• פריחה במצפה אופיר (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • מבוא חמה (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • הנוף מיער שווייץ (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • תל מוטילה (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • טבריה (צילום: אסף בן-צבי)
  אסף בן-צבי
 • בית צידה (צילום: אסף בן-צבי)
  אסף בן-צבי
 • בית צידה (צילום: אסף בן-צבי)
  אסף בן-צבי
שמונה נקודות תצפית מהממות על הכנרת

טיול לשבת שמונה בעקבות אחת

הכנרת בשיאה, מזג האוויר סביר, הנחיות הריחוק החברתי מוסרות בהדרגה, וזוהי הזדמנות מצוינת לנסוע לטייל בצפון הארץ - עם אלכוג'ל ומסיכה ● אביבה ושמואל בר-עם מביאים שמונה נקודות תצפית נהדרות אל הכנרת, שמציעות נופים מרהיבים והיסטוריה מורכבת

גרציה מנדס נשיא, הידועה גם בשם דונה גרציה, הייתה אחת מהנשים העשירות באירופה במאה ה-16. גרציה, שנולדה ב-1510 למשפחת אנוסים בפורטוגל, התחתנה עם דודה העשיר בגיל 18. כשהוא מת פחות מעשור לאחר מכן, היא גילתה שהותיר לה את הונו. בסופו של דבר, בעקבות מאבק משפחתי על הירושה, אחותה הלשינה עליה לרשויות והיא נכלאה על כך שהמשיכה לנהל חיים יהודים.

זה היה עידן האינקוויזיציה, זמן של סכנה גדולה עבור יהודים באירופה. כך שלאחר שדונה גרציה שוחררה מהכלא, היא שכנעה את הסולטן הטורקי לבנות מחדש את העיר שהייתה מפוארת בעבר, טבריה. שם, היא ביססה יישוב יהודי שיקלוט פליטים הבורחים מספרד ומפורטוגל, בנוסף לפעולות אחרות שלה לטובת הציבור: בניית בתי ספר ובתי כנסת, ומתן חסות לאמנות יהודית.

כך שלא מפתיע לגלות שלצד מלון על שמה, ומוזיאון ייחודי המספר את סיפורה, טבריה מתגאה גם ביער דונה גרציה עם תצפית ממנה אפשר ליהנות מנצנוץ מי הכנרת. היער הוקם ב-2010, לכבוד חגיגות 500 שנים להולדתה.

יש עשרות נקודות תצפית בטבריה וסביבתה הצופות אל הכנרת – ואין זמן טוב להגיע אליהן מאשר עכשיו (מתוך הנחה שאין מגבלות בהקשר של הקורונה בזמן שאתם יוצאים מהבית, כמובן). בתחילת השבוע, הכנרת הייתה רק 10 ס"מ מתחת לקו האדום העליון, ו-4.1 מטרים מעל לקו האדום התחתון שלה.

(עדכונים שוטפים על מפלס הכנרת ניתן למצוא באתר החמוד הזה).

אלו מספר נקודת תצפית נפלאות סביב האגם והסיפורים שמאחוריהן:

מצפה אופיר (צילום: שמואל בר-עם)
מצפה אופיר (צילום: שמואל בר-עם)

1

מצפה אופיר

כביש 789, צפון-מזרח לקיבוץ עין גב; נגיש לכיסא גלגלים

בגובה של קרוב ל-480 מטרים, מעל למי הכנרת, הנקודה הזו שימשה כעמדה של צלפים סורים מ-1948 ועד לכיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים. באביב ניתן לראות כאן את פריחת אירוס ארם נהריים בצבעים עזים של ורוד וסגול. מצפה אופיר פותח על ידי ג'ימי שעל מהמושב הקרוב גבעת יואב, כאנדרטה לבנו אופיר, שמת ממחלה בגיל 16. 16 עצי זית, שנשתלו במקום, מסמלים את שנות חייו. מתחת לתצפית ניצבים קיבוץ עין גב והגן הלאומי כורסי, עם טבריה וההרים של הגליל התחתון בצד השני של המים. והטוב מכולם, נוף של כל הכנרת במבט אחד.

הנוף ממצפה לוי אשכול (צילום: שמואל בר-עם)
הנוף ממצפה לוי אשכול (צילום: שמואל בר-עם)

2

מצפה לוי אשכול

בתוך יער לוי אשכול במושב מנחמיה

מונומנט בולט למדי לזכרו של ראש הממשלה לוי אשכול, הנישא מעל גבעה עם נוף עוצר נשימה של בקעת הירדן, רמת הגולן, הרי גלעד, שדות מוריקים וקצהו של אגם הכנרת. בונוס נוסף: אם יושבים על המעקה אפשר לראות חלק ממאות אלפי הציפורים הטסות בשמי המדינה בכל שנה – בגובה העיניים.

הנוף ממצפה השלום (צילום: שמואל בר-עם)
הנוף ממצפה השלום (צילום: שמואל בר-עם)

3

מצפה השלום

ביציאה מכביש 98 מדרום לקיבוץ כפר חרוב; נגיש לכיסא גלגלים

מ-1948 עד 1967, חיילים סורים הפציצו יישובים סביב הכנרת ממוצבים מבוצרים ברמת הגולן הנמצאים ישירות מעל לאגם. ביום אחד בלבד, הם ירו מעל 300 פגזים לקיבוץ עין גב שמתחתם. בעוד שמספר מוצבים סורים הפכו לאתרי זיכרון, אחד מהם – מצפה השלום – הפך לתצפית נהדרת. משביל הנוף אפשר לצפות בכל הכנרת. בזמן שאתם צופים במים, שימו לב כמה ירוק ועשיר חופה הדרומי.

מצפור בית צידה (צילום: שמואל בר-עם)
מצפור בית צידה (צילום: שמואל בר-עם)

4

מצפור בית צידה

מזרח למעלה גמלא על כביש 869; נגיש לכיסא גלגלים

נקודת התצפית, המוקדשת לזכרו של דני קסטן, לשעבר יו"ר איגוד הכדורסל הישראלי והחברה הממשלתית לתיירות, ממוקמת 110 מטר מעל לגובה המים. היא צופה אל החלק הצפוני המנצנץ של הכנרת, ואל בקעת בית צידה העשירה במים. שפע האדמה והמים, הנסחפים על ידי נהר הירדן ונחלים אחרים, הפכו את האזור לפורה במיוחד. קל לזהות את הר תבור והגבעות של הגליל התחתון ממול, ומצפון ניתן לרוב לראות את החרמון. ב-1976, האו"ם השווה את הציונות לגזענות. בתגובה, ראש הממשלה יצחק רבין החליט לבנות ישובים חדשים ברמת הגולן. אחר מהארבעה היה מעלה גמלא, ממש מתחת לתצפית.

מבוא חמה (צילום: שמואל בר-עם)
מבוא חמה (צילום: שמואל בר-עם)

5

מבוא חמה

בתוך יער מבוא חמה, ליד קיבוץ מבוא חמה; נגיש לכיסא גלגלים.

עד 1967, חיילים סורים שבסיסים היה ביישוב תאופיק ברמת הגולן, ירו שוב ושוב אל מתיישבים החיים בקיבוץ תל קציר מתחתם. היום, פארק נהדר עומד פחות מ-500 מטרים מהישוב הנטוש. הפארק נבנה סביב עין עקוב, מעיין עם מים זורמים באטיות. הפארק השליו, הממוקם ביער מבוא חמה, כולל גשר להולכי רגל, צמחיית נחלים בשפע, ומגוון של עצים. ביניהם: ערבת בבל, תמר, זית, אשל, אורן קנרי ומספר זנים של אקליפטוס. מעל לכל, תוכלו ליהנות מנופים נהדרים של בקעת הירדן, מורדות הגולן והכנרת. עשרות שולחנות פיקניק מפוזרים בפארק, ושביל נגיש לכיסאות גלגלים מוביל לשולחן שעוצב במיוחד כדי להיות נגיש.

יער שווייץ (צילום: שמואל בר-עם)
יער שווייץ (צילום: שמואל בר-עם)

6

יער שווייץ

כביש הנוף 90; מצפון לצומת כנרת

במשך אלפי שנים, בכל פעם שירדו גשמים בגבעות שמעל לטבריה, אדמה וצמחיה היו מחליקות בירידות החדות לכיוון העיר. לבסוף, ב-1982, החלו לנטוע את 200 אלף העצים הראשונים מעל לטבריה, עם שימוש בצמחים בעלי מערכת שורשים כפולה שהתאימו היטב לאדמה, וחסמו את המורדות עם חומות אבן נמוכות. כיום, הגבעות שמעל לטבריה ידועות בתור יער שווייץ, והן מכוסות במגוון רחב של צמחים וציוד פנאי. בין הצמחים והעצים תמצאו כסיה, רוזמרין, חרוב, אלת המסטיק, ניצת הוורד ים תיכונית וברוש. התוצאה מפוארת, ומציעה גם נוף נפלא.

תל מוטילה (צילום: שמואל בר-עם)
תל מוטילה (צילום: שמואל בר-עם)

7

תל מוטילה

נקודת תצפית בתוך מושב אלמגור; נגיש לכיסא גלגלים

לאחר מלחמת העצמאות, שטחים ממזרח לנהר הירדן והכנרת הוגדרו כאזורים מפורזים. בתחילת מאי 1951, כוחות סורים לבושים בבגדים אזרחיים נעו לאזורים ההם, והשתלטו על 3 נקודות שולטות מעל לכביש המוביל צפונה מטבריה. אחת מהגבעות הייתה תל מוטילה. מה-2 במאי ועד ה-6 במאי, קרבות קשים התרחשו בין הסורים לחיילים ישראלים. לבסוף, ישראל השתלטה על הגבעות. מהאנדרטה היפה, המנציחה 41 חיילים שנהרגו כאן בקרב, יש נוף מדהים של הכנרת.

עין פוריה (צילום: שמואל בר-עם)
עין פוריה (צילום: שמואל בר-עם)

8

עין פוריה

על כביש 90, כביש 7677 בכיוון של יער שווייץ ופוריה

עד 1992, עין פוריה היה עוד סבך גדול של עשבים עם מעיין סתום. באותה שנה, מובטלים מטבריה ומיישובים סמוכים גויסו כדי לפנות את הצמחייה ולנקות את המעיין. התוצאה היא אתר מקסים שבו אפשר להירגע, והמים המעט מלוחים שלו זורמים כל השנה. מדובר גם באתר פיקניק נהדר, עם גשרים מהנים להולכי רגל, תעלות, שולחנות אבן אטרקטיביים, ועצי תמר ודקל מעין גדי.

 

עוד 869 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה