימה צוות לשעת חירום "עוד הרבה לפני המשבר", אף על פי שמצבי המשבר שהוא התכונן לקראתם היו רעידות אדמה ופעולות טרור.

פקל אומר שבהיסטוריה היהודית בקולומביה "לא היה דבר דומה" למצב הנוכחי, אם כי הוא מזכיר את סדר פסח של 1970, שהופרע על ידי העוצר שהטיל נשיא קולומביה דאז במהלך מלחמת האזרחים. "זה חלק מאוד חשוב מהזיכרון הקולקטיבי שלנו", הוא אומר כמי שחווה זאת בעצמו כילד.

משבר הקורונה בצ'ילה: צעצועים משומשים מוצעים למכירה ליד מרכז קהילתי (צילום: AP Photo/Esteban Felix)
משבר הקורונה בצ'ילה: צעצועים משומשים מוצעים למכירה ליד מרכז קהילתי (צילום: AP Photo/Esteban Felix)

צ'ילה

בצ'ילה נרשמו 12,858 מקרים מאומתים של הידבקות בנגיף ו-181 מקרי מוות. הרב האורתודוקסי מיכאל בנחיו, שעומד בראש תנועת NCSY בצ'ילה, אומר כי המדינה שלו התמודדה עם שני אתגרים אחרים בהיסטוריה הקרובה – רעידת האדמה ב-2010 והמחאות שהחלו בשנה שעברה.

בנחיו מתאר את רעידת האדמה כ"רגע מפחיד ברוב אזורי צ'ילה", אבל מציין ש"מיד אחר כך רוב המדינה חזרה לעבוד". לדבריו, המשבר הנוכחי "שונה מאוד", והוא צריך לעטות מסכה וכפפות אפילו כשהוא משתמש במעלית הבניין שלו. במהלך המחאות, שהחלו באמצע אוקטובר, היו זמנים של עוצר שמנע ממנו לצאת החוצה, בדומה להיום, כדבריו.

עובדים מקימים בית חולים שדה ארעי לטיפול בחולי קוביד-19 באצטדיון פקאמבו בסאו פאולו, ברזיל, 30 במרץ 2020 (צילום: AP/אנדרה פנר)
בית חולים ארעי לטיפול בחולי קורונה באצטדיון פקאמבו בסאו פאולו, ברזיל, 30 במרץ 2020 (צילום: AP/אנדרה פנר)

קוסטה ריקה

בקוסטרה ריקה נרשמו 693 מקרים של הידבקות ושישה מקרי מוות. הרב הרפורמי דויד לאור מקהילת בני ישראל בסן חוזה אומר שעיר הבירה עדיין הומה אדם, ולא מזמן אף הגיעה אליה הטיסה הראשונה של אל על לקוסטה ריקה אי פעם. היא הגיעה כדי לחלץ ישראלים ששהו במרכז אמריקה ולהחזירם הביתה.

לאחר שבתי הכנסת של קוסטה ריקה נסגרו, לאור החל ללמד שיעורים ולהנחות תפילות אונליין. אחד הקורסים שלו מושך גם קהל של מאות לא יהודים – קורס על ההיסטוריה היהודית של צאצאי הספרדים שהומרו לנצרות באינקוויזיציה, והסתירו את אמונת אבותיהם בעולם החדש. חלקם מעוניינים להתגייר.

"אנחנו סגורים, בבתים, אבל אנחנו מתפקדים ביחד", מסכם הרב לאור.

עוד 1,228 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה