בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
גרשון אלינסון/פלאש90

בחסות כחול-לבן, נתניהו מתכנן להגיע לבחירות מוקדמות אחרי הסיפוח ביו"ש

ממשלת נתניהו החמישית הופכת למציאות בצל מאבקים בתוך הליכוד, שם "כולם רוצים להיות היום אמיר אוחנה" ● אבל אחד הארועים המדהימים יתרחש בעוד שבועות ספורים: החלת הריבונות על בקעת הירדן וסיפוח ישובים ביו"ש ● גנץ, אשכנזי ועמיר פרץ יצטרכו לתמוך בכל כוחם במהלך שהם התנגדו לו כל חייהם ● אחרי זה, נתניהו ממש ישמח אם בג"ץ יפסוק נגד הרוטציה - וכולם ילכו לבחירות ● פרשנות

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני ישבו אמש שעות ארוכות על ודנו בנושאי ביטחון עלומים, בכלל זה המצב בסוריה ובעזה.

הישיבה התנהלה בתנאי קורונה נוקשים, במה שמכונה "זום אדום", מאובטח במיוחד. השרים מירושלים הגיעו למשרד ראש הממשלה, והשרים מאזור השפלה הגיעו לקריה בתל אביב, משם הם התחברו בדיגיטציה יחד עם ראשי זרועות הביטחון.

זו הייתה ישיבת הקבינט הראשונה שהתנהלה בארבעת החודשים האחרונים, מאז החיסול של קאסם סולימאני ב-3 בינואר השנה.

אבל עם כל הדרמה הביטחונית באשר תהיה, השרים היו עדיין תחת הרושם של החלטת בג"ץ משלשום, אשר סללה את דרכה של ממשלת נתניהו החמישית. מעבר לזה, כל שר חשב באיזו פוזיציה פוליטית הוא יהיה בממשלה החדשה, אם בכלל, והאם הוא יחזור ויראה את הקבינט הביטחוני בזום הבא, או שייסוג לאחור. הקרב על התיקים מוציא את השרים מדעתם, כי ברור לכולם שחמישה הולכים להיפלט החוצה, ואולי יותר.

כל שר חשב באיזו פוזיציה פוליטית הוא יהיה בממשלה החדשה, אם בכלל. הקרב על התיקים מוציא את השרים מדעתם, כי ברור לכולם שחמישה הולכים להיפלט החוצה, ואולי יותר

פסק הדין של בג"ץ נדון בהרחבה במשך יום אתמול. אחרי שיחות עם שרים בצמרת הליכוד ומקורבים לבנימין נתניהו, אני מציע לשים לב לשני דברים: בג"ץ, בגדול, אמר לעותרים נגד ההסכם הקואליציוני, "תבואו בפעם אחרת". לכולם ברור כי בפעם הבאה יתבקשו השופטים לדון במעמדו של ראש הממשלה החלופי, והאם נתניהו הנאשם בפלילים יכול לשמש ממלא מקום עם חסינות.

לכאורה, זהו האיום הישיר על גורל הממשלה ועל המשך הכהונה של נתניהו. למעשה, נתניהו צריך  ליזום פנייה כזו לבג"ץ. מצד אחד, הוא לא רוצה להצטייר כמו קומבינטור שמפר הסכמים בריש גלי. זה גם לא טוב למשפט שלו. מצד שני, נתניהו לא רוצה להעביר את השרביט לגנץ אחרי שנה וחצי. בגץ לפני הרוטציה עשוי לפטור אותו מהדילמה הזו ולשלוח אותנו לבחירות.

לבחירות הבאות נתניהו יגיע אחרי החלת הריבונות על בקעת הירדן וסיפוח ישובים ביהודה ושומרון. זהו אחד האירועים המדהימים שנובעים מן ההסכם הקואליציוני. סעיף 29 בהסכם מאפשר לנתניהו להחיל את הריבונות כבר בעוד פחות מחודשיים, ב-1 ביולי. לשרי הביטחון (בני גנץ) והחוץ (גבי אשכנזי) אין שום אפשרות למנוע את המהלך. "הם יכולים רק לסתום את הפה", כפי שהתבטא אתמול אחד השרים.

לבחירות הבאות נתניהו יגיע אחרי החלת הריבונות על בקעת הירדן וסיפוח ישובים ביו"ש. לגנץ ואשכנזי אין שום אפשרות למנוע את המהלך. "הם יכולים רק לסתום את הפה", כפי שהתבטא אתמול אחד השרים

מעבר לזה, גנץ, ובעיקר אשכנזי שמתנגד לסיפוח באופן חד-משמעי, יצטרכו לתמוך בכל כוחם במהלך הזה כדי לשמור על הממשלה ולהבטיח את הרוטציה. שלא לדבר על יו"ר העבודה עמיר פרץ, שכל חייו נלחם בסיפוח השטחים, ועכשיו הוא חלק מכחול-לבן ומתברר כי שיקר את כולם.

נתניהו, שכל חייו נמנע מהחלת הריבונות ומסיפוח זוחל של מיליוני פלסטינים, נחוש עכשיו לבצע מהלך היסטורי מהסוג הזה, בתמיכה של לפחות 85 חברי כנסת, יותר מחברי הפרלמנט שתמכו בהסכמי קמפ דיוויד מול המצרים בספטמבר 1978.

מהלך הריבונות יבטא את העליונות המוחלטת של נתניהו וגוש הימין על גנץ וכחול-לבן. 59 חברים יש בבלוק הימין. 19 במרכז-שמאל. בשעת מבחן יסתבר כי זו ממשלה פריטטית רק על הנייר, בלי יכולת פעולה ואיום אמיתי של המיעוט. לכחול-לבן אין גם כוח פרלמנטרי, כי רוב חברי הכנסת החדשים הולכים להיות שרים בממשלה, וזוהי עוד מציאות הזויה בממשלה ה-35 החדשה.

לשם השוואה: ממשלת הרוטציה הראשונה, בין 1988-1984, נבנתה על בסיס שוויוני לגמרי, כמעט 50 חברי כנסת לכל צד. הממשלה לא הייתה תלויה ברצון הטוב של שמעון פרס או יצחק שמיר שהחליף אותו אחרי שנתיים. הממשלה הזו צלחה את האינפלציה העצומה, סיימה את מלחמת לבנון הראשונה, והתמודדה עם פרשות שטלטלו את המערכת כמו  מטוס הלביא, פרשת קו 300 והמרגל ג'ונתן פולארד.

וכך, בעוד בכחול-לבן מחפשים שרים שיכהנו בממשלה, בליכוד רבים 15 שרים ובכירים אחרים על 9 תיקים, בהנחה שימינה אכן תיכנס בסוף. גם ההיצע האיכותי של התיקים נמוך והיחיד שמקבל משרד בכיר הוא ישראל כ"ץ, שיהיה שר האוצר.

השרים האחרים, גם בישיבות הקבינט, עוקבים בשבע עיניים אחרי היריבים, מזהים התקרבות או חנופה לנתניהו, מעודדים ומטרפדים התארגנות תומכת בליכוד, בהתאם לנסיבות, ובעיקר – מבקשים להתקרב בכל דרך לנתניהו או למקורביו. "כולנו רוצים להיות היום אמיר אוחנה", אמר אחד מהם.

השרים עוקבים בשבע עיניים אחרי היריבים, מעודדים ומטרפדים התארגנות תומכת בליכוד, בהתאם לנסיבות, ובעיקר – מבקשים להתקרב בכל דרך לנתניהו או למקורביו. "כולנו רוצים להיות היום אוחנה", אמר אחד מהם

עוד מילה על ימינה ואירועים מוזרים. במהלך מערכות הבחירות האחרונות נאבקו גנץ וכחול-לבן בשר החינוך רפי פרץ. הוא הופיע בשלטים של המפלגה כמעט כמו בנימין נתניהו. "אצלי לא יהיה שר חינוך כזה בממשלה", אמר גנץ, בעקבות מעשים ודברים שאמר הרב פרץ.

היום גנץ הפך להיות המתווך הבכיר שמבקש להכניס את ימינה לממשלה, בניגוד לאינטרס האריתמטי שלו. גנץ מנסה לשכנע את נתניהו לתת לפרץ את תפקיד סגן שר הביטחון. אז מה אם הרב פרץ מתנגד לשירות משותף. הקורונה משבשת את הכול, גם קצת את השכל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
Shimon Hananel 6 במאי ב-13:41 נתניהו יחליט לבד בפרשת "בהר" גמזו • גנתון אחרי הדיונים בבג"ץ, נתניהו נערך לקרבות הפוליטיים בדרך להרכבת הממשלה לאחר סיכומי חלוקת התיקים עם כחול לבן, לרה"מ... המשך קריאה

Shimon Hananel
6 במאי ב-13:41
נתניהו יחליט לבד בפרשת "בהר" גמזו • גנתון
אחרי הדיונים בבג"ץ, נתניהו נערך לקרבות הפוליטיים בדרך להרכבת הממשלה
לאחר סיכומי חלוקת התיקים עם כחול לבן, לרה"מ שני מכשולים פוליטיים לפתור: ימינה ושרי הליכוד
אחרי קבלת המנדט יהיה פרק זמן של שבועיים כדי להשביע ממשלה, במקביל לדיונים נוספים שצפויים להתקיים בבג"ץ
בכחול לבן המיועד לתפקיד שר הבריאות מנכ"ל איכילוב רוני גמזו
בתמורה נתניהו מבקש את תיק התרבות והתקשורת
נקודה המפנה בפסח שני י"ד אייר עת המנדט יהיה בידי נתניהו
הבריאות תלך לבנט הפיצוי לגנץ יהיה קטן עם פקיעת האופציות
איך גנתון קשורה לפרשת "בהר" הפטרה
מי קנה את האדמה?
בתגובה הראשונה למטה הקדמה
המשך מחר לאחר חצות מסיבות מובנות
שמעון חננאל
https://www.facebook.com/wapy.land

עוד 740 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

בשר תותחים - אוטיסטים וילדים

איאד אל חאלק נורה למוות בחדר אשפה במזרח ירושלים. נער אוטיסט עם "צרכים מיוחדים", ללא הגנה, ללא נשק, בלי שאיים על איש. הוא רק ברח מבהלה. ברח מהסכסוך אותו מעולם לא הכיר ולא הבין. שוטרי מג"ב ששמם לא פורסם דלקו אחריו. ירו בו בטענה שראו משהו חשוד בידיו. זה נגמר במותו.

איאד אל חאלק ז"ל הוא בשר התותחים.

לכאורה עולה השאלה המבצעית – מתי לוחצים על ההדק? מתי אדם נושא תפקיד ונשק לוחץ על ההדק והורג. זו לא שאלה פוליטית. לא כיבוש ולא אווירה. לא היסטוריה של דקירות ולא פיגועים ברקע. הרי איאד היה יכול להיות גם אוטיסט יהודי שנבהל וברח. אוטיסטים לא יודעים על זהותם הלאומית ועל המאבק הפלשתיני ישראלי.

אבל השאלה שתיחקר בוודאי היא רק שאלה ביורוקרטית, נהלית – האם שוטרי מג"ב הרגישו מאוימים. מאוימים עד כדי סכנה לחייהם? עד שאין ברירה אלא להפעיל נשק נגד המאיים? האם ירו על פי הנהלים, ההוראות, הפקודות…?

ככל שבוחנים את האירוע המזעזע של הריגת איאד, אי אפשר לא לראות את גודל האבסורד. שוטרים חמושים רודפים אחרי נער בורח, ובסופו של המרדף יורים בו למרות שאינו חמוש, ולמרות שלידו עומדת אישה שמזהירה אותם כי הוא אדם נכה. מה עובר בראשם? הצורך לצוד בכל מחיר את הנרדף? לחסל? להרוג? לממש את יכולתם להפעיל כוח? לבצע פקודות בכל מחיר? על מי הוא איים שם בחדר האשפה?

מה עובר בראשם? הצורך לצוד בכל מחיר את הנרדף? לחסל? להרוג? לממש את יכולתם להפעיל כוח? לבצע פקודות בכל מחיר? על מי הוא איים שם בחדר האשפה?

באותו שבוע מתה הילדה בת ה-4 רפיף קרעין, לאחר ששבועיים קודם נורתה במזרח ירושלים מכדור תועה שפגע בראשה. רפיף התגוררה בעיסאוויה, וכדור M16 שירה מישהו נושא M16 חדר בשקט לראשה. שבועיים על שולחן הניתוחים לא עזרו ומוחה לא הצליח לספוג את הכדור התועה השקט.

רפיף קרעין ז"ל היא בשר התותחים.

אוטיסטים וילדים. הם בשר התותחים של הסכסוך הפוליטי, המדיני, הצבאי. הם נשלחים יומיום אל מותם הוודאי בקרב אבוד מראש, חסר תכלית. שולחיהם אל המוות המיותר הזה יושבים ליד שולחן מקבלי ההחלטות. לעתים בשני הצדדים. אדישים ודואגים רק לעתידם הפוליטי. אולי ריבונות, אולי סיפוח, אולי אינתיפאדה, אולי מדינה. אולי מדינות העולם יתערבו, אולי ילחצו, אולי כלום לא ישתנה.

שוטרי מג"ב האנונימיים ואותו יורה ב-M16 שהרג את רפיף קרעין, הם התותחים. מובלים אל שדה הקרב ובידיהם הפגזים והקנים, ולהם ניתנות הוראות פתיחה באש. לכאורה זה נתון מעתה בידיהם, על מצפונם, על פי שיקול דעתם.

אולם הוראות הפתיחה באש שנועדו לשמור על רמתו המוסרית של הלוחם, לא עוזרות לאיאד ורפיף. בסופו של יום ב"שדה הקרב" בו הם חיים, מתנהל מצוד. כדורים עפים, והם למעשה רצים בין שריקת הקליעים, משחקים וחיים אל מול האש. כמו החיילים בגליפולי בקרבות מלחמת העולם הראשונה, היוצאים בהמוניהם מהתעלות ורצים בשורות חזיתיות ישר אל מול מקלעיהם של חיילי הצבא העותמאני, סופגים את הכדורים בלית ברירה, אך מבצעים את חובתם לקום ולהסתער. לפי פקודה.

בשר התותחים של המלחמה הם שוכני הרחובות וחדרי האשפה, גני הילדים, המוסדות לבעלי צרכים מיוחדים ומרחב המטווח והטווח בין קני הרובים. אנשים פשוטים. אלה חוטפים את מחיר פחדם של הקברניטים להפסיק את האש.

בשר התותחים הם שוכני הרחובות וחדרי האשפה, גני הילדים, המוסדות לבעלי צרכים מיוחדים ומרחב המטווח והטווח בין קני הרובים. אנשים פשוטים. אלה חוטפים את מחיר פחדם של הקברניטים להפסיק את האש

מולם עומדים מקבלי ההוראות. מבצעי ההוראות. הציידים על פי פקודה. מקבלי ההחלטות לא יפסיקו את הקרב. לא יקפלו את התותחים ולא יתיישבו לדבר ביניהם על גורלם של ה"לוחמים" בשני צידי החזית. אילו רצו להפסיק את המלחמה, בשר התותחים לא היה נאכל לאור השמש יומיום.

נסיך: בחיים עוד לא ראיתי כזה אוסף-עולב.

פלסטאף: פה-פה-פה, טובים מספיק להשתפד על כידון, בשר תותחים, בשר תותחים. הם ימלאו בור-אחים טוב כמו כל בן טובים. שה, בן אדם, בני תמותה, בני תמותה.

(ויליאם שייקספיר / הנרי הרביעי)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 583 מילים

בר סימן טוב: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 4 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה