נשיא ברזיל הכריז מלחמה על הדמוקרטיה, והקהילה היהודית מסרבת להתגייס

בחסות משבר הקורונה הקשה בברזיל, הנשיא ז'איר בולסונארו מנסה לכרסם בסמכויות בית המשפט העליון ולבצר את שלטונו באמצעים לא דמוקרטיים ● בארץ הוא התקבל בכבוד מלכים על ידי נתניהו, ושגריר ישראל בברזיל נהנה מיחסים מיוחדים איתו, אך ראשי הקהילה היהודית שם חושבים לגמרי אחרת ● אחרי שדגלי ישראל הונפו בהפגנות נגד שלטון החוק בברזיל, הם יצאו בגינוי חריף

נתניהו ובולסונארו בישראל, מרץ 2019 (צילום: Heidi Levine/Pool Photo via AP)
Heidi Levine/Pool Photo via AP
נתניהו ובולסונארו בישראל, מרץ 2019

רק לעתים נדירות יוצא לראש קהילה יהודית בחו"ל להביע דעה נגד הנפת דגלי ישראל בפומבי. אבל זה בדיוק מה שקרה השבוע בברזיל, כאשר מפגינים הזועמים על מגבלות הקשורות לקורונה הפגינו נגד בית המשפט העליון במדינה, וקראו להחזרת החוקים מימי עידן הדיקטטורה הצבאית – וגם דגל ישראל הונף שם.

"הקהילה היהודית הברזילאית היא פלורליסטית. יש יהודים בכל חלק של הספקטרום הפוליטי, מימין לשמאל, מהמרכז, תומכים ומתנגדים של הממשלה", אמר בתגובה פרננדו לוטנברג, נשיא הקונפדרציה היהודית של ברזיל, Conib.

"גם בין התומכים הישראלים יש גיוון גדול. השימוש הקבוע בדגלי ישראל, בהפגנות כמו זו שהתרחשה אתמול, יכול לשלוח מסר שגוי בנוגע להרכב הפלורליסטי של הקהילה היהודית בברזיל, ולייצג בטעות את העמדה שלנו ביחס לאג'נדה של המפגינים כלפי הממשלה", הוא המשיך בהצהרה מיוחדת.

"Conib מחויבת לדמוקרטיה ולזכויות הציבור, והיא מצרה על נוכחות דגלי ישראל, דמוקרטיה דינמית, בפעולות שבהן מתרחשות מתקפות על מוסדות דמוקרטיים".

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, מימין, מחבק את בתו בזמן שתומכים מחזיקים בדגל ישראל, דגל ארצות הברית ודגל ברזיל, במהלך הפגנה נגד שר המשפטים לשעבר סרג'יו מורו ובית המשפט העליון, מול ארמון הנשיאות פלנלטו,, ברזיליה, 3 במאי, 2020 (צילום: AP\ ארלדו פרס)
ז'איר בולסונארו, מימין, מחבק את בתו בזמן שתומכים מחזיקים בדגל ישראל, דגל ארצות הברית ודגל ברזיל, במהלך הפגנה נגד שר המשפטים לשעבר סרג'יו מורו ובית המשפט מול ארמון הנשיאות, 3 במאי 2020 (צילום: AP\ ארלדו פרס)

ביום ראשון, בולסונארו הצטרף להפגנה גדולה בה מפגינים אוונגליסטים ברובם הביעו את התסכול שלהם מהנחיות הריחוק החברתי לריסון מגפת הקורונה, תקפו את בית המשפט העליון וקראו קריאות נוספות.

חלק יצאו נגד שר המשפטים לשעבר של בולסונארו, שהתפטר בתחילת השנה תוך האשמת הנשיא בהתערבות בענייני משרדו. אחרים קראו להחזרת הדיקטטורה הצבאית אשר שלטה בברזיל בין 1964 ל-1985. בהפגנה שנערכה מול ארמון פלנטלו הנשיאותי, נצפה בולסונארו ליד דגלי ענק, ביניהם דגל ישראל.

זו לא הפעם הראשונה שבה מנהיג הימין השנוי במחלוקת השתתף בעצרות במהלכן התומכים בו, רובם אוונגליסטים, יצאו נגד בית המשפט והפרלמנט של ברזיל, הנחשבים כמתנגדים לקמפיין של בולסונארו נגד הצעדים לעצירת הווירוס.

ב-19 באפריל, למשל, בולסונארו – תומך נלהב של ישראל – הצטרף למה שעיתון הגרדיאן הגדיר "עצרת בעד דיקטטורה". באותו זמן, נשיא ברזיל לשעבר פרננדו אנריקה קרדוזו גינה את הנשיא על הצטרפות ל"הפגנות אנטי-דמוקרטיות".

תומכים בנשיא ברזיל ז'איר בולסונארו במהלך הפגנה נגד שר המשפטים לשעבר סרג'יו מורו ובית המשפט העליון, מול ארמון הנשיאות פלנלטו, ברזיליה, 3 במאי, 2020 (צילום: AP\ ארלדו פרס)
תומכים בבולסונארו בהפגנה נגד שר המשפטים לשעבר סרג'יו מורו ובית המשפט, 3 במאי 2020 (צילום: AP\ ארלדו פרס)

ארגונים יהודיים נוספים הביעו את עמדתם נגד התופעה. "הדגל של ישראל בהפגנות נגד הדמוקרטיה לא מייצגות את הערכים היהודיים", כך מסר ארגון Jews for Democracy, בעל הנטייה היונית.

מכון ישראל-ברזיל תיאר את הנפת דגלי ישראל באותן עצרות בתור פעולה הקרובה ל"שריפה שלהם", וציין כי באותה עת דגלי ישראל הוצגו גם במגוון הפגנות מהצד השמאלי של המפה נגד הממשלה הנוכחית.

משרד החוץ הישראלי סירב להגיב לכתבה. שגריר ישראל בברזיל, יוסי שלי, לא הגיב לפנייה של זמן ישראל בנושא. ביום שני, הוא שיתף פוסט ברשתות החברתיות שתמך במפגינים התומכים בבולסונארו.

Importantíssimo posicionamento da Confederação Israelita do Brasil – CONIB. A comunidade judaica brasileira é…

פורסם על ידי ‏‎Judeus pela Democracia‎‏ ב- יום שני, 4 במאי 2020

בשיחות פרטיות, חלק מהדיפלומטים הישראלים אמרו כי הם לא מאושרים מהדגלים, אותם תומכי בולסונארו אוונגליסטים מניפים בהפגנות ברחבי המדינה, משום שהם יכולים להפוך את ישראל לעניין מפלגתי.

"רבים מהמתנגדים לבולסונארו רואים את הדגל ומשייכים את הקהילה היהודית והמדינה היהודית בתור שותפים ותומכים נלהבים של הנשיא", אמר לוטנברג, ראש Conib לזמן ישראל ביום שלישי.

"אנחנו לא יכולים להגדיר מי יכול ומי לא יכול לקחת דגלי ישראל להפגנות. מה שאנחנו וארגונים יהודיים רבים אחרים עומדים הוא שהדגל הוא סמל של האומה היהודית והעם היהודי, וכי רבים מאיתנו מחזיקים בדעות שונות מאוד וחולקים בתוקף על האג'נדה של המפגינים, במיוחד כשהם מקדמים פעולות אנטי-דמוקרטיות שפי שהיה ביום ראשון האחרון".

"הדגל הוא סמל של האומה היהודית והעם היהודי, ורבים מאיתנו מחזיקים בדעות שונות מאוד וחולקים בתוקף על האג'נדה של המפגינים, במיוחד כשהם מקדמים פעולות אנטי-דמוקרטיות שפי שהיה בהפגנה השבוע"

כבר זמן רב שיש מתחים בין שגרירות ישראל בברזיל ל-Conib, שהוקם ב-1948 ו"תומך בישראל, בציונות ובדיאלוג לשלום במזרח התיכון", על פי האתר שלו.

Conib, המייצג 120 אלף יהודים, שואף להיות א-מפלגתי, בעוד שהשגריר שלי – מינוי פוליטי – היה ברור מאוד בתמיכה שלו בבולסונארו ובאג'נדה הימנית שלו.

היהודים בברזיל חלוקים בדעתם בנוגע לבולסונארו. חלק שיבחו את העובדה כי לאחר מספר ממשלות סוציאליסטיות, איש ימין לא מתנצל עם דעות פרו-ישראליות ברורות עלה לשלטון, בעוד שאחרים חוששים מהעמדות שלו בעד נשק, התמיכה שלו בדיקטטורה הצבאית לשעבר במדינה והרטוריקה הפופוליסטית שלו, לרבות משפטים נגד הומוסקסואלים ונשים.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו (שמאל) מעניק את עיטור הצלב הדרומי, העיטור הלאומי הגבוה ביותר למבקרים רבי דרג, לשגריר ישראל בברזיליה יוסי שלי ב-7 במאי, 2019 (צילום: צילום מסך, יוטיוב)
בולסונארו מעניק את עיטור הצלב הדרומי, העיטור הלאומי הגבוה ביותר, לשגריר יוסי שלי, 2019 (צילום מסך, יוטיוב)

נכון להיום (חמישי), ברזיל רשמה 125 אלף מקרי קורונה, ו-8,536 מקרי מוות. אך בולסונארו זלזל במחלה כבר זמן רב והגדיר אותה "שפעת קטנה", כשטען נגד סגרים וסגירת הכלכלה כפי שביצעו מושלי המדינות ובתמיכת בית המשפט.

ברזיל רשמה 125 אלף מקרי קורונה, ו-8,536 מקרי מוות. אך בולסונארו זלזל במחלה כבר זמן רב והגדיר אותה "שפעת קטנה", כשטען נגד סגרים וסגירת הכלכלה כפי שביצעו מושלי המדינות ובתמיכת בית המשפט

המושלים של סאו פאולו וריו דה ז'נרו, המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהוירוס, סגרו את בתי הספר והעסקים וקראו לריחוק חברתי מחמיר. שניהם מבקרים של בולסונארו ומועמדים אפשריים במירוץ לנשיאות ב-2022.

עובדים מקימים בית חולים שדה ארעי לטיפול בחולי קוביד-19 באצטדיון פקאמבו בסאו פאולו, ברזיל, 30 במרץ 2020 (צילום: AP/אנדרה פנר)
הקמת בית חולים שדה לטיפול בחולי קורונה באצטדיון בסאו פאולו, ברזיל, 30 במרץ 2020 (צילום: AP/אנדרה פנר)
עוד 667 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה