הנרי דאומן עם בריז'יט בארדו על הסט של "רומן חשאי ביותר", 1961 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
סודותיו של הצלם המיתולוגי מהוליווד נחשפו במקרה

בריז'יט בארדו ואני

תרבות

הצלם היהודי הנרי דאומן הוא אגדה הוליוודית, אבל עד היום הביוגרפיה שלו הייתה לוטה בערפל ● לאחר שהנכדה שלו נתקלה בעדות מתועדת מהשואה שהעביר ליד ושם, היא שכנעה אותו לדבר על הכל - בסרט תיעודי שהיא תיצור ● הסרט על דאומן התחיל לעורר באזז בתעשייה, כולל דיבורים על מועמדות לאוסקר, אבל אז הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים ● בראיון משותף מספרים הסב והנכדה על הפרויקט שקירב ביניהם

איזה סבא יהודי גאה לא היה מאחל לנכדתו שסרטה התיעודי הראשון באורך מלא יהיה מועמד לפרס האוסקר? ואין זה גורע מכך אם אותו סבא – הנרי דאומן, ניצול שואה בן 87 וצלם עיתונות מוערך – הוא נושא הסרט.

"הנרי דאומן: להסתכל למעלה" מתאר את מסלול חייו יוצא הדופן של דאומן, שהפך מבנם האהוב של הורים יהודים פריזאים ליתום בן 13 ולצלם עיתונות אמריקאי מהשורה הראשונה. הסרט הוא פרויקט משותף של נכדתו של דאומן, ניקול סוארז, בת 27, מפיקת קולנוע ומעצבת תלבושות ממערב הוליווד, ושל ארוסה הבמאי פיטר קנת' ג'ונס, בן 33.

"אם הסרט שלהם יוקרן בבתי קולנוע בניו יורק ובלוס אנג'לס במשך שבועיים לפני 15 בדצמבר, הוא יעמוד בתנאים למועמדות לאוסקר עבור הסרט התיעודי הטוב ביותר", אמר דאומן בערב הפתיחה של תערוכת הצילום עטורת הכוכבים שלו בגלריה KP Projects בלוס אנג'לס ב-29 בפברואר.

שלושה שבועות לאחר מכן, מושל קליפורניה הורה על סגירת בתי עסק בלתי חיוניים במסגרת המאמצים לבלימת התפשטות הקורונה, והגלריה נאלצה לסגור את התערוכה של דאומן מוקדם מן המתוכנן. עכשיו, כשהוא מבודד בדירתו בניו יורק עם אשתו אודיאנה, שאיפותיו עבור סרטה התיעודי של נכדתו נותרו בעינן.

"זה זמן טוב לקידום הסרט, כי להרבה אנשים יש עכשיו הרבה זמן פנוי", אומר לי דאומן בראיון טלפוני.

הלווייתו של ג'ון פ' קנדי (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
הלווייתו של ג'ון פ' קנדי (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

מנער חובב קולנוע לצלם עיתונות בינלאומי

כדי לשרוד את שנותיו כנער בודד בפריז של אחרי מלחמת העולם השנייה, דאומן מצא מפלט באולמות הקולנוע, שם הוא צפה בסרטים אמריקאים. המשחק בין אור וצל על המסך הגדול עורר בו השראה לקחת לידיו מצלמה ולנסות לספר סיפורים בצורה ויזואלית באמצעות הצילום.

ההזדמנות של דאומן בן ה-17 הגיעה לאחר שדודו, שהיגר לניו יורק לפני המלחמה, קנה לו כרטיס טיסה לארה"ב. לאחר שהגיע לניו יורק ב-1950, דאומן עבד ללא הפוגה כדי לבנות את תיק העבודות שלו. הוא נהג להאזין לחדשות כדי לוודא שיהיה במקום הנכון בזמן הנכון כדי ללכוד את התמונה המושלמת. באמצע שנות העשרים שלו, דאומן כבר החזיק במשרה מכניסה במגזין לייף.

במהלך ארבעה עשורים, משנות ה-50 ועד שנות ה-80, דאומן לכד את תמצית התרבות האמריקאית, מידוענים זוהרים כמו מרילין מונרו, פרנק סינטרה וג'יין פונדה ועד לתנועות חברתיות סוערות כמו הכוח השחור ושחרור האישה.

הוא צילם רגעים קומיים כמו מעשי שטות של האחים מרקס וגם תמונות טרגיות כמו ג'קלין קנדי בהינומה שחורה במסע הלוויה של בעלה.

הנרי דאומן (צילום: מתוך הסרט)
הנרי דאומן (צילום: מתוך הסרט)

דאומן לכד את תמצית התרבות האמריקאית, מידוענים זוהרים כמו מרילין מונרו, פרנק סינטרה וג'יין פונדה ועד לתנועות חברתיות סוערות. הוא צילם רגעים קומיים וגם תמונות טרגיות כמו ג'קלין קנדי במסע הלוויה של בעלה

טראומות הילדות שלו החדירו בו את היכולת להתייחס למושאי הצילום שלו באופן חומל ואינטימי. "תמונה טובה היא כזאת שמספרת את הסיפור שבתוך הראש של מישהו. אני שואף להיות רגיש כלפי מושא הצילום שלי ולייצר קסם באמצעות לכידת רגעים מלאי רגש ומשמעות", הוא אומר לי.

תמונות הדיוקן של אלביס פרסלי שצילם דאומן חושפות את אליל הרוקנרול כגבר רגיש ופגיע. דאומן צילם את התמונות האלה לאחר שהוא ופרסלי חלקו זה עם זה את חוויותיהם כילדים שאיבדו את אמותיהם.

דאומן גם הביט דאג לעתיד, כאיש משפחה מעורב. הוא מילא תפקיד רב השפעה בחייהם של ילדים ונכדיו ודחף אותם להצליח.

בריז'יט בארדו על הסט של "רומן חשאי ביותר", 1961 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
בריז'יט בארדו על הסט של "רומן חשאי ביותר", 1961 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

נכדתו סוארז בילתה בילדותה חופשות קיץ עם סבה בניו יורק כדי להימלט מהחום היבש של מולדתה אריזונה. אבל היא גדלה מבלי לדעת הרבה על תקופת ילדותו של סבה או על הקריירה המצליחה שלו כצלם עיתונות.

"הוא אף פעם לא ראה בתצלומים שלו אמנות. הם הופיעו בכתבות מגזין, לא בגלריות", אומרת לי סוארז בריאיון טלפוני משותף עם ארוסה ג'ונס.

האופן שבו תפסה את סבה השתנה ב-2014, כאשר היא, ג'ונס ומשפחת דאומן המורחבת השתתפו בתערוכה של מיטב עבודותיו בפריז. מעל 200 התמונות שהוצגו שם הדגימו את השימוש מעניין של דאומן בתאורה אחורית.

"כשראיתי את התערוכה, חשבתי שהצילומים מדהימים – איך הוא צילם את כל התמונות האלה? אני חי ונושם קולנוע צרפתי, ולא יכולתי להאמין שהוא צילם את טריפו ואת ז'אן מורו. זה ממש הגניב אותי", אומר ג'ונס, בוגר בית הספר לקולנוע של אוניברסיטת קולורדו.

אלביס פרסלי על הרכבת לממפיס, 1960 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
אלביס פרסלי על הרכבת לממפיס, 1960 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

סבא שלי, ניצול שואה?!

כמה חודשים אחרי התערוכה בפריז, סוארז הגיעה לישראל במסגרת פרויקט תגלית. כשהקבוצה שלה ביקרה במוזיאון השואה ביד ושם, היא חיפשה את שמו של סבא רבא שלה, צ'רלס דאומן, במאגר של שמות קרבנות השואה. היא ידעה שצ'רלס מת באושוויץ, וקיוותה ללמוד עליו פרטים נוספים.

מה שעלה על המסך בעקבות החיפוש שלה הותיר אותה המומה: סרטון וידיאו מ-1996 של עדות שמסר סבה הנרי לקרן השואה, שבה הוא מתאר את שנות ילדותו בצרפת תחת הכיבוש הנאצי, בכלל זאת הפצצות של מטוסי קרב נאציים.

"הייתי בשוק. תמיד הכרתי את סבא שלי כאופטימיסט מושבע. לא היה לי מושג על הילדות הטרגית שלו", היא אומרת.

מה שעלה על המסך בעקבות החיפוש שלה הותיר אותה המומה: סרטון מ-1996 של עדות שמסר הנרי לקרן השואה, שבה הוא מתאר את שנות ילדותו בצרפת תחת הכיבוש הנאצי, בכלל זאת הפצצות של מטוסי קרב נאציים

דאומן לא היה מודע לכך שקרן השואה ערכה דיגיטציה של עדותו והעלתה אותה למאגר שזמין לכול. הוא חשב שהוא מחזיק בעותק הווידיאו היחיד, ותכנן שילדיו יצפו בו לאחר מותו. "אף פעם לא דיברתי על זה, כי הזיכרונות היו כואבים מדי, ולא רציתי להכביד על הילדים שלי עם עול שהם יישאו על כתפיהם", הוא מסביר.

הארפו מרקס במלון אלגונקווין בניו יורק, 1961 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
הארפו מרקס במלון אלגונקווין בניו יורק, 1961 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

כשסוארז צפתה בעדות המצולמת ביד ושם, היא הרגישה שהיא חייבת לשתף את הסיפור של סבא שלה. "חשבתי שהמטרות שהוא דיבר עליהן, לשרוד ותמיד להמשיך הלאה, ישפיעו על אנשים כפי שהן השפיעו עליי", היא אומרת.

היא החליטה להפיק סרט עם בן זוגה הקולנוען ג'ונס – מטרה שאפתנית עבור צעירה בת 22 שזה עתה סיימה את לימודי התואר הראשון שלה באמנות. תחילה היה עליה לשכנע את סבה לשתף פעולה. דאומן הסתייג. "אני מעדיף להסתכל קדימה אל העתיד ולא אחורה אל העבר ולבכות", הוא אמר לה.

סוארז הבינה את רצונו של דאומן להתרחק מהעבר. אבל היא האמינה שהסיפור על הסבל והחוסן הנפשי שלו יכול ללמד את הדור שלה על השואה ולעודד מהגרים צעירים להאמין שגם הם יכולים להגשים את החלום האמריקאי.

מרילין מונרו וארתור מילר בהקרנה פרטית של "חמים וטעים"ב-1959 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
מרילין מונרו וארתור מילר -1959 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

בסופו של דבר נחישותה הנלהבת גרמה לסבה להיפתח ולספר על ילדותו. הוא שוכנע בחשיבות שבתיעוד היסטורי אישי שמלמד כמה הרסניות יכולות להיות מלחמה ואפליה, בייחוד עבור ילדים.

"מאז צילומי הסרט, האפליה והאנטישמיות הרימו שוב את ראשן המכוער. הסרט יוצא בדיוק בעיתוי הנכון, מכיוון שהייתי עד לזוועות אמיתיות", אומר דאומן.

כדי להפוך את החזון שלהם למציאות, סוארז וג'ונס השיקו קמפיין למימון המונים במטרה לגייס הון ראשוני של 50,000 דולר. הם הציעו לתורמים הדפסות חתומות של כמה מתמונותיו המפורסמות ביותר של דאומן. הכסף אפשר להם לייצר סרטון דמו, שיציג את הפרויקט למשקיעים פוטנציאליים. במשך חמש שנים הם הצליחו לגייס 200,000 דולר – מספיק כדי להשלים את הסרט שלהם.

הסרט הושק בפסטיבל הקולנוע הבינ"ל של המפטונס ב-2018, ומאז השתתף בפסטיבלים נוספים. בסוף 2019, יוצרי הסרט השיגו הסכם הפצה עם סרטי סמואל גולדווין, שהעדיפו שלא להפיץ אותו לאולמות הקולנוע, לאכזבתו של דאומן. כעת הסרט זמין לצפייה בשירותי הסטרימינג (בארץ: ב-VOD של יס).

גראוצ'ו מרקס בסופרמרקט שלו בלואר איסט סייד, 1963 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)
גראוצ'ו מרקס בסופרמרקט שלו, 1963 (צילום: הנרי דאומן/daumanpictures.com, כל הזכויות שמורות)

סגורים בבית?

סוארז וג'ונס רואים את חצי הכוס המלאה של ההפצה הישירה ללקוחות בזמן שבו העולם נתון בהסגר. "הסרט שלנו על הנרי דאומן פתוח לעסקים. זה היה מבאס אם היינו משחררים אותו לאולמות הקולנוע ואז הם היו נסגרים", אומר ג'ונס.

סוארז רואה יתרון נוסף בעיתוי של הפצת הסרט. "כשהתלוננתי על זה שצריך להישאר בבית, חשבתי על הסיפור של הנרי והבנתי שמה שאנחנו עוברים עכשיו הוא לא כזה קשה. הסרט נותן לאנשים פרספקטיבה רחבה יותר", היא אומרת.

דאומן מסכים: "בזמנים ההם, לא יכולתי להשמיע רעש מחשש להיתפס. עכשיו אנו יכולים לצפות בטלוויזיה ויש לנו אוכל". הוא מקווה שהסרט יעורר השראה בצופים צעירים להאמין בעתיד טוב יותר; אם הוא הצליח – גם הם יכולים.

"בזמנים ההם, לא יכולתי להשמיע רעש מחשש להיתפס. עכשיו אנו יכולים לצפות בטלוויזיה ויש לנו אוכל". דאומן מקווה שהסרט יעורר השראה בצופים צעירים להאמין בעתיד טוב יותר; אם הוא הצליח – גם הם יכולים

דאומן מתקשר לסוארז וג'ונס לעתים קרובות כדי לשאול מה הם עושים לקידום הסרט. "ככל שהמצב נעשה יותר אפל, הנרי עובד יותר קשה. הוא הוגה רעיונות לסלוגנים, לפרסומות ולעיצובים גרפיים. הוא עדיין רץ 100 ק"מ לשעה ומתרגז כשאנחנו לא פועלים לקידום הסרט", אומר ג'ונס.

עכשיו שג'ונס וסוארז, כמו רוב עמיתיהם בתעשיית הקולנוע, "מובטלים מאוד", יש להם יותר זמן להקדיש לקידום הסרט שלהם. "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו בשיווק. אנחנו כמו להקת שוליים שעוברת מעיר לעיר בוואן וירטואלי במדיה החברתית. אנחנו עושים את זה בעצמנו ונהנים מזה", אומר ג'ונס.

הנרי דאומן, ניקול סוארז ופיטר קנת' ג'ונס בהקרנת הבכורה של "הנרי דאומן: להסתכל למעלה" בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של המפטונס ב-2018 (צילום: Courtesy)
הנרי דאומן, ניקול סוארז ופיטר קנת' ג'ונס בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של המפטונס ב-2018 (צילום: Courtesy)

סוארז שמחה על עבודת קידום הסרט – היא מספקת לבני הזוג תעסוקה כדי למלא את שפע הזמן הפנוי שלהם. למרות שהיא חושבת שזה נהדר שהנרי מקווה שהסרט יעמוד בתנאים למועמדות לאוסקר, היא מביעה הסתייגות.

"מי יודע? כל כך קשה לחזות מה האקדמיה לקולנוע תעשה השנה אחרי כל הבלגן שגרמה הקורונה בהוליווד", היא אומרת.

בזמנים פשוטים יותר, בתערוכת הצילום שלו שנפתחה בפברואר בגלריה KP (גם היא תחת הכותרת "הנרי דאומן: להסתכל למעלה"), עיניו של דאומן נצצו מהתרגשות לנוכח ההוקרה המחודשת שזכו לה התצלומים שלו וסיפור חייו. הוא הצביע על תצלומיו האיקוניים שהיו תלויים מסביב ואמר, "בטח, הם נחמדים, אבל ההישג הכי גדול שלי הוא המשפחה שהקמתי מאפר המלחמה".

עכשיו משסוארז וג'ונס השיקו את הסרט שלהם לעולם הרחב, אולי אפילו יהיה להם זמן לתכנן את חתונתם לאחר המגפה. בינתיים, לדאומן יש תוכניות שאפתניות לעתיד. "הנרי מעולם לא החשיב את סיפור חייו למשהו שראוי לפרסום. אבל כשהוא ראה את תגובת הקהל ואת האופן שבו הסיפור שלו השפיע על אנשים, הוא התחיל לדחוף ליותר. הוא שאל אותי איך נוכל לגייס כמה מיליונים כדי להפיק סרט עלילתי שיהיה מבוסס על חייו", אומר ג'ונס.

"כשהוא ראה את תגובת הקהל ואת האופן שבו הסיפור שלו השפיע על אנשים, הנרי התחיל לדחוף ליותר. הוא שאל אותי איך נוכל לגייס כמה מיליונים כדי להפיק סרט עלילתי שיהיה מבוסס על חייו"

בסרט, סוארז וג'ונס אימצו את גישתו המקצועית של דאומן, ובכך שימרו את מורשתו. הם לכדו את החיוביות שלו, את האנושיות שלו, את הרגישות שלו לאחר, את האנרגיה היצירתית שלו ואת יכולתו להפוך את החושך לאור בצילומיו.

"העבודה על הסרט ובילוי הזמן הזה עם סבא שלי היו מתנה גדולה", אומרת סוארז. "לא הייתי מחליפה את ההזדמנות לתעד את הסיפור שלו כדי להעביר אותו לדורות הבאים בשום הזדמנות אחרת".

הנרי דאומן ומצלמות (צילום: Courtesy)
הנרי דאומן ומצלמות (צילום: Courtesy)
עוד 1,543 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים

ניצול הניצולים לצרכים פוליטיים

שימוש בניצולי השואה לצורך פוליטי הוא דבר מחריד.

ניצולי שואה רבים תמכו בשמאל. אחרים תמכו בימין. היו בהם חילונים ודתיים שתמכו במפד"ל המתונה בטרם הפכה למפלגה המשיחית והגזענית מהימין הקיצוני. חלק מניצולי השואה חרדים. אחרים בכלל מתגוררים במדינות אחרות (למעשה: רוב ניצולי השואה לא חיו מעולם במדינת ישראל). היו גם חברי וחברות כנסת ניצולי שואה. במפ"ם, במפא"י, בעבודה ובמערך. בליכוד. במפד"ל. כל קצוות הקשת הפוליטית.

ניצולי שואה רבים תמכו בשמאל. אחרים בימין. היו בהם חילונים ודתיים שתמכו במפד"ל המתונה בטרם הפכה למפלגה המשיחית והגזענית מהימין הקיצוני. חלק מהניצולים חרדים. אחרים מתגוררים בחו"ל

השימוש התכוף של נתניהו בשואה אינו חדש. הדמגוגיה שמוזילה את השואה, בוקעת מפיו לא אחת.

ביבי נתניהו, דווקא היום הזכרת אותנו ניצולי השואה. למה לא הזכרת אותנו במשך השנים שהיינו צריכים לבחור בין קניית אוכל…

פורסם על ידי ‏‎Edna Sheffer Gitlin‎‏ ב- יום ראשון, 24 במאי 2020

בערב יום השואה והגבורה האחרון, זה הגיע לאחד השיאים הכי נמוכים: בניגוד לתקופת השואה, הסביר נתניהו, הפעם זיהינו את סכנת הקורונה בזמן. זה היה מדהים. והוא אמר זאת במסגרת נאום במוסד יד ושם.

הדוגמאות מוכרות. גם ההמצאה המופרכת שלפיה היה זה המופתי ששכנע את היטלר לבצע רצח עם, מלמדת על טשטוש מסוכן בין דמיון למציאות (טשטוש שבוקע מפי מנהיג שרבים מאמינים לדבריו ואף רואים בהם כמעט דברי אלוהים חיים, למרבה הצער). המצאה זו הייתה ביטוי נורא לשימוש פוליטי נלוז בשואה לצרכי הפחדה (המופתי אכו היה דמות נתעבת מאד. פרו נאצי שפל. אך אין קשר בינו לבין החלטת ביצוע הפתרון הסופי. נתניהו אמר את הדברים המופרכים כדי להמחיש לנו עד כמה מסוכן להאמין לפלסטינים).

בקצרה: היכולת לרתום את רצח העם המחריד והשיטתי בהיסטוריה לצרכים פוליטיים, מאפיינת את נתניהו לא אחת. זה חמור במיוחד כשהדבר נועד להצדיק מדיניות גזענית שפוגעת בזכויות אדם. והרי אם ישנו לקח מהשואה (אם בכלל קיים לקח כזה), הריהו החובה להיאבק בגזענות, בדה הומניזציה של האחר ובפגיעה בזכויות אדם, וההכרח לבצר את המשטר הדמוקרטי וזכויות האדם.

היכולת לרתום את רצח העם לצרכים פוליטיים חמורה במיוחד כשהדבר נועד להצדיק מדיניות גזענית שפוגעת בזכויות אדם. הרי אם יש לקח מהשואה – זו החובה להיאבק בגזענות, דה-הומניזציה ופגיעה בזכויות אדם

שפל מיוחד נרשם השבוע. מספר דקות לפני תחילת משפטו, סיפר נתניהו שנציגים של אלף ניצולי שואה אמרו לו "היינו ביערות ועכשיו אנחנו מתפללים בשבילך". אחד מהם אף אמר לו "זאבים באים לטרוף אותך". כמה נמוך אפשר לרדת. והרי ניצולי שואה רבים אחרים חשים כלימה למראה נתניהו בתפקיד מנהיגם.

אבל בואו בואו נשאל את עצמנו מה מבקש הנאשם לטעון במסגרת הסאב-טקסט:

1. האם הוא טוען בעצם שרוני אלשייך, ליאת בן ארי, שי ניצן ומנדלבליט הם נאצים?

2. האם הוא טוען שהמשטרה, הפרקליטות ומה שהוא מכנה "עיתוני השמאל" הבדיוניים, הם נאצים?

3. האם הוא טוען שמתחוללת שואה מול עינינו ושהוא הקורבן שלה?

4. האם הוא יודע שיש ניצולי שואה רבים שחשים קבס כשהם צופים בו? האם הוא יודע שמיליוני ישראלים מבועתים מעצם כהונתו ומדבריו המסלימים והפתולוגיים?

5. האם הוא שמע על הדבר הזה שנקרא מנגנון בושה?

6. האם מוחאי הכפיים וחובשי המסכות מאחוריו שמעו על הדבר הזה?

אנחנו מבינים שהוא רצה לייצר תמונת נגד לתמונת הנאשם שעומד מול שופטיו. אבל זה לא יעזור לו. התמונה שנצרבה היא התמונה של הנאשם שעומד מול שופטיו. הוא הנאשם.

לקראת סיום, נזכיר: אורי עמית. ראש עיריית רמת גן. מפא"יניק. איש העבודה (שלא כמו נציגה הדמיוני של ישראל השנייה מקיסריה שתומך באשתו המתעמרת ומאפשר לה להתעמר במוחלשים ובמוחלשות מכל לאורך שנים רבות). הורשע בשנת 1994 בקבלת שוחד. השוחד הזה היה פרסום אוהד.

ועוד נדגיש: מרבית הציבור הימני לא יפעל באלימות. לא יפגע באיש באופן פיסי. ויקבל את הכרעת בית המשפט גם אם יורשע נתניהו. אך אין לדעת מה יעשו מקצת האנשים שאת יצריהם הוא מבעיר. וגם אם איש לא ינסה לפגוע פיסית באיש ולא נגיע לזוועה דומה לזוועת רצח רבין (אני כלל לא בטוח בזה לאחר כמויות האיומים המאורגנים שספג מנדלבליט ולאחר שההסתה של נתניהו נגדו ונגד ליאת בן ארי מתגברת), עצם חורבן שלטון החוק שמחולל נתניהו, היא נזק עצום וקיומי.

נדגיש: מרבית הציבור הימני לא יפעל באלימות. לא יפגע באיש באופן פיסי. ויקבל את הכרעת בית המשפט גם אם יורשע נתניהו. אך אין לדעת מה יעשו מקצת האנשים שאת יצריהם הוא מבעיר

וכפי שציין עורך הדין אביגדור פלדמן בפייסבוק: אחת מלהקת המעודדות הצייתניות מאחורי המסית, הייתה חברת הכנסת הילה אסנת-מארק מתחתית נבחרי רשימת הליכוד. היא תהיה חברת הוועדה לבחירת שופטים מטעם הכנסת, כך סוכם בהסכם הקואליציוני המביש בין הליכוד לכחול-לבן.

חברת הוועדה לבחירת שופטים עומדת לצד הסריסים והצייתניות האחרים מאחורי האיש שמסית נגד מערכת אכיפת החוק.

מהו לדעתכם המסר המועבר לשופטים במדינת ישראל?

"אני עומדת לפעול במסגרת הוועדה כנציגת הפרלמנט באופן חופשי, על פי צו מצפוני ובהתאם לאינטרס הציבורי של אזרחי מדינת ישראל"?

או אולי דווקא: "אני מריונטה על חוט שמופעלת בידי נאשם בשוחד שעושה כל שביכולתו כדי להסית, להכפיש, לאיים, להפחיד ולשסות את תומכיו בכל מי שאינו מתיישר לצדו"?

איזו חרפה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 717 מילים

דוח שהגיע לידי זמן ישראל מעיד על שיפור ניכר באיכות האוויר במפרץ חיפה במהלך סגר הקורונה ● התעשיינים טוענים כי זו ההוכחה לכך שתרומת התעשייה לזיהום שולית ● הירוקים חושבים אחרת לגמרי: "המסקנה של הדוח היא שהתחבורה אחראית לכמעט מחצית מפליטות הבנזן, וזה אומר שהתעשייה אחראית ליותר ממחצית"

עוד 844 מילים

נתניהו: גורמים במשטרה מנסים להביא לסתימת פיות של ראש ממשלת ישראל

ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים הגיבו לדיווח, שפורסם אמש, שלפיו, גורמים במשטרה אמרו שאם יוחלט על חקירת נתניהו בתיק המניות - ינהגו בו בכבוד, אך ללא הנחות; אוחנה הנחה את המפכ"ל "לנקוט בכל האמצעים" כדי לאתר את מי שאמר את הדברים ● לאחר לחצים מצד ארצות הברית, לא זכתה החברה הסינית שהתמודדה במכרז להקמת מתקן התפלה בפלמחים

עוד 16 עדכונים

הקורונה אולי תיעלם, אבל תקנות החירום לא הולכות לשום מקום

מומחים מזהירים: התגובות של ישראל וארצות הברית לווירוס הקורונה עלולות לשחוק את הדמוקרטיה לטווח הארוך ● בשעה שממשלות כופות סגר ומאכנות טלפונים, אנשי אקדמיה קוראים לפיקוח מוגבר על סמכויות החירום חסרות התקדים, שעלולות להימשך גם לאחר סיום המשבר ● "לא הכול כשר רק כי אנחנו במלחמה", הם מסבירים

עוד 1,150 מילים

למקרה שפיספסת

מה ישתנה אחרי הקורונה

כן, אני מוכרח להעיד על עצמי, מיד כשנודע על הקורונה, אני ובת זוגי הגדרנו את עצמנו כאוכלוסייה בסיכון והסתגרנו בבית. התפישה שלנו היא, כשאתה לא יודע כלום, תנקוט בכל אמצעי הזהירות ותתחיל לחשוב על היום וגם על מחר.

מה עושה עיתונאי וחוקר? יושב קורא, מנתח וכותב. כתבתי המון, כאחוז בדיבוק שלא הרפה ולא מרפה ממני. הכתיבה הייתה סביב העקרון, שקרה מה שקרה והלקח חייב להילמד כמה שיותר מהר ולעומק.

מיד כשנודע על הקורונה, אני ובת זוגי הגדרנו עצמנו כאוכלוסייה בסיכון והסתגרנו בבית. התפישה שלנו היא, כשאתה לא יודע כלום תנקוט בכל אמצעי הזהירות ותתחיל לחשוב על היום וגם על מחר

במצב כזה כל התיאוריות החדשות נשלפות, כמו לומר, "עולם ישן נחריבה, יחי המלך החדש". חיברתי את המילים השחוקות כדי להמחיש את מצב הרוח ואת מהלך החשיבה. מהלך שמתחיל מהמחשבה שהווירוס הזה בא עלינו כי עשינו דברים לא טובים ולא נכונים.

אנחנו טסים משום מקום לשום מקום, אנחנו קונים כל מה שנראה נחמד וזול ברשת האינטרנט או בסלולר. אנחנו נוהגים לבד במכוניות פרטיות. אבל מה שיותר מכל, אנחנו לא חשים סולידריות חברתית, אנחנו שקועים בעצמנו, מכורים למכשירים הסלולריים עד בלי די. מכורים למסכים, עד כדי כך שאפילו את החיים האישיים והרומנטיים העברנו לסלולר.

וכשאני מבין שהקורונה מאותתת לנו משהו, הרבה מעבר לשידורי הטלוויזיה וההודעות והתמונות ברשתות החברתיות, אני שוקע ומגיע למחוזות הנוחות שלי. משבר האקלים, צרכנות יתר, תיעוש וניצול עד תום של משאבי הטבע.

נשאלת השאלה מה הקשר בין הווירוס שמתגורר לו בנחת בבעלי חיים בסין, לבין המגפה שמשתוללת בכל העולם. התשובה טמונה בגוף השאלה, אם לא היינו "מטיילים את עצמנו לדעת", טסים מיעד ליעד בלי חשבון. אלה שחלו במחלה בסין לא היו מדביקים אותנו בישראל, או את אלה שטיילו באיטליה או בארצות הברית.

ולמרות כל מה שנאמר, אני יודע שזה רק תירוץ, כי אנחנו לא יודעים מספיק ואולי בכלל על הנגיף הזה. הדבר היחיד שאנחנו יודעים זה שמי שחפץ חיים – רצוי שישמור כעת על ריחוק חברתי. מה שגורם כעת גם לשינויים בסביבה החברתית שלנו והשכנים הופכים להיות החברים הטובים שמחליפים את אלה שרחוקים מאיתנו. הקשר היחיד שנותר יציב, הוא זה שהיזכרנו לפני כמה פסקאות, הקשר הדיגיטלי, הסלולרי.

וכשאני מבין שהקורונה מאותתת לנו משהו, הרבה מעבר לשידורי הטלוויזיה וההודעות ברשתות החברתיות, אני שוקע ומגיע למחוזות הנוחות שלי. משבר האקלים, צרכנות יתר, תיעוש וניצול עד תום של משאבי הטבע

ובכל זאת, בואו נודה על האמת, המצב החדש גורם לנו אולי לחשוב אחרת על העולם שאנחנו חיים בו. על השבריריות, שיכולה באחת לנתק אותנו מתפישות עולם מוצקות. הנה כך, כל אלה שהיו בטוחים שיש שוק חופשי, עם יד נעלמה, שמנהלת אותו טוב יותר מכל רגולטור, מוצאים עצמם פושטים יד אל המדינה בבקשת סיוע.

לפתע גם הם, שוחרי הגלובליזציה, מבינים בצורך במדינת הלאום, שתסייע בעת צרה. זהו שינו מסדר ראשון, שכן במדינות רבות בעולם המונח תחרות הוא החזון. חזון שכאמור מתרסק אל מול נגיף זעיר, אשר עובד על פי אלגוריתם טבעי. נוסחה פשוטה שעל פיה שני בני אדם שמתראים יכולים בהסתברות כזו או אחרת לשמש לנגיף אכסניה נפלאה להשתכפלות, להתרבות עוד ועוד. אמרנו חזון שמתרסק, אך נסייג את האמירה ונאמר שחברת התרופות שתוכיח כי היא זו שמצאה את החיסון או התרופה – תזכה בכל הקופה. אך נזכור שגם החברה הזאת תזדקק לסיוע של מדינות הלאום.

השאלה שמטרידה אותי הרבה יותר היא, האם אני אחשוב כך גם לאחר המגפה, גם לאחר שנוכל להתהלך ברחובות, בלי מסכה ובלי חשש. האם נחזור אל המכונית הפרטית שמבטיחה בידוד חברתי יותר מהסעת המונים באוטובוסים וברכבות. או לחלופין, האם יהיו אלה המוני בני אדם מחוסרי כל, מובטלים, שאין להם די כסף להחזיק מכונית פרטית והם אלה שישתמשו בהסעת ההמונים. התחלתי בנקודה הזו, כי כבר שנים אני חוזר ומדגיש את הצורך לעלות לאוטובוס או לרכבת כדי לצמצם את זיהום האוויר ואת התחלואה העצומה בעקבותיו.

בעקבות נגיף הקורונה, נטשתי את הרכבת שחשתי בה לא בטוח וחזרתי אל המכונית, בנסיעות למרחק. השאלה שאיתה אני מתחבט היא האם אני אעז בתקופה הקרובה לחזור אל התחבורה הציבורית שאני מאמין בחשיבותה. לעומתה יש שאלה דומה מתי אעז לטוס במטוס ליעד כזה או אחר כדי לנפוש, כשאני יודע שגם שמים עמוסים במטוסים מזיקים לכדור הארץ שבו אנו חיים.

בעקבות נגיף הקורונה, נטשתי את הרכבת שחשתי בה לא בטוח וחזרתי אל המכונית בנסיעות למרחק. השאלה שאיתה אני מתחבט היא האם אעז בתקופה הקרובה לחזור אל התחבורה הציבורית שאני מאמין בחשיבותה

נדמה לי שההתחבטות שלי היא מסממני התקופה, ניסיון לחפש את השינוי הגדול שיקרה לאחר הקורונה. ההבנה היא שהחיים שלנו ישתנו, הרגלים ישנים ייעלמו או לא אבל השבר הכלכלי הוא עמוק מדי, ויאלץ אותנו לעשות חישוב מסלול מחדש. מהו המסלול, את זה נשאיר לנביאים ולחוזי העתיד. די אם נחשוב מה כל אחד מאיתנו ישנה ביום שאחרי וכך אולי יבוא השינוי שאליו אנחנו מייחלים.

אז אני יודע היום, שאני אוהב להיות בבית שהשקעתי בו כל כך הרבה, ואני יודע שלרבים מאוד אין בית משלהם. הם חיים בשכירות, בדיוק כמוני לפני שנים. אני מגלה שכיף להיות עם המשפחה ומנסה לצמצם את התבודדויות הסלולר. אני יודע שהליכה ברגל נעימה, מרתקת וגם טובה לבריאות. מעולם לא עישנתי, אז זה יורד מהפרק.

אני עובד מהמחשב בבית אבל יודע שאצטרך להגיע למספר מוסדות אקדמיים, ללמד סטודנטים בכיתה רגילה. מקווה בכל מאודי שלא אחוש סכנה בריאותית בנסיעה ברכבת או באוטובוס. אני מאמין שארצה לטוס לחו"ל ואני מאמין שאחפש את המחיר הזול. אבל גם אזכור שחברת תעופה ישראלית נחוצה לי גם בעתיד ולא אמהר לרכוש כרטיס מוזל בחברות ה"Low cost".

בחזרה אל המזון שאנחנו צורכים, למדתי עוד על החקלאות המקומית, על חקלאים שפיתחו יוזמות שיווק עצמאיות, והירקות והפירות במחירים סבירים מגיעים טריים הביתה. אני גם אזכור את שוק מחנה יהודה, שאף הוא מספק ירקות ופירות, וכבר למדתי לזהות אלו מוצרים הם של חקלאים ישראליים ואלו מיובאים.

נדמה לי שההתחבטות שלי היא מסממני התקופה, ניסיון לחפש את השינוי הגדול שיקרה לאחר הקורונה. די אם נחשוב מה כל אחד מאיתנו ישנה ביום שאחרי וכך אולי יבוא השינוי שאליו אנחנו מייחלים

כמו שכבר ציינתי, אני חושש שכל ההבטחות שקיבלנו על עצמנו ברגעי החרדה יימוגו, אז הנה, לא דיברתי על השינוי הגדול בעקבות הקורונה, אלא על תובנות קטנות של חזרה לשגרה חדשה. שגרה שיש בה תיקונים, לצמצום צרכנות היתר, שימוש מוגבל ברכב פרטי וחזרה הביתה את המשפחה הגרעינית שזקוקה יותר מכל לחום ולאהבה. אם נעשה את זה נדמה לי שניה בכיוון טוב.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 973 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופט בית המשפט העליון דוד מינץ מצא את עצמו אתמול שוב בדעת מיעוט ● כשנבחר לפני שלוש שנים, הצהירה איילת שקד: "עשינו היסטוריה" ● מאז הספיק מינץ לכתוב כמה דעות מיעוט חשובות, להרגיז את עמיתיו בכס השיפוט ולהוכיח כי ההערכה המוקדמת בדבר האוריינטציה השיפוטית שלו הייתה נכונה ● יובל יועז משרטט את דרכו של מינץ לצד השמרני ביותר של בית המשפט העליון

עוד 1,016 מילים

השיטה הישראלית נכשלה: אבטלת הקורונה בארץ היא מהגבוהות בעולם

מרבית המדינות המפותחות באירופה ובאסיה "צבעו" את כספי הפיצויים הממשלתיים לעסקים המושבתים - ודאגו שיעברו ישירות לעובדים ● כך העסקים נשארו בחיים, וגם העובדים הצליחו לשרוד את המשבר ● בישראל, הפיצוי היה זעום ולא הותנה בתשלום משכורות ● התוצאה: מיליון עובדים הוצאו לחל"ת, ולא שבו לעבודה גם לאחר הסרת ההסגר ● שיעור האבטלה בישראל גבוה פי 2 מאשר בשאר מדינות העולם המפותח ● הכלכלן שלמה מעוז: "החל"ת זה ישראבלוף"

עוד 1,414 מילים ו-3 תגובות

במחילת ההוביט של התנחלות אש קודש

פרק 6"אני לא קורא עיתונים. מעדיף לקרוא ספרים. וגם לא שומע חדשות. אז אני לא כל כך יודע מה זה תוכנית הסיפוח הזאת. שמעתי שמדברים על משהו. הבנתי שזה לחיות עם הערבים, תחת הממשל שלהם, או משהו כזה, באזורים מסוימים. לא?" ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע לארץ הסיפוח, והיום הוא מתיישב לשיחה עם ש', בן 25, נשוי פלוס תינוקת, מהמאחז אש קודש בגדה המערבית

עוד 1,823 מילים

מערכת החינוך לא הצליחה לעמוד ברבים מהאתגרים של הקורונה, ואילוצי הריחוק החברתי חשפו הזנחה רבת שנים שהתבצעה בימי השרים בנט ופרץ ● אבל במקום לאחד כוחות מול האוצר ויתר משרדי הממשלה, ההורים והמורים מתקוטטים זה עם זה ברשתות החברתיות ומחוצה להן ● וגם ארגוני המורים השונים מתקשים לשתף פעולה

עוד 1,554 מילים

ימינה הגישה את הצעת החוק הצרפתי

משרד הרווחה והאוצר סיכמו על ביטול קיזוז קצבאות בתקופת הקורונה ● גלנט: הכסף ששולם על המסעות לפולין יוחזר להורים ● לפיד: נתניהו גורר את ישראל למלחמת אחים ● נתניהו הודה לשרים שהגיעו לתמוך בו במשפט, בתחילת ישיבת סיעת הליכוד ● בניגוד לנהלי בית המשפט, נתניהו תועד בסרטון במהלך הדיון בעניינו - כך עולה מעתירה שהגיש העיתונאי ניר גונטז', שביקש מבית המשפט היתר לפרסם את התיעוד

עוד 37 עדכונים

"התחושה באוויר הייתה קשה מאד", מספר אחד מבכירי הליכוד שליווה את נתניהו אתמול לבית המשפט ● "זה לא היה נתניהו. הרגשת שיש לו 400 טון על הגב" ● "הבן של נתניהו, אבנר, ישב בצד. הוא היה כל כך עצוב. גם אנחנו הרגשנו מבוכה. לא היה מה להגיד. אני מאמין במערכת המשפט, אבל גם בחפות שלו" ● שלום ירושלמי היה אתמול במחוזי ומביא פרטים נוספים על הארוע ההיסטורי

עוד 715 מילים

תרגיל הכספים האסורים בתלמה ילין נחשף, והמורים ישלמו את המחיר הכבד

מעקב זמן ישראל בית הספר תלמה ילין בגבעתיים ביצע גביית יתר של מאות אלפי שקלים בשנה מהורים, כפי שנחשף בזמן ישראל ● כעת מתברר כי הכסף שימש לניפוח שכרם של חלק מהמורים - בניגוד לכללים, וללא ידיעת ההורים ● מי שישלמו את המחיר הם המורים עצמם, שזומנו לשימועים, ויאבדו חלק ניכר מהכנסתם גם אם לא יפוטרו ● ההורים: "העירייה וביה"ס עושקים את המורים כדי לכסות על ניהול כושל, נתבע את השבת הכסף"

עוד 1,085 מילים

אין מחצבות מאושרות, בטח לא בגדה המערבית

פרק 5מחצבות היו ביזנס חשוב בכלכלה הפלסטינית, ענף ייצוא מרכזי שמעסיק עשרות אלפי עובדים ● אך אחרי שהגדה בותרה במסגרת הסכמי אוסלו, הופרדו למעשה רוב עובדי המחצבות הפלסטינים מכור מחצבתם ● וכך החלו המחצבות הישראליות לשגשג, ולספק כ-20% מחומרי הבנייה בישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח, והפעם הוא הולך אחרי הכסף

עוד 1,588 מילים

לתשובה יש 10 מיליארד סיבות להתנגד לסיפוח

המפסיד הגדול מהדיבורים על הסיפוח צפוי להיות יצחק תשובה, הטייקון האחרון ● ככל שהתכנית תתקדם, והירדנים יתקרבו לנקודה שבה הם צריכים להגיב - הפתרון המושלם עבורם לא יהיה ביטול הסכמי השלום, אלא נסיגה מעסקת הגז מול לוויתן ● לתשובה ודלק, החוזה הזה הוא עניין של להיות או לחדול

עוד 1,282 מילים

דיווח: בלשכת נתניהו דרשו משרים בליכוד להתייצב לפתיחת משפטו; חלקם סירבו לתביעה

בין חברי הממשלה שדחו את הדרישה להגיע למשפט - יובל שטייניץ; כמחצית מחברי סיעת הליכוד, בהם אוחנה, גלנט, רגב, הנגבי וברקת הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו ● גנץ הנחה את חברי סיעתו לא להגיב בתקיפות לגבי המשפט ● נתניהו טען שגורמים במשטרה ובפרקליטות תפרו לו תיקים ● הדיון הבא - בעוד כחודשיים ● פילבר העיד בחודש שעבר בעניין תרשומת שערך לגבי בזק

עוד 68 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה