כישלון למכרז על הפעלת חוף המבצר בעתלית - המועצה האזורית יצאה במכרז חדש

יזמים: גם המכרז החדש לחוף עתלית "תפור" למידותיו של מוש בן ארי

מעקב זמן ישראל במהלך חג הפסח הבינו במועצה האזורית חוף הכרמל שאף יזם לא ייגש למכרז הבעייתי להפעלת חוף המבצר בעתלית, ומיהרו להפיק מכרז חדש ● אבל יזמים שרצו להתמודד במכרז וקראו את הדרישות חושדים: "החוף של מוש" באילת אינו דורש שירותי הצלה, ולמכרז הוכנס תיקון שיקל עליו את הזכייה

 • חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)
  Doron Horowitz/Flash90
 • חוף המבצר בעתלית (צילום: Abir Sultan/Flash 90)
  Abir Sultan/Flash 90
 • חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)
  Doron Horowitz/Flash90
 • חוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)
  Hadas Parush/Flash90
 • ראש המועצה אסיף איזק ומוש בן ארי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל)
  מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל
 • מוש בן-ארי (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
  Tomer Neuberg/Flash90

כשלון למועצה האזורית חוף הכרמל בניסיון להסדיר את התכנון וההפעלה של חוף המבצר. אף גוף עסקי לא ניגש למכרז הבעייתי שמועדו פג לאחר חג הפסח, לרבות הזמר מוש בן ארי שאיתו ניסתה המועצה להתקשר באופן מזורז כ"ספק יחיד", כפי שנחשף בסדרת תחקירים בזמן ישראל.

בישוב עתלית, שבתחומו נמצא החוף היפהפה והנטוש, ממשיכות הרוחות לגעוש סביב הניסיונות החוזרים ונשנים של המועצה להסדיר את הפעלת החוף ללא תכנון מסודר וללא דיון ציבורי שקוף. פעילי סביבה ומשפטנים מאשימים את המועצה במחטף מתמשך, ובניסיונות למסור את הבעלות על החוף ליזמים פרטיים, בניגוד לאינטרס הציבורי.

לזמן ישראל נודע כי כבר ביום שלאחר כישלון המכרז הוכנה טיוטה למכרז חדש שמועד סיומו ב-7 במאי, והוא פורסם בשבוע שעבר. נראה כי במועצה הבינו תוך כדי חג הפסח שאף יזם לא ייגש למכרז הקודם, ומיהרו להפיק מכרז חדש. עם זאת גם הפעם המכרז הוכן ללא דיון ציבורי וללא מעורבות פעילה של חברי ועדת החופים של המועצה, גורמי הסביבה, או של ועד היישוב עתלית.

חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)
חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)

חבר המועצה מעתלית שי גלבוע, שכינה את המכרז הקודם "מכרז מחופף", אומר: "הם ממשיכים לא לספור את עתלית, וממשיכים להתעלם או למרוח את ועדת החופים. גם הפעם לא התייעצו איתנו, ולא עדכנו את ועד הישוב עתלית.

״חוף המבצר היה אמור להיות מוסדר כחלק מתוכנית כוללת להפיכת אתרי התיירות של עתלית לנכס לאומי. ההתעסקות הנפרדת בחוף המבצר היא נחמה פורתא, כשברקע חיל הים ממשיך לבנות על שטחים בחוף שעליהם השתלט לפני 40 שנה. זה אומר שאנחנו ממשיכים במחטפים על פני מחטפים, בלי יכולת להגיב".

ניסוח מבלבל ומטעה

מעיון במכרז החדש עולה כי למרות כמה שינויים שביצעה המועצה, הוא נוסח בצורה מבלבלת ומטעה. "אסור לנהל מכרז שיהיה מנוסח במעורפל, כדי לא לפגוע בזכות של הציבור, ובעיקר של תושבי עתלית, להיות אלה שנהנים מהחוף הצפוני", אומר פעיל הציבור יפתח כהן, ששימש בעבר חבר מועצה בעתלית. "חשוב לפעול ביושר ובשקיפות כדי שהתושבים יזכו במכרז תקין והוגן".

כהן שלח למועצה לפני שבועיים מסמך עם עשרות הערות ספציפיות למכרז, בהתייחס לסעיפים שניסוחיהם מעורפלים או שהמידע בהם חלקי בלבד, במסגרת בחינה של יזמים מעתלית באשר לכדאיות הכלכלית להשתתף במכרז. הוא לא קיבל כל התייחסות להערות האלה, ורוב הפגמים שעליהם הצביע נותרו כשהיו ושולבו גם בנוסח החדש של המכרז.

כהן מציין כי המכרז לא כולל שרטוטים מסודרים של גבולות השטח של החוף, ואינו מפרט מה סוג השירותים שיוכל הזכיין להציע בתשלום, דוגמת גלשנים אופנועי-ים או השכרת סירות. כל עירפול כזה יכול להיות מנוצל לרעה בעתיד.

המכרז לא כולל שרטוטים מסודרים של גבולות השטח של החוף, ואינו מפרט מה סוג השירותים שיוכל הזכיין להציע בתשלום, דוגמת גלשנים אופנועי-ים או השכרת סירות. כל עירפול כזה יכול להיות מנוצל לרעה בעתיד

כמו כן יש עירפול סביב חלוקת התפקידים בין המועצה לזכיין באשר לתכנון החוף: המועצה דורשת מהזכיין לעמוד בעלויות התכנון, לרבות העסקת בעלי מקצועות נדרשים כמו אדריכל ומתכנן ערים, אך הזכיינים לא הצליחו להבין אם הם אמורים להעסיק את בעלי המקצוע הללו, או רק להחזיר למועצה כסף עבור העסקתם.

בהבהרות שהמועצה פירסמה צוין כי מתכנן התוכנית מועסק על ידי המועצה במימון היזם, צעד שעלול לגרום למחלוקות בין הצדדים בזמן אמת. במועצה לא הבהירו לגבי בעלי תפקידים אחרים בפרויקט.

חוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)
חוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)

החוף בחינם – החניה בתשלום

גורמי סביבה חוששים כי ההליך המזורז של העברת חוף המבצר לניהול של ידיים פרטיות עלול להסתיים בהשתלטות של גורמים אלה על החוף, ובגביית תשלום מהציבור. בהקשר זה הם מזכירים את המאבקים הסביבתיים בחוף פלמחים, בחופי הכנרת ובחופים נוספים.

במועצה מבהירים כי "החוף יופעל כחוף מוכרז לכל דבר ועניין, בהתאם להנחיות משרד הפנים, ללא גביית דמי כניסה".

עם זאת מניסוח המכרז ניכר בבירור כי לאחר שיאושרו תוכניות הקבע לחוף, יתאפשר לזכיין להפעיל מגרש חניה בתשלום בכניסה לחוף. כללי משרד הפנים מחייבים את אישור משרד הפנים להפעלת חניה בתשלום ומבהירים כי אין להשתמש בחניה צמודה כמסווה ללקיחת תשלום עבור הכניסה לחוף. לזמן ישראל נודע כי כבר בימים האחרונים החלה המועצה לקדם תוכניות להכשרת חניית קראוונים בסמוך לחוף.

ראש המועצה אסיף איזק ומוש בן-ארי (צילום: (מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל))
ראש המועצה אסיף איזק ומוש בן ארי (צילום: (מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל))

תושבים, פעילי סביבה ומשפטנים ממשיכים לטעון כי כוונת המועצה "לתפור" את דרישות המכרז באופן שיסייע לבן ארי. עוד בספטמבר הכריז ראש המועצה אסיף איזק על "התגייסותו" של הזמר (המשמש מפעיל של "החוף של מוש" באילת ובעלים של חברת נכסים) לסייע לחופים בתחום המועצה. בהמשך פורסמה כוונת המועצה להתקשר עם בן ארי כ"ספק יחיד" בטענה כי "לא נמצאו יזמים מתאימים אחרים".

רק לאחר פנייה של שלושה יזמים שונים אשר דווקא הביעו עניין בהפעלת החוף, נאותה המועצה לבטל את מסלול היחיד מול בן ארי, ובמקומו יצאה במכרז עמוס בפגמים. חלק מהפגמים הללו נותרו כשהיו גם במכרז הנוכחי, כולל הדרישה לניסיון בהפעלת חוף מוכרז ולניסיון מוכח בהפעלת מיזמים קהילתיים בתחום האמנויות.

בישראל אין כמעט חופים המופעלים על ידי יזמים פרטיים (להוציא אילת והכנרת) ולא ברורה הדרישה למפעיל חוף שהינו גם מפיק מוזיקלי. במיוחד מוזרה הדרישה השנייה לנוכח הכוונה להקים חוף "אקולוגי" שישמור על "סביבה רגועה" – כלומר ללא הפקות מוזיקליות גדולות. בעתלית מצביעים על הצימוד הזה כ"תפור" למידותיו של בן ארי.

בחוף של מוש באילת אכן מתקיימים "לילות לבנים" הכוללים הופעות פומביות "אל תוך הלילה", "מופעי זריחה" ו"תיקלוט" של מוזיקה. ברור לחלוטין שאירועים כאלה, בחוף מבודד בסגנון שאנטי המתאים לצעירים, אינם מתאימים לחוף "רגוע" בסביבה אורבנית, המתחייב להתחשב בצורכיהן של משפחות.

הזמנה להסכמות שקטות בין היזם למועצה

שינוי אחד משמעותי שביצעה המועצה, לכאורה בעקבות הביקורת נגדה, הוא בשלבי התכנון. במכרז הקודם הוטל התכנון כולו על היזם, ואילו במכרז הנוכחי המועצה תבצע את התכנון בעצמה – אך על חשבונו של היזם. יזמים עימם שוחחנו טוענים שמדובר בסעיף תמוה במיוחד, מאחר שהמועצה לא קבעה תקרת הוצאות. לטענתם מדובר בסעיף המזמין הסכמות שקטות בין המועצה ליזם. "אם אני לא סוגר איתם בשושו את גובה הסכומים, אז אני מתאבד כלכלית", הסביר יזם.

עוד שינוי שהוכנס למכרז חושף לדעת המבקרים את מניעי המועצה. בסעיף הדורש מהיזם "ניסיון מוכח בהפעלת חוף מוכרז" נכתב במכרז הקודם כי מדובר בחוף עם "שירותי הצלה". במכרז החדש נוספו לדרישה הזאת המילים "אם נדרש". כלומר שאם היזם ניהל חוף שבו לא נדרשו שירותי הצלה, אזי הוא עדיין עומד בתנאי הסף.

במכרז הקודם הוטל התכנון על היזם, ואילו במכרז הנוכחי המועצה תבצע את התכנון בעצמה, אך על חשבונו של היזם. יזמים עימם שוחחנו טוענים שמדובר בסעיף תמוה במיוחד, מאחר שהמועצה לא קבעה תקרת הוצאות

מדוע תיקון זעיר זה הוא משמעותי? מכיוון ש"החוף של מוש" באילת אינו דורש שירותי הצלה. כלומר במכרז הקודם ספק אם בן ארי עמד בתנאי הסף.

לסייע לרשויות לתחזק עוד חופים מוכרזים

גם בעמותת אדם, טבע ודין, המתמחה במאבקים למען הסביבה, רואים בדאגה את הפרסומים בזמן ישראל לגבי חוף המבצר. יעל דורי, ראש תחום תכנון בעמותה אומרת: "הביקוש לחופים בארץ רק הולך וגדל עם התארכות העונה החמה וגידול האוכלוסיה. חייבים לפתוח עוד חופים מוכרזים ולסייע לרשויות לתחזק אותם, אבל הצורך הזה לא יכול להוביל להוצאה למכרז של חוף לא מוכרז, בדומה להוצאת נתיב לרכבת לפני אישור תכנית המסילה (כמו שהיה ברכבת לירושלים).

״חוף עתלית הוא מהחשובים בסביבה, בייחוד עקב העובדה שהצבא גזל מהיישוב הזה כל גישה לחוף בתחום היישוב, והותיר לו רק מקומות צדדיים להגיע למים. דווקא בשל מיעוט החופים, הכל צריך להיות לפי תכנון כולל של רצועת החוף והקשר שלה ליישוב, כמו גם של מיקום החופים המוכרזים והפעלתם ע"י הרשות ולא בידי גורם פרטי שעלול לנצל אם המעמד הייחודי שלו או לסגור אותם לחלק מהציבור, זה שאינו משלם״.

תרגיל חילוץ של חיל הים בחוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)
תרגיל חילוץ של חיל הים בחוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)

המועצה אינה עונה

פנינו לסגן ראש מועצת חוף הכרמל, קובי ציטר בבקשה לקבל הסברים על המכרז. ציטר, כמו ראש המועצה איזק בפניות קודמות, הפנה אותנו אל דוברות המועצה. למרות מספר פניות לדוברות המועצה טרם קיבלנו תשובות לשאלות ששלחנו עוד בשבוע שעבר.

מי שכן הסכים לענות לשאלות הוא יו"ר ועד החופים בוריס ברוכין. בניגוד לחלק מחברי הועדה שבראשותו אשר הביעו מחאה על התעלמות המועצה מהערותיהם, ברוכין דווקא משתף פעולה עם המועצה ותומך בתוכניותיה.

אבל גם ברוכין לא מבין עד הסוף את כוונותיה של המועצה ומסתפק בתשובות עמומות. למשל לגבי שיתוף הפעולה עם בן ארי כספק יחיד. "אני לא עו"ד של חוזים ומסתכל יותר מהצד הסביבתי, זה עיקר העניין שלי, אני מאוד שמח לראות שההגדרה של חוף אקולוגי זה משהו שהמועצה מקדמת, יכלו לקדם בינוי יותר מאסיבי שלא משמר את הסביבה. יצא מכרז, נראה מי יגש, ואם יהיו הצעות שיהיו בקונספט האקולוגי של החוף אני מאוד אשמח, הייתי רוצה להשאיר הכל טבעי ולא לגעת אבל למועצה יש אחריות לתושבים".

אולי היה ראוי לחכות קצת ולעשות יותר שיתוף של הציבור?

"לא יודע איזה עבודה מטה נעשתה במועצה, אבל מבחינת שיתוף ציבור, הנושא פורסם לפני כשבעה חודשים נדמה לי, בפייסבוק של המועצה. אפשר היה לפרסם אולי יותר, בעצמי אין לי פייסבוק ואני לא בקיא במדיה החברתית. אבל זה פורסם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אני מבקש להבהיר כי המועצה הנוכחית עשתה מהפיכה חיובית גדולה בכל הקשור לחופי המועצה, בהם מתארחים מעל ל-2 מליון איש בשנה. אני מניח שגם לגבי חוף המבצר, הכוונות של ראשי המועצה חיוביות בהיבטי... המשך קריאה

אני מבקש להבהיר כי המועצה הנוכחית עשתה מהפיכה חיובית גדולה בכל הקשור לחופי המועצה, בהם מתארחים מעל ל-2 מליון איש בשנה. אני מניח שגם לגבי חוף המבצר, הכוונות של ראשי המועצה חיוביות בהיבטים של סביבה, ניקיון וזמינות החוף לתושבי עתלית [במתחם הרכס החדש בעתלית יש כ- 2,000 תושבים החייבים גישה לחוף]. הבעייה מתמקדת באי שיתוף ועד עתלית ובכך שאין במועצה שום גוף כלכלי מקצועי שמסוגל לתכנן ולהרים ערכים כלכליים. ולכן המכרז נכשל. עוד מדאיג אותנו בעתלית שאין שום תכנון כוללני למתחם הצפוני של עתלית הכולל את המבצר, החוף המדובר ועוד שטחים גדולים בעלי פוטנציאל רב. החשש שיזם מתוחכם יקטוף את הפונטציאל הזה ללא הסכמתנו וללא מימוש הפוטנציאל הרב לטובת עתלית.

עוד 1,310 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה