טייסים ממדינות שונות שהצטרפו לחיל האוויר הבריטי במלחמת העולם השנייה, ינואר 1941, אילוסטרציה (צילום: AP)
סיפורי הטייסים היהודים בבריטניה שלחמו בנאצים נחשפים

יהודים בשמי לונדון

נגעו בשמים

שישה אחוזים מיהודי בריטניה התנדבו לשרת בחיל האוויר המלכותי במהלך מלחמת העולם השנייה - אחוז גבוה בהרבה מכלל האוכלוסייה ● מאחורי הנתון המדהים הזה עומדים סיפורים אישיים מעוררי השראה, כמו זה של מיכאל ויצמן - בנו של הנשיא הראשון, שמת בתאונה אווירית בעת מילוי תפקידו ● צעירים אחרים זייפו את זהותם כדי לעמוד בקריטוריונים הנוקשים לגיוס ● פרויקט שאפתני חדש בבריטניה מבקש להעניק כבוד אחרון ליהודים שנגעו בשמים במהלך המלחמה

כאשר הסופר הבריטי אלן פנטון סיפר למכר שלו כי שני אחיו הגדולים השתתפו במלחמת העולם השנייה, הוא נתקל בתגובה מופתעת. אחרי מה שפנטון מגדיר כ"שתיקה מובכת", שותפו לארוחת הצהריים אמר: "לא חשבתי שיהודים לחמו במלחמה". כפי שפנטון כתב לאחר מכן, "המילים ההן היו כמו אגרוף לבטן".

אחיו התאומים, בזיל וג'רלד פלנסטיין (השם של המשפחה דאז), התנדבו לחיל האוויר המלכותי בתור חברי צוות אוויר עם פרוץ המלחמה בספטמבר 1939.

אביהם המבועת ניסה לשכנע אותם שלא לעשות זאת, ולבחור באפשרות שנראתה לו פחות מסוכנת, כמו הצטרפות לחיל הרגלים. אך הנערים היהודים היו עקשנים ונחושים להשתתף בלחימה, כדי להביס את הנאצים מוקדם ככל הניתן.

שניהם לא שרדו את המלחמה. ג'רלד – שתפקידו היה לשכב במפציצי ההליפקס ולכוון את הטייס עד שהפצצות שוחררו – מת בפשיטה מעל גרמניה במרץ 1943. פחות משנתיים לאחר מכן, בזיל מת בסיור מעל בורמה, שהייתה תחת כיבוש יפני.

"הם לחמו לטובת מטרה שהם האמינו בה בלהט. והם מתו בשבילה. אני מאוד גאה בהם", אומר פנטון, שנולד שבע שנים לאחר מותו של בזיל.

בזיל פלנסטיין (צילום: באדיבות מוזיאון ה-RAF)
בזיל פלנסטיין (צילום: באדיבות מוזיאון ה-RAF)

סיפורי התאומים הם בין אלו שאסף מוזיאון חיל האוויר של לונדון כחלק מפרויקט "הגיבורים החבויים" (Hidden Heroes) היהודיים שלו. לקראת ציון 80 שנים בקיץ לקרב על בריטניה, שבו חיל האוויר הבריטי הצליח להדוף את הנאצים, הפרויקט מאגד עדויות על פעילות אנשי צבא יהודים בחיל במלחמה.

המוזיאון מבקש מוותיקי RAF יהודים ששרדו, יחד עם משפחותיהם וחבריהם, להגיש את הסיפורים שלהם כך שהם יוכלו להיות מתועדים ומוצגים ברשת. יותר מ-50 סיפורים כבר התקבלו. המוזיאון גם מתכוון להשתמש בסיפורים – חלקם נלקחו מהארכיונים של ה-RAF – בקטעי וידיאו ובתצוגות בגלריות של המוזיאון.

אתר הסיפורים הדיגיטלי, המציג את אנשי חיל האוויר לשעבר ומשפחותיהם, עלה לרשת ותכנית של שיחות בקהילה מתוכננת להתרחש ב-3 השנים הקרובות. הפרויקט ממומן על ידי קבוצת הכדורגל צ'לסי והבעלים שלה, רומן אברמוביץ', כחלק מיזמת "אמרו לא לאנטישמיות", שהשיק המועדון בינואר 2018.

מטוסי ספיטפייר של RAF בבסיס ביגין היל בדרום אנגליה (צילום: רשות הציבור)
מטוסי ספיטפייר של RAF בבסיס ביגין היל בדרום אנגליה (צילום: רשות הציבור)

תפקידים משמעותיים

אחר מהסיפורים שכבר הוגשו למוזיאון הוא הסיפור של מיכאל (מייקל) ויצמן, בנו של הנשיא הראשון, חיים ויצמן. ויצמן הצעיר, שהיה מדען כמו אביו, היה גם טייס ב-RAF ועבד ביחידת פיתוח של פיקוד החופים. תפקידו היה לפתח טכנולוגיות וטקטיקות חדשות למטוסי פיקוד על החופים בקרב על האוקיינוס האטלנטי.

מייקל, שהטיס מפציצי וייטלי, נהרג בגיל 25, בפברואר 1942, כשמטוס בו היה נתקל בתקלה במנוע ונחת במפרץ ביסקאיה. גופתו לא נמצאה אך הוא זכה לכבוד אחרון, יחד עם 5 נוסעים נוספים במטוס, באנדרטת ראנימד של החיל הבריטי.

למרות שסיפורם לא סופר ברובו, התפקיד של היהודים בחיל האוויר הבריטי היה משמעותי. המוזיאון חישב כי כ-20 אלף יהודים – 6% מאוכלוסיית היהודים בבריטניה אז – שירתו בחיל במהלך המלחמה. מתוכם, 900 איבדו את חייהם.

למרות שסיפורם לא סופר, התפקיד של היהודים בחיל האוויר הבריטי היה משמעותי. המוזיאון חישב כי כ-20 אלף יהודים – 6% מאוכלוסיית היהודים בבריטניה אז – שירתו בחיל במהלך המלחמה. מתוכם, 900 נהרגו

יתרה מכך, היחס של יהודים שהשתתפו בקרב על בריטניה היה ככל הנראה כפול משיעור האוכלוסייה שלהם באוכלוסיית בריטניה, שעמד על 0.5%.

"היהודים לא היו רק קרבנות פסיביים של המלחמה. יהודים נלחמו – וניתן לראות זאת הכי בבירור בפעולות של הגברים והנשים ממוצא יהודי עבור החיל", כתב ההיסטוריון של הפרויקט, הסופר ג'ושוע לווין, החודש במגזין איגוד ה-RAF.

ברנרד קרגור עם בן דודו ליונל קרגר (צילום: באדיבות מוזיאון ה-RAF)
ברנרד קרגור עם בן דודו ליונל (צילום: באדיבות המוזיאון)

הסיפורים שחושף לווין – שדודו, סם לווין, התנדב והפך לטייס – מדגישים כי יהודים רבים היו שותפים לרצון של האחים פלנסטיין להילחם בגרמנים.

"אדוני, אני יהודי, והמלחמה שלי עם האויב החלה הרבה לפני ספטמבר 1939", אמר ברנרד קרוגר, לקצין ששאל אותו מדוע הוא מתנדב למשימה המסוכנת של ניווט מפציצים. יהודים רבים הרגישו שגרמניה הייתה במלחמה איתם כבר שנים.

סם ודוריס מיארה, למשל, נטשו את ביתם בקרדיף ואת עסק הבגדים שלהם לאחר ליל הבדולח כדי להצטרף לחיל. דוריס הגיעה לדרגת קורפורל (רב-טוראי) בחיל העזר האווירי לנשים. מפציץ הוולינגטון של סם, עם זאת, לא חזר מפשיטה מול הנמל הלובי של דרנה במהלך מערכה במזרח התיכון ב-1941.

"אדוני, אני יהודי, והמלחמה שלי עם האויב החלה הרבה לפני 1939", אמר ברנרד קרוגר, לקצין ששאל אותו מדוע הוא מתנדב למשימה המסוכנת של ניווט מפציצים. יהודים רבים הרגישו שגרמניה הייתה במלחמה איתם שנים

אילוסטרציה: צופה אוויר במהלך הקרב על בריטניה (צילום: רשות הציבור)
אילוסטרציה: צופה אוויר במהלך הקרב על בריטניה (צילום: רשות הציבור)

לא רק יהודים בריטים

וויליאם נלסון, יהודי קנדי צעיר, הצטרף אפילו לפני הזוג מיארה, כשהתנדב לחיל שנתיים לפני פרוץ המלחמה. כשהמלחמה הבלתי נמנעת התחילה, הוא כתב להוריו: "אני מודה לאל שאצליח להשמיד את המשטר שרודף את היהודים".

נלסון היה, במילותיו המפורסמות של ווינסטון צ'רצ'יל, אחד מ"הקומץ" – טייסי הקרב שנלחמו כדי לשמור על עליונות אווירית בדרום אנגליה בקיץ של 1940 – להם "ההמונים" חייבים הרבה בנקודה בה בריטניה הייתה נתונה בסכנה מרבית.

כמו סם מיארה, גם הוא שילם בחייו, כשמטוסו הופל יום לאחר שהקרב על בריטניה הסתיים באופן רשמי באוקטובר 1940.

סם ודוריס מיארה (צילום: באדיבות מוזיאון RAF)
סם ודוריס מיארה (צילום: באדיבות מוזיאון RAF)

נלסון, שקיבל את אות צלב התעופה המצוינת, המסמל את העובדה שלא רק בריטים עזרו לתסכל את "מבצע ארי הים", שם הגרמני לפלישה לבריטניה. בסך הכל, טייסים וצוות אוויר מ-16 מדינות, בהן פולין, ניו זילנד, קנדה, צ'כוסלובקיה, אוסטריה, בלגיה, דרום אפריקה וצרפת, השתתפו במה שהיה מאמץ בינלאומי.

אלן ווקסמן, שהוריו הפולנים חיו בגרמניה בזמן ליל הבדולח, היה אחד מאלפי יהודים שהוצלו על ידי הקינדר-טרסנפורט והובאו לבריטניה לפני פרוץ המלחמה. הנער היה "נחוש באופן יוצא דופן" להצטרף לחיל, כפי שנזכר בנו בראיון וידיאו.

תעודת השירות שלו מחייל ההכשרה האווירית, אליו הצטרף ב-1942, תיארה אותו בתור "נתין פולני אך נחוש מאוד להצטרף ל-RAF" וציינה כי הוא "הראה כישרון יוצא דופן ואמור להיות טייס טוב".

כפי שבנו אומר, ווקסמן גם הראה מידה רבה של "חוצפה" יהודית. כדי להצטרף לחיל, הוא היה צריך היתר משגרירות פולין בלונדון. ווקסמן הגיע לבירה מצפון אנגליה עם כסף לנסיעה בכיוון אחד בלבד. הוא עזב את השגרירות הפולנית עם האישור אותו דרש – והכסף לנסיעה חזרה ליורקשייר.

מפציצים של RAF בפעולה במהלך מתקפה לאור היום על אתר נשק סודי של הגרמנים בצרפת הכבושה (צילום: רשות הציבור)
מפציצים של RAF בפעולה במהלך מתקפה לאור היום על אתר נשק סודי של הגרמנים בצרפת (צילום: רשות הציבור)

מנה גדולה של "חוצפה"

חוצפה יהודית דומה הוצגה על ידי גיאורג היין, פליט נוסף מגרמניה הנאצית, כפי שנזכר לווין בשחזור הסיפור שלו. היין הגיע לבריטניה ב-1934 ולאחר מספר שנים של לימודים ותקופה בבית הספר של לונדון לכלכלה, הוא פיתח מבטא בריטי.

"לא היו יכולים להבדיל בינו לבין נער אנגלי, ההבדל היחיד היה בשם", אמר לווין. אך היתקלויות עם החוק בסוף שנות ה-1930 הובילו את היין לכלא. עם שחרורו, זמן קצר לאחר תחילת המלחמה, נאמר לו להירשם במשטרה כ"זר אויב". "זרים אויבים" היו אזרחי מדינות איתן בריטניה הייתה במלחמה, שהתגוררו בשטחה.

היין, לעומת זאת, לא התכוון לעשות זאת. במקום זאת, הוא ביקר בבית הקברות המקומי, שם נקבר חברו לבית הספר, פיטר סטיבנס. לאחר שווידא את תאריך הלידה של סטיבנס, הוא הגיע למשרדי הממשלה, הציג את עצמו בתור הנער המת, וקיבל תעודת לידה שלו. עם המסמך החיוני בידיו, היין הגיע ל-RAF והצטרף לחייל האוויר בתור פיטר סטיבנס. לאחר שרשם ביצועים "טובים בצורה יוצאת דופן", במילותיו של לווין, סטיבנס עבר מתפקיד נווט לתפקיד טייס.

גיאורג היין ביקר בבית הקברות המקומי, שם נקבר חברו לבית הספר, פיטר סטיבנס. לאחר שווידא את תאריך הלידה של סטיבנס, הוא הגיע למשרדי הממשלה, הציג את עצמו בתור הנער המת, והצטרף לחייל האוויר בתור פיטר

אך המשטרה הבריטית הייתה בעקבותיו והייתה קרובה ללכוד אותו. לפני שהצליחה בכך, בספטמבר 1941, סטיבנס הופל מעל הולנד ונלכד על ידי הגרמנים.

לאחר מכן הוא ניסה לברוח מספר פעמים, באחד המקרים התחמק מהמשטרה הצבאית של גרמניה על ידי קפיצה מרכבת נוסעת. בפעם אחרת, הוא נקט בצעד חצוף והתקלח עם הסוהרים כחלק מניסיון לצאת מהכלא יחד איתם.

הוא גם סייע ל"בריחת סוס העץ" המפורסמת, שבה שלושה אסירי מלחמה ברחו מסטלאג לופט III ב-1943. במהלך כל הזמן הזה, הגרמנים לא גילו מעולם שפיטר סטיבנס היה למעשה פליט יהודי בשם גיאורג היין.

אחרי המלחמה, כשהוא חזר לבריטניה, ההונאה של סטיבנס לא הובילה לעונש כלשהו, וההעזה והגבורה שלו זכו לכבוד הראוי להם. החיל העניק לו את עיטור הצלב הצבאי, קידם אותו למפקד יחידה, ואפשר לו לשמור על זהותו החדשה.

מטוסי היינקל של הלופטוואפה במהלך הקרב על בריטניה (צילום: רשות הציבור)
מטוסי היינקל גרמניים במהלך הקרב על בריטניה (צילום: רשות הציבור)

סכנה כפולה בשבי

הסיכון של יהודים שהצטרפו לחיל היה גבוה במיוחד. אם הם הופלו בשטח אויב ושרדו, גורל לא בטוח חיכה להם אם התגלה שהם יהודים. חלק מהם בחרו להסיר את דסקית הזיהוי שלהם, שהציגה את הדת שלהם, לפני שהמריאו מבריטניה.

אחרים, עם זאת, סירבו לכך. אלפרד הוברמן, שהשתתף ב-38 פעולות, עדיין חי בגיל 97. "נולדתי יהודי ואמות יהודי", הוא אמר על ההחלטה שלו שלא להסיר את הדסקית. הוא מתבטא בישירות בנוגע לסיבה בגללה הצטרף לחיל: "זה היה הרואי להיות בחיל האוויר, ורציתי להתנקם בגרמנים. רציתי להחזיר להם".

כמובן, אלו שהיו בעלי תפקידים חיוניים על הקרקע שיחקו תפקיד גם בקרב על בריטניה. אשת חיל העזר האווירי לנשים, ג'ואן מאיירס בת ה-21 הוצבה בבסיס ביגין היל בקנט – שדה התעופה העמוס ביותר במהלך הקרב – בקיץ של 1940.

בעבודתה מחדר הפיקוד, התפקיד שלה היה להשתמש במידע מתחנות הרדאר כדי למקם על גבי מפה את מטוסי האויב. כך מטוסי קרב היו יכולים להישלח בהתאם במסלול מסוים, כדי להיתקל עם המטוסים הגרמנים.

בעבודתה מחדר הפיקוד, התפקיד של ג'ואן היה להשתמש במידע מתחנות הרדאר כדי למקם על גבי מפה את מטוסי האויב. כך מטוסי קרב היו יכולים להישלח בהתאם במסלול מסוים, כדי להיתקל עם המטוסים הגרמנים

כפי שאומר לווין, "המפות התבררו ככל כך מדויקות, עד שגרמניה חשבה כי לבריטים יש הרבה יותר מטוסים ממה שהיו להם, משום שהיה נראה שהם נתקלים במטוס קרב בכל מקום אליו הגיעו".

ג'רלד פלנסטיין (צילום: באדיבות מוזיאון ה-RAF)
ג'רלד פלנסטיין (צילום: באדיבות מוזיאון ה-RAF)

גם אלו שעבדו בביגין היל – "הקשר החזק ביותר שלי", כפי שכינה אותו צ'רצ'יל – לא היו מוגנים מכל סכנה. הוא הופץ בכבדות על ידי הלופטוואפה, כאשר באחת הפשיטות בסוף אוגוסט 1940 נהרגו 40 מאנשי הבסיס. מאיירס, לעומת זאת, שרדה, וחיה עד 2011. עם זאת, כפי שלווין כותב על תכנית "הגיבורים החבויים", "נהיה בקרוב בנקודה שבה לא יהיה אף אחד שיכול להיזכר באירועים האלו".

"זיכרון חי הופך מהר להיסטוריה, וחיוני שנזכור את סיפורי היהודים והיהודיות שעזרו לשמור על החופש של מי שהגיע אחריהם. הם נאבקו – העדות נמצאת כאן. אנו חייבים להם הרבה. ואי אפשר לתאר כמה זה פרויקט חשוב", כתב לווין.

לשיתוף הסיפור, הורידו את אפליקציית RAF Stories או צרו קשר ב-rafstories@rafmuseum.org או +44 1902 376 237

מפציצים בריטיים ממריאים במלחמת העולם השנייה (צילום: AP)
מפציצים בריטיים ממריאים במלחמת העולם השנייה (צילום: AP)
עוד 1,504 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה