יוון עקפה את ישראל בניהול הקורונה למרות תנאי פתיחה גרועים יותר

הכומר היווני בטקס דתי ללא נוכחות קהל המאמינים בקתדרלה באתונה, יוון 2020 (צילום: AP Photo/Petros Giannakouris)
AP Photo/Petros Giannakouris
הכומר היווני בטקס דתי ללא נוכחות קהל המאמינים בקתדרלה באתונה, יוון 2020

על ניהול, או יותר נכון הניהול השערורייתי של משבר הקורונה בארץ, נאמרו דברים רבים. כאן אציין את דבריו של אלוף מיל' גיורא איילנד בראיון עם מירב ארלוזורוב, ואת דבריו בראיון עם בן כספית ואריה אלדד: "הניהול של כל האירוע הזה [משבר הקורונה] הוא שערוריה כזו גדולה. לא רק שהדברים נעשים בחלמאות מטורפת, לא רק שהעקרונות הכי בסיסיים של איך מנהלים משבר לאומי נזנחים, אלא שגם מתחילים להיות פה שיקולים זרים בהחלטות".

"הניהול של כל האירוע הזה הוא שערוריה גדולה. לא רק שהדברים נעשים בחלמאות מטורפת, לא רק שהעקרונות הכי בסיסיים של ניהול משבר לאומי נזנחים, אלא שגם מתחילים להיות פה שיקולים זרים בהחלטות"

מצד שני, נתניהו וחבר מרעיו מסבירים לנו שבמשבר הקורונה אנחנו במצב טוב יחסית למדינות רבות בעולם המערבי, בנוסח 'צרת רבים חצי נחמה', וידועה התשובה על זאת: 'צרת רבים נחמת שוטים'.

אלא שאין טעם בהשוואה למדינות שנכשלו, מלבד ללמוד מהסיבות לכישלון, ההשוואה צריכה להיעשות ביחס למדינות שהצליחו במאבק בקורונה. והשוואה למדינה מערבית הקרובה מאוד אלינו מורה שישראל נמצאת במקום גרוע. ולא מדובר בסתם דירוג בליגת הכישלונות, המשמעות היא חיי אדם ופגיעה קשה בכלכלה.

יוון ניהלה ומנהלת את משבר הקורונה טוב יותר מישראל למרות תנאי פתיחה גרועים בהרבה משל ישראל, ואחרי כמעט עשור של משבר כלכלי / פיננסי עמוק בו הכלכלה היוונית התכווצה בכ-26%.

התוצאות, נכון ל-29 באפריל 2020, מדברות בעד עצמן.

נתוני קורונה ביוון

מספר תושבים (במיליון) – 10.4
מקרי קורונה – 2,566
מקרים למיליון תושבים – 246
מספר המתים מקורונה – 138
מתים למיליון תושבים – 13
מקרה קורונה ראשון – 26 פברואר
מקרה מוות ראשון מקורונה – 12 מרץ

נתוני קורונה בישראל

מספר תושבים (במיליון) – 8.7
מקרי קורונה – 15,782
מקרים למיליון תושבים – 1,823
מספר המתים מקורונה – 212
מתים למיליון תושבים – 24
מקרה קורונה ראשון – 21 פברואר
מקרה מוות ראשון מקורונה – 20 מרץ

בדומה לישראל, ביוון היוונים מקבלים בכל ערב דיווח בטלוויזיה. תדריך ע"י שר הבריאות סוטיריס ציודראס Sotiris Tsiodras, שהוא פרופסור למחלות זיהומיות המספק את העובדות והנתונים האחרונים, והשר להגנה האזרחית ניקוס הארדאליאס Nikos Hardalias, המציין את חומרת המצב יחד עם אזהרות כי היוונים "חייבים להישאר בבית".

המראות הטראומטיים באיטליה, מעבר לים האדריאטי, זעזעו את היוונים באותה מידה כמו כל אחד אחר, והודגשו על ידי ציודראס והארדאליאס כאשר הם ניסו להעביר את המסר על הסכנות הנובעות מהמחלה.

אין טעם בהשוואה למדינות שנכשלו, מלבד ללמוד מהסיבות לכישלון, ההשוואה צריכה להיעשות ביחס למדינות שהצליחו במאבק בקורונה. והשוואה למדינה מערבית הקרובה מאוד אלינו מורה שישראל נמצאת במקום גרוע

בהבדל מיוון, בישראל מופיע בטלוויזיה, ראשון, ראש הממשלה, המנצל את הזמן למטרות פוליטיות, לטיפוח האגו, ולהדגשת תפקידו 'אני, אני, ואני'. אחריו מופיע מלחך הפינכה, מנכ"ל משרד הבריאות, בתפקיד המלקק.

הפרופסור והשר היווניים הפכו להיות הפנים של מאמצי הממשלה להכיל את התפשטות הווירוס והמחלה Covid-19, ונראה כי המאמצים שלהם מצליחים. כיום מוסכם בדרך כלל כי יוון ניהלה את המשבר הרבה יותר טוב ממדינות אחרות והרבה יותר טוב ממה שניתן היה לצפות לאור נתוני הבסיס של המדינה.

ליוון היו מעט מאוד משאבים כדי להתמודד עם התפרצות גדולה של הקורונה. אחרי כמעט עשור של משבר פיננסי בהן הכלכלה היוונית התכווצה ב-26%, והוצאות הבריאות הלאומיות נחתכו בכ-75%, יכולתה של המדינה להתמודד עם מצב חירום בריאותי בממדים כאלה לא הייתה מובנת מאליה.

בתי חולים ממלכתיים נשאו את נטל הקיצוצים שנדרשו לבצע בתמורה להלוואות הצלה ממלווים בינלאומיים, בכדי להשאיר את המדינה מחוץ לפשיטת רגל ובאזור האירו.

אחרי משבר החוב האדיר של יוון לפני כעשר שנים – יוון ניזקקה שלוש פעמים להצלה מפשיטת רגל וקיבלה סכומי עתק מהאיחוד האירופי. עם הגעתה של המגיפה לאירופה, 18 חודשים בלבד לאחר שהמדינה יצאה מההצלה השלישית, היו ביוון רק 560 מיטות טיפול נמרץ. הממשלה העלתה את מספרן ל-910 והעסיקה יותר מ-4,000 רופאים ואחיות נוספים. בעיה נוספת שייחודית ליוון, בהבדל מישראל, היא שביוון יש גם אוכלוסייה מבוגרת גדולה מאוד. יותר מרבע מאוכלוסיית יוון היא בת למעלה מ-60, וחולים קשישים נחשבים בסיכון מיוחד לקורונה.

זו הייתה מציאות קשה שלא הותירה מקום לאסטרטגיית הפחתה והקלה mitigation strategy, או להשגת "חסינות העדר". זה אומר שפעולות נמרצות, מקדימות ומיידיות היו ההגנה האמיתית היחידה שהייתה אפשרית ביוון, וזה הוכיח את עצמו.

זו הייתה מציאות קשה שלא הותירה מקום לאסטרטגיית הפחתה והקלה, או להשגת "חסינות העדר". זה אומר שפעולות נמרצות, מקדימות ומיידיות היו ההגנה האמיתית היחידה האפשרית ביוון, והן הוכיחו את עצמן

בניגוד ליוון, מנהיגי מדינות שהתעלמו מהסכנה שטיפלו בזלזול בשלבים המוקדמים שלה, קבלו במדינותיהם שיעורים מעריכיים של הידבקות שבועות ספורים לאחר מכן, בעוד שיוון משתמשת רק בעשירית ממיטות לטיפול נמרץ שלה, ונשארה לה קיבולת מיטות רבה.

יוון היתה מודעת לבעיות ולחולשות שעמדו בפניה, ופעלה בהתאם לכך. המדינה הקימה, כבר בשלב מוקדם, מספר ועדות מומחים מדעיות כדי לייעץ לממשלה על דרך הפעולה הטובה ביותר. עוד לפני שאובחן המקרה הראשון (ב-26 לפברואר) התחילו ביוון לבחון אנשים ולבודד אותם. הונהג פיקוח על טיסות נכנסות, בעיקר מסין. מאוחר יותר, כאשר החלו אנשים לחזור, לדוגמה מספרד, הם הוכנסו להסגר במלונות. בתי הספר ביוון נסגרו עוד לפני מקרי המוות הראשונים.

מה שנראה יותר ויותר כניהול משברים לפי הספר textbook crisis management, אפילו על ידי אויבים פוליטיים, יוחס הן להעדפת מדע על פני פוליטיקה, והן לגישה ניהולית שהתמקדה, במה שתיאר ראש הממשלה קיריאקוס מיצוטאקיס Kyriakos Mitsotakis כרגישות למצב המדינה, תיאום, נחישות, ומהירות בהחלטות ובביצוע שלהן.

וועדה מדעית בת 25 חברים מייעצת לממשלת יוון על המחלה הקטלנית. הוועדה דחפה מהתחלה לבחירה בסגר, אפשרות הרסנית למדינה שרק לאחרונה החלה להראות סימני התאוששות כלכלית. ואכן, ממשלת יוון החליטה על סגר מוקדם, בתוך שבועיים מהדיווח על המקרה הראשון שלה, והיוונים שמעו ברובם לעצות הממשלה להישאר בבית. התוצאה הייתה שמספר המתים מקורונה ביוון נמוך במיוחד – 134 מקרי מוות מקורונה עד יום ראשון ה-26 לאפריל, כמחצית ממספר המתים מקורונה בישראל, בהתאמה לגודל האוכלוסייה.

מה שנראה כניהול משברים מצוין, אפילו ע"י אויבים פוליטיים, יוחס להעדפת מדע על פני פוליטיקה, ולגישה ניהולית שהתמקדה כרגישות למצב המדינה, תיאום ומהירות בקבלת החלטות וביצוען

ממשלה יוון פעלה בגישה ניהולית מקצועית מאוד כבר מהשלב המוקדם של המשבר. בסוף פברואר, לפני שיוון רשמה את מקרה המוות הראשון מהקורונה, בוטלו תהלוכות הקרנבל בפטרה Patra. ב-4 במרץ, לפני רוב המדינות באירופה, הממשלה הורתה על סגירת בתי הספר והאוניברסיטאות.

בתוך ימים, הממשלה סגרה את כל המקומות המסחריים הציבוריים כמו בתי קולנוע, מסעדות וחנויות, אסרה התכנסויות פומביות של יותר מעשרה אנשים, אסרה על נסיעות לאיים ביוון לכולם פרט לתושבים קבועים, והושעתה את הקשרים האוויריים עם המדינות שנפגעו ביותר מהקורונה. נסגרו גם ברים, בתי קפה, מסעדות, מועדוני לילה, חדרי כושר, קניונים, בתי קולנוע, חנויות קמעונאיות, חופים ואתרי נופש. אפילו ענף התיירות שלה הוקרב ככל שבתי המלון, המוזיאונים והאתרים הארכיאולוגיים שלה נסגרו.

יתרה מזאת, ככל שהתחולל ויכוח בין האמונה הדתית והמדע, הממשלה נאלצה לצאת מול השפעת הכנסייה היוונית האורתודוכסית, שאנשי הכמורה שלה סירבו לוותר על שירותים ועל טקס הקודש.

בתוך רגע, חלקים גדולים של משק הקמעונאות והשירותים, שהיו בדרך כלל משלמי מס, הפכו למרכזי הוצאות ממשלתיות גדולות. עלות הסובסידיות ודחיית המס לעסקים ול-2.4 מיליון עובדים שהושפעו מהסגר בחודשים מרץ ואפריל בלבד עומדת על 5.1 מיליארד יורו.

כיום כמעט כולם מסכימים כי הצעדים שננקטו ע"י ממשלת יוון הם הסיבה לכך שיוון לא נפגעה באופן קשה. ממשלת יוון ניהלה ומנהלת את המאבק בקורונה בגישה מקצועית ניהולית, לפי העקרונות הבסיסיים של ניהול משבר לאומי, כאשר היא מתגברת על תנאי פתיחה גרועים בהרבה משל ישראל, והתוצאות נראות לעין כל.

נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות (מליצמן איני מצפה לדבר) צריכים להסביר לנו מדוע במשבר הקורונה אנחנו במצב גרוע יחסית ליוון, מדוע לא השכלנו להתנהג כמו יוון, כאשר נתוני הפתיחה של ישראל היו טובים בהרבה מאלו של יוון.

ככל שהתחולל ויכוח בין האמונה הדתית והמדע, הממשלה נאלצה לצאת מול השפעת הכנסייה היוונית האורתודוכסית, שאנשי הכמורה שלה סירבו לוותר על שירותים ועל טקס הקודש

אבל זה לא נגמר. יוון, כמו מדינות רבות אחרות, מתקדמת לקראת השלב שלאחר הסגר במלחמה במגפה. הממשלה רוצה שהכלכלה השברירית של יוון תחזור במהרה למסלול להתאוששות. אך קיימת אפשרות כי מספר מקרי הידבקות כה מעטים, עלולים להפוך את יוון לפגיעה יותר אם יהיה גל שני של המגפה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,213 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה