עשרות ישראלים נחקרו על הפצת פייק ניוז אודות הקורונה

גם במשטרה לא יודעים מתי הפצת פייק ניוז מצדיקה חקירה פלילית

התקנות לשעת חירום נתנו למשטרה סמכות לעצור ולחקור אנשים שחשודים בהפצת פייק ניוז במהלך משבר הקורונה ● אך בדיקת זמן ישראל מעלה כי למדינה אין קריטריונים שמגדירים מהן בדיוק אותן ידיעות שגויות, שפרסומן מצדיק מעצר או חקירה ● במשטרה מדגישים כי חקירות בנושא נפתחות רק באישור הפרקליטות - אבל גם לפרקליטות אין קריטריונים

עידן הקורונה: שוטר במסיכה, צילום המחשה, למצולם אין קשר לנאמר (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
עידן הקורונה: שוטר במסיכה, צילום המחשה, למצולם אין קשר לנאמר

תקנות שעת החירום העניקו למשטרה סמכות לחקור אזרחים שמפיצים פייק ניוז, הודעות כזב שמעוררות בהלה. אך התקנות אינן מגדירות מה הן הודעות כזב, ובדיקת זמן ישראל מול משרד המשפטים והמשטרה – הגופים האחראים על יישום התקנות וחקירת מפיצי ההודעות – מעלה שאין להם קריטריונים שמגדירים אילו הודעות יכולות להיחשב הודעות כזב ולהוות עילה למעצר ולחקירה.

לשאלת זמן ישראל, מה ההגדרה להודעת כזב, היכן היא מתפרסמת וכיצד הציבור אמור לדעת מה אסור לו לפרסם, אמר גורם בכיר במשטרה:

"בשל החשש לפגיעה בחופש הביטוי, המשטרה מגבילה את עצמה מאוד בפתיחת חקירות כאלה, ואנחנו פותחים בהן רק כאשר יש לנו אישור של הפרקליטות, ככה שלמעשה הפרקליטות היא זאת שקובעת את הקריטריונים בפועל".

במשרד המשפטים הבהירו בתשובה לשאלה כי "אין קריטריונים. זה לא דבר שאפשר להגדיר בקריטריונים, המשטרה ואנחנו מפעילים שיקול דעת לכל מקרה לגופו. המשטרה לא חייבת להתייעץ איתנו, למרות שלרוב זה מה שהיא עושה.

"אנו ממליצים מאוד שהמשטרה תפרסם את המקרים שלגביהם נפתחו חקירות, ואז הציבור יוכל להבין איזה סוג של דברים אסור לפרסם, תבקשו מהם שיפרסמו".

"בשל החשש לפגיעה בחופש הביטוי, המשטרה מגבילה את עצמה בפתיחת חקירות כאלה, ואנחנו פותחים בהן רק כאשר יש לנו אישור של הפרקליטות, ככה שלמעשה הפרקליטות היא זאת שקובעת את הקריטריונים בפועל"

במשטרה סירבו לפרסם את הרשימה המלאה של החקירות שנפתחו בגין פרסום הודעות כזב. כמו כן הם הבהירו שעל חלק מהחקירות הוטלו צווי איסור פרסום, מאחר שפרסום של חלק מהחקירות הללו יפגע בצנעת הפרט של אנשים הקשורים לחקירה, ושפרסום של חקירות נוספות יפגע בחקירות עצמן.

60 חקירות פייק ניוז

מאז פרצה מגפת הקורונה נפתחו כ-60 חקירות משטרה כנגד אזרחים שהפיצו פייק ניוז. מרבית החקירות שתוכנן פורסם בצורה מלאה או חלקית עסק בזיופים של חקירות אפידמיולוגיות – הודעות כוזבות לאנשים שלפיהן הם חולים בקורונה או נמצאו ליד חולה וצריכים להיכנס לבידוד, הודעות כוזבות על תשלום קנסות וכן מעילות כספיות. החקירות מתבצעות באמצעות יחידת הסייבר בלהב 433.

בין השאר, תושב ראשון לציון נחקר בחשד ששלח ממספר לא מזוהה הודעות תוך שהוא מתחזה ל"נציג שירות משרד הבריאות" ול"שירות הביטחון הכללי" לאנשים שכביכול היו צריכים להיכנס לבידוד.

במקרה אחר, נחקרו ארבע חשודים בחשד ששלחו לאזרחים הודעות ממספר לא מזוהה תוך התחזות לנציגי משרד הבריאות, בטענה שהם חייבים להיות בבידוד. לפי ההודעות ששלחו, אותם אזרחים שכביכול "הפרו בידוד" יאלצו לשלם קנסות.

אכיפה של סגר הקורונה על ידי משטרת ישראל. מרץ 2020 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
אכיפה של סגר הקורונה על ידי משטרת ישראל. מרץ 2020 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)

חקירה נוספת נפתחה בעניינו של אדם ששלח לצעירה הודעה שמתחזה להודעה מטעם שב"כ שמאכנת חולי קורונה ובה התריעו בפניה כי "הפרה את חובת הבידוד". היא נלחצה ויצרה קשר עם משרד הבריאות והשב"כ, וכשהבינה שנפלה קרבן להודעת כזב הגישה תלונה. התלונה נחקרה ביחידת הסייבר בלהב 433.

בהודעת כזב נוספת שנחקרה במשטרה פורסמו שמותיהם של אנשים שחלו כביכול בקורונה – למרות שככל הידוע הם בריאים לחלוטין.

מהמשטרה נמסר לנו כי החקירות הנפוצות על הודעות פייק ניוז עסקו בהודעות כזב שבהן נאמר לאנשים שעליהם להימצא בבידוד; הודעות כזב המציינות מסלול שקרי של חולי קורונה בעקבות חקירה אפידמיולוגית מזויפת; הודעות כזב המציינות שמות או מקומות עבודה ותפקידים של "חולי קורונה" שלא חלו; וכן הונאות כספיות ותרגילי עוקץ שבהם נוצלה מצוקתם הכלכלית של אזרחים.

מרבית החקירות שהוגדרו כפייק ניוז, או אלה שקיומן פורסם, עסקו למעשה בחשד להונאות, התחזות, תרגילי עוקץ ומרמה, ולא ברור מדוע נפתחו בגינן חקירות תחת סעיף "הודעות כזב", ומדוע הן פורסמו ככאלה.

מרבית החקירות שהוגדרו כפייק ניוז, או אלה שקיומן פורסם, עסקו למעשה בחשד להונאות, התחזות, תרגילי עוקץ ומרמה, ולא ברור מדוע נפתחו בגינן חקירות תחת סעיף "הודעות כזב", ומדוע הן פורסמו ככאלה

כתבות שפורסמו בחודשיים האחרונים, שעסקו בהבהרות של משרד הבריאות על מהו פייק ניוז והופצו ברשת, כללו גם מידע שגוי או שנוי במחלוקת על היקף הקורונה, על הסיכון בתמותה מהמחלה ועל הגורמים לה. עם זאת, בכתבות לא הובהר אם מדובר במקרים של חשד פלילי לפרסום "הודעות כזב" כהגדרתן כחוק, או במידע שהוגדר כך על ידי גורמים במשרד הבריאות מבלי שנפתחה חקירה.

"פרסום מטעה לא אמור להיות עילה אפילו לעיכוב"

עורך הדין אבנר פינצ'וק, ראש תחום הפרטיות באגודה לזכויות האזרח, אמר לזמן ישראל: "הסעיף בחוק שמתיר לחקור אדם בגלל פרסום ידיעות כוזבות שמעוררות בהלה הוא לא עניין חדש של מגפת הקורונה, אלא חקיקה מנדטורית במסגרת הוראות שעת החירום, שקיימות ברציפות מאז מלחמת העולם השנייה.

"בדרך כלל השימוש בסעיף הזה מאוד דל, ואם הוא נעשה הוא מתלווה לרוב לחקירות של עבירות מרמה או עוקץ. במקרים שבהם מישהו פרסם הודעה בעיתון עם מידע מוטעה שגרם לאנשים ליפול בתרגיל עוקץ, והוסיפו לכתבי החשדות והאישום נגדו גם סעיף 'הפצת מידע כוזב' – טקטיקה מקובלת ולגיטימית של הפרקליטות. אני לא יודע למה פתאום 'נזכרו' בסעיף הזה סביב הקורונה".

עורך הדין אבנר פינצ'וק, האגודה לזכויות האזרח (צילום: אסף פינצ'וק)
עו"ד אבנר פינצ'וק (צילום: אסף פינצ'וק)

"הפצת ידיעות כוזבות כשלעצמה לא אמורה להיות עבירה נפרדת ולא עילה לפתיחת חקירה או למעצר", אומר פינצ'וק, "ספק אם זו אמורה להיות עילה לעיכוב או לזימון לחקירה. זו לא עבירה להיות אידיוט ולשקר, וזו לא אמורה להיות עבירה להפיץ מידע מוטעה. אני לא יודע על מה בדיוק נפתחו חקירות כי זה מתנהל בצורה לא שקופה. לפי כתבות שפורסמו ודברים ששמעתי, חלק מהמקרים שהוגדרו כפייק ניוז הם פרסומים שדיברו על עלייה בהיקף הנדבקים או התפרצות קורונה במקום מסוים".

הודעות כאלה לא עלולות לגרום בהלה?

"הן עלולות, אבל גם הודעות של גופים רשמיים ונאומים של פוליטיקאים עלולים לגרום בהלה וגם הם לא תמיד נכונים. הדימוי המקובל שנשמע בבתי המשפט בניסיון להצדיק חקירות כאלה הוא 'מי שיושב באולם בזמן הופעה וצועק 'שריפה' גורם לאנשים לרוץ החוצה בבהלה והם עלולים לרמוס אלה את אלה. איך מגדירים במציאות איזה הודעות 'פייק ניוז' עונות להגדרה הזאת?"

"הבעיה העיקרית עם הסעיף הזה היא חוסר השקיפות והבהירות. אני לא מבין את הקריטריונים ומה בדיוק מוגדר כעבירה. זה דומה ל'העלבת עובד ציבור' – סעיף שלא ברור בדיוק מה הוא אומר ותמיד אפשר להשתמש בו כדי להשתיק ביקורת ולכן עדיף שישתמשו בו כמה שפחות".

אני לא יודע למה פתאום 'נזכרו' בסעיף הזה סביב הקורונה. הפצת ידיעות כוזבות כשלעצמה לא אמורה להיות עבירה נפרדת ולא עילה לפתיחת חקירה או למעצר, ספק אם זאת אמורה להיות עילה לעיכוב או לזימון לחקירה"

זה דומה לעבירות הסתה, לא? גם לגביהן יש חוסר בהירות.

"נכון, ולכן הכלל שמנחה את הרשויות הוא לא לחקור כל אחד שמתבטא בצורה גזענית ברשת, אלא רק כשמדובר באנשי ציבור וידוענים עם השפעה, שאומרים דברים המהווים קריאה פעילה לאלימות. עבירות כאלה לרוב נעשות ברבים ולכן החקירה שקופה ואף פומבית. בחקירות הפייק ניוז, לעומת זאת, מדובר באנשים פרטיים שהפיצו מידע בקבוצות פרטיות ברשת ונחקרים באופן בלתי שקוף".

כעיקרון יכולים להשתמש בסעיף הזה כדי לחקור כל פרסום שלא אושר ושלא מוצא חן בעיני הרשויות, כולל כתבות בעיתונים ופוסטים בפייסבוק. אתה חושש שייעשה שימוש בסעיף הזה כדי לסתום פיות ולפגוע בחופש הביטוי, גם בזמן מגפת הקורונה וגם אחר כך?

"הדברים לא תמיד עובדים בצורה לינארית ולא כל הידרדרות זמנית מובילה להידרדרות יותר גרועה. זו תקופה של חרדות וחששות עם הרבה פגיעות בזכויות האזרח. אני מקווה שבסופו של דבר לא יעמידו לדין איש על פרסום פייק ניוז כשלעצמו אלא רק על הונאות והתחזות, גם אם יקראו להן פייק ניוז. ואני מקווה שהדברים שנעשים בתקופה הזו לא יהוו תקדים, ושכאשר המגפה תדעך ואווירת הבהלה תחלוף סעיפים כאלה יישכחו ולא יופעלו, כמו שהיה עד עכשיו.

"הדימוי המקובל שנשמע בבתי המשפט בניסיון להצדיק חקירות כאלה הוא 'מי שיושב באולם וצועק 'שריפה' גורם לאנשים לרוץ החוצה בבהלה והם עלולים לרמוס אלה את אלה. איך מגדירים במציאות איזה הודעות עונות להגדרה הזאת?"

"הדימוי המקובל שנשמע בבתי המשפט בניסיון להצדיק חקירות כאלה הוא 'מי שיושב באולם וצועק 'שריפה' גורם לאנשים לרוץ החוצה בבהלה והם עלולים להיפגע. איך מגדירים במציאות איזה הודעות עונות להגדרה הזאת?"

תגובת המשטרה

מהמשטרה נמסר: "אנו עדים להפצת הודעות כזב הנשלחות על ידי אזרחים, ונחזות להודעות רשמיות מטעם הגורמים הרלוונטיים. מדובר במעשה שגורם ללחץ, בלבול וחרדה בקרב מקבלי ההודעות, עד שאלה פונים לרשויות לברור, דבר המכביד גם כך על הרשויות השונות בפעילות השוטפת בתקופה כה רגישה. הגופים השונים נאלצים לתת מענה לעשרות פניות של אזרחים מודאגים שלא לצורך. הפצת הודעות שווא עשויות להעלות לכדי עבירה פלילית, ואף משום ביצוע עוולה אזרחית כלפי נשוא הידיעה הכוזבת.

"משטרת ישראל תפעל במקצועיות ובנחישות מתוך כוונה למצות את החקירה כלפי כל מי שיבחר להפיץ הודעות שקריות שיש בהן להונות ולזרוע בהלה בקרב הציבור הרחב או לבצע עבירות פליליות אחרות. אנו קוראים לכלל הציבור, לנהוג באיפוק ובאחריות. חל איסור מוחלט על הפצה ושרשור הודעות פייק ניוז. הודעות רשמיות מופצות רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך, ובאתר משרד הבריאות".

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה לידיעה.

עוד 1,279 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה