בג"ץ הוכיח ראש קטן, וכחול-לבן לא ידעו לספור

גבי אשכנזי ובני גנץ בטקס חילופי רמטכ״ל, ב-14 בפברואר 2011 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
AP Photo/Oded Balilty
גבי אשכנזי ובני גנץ בטקס חילופי רמטכ״ל, ב-14 בפברואר 2011

אז עכשיו נראה שממשלת נתניהו-גנץ אכן תקום בשבוע הבא, לאחר שבית המשפט הגבוה לצדק הלך על גישת ראש קטן והסתפק בכך שאין בסיס חוקי לפסילת  נאשם בפלילים חמורים מלהתמנות לראשות הממשלה.

בכך ישראל תהפוך למדינה הראשונה בהסטוריה שתמנה לתפקיד מספר 1 אדם שיעמוד למשפט ימים לאחר מינויו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. זה יקרה למרות שרוב של 62 מתוך 120 חברי כנסת נבחרו ברשימות שקראו להחלפתו של נתניהו, מה שאומר שבשיטה הישראלית הוא הפסיד בבחירות.

ישראל תהפוך למדינה הראשונה בהסטוריה שתמנה לתפקיד מספר 1 אדם שיעמוד לדין פלילי ימים לאחר מינויו. זה יקרה למרות שרוב של 62 מתוך 120 ח"כים נבחרו ברשימות שקראו להחלפתו

נראה כי פירוש הדבר שישראל תצא לדרך שתוביל לסיפוח חד-צדדי בגדה המערבית, דבר שעלול להביא עלינו אינתיפאדה חדשה, קריסת הרשות הפלסטינית, בידוד בינלאומי ונזק כלכלי אדיר ובסוף מסלול הייסורים מדינה דו-לאומית. המשמעות היא גם שישראל תמשיך להסתדר ללא מסחר ותחבורה ציבורית בשבת, חינוך סביר לחרדים, גיוס הוגן או נישואים אזרחיים.

זה ביזיון לציונות, בושה לעם היהודי ואכזבה עצומה לאזרחים השייכים למיעוט הערבי, אשר יותר מדי אנשים במדינה שוכחים לספור.

הסיבות לפספוס המרתיח הזה מעניינות, ועל פני השטח הדבר קשור בעיקר לעריקתם של שלושת הכייסים הפוליטיים, אורלי לוי-אבקסיס, צבי האוזר ויועז הנדל. אבל הבעיה עמוקה יותר. לאחר שבועות של ניסיון להבין את זה, אני מסיק ששום מאמץ רציני לא נעשה להחזיר את שלושת אלה לתלם, והשאלה היא מדוע.

הסבר אחד יכול להיות רפיון מחשבתי, מוסרי והתנהלותי מצד בני גנץ וגבי אשכנזי, שני קשוחים שהנהיגו בעבר את צה"ל (ב. מיכאל ב"הארץ" קרא לזה טפשות, אבל הוא הרחיק לכת). בתסריט זה הם הקשיבו בנימוס להאוזר והנדל, רשמו במחברת את העדפתם שממשלת גנץ לא תהיה "תלויה בערבים", ושינו את כל תוכניותיהם.  הרי לא היה ולא יהיה מצב שממשלת לא-ימין לא תהיה "תלוייה בערבים" ואת זה ידעו כולם.

אפשרות נוספת היא שגנץ ואשכנזי כל כך תמימים שהם באמת קנו את התעמולה שמשבר הקורונה משנה הכל, יגדיר מחדש את המדינה והחברה למשך שנים, ודורש מהפוליטיקאים לשנות את מחשבתם, לאפסן את מוסרם ולהניח בצד את האגו שלהם (למעט נתניהו, אשר בכל תרחיש, בין אם קורונה או אבולה, חייב באופן טבעי להיות הראשון ברוטציה).

אפשרות נוספת היא שגנץ ואשכנזי כל כך תמימים שקנו את התעמולה שמשבר הקורונה משנה הכל, ודורש מהפוליטיקאים לשנות את מחשבתם (למעט נתניהו, שבכל תרחיש, קורונה או אבולה, חייב להיות ראשון ברוטציה)

האפשרות השלישית היא ששני גיבורי המלחמה, שביצעו מעשי גבורה מאחורי קווי האויב וחשבו תמיד רק על ישראל לפני הכל, קיבלו רגליים קרות מכיוון שהם חששו מההמון.

זה אולי מובן בהתחשב בכך שכנראה אותו חשש הוא ששיתק את בית המשפט העליון. הרי למרות שאכן אין חוק שמונע מינוי של נאשם, אין גם חוק המאפשר זאת במפורש. ובהחלט אין שום חוק נגד מתן חוות דעת ברורה שמגדירה את המצב כמחפיר ומפצירה בכנסת להעביר חוק שימנע תרחיש כזה, שעד לקרקס נתניהו איש לא היה מעלה על הדעת. אם לפחות כך היו נוהגים, איש לא יכול היה לחשוב שבג"ץ "מאשר" את התועבה. כעת, אם אפילו בג"ץ האימתני והאקטיביסטי כך הותש, מי ילין על גנץ? משתפנים השניים מן האחד.

אולם התרחיש הרביעי (ולדעתי סביר ביותר) הוא שבכחול-לבן פשוט עשה חישוב שגוי.

לכל דובר כחול-לבן שמסכים להתראיין בימינו (ביום חמישי ברשת ב' זו הייתה מירב כהן) יש את אותו הדבר לומר: כי האלטרנטיבה היחידה להצטרפות לממשלה תחת נתניהו (תוך תקווה שיכבד את הרוטציה) הייתה בחירות רביעיות.

קו הגנה זה יוצא מנקודת הנחה שלא הייתה דרך לגרום לנתניהו להסכים להיות שני ברוטציה, אפילו תחת תרחיש "ראש ממשלה חלופי" שהומצא לתפארת  הקומבינה. זה מראה על חולשה מקוממת מול פוליטיקאי נאשם בפלילים חמורים שהפסיד בבחירות. אבל ניחא.

זה גם מרמז כי בכחול-לבן חששו מבחירות נוספות פן נתניהו ינצח. מדהים שזה הפחד שלהם למרות הנזק הכלכלי העצום שמונח לרגלינו. עד כמה הם חושבים שהציבור מטומטם? רגע – בעצם בזה לא נעים כל כך לדוש. הם חושבים כנראה מה שנתניהו חושב. כאמור, אף אחד שם לא טיפש.

אותו חשש הוא ששיתק את בית המשפט העליון. הרי למרות שאכן אין חוק שמונע מינוי של נאשם, אין גם חוק המאפשר זאת במפורש. ובהחלט אין שום חוק נגד מתן חוות דעת ברורה שמגדירה את המצב כמחפיר

אבל עם כל הכבוד למירב כהן ושאר מובילי הדעה, היו עוד כמה אפשרויות.

האפשרות הקלה יותר הייתה לאפשר לממשלה למשול עד עבור זעם הקורונה ואז להחליף אותה באי-אמון קונסטרוקטיבי. זה לא המהלך האמיץ ביותר בעולם, אבל לפחות זה היה מאפשר לכולם לעבור את משדרי התעמולה היומיים של נתניהו ("אני החלטתי להעניק…") שאכן מטמטמים את השכל של כולנו. זה גם היה מאפשר לחוקק את החוק נגד השחיתות שכה חסר השבוע לבוקים של בג"ץ.

המסלול האמיץ יותר היה הקמת ממשלת מרכז-שמאל הנתמכת על ידי הרשימה הערבית המשותפת, פשוט ובלי חוכמות. הדבר התאפשר ברגע שאביגדור ליברמן הסיר את התנגדותו לכך (ועל זה, קשה להאמין, מגיע לו רוב תודות וכבוד). זה "לא פשוט", כלשון מליצת שדרי הרדיו, כי הציבור הישראלי באמת סולד (בצדק מסויים) ממרכיב בל"ד של המשותפת. אבל המשותפת הסכימה להישאר מחוץ לממשלה. ברגע שגנץ היה נהיה ראש ממשלה היה קשה מאד להפיל אותו. גנץ היה הופך לראש ממשלה המשנה אולי סדרי עולם, ביבי היה מתפנה למשפטו ברוב הדר ז'בוטינסקאי, והציבור היה שוכח מאי הנעימות בעניין בל"ד.

אם באמת רק האוזר והנדל מנעו את זה, צריך להיות ברור שצמד הצדקנים הם אלה ששינו את ההיסטוריה, ולגנץ לא היה את האופי נדרש לשכנע. נסו לתאר את ביבי נכנע כך לתכתיב של דיכטר וחוטובלי.

המיעוט הערבי בישראל היה נאמן לאורך השנים, דבר שאינו מובן מאליו, והוא מחלים מהטראומה של אוקטובר 2000. דור חדש רוצה אינטגרציה; רבים בקרב בני הנוער (אולי רוב) מוכנים להזדהות כישראלים, וזה לא דבר קטן בהתחשב בהיסטוריה.

המסלול האמיץ יותר היה הקמת ממשלת מרכז-שמאל הנתמכת על ידי הרשימה הערבית המשותפת. הדבר התאפשר ברגע שאביגדור ליברמן הסיר את התנגדותו לכך (ועל זה, קשה להאמין, מגיע לו רוב תודות וכבוד)

התרחש כאן מאמץ עצום להביא את מצביעי המגזר לקלפיות. זה הביא לכך שההשתתפות עלתה מכ-50% באפריל 2019 לסביבות 60% בספטמבר לרמה גבוהה עוד יותר לפני חודשיים (רק חודשיים עברו, ועידן חלף מן העולם!). כעת הם חשים נבגדים אש – וספק אם גנץ או ממשיכיו ישחזרו בנקל את ההישג.

אחת ממובילי ההתגייסות במגזר הייתה גאדה זועבי, ראשת תנועת (ואתר החדשות) בוקרה, שניהלה פרוייקט ארצי שהתמקד בשכנוע נשים ערביות להצביע – וזה הצליח. "עבדתי מאות שעות כדי לגרום לאנשים להשתתף, וגם קיימתי ישיבות כדי לדחוף את הרשימה המשותפת ואת בל"ד לתמוך בגנץ, ואחרי כל הבלגן, שום דבר לא יצא מזה", אמרה. "האכזבה האישית שלי עצומה."

זועבי מאוכזבת; מירי רגב מרוצה. זה הסיפור, על קצה המזלג.

אני תומך גדול בתיאוריה של האופציה הפחות גרועה, שמעט מדי אנשים מבינים ומתנהגים על פיה. בכחול-לבן צדקו כשהבינו שיש למצוא את האופציה הזאת ולאמצה – גם אם כואב הדבר. הם הבינו שהם צריכים לעשות את החישוב האכזרי הזה, והישועה הייתה קרובה. או-אז הסתבר שהם לא יודעים לספור.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ברור הרי שלא מחפשים פה מוסר או צדק. הרי אם היה מדובר בפעיל שמאל שמואשם בעבירות דומות היינו שומעים הרצאה על חזקת החפות. כן, חזקת החפות של אדם באשר הוא. עקרון זה הוא הבסיס החשוב ביותר ... המשך קריאה

ברור הרי שלא מחפשים פה מוסר או צדק.
הרי אם היה מדובר בפעיל שמאל שמואשם בעבירות דומות היינו שומעים הרצאה על חזקת החפות. כן, חזקת החפות של אדם באשר הוא. עקרון זה הוא הבסיס החשוב ביותר בחרות האדם והשמאל יודע זאת ובכל מצב אחר היה גם מגן עליו בחרוף נפש.
אולם כבר יותר משנתיים נקראו העיתונאים , הפוליטיקאים והמנהיגים החברתיים של השמאל לצו 8. המטרה להוריד ראש ממשלה שנוא בכל מחיר ובכל תרוץ.

עוד 1,054 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קורונה בכנסת: חמישה ח"כים נתונים בבידוד

בחקירה האפידמיולוגית, שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, נקבע שעל ארבעה מחבריו לסיעה - איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה - להיכנס לבידוד

06:57 עריכה

חברי הכנסת איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה – ארבעתם חברי הרשימה המשותפת – נכנסו לבידוד, לאחר שחקירה אפידמיולוגית שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, שנדבק בקורונה, קבעה שעליהם לעשות כן. בנוסף גם שני מנהלי הסיעה נדרשו להיכנס לבידוד.

אמש נשא עודה דברים בהפגנה שנערכה בתל אביב נגד הסיפוח.

למקרה שפיספסת

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה