המתקפות על מנדלבליט הן חלק משיטת נתניהו

זוהי שיטת נתניהו: למצוא את הצד הפגיע באנשים, להציבם במקומות שבהם הם עשויים להועיל לו, ובמקרה שהם פועלים בצורה שונה מהמצופה - לנצל את החולשה והפגיעות ● המקרה של היועמ"ש הוא מקרה מובהק של השיטה הזו, ובוודאי אינו היחיד ● פרשנות

אביחי מנדלבליט (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
אביחי מנדלבליט

פחות משבועיים לפני תחילת משפטו של בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הכוונת. המאשים, החתום כיועץ המשפטי לממשלה על כתב האישום נגד ראש הממשלה – לראשונה בתולדות המדינה – הופך לנאשם. לפחות בזירה הציבורית. גייסותיו של נתניהו כבר בעיצומו של הקמפיין הדורש את ראשו של מנדלבליט, לפחות מטאפורית.

האשמה נגד מנדלבליט נעוצה בחשדות שהתעוררו כלפיו, נוכח התנהלותו בתקופה ששימש הפרקליט הצבאי הראשי, בפרשת הרפז-אשכנזי. ב-2010 מנדלבליט היה הפצ"ר, גבי אשכנזי היה הרמטכ"ל, ובעת שפרצה לעולם פרשת הרפז, שנקראה בתחילה "פרשת מסמך גלנט", חיפש היועץ המשפטי לממשלה באותה עת, יהודה וינשטיין, את המסמך בנרות.

אף שאשכנזי שיתף את מנדלבליט בעובדה שהמסמך מצוי בידיו, הפצ"ר המתין עוד 24 שעות לפני שעדכן בדבר את לשכת היועמ"ש. בנוסף, כעת מתברר שהוא גם שוחח עם אשכנזי והבטיח לו שידאג לו מול אנשי משרד המשפטים, כך שאשכנזי לא ייפגע.

אביחי מנדלבליט, אז הפרקליט הצבאי הראשי, ב-26 באוגוסט 2010 (צילום: קובי גדעון/פלאש90)
אביחי מנדלבליט, אז הפרקליט הצבאי הראשי, ב-26 באוגוסט 2010 (צילום: קובי גדעון/פלאש90)

ב-2014 נחקר מנדלבליט באזהרה במסגרת פרשת הרפז, בחשד לעבירות של שיבוש מהלכי משפט ומרמה והפרת אמונים, אך בסופו של דבר החליט וינשטיין במאי 2015 לסגור את התיק נגד מנדלבליט.

גייסותיו של נתניהו בפוליטיקה ובתקשורת מביעים כעת זעזוע מהתנהלותו של מנדלבליט וטוענים שעליו להתפטר / לצאת לנבצרות / למחוק את כתב האישום נגד נתניהו. אך הזעזוע הזה הוא מלאכותי: נתניהו ידע הכול בזמן אמת.

גייסותיו של נתניהו מביעים כעת זעזוע מהתנהלותו של מנדלבליט וטוענים שעליו להתפטר או לצאת לנבצרות. אך הזעזוע הזה הוא מלאכותי: נתניהו ידע הכול בזמן אמת

הוא זה שהחליט ב-2013 למנות את מנדלבליט למזכיר הממשלה, והוא זה שדחף ב-2015 את מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. לא למרות החשדות שהתעוררו כלפי התנהלותו של מנדלבליט, אלא בגללם.

זוהי שיטת נתניהו. למצוא את הצד הפגיע באנשים, להציבם במקומות שבהם הם עשויים להועיל לו, ובמקרה שהם פועלים בצורה שונה מהציפייה מהם – לנצל את החולשה והפגיעות. המקרה של מנדלבליט הוא מקרה מובהק של התנהלות זו של נתניהו, אך בוודאי אינו היחיד.

ה"חומר" על מנדלבליט הוכן ליום פקודה, וכעת יוצאת התוכנית מן הכוח אל הפועל. המתקפה על היועץ המשפטי לממשלה היא המימוש של אותה תוכנית, שאותה הכין ראש הממשלה ליום סגריר, למקרה שהיועץ המשפטי לממשלה יהווה איום עליו.

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/FLASH90)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/FLASH90)

ואכן, מנדלבליט לא פעל כמצופה מ"קצין שלטון החוק" הבכיר בצה"ל. הוא לא פעל כזרועו הארוכה של היועץ המשפטי לממשלה, הוא לא פעל כמשפטן הממונה על האינטרס הציבורי, אלא יותר כעורך דינו הפרטי של הרמטכ"ל. זהו כשל מקצועי וערכי, אך הוא לא היה אמור לעמוד לדין בגינו.

כנראה שגם לא היה צריך להתמנות כיועץ המשפטי לממשלה. אדם עם כתם שכזה בתפקיד ראש מערכת אכיפת החוק בישראל יוצר בוודאי תקלה. אם בארזים נפלה שלהבת, כיצד יוכלו אותם ארזים להשליט נורמות תקינות של התנהלות ראויה על כלל המערכת המשפטית ועל השירות הציבורי בכללו?

"חובק את העולם המסורתי של הבנת החוק"

אלא שכל המידע בעניין החשדות נגד מנדלבליט, על אופן התנהלותו כפצ"ר ב-2010 במסגרת פרשת הרפז-אשכנזי, היה ידוע לנתניהו זה מכבר. הנה ההוכחות:

ההחלטה לסגור את תיקו של מנדלבליט התקבלה ב-20 במאי 2015. באותו יום שלח היועץ המשפטי וינשטיין מכתב לראש הממשלה נתניהו, ובו ביקש שהממשלה תקיים דיון בשאלת המשך כהונתו של מנדלבליט בתפקיד מזכיר הממשלה.

במילים אחרות – וינשטיין אמנם סגר את תיקו הפלילי של מנדלבליט, אבל חשב שהממצאים שעלו בחקירת המשטרה בעניין מנדלבליט מטילים ספק אם הוא ראוי להמשיך לשמש בתפקיד כה קרוב לראש הממשלה.

וינשטיין אמנם סגר את תיקו הפלילי של מנדלבליט, אבל חשב שהממצאים שעלו בחקירת המשטרה מטילים ספק אם הוא ראוי להמשיך לשמש בתפקיד כה קרוב לרה"מ

כך נכתב באותו מכתב, שנתניהו בוודאי אינו יכול לטעון שלא הכיר בזמן אמת.

"גרסתו של מנדלבליט באשר למועד שבו נודע לו על כך שאשכנזי מחזיק במסמך השתנתה מספר פעמים"…

"גם באשר לשאלה מדוע נמנע מלהנחות את אשכנזי למסור את המסמך לאלתר לרשויות אכיפת החוק, השתנתה גרסתו של מנדלבליט"…

"בהינתן תפקידו, מעמדו, מעורבותו בחקירה ומודעותו לרגישותה הציבורית, הייתה בעייתיות מסוימת בהתנהגותו המתוארת של מנדלבליט"…

"התנהלותו של מנדלבליט בעדותו בפני מבקר המדינה ובחקירתו במשטרה הייתה בעייתית יותר"…

"ניסה להצדיק את התנהגותו המקורית גם במחיר של היתפסות לאמירות שקשה לא לראות בהן משום אמירות החוטאות לאמת".

אגב, הממשלה מעולם לא קיימה את הדיון הזה בשאלת "התאמתו הערכית-נורמטיבית" של מנדלבליט להמשיך ולכהן בתפקיד מזכיר הממשלה. במקום זה הוא קיבל בעיטה למעלה – והומלץ כמועמד היחיד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

ועדת גרוניס החליטה שאין ביכולתה לעבד את המידע הנוגע לחשדות הפליליים שהתעוררו נגד מנדלבליט, וכי פרשה זו לא תילקח במניין שיקוליה. בג"ץ העדיף לראות בכך החלטה אקטיבית של הוועדה שהפרשה אינה פוסלת אותו מתפקיד היועמ"ש (גילוי נאות: הח"מ ייצג את אחת העותרות בעתירה לבג"ץ נגד מינוי מנדלבליט ליועמ"ש).

יהודה וינשטיין ואביחי מנדלבליט עושים חפיפה, ב-31 בינואר 2016 (צילום: קובי גדעון/לע״מ)
יהודה וינשטיין ואביחי מנדלבליט עושים חפיפה, ב-31 בינואר 2016 (צילום: קובי גדעון/לע״מ)

ב-3 בינואר 2016 התכנסה ממשלת ישראל כדי לאשר את המלצת שרת המשפטים איילת שקד על יסוד המלצת ועדת האיתור בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס אשר גרוניס, למנות את מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה.

זה מה שהיה לשקד לומר על מנדלבליט באותה ישיבה:

"התכונות הנדרשות לתפקיד [היועמ"ש] מבחינה אישית: מחויבות עמוקה מצד המועמד לשלטון החוק ולאינטרס הציבורי. הוא צריך להיות בעל יושר אישי ונאמן לערכי היסוד של המדינה … בתור ראש התביעה הכללית הוא צריך לקבל החלטות, לפעמים קשות, על העמדה לדין של אישים רמי דרג, ועליו להיות בעל עמוד שדרה חזק ויכולת לפעול ללא מורא … אני באמת חושבת שכל מי שמכיר את ד"ר מנדלבליט יודע שהוא ניחן בתכונות האלה".

שרי הממשלה שהשתתפו בדיון "העלו על נס", כמתואר בסיכום הישיבה, "את סגולותיו האישיות של המועמד, כמו צניעותו, יושרו האישי, יושרתו המקצועית, היותו ענייני בהחלטותיו ושהחוק והאמת הם נר לרגליו".

וכך אמר נתניהו באותו דיון:

"אני חושב שאבי מנדלבליט הוא מועמד ראוי … הוא גם חובק את העולם המסורתי של הבנת החוק, אכיפת החוק ושלטון החוק, אבל הוא גם נטוע בעולם המתהווה של התקפות משפטיות על מדינת ישראל, ולכן הוא ראוי במיוחד גם מהטעם הזה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כתבה שכולה חוסר היגיון, שקר וחצאי אמיתות: מה ז"א ויינשטיין סגר את התיק נגד מנדלבליט אבל חשב שיש ספק אם הוא ראוי, אם יש ספק, וויינשטיין לא חייב לסגור את התיק אלא יכול להמשיך לחקור. הכת... המשך קריאה

כתבה שכולה חוסר היגיון, שקר וחצאי אמיתות:
מה ז"א ויינשטיין סגר את התיק נגד מנדלבליט אבל חשב שיש ספק אם הוא ראוי,
אם יש ספק, וויינשטיין לא חייב לסגור את התיק אלא יכול להמשיך לחקור.

הכתב מציין שמנדלבליט היה המועמד היחיד, אבל לא נתניהו הביא למצב הזה,
אלא וועדת האיתור ,שלנתניהו אין גרם השפעה בה. בסוף הכתבה נתניהו מצוטט כמתלהב מהתאמתו של מנדלבליט לתפקיד, זה רק מוכיח שנתניהו באמת חשב שהוא מתאים לתפקיד.

דבר נוסף – הכתבה בנויה על אמירה המוצגת כאקסיומה. כדי להאמין לה, חייבים להניח מראש את מה שהכתבה רוצה להוכיח – שנתניהו אשם בתיקים שלו.
אם נתניהו אשם – אז הכתבה לא מוסיפה לנו כלום – אם הוא מושחת, מה זה משנה האופן שבו הוא פועל. ואם נתניהו לא אשם – אז כל הכתבה שטויות.

ובאותו היגיון, אם חוסר ניקיונו של מנדלבליט היה ידוע לכתב, כפי שמשתמע מהגילוי הנאות, למה הוא לא טרח ליידע אותנו כל התקופה שמנדלבליט בדק את תיקי נתניהו, או כל התקופה האחרונה שבימין דרשו (ועדיין דורשים) לחשוף את קלטות מנדלבליט, רק עכשיו כשכולם יודעים שמנדלבליט נמצא בניגוד אינטרסים בנוגע לתיקי נתניהו אז הוא מספר לנו את זה? זה ממש לא ישר.

דעתי היא שתיקי נתניהו רעועים מאוד, וכל תפקידם היה להכפיש את נתניהו לפני הבחירות. כל שופט (סביר) יוציא את נתניהו זכאי מהתיקים האלו.

חסרה במאמר אמירה כי הבטחות/האשמות כלפי מנדלבליט באים מראש הממשלה נאשם בכתבי אישום חמורים ולכן יש לשאול או לומר כי מעמדו להדיח אדם שחטא למלכות על סמך חשדות בדוקים אינם יכולים להתקיים בחב... המשך קריאה

חסרה במאמר אמירה כי הבטחות/האשמות כלפי מנדלבליט באים מראש הממשלה נאשם בכתבי אישום חמורים ולכן יש לשאול או לומר כי מעמדו להדיח אדם שחטא למלכות על סמך חשדות בדוקים אינם יכולים להתקיים בחברה הנשענת על החוק וזאת מההנחה הפשוטה של זכות החפות עד פסק דין סופי וחלוט. אי העמדת שני הצדדים במקום שווה גם כהערה, זוהיא הצטרפות למקהלת הנאשם

עוד 876 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה