נתוני שירות התעסוקה חושפים את המצב הקשה במשק

91 אלף ממפוטרי הקורונה לא יקבלו דמי אבטלה, אלא 2,500 שקל הבטחת הכנסה

חלק ניכר מהעובדים שפוטרו או יצאו לחל"ת זכאים להבטחת הכנסה של 2,500 שקל בחודש בלבד ● אנשי המכירות, מנהלי החשבונות, המזכירים והמזכירות והנהגים החלו לחזור לעבודה ● העובדים הכלליים ועובדי החינוך עדיין בבית ● מספר הישראלים שחזרו לעבוד לא ידוע, אך 12% מהם הפכו למובטלים ולא יחזרו לעבודה, וההערכה היא שמספרם של אלה יגדל ● מחצית מהמפוטרים והעובדים בחל"ת צעירים עד גיל 34, רבים מהם ערבים וחרדים ● אילת נפגעה הכי קשה

אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
אילוסטרציה

בזמן שהעובדים המקצועיים החלו לחזור לעבודה עם פתיחת המשק, העובדים הלא-מקצועיים ועובדי החינוך שאינם מועסקים כמורים עדיין מובטלים. כך עולה מנתונים חדשים שפרסם אחר הצהריים (א׳) שירות התעסוקה.

מאז הטלת ההסגר בישראל, באמצע מרץ, נרשמו בשירות התעסוקה מיליון דורשי עבודה, שהעלו את מספר המובטלים בישראל משפל של 138,600 בחודש מרץ ל-1.15 מיליון באפריל – שיא של כל הזמנים, לא כולל כ-300 אלף עצמאים שהפכו למובטלים גם הם. כ-850 אלף עובדים פוטרו והוצאו לחופשות ללא תשלום בחודש מרץ, וכ-180 אלף נוספים פוטרו באפריל עם העמקת ההסגר. מדובר בעלייה החדה ביותר אי-פעם במספר דורשי העבודה, שטיפס מ-3.4% לכ-26.7%.

מנתוני שירות התעסוקה עולה כי "מובטלי הקורונה" הגיעו כמעט מכל הענפים והתחומים במשק, אבל הענפים הנפוצים ביותר היו עובדים כלליים, שהיוו 9% מהמפוטרים החדשים, עובדי הוראה שאינם מורים, שהיוו כ-8%, עובדי מכירות שהיוו 5.6% מהמפוטרים, עובדים בענף המסעדנות והמזון שהיוו 3.8%, עובדי תחבורה שהיוו כ-3%, עובדי תעשייה – 2.7% ומזכירים ומזכירות – 2.6%.

בחודש מרץ, רק 6.3% מדורשי העבודה החדשים נרשמו כמובטלים, והיתר נרשמו כעובדים בחופשה ללא תשלום. באפריל, 11.8% מדורשי העבודה היו חדשים, ויותר מ-100 אלף איש נרשמו כמובטלים. הסיבה לעלייה הזו היא שעסקים רבים שנסגרו בזמן ההסגר קרסו ולא ייפתחו שוב, ולעובדים אין מקום לחזור אליו.

באפריל 11.8% מדורשי העבודה היו חדשים, ויותר מ-100 אלף איש נרשמו כמובטלים. הסיבה לעלייה הזו היא שעסקים רבים שנסגרו בזמן ההסגר קרסו ולא ייפתחו מחדש, ולעובדים אין מקום עבודה לחזור אליו

בין העובדים שחזרו לעבודה בשלושת השבועות האחרונים בולטים אנשי המכירות, שמהווים 13.5% מכלל החוזרים לשוק העבודה; מנהלי חשבונות שהיוו רק כ-2% מאלה שהוצאו לחל"ת, אך מהווים 8.4% מהחוזרים; מזכירים ומזכירות שמהווים כ-7% מהחוזרים לעבודה; ונהגים – 7%; כ-5.5% מעובדי ההוראה והתעשייה חזרו לעבוד; וכן כ-5% מהעובדים הכלליים, שהם החלשים ביותר.

האבטלה בענף החינוך בולטת על רקע מצוקת כוח האדם במערכת, שנאלצה לפצל את הכיתות והגנים ולהחזיר תלמידים רק בחלק מהימים, לנוכח העובדה שאין מספיק מורים וגננים וגננות שיכלו לאפשר לימודים בכיתות מפוצלות.

מורה מלמדת את תלמידיה מביתה במבשרת ציון בעקבות מגפת הקורונה, 19 באפריל 2020 (צילום: פלאש 90)
מורה מלמדת את תלמידיה מביתה במבשרת ציון בעקבות מגפת הקורונה, 19 באפריל 2020 (צילום: פלאש 90)

בשירות התעסוקה מודים כי אינם יודעים כמה עובדים בדיוק שבו לעבוד עם הסרת הסגר ההדרגתית. בימים האחרונים של אפריל שוב לעבוד 17,986 מהעובדים שיצאו לחל"ת. מהשירות נמסר כי מאז תחילת מאי הודיעו כ-30 אלף עובדים נוספים על חזרה לעבודה, כך שמספר החוזרים הרשמי נאמד ב-48 אלף.

בשירות התעסוקה מעריכים שהמספר האמיתי של העובדים שחזרו לעבודה בשבועיים האחרונים גבוה פי כמה, אך להערכתם חלקם לא הספיקו לדווח על חזרתם לעבודה, או לחלופין, בחרו שלא לדווח על כך. בשירות התעסוקה לא ידעו להשיב לנו בכמה מהמקרים מדובר בעובדים שהמעסיקים שלהם לא מעדכנים את הביטוח הלאומי על חזרתם לעבודה, כדי לפגוע בזכויותיהם הסוציאליות.

בשירות התעסוקה מעריכים שהמספר האמיתי של העובדים שחזרו לעבודה בשבועיים האחרונים גבוה פי כמה, אך להערכתם חלקם לא הספיקו לדווח על חזרתם לעבודה או לחלופין בחרו שלא לדווח על כך

בשירות התעסוקה מעריכים כי שיעור האבטלה יישאר גבוה בחודשים הקרובים, וימשיך לעמוד על יותר מ-10%, בגלל מצב המשק.

בחודש אפריל נמצא כי מתוך סך דורשי העבודה, מיליון ו-60 אלף הם תובעי דמי אבטלה לאחר עלייה של כ-16% ממרס, שבו היו 913.9 אלף תובעי דמי אבטלה. 91.1 אלף מבין דורשי העבודה מוגדרים כ"תובעי הבטחת הכנסה".

מדובר במובטלים ועובדים בחל"ת שאינם עומדים בקריטריונים לקבלת דמי אבטלה, בגלל שלא עבדו חלק מהזמן ומסיבות נוספות, ויצטרכו להתקיים אך ורק מקצבת הבטחת הכנסה שגובהה 2,500 שקל בחודש. יצוין כי  הקריטריונים לקבלת דמי אבטלה רוככו עם הטלת ההסגר, אך הוקשחו בהמשך  בשירות מעריכים כי מספר המפוטרים שזכאים רק לקצבת הבטחת הכנסה ימשיך לגדול.

אין מענה מתאים לתעסוקת צעירים

עוד עולה מדוח התעסוקה כי באפריל נרשמו בשירות התעסוקה יותר גברים מנשים. שיעור הנשים היה נמוך יחסית, ועמד על 48.7% מהמפוטרים והיוצאים לחל"ת. זאת, לאחר שמרץ היה יוצא דופן בשיעור הנשים שנרשמו בו – 57.2%.

מרבית הנרשמות לשירות התעסוקה במרץ מועסקות בענף החינוך ההוראה וההדרכה, ובאפריל גדל חלקם של ענפים אחרים בתמהיל הנרשמים. שירות התעסוקה מתריע כי העיכובים בפתיחת מוסדות החינוך והלימוד עלולים להקשות על שילובן מחדש של נשים בשוק התעסוקה.

הצעירים ממשיכים להיות הקבוצה הנפגעת הגדולה ביותר: הצעירים עד גיל 34 היוו יחד 47.8% מכלל הנרשמים בלשכות באפריל. בשירות מדגישים כי אין מענה מתאים לצעירים, בעיקר לנוכח ניתוק הזיקה לשוק העבודה והיעדר כישורים הולמים, וכי העובדה הזו עלולה לפגוע בשוק העבודה הישראלי בשנים הבאות.

45% מתושבי אילת פוטרו או הוצאו לחל״ת

עם זאת, באפריל חלה עלייה בשיעור הנרשמים מבין קבוצת הגיל המבוגרת, מגיל 55 ומעלה, שמהווה 16.9% מהמפוטרים והיוצאים לחל"ת, לעומת 14.8% במרץ. בגילאי 54-35 נרשמה ירידה בנרשמים, מ-37.2% במרץ ל-35.3% באפריל.

מספרם של הנרשמים החדשים בלשכות שאינם יהודים – מוסלמים, נוצרים ודרוזים – היה גבוה משמעותית מאשר בדרך כלל, ועמד על רבע מהנרשמים.

היישוב שנפגע יותר מכל יישוב אחר במרץ ובאפריל היה אילת, ש-45.6% מתושביה פוטרו או הוצאו לחל"ת עקב חיסול ענף התיירות.

היישובים עם שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר אחרי אילת ממשיכים להיות במגזר החרדי – בית"ר עילית (45.5% באפריל), מודיעין עילית, בני ברק ובית שמש, וערים במגזר הערבי – נצרת ואום אל פחם.

"מצב זה מעיד על הפגיעה דווקא בקבוצות האוכלוסייה שבקידומן הושקעו מרבית המשאבים בשנים האחרונות. ללא מענה מתאים לקבוצות אלו, המצב הנוכחי עלול לשחוק את ההישגים שאליהן הן הגיעו", מדגישים בשירות התעסוקה.

בשירות התעסוקה מעריכים כי בשלב הראשון אחרי פתיחת המשק תהיה חזרה של אלפי אנשים לשוק העבודה. בשלב השני יגיעו גלי שיקום ופגיעה – תהליך שיקום שאינו לינארי, שילווה בגלים של הטבות והרעה בתנאי המשק, הן כתוצאה מהמצב בישראל והן כתוצאה מהמיתון הגלובלי.

חזרתם של עובדים רבים, במיוחד מקרב הקבוצות המוחלשות, תימשך זמן רב, לצד ענפים כמו התרבות, ובמיוחד התיירות, שנפגעו בצורה הקשה ביותר.

חזרתם של עובדים רבים, במיוחד מקרב הקבוצות המוחלשות, תימשך זמן רב, לצד ענפים כמו התרבות ובמיוחד התיירות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מכללי הריחוק החברתי

לדברי מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, "השירות נערך עם תכנית מקיפה המתאימה לשלושת התרחישים הצפויים, כפי שפורטו בדוח: סיוע לחזרה מהירה של יוצאי החל"ת לעבודה, היערכות לגלי אבטלה נוספים בעתיד הקרוב, ומענה להימשכות האבטלה לאורך זמן על ידי חיזוק כישורי העובדים בשוק המשתנה".

"להערכתנו, עם חזרת מסגרות החינוך בימים הקרובים, נראה תנועה גדולה עוד יותר של חוזרים מחל"ת, וזה הזמן לעודד את המעסיקים בקשת רחבה ככל הניתן של ענפים להשיב את עובדיהם מחל"ת. עם זאת, ברור כי המשבר בעיצומו, וצפוי להביא לגלי הדף נוספים בעתיד הקרוב, כולל עליה בשיעורי המפוטרים".

עוד 957 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה