יום הווטרנים בכנסת, ארכיון, מאי 2018 (צילום: Miriam Alster/Flash 90)
מדוע מוזיאון הלוחם היהודי בלטרון "בהקמה" כמעט עשרים שנה

יום עצוב לווטרנים

מחדל המוזיאון

הממשלה הקצתה מיליונים, תורמים העבירו סכומים דומים, נתניהו בירך, אלקין שמח והמוזיאון "נחנך" ● אז איך זה שעדיין לא הושלמה הקמת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה? ● לאחרונה התגייסה משפחת הרצוג להצלת המצב והמוזיאון ● אך הווטרנים הקשישים חוששים: אנחנו כבר לא נזכה לבקר בו

"מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה מוקם באתר יד לשריון בלטרון, במחצית הדרך בין תל אביב לירושלים. המבנה נמצא בשלבי בנייה. תערוכה זמנית בנושא 'הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה' נמצאת באתר יד לשריון, בלטרון, בבניין המשטרה"

(מתוך אתר המוזיאון)

המבנה האפור והמסיבי של מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה בלטרון שומם ונטוש. גם לפני הקורונה לא התגודדו לידו קבוצות קולניות של תלמידים, סטודנטים וחיילים, ובקופה לא השתרכו תורים של מבקרים סקרנים.

לא כולם בישראל מכירים את סיפור גבורתם של כ-1.5 מיליון חיילים יהודיים ששירתו במלחמת העולם השנייה בצבא האדום, בצבא ארה"ב ובצבאות אחרים, ושחררו את מחנות ההשמדה ואת בירות אירופה – עד שהגיעו לברלין.

לא כולם מבינים את פשר המצעדים ביום הניצחון שמתקיימים בערי ישראל ב-9 במאי, ולא מבינים שהסבים והסבתות עתירי המדליות היו חלק מהמאמץ לשחרור האנושות. אך במקרה הזה, מקור הבעיה אינו נטוע בהיעדר הידע והסקרנות.

המוזיאון הזה נמצא "בהקמה" זמן רב, אך גם לאחר 18 שנים העבודה עליו טרם הושלמה, ולמעשה המוזיאון עוד לא קיים. סיפורו הוא סחבת בלתי אפשרית וגרירת רגליים ממושכת של הממשלה ושל העמותה שהתחייבה להקימו.

מלבד תערוכה אחת באולם הכניסה, שנפתחה כבר ב-2003, המוזיאון עומד ריק, בעוד שהמוצגים החשובים והנדירים מתקופת המלחמה ממתינים במחסנים.

מאז שהוחלט על הקמת המוזיאון התחלפו כאן ממשלות רבות, שכולן הביעו תמיכה בפרויקט. כולן דיברו גבוהה-גבוהה על חשיבות המורשת של הלוחמים היהודים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה, וב-2018 עבר בכנסת חוק יום הניצחון על גרמניה הנאצית.

30 שנה לאחר שהחלה העלייה הגדולה מברה"מ, שבתוכה עלו ארצה גם עשרות אלפי ותיקי מלחמת העולם השנייה, החברה הישראלית סוף-סוף מתחילה ללמוד ולאמץ גם את הנרטיב הזה, של הגבורה שהתקיימה במקביל לרדיפת היהודים.

הווטרנים, ההיסטוריונים, המחנכים והפעילים בתחום אומרים כולם שמוזיאון הלוחם היהודי הוא צו השעה. לפני שנתיים נכנסה לסיפור משפחת הרצוג, וכעת נראה שיש אור בקצה המנהרה, אך מדוע הפרויקט היה תקוע זמן כה רב?

העבודות להקמת המוזיאון, מתוך האתר של דניה סיבוס (צילום: דניה סיבוס)
העבודות להקמת המוזיאון, מתוך האתר של דניה סיבוס, ארכיון (צילום: דניה סיבוס)

אין מוזיאון, יש מדליה

ראשיתו של הפרויקט, שנועד להגביר את המודעות לפרק חשוב בהיסטוריה היהודית – השתתפות של כ-1.5 חיילים יהודים סובייטים, אמריקאים, בריטים, אוסטרלים, צרפתיים ואחרים במלחמה בנאצים – בהחלטת הממשלה משנת 2002 להקים "אתר הנצחה לחיילים יהודיים שלחמו במלחמת העולם השנייה".

ב-18 השנים שעברו מאז, התקבלו אין ספור החלטות ממשלה נוספות: ב-2004 הוחלט לתקצב את הפרויקט בסכום של כ-4 מיליון שקל, שהיו אמורים להיפרס למשך ארבע שנים. השר האחראי אז היה נתן שרנסקי, שהיה מופקד על המשרד לענייני ירושלים, חברה והתפוצות; אלא שהתכניות לא יצאו לדרך, ובשנת 2007 התקבלה החלטה חדשה – להמשיך את הפרויקט ולהאריך את תקופת ההקמה בארבע שנים; גם ב-2011 התקבלו החלטות בשפע, בעוד שההקמה לא התקדמה, ולכן הוחלט להאריך שוב את תקופת ההקמה, ולגייס 16 מיליון שקל נוספים.

בשנים שחלפו הוקמה העמותה להקמת המוזיאון בראשות אלוף (מיל') חיים ארז ותת-אלוף (מיל') צבי קן-תור, המשמש כמנכ"ל והרוח החיה מאחורי הפרויקט, ובין השנים 2012-2014 הוקם הבניין שאמור לאכלס את המוזיאון, כאשר התקציב הגיע מהממשלה ומתרומה של דוד עזריאלי – שהעניק כ-6 מיליון שקל.

טקס "פתיחת המוזיאון" ב-2015
טקס "פתיחת המוזיאון" ב-2015

ב-7 במאי 2015 התקיים ליד המבנה הריק טקס מפואר לכבוד 70 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית, והממשלה הכריזה על הפתיחה החגיגית של המוזיאון, אף שלא חלה בו שום התקדמות, והבטיחה (שוב) להעביר כספים בשיטה של "מטצ'ינג" – על כל שקל של תרומות שתגייס העמותה, הממשלה תיתן שקל נוסף.

מדליית זיכרון מיוחדת שנשאה את שם המוזיאון הונפקה והוענקה לווטרנים, שהשתוקקו יותר מכל למוזיאון ולא למדליה נוספת שהתווספה לעיטורי הכבוד והמדליות הרבות איתם חזרו משדה הקרב אז, במאי 1945.

זאב אלקין, שהאחריות על הקמת המוזיאון עברה למשרדו, אמר אז כי "הוא גאה להוביל את ההחלטה שמאפשרת את השלמת ההקמה". התרומות כאמור לא הגיעו, וגם הממשלה לא הזיזה אצבע כדי לדחוף את הפרויקט קדימה.

הדוחות של העמותה מהשנים האחרונות מעידים כי התרומות הידלדלו, וכי המנכ"ל ומנהלת משרדו המשיכו למשוך משכורות בגובה של כ-400,000 שקל בשנה, גם כשהפרויקט היה תקוע וזרם התרומות פסק כמעט לחלוטין.

המדליה של המוזיאון
המדליה של המוזיאון

"מדוע המוזיאון לא קם עד עכשיו? כי כנראה שלממשלה שלנו פשוט לא אכפת מהווטרנים, מהנצחה ומכל הציבור הגדול שמבחינתו מדובר בקודש הקודשים", אומר לי אפרים פפרני, יו"ר ארגון חיילים ופרטיזנים נכי המלחמה בנאצים.

פפרני בן ה-95 נולד באוקראינה, בעיר צ'רניגוב. כשפרצה המלחמה היה בן 16. הוא זייף את הגיל והתגייס לצבא האדום. נפצע קשה, אושפז, חזר להילחם והשתתף בשחרור וינה באפריל 1945.

"מדוע המוזיאון לא קם עד עכשיו? כי כנראה שלממשלה שלנו פשוט לא אכפת מהווטרנים, מהנצחה ומכל הציבור הגדול שמבחינתו מדובר בקודש הקודשים", אומר לי אפרים פפרני, יו"ר ארגון חיילים ופרטיזנים נכי המלחמה בנאצים

פפרני, שעלה ב-1990, לא המתין לממשלות ולעמותות. ב-2010 הוא וחבריו הקימו מוזיאון קטן אך עשיר בתוכן ובמיצגים באשדוד, כדי להנציח את הלוחמים, את הנופלים ואת הניצחון האדיר על גרמניה הנאצית שהושג במאמץ בלתי אנושי.

אפרים פפרני וקסניה סבטלובה, ארכיון
אפרים פפרני וקסניה סבטלובה, ארכיון

הווטרנים קיבלו את המבנה מעיריית אשדוד, אך גייסו את התרומות למוזיאון בעצמם. מדי שנה מסיירות שם עשרות קבוצות של חיילים, תלמידים ומבקרים מכל הארץ. מוזיאונים וחדרי זיכרון דומים קמו בערים נוספות בישראל, כיוזמה פרטית של התאחדויות ותיקי מלחמת העולם השנייה שעלו מברית המועצות.

"למוזיאון בלטרון יש חשיבות אדירה. הילדים, הנכדים, הנינים שלנו חייבים להכיר את הסיפור הזה ולהבין שהסבים והסבתות שלהם נלחמו בכל כוחם, על החיים, למען חירות ושחרור. בין כל המיעוטים בבריה"מ, המתגייסים היהודים בלטו באופן לא פרופורציונלי לגודלם באוכלוסיה. הם זכו במספר גדול של מדליות ועיטורים, כי תרומתם הייתה אדירה ולא ניתן היה להתעלם ממנה", אומר פפרני.

גורם שהיה קרוב לעשייה בעשור האחרון מספר לזמן ישראל, כי בעמותה להקמת מוזיאון הלוחם היהודי היו בעיות רבות, וכי הפרויקט לא זז בגלל התנהלות בעייתית. "אין סיכוי שהקמת מוזיאון בגודל כזה לוקחת 18 שנים. ראיתי כיצד חלק מהנפשות הפועלות במוזיאון מתנהלות. לדעתי האישית, זה היה מזעזע. חלקם הצליחו להבריח תורמים רבים מחו"ל שהתחברו לרעיון החשוב הזה, אך לא הבינו לאן בדיוק ילך הכסף שלהם וגם לא התלהבו מהתכניות שהוצגו להם. לדעתי, ייתכן שאם אנשים אחרים היו מנהלים את הפרויקט הזה, הוא כבר היה מושלם".

"ראיתי כיצד חלק מהנפשות הפועלות במוזיאון מתנהלות. לדעתי, זה מזעזע. חלקם הצליחו להבריח תורמים רבים מחו"ל שהתחברו לרעיון החשוב הזה, אך לא הבינו לאן בדיוק ילך הכסף שלהם וגם לא התלהבו מהתכניות"

מנכ"ל העמותה, צביקה קן-תור, הודף את הטענות האלה ואומר כי בגלל חשיבות הפרויקט, הממשלה הייתה צריכה להתערב ולפעול לקידום המוזיאון.

"האם דבר כל כך משמעותי יקום או ייפול בגלל צביקה והיכולת שלו לגייס כספים? אז אל תחכו לו, תעשו אתם, הממשלה, ותקדמו את הנושא. יום אחד יבדקו למה זה נפל כל כך הרבה זמן בין הכיסאות, והתוצאות יהיו מרתקות. זה לא יכול להיות מבוסס אך ורק על תרומות. חוץ מזה, שמו לי מקלות בגלגלים, במקום לעזור ולסייע", אומר קן-תור, ומספר לי כי ביקש בעבר תקציב לצילום ותיעוד ותיקי המלחמה – וסורב. "עכשיו, מרביתם כבר לא בין החיים" מסכם קן-תור.

האנדרטה מחוץ למוזיאון, יצירתו של האמן והפרטיזן אלכסנדר בוגן (צילום: ד"ר אבישי טייכר, ויקיפדיה, CC BY 2.5)
האנדרטה מחוץ למוזיאון, יצירתו של האמן והפרטיזן אלכסנדר בוגן (צילום: ד"ר אבישי טייכר, ויקיפדיה, CC BY 2.5)

איזה מין מוזיאון

לפי התכניות הקיימות, המוזיאון החוויתי הזה יחולק לשישה פרקים היסטוריים. המבקרים יגיעו למבואה, שם יצפו בסרט קצר על מלחמת העולם השנייה, וממנה, דרך המסדרון הספירלי, ירדו אל הפרק הראשון שמספר על פרוץ המלחמה.

הפרק השני מתרכז בברית המועצות לשעבר, ובמלחמה הפטריוטית הגדולה שהחלה שם, עם פלישת גרמניה לשטחיה של ברה"מ ביוני 1941.

הפרק השלישי מציג את הסיפור של ארצות הברית וכניסתה למלחמה. לאחר מכן עוברים לפרטיזנים ולוחמי המחתרות, שסיפורם נכלל בפרק הרביעי.

הפרק החמישי מוקדש למתנדבי היישוב היהודי, ומוביל לפרק האחרון, שהוא התקומה, והפיכתו של חייל יהודי לחייל עברי. "זה פרק חשוב מאוד. חיילים יהודים שעלו עד 1948 הזינו את המחתרות בידע וביכולות שלהם", מסביר קן-תור.

אך בקרב מי שעסקו ובחנו את הפרויקט הזה יש מי מעבירים ביקורת על התכנית הקיימת, ורואים בה תכנית אנכרוניסטית מבחינת היבטיה הטכנולוגיים, שלא הצליחה לעניין את התורמים הבינלאומיים. אחרים מתמקדים בתכני המוזיאון.

סביבת המוזיאון בלטרון (צילום: משנה מילנר לע"מ)
סביבת המוזיאון בלטרון, ארכיון (צילום: משה מילנר לע"מ)

סאנה בריטבסקי, המשנה למנכ"ל ב"פרס קרן בראשית" מאמינה שהמוזיאון הזה צריך לחבר בין יהודים בישראל ליהודי התפוצות, תהליך חשוב במיוחד לאור הקרע ההולך והמתרחב בשנים האחרונות.

"הייתי מקימה מועצה המורכבת מהיסטוריונים צבאיים ממדינות שונות, שהיו מציפים את נקודות המבט השונות על הסיפור המורכב הזה. מה עם התרומה של היהודים הסובייטים לתעשייה הצבאית? כיצד חיה יהדות סובייטית באותה העת?

"גם לגבי החלק הסופי, החלק של תקומת ישראל הוא חשוב ביותר, אך חשוב גם להראות את הגורל של יהדות ברה"מ, וגם את התחדשות של יהדות ארה"ב. צריכה להיות גם אפשרות להראות כמה נרטיבים יחד – בעולם כבר עושים את זה, וזה באמת מאפשר להכיר את הפרספקטיבה הרחבה" אומרת בריטבסקי.

קן-תור אומר כי התכניות הקיימות "עברו רענון", אך בגדול נותרו ללא שינוי.

העבודות להקמת המוזיאון, מתוך האתר של דניה סיבוס (צילום: דניה סיבוס)
העבודות להקמת המוזיאון, מתוך האתר של דניה סיבוס, ארכיון (צילום: דניה סיבוס)

רוח חדשה

לפני כשנתיים וחצי, כשכבר היה נדמה שהכול אבוד ואין תקווה למוזיאון הלוחם היהודי בלטרון, נכנסו לסיפור משפחת הרצוג והעמותה "יד חיים הרצוג".

הם ערכו הסכם עם העמותה להקמת מוזיאון החייל, מינו מנהל פרויקט והתחייבו לגייס תרומות עבור המוזיאון, שלפי החלטת הממשלה מ-17 בפברואר 2019 ייקרא על שם הנשיא השישי של מדינת ישראל, חיים הרצוג. הממשלה החליטה גם להאריך את תקופת ההקמה לעוד ארבע שנים.

יצחק הרצוג (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יצחק הרצוג (צילום: Hadas Parush/Flash90)

העניין של משפחת הרצוג במוזיאון נובע מחיבור היסטורי של המשפחה למלחמת העולם השנייה, ומהכרה בחשיבות הנצחת הלוחמים היהודים שנלחמו במלחמה האיומה ההיא. חיים הרצוג התגייס לצבא הבריטי בדצמבר 1942 ולמד באקדמיה המלכותית סאנדהרסט. אחר כך שירת כקצין בשריון והשתתף בפלישה לנורמדי. הרצוג השתתף גם בשחרור מחנה הריכוז ברגן-בלזן ונפצע בקרבות ליד העיר ברמן. כקצין מודיעין הוא נטל חלק בחקירתו של היינריך הימלר, מפקד האס-אס.

יצחק שמיר, שמעון פרס ויצחק הרצוג ב-1984 (צילום: נתי הרניק/לע״מ)
יצחק שמיר, שמעון פרס ויצחק הרצוג ב-1984 (צילום: נתי הרניק/לע״מ)

"זהו אחד הסיפורים הגדולים בהיסטוריה – איך מתוך עם שנרדף והוכה לאורך הדורות קמו מיליון וחצי יהודים להילחם במלחמה הגדולה ההיא כדי להציל את אחיהם ואחיותיהם ולשחרר אותם מציפורני הנאצים. חובה להנחיל את המורשת שלהם מדור לדור", כך אמר יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג.

אחיו, תא"ל (מיל') מייק הרצוג, מוסיף כי מדובר בסיפור שאינו מסופר על הגבורה היהודית שחצתה גבולות ויבשות, ומכאן החשיבות האדירה של הנושא הזה.

מנכ"ל העמותה: "יום אחד יבדקו למה זה נפל כל כך הרבה זמן בין הכיסאות, והתוצאות יהיו מרתקות. זה לא יכול להיות מבוסס אך ורק על תרומות. חוץ מזה, שמו לי מקלות בגלגלים, במקום לעזור ולסייע"

"לפני כשנתיים וחצי פנו אלינו שנוציא את הפרויקט מהבוץ", אומר מייק. "סוכם שהמוזיאון ייקרא על שם אבא, קצין במלחמת העולם השנייה שנלחם גם בלטרון במלחמת העצמאות. עשינו הסכם עם העמותה, עברנו תהליך ארוך ויצאנו לדרך.

"בפברואר 2019 הממשלה אישררה את הפרויקט, וכמה שבועות לפני הקורונה חתמנו על הסכם עם הממשלה ויצאנו לדרך. כולי תקווה שהפרויקט יושלם תוך שנתיים. עלות המיזם – כ-40 מיליון דולר – תחולק בין הממשלה לתורמים".

האם ממשלת ישראל, ששריה דואגים מדי שנה להצטלם עם הווטרנים ולהפיץ את התמונות שלהם בתקשורת, לא הייתה צריכה לקבל מזמן אחריות על פרויקט ההנצחה החשוב הזה? ומי יפעיל את המוזיאון בעתיד?

מייק הרצוג: "זה פרויקט לאומי של העם היהודי. יש הגיון בשאלה האם הממשלה הייתה צריכה לקחת אותו על עצמה. כידוע, המדינה לא אוהבת להפעיל מוזיאונים, אך אני מקווה מאוד שבעתיד המדינה תיקח את המוזיאון הזה ותחזיק אותו. מדובר בנכס של העם היהודי, מיזם חינוכי שיחבר בינינו ליהודי התפוצות".

העבודות להקמת המוזיאון בלטרון
העבודות להקמת המוזיאון בלטרון, ארכיון

אפרים פפרני, שפגש בעבר את האח – בוזי'- בהיותו יו"ר האופוזיציה, מוסיף כי הוא מקווה שגם אם הוא עצמו לא יזכה לראות את המוזיאון, דורות ההמשך יוכלו ליהנות ממנו וללמוד על התרומה היהודית החשובה לניצחון על הנאצים.

עד כה, ההתנהלות של כל הגורמים שעסקו במוזיאון הייתה דוגמה מובהקת לסחבת וגרירת רגליים שפגעו מאוד ברעיון החשוב של המיזם. הממשלה התנערה מאחריותה להקמת המוזיאון, וצפתה באדישות בעמותה שלא הצליחה להרים את הפרויקט, ולמרות רצף הכישלונות המשיכה בהתקשרות עמה.

"בין כל המיעוטים בבריה"מ, המתגייסים היהודים בלטו באופן לא פרופורציונלי לגודלם באוכלוסיה. הם זכו במספר גדול של מדליות ועיטורים כי תרומתם הייתה אדירה ולא ניתן היה להתעלם ממנה"

רק עכשיו, כאשר לעובי הקורה נכנסו בני משפחת הרצוג, למוזיאון יש סיכוי ממשי לקרום עור וגידים ולהפוך למציאות. מדוע היה צריך לחכות לכך כמעט 20 שנים, עד שבקושי נותרו ותיקי מלחמת העולם השנייה שהיו תורמים גם את סיפורם האישי, וגם את נוכחותם הפיזית במוזיאון עליו חלמו זמן רב כל כך? במשרד לענייני ירושלים והתפוצות העדיפו לא להגיב לשאלות זמן ישראל בנושא.

יש לקוות שבעוד פרק זמן קצר – בימי הניצחון הבאים על גרמניה הנאצית, וגם בימים אחרים – המוזיאון בלטרון לא יעמוד עוד שומם ועזוב, אלא יתמלא בקולות של מבקרים ומדריכים, שידברו על הניצחון המר-מתוק הזה במאי 1945.

אפרים פפרני וקסניה סבטלובה, ארכיון
אפרים פפרני וקסניה סבטלובה, ארכיון
עוד 1,833 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 3 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים

קולי נגנב

בקר טוב בני. הצבעתי לך ואני מניח שאתה מקבל מיילים וסמסים כאלה יומיום, ובכל זאת אני מתקשה לעכל את העובדה שקיבלת את קולי מתוך אמון במה שהבטחת בפומבי, ולקחת אותו לתמיכה בכל מה שאני מתנגד לו. בכל מה שאתה מתנגד לו. בכל מה שכל אזרח שוחר חוק וצדק וערכים מתנגד לו.

קשה לי להאמין שאתה ישן טוב בלילה. מי שהיה שנים מפקד שחיילים הלכו אחריו מתוך אמון בלבד שיוביל אותם לקרב או למען מטרה צודקת, יודע מהו ערך האמון. לכן אני בטוח שאתה קרוע. ובכל זאת שכנעת את עצמך שאתה עושה משהו לטובתי לטובתנו.

אני מתקשה לעכל את העובדה שקיבלת את קולי מתוך אמון במה שהבטחת בפומבי, ולקחת אותו לתמיכה בכל מה שאני מתנגד לו. בכל מה שאתה מתנגד לו. בכל מה שכל אזרח שוחר חוק וצדק וערכים מתנגד לו

מוכרח לומר לך – אתה משקר לעצמך. גם אם היית נשאר באופוזיציה זה היה שירות יותר טוב, יותר ערכי, למען כולנו. אופוזיציה היא אלטרנטיבה. תקווה. בלי תקווה אין לאדם חיים.

ומה הותרת כעת? אחרי הבגידה? אחרי המעילה באמון? בוחריך שנבגדו איבדו כל אמון בך ובמערכת הפוליטית. פגעת גם באמון הכללי שבין בוחרים לנבחרים. העובדה הקשה שלקחת את הפתק שלי ועשית בו ההיפך ממה שהאמנתי בו ההיפך ממה שהובטח לי על ידך אישית, ריסקה את היכולת לבחור באופן דמוקרטי, אמין, נציג ציבור לכנסת.

פגעת בשוויון. פגעת בדמוקרטיה. פגעת בשלטון החוק. אתה תומך בנאשם בשוחד ומכהן בממשלה מנופחת ובזבזנית שאין לה כל הצדקה. גם לא בעקבות מגפת הקורונה. ברור לכל בר דעת שמדובר בקוניוקטורה פוליטית. בדיל. בהסכם שקרי מעוות אנטי דמוקרטי.

התירוץ של מניעת בחירות רביעיות אינו סיבה למהלך הזה. במדינה דמוקרטית הכרעות מתקבלות בבחירות, לא בשקרים. לא בקומבינות פוליטיות המעוותות את רצון הבוחר. הבוחרים שבחרו בך ואני ביניהם, לא בחרו בממשלה כזו ולא בהסכם הקואליציוני שחתמת ולא בשום צעד שאתה מבצע כיום.

שום מילים יפות לא יכסו על כך. שום הבטחה שלך אינה אמינה יותר. שום התחייבות שלך או של חבריך לכחול לבן לא מקובלת ולא תתקבל עוד. אתם את הקריירה הפוליטית סיימתם באסון. סיימתם. אין לכם שום תמיכה בדרך שאליה אתם מובילים, כיוון שמדובר בדרך הפוכה. בכיוון הפוך.

מוכרח לומר לך – אתה משקר לעצמך. גם אם היית נשאר באופוזיציה זה היה שירות יותר טוב, יותר ערכי, למען כולנו. אופוזיציה היא אלטרנטיבה. תקווה. בלי תקווה אין לאדם חיים

לא הצבעתי בעדך כדי שתספח שני מיליון פלשתינים לישראל. תחסל את הסכם השלום עם ירדן ותגרור אותנו למלחמה חדשה.

אני בטוח שאתה לא ישן טוב בלילה.

ואם אתה ישן טוב זה סימן המעיד על רמתך המוסרית אליה התדרדרת.
אני משתדל להימנע ממילים קשות יותר כדי שתקרא את הדברים עד הסוף.
אתה יודע מה גורלו של חייל המגלה מורך לב מול פני אויב במלחמה. לצערי זה מה שגילית במאבק הדמוקרטי על פני החברה הישראלית.

#קולינגנב

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מילה בסלע, וזה הרבה יותר חמור. מה שנשאר לנו זה לבקש מקלט מדיני בטורקיה או בכל מדינה שתסכים לקבל פליטים ישראלים. היהודים יכולים להשאר כאן ולריב עם הפלסטים עד צאת הנשמה. ולך אדוני ראש ... המשך קריאה

כל מילה בסלע, וזה הרבה יותר חמור. מה שנשאר לנו זה לבקש מקלט מדיני בטורקיה או בכל מדינה שתסכים לקבל פליטים ישראלים. היהודים יכולים להשאר כאן ולריב עם הפלסטים עד צאת הנשמה.
ולך אדוני ראש הממשלה העתידי הוירטואלי, אתה אכן צל עלוב ומסכן שעם פרק קצר ומעליב ישאר רשום בדפי ההיסטוריה כמי שהחריב את הסיכוי להחליף שלטון רקוב ומשחת.

עוד 429 מילים ו-1 תגובות

לא סביר שארה"ב תאפשר את הסיפוח כבר ב-1 ביולי

ארבעה שבועות לפני המועד שקבע נתניהו להחלת הריבונות, נראה כי ראש הממשלה ייאלץ לחכות עוד זמן מה ● עבודת ההכנה של צוות המיפוי המשותף לישראל ולארה"ב ספגה עיכוב של שבועות ואולי אף חודשים בגלל משבר הקורונה, אומר מקור בכיר לזמן ישראל ● בנוסף, אומר המקור, ביקור של קושנר בירושלים לפני סיום התהליך נתפס כהכרחי

מאד לא סביר שהממשל האמריקאי יאשר מהלך חד-צדדי של ישראל לסיפוח חלקים בגדה המערבית ב-1 ביולי, כפי שתכנן ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך אמר הלילה מקור בכיר המעורב בנושא לזמן ישראל.

למעשה, יעברו שבועות ואף חודשים עד שהצוות הישראלי-אמריקאי האמון על הכנת המפות יסיים את עבודתו – תנאי שהבית הלבן הציב לפני שיתמוך בהחלת ריבונות, אמר המקור.

צוות המיפוי אמור לשרטט את הגבולות המדויקים של האזורים עליהם ישראל מבקשת להחיל ריבונות – משימה קשה הדורשת עבודת שטח מדויקת, על פי המקור. אלא שחבר משמעותי בצוות מהצד האמריקאי – הממונה על העניינים הישראליים-פלסטיניים במועצה לביטחון לאומי, סקוט ליית' – נבצר מלהגיע לאזור מאז התפרצות מגפת הקורונה.

צוות המיפוי המשך לפעול באופן חלקי במהלך התפרצות המגפה, אך גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי.

גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי

סיבוך נוסף במאמץ הישראלי לסיים את עבודת המיפוי במהרה היא העובדה שבכירים בבית הלבן, האחראים על נושא הסיפוח – יועץ הנשיא ג'ארד קושנר והשליח המיוחד לתהליך השלום אבי ברקוביץ' – לא ביקרו בישראל מאז שדונלד טראמפ חשף את תוכנית המאה בינואר.

מקורות המעורים בנעשה אמרו לזמן ישראל כי לא סביר שהבית הלבן יתמוך בסיפוח ישראל לפני שהשניים יגיעו לירושלים לשיחות בנושאים שנותרו פתוחים.

נתניהו אמר לחברי סיעת הליכוד בשבוע שעבר כי הוא מתכנן לפתוח בתהליך החלת הריבונות ב-1 ביולי – התאריך שנקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול-לבן, הסכם המאפשר לראש הממשלה שיקול דעת אבסולוטי בנושא.

אך על פי ההסכם, ישראל תוכל לקדם את תוכניתו של נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן ועל כל היישובים בגדה המערבית רק עם שיתוף פעולה מלא של הבית הלבן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)

ממשל טראמפ התחייב להכיר בריבונות שתוחל כל עוד ההנהגה בישראל תפעל על פי המתווה שהוצג בוושינגטון בתחילת השנה. מאז, כמה שרי ליכוד העריכו כי יישום תוכנית הריבונות תיאלץ להידחות.

זאב אלקין, למשל, אמר בראשון כי אין כל ביטחון שעבודת צוות המיפוי תסתיים עד ה-1 ביולי, וכי החלת הריבונות תצטרך להידחות מעט.

"אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן", אלקין אמר בראיון לגלי צה"ל. "ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות".

אלקין: "אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן. ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות

ביום שני, נתניהו קיים שיחת ועידה בנושא עסקת המאה – ובכלל זה תוכנית ישראל לספח כ-30% מהגדה המערבית – עם קושנר וברקוביץ'. שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר השתתפו בשיחה גם כן.

לא ישראל ולא ארה"ב פרסמו את תוכנה של השיחה, אולם ערוץ 13 ציטט מקורות אמריקאים כאומרים שבכירים בממשל שם בוחנים מתי ואיך בדיוק ישראל מתכוונת להתקדם עם סיפוח חד-צדדי – וכי לא הצליחו לקבל תשובה חד-משמעית בשיחת הוועידה הזו.

הדיווח בערוץ 13 אף ציטט מקור ישראלי בכיר שאמר כי "הרושם הוא שבבית הלבן מצננים את ההתלהבות בעניין הסיפוח ורוצים להאט את התהליך", מאחר שהממשל האמריקאי עסוק כרגע במחאות ברחבי ארצות הברית ובמשבר הקורונה – הבריאותי והכלכלי.

אתמול (שלישי), נתניהו נפגש במשרד ראש הממשלה עם נציגי מועצת יו"ש, המתנגדים לתוכנית טראמפ משום שהיא תומכת, לפחות בתיאוריה, בהקמת מדינה פלסטינית על 70% משטחי הגדה המערבית.

בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

גורם בקרב ראשי המתנחלים אמר לזמן ישראל כי נתניהו רמז בפגישה שהאמריקאים מקשיחים את עמדותיה וציטט את ראש הממשלה כאומר שהבית הלבן "כבר פחות נלהב מהרעיון של החלת הריבונות". על פי אותו גורם, הפגישה היתה מתוחה וראשי המתנחלים יצאו ממנה בתחושה כי הסיפוח לא יקרה "במהירות או בהיקף" שנתניהו הבטיח במקור.

מצד משרד ראש הממשלה, עם זאת, ציינו כי נתניהו אמר בפגישה כי השיחות עם האמריקאים עדיין נמשכות בהתייחסו, ככל הנראה, לעבודת צוות המיפוי.

עוד 634 מילים

השר כץ: פיצוי גם לעסקים שהחזירו את העובדים בגל ההקלות הראשון באפריל‎

ההודעה מגיעה לאחר הביקורת על התוכנית שהייתה אמורה לדאוג לפיצויים רק למי שהחזיר את עובדיו מחל"ת בחודש מאי ● דיווח: גנץ דרש שני רכבי יוקרה. תגובתו: "שקר בוטה" ● הממשלה אישרה הלילה במשאל טלפוני תיקון והארכה של תקנות שעת חירום ● דיכטר: הפסקת קיזוז משכורות המחבלים מעבירה מסר רע

12:29 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) שאל את שר המשפטים, אבי ניסנקור במהלך מליאת הדיונים במליאת הכנסת: "האם אינך מודאג מכך שהיועמ"ש מחזיק בסמכויות התפקיד היחיד שיכול לבדוק לגביו (מ"מ פרקליט המדינה)? האם תדרוש מהיועמ"ש לפרסם הקלטותיו? תדרוש התפטרותו? תמליץ לפטרו?".

על החלק הראשון של השאלה, הנוגע ליועמ"ש, השיב ניסנקורן: "טוב יעשו נבחרי הציבור אם יתמקדו במתן שירות לאזרחים ויחדלו מניסיונות הכפשה כלפי משרתי ציבור".

העיתונאית איילה חסון התייחסה לכך בחשבון הטוויטר שלה וכתבה: "אתה מגן על שותפך למפלגה אשכנזי? את המבין שלשר משפטים לא כדאי להתעסק עם הפרקליטות?".

11:45 עריכה

ח"כ ניר ברקת (הליכוד) תקף הבוקר את מתווה עידוד התעסוקה של שר האוצר ישראל כץ ואמר כי המתווה הוא נזק אסטרטגי למשק. "אם השוק חלש ואתה לא עוזר לו להיות חזק ואתה רק מנסה לדחוף לו עובדים, השוק לא יקלוט את העובדים", הסביר ח"כ ברקת בדיון בוועדת הכספים בכנסת.

"התוכנית הזאת לא רק שיש לה ערך שולי קטן, יש לה נזק אסטרטגי למשק, כשכל אותם אנשים שהיה להם ערבות הדדית בין מעסיקים לעובדים, ואתם פורמים את הערבות הזאת כשאתם לא נותנים מענק לאנשים ששמרו על העבודים וספגו נזק".

11:05 עריכה

ח"כ שלמה קרעי מונה ליו"ר וועדת הבחירות מטעם הליכוד בוועדה המרכזית.

10:33 עריכה

ראש הממשלה נתניהו החליט למנות את חבר הכנסת דוד ביטן לתפקיד יו״ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת.

ח״כ דוד ביטן: ״אני מודה לראש הממשלה על המינוי לתפקיד יו״ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. אני מתכוון לפעול בתפקיד זה כפי שפעלתי בשנים האחרונות בתחומים רבים בכנסת. אחרי חמש שנים כיושב ראש שדולת העם היהודי בכנסת אמשיך לפעול במטרה להגביר את העלייה לארץ ישראל ולמיגור האנטישמיות".

דוד ביטן (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)
דוד ביטן (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)
10:27 עריכה

שר התיירות אסף זמיר בדיון בוועדת הכלכלה על מצב התיירות: "אנחנו עושים עבודת מטה ליום שאחרי שבו השמים יפתחו לחלוטין. הדבר הזה ממשיך כאילו אין קורונה. בגלל הלחץ הכלכלי אני מניח שנראה מדינות פותחות עצמן בקרוב. לצערי אנחנו לא נהיה בין הראשונים".

10:23 עריכה

עופר שלח (יש עתיד-תלם) יעמוד בראש הוועדה לביקורת המדינה, לאחר שחברי הוועדה בחרו בו.

יו"ר מפלגתו, יאיר לפיד, כבר מיהר לברך: "יש לא מעט מה לבקר בממשלה הזו. סומך עליך אחי".

10:20 עריכה

שר העבודה והרווחה איציק שמולי בראיון ל-103FM: "סיפוח ביהודה ושומרון עלול לבטל את הסכם השלום עם ירדן, שנותן לנו עומק אסטרטגי עד עירק. גם ראשי מערכת הביטחון אומרים שהז מסוכן. לא נתמוך במתווה שלא מתיישב עם העקרונות שלנו".

איציק שמולי, מליאת הכנסת, 27 במאי 2020 (צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן)
איציק שמולי, מליאת הכנסת, 27 במאי 2020 (צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן)
10:15 עריכה

השרה מירי רגב: "יש מי שחושב שהטרור ימנע מאיתנו להתקדם למטרה ולהחיל את הריבונות על כל שטחי ישראל. אם האיומים היו מנהלים אותנו – ישראל לא הייתה קמה".

רגב הוסיפה כי היא וחברי הממשלה מחויבים "למהלכים ההיסטוריים שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו".

10:11 עריכה

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ אמר כי החלטת ראש הממשלה ושר האוצר למענק למעסיקים שהחזירו עובדים מחל"ת ב-19 אפריל היא "החלטה נכונה וחשובה".

"עכשיו נדרש לפצות את המעסיקים ההוגנים שלא פיטרו את עובדיהם בחודש אפריל למרות הירידה בהכנסותיהם, מהלך משלים זה יחזק את האימון בין הממשלה לאזרחים כולם", אמר השר פרץ.

08:54 עריכה

לאחר הביקורת, שר האוצר ישראל כץ הודיע כי פיצויים של 3,500 ש"ח יוענקו גם לעסקים שהחזירו את העובדים בגל ההקלות הראשון בחודש אפריל.

כץ: "לאחר שמתווה החוק לעידו דהתעסוקה אושר בממשלה ובקריאה ראשונה בכנסת ללא כל שינוי, שקלנו את הנושא ובהתייעצות עם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר ויו"ר סיעת כחול לבן איתן גינזבורג, הוחלט לצרף את אותם מעסיקים למתווה המענקים מאחר שהם פתחו את עסקיהם במועד זה בהתאם להנחיות הממשלה".

08:37 עריכה

גורמים בכנסת, המעורים בפרטי הפגישה שנערכה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי מועצת יש"ע, טוענים שראש הממשלה נתניהו מתכוון לעשות הפרדה בין ההכרזה הפומבית שלו בנוגע לתוכנית השלום של טראמפ לבין מה שהוא יביא להצבעה בכנסת – כך פורסם הבוקר בתוכנית בכאן רשת ב'.

על פי הדיווח, לטענת הגורמים, כדי לרצות את האמריקנים, יודיע נתניהו שהוא מקבל את תוכנית טראמפ כבסיס למשא ומתן. אך ברור לו שמול הימין הוא אינו יכול להביא את התוכנית כמו שהיא לאישור הכנסת, לאור החלקים הבעייתים בה מבחינת הימין. לכן, להצבעה בכנסת יובא רק החלק של החלת הריבונות, שזוכה לרוב בכנסת.

08:28 עריכה

משרד החינוך ביקש ממשרד האוצר להכיר בלמידה מרחוק לצורך שכר המורים. זאת, על רקע סגירתם של שורת בתי ספר בימים האחרונים לאחר שהתגלו בהם מקרי קורונה, ודרישתם של הורים, מנהלים ומורים לאפשר לבתי הספר לקיים הוראה מרחוק משולבת בלמידה בבתי הספר.

08:07 עריכה

אב הבית במעון ראש הממשלה, אפי אזולאי, נותר בתפקידו בהתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אף על פי שהשב"כ הוריד ושלל את הסיווג הבטחוני שלו לפני קרוב לשנה כך פורסם במעריב. בשב"כ הומלץ להרחיקו מיד מכל נגיעה או קשר למעון ראש הממשלה בבלפור.

לפי הדיווח התברר בבדיקה כי הוא ביצע עבירות רכוש, גם במהלך כהונתו בתפקיד. על פי גורמים המקורבים לחקירתו, אזולאי לא הכחיש ואף הודה בפרטים שהתגלו.

07:46 עריכה

ח"כ אבי דיכטר, שיזם את חוק קיזוז משכורות המחבלים, התייחס בראיון בכאן רשת ב' להחלטה להפסיק את הקיזוז.

"המסר מההחלטה הזו רע. החוק הוא לא המלצה לא לראש הממשלה ולא לאף אחד אחר. כדי לא לקזז צריך לשנות את החוק – מתקשה לראות מצב שהחוק ישונה", אמר דיכטר.

07:23 עריכה

הממשלה אישרה הלילה במשאל טלפוני תיקון והארכה של תקנות שעת חירום – הגבלת פעילות, אזור מוגבל ובידוד במקום בידוד בית מטעם המדינה.

07:12 עריכה

אתמול פורסם בגלובס כי גנץ דרש כלי רכב זהבים לאלה שמקבל נתניהו, למרות שעלותם עומדת על מיליוני שקלים.

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי אמר בתגובה: "אני מכבד את שירותי הביטחון בישראל והנחיותהם. בשיחה שקיימתי עם הגורמים הרלבנטים ביקשתי לצמצם את עלויות האבטחה שלי. ככל שזה היה תלוי בי, הייתי עולה כל יום למשרד עם רכב אחד והייתי מונע משכניי את עוגמת הנפש של סגירת חלקים מהרחוב. כל טענה כאילו ביקשתי לרכוש רכבים עבורי היא שקר בוטה".

עוד 16 עדכונים

משהו השתבש במערכת ההפעלה של ניר ברקת

ראש עיריית ירושלים לשעבר מצליח לעשות כל טעות טירון אפשרית בזירה הפוליטית ● הוא הרגיז את האיש החזק בליכוד, ישראל כ"ץ ● הוא העליב את האיש המסוכן בליכוד, גדעון סער ● הוא מעצבן את נתניהו ובני ביתו, מפר הנחיות משרד הבריאות ונעדר מהצבעות החשובות למפלגתו ● בליכוד מתבדחים בסרקזם על המיליארדר בעירייה שהפך למיליונר בכנסת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 689 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

תקנות שעת החירום הרדימו את הציבור, חוק הקורונה העיר אותו

פרסום תזכיר חוק הקורונה העיר את הציבור הישראלי, לאחר שבמשך חודשיים וחצי ממשלת ישראל התקינה ותיקנה כמעט 100 פעמים תקנות שעת חירום ללא דיון ציבורי ופרלמנטרי.

ברשת התעוררה ביממה האחרונה סערה גדולה בזכות שקופית אחת לגבי חוק הקורונה ששודרה בערוץ 13, בתוכנית של אמנון לוי. בשקופית פורטו כמה מהוראות החוק והסמכויות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה, שנועדו להחליף את תקנות שעת החירום להגבלת תנועתם ופעילותם של אזרחים, עסקים וגופים ציבוריים.

פרסום תזכיר חוק הקורונה העיר את הציבור הישראלי, לאחר שבמשך חודשיים וחצי הממשלה התקינה ותיקנה כמעט 100 פעמים תקנות שעת חירום ללא דיון ציבורי ופרלמנטרי

אחת ההוראות, למשל, התייחסה לאפשרות של שוטרים לפרוץ לבתים פרטיים ללא צו. לאחר שפוליטיקאים וחברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, ואפילו אושיות ברשתות החברתיות, התרעמו על האפשרות הזו – הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו ש"חד משמעית לא נאפשר פריצת משטרה לבתים של אנשים ללא צו. לא יהיה דבר כזה".

אבל סמכות כזו כבר הייתה קיימת למעלה מחודשיים וחצי, באחת מארבע תקנות שעת החירום שהחוק מבקש להחליף, העוסקות בהיבטים שונים של הגבלת התנועה והריחוק החברתי. ארבע תקנות אלה ותיקוניהן הרבים היוו יותר משליש מסך כל התקנות והתיקונים שהעבירה הממשלה, אבל לא זכו לקולות המחאה הנשמעים כעת.

אפשר ללמוד מכך עד כמה עד כמה ההתאהבות של הממשלה בתקנות שעת החירום בעת משבר הקורונה הייתה מסוכנת. חוק הקורונה, בגדול, לא מאפשר לממשלה לעשות דבר שלא עשתה עד כה, אבל הוא מעלה על נס את החשיבות בדיון ציבורי ובשקיפות.

בימים אלה אני עובד על מאמר שסוקר את השימוש בתקנות שעת חירום בתקופת הקורונה ובפרספקטיבה היסטורית בשנים 2020-1948. בראייה היסטורית, השימוש בתקנות שעת חירום בתקופת משבר הקורונה מלמד שמספרן היה גבוה יותר ממספר תקנות שעת החירום שהעבירה הממשלה בכל שנה אחרת בהיסטוריה של מדינת ישראל.

הדיון הציבורי הסוער העולה ברשתות החברתיות סביב חוק הקורונה רק מגביר את החשש של הציבור משימוש נרחב בתקנות שעת חירום. אותן הוראות שנקבעו ועברו בלב המשבר מתחת לרדאר רואות כעת את אור השמש במסגרת הליך החקיקה, אך אינן עוברות באותו שקט היחסי שבו עברו עם פרסומן באישון ליל כשהותקנו כתקנות שעת החירום.

בראייה היסטורית, השימוש בתקנות שעת חירום בתקופת משבר הקורונה מלמד שמספרן היה גבוה יותר ממספר תקנות שעת החירום שהעבירה הממשלה בכל שנה אחרת בהיסטוריה של מדינת ישראל

לא, חוק הקורונה איננו חוק מושלם, גם לא קרוב לכך. הוא מעניק סמכויות נרחבות, דרקוניות, לממשלה ויש לתקן ולשפר את הפיקוח הפרלמנטרי והציבורי על התקנות שייצאו ממנו. מצד שני, הוא עדיף מהשימוש בתקנות שעת חירום שאפשרו לממשלה ולעצב ולקבוע מדיניות בהליך מהיר, חשאי, תוך הימנעות מדיון פרלמנטרי וציבורי ומבלי לחשוף את השיקולים העומדים במרכזה.

היעדר שקיפות סביב התקנת תקנות לשעת חירום לא נובע מחשש לחשיפת מידע סודי, אלא מההתאהבות של הממשלה בכלי שהמגבלות עליו, כפי שהתקופה האחרונה מעידה, לא היו מספיקות. השימוש באמצעי כה קיצוני, נטול איזונים ובלמים של ממש הפך למנגנון הפעולה הנוח ביותר מבחינת הממשלה. אפשר להתווכח על תוכנו של חוק הקורונה, וראוי שיהיו בו שינויים, אבל משמח שהחוק מאפשר לקיים שיח חשוב שהיה עד כה חסר מאוד.

תקנות שעת חירום חדשות, תיקונים לתקנות וביטולים בחודשיים האחרונים (מקור: קובץ התקנות):

התקנות לשעת חירום
התקנות לשעת חירום

השקופית שגרמה לסערה ברשת החברתית:

השקופית שהסעירה את הרשתות
השקופית שהסעירה את הרשתות

ניר קוסטי הוא דוקטורנט בתכנית ללימודי מחקר (תל"ם) במחלקה למדע המדינה. תחומי העניין שלו כוללים את הממשק שבין חקיקה, רגולציה ופוליטיקה השוואתית. עבודת הדוקטורט של ניר, שנכתבת בהנחייתו של דוד לוי-פאור, עוסקת בתפוקה החקיקתית והרגולטורית של ישראל ובריטניה, ובוחנת בפרט את קצב הגידול והיחסים שבין החקיקה הראשית והמשנית בשתי המדינות בין השנים 1948-2018. לצד היותו בתכנית תל"ם, ניר הוא מלגאי נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית ומלגאי נשיא האוניברסיטה העברית. (צילום: נתנאל טוביאס)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 480 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התעשיינים רוצים הקלות מהמדינה, אבל משחקים באש

בחסות משבר הקורונה, התעשיינים מצפים להקלות בפיקוח ובביורוקרטיה, בהתאם למגמות בעולם המערבי ● אבל אירועים כמו שרפת הענק בבז"ן - שהובילה השבוע להרשעה ועסקת טיעון - מזכירים לנו שכאן זה ממש לא אירופה ● אם המפעלים הגדולים רוצים שהציבור ייתן בהם אמון, הם צריכים לשמור הרבה יותר טוב על הסביבה והבריאות

עוד 764 מילים

הרשות הפלסטינית הסירה את הסגר שהטילה עם פרוץ הקורונה, אבל החנויות שם עדיין ריקות והתושבים בלא מקור הכנסה ● הקצביות מציעות סחורה בחצי המחיר, אך איש לא קונה, ותושבי הגדה המערבית חיים על פיתות וירקות ● כוונות הסיפוח רק מחמירות את המצב ● "הפלסטינים בבקעה לא יקבלו אזרחות, ואת האדמות שלהם ייקחו. במקרה הטוב הם ימשיכו להיות כוח עבודה זול לישראל" ● ועל המקרה הרע איש לא מעז לחשוב

עוד 1,242 מילים

חוק הסמכויות המיוחדות הוא שעת חירום לדמוקרטיה

ההיגיון בבסיס הצעת החוק, שאמור להחליף את תקנות שעת החירום למאבק במגפת הקורונה, משקף פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, ובכלל זה עקרון הפרדת הרשויות ● העובדה שאלפי אזרחים כבר הגישו התנגדויות לחוק היא מעודדת ● אבל דווקא דברי הרגיעה של בני גנץ אתמול הם זריית חול בעיני הציבור ● פרשנות

עוד 1,044 מילים

בתום הערכת מצב אצל רה"מ: התיכונים והחטיבות לא ייסגרו

כחול לבן וישראל בכר הגיעו לפשרה לאחר שנשמע בהקלטה מכנה את גנץ "טיפש" ● כעשרת אלפים תלמידים ומורים נמצאים בבידוד ● תושב הצפון נעצר בחשד שפרסם פוסט, שבו איים לפגוע בנתניהו ● בנט: ישראל איבדה אפשרות לבצע 60,000 בדיקות ביום

עוד 43 עדכונים

לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לדחות את הסיפוח לאוקטובר

בזמן שארה"ב מתמודדת עם מאה אלף מתים מקורונה ושבוע רצוף של מחאות אלימות ברחבי המדינה, נתניהו ממשיך בדיונים עם הבית הלבן במטרה לקדם את תוכניתו להחיל ריבונות בגדה המערבית כבר בחודש הבא ● אך נתניהו צריך לתמרן את מסלול הריבונות גם בתוך הימין הישראלי, וכאן הדרך רצופת מוקשים - כולל במפלגתו שלו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 777 מילים ו-1 תגובות

נתניהו ניצח? אנחנו ניצחנו!

בזמן שאחרים עסקו בסיפוח, ברוטציות ובהמצאת משרדי ממשלה, ש"ס ויהדות התורה זכו במשרדים חשובים ובהשפעה חסרת תקדים על קביעת המדיניות הכלכלית של ישראל - בלי רעש וצלצולים ● חביב רטיג גור משרטט את דרכן של המפלגות החרדיות למוקדי הכוח, ואת הפחד שלהן לאבד השפעה ● פרשנות

עוד 1,939 מילים

סיפור מסריח

פרק 8מפעלים לטיפול בפסולת הם הדבר האחרון שמישהו רוצה ליד הבית ● תהליך הטיפול בפסולת, בעיקר בפסולת מסוכנת, מייצר מפגעים בריאותיים ואסתטיים; מזהם את המים, האוויר והקרקע; וכרוך במטרדי רעש וריח ● לא הפלא וגם ממש לא פלא, אם כך, שרוב אזורי הפסולת של מדינת ישראל הם בכלל בגדה המערבית ● אמיר בן-דוד ממשיך במסעו על מפת הסיפוח, והפעם הוא נוסע בעקבות הריח

עוד 2,102 מילים

גם כאשר הם מחמיאים לראש הממשלה וגם כאשר הם "תוקפים" אותו, שקד וחבריה לא מתבלבלים לרגע ● מהלכי ימינה בימיה הראשונים באופוזיציה מציירים אותה כמפלגה השייכת בכל מהותה לממשלת נתניהו החמישית ● השחיתות זורמת לה בציציות והיא סלע קיומה, שהרי בלעדיה לא יתאפשר משטר האפרטהייד שאליו היא חותרת ● פרשנות

עוד 1,457 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מה חיפשה חברת ריגול ישראלית באוקראינה ואיך זה קשור לרוסיה

חברת הריגול הישראלית סיי-גרופ פעלה לטובת האינטרסים של רוסיה, כאשר עקבה לכאורה אחרי פעילים למען הדמוקרטיה באוקראינה ● מה שמעורר את השאלה המטרידה: למען מי עבדה חברה של קציני מודיעין לשעבר בצה"ל? ● וגם: מה חלקו של הארווי ויינשטיין בפרשה, ואיך עמנואל רוזן קשור לכל זה?

עוד 4,769 מילים

חשד שעו"ד יוסי כהן עומד מאחורי התצהירים הכוזבים שמסרו עובדות בבית רה"מ

שר החינוך גלנט הודיע שבית ספר שיתגלה בו חולה קורונה - ייסגר ● עובד במשרד ראש הממשלה אובחן כחולה קורונה; ייתכן שנתניהו יידרש להיכנס לבידוד ● גנץ הנחה את כוכבי להכין את צה"ל לקראת סיפוח אפשרי של שטחים בגדה ● נתניהו וגנץ אמרו שלמשטרה לא יתאפשר לפרוץ לבתים ללא צו ● חוקרי משטרה גבו מנתניהו ומבני משפחתו עדות לגבי תלונתו על איומים שהופנו כלפיו

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה