סוף הציביליזציה הארגנטינאית על פי קרלוס מסלטון

מסלטון בטלויזיה (צילום: צילום מסך יוטיוב)
צילום מסך יוטיוב

מאז תחילת הסגר בארגנטינה לפני קצת למעלה מחודש, איבד הפסו הארגנטינאי כשלושים אחוז מערכו מול הדולר האמריקאי. האינפלציה שעמדה על 50% לשנה עלתה בשיעור דומה, והנשיא החדש, שרק לפני חודשים לא רבים ניסה להגיע להבנות עם הנושים הרבים של המדינה, כבר הודיע בריש גלי שהמדינה לא תוכל לפרוע את חובותיה.

ההתרסקות הכלכלית של ארגנטינה היא לא הפתעה גדולה, ומשבר הקורונה הוא לא הגורם העיקרי לקטסטרופה. כתבתי על כך לא מעט בעבר, וכל כלכלן שעיניו בראשו יכול היה לראות את התוצאות הבלתי נמנעות של שנים על גבי שנים של התנהלות כלכלית מחפירה של המדינה הדרום אמריקאית.

אבל לפחות לדעתו של אדם אחד, לא מדובר הפעם בעוד התמוטטות כלכלית, כמו שנהוג לצפות בארגנטינה מדי 5-10 שנים, אלא באפוקליפסה ממש.

 (צילום: צילום מסך)
אפוקליפסה בבורסה (צילום: צילום מסך)

קרלוס מסלטון הוא אושיית פייסבוק עם עשרות אלפי מעריצים נאמנים (ולא פחות שונאים), אשר על פי הביוגרפיה שלו הגיע לארץ כנען יחד עם אברהם אבינו מאור כשדים, היה עבד בארץ מצרים, השתתף בכיבוש הארץ עם יהשוע בן נון, הגיע לסוריה לאחר תור הזהב בספרד, ומשם לארגנטינה.

מסלטון, עורך דין בהשכלתו, הוא מומחה בשווקים הפיננסיים והתחזיות הכלכליות שלו, המבוססות על ניתוח טכני, משאירות בפה פתוח את טובי המומחים כאשר הן מתממשות. והן מתממשות לא אחת.

מסלטון, עו"ד בהשכלתו, הוא מומחה בשווקים הפיננסיים. תחזיותיו הכלכליות, המבוססות על ניתוח טכני, משאירות בפה פתוח את טובי המומחים כשהן מתממשות. והן מתממשות לא אחת

שתי דוגמאות עדכניות הן התחזית המדויקת שלו על התאוששות הבורסות העולמיות מהנפילה בעקבות המגיפה העולמית, וההתמוטטות המוחלטת של מחיר הנפט אותה חזה מזמן (הוא חוזה אגב את סיומה וטוען שהנפט בדרך למעלה, אם מישהו מעוניין לשים נפשו בכפו ולקנות איזה חבית)

קשה להסביר בפוסט קצר עד כמה צבעונית ואקסצנטרית היא הדמות של מסלטון, ליברל עד לשד עצמותיו. הוא כינה את הממשלה הקודמת של ארגנטינה בראשות מאוריציו מקרי ממשלה מרקסיסטית, וזו ממשלה שנחשבת במדינה לנאו-ליברלית. הוא עצמו אגב הצביע עבור מקרי בבחירות.

בבחירות קודמות הוא הצביע עבור קריסטינה קירשנר, שאת מפלגתה הוא הישווה עם המפלגה הנציונל סוציאליסטית, ובפעם האחרונה אחרי תמיכתו הבלתי מסויגית בבחירתו של אלברטו פרננדז הנשיא הנוכחי, הוא מכנה אותו היום דיקטטור מאואיסטי, בשל תקנות הסגר שהטיל על המדינה.

אבל לא רק פוליטיקה מעסיקה את מסלטון. בטור הפופולארי שהוא מפרסם בפייסבוק הוא מרביץ את תורתו לגבי כמה פעמים צריך להסתבן במקלחת (6), איך ליברל אמיתי אמור לטוס (מחלקת תיירים, כיסא ב-90 מעלות) ומה אסור בשום אופן לאכול (מנדרינות).

קרלוס הוא ציוני אדוק, את הוויכוחים הכי מרים שלנו אנחנו מנהלים על השאלה האם מותר או אסור להעביר ביקורת על מדינת ישראל. הוא נוזף בי קשות בכל פעם שאני מעז להעביר ביקורת על מדיניות הממשלה.

״נבו״ הוא אומר לי ״אתה לא מבין כלום. ישראל היא קדושה, אסור לנו להעביר ביקורת על שום דבר״ הניסיונות שלי לשכנע אותו שביקורת ואופוזיציה במדינה דמוקרטית הם דבר חשוב ומחזק, נתקלים בקיר אטום. ״ישראל זו לא מדינה רגילה, יהודי לא מעביר ביקורת על יהודי״ הוא אומר לי, תוך כדי שהוא מעביר עלי ביקורת קטלנית.

אין שנה שקרלוס מסלטון לא מבקר בארץ, שם גרות אימו ואחותו, הוא גם תורם לצה״ל, וגאוותו היא על פציעתו בסיור בגוש קטיף כשהג׳יפ עליו נסע לביקור בחטיבת גבעתי נפגע ממטען צד.

אין שנה שקרלוס מסלטון לא מבקר בארץ, שם גרות אימו ואחותו, הוא גם תורם לצה״ל, וגאוותו היא על פציעתו בסיור בגוש קטיף כשהג׳יפ עליו נסע לביקור בחטיבת גבעתי נפגע ממטען צד

זו היתה ההתקלות הקרובה ביותר של מסלטון באירוע מלחמתי, וזאת למרות שהוא טס לכל איזור מלחמה בעולם כדי ״לבדוק את מצב העניינים״ כדבריו. מלחמה לדעתו היא פסגת הקיום האנושי, הקרבה הירואית למען העם והמולדת. ליברל מבחינה כלכלית, אבל רחוק מלהיות ליברטריאן.

את התחזיות הכלכליות שלו אין כלכלן בארגנטינה שלא קורא, ואני חושד שאין פוליטיקאי ששמו לא הגיע לאוזניו, מה גם שבטוויטר הוא מרבה לפנות אליהם באופן אישי. מסלטון מוזמן מידי פעם לתוכניות טלויזיה ורדיו על מנת לשטוח את תורתו הכלכלית שהיא מרתקת הרבה פעמים מבחינה תאורטית, אבל נראית, לפחות בעיני הלא מלומדות, בלתי ניתנת ליישום מבחינה פוליטית.

אין לי אפשרות לתרגם מילולית את התחזית הטכנית של מסלטון. גלי אליוט וסדרת פיבונצ׳י הם סינית עבורי. אבל את המשמעויות הכלכליות והחברתיות של התחזית אנסה להביא כאן בקצרה.

על פי החישובים של נביא הזעם מסלטון, אנחנו עדים לסופו של תהליך שהתחיל לפני 54 שנה. בחודשים הקרובים הוא צופה לנו את סיומו של גל 5 מ-3 (למי שיודע במה מדובר), מה שלטענתו ישבור את רוחם של החלשים, שיחוו רגעים איומים של פניקה, קריסה כלכלית וייאוש.

אבל זו רק הקדמה למה שמחכה לנו ב-2021. לפי החישובים, באוקטובר 2021 יבוא קיצה של הציביליזציה הארגנטינאית. לפני מכת המוות הסופית הזו צפויה לנו התאוששות מדומה, מין שירת הברבור בדמות זינוק של 300-400% שיפיח תקווה בלב כולם, אבל אז ארגנטינה תקרע לגזרים.

הנכסים יתאיידו כולם, לא רק הפיננסיים אלא גם שוויים של הנכסים הפיזיים ייפלו לתהום. מסלטון צופה את קיצה של המסגרת הפוליטית-כלכלית כולה של המדינה, אדמה חרוכה בסגנון הסרט מקס הזועם. זומבים יהלכו בשדרות הרחבות של העיר (טוב, את זה הוא לא באמת אומר).

אבל זו רק הקדמה למה שמחכה לנו ב-2021. לפי חישוביו, באוקטובר 2021 תקרע ארגנטינה לגזרים, על נכסיה הפיננסיים והפיזיים ומסגרתה הפוליטית-כלכלית. אדמה חרוכה בסגנון מקס הזועם

הרחובות יהפכו לזירת קרב, השלטון המרכזי שיתפרק, לא יוכל לספק הגנה לאזרחים. אנשים יפנו לפשע ולאלימות, יפקירו חברים ובני משפחה על מנת לשרוד, ודבר לא ישאר מארגנטינה כפי שאנחנו מכירים אותה.

רק קומץ אנשים אשר בנוים פיזית ומנטלית להתמודד עם אסון בקנה מידה כזה (ביניהם כמובן מסלטון, שהביוגרפיה שלו מציינת שהוא בלתי מנוצח ובן אלמוות) יהוו את הגרעין הקשה של תהליך הבניה מחדש של ארגנטינה, הפעם כמדינה לטינו-אמריקאית, אמריאינדיאנית, קפיטליסטית בסגנון העולם השלישי – רחוקה מארגנטינה השנואה כל כך על מסלטון, זו המתימרת להיות אירופאית סוציאל דמוקרטית.

אם כל זה נשמע לכם כמו התחזיות על סוף העולם של לוח השנה של תרבות המאיה, אז אתם לא לבד.

מצד שני, ראיתי יותר מידי תחזיות כלכליות של קרלוס מסלטון מתממשות כדי לזלזל בתחזית הזאת, לפחות בצד הכלכלי שלה, על עניינים פוליטיים אף פעם לא הסכמתי איתו.

אם זה מעודד אותכם, לישראל הוא צופה עתיד מזהיר, מצד שני ביבי לדעתו הוא מנהיג בסדר הגודל של משה, יהושע, בר כוכבא ורבי עקיבא, אז לך תדע. הוא בכל זאת הרי הכיר את כולם באופן אישי.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
5
עוד 953 מילים ו-5 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה