חממה עם גידולי עגבניות (צילום: Rahim Khatib/Flash90)
Rahim Khatib/Flash90

החוקרים דורשים: לבדוק האם הקורונה יכולה לעבור לאוכל שלנו דרך מי הקולחין

במדינות רבות מתבצעים מחקרים ראשוניים על הקשר בין קורונה לביוב, והתוצאות לא בהכרח מעודדות ● בכל הנוגע לישראל, החשש העיקרי נובע מהעובדה שכמעט 90% מהביוב עובר טיהור ומשמש להשקיה ● אם יתברר כי הנגיף עמיד לתהליך טיהור לשפכים, ומסוגל להגיע אל העגבניות שלנו, אלה עלולות להיות חדשות רעות מאוד ● ולא רק לנו

במהלך אחד הדיונים הסוערים באולפני הטלוויזיה על גורלו של הספורט הימי (שבינתיים קיבל אור ירוק ממשרד הבריאות), אמר פרופ' איתן פרידמן משיבא כי האיסור על שחייה או גלישה בים מגוחך, מפני ש"קורונה לא עוברת במים".

לפרופ' דרור אבישר מהפקולטה למדעים באוניברסיטת ת"א אין מחלוקת מהותית עם פרופ' פרידמן על בטיחות השחייה בים, ואפילו בברכה ("הכלור יהרוג את הקורונה"), אבל לדבריו, ההנחה שהנגיף לא שורד במים מוקדמת ואופטימית מדי.

"למרות הקביעה של ארגון הבריאות העולמי, שאין הוכחה להדבקה בנגיף על ידי חשיפה לשפכים", הוא אומר, "האמת היא שעדיין לא יודעים. עדיין לא נעשה מחקר שמוכיח את מידת השרידות של הקורונה בסביבה מימית.

דרור אבישר (צילום: אתר אוניברסיטת תל אביב)
דרור אבישר (צילום: אתר אוניברסיטת תל אביב)

"איזה אחוז ממנה נשאר פעיל? לכמה זמן? עדיין לא ידוע אם מבין המיליונים שנדבקו יש כאלה שנדבקו דרך שפכים או מים. השתתפתי לפני כמה ימים בדיון ברשת עם יותר מאלף מומחי מים מכל העולם, והאמת היא שעדיין לא יודעים".

אבישר אמר את הדברים באירוע וובינר של בוגרי אוניברסיטת תל אביב, שהתקיים השבוע באוניברסיטה ושודר ברשת (גילוי נאות – גם אני השתתפתי בו).

אבישר מוסיף ואומר כי במדינות רבות מתבצעים מחקרים ראשוניים על הקשר בין קורונה לשפכים, ושהתוצאות לא בהכרח מעודדות.

מחקר שנערך בסין הראה כי שלשולים עלולים להוות דרך משנית להעברת הנגיף. כ-10% מהחולים שנדגמו בבית החולים בווהאן, דיווחו על שלשול ובחילה יום או יומיים לפני התפתחות התסמינים המוכרים של חום וקוצר נשימה. גם במדינות אחרות, חולים דיווחו על תסמיני מעיים כמה ימים לפני שהנגיף התגלה אצלם.

בתחילת אפריל פורסם מחקר הולנדי, ולפיו דגימות RNA של הנגיף נמצאו בשפכים בכמויות גדולות וביחס תואם לכמות האוכלוסייה הנגועה באותו אזור. החוקרים הציעו להשתמש בממצאים כאינדיקציה להיקף התחלואה באוכלוסיה.

גם בישראל, אוניברסיטת בן גוריון הודיעה השבוע כי מחקר שנערך בראשות פרופ' אריאל קושמרו, הצביע על נוכחות של הנגיף בשפכים במקומות שונים בארץ, וספציפית בשפכים של בני ברק – באופן התואם להתפרצות שהייתה בעיר.

גם החוקרים הישראלים סבורים שדגימה וניטור של ביוב ושפכים עשויים להצביע על קצב התפשטות הנגיף בקרב הציבור שמתגורר באותה עיר.

אוניברסיטת בן גוריון הודיעה השבוע שמחקר הצביע על נוכחות של נגיף הקורונה בשפכים במקומות שונים, וספציפית בשפכים של בני ברק – באופן התואם להתפרצות בעיר

בכל הנוגע אלינו, החשש העיקרי נובע מהעובדה שישראל היא אלופת העולם במיחזור וטיהור מים לטובת החקלאות. כמעט 90% מהביוב בישראל עובר טיהור ומשמש להשקיה. אם יתברר שהנגיף עמיד במים ומסוגל לעבור את מערכת טיהור השפכים ולהגיע אל העגבניות שלנו – אלה עלולות להיות חדשות רעות מאוד.

"בארץ יש את הבעיה של החקלאות", אומר אבישר, "ובמדינות עם מערכות ביוב וטיפול בשפכים פחות מפותחות עלולות להיות בעיות אחרות. אם ברצועת עזה או בהודו יש מקומות שבהם הביוב הגולמי זורם על פני השטח ובכלל לא עובר טיהור, ואם בביוב יש נגיף פעיל – זה עלול להיות מקור להדבקה חוזרת.

"הרי השפכים האלה מחלחלים למי התהום, ובקרבתם יש הרבה בעלי חיים, ואנחנו כבר יודעים שהנגיף הזה הגיע לבני האדם מבעלי חיים. כשאנחנו מדברים על הפלסטינים צריך לזכור שהאקוויפר שלנו משותף והנחלים משותפים, וכל מה שקורה אצלם מגיע אלינו מהר מאוד. למפגעי סביבה אין גבולות".

"כשאנחנו מדברים על הפלסטינים צריך לזכור שהאקוויפר שלנו משותף והנחלים משותפים וכל מה שקורה אצלם מגיע אלינו מהר מאוד. למפגעי סביבה אין גבולות"

המידע שהצטבר עד עכשיו, אומר פרופ' אבישר, כבר מבהיר שהנגיף מתקיים בביוב הגולמי – זה שיוצא מהבתים ועדיין לא עבר טיהור.

"השאלה היא מה קורה כשהוא מגיע לשלבים המתקדמים (שמכונים שניוני ושלישוני) של מכון טיהור השפכים. כמה זמן הוא שורד? איזה חלק ממנו? בשלבים המתקדמים יש בקטריות שמטפלות בצואה, האם הן מסוגלות להעלים גם את הקורונה? המחקר של אוניברסיטת בן גוריון חשוב מאוד, אבל כרגע הוא נעצר בגלל שאין תקצוב לשלב הבא. חייבים לדאוג לזה בהקדם".

ואם המחקר יושלם, השאלה המתבקשת היא – כמו במקרה של החיסונים – כמה זמן יידרש עד שיהיו תוצאות?

"ברגע שיתחיל מחקר, זה יהיה די מהיר. רק צריך להתחיל אותו מיד".

ונניח שיתברר כי הנגיף מסוגל לעבור את כל שלבי הטיהור במכון השפכים ולהגיע למי ההשקיה של החקלאות. מה נעשה אז?

"זה יחייב לבצע שדרוג מידי למערכות הטיפול בשפכים. אפשר לטפל בזה באמצעות חיטוי של המים שיוצאים בגמר תהליך הטיהור. בסך הכל הטיפול בשפכים בישראל איכותי וגם החיטוי טוב, אבל צריך לראות שאין פרצות. אסור שתהיה סובלנות לפתוגנים במי ההשקיה שלנו, חייבים לוודא שיש אפס פתוגנים ביציאה ממכון השפכים".

מכון לטיהור שפכים בגוש דן (צילום: Isaac Harari/Flash90)
מכון לטיהור שפכים בגוש דן (צילום: Isaac Harari/Flash90)

זה אירוני. במחקרים שלך גילית פעמים רבות שאריות תרופות, גלולות למניעת הריון וכו', במים שבהם משקים את הירקות שלנו. עכשיו עברת לצוד מחלות.

"הפתוגנים הם הבעיה הגדולה ביותר. רוב התמותה בעולם משתיית מים מזוהמים היא ממים עם חיידקים, פטריות וטפילים. מזה אנשים מתים. חומרים כימיים ושאריות תרופות בהחלט יכולים לגרום לתמותה ולנזק בריאותי לאורך זמן – למשל, הפרעות הורמונליות – אבל זו רמה אחרת של סכנה.

"לא שצריך תרופות וכימיקלים במים, אבל פתוגנים זה דחוף יותר. בגלל זה כולנו, המדענים, עזבנו בבת אחת את הטבלה המחזורית והתחלנו להתעסק בנגיף".

עוד 740 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה