ארצות הברית וסין. אילוסטרציה (צילום: istockphoto/Anson_iStock)
הפתיל הקצר של נשיא ארה"ב יכול להרוס את העולם. הוא יכול גם להציל אותו

הזדמנות חייו של דונלד טראמפ

כלכלת הקורונה

כל הניתוחים והמחקרים מעידים כי סין והמערב בדרך לעימות חסר תקדים בעקבות משבר הקורונה ● אבל כפי שהסיבה האמיתית למלחמה המסתמנת היא כלכלית, ניתן גם למנוע אותה באמצעות נוסחה כלכלית פשוטה יחסית ● בועז בנרוש מציג את ההצעה פשוטה לפתרון המשבר, ומסביר כיצד היא יכולה להפוך את הקורונה מאסון מתגלגל להזדמנות לשיפור מצב האנושות ● השינוי יכול להתחיל בטוויטר של נשיא ארה"ב ● כלכלת הקורונה - הפרק החמישי

דוחות של גופי מודיעין וניתוחים של מומחי ביון, שפורסמו בשבועות האחרונים בתקשורת, מצביעים על כך שאנחנו דוהרים לכיוון של מלחמה עולמית. לכל הפחות, תהיה זו מלחמה כלכלית, שתדון חלקים נרחבים מהאנושות לעוני ולרעב; לכל היותר, תהיו זו מלחמה אמיתית, עם צוללות ומטוסים וחללים בחזית ובעורף.

אבל כאשר בבית הלבן יושב נשיא חובב טוויטר ופרובוקציות, לא חייבים להתעמק בהדלפות ובניתוחים. מספיק להקשיב לו כדי להבין לאן נושבת הרוח.

דונאלד טראמפ הכריז כבר כי מגפת הקורונה – "הווירוס הסיני" כהגדרתו – היא מתקפה חמורה יותר מפרל הארבור ומפיגועי ה-11 בספטמבר, כי האומה האמריקאית נמצאת במלחמה, כי ארגון הבריאות העולמי עזר לסין להסתיר מידע בנוגע לנגיף, וכי אין לו אלא לקוות שהסינים לא יימצאו אשמים בהפצת המגפה. אבל אם הם יימצאו אשמים, הודיע הנשיא, סין תישא בהשלכות. סעיפי האישום הספציפיים יוגדרו בהמשך, כנראה, אבל התשתית לעוד מלחמה צודקת הונחה.

טראמפ, למרבה הצער, לא לבד. מזכיר המדינה שלו, מייק פומפאו, אמר לאחרונה שהסינים באמת המציאו את הקורונה באיזו מעבדה בווהאן. כמובן שיש לאמריקאים גם הוכחות – שאי אפשר להציג, כי הן חסויות – הסביר מזכיר המדינה, אבל אנו יודעים שמילה של האפ.בי.איי או הסי.איי.איי זאת מילה.

(ותעיד על כך מלחמת עיראק, שהחלה בעקבות ראיות מוצקות שהציג הביון האמריקאי להימצאותו של נשק להשמדה המונית בידי סדאם חוסיין. 9 שנים מאוחר יותר, אחרי שרבע מיליון חיילים חיפשו עדויות לקיומו של נשק כימי, ביולוגי או גרעיני בעיראק, ועלויות המלחמה נשקו להיקף של טריליון דולר, גם רמבו נאלץ להודות שהמודיעין האמריקאי כשל, והחייל האחרון יצא מעיראק באוקטובר 2011).

אבל כאשר מקשיבים לקולות המלחמה הבאה הנשמעים מארצות הברית דרך אוזניות פיננסיות, ובוחנים מה קרה לכלכלה הגדולה בעולם ברבעון הראשון של 2020, אפשר להבין את התבהלה של טראמפ ושל המנגנון שלו.

דונלד טראמפ (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
דונלד טראמפ (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

1

הקייס האמריקני

בתוך חודש אחד נמחקו 20.5 מיליון משרות בארצות הברית, ושיעור האבטלה הכולל שם זינק ל-22.8%, ממש כמו בימי השפל הגדול לפני 90 שנה. הכלכלה האמריקאית התכווצה בקצב שנתי של 4.8%, ורשמה את הירידה החדה ביותר מאז המיתון האחרון בארה"ב, בעת המשבר הפיננסי העולמי לפני עשור.

זה קרה כי ארה"ב פגשה את משבר הקורונה כאשר היא עם חובות אדירים ביחס לתוצר, ועתה היא נאלצת להגדיל את החובות אפילו יותר. בשנת 2008, הממשל נאלץ להזרים סיוע חירום של 1.2 טריליון דולר כדי להציל את המשק האמריקאי. עכשיו מדובר על סכום הגבוה פי 3, מה שיוביל ליחס חוב-תוצר הדומה לזה שנרשם במשבר הכלכלי האמריקאי הגדול בין שתי מלחמות העולם.

אמנם כל הניתוחים הכלכליים כרגע הם בבחינת ניחושים ונבואות, אך כולם גם מסתמכים על משתנה אחד קבוע, שלא ייעלם בקרוב: בכל הקשור למצב הכלכלי העולמי, הדבר היחיד שגדל מאז פרוץ משבר הקורונה הוא החוב, ואיתו הסיכון. ובניגוד ליום שאחרי מלחמת העולם הראשונה, הפעם פוטנציאל הקטל וההשמדה של התגובה למשבר עלול להיות גדול יותר משל המשבר עצמו (נגיף הקורונה).

סכנה מפופוליזם של תקופת בחירות

הימים הם ימי בחירות, וטראמפ – שמכר לבוחריו את הססמה "אמריקה ראשונה", ויצא למסע לאומני התקפי מול העולם כולו, ובמיוחד מול סין – מוצא עצמו מפסיד במשחק הכלכלי האגרסיבי ששיחק, ונותר ללא כל הישג כלכלי להציג לבוחריו.

הימים הם ימי בחירות, וטראמפ – שמכר לבוחריו את הססמה "אמריקה ראשונה", ויצא למסע לאומני התקפי מול העולם כולו, ובמיוחד מול סין – מוצא עצמו מפסיד במשחק הכלכלי האגרסיבי ששיחק, ונותר ללא כל הישג להציג

עכשיו הוא מחפש אסטרטגיה לנצח איתה, וזה עלול להיות מסוכן. מהפינה שאליה נקלע, נראה שהאסטרטגיה תהיה לבחור אשם, לתלות בו את כל הרע, לגייס את הזעם והתסכול האזרחי לצידו, ולמכור אשליה של צמיחה תוך כדי נקמה בסינים.

סין מואשמת בכך שהיא הסתירה בזמן אמת, ומסתירה גם עכשיו, מידע על הקורונה. האשמות אלה מצטרפות לטענות עתיקות יומין שהאמריקאים מפנים כלפי סין, על פיהן היא גונבת קניין רוחני, לא מאפשרת יבוא למדינה, מושכת אליה את הייצור של כל העולם, וגם עושה מניפולציות בשער המטבע, כך שהיא קובעת שער חליפין נוח במיוחד, שמותאם ככפפה ליד של היצואנים שלה.

לאחרונה הושגו הבנות להסכם סחר חדש בין ארה״ב לסין לתיקון העוולות, אך בשל משבר הקורונה טראמפ רוצה לסגת ממנו. מבחינת ארה"ב, הסינים התעשרו בשעה שהאמריקאים צברו כלפיהם את החוב –  סכום דמיוני של למעלה מ-1.2 טריליון דולר עוד לפני הקורונה – בגלל המשחק הלא הוגן של בייג'ינג בשווקים.

תמונת הראי של העושר הזה – שמתבטא בשיעורי הצמיחה הגבוהים בסין וכן בהיקף העצום של הנכסים הפיננסים שסין מחזיקה במט"ח – היא עול החובות המונח על כתפי ארה"ב ויתר מדינות המערב כלפי סין, בדולר וביורו. בעולם מבינים שהחובות האלה מאיימים לשעבד למשך דורות את כלכלות המערב, שהן גם הלקוחות הגדולים ביותר של סין.

בעוד זמן קצר אנו עלולים להימצא בסיטואציה שבה המערב, בהובלת ארה"ב שרק מגדילה את היקף החוב לתוצר, חייב עוד טריליוני דולרים למדינות העולם, בראשות סין. ומאחר שהלוואות הן שיעבוד של דורות קדימה, את הכסף שנלווה היום ייאלצו לפרוע הילדים והנכדים שלנו. השעבוד הבין-דורי יעכב הכל: את הכלכלה, את ההשקעות ואת הצמיחה, והוא גם יאט את קצב החזרה לשגרה חדשה, שאת אופיה קשה לצפות בשלב זה.

שי ג'ינפינג (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
שי ג'ינפינג (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

2

הקייס הסיני

וכך, בשעה שהעולם נלחם בווירוס קורונה, אמריקה כבר מאשימה את סין בגלוי בחבלה ובגרימת נזקים לכלכלה שלה, וגם באחריות לחובות האדירים של ארה"ב.

אבל גם מי שמאמין לתיאוריות הקונספירציה לפיהן סין הינדסה את הקורונה, לא יכול להתעלם מהעובדה שהכלכלה הסינית נחבטה גם היא מהנגיף: בשלושת החודשים הראשונים של השנה היא התכווצה ב-6.8% בהשוואה לתחילת 2019.

הסינים לא אדישים לחרחורי המלחמה העולמיים, ודוח מסווג של הממשל בבייג'ין – שחלקים ממנו דלפו לאחרונה לתקשורת – מתריע כי הממשל בסין צריך להיערך לתרחיש של עימות צבאי משמעותי עם ארצות הברית בזמן הקרוב.

גם מי שמאמין לתיאוריות הקונספירציה לפיהן סין הינדסה את הקורונה, לא יכול להתעלם מהעובדה שהכלכלה הסינית נחבטה גם היא מהנגיף: בשלושת החודשים הראשונים של השנה היא התכווצה ב-6.8%

למעשה, העוינות הגלובלית כלפי סין נמצאת ברמה הגבוהה ביותר מאז אירועי כיכר טיין-אן-מן ב-1989. אז, הזדעזע העולם המערבי מהברוטליות שבה פעל הממשל מול מפגינים שרצו לקדם רפורמות דמוקרטיות בסין.

מאז טיין-אן-מן, הסינים למדו להשתלט על בעיות הפנים שלהם בדיסקרטיות. אלה יחסי החוץ שעושים להם מאז כאב ראש, ובבייג'ינג חוששים מאוד מההשלכות של טענות הממשל האמריקאי. הסינים לעולם לא יסכימו לקבל את האחריות על הפצת הווירוס, אבל עושה רושם שהם גם לא רוצים מלחמה.

על הרמיזות של טראמפ, לפיהן הוא עשוי לא לשלם את החובות של האמריקאים, משיבים הסינים שגם יכול להיות שהם שלהם יפסיקו לקנות דולרים. ומאחר שהסינים הם קוני הירוקים הגדולים בעולם, ומחזיקים ב-25% מהחוב החיצוני של ארה״ב (אחרי יפן), מדובר באיום כלכלי ממשי.

על לפיהן טראמפ עשוי לא לשלם את החובות של האמריקאים, משיבים הסינים שיכול להיות שאנשי העסקים שלהם יפסיקו לקנות דולרים. ומאחר שהסינים הם קוני הירוקים הגדולים בעולם, מדובר באיום כלכלי ממשי

עידן הקורונה: שוטרים בעיר האסורה בסין (צילום: AP Photo/Andy Wong)
עידן הקורונה: שוטרים בעיר האסורה בסין (צילום: AP Photo/Andy Wong)

3

תסריט האימים

אך האיומים ההדדיים בין שתי המדינות חרגו כבר מזמן מהתחום הכלכלי. דוגמה לכך ניתן היה לראות בימים האחרונים, במלאת 70 שנים להקמת הצי הימי הסיני. לרגל החגיגות, הודיעו הסינים על הכנסת שתי צוללות גרעיניות חדשות לפעולה, תוך פירוט מדויק של סוג הטילים וטווח הפגיעה. משהו בנוסח: רק אומרים.

הסינים אמנם החריפו את הטון, אך ייתכן מאוד כי מי שילחץ ראשון על ההדק – או לכל הפחות יסלים את המצב, ביודעין או בשוגג – יהיה המערב.

בסבירות גבוהה, המהלך הבא של מדינות המערב כלפי סין יהיה מהלך לעומתי –  כלכלי או צבאי. ככה זה כשהנהגת העולם גברית ומצ'ואיסטית ברובה, ומובילה אותנו ללא היסוס לעולם מבודל, מאשים, מסוכסך וחולה במגפה ללא מרפא.

דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

4

האלטרנטיבה של בנרוש

כאמור, אם האיומים והרמיזות של שני הצדדים יתממשו, נקבל בקרוב מלחמת סחר עולמית אלימה בין סין לארצות הברית – או מלחמה אמיתית, חלילה. אבל אם נתנתק לרגע ממשחקי האגו ומחילופי ההאשמות, נבין כי בחיים עצמם יש אויב אחר, שמאיים על כולנו – אמריקאים, סינים וישראלים – והוא הקורונה.

האנושות כולה נתונה כיום במצוד על ידי וירוס קטנצ׳יק, שבני אדם הם הטרף שלו. העובדה הפשוטה הזו אמורה לכפות עלינו פרספקטיבה של בעל חיים, כי בסיפור הזה אנחנו הניצודים ולא הציידים.

האויב הזה הולך לפגוע בכל האנושות, ולכן הפתרון צריך לכלול את כל האנושות. אל מול הגיהינום הזה ניצבים שני מנהיגים – דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג, ושיקול הדעת של השניים האלה הוא שיכתיב את עתיד האנושות ב-100 השנים הבאות.

טראמפ ידוע בחוסר הסבלנות שלו, בבוטות שלו ובנטייה להתייחס לכל סוגיה עולמית כאל עסקה פשוטה עם רווח והפסד. רבים בעולם חושבים שזהו חיסרון דרמטי, אבל עשויים להיות לכך גם יתרונות.

"היתרון שלנו במשחק הבינלאומי הזה הוא שנפלנו דווקא על טראמפ כמנהיג עולמי. רק הוא יכול לסגור עסקה אחת פשוטה, ולגמור את סיפור המשבר הכלכלי הבינלאומי לגמרי. הוא עשה את זה בעבר", אומר בועז בנרוש.

"היתרון שלנו במשחק הבינלאומי הזה הוא שנפלנו דווקא על טראמפ כמנהיג עולמי. רק הוא יכול לסגור עסקה אחת פשוטה, ולגמור את הסיפור המשבר הכלכלי הבינלאומי הזה לגמרי. הוא עשה את זה בעבר", אומר בנרוש

בנרוש הוא מומחה לטיפול במשברים כלכליים, יזם ושותף בקרן השקעות שפועלת בארה"ב, ומספקת חוב לעסקים עם צורכי אשראי מיוחדים.  בסדרת כתבות מיוחדות בזמן ישראל, שזהו חלקה החמישי, אנו מנתחים יחד את האתגרים הכלכליים בעקבות התפרצות מגפת הקורונה.

בנרוש מציע דינמיקה סבירה של יציאה מהמשבר. זה לא אומר שהוא צודק, אבל הוא מאמין שהוא צודק. אי אפשר לדעת בשלב הזה, כי  מודלים כלכליים שחוזים עתיד לא תמיד קולעים. אבל הוא מרגיש נוח עם התאוריה שלו מהסיבה הפשוטה שלא יעזור בית דין, אבל מתמטית היא עובדת. הטיעון הכלכלי הבסיסי, עובד.

התאוריה אומרת בפשטות שאפשר לפתור את כל המשבר הזה באבחה אחת, בפעולה אחת, ושכולם יוצאים מנצחים:

הפחתת החובות = מסת החובות * פרמטר ההמרה

נניח שיש בית עם שטח אדמה גדול הנושא משכנתא. הבעלים של הנכס יכול להציע לבעל החוב לוותר על החוב הזה, ובמקום זאת להיות שותף בבית חדש שיוקם על הקרקע, ולהתחלק על התשואה. ככה נעלמה לה המשכנתא ונוצרה השקעה חדשה, עם מקורות הכנסה חדשים, ובמקום לאבד את הקרקע נוצרו שני בתים.

מגפת הקורונה בסין, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Andy Wong)
מגפת הקורונה בסין, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Andy Wong)

לדברי בנרוש, הנוסחה הזו היא המפתח לעצירת הדימום הכלכלי ללא מלחמות סחר, בלי האשמות הדדיות וללא דרישה לפיצוי. הגדלת חלק מהחובות של המערב לסין בהשקעות הוניות פסיביות בכלכלות המערב, תגדיל את שיתוף הפעולה ואת התלות ההדדית, ותהפוך עול של חובות לדיבידנדים של שלום וצמיחה הדדית.

בפועל, מדובר בסידור מחדש של ערכים על ציר זמן, כך שבמקום להמתין שנים לפירעון חובות עבר אדירים, ליצור בפועל שעבוד בין-דורי ולהעצים את הסיכון הביטחוני, אפשר ליהנות מרווחים חדשים מהשקעות חדשות וצמיחה מיידית.

בפועל, מדובר בסידור מחדש של ערכים על ציר זמן, כך שבמקום להמתין שנים לפירעון חובות עבר אדירים, ליצור בפועל שעבוד בין-דורי ולהעצים את הסיכון הביטחוני, אפשר ליהנות מרווחים חדשים מהשקעות חדשות וצמיחה

5

המשימה של טראמפ

התסריט האופטימי למשבר הקורונה, כולל עסקה של פעם במאה שנה. עסקת המאה, אבל לא של ישראל, אלא של כל העולם, וכזו שרק טראמפ יכול לעשות.

זה יקרה ברגע שהזאב מוול סטריט יבין שהוא בבעיה. שיש לחץ תזרימי ושהוא נעול עם הסיפור הדמוקרטי הזה. אז או שהוא ימשיך להפעיל את המשק בכל מחיר, גם על חשבון בריאות הציבור, כי פאק איט, הביזנס גומר עלינו. או שהוא יבין שיש כאן אסטרטגיה מנצחת – שגם תאיץ את הכלכלה האמריקאית וגם תאפשר לו לנצח בבחירות בהליכה – וירים טלפון לנשיא הסיני, בעצם ישלח טוויטר, וב-280 תווים יפתור לו את הבעיה, פחות או יותר כך:

"שמע שי, בלי להאשים יותר מידי אחד את השני וכדי למנוע סבל אנושי איום ונורא, בוא נסדר פה את העניין הכלכלי. היה קשוח בשנים האחרונות, ואתם התחלתם עם כל זה, אבל בוא נשים את העבר מאחורינו, כי לשנינו ברור שאם אני נופל אתה נופל, אז בוא נחשוב פתוח, אוקיי?"

אם ההצעה לפתוח בדיאלוג חדש בין ארצות הברית לסין, תיפול על אוזן קשובה, ותצא מגבולות הטוויטר, זהו המסר הארוך יותר שיוכל טראמפ לשגר:

"גם ככה אני הלקוח הכי גדול שלך, שי. אני גם בעל החוב הכי גדול שלך, אז העתיד של סין תלוי בעתיד של ארצות הברית, ולהפך. אולי אנחנו לא אוהבים את זה, אבל ככה זה, וצריך לעבוד עם זה.

"העם האמריקאי בתחושה שהוא שיעבד את העתיד שלו לחובות אדירים לסין, שאינם הוגנים, ונובעים מכל מיני מניפולציות. וכל הווירוס הזה שלכם עכשיו ממש לא תורם, אז בכלל לא סובלים אתכם בארצות הברית. ותזכור גם שהחוב שלנו כלפיכם הוא בדולרים, בכסף שאנחנו מדפיסים. ניירות. סתם ניירות.

"העם האמריקאי בתחושה שהוא שיעבד את העתיד שלו לחובות אדירים לסין, שאינם הוגנים, ונובעים מכל מיני מניפולציות. וכל הווירוס הזה שלכם עכשיו ממש לא תורם, אז בכלל לא סובלים אתכם בארצות הברית

"בכל מקרה, הערך האמיתי של הכלכלה האמריקאית והסינית תלוי בצמיחה המשותפת שלנו בעתיד הקרוב והרחוק, וזה מה שחשוב. כי זה הביזנס, ויש פה יותר מידי חוב. אז זאת ההצעה שלי בשבילך:

"אנחנו לא נתערב לכם במשטר הסיני. נראה שהוא די יעיל בטיפול בווירוסים, אז לא הכל הרע אצלכם, כנראה. רק חבל שלא הודעתם בזמן. בכל מקרה, אני מציע לך שותפות בצמיחה של המשק האמריקאי. אבל בתמורה, אתה תצטרך להמיר את החובות של אמריקה לסין בהשקעות שאתם תעשו בתשתיות ובפיתוח של המשק האמריקאי והסיני.

"שנינו נביא לצמיחה עולמית אדירה ונגשר על פערי הזמן. במקום חובות עבר מעיקים נקפוץ בזמן להשקעות בעתיד ונדלג על הסבל. החוב ייפרע מהצמיחה המהירה של שתי הכלכלות שלנו יחד. אני מציע לך תקווה.

"אה, בעצם תקווה אובמה הציע. אבל לא משנה ביחד נהפוך חובות וריביות חונקות ומאיימות, להשקעות ודיבידנדים של שלום. וכמו שאתה זוכר, אני יודע דבר או שניים על השקעות, ובטח שעל דיבידנדים. גם בשמיטת חובות אני שולט, וגם בטיפול בנושים. כי אתה מבין, שי, זו הדרך האמריקאית, והאמת שבקטע הזה של לחתוך מהר אתה ואני די דומים, אז מבחינתי אפשר לסגור הכל בצ׳יק צ׳ק.

"עכשיו אתה שואל אותי למה זה מדהים? כי מהסיפור הזה יוצא שגם עשינו טונות של כסף, וגם יצאנו הרוק סטארז של המנהיגים. נהיה הכי גדולים בפאקינג גלקסיה, ואני מדבר איתך פה על מיתוג ברמה של גיבורי-על שמצילים את העולם ברגע האחרון מכל מני ארכי פרחי של מנהיגים קיצוניים. אתה קולט שאני מדבר עלינו? כולם יאהבו אותנו. נקודה. גם שוחרי השלום.

"אפשר גם לאבד את כל זה בתוך שניות, אבל על מה בעצם? ולמה?

"דבר אחד אתה חייב להבין כבר עכשיו: החובות האלה לא ייפרעו במשך עשרות שנים, כי אין לאף אחד כוונה לשלם את זה. אז במקום שתקושש ריביות אפסיות, ארצות הברית של אמריקה תעביר לסין חלק מהתשואה העתידית מההשקעות שנעשה בעזרת הכסף הזה.

"החובות האלה לא ייפרעו במשך עשרות שנים. אז מה שאני מציע לך זה שבמקום שתקושש ריביות אפסיות, ארצות הברית של אמריקה תעביר לסין חלק מהתשואה העתידית מההשקעות שנעשה בעזרת הכסף הזה"

"ואין לי ספק שהסינים ירוויחו מזה ביג טיים, כי התשואה על ההשקעה תהיה הרבה יותר טובה, היא פחות מסוכנת, והיא לפרק זמן הרבה יותר ארוך, לעשרות שנים. בעצם תקבל החזקה בנכס מניב, בלוקיישן הכי טוב במערב, בארצות הברית של אמריקה. אז במקום כל החובות, וכל הניירת, וכל הפרוצדורות הבינלאומיות, והמשברים הכלכליים, בוא נעשה עסקים ונעוף קדימה.

"שנינו כבר לא צעירים שי, ואני לפני בחירות ואין לי כלום בידיים. נאדא. מה שיש לי זה להדליק את האנשים על משהו, ואתה מכיר אותי, אני יכול למכור כל דבר. אז או שנעשה את דיל המאה או שיהיה פה בלאגן כמו שהעולם עוד לא ראה.

"אני אומר לך שי, לא תהיה פה דרך אמצע. זה אתה ואני.  ואתה יודע מה החלק שאני הכי אוהב בהצעה שלי? זה שיש בה בונוס לגאון שהביא אותה לשולחן, ולגאון שהבין שהג׳ינג׳י גאון. כי הבונוס העיקרי של כל התכנית הזאת הוא שברגע שאנחנו מסכימים על התנאים, שתי הכלכלות שלנו מזנקות בבת אחת".

עוד 2,342 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים

מה ישתנה אחרי הקורונה

כן, אני מוכרח להעיד על עצמי, מיד כשנודע על הקורונה, אני ובת זוגי הגדרנו את עצמנו כאוכלוסייה בסיכון והסתגרנו בבית. התפישה שלנו היא, כשאתה לא יודע כלום, תנקוט בכל אמצעי הזהירות ותתחיל לחשוב על היום וגם על מחר.

מה עושה עיתונאי וחוקר? יושב קורא, מנתח וכותב. כתבתי המון, כאחוז בדיבוק שלא הרפה ולא מרפה ממני. הכתיבה הייתה סביב העקרון, שקרה מה שקרה והלקח חייב להילמד כמה שיותר מהר ולעומק.

מיד כשנודע על הקורונה, אני ובת זוגי הגדרנו עצמנו כאוכלוסייה בסיכון והסתגרנו בבית. התפישה שלנו היא, כשאתה לא יודע כלום תנקוט בכל אמצעי הזהירות ותתחיל לחשוב על היום וגם על מחר

במצב כזה כל התיאוריות החדשות נשלפות, כמו לומר, "עולם ישן נחריבה, יחי המלך החדש". חיברתי את המילים השחוקות כדי להמחיש את מצב הרוח ואת מהלך החשיבה. מהלך שמתחיל מהמחשבה שהווירוס הזה בא עלינו כי עשינו דברים לא טובים ולא נכונים.

אנחנו טסים משום מקום לשום מקום, אנחנו קונים כל מה שנראה נחמד וזול ברשת האינטרנט או בסלולר. אנחנו נוהגים לבד במכוניות פרטיות. אבל מה שיותר מכל, אנחנו לא חשים סולידריות חברתית, אנחנו שקועים בעצמנו, מכורים למכשירים הסלולריים עד בלי די. מכורים למסכים, עד כדי כך שאפילו את החיים האישיים והרומנטיים העברנו לסלולר.

וכשאני מבין שהקורונה מאותתת לנו משהו, הרבה מעבר לשידורי הטלוויזיה וההודעות והתמונות ברשתות החברתיות, אני שוקע ומגיע למחוזות הנוחות שלי. משבר האקלים, צרכנות יתר, תיעוש וניצול עד תום של משאבי הטבע.

נשאלת השאלה מה הקשר בין הווירוס שמתגורר לו בנחת בבעלי חיים בסין, לבין המגפה שמשתוללת בכל העולם. התשובה טמונה בגוף השאלה, אם לא היינו "מטיילים את עצמנו לדעת", טסים מיעד ליעד בלי חשבון. אלה שחלו במחלה בסין לא היו מדביקים אותנו בישראל, או את אלה שטיילו באיטליה או בארצות הברית.

ולמרות כל מה שנאמר, אני יודע שזה רק תירוץ, כי אנחנו לא יודעים מספיק ואולי בכלל על הנגיף הזה. הדבר היחיד שאנחנו יודעים זה שמי שחפץ חיים – רצוי שישמור כעת על ריחוק חברתי. מה שגורם כעת גם לשינויים בסביבה החברתית שלנו והשכנים הופכים להיות החברים הטובים שמחליפים את אלה שרחוקים מאיתנו. הקשר היחיד שנותר יציב, הוא זה שהיזכרנו לפני כמה פסקאות, הקשר הדיגיטלי, הסלולרי.

וכשאני מבין שהקורונה מאותתת לנו משהו, הרבה מעבר לשידורי הטלוויזיה וההודעות ברשתות החברתיות, אני שוקע ומגיע למחוזות הנוחות שלי. משבר האקלים, צרכנות יתר, תיעוש וניצול עד תום של משאבי הטבע

ובכל זאת, בואו נודה על האמת, המצב החדש גורם לנו אולי לחשוב אחרת על העולם שאנחנו חיים בו. על השבריריות, שיכולה באחת לנתק אותנו מתפישות עולם מוצקות. הנה כך, כל אלה שהיו בטוחים שיש שוק חופשי, עם יד נעלמה, שמנהלת אותו טוב יותר מכל רגולטור, מוצאים עצמם פושטים יד אל המדינה בבקשת סיוע.

לפתע גם הם, שוחרי הגלובליזציה, מבינים בצורך במדינת הלאום, שתסייע בעת צרה. זהו שינו מסדר ראשון, שכן במדינות רבות בעולם המונח תחרות הוא החזון. חזון שכאמור מתרסק אל מול נגיף זעיר, אשר עובד על פי אלגוריתם טבעי. נוסחה פשוטה שעל פיה שני בני אדם שמתראים יכולים בהסתברות כזו או אחרת לשמש לנגיף אכסניה נפלאה להשתכפלות, להתרבות עוד ועוד. אמרנו חזון שמתרסק, אך נסייג את האמירה ונאמר שחברת התרופות שתוכיח כי היא זו שמצאה את החיסון או התרופה – תזכה בכל הקופה. אך נזכור שגם החברה הזאת תזדקק לסיוע של מדינות הלאום.

השאלה שמטרידה אותי הרבה יותר היא, האם אני אחשוב כך גם לאחר המגפה, גם לאחר שנוכל להתהלך ברחובות, בלי מסכה ובלי חשש. האם נחזור אל המכונית הפרטית שמבטיחה בידוד חברתי יותר מהסעת המונים באוטובוסים וברכבות. או לחלופין, האם יהיו אלה המוני בני אדם מחוסרי כל, מובטלים, שאין להם די כסף להחזיק מכונית פרטית והם אלה שישתמשו בהסעת ההמונים. התחלתי בנקודה הזו, כי כבר שנים אני חוזר ומדגיש את הצורך לעלות לאוטובוס או לרכבת כדי לצמצם את זיהום האוויר ואת התחלואה העצומה בעקבותיו.

בעקבות נגיף הקורונה, נטשתי את הרכבת שחשתי בה לא בטוח וחזרתי אל המכונית, בנסיעות למרחק. השאלה שאיתה אני מתחבט היא האם אני אעז בתקופה הקרובה לחזור אל התחבורה הציבורית שאני מאמין בחשיבותה. לעומתה יש שאלה דומה מתי אעז לטוס במטוס ליעד כזה או אחר כדי לנפוש, כשאני יודע שגם שמים עמוסים במטוסים מזיקים לכדור הארץ שבו אנו חיים.

בעקבות נגיף הקורונה, נטשתי את הרכבת שחשתי בה לא בטוח וחזרתי אל המכונית בנסיעות למרחק. השאלה שאיתה אני מתחבט היא האם אעז בתקופה הקרובה לחזור אל התחבורה הציבורית שאני מאמין בחשיבותה

נדמה לי שההתחבטות שלי היא מסממני התקופה, ניסיון לחפש את השינוי הגדול שיקרה לאחר הקורונה. ההבנה היא שהחיים שלנו ישתנו, הרגלים ישנים ייעלמו או לא אבל השבר הכלכלי הוא עמוק מדי, ויאלץ אותנו לעשות חישוב מסלול מחדש. מהו המסלול, את זה נשאיר לנביאים ולחוזי העתיד. די אם נחשוב מה כל אחד מאיתנו ישנה ביום שאחרי וכך אולי יבוא השינוי שאליו אנחנו מייחלים.

אז אני יודע היום, שאני אוהב להיות בבית שהשקעתי בו כל כך הרבה, ואני יודע שלרבים מאוד אין בית משלהם. הם חיים בשכירות, בדיוק כמוני לפני שנים. אני מגלה שכיף להיות עם המשפחה ומנסה לצמצם את התבודדויות הסלולר. אני יודע שהליכה ברגל נעימה, מרתקת וגם טובה לבריאות. מעולם לא עישנתי, אז זה יורד מהפרק.

אני עובד מהמחשב בבית אבל יודע שאצטרך להגיע למספר מוסדות אקדמיים, ללמד סטודנטים בכיתה רגילה. מקווה בכל מאודי שלא אחוש סכנה בריאותית בנסיעה ברכבת או באוטובוס. אני מאמין שארצה לטוס לחו"ל ואני מאמין שאחפש את המחיר הזול. אבל גם אזכור שחברת תעופה ישראלית נחוצה לי גם בעתיד ולא אמהר לרכוש כרטיס מוזל בחברות ה"Low cost".

בחזרה אל המזון שאנחנו צורכים, למדתי עוד על החקלאות המקומית, על חקלאים שפיתחו יוזמות שיווק עצמאיות, והירקות והפירות במחירים סבירים מגיעים טריים הביתה. אני גם אזכור את שוק מחנה יהודה, שאף הוא מספק ירקות ופירות, וכבר למדתי לזהות אלו מוצרים הם של חקלאים ישראליים ואלו מיובאים.

נדמה לי שההתחבטות שלי היא מסממני התקופה, ניסיון לחפש את השינוי הגדול שיקרה לאחר הקורונה. די אם נחשוב מה כל אחד מאיתנו ישנה ביום שאחרי וכך אולי יבוא השינוי שאליו אנחנו מייחלים

כמו שכבר ציינתי, אני חושש שכל ההבטחות שקיבלנו על עצמנו ברגעי החרדה יימוגו, אז הנה, לא דיברתי על השינוי הגדול בעקבות הקורונה, אלא על תובנות קטנות של חזרה לשגרה חדשה. שגרה שיש בה תיקונים, לצמצום צרכנות היתר, שימוש מוגבל ברכב פרטי וחזרה הביתה את המשפחה הגרעינית שזקוקה יותר מכל לחום ולאהבה. אם נעשה את זה נדמה לי שניה בכיוון טוב.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 973 מילים

דוח שהגיע לידי זמן ישראל מעיד על שיפור ניכר באיכות האוויר במפרץ חיפה במהלך סגר הקורונה ● התעשיינים טוענים כי זו ההוכחה לכך שתרומת התעשייה לזיהום שולית ● הירוקים חושבים אחרת לגמרי: "המסקנה של הדוח היא שהתחבורה אחראית לכמעט מחצית מפליטות הבנזן, וזה אומר שהתעשייה אחראית ליותר ממחצית"

עוד 844 מילים

נתניהו: גורמים במשטרה מנסים להביא לסתימת פיות של ראש ממשלת ישראל

ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים הגיבו לדיווח, שפורסם אמש, שלפיו, גורמים במשטרה אמרו שאם יוחלט על חקירת נתניהו בתיק המניות - ינהגו בו בכבוד, אך ללא הנחות; אוחנה הנחה את המפכ"ל "לנקוט בכל האמצעים" כדי לאתר את מי שאמר את הדברים ● לאחר לחצים מצד ארצות הברית, לא זכתה החברה הסינית שהתמודדה במכרז להקמת מתקן התפלה בפלמחים

14:42 עריכה

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, התייחס לדיווחים על כך שהחברה הסינית שהתמודדה במכרז להקמת מתקן התפלה בפלמחים לא זכתה בגלל לחץ מצד ארצות הברית. "הייתי בפגישה עם פומפאו ונתניהו. לא נראה לי שהמתקן הזה בראש מעייניהם של האמריקאים", אמר שטייניץ בראיון בכאן רשת ב'.

הוא גם התייחס לגודלה של הממשלה, הכוללת 34 חברים: "אני מבין את התחושה הלא נוחה". לגבי ראש הממשלה, העומד למשפט, אמר שטייניץ: "הוא אדם ישר ואמיץ שישראל בראש מעייניו".

14:34 עריכה

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לדבריו של השר איציק שמולי – שהביע בראיון בכאן ב' את התנגדותו להחלת הריבונות הישראלית בשטחים – ש"החלת הריבונות תתבצע בדיוק כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים שהם ברורים מאוד".

14:26 עריכה

בינתיים בטוויטר: רפי פרץ מסביר על הבעייתיות שבנסיגה מלבנון, מתן כהנא מנמק את הצורך בחוק צרפתי, אחמד טיבי משבח את ארקיע, ועוד.

14:12 עריכה

עיריית פתח תקווה תחנוך כיכר על שמם של צילה ובנציון נתניהו, הוריו של ראש הממשלה. ראש העירייה רמי גרינברג: "זהו כבוד עבורנו לקרוא כיכר על שמם של בני הזוג נתניהו". לא ידוע מתי ייערך טקס החנוכה.

נתניהו (מימין) ואביו, בנציון, בביתו של האחרון בירושלים ב-2009 (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
נתניהו (מימין) ואביו, בנציון, בביתו של האחרון בירושלים ב-2009 (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

בנציון נתניהו (2010-1910), חוקר והיסטוריון, וצילה לבית סגל (2000-1910), שסייעה לבעלה בעבודתו, היו נשואים מ-1944 ועד מותה.

13:37 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הגיב לדיווח שפורסם אמש בחדשות 12 – שלפיו, אמרו גורמים במשטרה, שאם יוחלט לחקור אותו בתיק המניות, הם יפעלו בכבוד אך ללא הנחות – ואמר שזהו איום וניסיון לסתימת פיות.

האיום האנונימי של חוקרי המשטרה אמש בחדשות 12 לפתוח בחקירת סרק נוספת נגד ראש הממשלה, בתגובה על כך שחשף את השימוש בסחיטה…

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שלישי, 26 במאי 2020

13:20 עריכה

"ברור שהדברים שנאמרו לחלוטין לא מקובלים עלינו. אנחנו מתנגדים להם בכל תוקף" – כך אמר שר העבודה והרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי, בהתייחס לדבריו של ראש הממשלה נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים שלשום.

"אני, ואני אומר את הדברים גם על דעת, אני חושב, כל גוש כחול לבן – העבודה, מאמינים בשלטון החוק, יודעים שהשופטים בירושלים ובמקומות אחרים, כמו גם גורמי אכיפת החוק, יעשו את הכל כדי שהאמת תצא לאור בכל הליך משפטי וגם בהליך של ראש הממשלה. רק הרדיפה אחר הצדק עומדת לנגד עיניהם, גם של גורמי אכיפת החוק וגם של השופטים, ולא רדיפה אחר אדם כזה או אחר", אמר בראיון בכאן רשת ב'.

איציק שמולי (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
שמולי בתל אביב בינואר האחרון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

שמולי סירב להשיב לשאלה למה לא התייחס עד כה למשפט נתניהו ולדבריו של ראש הממשלה שלשום. "לא נהיה במצב שבו בגלל שאנחנו מצליחים לקדם מדיניות חברתית בעולם של הרווחה, אנחנו נפקיר את הדמוקרטיה", הבהיר.

"כאשר מנסים לצייר תמונה כאילו המערכת רודפת בן אדם מסוים – זה דבר שהוא לא מקובל עליי, כי אני מאמין במערכת שלטון החוק, הגם שלפעמים אני לא מסכים לחלק מהפסיקות, הגם שאני מודע לעובדה שיש גם דברים שצריך לתקן (כמו בכל מערכת)".

הוא גם התייחס להחלה של החוק הישראלי בשטחים. "סיפוח חד צדדי עומד בסתירה לאינטרס הלאומי של מדינת ישראל ומאיים על יכולתה להתקיים בעתיד כמדינת יהודית ודמוקרטית", קבע השר. "היכולת שלנו לעכב, למנוע או לרסן את המהלך הזה היא הרבה יותר גדולה מתוך הממשלה".

12:19 עריכה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה פנה לממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן וביקש ממנו לחקור מי הם ה"בכירים במשטרה", שדבריהם פורסמו אמש בחדשות 12, ולשיטתו, שלחו איום לעבר ראש הממשלה נתניהו.

אתמול דיווח משה נוסבאום כי, לדברי בכירים במשטרה, "חוקרי להב 433 עשו עבודה מעולה והתעלמו מכל הלחצים שניסו להפעיל עליהם. כך הם ינהגו גם אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט על חקירה נוספת נגד נתניהו בתיק המניות שלו. נקבל אותו בכבוד, אך כמו בחקירות הקודמות שלו – לא נעשה לו הנחות".

במכתב ששלח הבוקר לכהן ביקש אוחנה "לנקוט בכל האמצעים כדי לאתר את הגורם" – שאותו הגדיר "פחדן" משום ש"הסתתר מאחורי מעטה של אנונימיות". השר קרא למפכ"ל לעשות שימוש בפוליגרף, בפלטי שיחות או בכל אמצעי אחר שימצא לנכון.

11:40 עריכה

ראש הממשלה נתניהו מעוניין להחיל את ריבונות ישראל בשטחים ולהעביר את תקציב המדינה, ואחר כך ייתכן שירצה לפזר את הכנסת ולקיים בחירות – כך טוענים גורמים בקואליציה, לפי דיווח של דפנה ליאל ב-N12.

11:10 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו ליברמן על נאום נתניהו בבית המשפט: "ברור שראש הממשלה חצה את כל הקווים האדומים והוא מוכן לגרור את ישראל למלחמת אזרחים". חבר הכנסת אמר את הדברים בראיון בתאגיד השידור כאן.

09:38 עריכה

אחרי הלחץ האמריקאי על ישראל – שבא לידי ביטוי, בין היתר, בביקורו של מזכיר המדינה פומפאו בארץ – החליטה ועדת המכרזים הבין-משרדית, שחברת האצ'יסון הסינית לא תקים את מתקן התפלת המים בפלמחים. מדובר במתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם, שיוקם, כך נקבע, על ידי חברת IDE הישראלית. בכך נמנע משבר בין ישראל לארצות הברית.

ועדת המכרזים מורכבת מגורמים ממשרד האוצר, משרד האנרגיה, רשות המים וחברת ענבל.

09:19 עריכה

גורמים בליכוד ובכחול לבן אומרים שהיוזמה לשינוי השיטה לבחירת היועץ המשפטי לכנסת צפויה לרדת מסדר היום כדי למנוע חיכוך בין שתי הסיעות – כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

08:54 עריכה

חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן מתח ביקורת על הדברים שנשא ראש הממשלה נתניהו לפני פתיחת משפטו: "לא אהבתי את זה, זה לא הסגנון שלנו". בראיון בתחנת הרדיו 103fm אמר חבר הכנסת בהתייחס לתגובת חברי כחול לבן: "לא קיבלנו הוראות איך לדבר".

מדבריו של גינזבורג עלה שהוא אינו שולל חקיקה של החוק הצרפתי, הדוחה חקירות של ראש הממשלה עד לסיום תפקידו.

07:32 עריכה

מחר תתקיים בכנסת הצבעה על החוק הנורבגי, המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולאחר מכן, אם הם חפצים בכך, לשוב ולהתמנות לחברי כנסת. זאת אחרי שבשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בשל חילוקי דעות בין הליכוד וכחול לבן.

07:11 עריכה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, הזהיר בדיונים סגורים, שבהם השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, שהחלת החוק הישראלי בשטחים עלולה להביא לגל פיגועים ולשבירה של התיאום הביטחוני בין הצדדים – כך דיווח הבוקר צחי דבוש בגלי צה"ל.

עוד 14 עדכונים

הקורונה אולי תיעלם, אבל תקנות החירום לא הולכות לשום מקום

מומחים מזהירים: התגובות של ישראל וארצות הברית לווירוס הקורונה עלולות לשחוק את הדמוקרטיה לטווח הארוך ● בשעה שממשלות כופות סגר ומאכנות טלפונים, אנשי אקדמיה קוראים לפיקוח מוגבר על סמכויות החירום חסרות התקדים, שעלולות להימשך גם לאחר סיום המשבר ● "לא הכול כשר רק כי אנחנו במלחמה", הם מסבירים

עוד 1,150 מילים

למקרה שפיספסת

זה הזמן ליוזמה מדינית ולא למהלכי סיפוח

מדינת ישראל מתקשה, לאורך כל שנותיה, לגבש מהלך מדיני יזום, שמשקלל היטב נסיבות מדיניות-אסטרטגיות נתונות (ונוחות) עם האינטרסים הלאומיים ארוכי-הטווח שלה. אין זה המקום לרדת לעומקן של הסיבות לכך. חשוב יותר להצביע על חיוניותה של יוזמה מדינית דווקא בשעה זו, על פני מהלכים חד-צדדיים שעלולים לפגוע קשות במעמדה של ישראל ובאינטרסים המדיניים-ביטחוניים שלה בטווח הארוך.

כוונות הסיפוח של הממשלה החדשה מעוררות שיח פוליטי וציבורי, שראוי שיהא ער ונוקב יותר, לנוכח השלכותיו. דומה, שחלק ניכר מן הטיעונים המועלים על ידי מתנגדי הסיפוח אינם משקללים כיאות את זווית הראיה ואת הנימוקים של המצדדים בסיפוח, כמו גם את הנסיבות הנוכחיות: הפנים-ישראליות, האזוריות והבינלאומיות.

חלק ניכר מן הטיעונים המועלים על ידי מתנגדי הסיפוח אינם משקללים כיאות את זווית הראיה ונימוקים של מצדדי הסיפוח, כמו גם את הנסיבות הנוכחיות: הפנים-ישראליות, האזוריות והבינלאומיות

התומכים במהלך של סיפוח, מבלי להיכנס כעת לאופיו הצפוי (אף שזה חשוב, וישליך על סוג התגובות של הקהילה הבינלאומית) מעלים, אף אם במשתמע, שורה של טיעונים מדיניים, שחשוב להיות מודעים אליהם על מנת שניתן יהיה להתמודד עימם:

במישור הפלסטיני

מדובר בחולשה מובהקת של ההנהגה הפלסטינית הנוכחית, שאף אם ישראל תרמה לה לא מעט, מציבה שורה של סימני שאלה ביחס ליכולתה להניע תהליך מדיני של ממש. פרדוקסלית, ואף טרגית, העובדה שדווקא המנהיג הפלסטיני "המדיני" ביותר, מבחינת התנגדותו הברורה לדרך המאבק המזויין ודבקותו בדרך המדינית, מוביל את התנועה הלאומית הפלסטינית בעת הזו לאחת מנקודות החולשה המדיניות הבולטות שלה. הנהגה זו תתקשה ככל הנראה להגיע להסכם קבע, אך תוכל לקדם מהלכים מדיניים, שיניחו נדבכים חיוניים להסכם קבע.

במישור האזורי

ההתפתחויות בעשור האחרון סביב אירועי "האביב הערבי" החלישו את העולם הערבי, כקולקטיב, וכמעט כל אחת מן המדינות הערביות באזור. במקביל, חיזקו, או הבליטו, את מעמדן של מדינות אחרות כאיראן ותורכיה (כמו גם שחקנים לא-מדינתיים אחרים), והותירו מדינות כסוריה, תימן ולוב בסכסוך דמים מתמשך שייקח להן שנים ארוכות להתאושש ממנו. מבחינתה של ישראל, ההתפתחויות הללו שירתו את האינטרסים המדיניים והביטחוניים שלה, וכידוע דחקו הצידה את העניין והמחויבות הערביים לסוגיה הפלסטינית. הסכמי השלום עם מצרים וירדן איתנים. הם יכלו לשורה של אתגרים ותהפוכות באזור, ואולי אף ישרדו מהלך סיפוח ראשוני.

 במישור הבינלאומי

ממשל טראמפ נותן רוח גבית ברורה לעמדותיה של ישראל (העברת השגרירות לירושלים, הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן), ותומך במהלכי סיפוח אפשריים, אמנם בזיקה ל"תוכנית המאה". תמיכה זו ניתנת בעידן של החלטה מצד הממשל הנוכחי לזנוח את מעמדה של ארה"ב כמנהיגת העולם החופשי, ולנוכח פחת ברור במעורבותה ובמידת השפעתה בזירה הבינלאומית. זאת, אל מול התרחקותה של המפלגה הדמוקרטית מתמיכה ברורה בישראל, כולל ביחס לסיפוח אפשרי.

הזירה הבינלאומית מנסה בשנים האחרונות לעכל את ההתפתחויות הללו: בנות בריתה של ארה"ב מפנימות כי נפל דבר במצפן שארה"ב נשאה בגאון מאז מלחמת העולם השנייה, יריבותיה (סין ורוסיה) תוהות האם ניתן יהיה לנצל את "שעת הכושר" על מנת לשוב לזירה עולמית דו-קוטבית או אף רב-קוטבית. אירופה מצויה בעמדת חולשה, ובשנים האחרונות מתמודדת עם שורה של אתגרים כלכליים ומדיניים.

במישור הפנים-ישראלי

התפיסה שקנתה לה אחיזה במקומותינו, מזה כמעט שני עשורים, היא כי "אין פרטנר" בצד הפלסטיני. בחברה הישראלית שורר מעין קונצנזוס נדיר, ביחס להיעדרו של הפרטנר הפלסטיני. תפיסה זו יציבה לאורך השנים האחרונות, כולל בקרב התומכים בתהליך מדיני, למרות דבקותה של הרשות הפלסטינית בתיאום הבטחוני עם ישראל ובהתנגדות לדרך "המאבק המזויין".

בחברה הישראלית שורר קונצנזוס נדיר ויציב, ביחס להיעדר פרטנר פלסטיני, כולל בקרב התומכים בתהליך מדיני. זאת למרות דבקות הרשות הפלסטינית בתיאום הבטחוני עם ישראל ובהתנגדות לדרך "המאבק המזויין"

מתנגדי הסיפוח תולים את יהבם בדרך כלל בלחץ מצד הקהילה הבינלאומית, שימחיש לישראל את המחיר (הגבוה) של היעדרו של תהליך מדיני. אליה וקוץ בה, לחץ מעין זה מבושש לבוא, או למצער אינו תקיף דיו על מנת להבהיר לדעת הקהל בישראל את המחיר שישראל עלולה לשלם בטווח הארוך.

מה, אם כן, רע בכוונות הסיפוח?

1

מהלך ישראלי חד-צדדי נתפס על פני הדברים כצעד ראוי ומתבקש, לנוכח היעדרו כביכול של פרטנר פלסטיני אמין ואפקטיבי. אבל, המציאות מגלה שתבונתו המדינית של מהלך שכזה היא בערבון מאד מוגבל. ההתנתקות מרצועת עזה, שהייתה כמובן מתבקשת, לא שחררה את ישראל מאחריותה לנעשה ברצועה, מן הסיבה הפשוטה שלא נשענה על מהלך הסכמי, והביאה לעלייתו של שחקן לא-מדינתי – על בסיס הטיעון, כי בהיעדר תהליך מדיני עדיפה דרך ההתנגדות. מאמציה של ישראל להגיע למהלכי הסדרה מפותלים ומורכבים עם החמאס (כידוע "ארגון טרור") ממחישים את ההכרח בדו-שיח, פשרה והסכם.

2

מהלכי סיפוח חד צדדיים מנוגדים למשפט הבינלאומי, ונתקלים בתגובה ברורה וידועה מצד הקהילה הבינלאומית. להלן, למשל שתי דוגמאות (שונות) ומני רבות: סיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה או הרפובליקה של צפון קפריסין בעקבות הפלישה התורכית לאי. הקהילה הבינלאומית אינה מכירה בהם ואף הטילה שורה של עיצומים על אותן מדינות שנקטו בהם. אף אם נטען, ובמידה מסוימת של צדק, ביחס לחולשתה של הקהילה הבינלאומית מול דוגמאות אלו או אחרות, עדיין ההכרה הבינלאומית במציאות שנוצרה בעקבות צעדים מעין אלו מתמהמהת. וכמובן, חשוב להזכיר, כי מדינת ישראל חשופה ללחצים חיצוניים ומחירים, מדיניים וכלכליים, לאין ערוך בהשוואה לשחקנים אחרים בזירה הבינלאומית.

3

התמיכה האמריקאית לעת הזו קריטית. בלעדיה היתכנותו של מהלך סיפוח זה או אחר לא הייתה עולה כלל על הפרק. אולם, בעינה עומדת השאלה האם תבונה מדינית יש בפגיעה כה אנושה בתמיכה הקונצנזואלית ממנה נהנתה ישראל בזירה האמריקנית. האם עמדותיו של המועמד הדמוקרטי ביידן, שסיכוייו להיבחר קיימים, הן ביחס לכוונות הסיפוח והן לגבי הסכם הגרעין עם איראן, לא מחייבות, לכל הפחות, שקלול מחדש של מהלכים מעין אלו.

התמיכה האמריקאית לעת הזו קריטית. אולם בעינה עומדת השאלה האם תבונה מדינית יש בפגיעה כה אנושה בתמיכה הקונצנזואלית ממנה נהנתה ישראל בזירה האמריקנית

זאת ועוד, האם הפערים המתרחבים בין ממשל טראמפ לבעלות בריתה של ארה"ב בזירה הבינלאומית אכן משרתים את האינטרסים הישראליים, או שמא מחלישים את בעלות בריתה המסורתיות של ישראל, כולל ארה"ב.

4

סיפוח יפגע קשות בהסכמי השלום עם מצרים וירדן. אלו הוכיחו את איתנותם במהלך השנים, ומפגשי האינטרסים האסטרטגיים בין המדינות בעינם עומדים. אולם, מהלך של סיפוח יסדוק אותם, ואף אם לא יביא לביטולם, הרי יש לצפות לשורה של צעדים שיסיגו לאחור את מערכת היחסים עימן, יגביר את הלחץ הפנימי על המשטרים ויאיים על יציבותם, ובטווח הזמן המתקדם ייצור סימני שאלה עמוקים להמשך היחסים עם ישראל.

5

מערכת היחסים עם הרשות הפלסטינית מתנהלת באורח חיובי, הן ביחס לתיאום הבטחוני והן סביב שלל סוגיות כלכליות-אזרחיות, וזאת למרות היעדרו המוחלט של שיח מדיני. מהלך של סיפוח יגביר את הלחץ על הרשות לנקוט באמצעי תגובה, כולל השעיה של התיאום הבטחוני, ויחזק את הקולות הקוראים למאבק אלים יותר. היעדרו של אופק מדיני ובנוסף מהלכי סיפוח משמעותיים יערערו באופן אנוש את בסיס הלגיטימציה של הרשות.

6

מדינות אירופה תדחינה על הסף החלטה של סיפוח על בסיס העמדה העקרונית השוללת שינויים חד-צדדיים במצב המשפטי-מדיני בגדה המערבית, והמנוגדת לחוק הבינלאומי. האיחוד האירופי יתקשה כנראה לקבל בקונצנזוס החלטות המטילות צעדי עונשין משמעותיים על ישראל. אולם, הדרך לעשות כן תיפתח בפני מדינות ספציפיות, שיתוף פעולה מדעי ומחקרי סביר שייפגע, ואולי בהמשך הדרך גם שיתוף פעולה כלכלי.

האיחוד האירופי יתקשה לקבל בקונצנזוס החלטות המטילות צעדי עונשין משמעותיים על ישראל. אולם, הדרך לעשות כן תיפתח בפני מדינות ספציפיות, שת"פ מדעי ומחקרי ייפגע, ובהמשך אולי גם השת"פ הכלכלי

אין להקל ראש בחומרתו של הפער המדיני-מוסרי, שכבר נפתח, ורק יעמיק, בין ישראל לבין המסה הקריטית הליברלית-דמוקרטית באירופה, המהווה את בסיס הכוח האמיתי של ישראל.

למה חיוני דווקא ליזום מהלך מדיני?

1

הנסיבות המדיניות והביטחוניות שתיארנו לעיל מובילות, יותר מתמיד, דווקא למסקנה בדבר ההזדמנות המדינית המונחת לפתחנו. סביבה בינלאומית נוחה, ממשל אמריקני תומך מתמיד, סביבה אזורית חלשה יותר ומפולגת, בר פלוגתא פלסטיני מוחלש ומפוצל – כל אלה חייבים להוביל לתובנה מדינית-אסטרטגית ברורה בדבר חיוניותה של יוזמה מדינית.

תכליתה לייצר דו שיח מדיני מחודש, ישראלי-פלסטיני, שיתרגם את התנאים דלעיל להסכמות משופרות, שמשרתות את האינטרסים הלאומיים של ישראל, ושבעבר לא ניתן היה להשיגן. הלקחים המדיניים-ביטחוניים של השנים האחרונות מסייעות להבנה משופרת, בזירה האזורית והבינלאומית כאחד, של העמדות הישראליות בשורה של סוגיות – בין השאר, סידורי בטחון וסוגיית הפליטים.

2

יוזמה מדינית של מנהיגות אמיצה ומרחיקת ראות ננקטת מתוך אחריות וחזון דווקא בנסיבות הנתפסות כנוחות יותר מבחינתה (אם תרצו, כאשר הכוכבים מסתדרים לה טוב). ההיסטוריה הלא ארוכה כל כך של מדינת ישראל, וקונקרטית השנים שקדמו למלחמת יום כיפור, הוכיחה עד כמה היעדרה של עשיה מדינית, דבקות בקיבעון מחשבתי וניצול כוחני של נסיבות נתונות, הובילו בדרך כלל להתפרצות ולתגובות אלימות.

3

יוזמה מדינית תבסס את מערכת היחסים עם מצרים וירדן, תחזק את מפגש האינטרסים שנוצר בשנים האחרונות בין ישראל ומדינות ערביות רבות, בעיקר במפרץ, ותסייע לגורמים המתונים באזור אל מול אלו הקיצונים.

יוזמה מדינית תבסס את מערכת היחסים עם מצרים וירדן, תחזק את מפגש האינטרסים שנוצר בשנים האחרונות בין ישראל ומדינות ערביות רבות, בעיקר במפרץ, ותסייע לגורמים המתונים באזור אל מול אלו הקיצונים

בזירה הפלסטינית, יוזמה שכזו תסייע, דווקא בתקופת הדמדומים של שלטון אבו מאזן, לכוחות הפרגמטיים אל מול אלו שאינם רואים בתהליך מדיני כשמשרת את האינטרס של התנועה הלאומית הפלסטינית.

4

מהלך מדיני ראוי ישוב ויחזק את מעמדה של ישראל בקרב המחנה הדמוקרטי-ליברלי בזירה הבינלאומית, מעמד שנפגם קשות בשנים האחרונות, ושבטווח הארוך מאיים על ישראל. הוא יעמיד את מערכת היחסים בין ישראל והתפוצות, בדגש על הקהילה היהודית בארה"ב, על קרקע בריאה ויציבה יותר.

לסיכום, תבונה מדינית וראיה היסטורית מפוכחת, לבטח של העם היהודי, מחייבות הבנה אסטרטגית, צניעות ומינון ראוי של עוצמה לצד הכרה במרחב התמרון האמיתי הנובע מכך, תוך ניצול קלפים נוחים יותר כדי לקדם מהלכים הסכמיים בתנאים משופרים. אלו לא יקדמו אותנו אולי באופן מידי להסכם קבע עם הפלסטינים, אולם יציבו את ישראל על מסלול נוח וראוי יותר לקראת המשך הדרך.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,444 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופט בית המשפט העליון דוד מינץ מצא את עצמו אתמול שוב בדעת מיעוט ● כשנבחר לפני שלוש שנים, הצהירה איילת שקד: "עשינו היסטוריה" ● מאז הספיק מינץ לכתוב כמה דעות מיעוט חשובות, להרגיז את עמיתיו בכס השיפוט ולהוכיח כי ההערכה המוקדמת בדבר האוריינטציה השיפוטית שלו הייתה נכונה ● יובל יועז משרטט את דרכו של מינץ לצד השמרני ביותר של בית המשפט העליון

עוד 1,016 מילים

השיטה הישראלית נכשלה: אבטלת הקורונה בארץ היא מהגבוהות בעולם

מרבית המדינות המפותחות באירופה ובאסיה "צבעו" את כספי הפיצויים הממשלתיים לעסקים המושבתים - ודאגו שיעברו ישירות לעובדים ● כך העסקים נשארו בחיים, וגם העובדים הצליחו לשרוד את המשבר ● בישראל, הפיצוי היה זעום ולא הותנה בתשלום משכורות ● התוצאה: מיליון עובדים הוצאו לחל"ת, ולא שבו לעבודה גם לאחר הסרת ההסגר ● שיעור האבטלה בישראל גבוה פי 2 מאשר בשאר מדינות העולם המפותח ● הכלכלן שלמה מעוז: "החל"ת זה ישראבלוף"

עוד 1,414 מילים ו-3 תגובות

במחילת ההוביט של התנחלות אש קודש

פרק 6"אני לא קורא עיתונים. מעדיף לקרוא ספרים. וגם לא שומע חדשות. אז אני לא כל כך יודע מה זה תוכנית הסיפוח הזאת. שמעתי שמדברים על משהו. הבנתי שזה לחיות עם הערבים, תחת הממשל שלהם, או משהו כזה, באזורים מסוימים. לא?" ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע לארץ הסיפוח, והיום הוא מתיישב לשיחה עם ש', בן 25, נשוי פלוס תינוקת, מהמאחז אש קודש בגדה המערבית

עוד 1,823 מילים

מערכת החינוך לא הצליחה לעמוד ברבים מהאתגרים של הקורונה, ואילוצי הריחוק החברתי חשפו הזנחה רבת שנים שהתבצעה בימי השרים בנט ופרץ ● אבל במקום לאחד כוחות מול האוצר ויתר משרדי הממשלה, ההורים והמורים מתקוטטים זה עם זה ברשתות החברתיות ומחוצה להן ● וגם ארגוני המורים השונים מתקשים לשתף פעולה

עוד 1,554 מילים

ימינה הגישה את הצעת החוק הצרפתי

משרד הרווחה והאוצר סיכמו על ביטול קיזוז קצבאות בתקופת הקורונה ● גלנט: הכסף ששולם על המסעות לפולין יוחזר להורים ● לפיד: נתניהו גורר את ישראל למלחמת אחים ● נתניהו הודה לשרים שהגיעו לתמוך בו במשפט, בתחילת ישיבת סיעת הליכוד ● בניגוד לנהלי בית המשפט, נתניהו תועד בסרטון במהלך הדיון בעניינו - כך עולה מעתירה שהגיש העיתונאי ניר גונטז', שביקש מבית המשפט היתר לפרסם את התיעוד

עוד 37 עדכונים

"התחושה באוויר הייתה קשה מאד", מספר אחד מבכירי הליכוד שליווה את נתניהו אתמול לבית המשפט ● "זה לא היה נתניהו. הרגשת שיש לו 400 טון על הגב" ● "הבן של נתניהו, אבנר, ישב בצד. הוא היה כל כך עצוב. גם אנחנו הרגשנו מבוכה. לא היה מה להגיד. אני מאמין במערכת המשפט, אבל גם בחפות שלו" ● שלום ירושלמי היה אתמול במחוזי ומביא פרטים נוספים על הארוע ההיסטורי

עוד 715 מילים

תרגיל הכספים האסורים בתלמה ילין נחשף, והמורים ישלמו את המחיר הכבד

מעקב זמן ישראל בית הספר תלמה ילין בגבעתיים ביצע גביית יתר של מאות אלפי שקלים בשנה מהורים, כפי שנחשף בזמן ישראל ● כעת מתברר כי הכסף שימש לניפוח שכרם של חלק מהמורים - בניגוד לכללים, וללא ידיעת ההורים ● מי שישלמו את המחיר הם המורים עצמם, שזומנו לשימועים, ויאבדו חלק ניכר מהכנסתם גם אם לא יפוטרו ● ההורים: "העירייה וביה"ס עושקים את המורים כדי לכסות על ניהול כושל, נתבע את השבת הכסף"

עוד 1,085 מילים

אין מחצבות מאושרות, בטח לא בגדה המערבית

פרק 5מחצבות היו ביזנס חשוב בכלכלה הפלסטינית, ענף ייצוא מרכזי שמעסיק עשרות אלפי עובדים ● אך אחרי שהגדה בותרה במסגרת הסכמי אוסלו, הופרדו למעשה רוב עובדי המחצבות הפלסטינים מכור מחצבתם ● וכך החלו המחצבות הישראליות לשגשג, ולספק כ-20% מחומרי הבנייה בישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח, והפעם הוא הולך אחרי הכסף

עוד 1,588 מילים

לתשובה יש 10 מיליארד סיבות להתנגד לסיפוח

המפסיד הגדול מהדיבורים על הסיפוח צפוי להיות יצחק תשובה, הטייקון האחרון ● ככל שהתכנית תתקדם, והירדנים יתקרבו לנקודה שבה הם צריכים להגיב - הפתרון המושלם עבורם לא יהיה ביטול הסכמי השלום, אלא נסיגה מעסקת הגז מול לוויתן ● לתשובה ודלק, החוזה הזה הוא עניין של להיות או לחדול

עוד 1,282 מילים

דיווח: בלשכת נתניהו דרשו משרים בליכוד להתייצב לפתיחת משפטו; חלקם סירבו לתביעה

בין חברי הממשלה שדחו את הדרישה להגיע למשפט - יובל שטייניץ; כמחצית מחברי סיעת הליכוד, בהם אוחנה, גלנט, רגב, הנגבי וברקת הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו ● גנץ הנחה את חברי סיעתו לא להגיב בתקיפות לגבי המשפט ● נתניהו טען שגורמים במשטרה ובפרקליטות תפרו לו תיקים ● הדיון הבא - בעוד כחודשיים ● פילבר העיד בחודש שעבר בעניין תרשומת שערך לגבי בזק

עוד 68 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה