יוני 1941: נשים יהודיות לומדות כיצד לנהוג על אוטובוס בדרך לירושלים, לאחר שגברים יהודיים רבים הצטרפו לצבא הבריטי כדי להילחם בנאצים (צילום: AP)
הפודקאסט ההיסטורי שכובש את בריטניה:

עלילות יוּסף ומרים בפלשתינה

ראיון

רגע לפני שהקורונה שיתקה את היצירה הבריטית, הבי.בי.סי הפיק פודקאסט שאפתני על קורותיהם של צעיר ערבי וצעירה יהודייה בשנות המנדט העליזות בפלשתינה ● אחרי שהרשת ספגה בעבר ביקורת על אנטי-ישראליות ועל אנטי-ציוניות, היא הקפידה ללהק גם שחקנים ישראלים ולשמור על "איזון פוליטי"

אחד המחזאים המצליחים ביותר בבריטניה, סטיב ווטרס, עוסק בנושא המורכב של המדיניות הבריטית במזרח התיכון בדרמה שאפתנית בת עשרה פרקים שכתב על הולדתה של מדינת ישראל עבור השירות העולמי של רשת בי-בי-סי ברדיו.

הסדרה "מרים ויוּסף" עוסקת בשני צעירים אידאליסטים – האחת יהודייה ממזרח אירופה והשני ערבי פלסטיני. יש לה קשת נרטיבית בלתי שגרתית, שבה ווטרס מפגיש את הדמויות בשנת 1917 במקום בתקופה שלפני קום המדינה ב-1948. הסדרה עלתה לאתר השירות העולמי של הבי-בי-סי, והיא זמינה גם כפודקאסט.

ווטרס הוא מרצה לכתיבה תסריטאית באוניברסיטת מזרח אנגליה ובעל עבר זוהר בכתיבת מחזות לבמה ולרדיו, שלרוב התבססו על אירועים אמיתיים עם טוויסט בדיוני. ב-2017 הוא היה אחראי ללהיט הבימתי "ליימהאוס", שעקב אחר עליית מפלגת המרכז הסוציאל-דמוקרטית בבריטניה (בערב האחרון של המחזה, שלושת מייסדי המפלגה שעדיין בחיים ישבו בקהל – להפתעתם של השחקנים).

בטור ביקורת על אחד המחזות האחרונים של ווטרס, המבקר של הגרדיאן ציטט את המחזאי הגרמני פרידריך הבל, שטען כי "במחזה טוב, כולם צודקים". ווטרס בהחלט לקח זאת לתשומת לבו ב"מרים ויוסף", שבו המאזינים לא רק שומעים את נקודות המבט של היהודים והערבים, אלא גם את הסיפור הסבוך של המנדט הבריטי ונציגיו, שמסופר דרך עיניו של פקיד בדיוני בשם הארי ליסטר.

ווטרס, שמתגורר בסמוך לקיימברידג', הוא אדם עליז בעל חוש הומור, שנוטה לערוך מחקרים דקדקניים עבור המחזות שלו. "אני אוהב להעמיד פנים שאני היסטוריון, ואני צולל לעומק מילים של אנשים כמו תום שגב, הילל כהן, בני מוריס ווליד חלידי. זו הייתה היסטוריוגרפיה נפלאה להתבסס עליה", הוא אומר לי.

קצין משטרה בריטי מסייע לילדים יהודיים לחצות בבטחה את רחובות ירושלים, אוקטובר 1938 (צילום: AP Photo/James Mills)
קצין משטרה בריטי מסייע לילדים יהודיים לחצות בבטחה את רחובות ירושלים, אוקטובר 1938 (צילום: AP Photo/James Mills)

שילוב של מציאות ובדיון

הרעיון למחזה "מרים ויוסף" עלה בעקבות הדרמה הקודמת, בת תשעה פרקים, שכתב ווטרס לרדיו הבי-בי-סי, "נפילתו של השאה". זה היה ניסיון ראשון מסוגו עבור תחנת הרדיו, שחיפשה דרך מעניינת לציין את יום השנה ה-40 למהפכה האיראנית. הרעיון של ווטרס לכתוב סדרת רדיו תיעודית בת כמה קווי עלילה שמשלבת מציאות ובדיון הפך ללהיט, מה שגרם למפיקים לרצות לעבוד איתו שוב.

"בינואר 2019, שודר 'נפילתו של השאה', וכבר התחלנו לדבר על הפרויקט הבא", אומר ווטרס. "היה עניין הדדי בחקירת הולדתה של ישראל, ואז התחלנו לעבוד".

העבודה על "מרים ויוסף" הושלמה במהירות. ההקלטות האחרונות והעריכה נעשו בינואר ובפברואר השנה, והסתיימו, למרבה המזל, בדיוק לפני שסגר הקורונה הקפיא כמעט את כל יוזמות התרבות והאמנות ברדיו, בתאטרון ובטלוויזיה.

עשרת פרקי הסדרה, בני חצי שעה כל אחד, עוקבים אחר סיפורם של אישה וגבר שהופכים לשכנים ולידידים לאחר שמרים כהן ואמה שרה, שנמלטו מפוגרומים במזרח אירופה, מתיישבות בפלשתינה. המאזינים שומעים את מרים מדברת על חוויותיה המוקדמות בקיבוץ, ולמולן את זיכרונותיו של יוסף בַּנוּרה מהכפר דיר יאסין, שבו התגוררה משפחתו. דיר יאסין היה כפר ערבי בהרי ירושלים, שנודע בשל הטבח שביצעו לכאורה לוחמי האצ"ל והלח"י בתושביו ב-1948.

מתגייסים חדשים ללגיון הערבי בצבא הבריטי, דצמבר 1940 (צילום: AP)
מתגייסים חדשים ללגיון הערבי בצבא הבריטי, דצמבר 1940 (צילום: AP)

הסדרה עוקבת אחר אישה וגבר שהופכים לשכנים ולידידים לאחר שמרים ואמה מתיישבות בפלשתינה. המאזינים שומעים את מרים מדברת על חוויותיה בקיבוץ, ולמולן את זיכרונותיו של יוסף מהכפר דיר יאסין

בעלילה של ווטרס, מרים האידאליסטית מגיעה לאוניברסיטה העברית בירושלים, שנוסדה לא מכבר, ומספרת לנשיאה הראשון, הרב יהודה מאגנס, על תקוותיה עבור מולדתה החדשה. בינתיים, יוסף, שאביו היה ראש הכפר, מקבל הצעה לעבוד במשרדי המנדט הבריטי. באופן בלתי נמנע, התהפוכות הפוליטיות סוחפות את שניהם – וכל אחד מהם נהיה מעורב בתנועות התנגדות אלימות.

"זהו סיפור על שני צעירים מלאים באידאלים", אומר העורך של השירות העולמי של בי-בי-סי באנגלית, סיימון פיטס. "לשניהם יש צורך במולדת ובמקום שירגישו נטועים בו. ההיסטוריה של הקמת ישראל היא סוערת, והסדרה היא על אנשים שנסחפים באירועים, לפעמים מחוץ לשליטתם, ועל אנשים שנאבקים במצפונם".

"'מרים ויוסף' הוא גם סיפור על הישרדות ועל עצם שבריריותו של הקיום, שמתרחש על רקע אירועים גדולים בסביבות ירושלים וברחבי העולם", אומר פיטס. "זו דרמה בקנה מידה גדול עבור מאזיני הרדיו והפודקאסט".

פרקי הסדרה מלווים בפסקול מלא ובאווירת רקע. בדיר יאסין, למשל, בני משפחתו של יוסף הם סתתים, והשיחה ביניהם מלווה בקולות של כלי עבודה המכים באבנים. הפרק השלישי מתמקד במקומות הקדושים בירושלים, וקל לדמיין את הסצנות בכותל המערבי שבהן פועלים ערבים שעובדים במקום תחת ניהול בריטי מתקוטטים עם יהודים המבקשים להתפלל שם.

חיילים בריטיים בודקים תעודות זיהוי של יהודים החשודים כחברי מחתרת, אוגוסט 1946 (צילום: AP Photo)
חיילים בריטיים בודקים תעודות זיהוי של יהודים החשודים כחברי מחתרת, אוגוסט 1946 (צילום: AP Photo)

כור היתוך מזרח-תיכוני

צוות השחקנים משקף את כור ההיתוך של המזרח התיכון, משני ארז, ילידת ישראל, שמגלמת את מרים, ועד אמיר אל-מסרי שנולד בקהיר וחי בבריטניה, שמגלם את יוסף. השחקנים היהודים הבריטים דניאל רבין, שמגלם את מנחם בגין, ואליוט לוי, שמגלם את דויד בן-גוריון, מופיעים לצד דאנא הקג'ו, יליד איראן, שמגלם את חאג' אמין אל-חוסייני, המופתי הגדול של ירושלים השנוי במחלוקת.

סרגון ילדא, גם הוא במקור מאיראן, מגלם את מוסא אל-עלמי, הוגה פלסטיני. אחד הפרקים מתאר מפגש בינו לבין דויד בן-גוריון – מפגש שהתרחש במציאות.

צוות השחקנים משקף את כור ההיתוך של המזרח התיכון, משני ארז, ילידת ישראל, שמגלמת את מרים, ועד אמיר אל-מסרי שנולד בקהיר וחי בבריטניה, שמגלם את יוסף. יליד איראן מגלם את המופתי הגדול של ירושלים

ווטרס, שבצעירותו בילה תקופה בקיבוץ דליה בצפון, מוסיף לעלילה מידה בריאה של הומור שנון כשהוא מתאר את חיפושיהן של שרה ומרים כהן הבדיוניות אחר בן דודן כשהן מגיעות לפלשתינה, ולמרות כל מאמציהן אינן מצליחות לאתר את דויד גרין (לפני שהן הגיעו מאירופה הוא כמובן שינה את שמו לדויד בן-גוריון).

זה עשוי להישמע כמו ניסיון מופרך, אבל ווטרס אומר שהוא רצה להציג סיפור שבו הדמויות שיצר והאירועים האמיתיים ישתלבו זה בזה. אבל יותר מכול, ווטרס רצה להראות את "הקונפליקטים המאוד מעניינים" שאפיינו את המנדט הבריטי, פרק בהיסטוריה שהוא בעיניו "סיפור שלא מסופר מספיק".

לשם כך הוא יצר את דמותו של פקיד המנדט הארי ליסטר. ליסטר מצווה להוציא לפועל את הוראות הממונים עליו בלונדון, בעודו צופה בהסלמת העימותים בין היהודים לערבים בעקבות הטיפול הגרוע של ממשלת המנדט במצב.

כרזה ל"מרים ויוסף" בעיצובו של סטודיו אדיש, מותג אופנה ישראלי-פלסטיני שפועל בתל אביב וברמאללה; יוצר הסדרה סטיב ווטרס (צילום: באדיבות השירות העולמי של בי-בי-סי)
כרזה ל"מרים ויוסף" בעיצובו של סטודיו אדיש, מותג אופנה ישראלי-פלסטיני; יוצר הסדרה ווטרס (באדיבות בי-בי-סי)

לדברי ווטרס, "דמותו של ליסטר מנסה לבנות יחסים בילטרליים בין הקהילות ובני האמונות השונות. הארי אחראי לפיקוח על המקומות הקדושים בירושלים, ומוצא את עצמו בכמה מצבים סבוכים. "יש לו כוונות טובות, אבל גם אם הוא רוצה לשפר את המצב, מי שקובע בסופו של דבר הוא מי שמנהל את העניינים, וברגע שמגיע הנציב העליון החדש, הכול קורס. משרד החוץ משנה כיוון.

"רוב הזמן, הראש של הממשלה הבריטית לא היה בפלשתינה. לקראת סוף המנדט, בריטניה עשתה כל כך הרבה טעויות, הייתה כל כך מותקפת ופיתחה כזאת מנטליות של מצור, שזה הוביל אותה להחלטות הרסניות בשנות ה-40".

ווטרס מודה כי הוא שמח לכתוב 40 פרקים, ולא רק עשרה כפי שהקציבו לו. אבל הוא התייחס לכל הפרויקט כמחזה. "ראיתי את זה כמו מחזה בן שלוש מערכות, שהראשונה שבהן מביאה את הרקע ואת ההקשר של שנות ה-20", הוא אומר.

המערכה השנייה עוסקת בתקופות השיא והשפל של שנות ה-30, כשהצפי למלחמה באירופה הסיט את דעתה של בריטניה מירושלים, ובשלושת הפרקים האחרונים ווטרס מתמקד בצעדים שהובילו להכרזת העצמאות של ישראל, בהם פרק שלם המוקדש להצבעה הגורלית באו"ם בנובמבר 1947.

בשנה שעברה, כחלק מהמחקר שלו, ווטרס הגיע לירושלים, אבל ערך גם ביקור קצר בשטחים. "הנזק שנגרם לפלסטינים בעקבות הקמתה של מדינת ישראל הוא כמובן הנכבה", אומר ווטרס. "ומצבם של העקורים מזכיר ללא ספק את הגלות שבה חיו יהודים רבים. יש בכך אירוניה כואבת ובלתי פתירה במובנים רבים".

"הנזק שנגרם לפלסטינים בעקבות הקמתה של מדינת ישראל הוא כמובן הנכבה", אומר ווטרס. "ומצבם של העקורים מזכיר ללא ספק את הגלות שבה חיו יהודים רבים. יש בכך אירוניה כואבת ובלתי פתירה במובנים רבים"

עוד 1,098 מילים
כל הזמן // שבת, 30 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: נהדק את המשמעת שהתרופפה, נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים

שר האוצר כץ: כל מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת יקבל מענק של 7,000 ש"ח ● פרץ העביר ביקורת: מתעלם מההנחיות. אעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה למתווה שיעמוד בסיכומים ● ברקת: לגנץ אין את הכישורים והניסיון להיות ראש ממשלה ● השר אמיר אוחנה על הרג הצעיר בעל הצרכים המיוחדים: לא נחרוץ את דין השוטרים עד תום הבדיקה

עוד 21 עדכונים

בכיר לשעבר במנהל האזרחי השתלט על אדמות פלסטיניות באופן לא חוקי

חשיפה יחידת הפיקוח במנהל האזרחי ביו"ש אחראית לאכוף שימוש שלא כחוק באדמות פרטיות בגדה המערבית ● אלא שדוד קישיק-כהן, מי שעמד בראש היחידה במשך 23 שנים, בעצמו השתלט על אדמות פלסטיניות ונטע עליהן מטע עצי זית לפני 30 שנה, בזמן שכיהן בתפקיד ● הוא ממשיך להחזיק במטע בניגוד לחוק גם היום ● גורמים במנהל האזרחי: אין למנהל סמכות לפנות את המטע ללא תלונה רשמית

עוד 506 מילים ו-2 תגובות

מיוחד הסיפור שמאחורי "מסתערבים, אגדה ישראלית"

"הלכתי לפגוש את יצחק לא כי שמעתי עליו או על היחידה הקטנה שהוא השתייך אליה בימי הקמת המדינה, ולא כי תכננתי לכתוב את הספר הזה, אלא רק כי שנים של עבודה עיתונאית לימדו אותי שבילוי בחברת מרגלים זקנים תמיד משתלם" ● מתי פרידמן בהקדמה לספרו החדש, "מסתערבים, אגדה ישראלית", מספר כיצד הגיע לחקור את סיפורה של המחלקה הערבית בפלמ"ח - אשר על בסיסה נולד המוסד למבצעים מיוחדים

עוד 1,406 מילים

חרדות קורונה אצל צעירים: ארה"ב כבר מתייחסת לזה ברצינות

בארצות הברית הגיעו למסקנה כי חוסר הוודאות סביב משבר הקורונה גובה מחיר כבד מצעירים רבים, במיוחד אלו שמאובחנים עם חרדה קלינית או דיכאון ● בהיעדר מסגרות חינוכיות, יוזמה חדשה מנסה לסייע לצעירים חרדתיים ולהוריהם אובדי העצות ● אבל הטיפ העיקרי של המומחים הוא: תמצאו דרכים חדשות להעסיק את עצמכם

עוד 1,269 מילים

כולם כעסו על ג'ונתן ספרן פויר, אז אמא שלו החליטה לכתוב ספר

צאצאי היהודים מהשטעטל האוקראיני עליו התבסס רב-המכר "הכל מואר" לא אהבו את התיאורים של הסופר ג'ונתן ספרן פויר ● חלק מהם אף טרחו להתקשר לאמא שלו - אסתר - ולהתלונן באוזניה ● בעקבות שיחות הנזיפה האלה יצאה אסתר ספרן פויר למסע בעקבות האחות שנרצחה בשואה והאב שהתאבד, והפכה לסופרת בעצמה ● את התוצאה היא העזה להראות לבנה רק ברגע האחרון ● "פחדתי מהלא נודע"

עוד 1,159 מילים

למקרה שפיספסת

יחס יפה זה לא מותרות

אני יודעת שאתמול ומחר הוא יגיד לך שאת האישה של חייו.
אבל אם היום הוא מזלזל בך או מעליב אותך,
אפילו אם זה בצחוק,
אפילו אם אחר כך הוא יאמר שהוא לא התכוון לזה,
תברחי.

יחס יפה זה לא מותרות.

לזכר מסטוואל אלאזה, שנרצחה על ידי הגבר שהתחתנה איתו.

* * *

אנימציה: צליל בנדריהם
גרפיקה: Vecteezy.com freepikcompany.com

אמנית פלסטית ואנימטורית. חפשו "הדף הלבן לא מפחיד אותי" באינסטה, פייס ויוטיוב!

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 46 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים ו-1 תגובות

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עוד 7 עדכונים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה