• אסד ופוטין, ארכיון (צילום: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
  Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
 • מפגינה נגד הממשלה בלבנון, 27 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
  AP Photo/Hussein Malla
 • צעיר אמריקאי שהצהיר על זיקה לדאע"ש, ארכיון (צילום: Missoula County Sheriff's Office via AP)
  Missoula County Sheriff's Office via AP
 • חוסני מובארכ מפקד על חיל האוויר המצרי, 1974 (צילום: AP Photo/Harry Koundjakjian)
  AP Photo/Harry Koundjakjian
מעבר לגבול

הסרטון המוזר של המיליונר הסורי בשעת לילה מאוחרת

מה גרם לבן הדוד המיליונר של אסד לפרסם סרטון מפתיע באמצע הלילה, והאם מאיימים על חייו ● מי ישתלט על לבנון הקורסת, וינווט אותה למחוזות חדשים ● מה נאמר בשיחה של טראמפ והנסיך הסעודי ● למה העולם צריך להמשיך לפחד מדאע"ש, ואיך זה קשור לקורונה ● ומי נולד באביב 1928 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

כלכלת לבנון נופלת, וחזבאללה צוחק

חלונות הראווה המנופצים של הבנקים בטריפולי, צידון וערים אחרות, חושפים את הקרביים של המערכת הפיננסית בארץ הארזים: אין מי שיעזור ואין כסף.

הצניחה החופשית של הכלכלה הלבנונית לא החלה השבוע, אלא לפני עשור לפחות. הגרעון הלך וגדל, הכנסות המדינה פחתו, התיירות העשירה מהמפרץ התאיידה, וכך גם הסיוע שהעניקו מדינות ערביות אחרות ללבנון.

השבוע, הייאוש של האזרחים – העניים והמובטלים ברובם – הגיע לשיא. לאחר ההפגנות הראוותניות והשמחות של סתיו 2019, ותקופת השקט המתוח מסביב להרכבת הממשלה החדשה ולהתפרצות המגפה – הלבנונים שוב יוצאים לרחובות.

הפעם הם לא דורשים לפטר את הממשלה, אלא את נגיד הבנק המרכזי, ריאד סלאמה, שהפך לאויב הציבור מספר אחת. הנגיד לא יצר את הגרעון, ולא הביא ללבנון מיליון פליטים סוריים שמתחרים עם התושבים העניים על מקומות העבודה המועטים. אך ברחובות משוכנעים שהוא האיש הרע, שהניח למטבע הלבנוני להתרסק ומנע מהאזרחים למשוך את הפיקדונות במטבע זר.

לפני מספר חודשים, כשהפגנות המוניות התקיימו מביירות ועד נבטיה, האזרחים היו מאוחדים נגד כל המפלגות הפוליטיות שאכזבו אותם בעבר. הפעם, ההפגנות הלבנוניות נושאות אופי אחר – הן מיואשות יותר, אלימות יותר ושמחות פחות.

המפגינים יוצאים נגד הנגיד והבנקים, והאליטות הפוליטיות שממשיכות להתעשר גם במשבר. אך יד נעלמה מרחיקה את המחאה ממעוזי חזבאללה בדאחיה ובדרום לבנון. במקביל, אנשי חזבאללה מצטרפים למתקפות נגד הנגיד, שנתפס כאיש הנאמן למערב, שעובד למען הנושים הבינלאומיים של לבנון ולא למען הלבנונים.

מפגינה נגד הממשלה בלבנון, 27 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
מפגינה נגד הממשלה בלבנון, 27 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

ברור מי מרוויח מכך. פחות ברור כיצד תוכל לבנון – שהגיעה למצב של פשיטת רגל, כמו מצרים בסוף המאה ה-19 – למצוא דרך לצאת מהמשבר. אז, מצרים הפכה לפרוטקטורט (מדינת חסות) בריטי. מי יציל את לבנון, וישלוט בה היום?

לא ברור כיצד תוכל לבנון למצוא דרך לצאת מהמשבר. בסוף המאה ה-19 מצרים פשטה רגיל והפכה למדינת חסות בריטית. מי יציל את לבנון וישלוט בה היום?

2

טראמפ מאיים על יורש העצר הסעודי

החשיפה המעניינת של רויטרס מעידה על כך שבמהלך מלחמת הנפט בין רוסיה לסעודיה, התקשר הנשיא טראמפ ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, ואמר לו בפשטות, שאם סעודיה לא תפסיק להציף את השוק בנפט, הוא "לא יוכל להגן יותר על סעודיה בקונגרס, שם מזמן הוחלט להפסיק את הסיוע הצבאי לא-ריאד".

לאחר השיחה ההיא, העניינים – באופן מפתיע – הסתדרו מהר מאוד. סעודיה ורוסיה "החליטו" לקצץ בתפוקת הנפט, וכך ניצלה תעשיית פצלי הנפט בארה"ב מקריסה מוחלטת, שהייתה עלולה להפוך למשבר כלכלי רחב באמריקה.

האם הסעודים, וגם בני הברית האחרים של ארה"ב, אמורים להתחיל לדאוג? למעשה, הם היו צריכים להתחיל לדאוג כבר לפני כשנה, כאשר ארה"ב הכריזה על הוצאת כוחותיה מצפון מזרח-סוריה, וזנחה את בני הברית הכורדיים לגורלם.

מי שלא מבין מה קורה, כדאי שיקשיב טוב לטראמפ. מהרגע שנכנס למשחק הוא אומר דבר אחד: America First. קודם כל ארה"ב, ורק אחרי זה, בהפרש ניכר, כל האחרים. אם המדיניות הסעודית האנטי-איראנית משתלמת לארה"ב – מצוין. אך אם פתאום יתברר לטראמפ שעדיף לארצות הברית לעשות עסקים עם האיראנים, הסעודים יצטרכו להשלים עם כך, להיות יפים ולחייך.

 

כמובן שלא מדובר אך ורק בטראמפ: כידוע, במדיניות החוץ אין חברים, אלא רק אינטרסים. רק שלהבדיל מבעבר, בבית הלבן יושב מישהו שמשנה את דעתו ביחס לאינטרסים האמריקאים לעתים תכופות, מערב בהם את האינטרסים הפרטיים שלו, וכך ויוצר אי-יציבות ואי-ודאות בין בנות בריתה של ארצות הברית.

גם בירושלים יודעים זאת היטב. אם סיפוח חד-צדדי ישרת את היושב הבית הלבן – יש אור ירוק. אם האינטרסים הכלכליים של ארה"ב או של טראמפ עצמו עלולים להיפגע – מהלך הסיפוח יצטרך לחכות.

אם סיפוח חד-צדדי ישרת את היושב הבית הלבן – יש אור ירוק. אם האינטרסים הכלכליים של ארה"ב או של טראמפ עצמו עלולים להיפגע – מהלך הסיפוח יצטרך לחכות

דונלד טראמפ, 30 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
דונלד טראמפ, 30 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)

3

האם דאע"ש קם לתחייה בחסות הקורונה?

במהלך חודש אפריל היו במחוז דיאלה העיראקי יותר פיגועי טרור ונרצחים מאשר בשלוש שנים האחרונות, מאז שהקואליציה הבינ"ל וכוחות הביטחון העיראקיים (בשילוב עם מיליציות שיעיות) הצליחו למוטט את דאע"ש בעיארק.

רק במהלך השבוע שלישי של אפריל, דאע"ש לקח אחריות על כ-34 פיגועים במדינה, מרביתם במחוזות דיאלה ואנבאר.

גם המצב בצפון-מזרח סוריה ובדרומה אינו רגוע, גם שם נרשמה עליה משמעותית בטרור. האם בחסות הקורונה, הג'יהדיסטים שוב ישתלטו על שטחים נרחבים ממזרח וממערב לנהר הפרת, ויטילו מורא על האוכלוסייה המקומית?

כרגע, תסריט האימים הזה רחוק. יחד עם זאת, מאות אסירים שמשתחררים מבתי הכלא העמוסים באזור – שם קיים חשש כבד מהדבקות המונית בקורונה – מוצאים את דרכם אל מעוזי דאע"ש בסוריה ובעיראק ומיד "חוזרים לפעילות".

צעיר אמריקאי שהצהיר על זיקה לדאע"ש, ארכיון (צילום: Missoula County Sheriff's Office via AP)
צעיר אמריקאי שהצהיר על זיקה לדאע"ש, ארכיון (צילום: Missoula County Sheriff's Office via AP)

מאות אסירים שמשתחררים מבתי הכלא העמוסים – שם קיים חשש כבד מהדבקות המונית בקורונה – מוצאים את דרכם אל מעוזי דאע"ש בסוריה ועיראק ומיד "חוזרים לפעילות"

במקביל, כוחות הביטחון – שמתמודדים כעת גם עם אכיפת סגרים ומדיניות של בידוד חברתי – מתקשים לבלום את המתקפות. אם לא יינקטו האמצעים הדרושים, בעוד חודשים אחדים העולם צפוי לגלות כי גם לאחר שארה"ב, רוסיה, עיראק וסוריה הכריזו ניצחון על דאע"ש, הארגון עדיין קיים ומאיים על האנושות.

4

המיליארדר סורי המושחת שובר שתיקה

בסוריה, שמו של ראמי מכלוף – בן דודו של הנשיא בשאר אסד – הולך לפניו, אך לא במובן הטוב. הסורים מכירים את מכלוף, מיליארדר ששולט בחברות תקשורת וטלפוניה, רשתות שיווק, מספר בנקים וחברת תעופה, בתור "מר 10%", מכיוון שאחוז גבוה מכל רווח שמגיע לקופת המדינה נשאר בכיסו הפרטי.

מכלוף סובל מסנקציות אמריקאיות משנת 2008, והעושר המופלג שאותו הוא ובני משפחתו מציגים בראוותנות, גרם כבר לריבים משמעותיים במשפחת אסד.

בוידאו שמכלוף פרסם בעמוד הפייסבוק שלו ביום חמישי בלילה, הוא שבר שתיקה ארוכה והציג את גרסתו: "שילמתי את כל מה שהייתי צריך לשלם, עד הגרוש האחרון", הסביר מכלוף, ומיד מוסיף שאם "צריך לשלם עוד משהו" לסוריה, ארצו הוא יעשה זאת, אך לא בבת אחת, אלא בתשלומים.

كُنْ مَع الله ولا تُباليْ

פורסם על ידי ‏رامي مخلوف‏ ב- יום חמישי, 30 באפריל 2020

ככל הנראה, הנאום הזה קשור לידיעות על כך שבחודשים האחרונים בשאר אסד הלאים מספר חברות של מכלוף, ואילץ אותו "לתרום" כספים רבים לקופת המדינה הריקה. בוידאו מכלוף נראה רדוף ומסכן, וככל הנראה חושש לחייו.

בעת הריב הגדול בשנה שעברה, בסוריה נפוצו שמועות על כך שבקרמלין רצו להחליף את אסד במכלוף. וגם אם מדובר בבדייה מוחלטת (השחיתות של מכלוף היא מושא לביקורת ברוסיה), כנראה שהמכלול של כל הגורמים הללו הספיק לנשיא הסורי כדי להשתלט על נכסי בן דודו ולשים סוף להשפעתו ההולכת וגדלה.

5

יום הולדתו של חוסני מובארכ

ב-4 במאי 1928, בכפר אל-מוסולוחה במחוז אל-מנופיה צפונית לקהיר, נולד מחמד חוסני מובארכ. בצעירותו, בחר בקריירה צבאית ונרשם לאקדמיה הצבאית הלאומית המצרית. עם סיום לימודיו נסע לברית המועצות, שם למד בבית הספר לטיסה בעיר פרונזה, ובמהרה הפך ממדריך טיסה למפקד טייסת ולמפקד בסיס של חיל האוויר המצרי. בשנת 1973, מובארכ כבר היה מפקד החיל כולו.

חוסני מובארכ מפקד על חיל האוויר המצרי, 1974 (צילום: AP Photo/Harry Koundjakjian)
חוסני מובארכ מפקד על חיל האוויר המצרי, 1974 (צילום: AP Photo/Harry Koundjakjian)

הקידום הגדול באמת הגיע בשנת 1975, אז הנשיא סאדאת מינה את מובארכ לסגנו. בין 1981 ל-2011 מובארכ שימש כנשיא מצרים, עד שנאלץ להתפטר בעקבות פרוץ האביב הערבי בכיכר תחריר.

הנשיא הרביעי של מצרים, שהיה לפרעה ששלט במדינה במהלך שלושה עשורים עד שהודח, נשפט ונאסר, הלך לעולמו ב-25 בפברואר 2020.

עוד 1,036 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה