אורית ודיקלה עם בילי התיש בחוות החופש (צילום: רתם בירן/חוות החופש)

המקום שבו חוגגים עצמאות כל השנה

האיש הירוק

אורית ודיקלה תזזיתיות ומלאות סקרנות כיאה לגילן הצעיר ● בילי, שנולד משותק ברגליו האחוריות, מתנייד עם גלגלי עזר ● את רוני חילצה המשטרה רגע לפני שהועלה קורבן לפסח ● ליד מושב עולש מתפרס על פני 25 דונם גן עדן לבעלי חיים אשר ניצלו מתעשיית הבשר ● חזירים, כבשים, חמורים, פרות, תרנגולים - הם מתרוצצים חופשי וחווים רגעים של אושר בזכות שתי יזמיות עיקשות ● אלא שבצל הקורונה, גם חוות החופש מתמודדת עם משבר כלכלי

הראשונות שרצות לקראתי הן אורית ודיקלה. אף פעם לא חשבתי שאומר על חזירות שהן מתוקות, אבל שתי החזרזירות האנרגטיות זכאיות לגמרי לתואר.

בסך הכל בנות שלושה חודשים, כבר לא תינוקות, אבל תזזיתיות ומלאות וסקרנות כיאה לגילן הצעיר. הן בוחנות אותי בעניין, משמיעות כמה נחרות ואחר כך חוזרות לעיסוקיהן, מתרוצצות ברחבי החווה, מתגרות בכל חמור וכבש שנקלעים בדרכן ומקוששות תשומת לב ושותפים למשחק.

אורית ודיקלה החזרזירות בחוות החופש (צילום: אביב לביא)
אורית ודיקלה החזרזירות בחוות החופש (צילום: אביב לביא)

הן בולעות בתשוקה את החיים ואת מרבדי העשב הירוק, אבל קשה להימנע מהמחשבה על הגורל שהיה מנת חלקן אלמלא התמזל להן המזל: בקרוב הן היו אמורות להיות מובלות לשחיטה אחרי חיים קצרים, צפופים ומייסרים בחזירייה של קיבוץ להב שבנגב.

בכל רגע נתון כלואים שם בתנאים מחפירים יותר מעשרת אלפים נידונים למוות מבני מינן של אורית ודיקלה, רובם המכריע לא יידעו במהלך חייהם אפילו רגע אחד של אושר מתפרץ כמו זה שהן חוות עכשיו.

אורית ודיקלה הן הדיירות החדשות ב"חוות החופש" – שם פשוט והולם למקום שחגיגות העצמאות מתקיימות בו כל השנה, עיר מקלט לבעלי חיים שניצלו מזוועות תעשיית המזון מהחי (בשר/ביצים/חלב).

במדינות ענק כמו ארצות הברית חוות כאלה משתרעות על שטחים שמסתיימים מעבר לקו האופק; גירסת כחול-לבן של החווה ממוקמת בפאתי מושב עולש שבשרון. 250 בעלי חיים מתגוררים כאן על שטח של כ-25 דונם: עזים, כבשים, פרות, חמורים, תרנגולות, תרנגולי הודו, ארנבים.

חוות החופש ליד עולש. גן עדן על 25 דונם (צילום: חוות החופש)
חוות החופש ליד עולש. גן עדן על 25 דונם (צילום: חוות החופש)

לכל חי יש שם, לעיתים על שם האדם שהציל אותו מהגיהינום שבו היה כלוא; אורית ודיקלה, למשל, נקראות על שם צמד חברות שהצליחו לחלץ אותן (בהסכמה) מהחזירייה של להב.

על הרעיון להקים את חוות החופש שמעתי לראשונה לפני מספר שנים משתי ההוגות והמייסדות – עדית רומנו ומיטל בן ארי. רומנו, אם לשלושה, הגיעה מעולם העסקים והיזמות; בן ארי מההייטק.

לכל חי יש שם, לעיתים על שם האדם שהציל אותו מהגיהינום שבו היה כלוא; אורית ודיקלה, למשל, נקראות על שם צמד חברות שהצליחו לחלץ אותן (בהסכמה) מהחזירייה של להב

חשבתי שיש להן כוונות נהדרות ורעיונות נשגבים, אבל שאין להן הרבה סיכוי לצלוח את מהמורות הביורוקרטיה הישראלית והאתגרים הכלכליים שכרוכים בהקמה של פרויקט כזה. לא לקחתי בחשבון את עוצמת הנחישות והדבקות שלהן במטרה.

כנגד כל הסיכויים, השתיים הקימו מקום נפלא, מקום לדאגה. מקום שמרגע שבאת בשעריו, בהכרח משתנה התפיסה שלך את מערכת היחסים בין בני האדם לבעלי החיים. מקום שבו הכול נראה כל כך טבעי ונכון, והעולם שבחוץ נראה כל כך משובש.

אמיר הכבש בחוות החופש (צילום: אביב לביא)
אמיר הכבש בחוות החופש (צילום: אביב לביא)

לכל דייר בחווה יש לא רק שם, אלא גם סיפור – סיפור שמלמד על התעשייה שממנה הוא בא: בילי התיש מתגלגל באחו על מעין עגלה עם גלגלי עזר. הוא נולד משותק בשתי רגליו האחוריות, וזה מה שהציל אותו. "בגלל הרגליים הוא לא כשר", מסבירה מיטל בן ארי.

"הוא נולד בדיר חלב בצפון, ובמצב רגיל, בהיותו זכר, הוא אמור להישלח אחרי כמה שבועות לשחיטה. בגלל המום, אין לו ערך וגם אין שום סיבה לתת לו טיפול רפואי. הרפואה בתעשייה היא עדרית, לא משקיעים בטיפול פרטני. ברגע שהוא לא בריא הוא הופך לנטל. למרבה המזל הוא הגיע אלינו במקום להישלח אל מותו".

רוני, גדי צעיר ומתוק, ניצל בנסיבות שניתן לכנותן פוליטיות: ערב חג הפסח הוא כיכב בתמונה שהעלתה משפחה לרשתות החברתיות. בני המשפחה סיפרו שהם עומדים להעלות אותו לקורבן בהר הבית. כדי למנוע התלקחות, המשטרה מיהרה לחלץ את הזבח המיועד, הגדי הרך נמסר לשירות הווטרינרי בירושלים, ומיטל בן ארי דהרה לשם בערב החג כדי לאסוף אותו אל חוות החופש. במקום לעלות לעולה, הוא עולה מדי יום לטרמפולינה שהוצבה במרכז החווה ומקפץ עם ידידים.

הטרמפולינה בחוות החופש (צילום: אביב לביא)
הטרמפולינה בחוות החופש (צילום: אביב לביא)

שני החזירים הוותיקים יותר, עומרי ויוסי, רובצים עדיין בבית העץ שלהם. לקראת ערב ייצאו, אבל יוסי יתקשה מאוד ללכת. הוא כבר הגיע למשקל 300 קילוגרם, למרות שהוא מקבל בחווה דיאטת "אנטי פיטום". רגליו מתקשות לשאת אותו.

יוסי הוא קורבן של העיוות הגנטי והמשקל המפלצתי שבתעשייה מכוונים אליו כדי להגדיל את כמות הבשר והשווי הכספי של החזיר. מדי יום מיטל מלעיטה אותו ב-12 כדורי אופטלגין ("בבית המרקחת חושבים שאני מכורה למשככי כאבים") על מנת שיוכל לעמוד על הרגליים, ובכל זאת את הדקות הראשונות מחוץ לבית הוא עושה על הברכיים מרוב כאבים. אחר כך, לאט-לאט, הוא מתרומם.

אורית ודיקלה הצעירות מקבלות ארוחות שכוללות תערובת נטולת סוכר, קצת פירות והמון עשב, אבל מיטל חוששת שבעיית המשקל אורבת גם להן מעבר לפינה.

תרנגול הודו בחוות החופש (צילום: חוות החופש)
תרנגול הודו בחוות החופש (צילום: חוות החופש)

התרנגולות המטילות מגיעות לכאן עם חתכים עמוקים ברגליים – לעיתים בלתי ניתנים לריפוי – מהעמידה הנצחית על הסורגים בלולי הסוללה הצפופים; תרנגולי ההודו מתמודדים עם שברים ברגליים שנוצרים בגלל משקל היתר; על גופן של הפרות הרועות באחו חרוט מספר סידורי, זיכרון מימיהן ברפת, וגם לארנבים מקועקע מספר על האוזן – מזכרת מהמעבדה שבה ערכו עליהם ניסויים. איך אמר יצחק בשביס זינגר? "עבור בעלי החיים, כל יום הוא טרבלינקה".

ויקטור הוגו אמר, "בעלי החיים לא יכולים להגיע לגיהינום – הם כבר שם", אבל יש גם בעלי חיים, מעטים אמנם, שמגיעים לגן העדן שבפאתי עולש. הם לא מודעים לכך שהימים ימי קורונה, ושצוות החווה עושה שמיניות באוויר כדי להמשיך לתפעל אותה.

כדי למנוע הדבקה והשבתה של החווה, נותר בה רק קומץ עובדים וצוות מתנדבים קבועים. מעליהם מרחפת כמובן העננה הכלכלית הכבדה: "איך שהתחיל המשבר התחלנו לקבל טלפונים מאנשים שביקשו לבטל את הוראת הקבע", מספרת מיטל בן ארי. "אני לא באה אליהם בטענות, מבינה לגמרי: אנשים הרגישו חוסר יציבות, איבדו עבודה, ביטלו כל מה שנראה להם פחות חיוני.

מיטל בן ארי וחבר בחוות החופש (צילום: אביב לביא)
מיטל בן ארי וחבר בחוות החופש (צילום: אביב לביא)

"אבל כמעט כל התקציב שלנו מבוסס על תרומות, ואני חייבת להמשיך לתת תרופות ואוכל לחיות. התרומות נעצרות אבל ההוצאות לא מפסיקות אפילו לרגע".

בימי שיגרה מגיעים לחווה סיורים של בתי ספר, בסופי שבוע סיורים בהרשמה מראש. גם אלה נחתכו באבחה אחת. "נחמץ הלב", אומרת מיטל. "זו התקופה הכי ירוקה והכי יפה בשנה, ואף אחד לא יכול להיכנס לכאן כדי לראות. גם כשיאשרו לנו לחזור לפעילות, יש 150 אנשים שכבר שילמו על סיורים ונמצאים ברשימת המתנה. רק אחרי שנסיים לארח אותם נוכל לפתוח את הרישום לסיורים חדשים ולהכניס כסף. עד אז ננסה איכשהו לשרוד".

"גם כשיאשרו לנו לחזור לפעילות, יש 150 אנשים שכבר שילמו על סיורים ונמצאים ברשימת המתנה. רק אחרי שנסיים לארח אותם נוכל לפתוח את הרישום לסיורים חדשים ולהכניס כסף. עד אז ננסה איכשהו לשרוד"

תקציב התפעול של החווה עומד על כ-200 אלף שקל בחודש. הטיפולים הרפואיים עולים הון, כי הווטרינרים צריכים לגייס חלק גדול מהידע והאביזרים בחו"ל. שני סדים שיאפשרו לגארי, הכבש הנכה, ללכת על רגליו, יעלו 7,000 שקל.

עדית רומנו וחבר בחוות החופש (צילום: חוות החופש)
עדית רומנו וחבר בחוות החופש (צילום: חוות החופש)

למייסדות נותר רק לקוות שימי הקורונה יסתיימו מהר. עד יעבור זעם, החווה מתקשרת עם התורמים והעוקבים באמצעות דף פייסבוק פעיל מאוד, כולל שידורים בלייב מטיפולים ומאירועי היומיום בחווה. גם בימים כתיקונם, רומנו ובן ארי מתמודדות כמעט על בסיס יומי עם דילמה קורעת לב.

"כל הזמן מתקשרים אלינו אנשים שרוצים להביא אלינו בעלי חיים, אבל אנחנו לא יכולים לקבל את כולם", אומרת בן ארי. "הרעיון שבבסיס המקום הזה הוא חינוכי, תודעתי. כל בעל חיים אמור לייצג את התעשייה שממנה הוא בא, לכל אחד יש סיפור שאותו אנחנו מתווכים לקהל.

"אנחנו מחוייבים לתת להם פה מרחבים ואיכות חיים, אבל אם אציל את כל בעלי החיים שזקוקים להצלה שם בחוץ, מהר מאוד יהיה פה צפוף והייעוד של המקום לא יתקיים. אני צריכה לחשוב על מי שבחוץ, אבל גם על מי שכבר נמצא פה".

"כל הזמן רוצים להביא אלינו בעלי חיים, אבל אנחנו לא יכולים לקבל את כולם. אנחנו מחוייבים לתת להם פה מרחבים ואיכות חיים, אבל אם אציל את כל בעלי החיים שזקוקים להצלה שם בחוץ, מהר מאוד יהיה פה צפוף והייעוד של המקום לא יתקיים"

אורית ודיקלה דוהרות בעשב ונראות חסרות דאגה. הן בדיוק התעוררו משנ"צ (אצלן זה בין 12 ל-14) והצוות מרח על עורן הג'ינג'י שיכבה עבה של קרם הגנה מפני שמש. מבנה העור של החזירים דומה מאוד לזה של האדם, ולכן רבים מהניסויים של תעשיית הקוסמטיקה נעשים עליהם. אורית ודיקלה אמנם אוהבות לטבול באמבטיית בוץ, אבל כשנעשה חם הן עלולות ממש להישרף, כמו אדם בהיר-עור שנרדם בים.

מיטל בן ארי והחיות בחוות החופש (צילום: חוות החופש)
מיטל בן ארי והחיות בחוות החופש (צילום: חוות החופש)

קורונה או לא, כשהשמש מתחילה לרדת, מיטל כורזת לעבר מגורי החיות "בואו בואו בואו" ובזו אחר זו הן מגיחות לבילוי של אחר הצהריים: כמו החלילן מהמלין היא צועדת לעבר האחו, בעקבותיה גדוד של כבשים, עזים, חמורים, פרות וחזירים. כל אחד בתורו ניגש לקבל ליטוף ומילה טובה, מיטל שואלת מה שלומם והם עונים. הכי קרוב שיש לדוקטור דוליטל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,244 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה