עושים היסטוריה

הדיונים שיתקיימו ביומיים הקרובים בבית המשפט העליון יירשמו בדברי ימי ההיסטוריה של המדינה, תהא התוצאה אשר תהיה ● 11 שופטים ישבו כשמחיצות זכוכית מפרידות ביניהם, וידונו בשידור חי עם עשרות עורכי דין בשאלה האם נאשם בפלילים רשאי להקים ממשלה, והאם הסכם קואליציוני יכול לשנות את סדרי המשטר של המדינה ● יובל יועז, המייצג את אחד העותרים בדיונים הללו, מספר על ההכנות והציפיות לקראת הארוע

בית המשפט העליון בירושלים (צילום: דוברות בתי המשפט)
דוברות בתי המשפט

הדיונים שיתקיימו ביומיים הקרובים בבית המשפט העליון יירשמו בדברי ימי ההיסטוריה של המדינה, תהא התוצאה אשר תהיה ● 11 שופטים ישבו כשמחיצות זכוכית מפרידות ביניהם, וידונו בשידור חי עם עשרות עורכי דין בשאלה האם נאשם בפלילים רשאי להקים ממשלה, והאם הסכם קואליציוני יכול לשנות את סדרי המשטר של המדינה ● יובל יועז, המייצג את אחד העותרים בדיונים הללו, מספר על ההכנות והציפיות לקראת הארוע

דיון בפני הרכב מורחב, הכולל את רוב-רובם של שופטי בית המשפט העליון – 11 במספר – הוא דיון נדיר. בשנים האחרונות, בקדנציה של אסתר חיות כנשיאת בית המשפט העליון, וגם בזו של קודמתה, מרים נאור – הרכבים מורחבים הם עניין נדיר, ואם כבר מרחיבים הרכב, בית המשפט נוטה להרחיב באופן קמצני.

הרכבים מורחבים של חמישה שופטים דנו בסוגיית מינויו של אביחי מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה. חמישה שופטים דנו בעתירות נגד מס דירה שלישית. חמישה שופטים דנו רק לאחרונה בעתירות בעניין היאחזותו של יולי אדלשטיין בתפקיד יו"ר הכנסת.

החלטתה של חיות לכנס הרכב כה מורחב בעתירות בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו, נוכח כתב האישום החמור העומד נגדו, היא אם כך כשלעצמה הצהרה מהדהדת. ברוח הימים האלה, ונוכח הוראות מנהל בתי המשפט בדבר ריחוק חברתי באולם המשפט במהלך הדיון, נוצרה בעיה מעצם הצורך לצופף 11 שופטים מאחורי דוכן השופטים.

אולם ג' של בית המשפט העליון הוא אמנם גדול ומרווח – הגדול באולמות המשפט בישראל – אך הוא איננו אינסופי. בסופו של דבר הוחלט להתקין מחיצות זכוכית שקופות בין שופט לשופט. מעניין איך הדבר ישתקף במצלמות הטלוויזיה, שכן הדיון כולו – גם ביום ראשון וגם ביום שני – יועבר בשידור חי באתרי האינטרנט, וכל ערוץ טלוויזיה שירצה, יוכל להתחבר לשידור החי.

מעניין איך השידור החי ישפיע על מהלך הדיון, ועוד במעמד כל כך מיוחד. בדיונים רגילים בבית המשפט העליון, בימים רגילים, לא תמיד השופטים מאפשרים לעורכי הדין להשלים משפט. אם שופט שואל עורך דין שאלה תוך כדי שעורך הדין משמיע טיעון, הוא מצופה להשתתק, להקשיב לדברי השופט ולהשיב להם. לפעמים השופטים ממטירים שאלות על עורכי הדין, מבלי לאפשר להם אפילו להשלים את תשובתם לשאלות הקודמות.

אם שופט שואל עורך דין שאלה תוך כדי שעורך הדין משמיע טיעון, הוא מצופה להשתתק, להקשיב לדברי השופט ולהשיב להם. לפעמים השופטים ממטירים שאלות מבלי לאפשר להם אפילו להשלים את תשובתם לשאלה הקודמת

האם השופטים ועורכי הדין יאמצו כללי דיבור בלתי מורגשים, המתאימים לשידור חי? האם ייזהרו בלשונם? האם ישאו נאומים קצרים לקהל שבבית? האם ישתמשו במונחים קליטים, סאונד-בייטס? ומה יותר חשוב – לשכנע את השופטים או את ציבור השומעים?

דיון בבג"ץ, אפילו בימים רגילים, הוא אירוע מיוחד. עורכי דין מתכוננים שעות רבות, לפעמים ימים על ימים, להכין את טיעונם. בבוקר הם קמים, עוטים את מדי המשפט, לוקחים עמם את הגלימה, ועולים לירושלים. לעתים הם נדרשים להמתין שעות אחדות עד שיגיע תורם. העומס הוא רב ויום דיונים של הרכב שיפוטי כולל כמה וכמה תיקים, הנקבעים כולם לאותה שעה.

כל הטקס הזה לפעמים מסתיים בקול ענות חלושה: לעולם אי אפשר לדעת אם השופטים יאפשרו לעורכי הדין להשמיע את הטיעון בעל-פה שהכינו, האם ינהגו בסבלנות ויאזינו בקשב לדברים, אפילו אם קראו כבר את עיקריהם במסמכים הכתובים. או שמא יאבדו את סבלנותם, יקטעו את הטוענים ויציעו לעותר או למערער לחזור בו מעתירתו, כדי להימנע מהוצאות משפט.

גם להכנה של עורכי הדין יש, בסופו של דבר, חשיבות מוגבלת. עורכי דין מנוסים יודעים לחוש, כבר בדקות הראשונות של הדיון, לאן הרוח נושבת. השאלות של השופטים לא אמורות לקבע אותם בעמדה מסוימת, הלב צריך להישאר פתוח והנפש חפצה, אך הכיוון שהדיון מתקדם בו הוא לעולם בלתי ניתן לחיזוי מראש.

עורכי דין מנוסים יודעים לחוש, כבר בדקות הראשונות של הדיון, לאן הרוח נושבת. השאלות של השופטים לא אמורות לקבע אותם בעמדה מסוימת, הלב צריך להישאר פתוח והנפש חפצה, אך הכיוון שהדיון מתקדם בו הוא לעולם בלתי ניתן לחיזוי מראש

עורכי דין המשתתפים בדיון צריכים אם כך להישאר ערניים, להבחין אילו נקודות מקבלות חשיבות ואילו נזנחות בצד, ולכוון את דבריהם בהתאם. יש גם סימנים לא מילוליים, סימני עצבנות או הנהוני-קבלה, וגם להם כדאי לשים לב.

ומעבר לכך, לכל שופט יש את האג'נדה השיפוטית שלו. השופטים לא אוהבים שמרצים להם את כללי היסוד המשפטיים בנושא שבו דנים. הם יודעים את התורה. מצד שני, הם עשויים להתרשם מכך שמצטטים להם את עצמם מפסקי דין קודמים, כמעין דרך להציע להם חוט מקשר בין מכלול פסיקתם עד היום, לבין העמדה המצופה מהם בעניין הנוכחי.

לדיון הנוכחי מתלווה גם החשיבות העצומה הנובעת מההשלכות הפוליטיות המיידיות של ההכרעה השיפוטית. על הפרק נושאים שלא ניתן להפריז בחשיבותם.

האם דינו של ראש ממשלה הנאשם בפלילים כדינו של שר העומד לדין? מה המשקל שיש לייחס לרצון הבוחר אל מול שיקולי טוהר המידות? והאם יימצאו פגמים של אי-חוקיות בסעיפי ההסכם הקואליציוני, באופן שימוטט את ההסכמות המשמשות תשתית להקמת הממשלה הבאה?

ועוד לא אמרנו מילה על ההסתה נגד בית המשפט, זאת שכבר כאן וזאת שאולי תגיע רגע אחרי פסק הדין, יהא אשר יהא.

הרגע הזה בחיי בית המשפט העליון, בחיי עולם המשפט ובחיי הציבוריות הישראלית הוא רגע מכונן. היסטוריה בהתהוותה. מוטב לא למצמץ לרגע.

גילוי נאות: יובל יועז מייצג באחת משמונה העתירות שיובאו לדיון בבג"ץ בעניין הטלת מנדט הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני בינו לבין גנץ.

עוד 734 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה