פרופ´ דן בן-כנען עם קבוצת תלמידים (צילום: Harbin Daily)
פרופ' דן בן-כנען נצור בדירתו במוקד התפרצות הקורונה מינואר, ונהנה מכל רגע

האיש שלנו בחרבין

ראיון

פרופ' דן בן-כנען מתגורר בעיר חרבין, אחד ממוקדי ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה בסין, ונצור בדירתו יותר משלושה חודשים ● השלטונות עוקבים אחר עוזרת הבית שלו בעזרת אפליקיצה מיוחדת, עבודתו כעיתונאי נתונה לפיקוח ולצנזור, והוא לא ראה את אשתו מינואר (היא נתקעה בארה"ב) ● אך הוא מלא הערכה לטיפול הסיני במשבר: "הדאגה לאזרח כאן היא הרבה יותר משמעותית מאשר בישראל הדגולה" ● ויש לו גם מסר לבנימין נתניהו

מינואר, אז חזר מביקור בארה"ב למדינה בעוצר, פרופ' דן בן-כנען נמצא בבידוד בדירתו אשר בעיר חרבין בצפון סין – שלושה חודשים וחצי. הוא נשאר בבית גם כשהגיעו ההקלות והעיר החלה לחזור לשגרה, עד שבשבועות האחרונים שוב הוטל הסגר על כל המחוז, וחרבין הפכה למוקד חדש של התפרצות הקורונה.

"חזרתי מביקור אצל בתי ונכדיי בניו יורק, אבל אשתי נתקעה שם ולא יכולה לחזור. אני לבד בבית, ובכל התקופה יצאתי רק שמונה פעמים כדי להצטייד במזון במכולת הסמוכה", הוא מספר לי. "גם כשאשתי תחזור, היא תצטרך להיכנס לבידוד פעמיים: 14 יום בעיר שתנחת בה, ופעם שנייה ל-14 יום כשתגיע לחרבין.

"אני לא היפוכונדר, אבל כשיש לי אויב בלתי נראה שאני לא יודע עליו כמעט כלום, כמו הנגיף הזה, אני מעדיף לקחת אחריות ולא להסתכן", מסביר בן-כנען.

"גם רוב התושבים כאן לא יצאו מהבית גם אחרי שהעיר נפתחה. אף אחד לא נכנס למסעדות שנפתחו מחדש, והן נאלצו להיסגר כי פשוט לא היו להן לקוחות".

השיחה עם פרופ' בן-כנען, שמתגורר בחרבין כבר 20 שנה ומשקיע את מרצו בחקר ושימור ההיסטוריה של הקהילה היהודית בעיר, היא אחת המרתקות והמפתיעות שיצא לי לנהל עם מרואיין. הוא הישראלי והיהודי היחיד בעירו. "אני נשיא הקהילה היהודית שיש לה היסטוריה ענפה כאן, אבל היום זו קהילה של איש אחד – אחרון היהודים מהקהילה עלה לארץ בשנת 1962", הוא מתבדח.

לדבריו, הדלת שלו היא היחידה בחרבין שיש עליה מזוזה, אך הוא לגמרי אימץ את המנטליות הסינית, חש אהבה עזה למדינה הקומוניסטית, אהדה לשלטונות ולמשטר, והוא מספק הצצה נדירה למתרחש שם דרך עיניים מערביות-ישראליות.

בתקופה שמדינתו מואשמת בהסתרת מידע אודות הנגיף, בן-כנען עובד כעורך החדשות המקומיות של המחוז באנגלית בתחנת הטלוויזיה הממשלתית המקומית, ומדבר בפתיחות על תפקיד העיתונות שאינה חופשית, על הצנזורה הסינית ועל שנאתו לטראמפ, ומזלזל בכל מה שקשור ל"ישראל הגדולה שלך".

פרופ´ דן בן-כנען בעת הרצאה באוניברסיטה בחרבין (צילום: Harbin Daily)
פרופ´ דן בן-כנען בעת הרצאה באוניברסיטה בחרבין (צילום: Harbin Daily)

בן-כנען הכיר את אשתו הסינית כשהייתה בביקור בישראל מטעם משרד החוץ הסיני ובשנת 1998, בתור מומחה לחקר המדע הוא קיבל הצעה מאוניברסיטת חיילונגג'יאנג להצטרף לפקולטה של מדעי המערב בחרבין. מאז, הוא מקדיש את מחקרו להנצחת התרבות היהודית בעיר. הוא גם הקים את ארכיון הקהילה היהודית בעיר, וטוען כי הרכוש היהודי בעיר נאמד במיליארדי דולרים.

מזוזה בכניסה לבית (צילום: באדיבות בן-כנען)
מזוזה בכניסה לבית (צילום: באדיבות בן-כנען)

חרבין, שנפגעה קשות כבר בהתפרצות הקורונה הראשונה והייתה מסומנת כאזור אדום (עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר) בדומה לווהאן (מוקד ההתפרצות הראשון בסין) היא עיר של קרוב ל-16 מיליון תושבים, החמישית בגודלה בסין, בירת המחזור הצפוני חיילונגג'יאנג, הגובל עם רוסיה.

ב-8 באפריל דיווח מחוז חיילונגג'יאנג על 1,349 מקרים חדשים של חולים קורונה מאומתים. רובם נכנסו מרוסיה דרך העיירה סואיפנחה. אוכלוסיית העיירה מונה 70,000 איש, והיא משמשת כמעבר גבול עיקרי, בעיקר לאנשים וסחורות מעיר הנמל וולדיווסטוק.

ההתפרצות המחודשת שמדאיגה את העולם, עניינה אותי במיוחד בתור ילידת העיר חברובסק אשר בצד הרוסי של הגבול, ובמרחק של 700 ק"מ בלבד מחרבין.

בילדותי, השכנות עם סין הורגשה במיוחד אחרי הנפילה של ברית המועצות, כשאבא שלי היה עושה את נסיעות העבודה שלו לחרבין והעיר שלי התמלאה בסוחרים סיניים. תמיד ידעתי שמדובר במעבר גבול סואן במיוחד, וכשהחל לזרום מידע על ההתפרצות החדשה, היה לי ברור שהסיבה נעוצה בגבול הזה, וצדקתי.

בילדותי, אבא שלי היה עושה את נסיעות העבודה שלו לחרבין והעיר שלי התמלאה בסוחרים סיניים. תמיד ידעתי שמדובר במעבר גבול סואן, וכשהחל לזרום מידע על התפרצות, היה לי ברור שהסיבה נעוצה בגבול הזה. צדקתי

"שדות התעופה בסין סגורים כבר תקופה, והבודדים שנוחתים פה נשלחים לבידוד קשוח. אז סטודנטים ואנשי עסקים סיניים ורוסים שמכירים את הפרצה מצאו דרך קלה יותר להיכנס לסין. הם הגיעו מאירופה למוסקבה, משם לערים במזרח-רוסיה הסמוכות לגבול, ואז לקחו אוטובוס למעבר גבול שהיה פתוח", מסביר בן-כנען. "כבר בימים הראשונים התברר ש-60% מהם היו נשאים. הפעם השלטונות הגיבו מאוד מהר, הגבול נסגר, המחוז נסגר וחודש הסגר על העיר".

עידן הקורונה: שוטרים בעיר האסורה בסין (צילום: AP Photo/Andy Wong)
עידן הקורונה: שוטרים בעיר האסורה בסין (צילום: AP Photo/Andy Wong)

בן-כנען מספר כי אחרי הגל הראשון, במסגרת החזרה ההדרגתית לשגרה, חרבין פתחה מסעדות, חנויות רחוב ומרפאות, אך לא קניונים, לא חדרי כושר ולא שווקים. החזרה ללימודים נעשתה רק עבור כיתות סיום התיכון (י"ב) כדי שלא יפספסו את הבחינות לאוניברסיטאות, שמגיעות ישר אחרי בחינות סיום בי"ס.

שאר התלמידים נותרו בבתים, האוניברסיטאות לא חזרו לפעילות בכל סין והממשלה הודיעה כי לא יחזרו בשנת לימודים זו. בשבועות האחרונים, בעקבות הגל החדש, שוב נפסקו הלימודים לחלוטין, ושוב נסגרו המסעדות ובתי העסק שאינם חיוניים. התחבורה הציבורית מתפקדת במתכונת חירום. זאת למרות שמספר הנדבקים החדשים כאן עומד על אפס כבר ארבעה ימים.

"אתמול קיבלתי עדכון שמספר החולים המאומתים עומד על 50 ומספר הנשאים ללא תסמינים על 15, והיום המספר כבר ירד ל-43 חולים ו-11 נשאים, ללא נדבקים חדשים. חרבין בשליטה מוחלטת, מי שניסה לפתוח כאן עסק פשוט קיבל גדרות מסביב כדי שלא יוכל להתקרב בכלל", אומר בן-כנען בגאווה, ואני מופתעת – בישראל החזרה לשגרה מלווה בעשרות נדבקים חדשים שמתגלים בכל יום.

קו הרקיע של חרבין, 2019
קו הרקיע של חרבין, 2019

פרופ' בן-כנען, אם אין נדבקים חדשים, מדוע לא משחררים את הסגר?

"למה? כי הנגיף עדיין כאן! ואנחנו לא יודעים עליו כלום, חוץ מזה שהוא אלים מאוד!", בן-כנען נשמע ממש נסער. "אני לא מבין איך במדינת ישראל שלך עושים הקלות וחוזרים לשגרה ומסכנים חיי אדם! אדון נתניהו ושאר הפוליטיקאים שחושבים שכלכלה יותר חשובה מחיי אדם הם פושעים שצריך להגיש נגדם תלונה על פשע נגד האנושות. הם מפקירים חיי אדם ולא לוקחים על זה שום אחריות".

"אני לא מבין איך במדינת ישראל שלך עושים הקלות וחוזרים לשגרה ומסכנים חיי אדם! אדון נתניהו ושאר הפוליטיקאים שחושבים שכלכלה יותר חשובה מחיי אדם הם פושעים. הם מפקירים חיי אדם ולא לוקחים על זה אחריות"

בישראל שמים על כף המאזניים את סכנת הנגיף מול הנעת הכלכלה המחדש. בסין לא חושבים על הכלכלה?

"כלכלה נוצרה עבור אלה שעושים אותה ולא עבור אלה שצריכים אותה, לכן היא לא דבר חשוב לטעמי, בטח לא כמו חיי אדם. אפשר לחיות גם בלי כלכלה בכלל".

אולי בסין הקומוניסטית אפשר לחיות בלי כלכלה, אבל לא במדינה כמו ישראל…

"סין היא לא מדינה קומוניסטית", בן-כנען קוטע ומפתיע אותי בתשובתו. "אולי המפלגה הקומוניסטית נמצאת בשלטון, אבל סין היא קפיטליסטית בדיוק – אם לא יותר – מישראל או ארה"ב. המשטר כאן רחוק ממה שהיה בברית המועצות. זה סוציאליזם באפיון סיני עם כלכלה חופשית, ולכן זה קפיטליזם לכל דבר.

"רק שהדאגה לאזרח כאן היא הרבה יותר משמעותית מאשר בישראל הדגולה שלך. אנשים מקבלים קצבאות, הלוואות, מידע, ומרגישים שדואגים להם. לכן הם גם מגלים אחריות חברתית כל כך גדולה ולא יוצאים מהבית.

"כשהייתה כאן עליית מחירים בעקבות הניסיון של הסוחרים להרוויח ממגפת הקורונה, הממשלה עצרה את זה. יש כאן אוכל בשפע, אין כאן מחסור. ומה קורה בארה"ב הגדולה והחופשית? אנשים מתים כמו זבובים והמדפים ריקים".

פרופ' בן-כנען בטקס הענקת פרס "ידיד סין", 2014
פרופ' בן-כנען בטקס הענקת פרס "ידיד סין", 2014

"כשהייתה כאן עליית מחירים בעקבות הניסיון של הסוחרים להרוויח מהקורונה, הממשלה עצרה את זה. יש כאן אוכל בשפע, אין כאן מחסור. ומה קורה בארה"ב הגדולה והחופשית? אנשים מתים כמו זבובים והמדפים ריקים"

ברכה קטנה של חומרי ניקוי

בהתפעלות משיטות המשטר והמנטליות הסינית בן-כנען מספר לי על סדרי החיים החדשים במדינה מאז פרוץ המגפה. "אני גר בבניין דירות גבוה ומפואר ויש חברת ניהול שמחזיקה עובדת שכל היום עוברת מקומה לקומה, מרססת בחומרי חיטוי רצפות, דלתות ומעליות והיא עושה זאת 7 פעמים ביום. בלובי, אתה מכניס את הרגליים לברכה קטנה של חומרי חיטוי כדי לחטא את הנעליים לפני הכניסה".

הרחוב הראשי בחרבין שומם, 21 באפריל 2020 (צילום: באדיבות בן-כנען)
הרחוב הראשי בחרבין שומם, 21 באפריל 2020 (בן-כנען)

בן-כנען מספר כי בכניסה לכל מקום, בין אם בניין מגורים או מכולת שכונתית, נוסף למדידת החום בשלושה מקומות שונים בגוף, על התושבים חובה להירשם. כך נאסף המידע על האזרחים – היכן היו ועם מי באו במגע.

"לפני שישה שבועות הכניסו סורק חדש לטלפון שאתה מעביר בכניסה וביציאה בכל מקום וכל המידע הזה נמצא בטלפון שלך. כשאני רוצה להביא את העוזרת לדירתי, היא צריכה להציג בלובי של הבניין את המידע אודותיה דרך הטלפון. הוא צריך לוודא שהיא לא מהווה שום סיכון, הוא מודד לה חום ורושם את הכניסה שלה".

האם מדובר ביוזמה פרטית או ממשלתית?

"הרישום הוא חובה במדינה, אבל את עובדי הבניין אנחנו מממנים".

מה קורה בשכונות היותר פשוטות?

"כל קהילה דואגת שיהיה שער בכניסה לשכונה ויש שוער שבודק ורושם כל מי שנכנס ויוצא. הקהילה דואגת להציב אדם, אבל אם יש מקרה של נגיף בשכונה, המשטרה מתערבת. אחד המפיקים שלי בטלוויזיה חי בבניין שנמצא בו אדם שחלה בנגיף. המשטרה סגרה את כל האזור מסביב, שמונה הבניינים עם אלפי דיירים, אין נכנס ואין יוצא. על מנת שיוכלו לאכול ולהתקיים הם סגרו עם מסעדות וחנויות מסוימות שיביאו את המצרכים עד למחסום.

"אני מוכרח לציין שבמשך כל התקופה הזו אני מתפעל מגודל המחשבה ומהפעילות שנעשתה פה, הן על ידי הממשלה והן על ידי התושבים".

איך זה להיות בסגר מעל שלושה חודשים, לא קשה לך?

"למזלי, הבידוד מאפשר לי לעבוד מעל 12 שעות ביום על הספר החדש שלי שעוסק בהיסטוריה של חבל מנצ'וריה (היום חיילונגג'יאנג) וחרבין, דרך ההיבט היהודי. יש חלון ענק בחדר העבודה שלי שמשקיף על העיר. כשנכנסתי לבידוד ראיתי שלג, עכשיו יש פריחה והעצים ירוקים. חבל שאף אחד לא יכול ליהנות מכל היופי הזה.

"אבל אני לא לבד, כי בעיר שלי יש עוד 16 מיליון איש כמוני וכל סיני ממוצע הוא אדם אחראי מאוד. אנשים לא ראו את המשפחה כבר חודשים. אתם לא מבינים את האופי הזה, כי סיני לא סתם נגרר אחרי מה שאומרים לו, הוא בודק ולוקח אחריות. סיני מבין שהוא לא אינדיבידואל, החירות הזו שאתם מקדשים זה דבר יחסי. אין דבר כזה חירות אבסולוטית כשהמעשה שלך יכול לפגוע במישהו אחר".

חובשים ופרמדיקים מסין מגיעים לשדה התעופה במלפנסה במילאנו (צילום: AP Photo/Antonio Calanni)
חובשים ופרמדיקים מסין מגיעים לשדה התעופה במלפנסה במילאנו (צילום: AP Photo/Antonio Calanni)

אבל בתמונות שהגיעו מסין ראינו שפינו אנשים בכוח מהבתים והלחימו להם את הדלתות…

"נכון! מפני שהיו אנשים שניסו להפר את ההוראות. כשיש התפרצות ואנשים הם נושאי הנגיף זה פשע לא להישמע להוראות. זה בסדר גמור להלחים להם את הדלתות, כי אם אתה מסכן אנשים אחרים – מקומך לא בחוץ! חד וחלק. מדברים איתי על אמריקאים עם 70,000 מתים מקורונה, על הדמוקרטיה האמריקאית הגדולה. במלחמה יש דמוקרטיה? בצבא יש דמוקרטיה? אין! ואנחנו במלחמה!"

טראמפ מאשים את סין בהסתרת מידע אודות הנגיף. יש הסתרת מידע?

"ממש לא! זה תרגיל התאבדות שלו, מפני שהוא ירד בסקרים, אז הוא מנסה להטות את האשמה מעצמו לעבר סין. הוא מטורף, אבל הוא הפנים של ארה"ב היום, לכן אני מאשים כל אדם אמריקאי בטראמפיזם. הוא מגדיר את עצמו כנשיא מלחמה ואני חושב שהוא פושע מלחמה, בחוסר האחריות ובמעשים שלו הוא המית המון אנשים. אז במקום לקחת אחריות הוא מאשים את סין.

"סוכנויות הביון בעולם כבר הודיעו שיש עדויות ששום דבר לא הגיע ממעבדה בווהאן, ומתחילים לחפש את המקרה הראשון למחלה, ואומרים שאולי זה לא הגיע מסין. בפריז כבר יודעים שבדצמבר הגיע מקרה מאחת המדינות הדרומיות.

"סין גילתה אחריות עצומה. אין כאן שום הסתרה ואנו יודעים בדיוק מה קורה. מקבלים עדכונים יומיים לטלפון מהממשל, מה לעשות ואיך לעשות. אין כאן חוסר וודאות. מבקש שזה יהיה מודגש בכתבה – אני ממש מוחא כפיים לשלטונות כאן".

"אין כאן שום הסתרה ואנו יודעים בדיוק מה קורה. מקבלים עדכונים יומיים לטלפון מהממשל, מה לעשות ואיך לעשות. אין כאן חוסר וודאות. מבקש שזה יהיה מודגש בכתבה – אני ממש מוחא כפיים לשלטונות כאן"

אתה כל כך שונא את ארה"ב, אבל הבת שלך גרה שם. פרדוקס, לא?

"כן, הבת שלי והנכדים שלי גרים שם, גם אני חייתי ועבדתי שם בשנות ה-60-70. הבת שלי נסעה לעשות מאסטר בטכניון של ניו יורק, והכירה בחור אמריקאי. בסופו של דבר הם התחתנו, והקימו בית שם, בניו יורק. זכותם".

פרופ´ דן בן-כנען בדיון מערכת במרכז הטלוויזיה של המחוז (צילום: צילום Harbin Daily)
פרופ´ דן בן-כנען בדיון מערכת במרכז הטלוויזיה של המחוז (צילום: צילום Harbin Daily)

עיתונות שאינה חופשית

נוסף לפועלו של פרופ' בן-כנען באוניברסיטת חיילונגג'יאנג , הקמת מרכז מחקר ישראל-סין וארכיון הקהילה היהודית בעיר שמנתה בתחילת המאה 25,000 איש, הוא עורך את תכנית החדשות המקומיות באנגלית, שמשודרת מחרבין אל לעולם.

"בימים אלה תחנת הטלוויזיה עובדת במצב חירום, זה נראה כמו מצודה צבאית, כי הצבא שומר על הבניין. עד לפני כמה שבועות ערכתי את התכנית הבינלאומית שלי מהבית אבל היא ירדה כרגע מהמסך, כמו גם תכניות אחרות".

למה התכנית ירדה? דווקא עכשיו חשוב לספר את מה שקורה אצלכם לעולם.

"מפני שהתחנה עובדת במתכונת מצומצמת והמשאבים נחוצים להפקת תכניות הדרכה שקשורות בקורונה עבור התושבים. מצלמים המון מדריכים, מה לעשות במצב החדש. הכל מסבירים במדריכים האלה, עד לרמה של איך לבשל בבית".

איזה סוג של חדשות שידרתם כשעוד הייתה תכנית?

"בעיקר כתבות על המצאות חדשות בתחומי חקלאות ומדע, המצאות בכל בתחומי החיים, סיפורים מעוררי השראה על אנשים".

רק חדשות טובות?

"כן. זה מהות התקשורת הסינית, היא שונה מהתקשורת המערבית והתקשורת הישראלית, שאני בכלל לא יכול לקרוא לה תקשורת אפילו. אצלנו חשוב להראות את שמחת החיים – את העשייה, את ההצלחה.

"אני לא אומר שאנו מנועים מלהראות דברים פחות יפים. לא אסור לנו, אנו עושים את זה, אבל חשוב מאוד להראות את העשייה, את הפרודוקטיביות, את שמחת החיים. את האנשים נהנים מהחיים שלהם פה. בימי שגרה עשינו הרבה כתבות על תרבות האוכל של חרבין, על אנשים שנפגשים במסעדות ונהנים".

אתה נתקל בצנזורה?

"אני מודע למה מותר ומה אסור".

מה אסור, למשל?

"אדגים לך. כשאהוד אולמרט הגיע בשנת 2004 לביקור בחרבין, כי המשפחה שלו הגיעה מפה וסבא שלו קבור כאן, צילמנו כאן כתבה עבור ערוץ ישראלי.

"שלחתי את הכתבים שלי לעשות צילומי רקע ואווירה של חרבין. אז הם צילמו עובדות ניקיון שניקו חלונות בבית כנסת לקראת הביקור. וצילמו ילדה עם גביע גלידה שנפל לה והיא החלה לבכות. צילמו אדם שהלך ברחוב עם כובע מוזר.

"החומרים הגיעו לחדר עריכה, אבל בבוקר, כשבאנו לעבוד מישהו מחק את כל מה שלא היה נראה יפה בעיניו. מה השאירו? ילדים צוחקים, אנשים משוחחים בינם לבין עצמם כשהם אוכלים בחוץ, צוחקים ונהנים".

אהוד אולמרט מבקר בסין כראש ממשלה, 2007 (צילום: AP Photo/Elizabeth Dalziel)
אהוד אולמרט מבקר בסין כראש ממשלה, 2007 (צילום: AP Photo/Elizabeth Dalziel)

אתה ידעת מי מחק את זה?

"אז לא ידעתי, אבל היום אני יודע כמובן. כבר הוצאתי פה לאור שני ספרים וכל ספר עובר צנזורה אז אני כבר יודע מה מוחקים ומה לא מוחקים.

"אני מקבל את זה באהבה, כי אני מרגיש הרבה יותר חופשי לעשות את מה שאני רוצה לעשות כאן מאשר בישראל. אני הרבה יותר פרודוקטיבי, מחויב לעשיה שלי ומרגיש שיש לי אחריות אזרחית גדולה".

במדינה דמוקרטית תפקיד העיתונות זה להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה, אז מה התפקיד בסין?

"אני לא אכנס לדיון הפילוסופי על הגדרת הדמוקרטיה. אבל לדעתי הפתיחות בסין הרבה יותר גדולה מאשר בישראל. חוץ מזה, מה ההבדל בין שי ג'ינפינג (נשיא סין) לבין נתניהו? שניהם מונעים מאינטרס אחד: שהשלטון יישאר בידיהם.

"אז אחד במדינה דמוקרטית והשני לא, מה ההבדל? אני יודע שבסין האזרח יודע מהי אזרחות טובה ואחריות גם של היחיד וגם של הכלל. כל אחד יודע את מקומו ואת הקווים האדומים. בישראל, אתם יודעים מהם קווים האדומים?"

"מה ההבדל בין נשיא סין לבין נתניהו? שניהם מונעים מאינטרס אחד: שהשלטון יישאר בידיהם. אז אחד במדינה דמוקרטית והשני לא. בסין כל אחד יודע את הקווים האדומים. בישראל, אתם יודעים מה הם קוים האדומים?"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כתבה מעניינת . וגם מפעלו ההיסטורי של פרופסור בן-כנען חשוב ! חבל רק שהנימה שלו מתנשאת . אני מבין שהוא חושש לגלות ספקנות , פה ושם בראיון , מסיבות מובנות. וזה אולי ההבדל הקטן בין סי... המשך קריאה

כתבה מעניינת . וגם מפעלו ההיסטורי של פרופסור בן-כנען חשוב ! חבל רק שהנימה שלו מתנשאת . אני מבין שהוא חושש לגלות ספקנות , פה ושם בראיון , מסיבות מובנות. וזה אולי ההבדל הקטן בין סין ובין ישראל .

עמיקם סלנט

עוד 2,182 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה