נפתלי בנט (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
כך חתר בנט כל הדרך אל האופוזיציה

ממשלת צללים של איש אחד

פרשנות

מרגע שהתפרצה מגפת הקורונה בישראל, מיצב את עצמו נפתלי בנט כשר הבריאות האלטרנטיבי ● בזמן שנתניהו נאם, בנט השיב על שאלות בפייסבוק ● כשנתניהו הפריח הבטחות, בנט שלח חיילים עם חמגשיות ● וכשנתניהו שלף שקפים, בנט הציג לוח מחיק וטוש ● אם הימר שמתקפת היח״צ הזו תוביל אותו למשרד הבריאות - הוא נכשל בגדול ● האם בנט הוא חתרן בלתי נלאה או מנהיג אחראי? חברים ויריבים מאמינים שהוא גם וגם ● עכשיו, באופוזיציה, יהיה לו די זמן להתבגר

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, יו"ר ימינה נפתלי בנט יתיישב היום, לראשונה בקריירה הפוליטית שלו, על ספסלי האופוזיציה ומחוץ לממשלתו החמישית של בנימין נתניהו. בכך תסתיים, לעת עתה, סאגה ארוכת שנים של יריבות אישית וחוסר-אמון הדדי, שהגיעה לשיא חדש בחודשיים האחרונים, במהלך משבר הקורונה.

מרגע שהמגפה התפרצה בישראל, ימים ספורים אחרי הבחירות ב-2 במרץ 2020, בנט מיקם את עצמו כשר הבריאות האלטרנטיבי של מדינת ישראל והמסבירן הלאומי. וכל זה, בזמן שהוא מכהן כשר הביטחון שנתניהו לא רצה בו. אם בנט לקח הימור בחודשים הללו שצעדיו יחזקו את מעמדו כשותף נאמן ושר בכיר אצל נתניהו – ההימור נכשל. שלא לומר חזר נגד יו"ר ימינה כבומרנג.

מוקדם יותר קיימנו ישיבת הפקת לקחים של מערכת הביטחון וצה״ל בהתמודדות עם משבר הקורונה, לקראת אפשרות של התפרצות שנייה בחורף…

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום רביעי, 13 במאי 2020

כלפי חוץ, לפחות, לא ניכר בבנט שהכיר בכישלון גם ברגעים האחרונים של כהונתו. השבוע עוד המשיך בתדרוך הקבוע שלו, "עדכון קורונה בגובה העיניים", כאילו אוטוטו הוא מקבל את תיק הבריאות, כפי שדרש.

בתדרוכים הללו – מספרן 19 מאז החל המשבר, בממוצע פעמיים בשבוע – ניסה בנט למצב את עצמו כתמונת-מראה כמעט אנרכיסטית אל מול התדרוכים הקבועים של נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב. כשנתניהו מסר הצהרות ונאם נאומים, בנט הבטיח לענות "על כל השאלות, גם של מאזינים מהבית"; כשנתניהו שיחרר הבטחות שלא התגשמו, בנט התחייב לתת תמונת מצב כנה ופתוחה בלי ספינים. ומול המצגות וגינוני המלכות של נתניהו, בנט הלך על טוש ולוח מחיק.

במילים אחרות, מול חברת ההיי-טק הדשנה והמסואבת שנקראת "ממשלת ישראל", שר הביטחון של אותה ממשלה ביקש לשדר דימוי של סטרטאפיסט צעיר, פרוע ואנרגטי. זה שאומר את האמת לציבור, בזמן שכולם מסביב משקרים. בממשלה שמנותקת מהעם, הוא יהיה השר המגניב שמדבר בגובה העיניים ואומר לחבר׳ה, "אל תתקרבו לסבא וסבתא".

"המשימה של ממשלת החירום שקמה הוא להקים מערך חירום לפנדמיה", פתח בנט את התדרוך האחרון, ומשם עבר מיד לביקורת ישירה נגד ראש הממשלה עצמו: "חשוב מאד שכל הזמן נשווה עצמנו למדינות דומות אלינו. אני יודע שיש מי שאוהב להשוות אותנו למדינות הקשות ביותר כמו בלגיה, ששם יש הרבה מאד מבוגרים והגיל החציוני מאד גבוה, האוכלוסייה בוגרת. בישראל מזג האוויר חם והאוכלוסייה צעירה".

בנט המשיך והציג את תכנית הקרב המפורטת שהכין לחודשים הבאים: "אני חושב שנעשו פעולות נכונות בתחילת הדרך, אבל המשימה החשובה ביותר היא להיערך עם מערך חירום לגל שני שיכול להתחיל בסוף ספטמבר מבלי שנצטרך שוב לסגור את מדינת ישראל. (צריך) לנצח את הקורונה מבלי לפגוע בכלכלה ובחינוך, רק עם התנהגות נאותה של האזרחים. איך אפשר לעשות דבר כזה? אסביר עכשיו".

בנט משך אליו הלוח המחיק הרועד על-גלגלים ושירטט מתווה רפואי מפורט לטיפול עתידי במחלה, שכלל התייחסות לקופות החולים היישוביות, למערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות, לרכש ריאגנטים, להכשרת והשמשת מעבדות, מעקב אחר סימפטומים, ועוד.

הוא תיאר מערך כוח אדם שלם: 2000 "חוקרי קורונה" בחירום, 5000 "מלווי נשאים", 10 "צוותי התנפלות במילואים", "חוזים למלוניות בידוד בחירום", "מערך בדיקות סרולוגיות". "עד עכשיו העסק הזה לא מתרומם", הבהיר בנט, כשלוגו "משרד הביטחון" מהדהד מאחוריו.

מעקב אחרי ציוציו היומיומיים של בנט בטוויטר, הכוללים מלוא-הטנא רהב על הצלחותיו, קורטוב מחיאות כפיים לצבא האדיר שלנו ופרץ בלתי-פוסק של יוזמות ורעיונות, משאיר הרחק מאחור את מבוכת ההסברה של מערכת הבריאות המסורבלת. "אחריות נוטלים, לא מקבלים", הכריז עם פרוץ המשבר, ומכאן והלאה החליט שהוא קצין המבצעים של המחלה.

אחריות לוקחים; לא מקבלים. **הרבה שאלו אותי:״מה צה״ל ומשרד הביטחון קשורים בכלל למשבר הקורונה?״. מיד עם פרוץ הקורונה…

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום שישי, 1 במאי 2020

בסוף מרץ התגאה כיצד מנהל הרכש במשרד הביטחון הסב פס ייצור טילים לפס ייצור של מכונות הנשמה; יממה אחר כך הכריז על 350 מורות חיילות המטפלות בילדים של צוותי הרפואה ועל הקדמת מענק המילואים; כמה שעות אחר כך שיבח את הישראלים ש"התמידו בריחוק מסבא וסבתא", ועל אף שהדגיש שישראל נמצאת בשיעורי תמותה "מאד מאד נמוכים" – נמנע בעקביות מלאזכר את פעולות משרד הבריאות או הממשלה כדי להגיע לשם.

בימים שלאחר תחילת הסגר, הפכה הקורונה בידי שר הביטחון למבצע צבאי לכל דבר, כזה שאינו קשור בשום צורה ואופן למשרד הבריאות או לממשלה. כל הפעולות שתיאר הצטיירו כלוחמת גרילה ממש, כאילו מדובר בצבא שיש לו מדינה:

"צהל יירתם לסייע לתושבי הערים", "פגשתי בחמ"ל את ראש העיר בני ברק", "צהל יוצא למשימה לחלץ את הקשישים מבני ברק", "חיילי צהל יחלקו סלי מזון ל- 350 אלף קשישים", "תודה ללוחמי הצנחנים חלק מתושבי בני ברק בכו מהתרגשות ומאושר",  "כל הכבוד לחיילי חטיבת הצנחנים, חטיבת הקומנדו, פיקוד העורף" ועוד ועוד.

המספרים של בנט עפו לכל עבר: 45 "שמרטפיות", 60 טון ציוד רפואי, 2 מיליון מנות לקשישים, ריאגנטים ל-100 אלף בדיקות, 100 מכונות הנשמה. "אני עובד מסביב לשעון, 24/7", הבהיר שר הבריאות, כלומר הביטחון, של ישראל.

אחרי שמנה את הישגיו, עבר בנט לקמפיין ממוקד נגד משרד הבריאות – ובאופן עקיף נגד ראש הממשלה עצמו – והבהיר שאי אפשר לסמוך עליהם בניהול המשבר, וכי יש להעביר את הטיפול במערך הבדיקות והחירום לידיו של הצבא:

"בשל בעיות חריפות בביצוע ובעודף בירוקרטיה, תהליך הגדלת הבדיקות יארך זמן רב מדי אם יישאר בידי משרד הבריאות … הממשלה פועלת מתוך עיוורון: הייתי בדיון שבו נציג משרד הבריאות דיבר על 5,000 נשאים ונציג אחר דיבר על 50 אלף. לממשלה אין מושג אם יש עכשיו 6,000 או 20 אלף או 200 אלף נשאים בישראל. האויב הכי גדול שלנו הוא קיבעון מחשבתי, אי-פתיחות ואיטיות הפעולה".

חתרן או מהפכן?

בנט סימן עצמו במהלך כל משבר הקורונה כפרופ' זאב רוטשטיין הלאומי של מדינת ישראל. זה שמסרב לראות את עצמו שחקן בנבחרת של כישלון, ממאן להמתין להנחיות ואישורים ומתחיל לפעול לבד בשטח כמו חייל קומנדו בודד.

אם מנכ"ל הדסה הקים מעבדה עצמאית בבית החולים – בנט יקים עשרות כאלה; אם פרופ' רוטשטיין שולח צוותים לבצע בדיקות עצמאיות בציבור – בנט ישלח את כל יחידות העילית של צה"ל אל רחובות בני ברק להשליט סדר ורוגע. אם רוטשטיין מקיים מבצעי רכש עצמאיים עבור בית החולים שלו – בנט יגייס את מערכת הביטחון כולה כדי לנצל את קשריה ברחבי העולם ולסייע בהבאה מהירה מכונות הנשמה.

אבל רוטשטיין אינו שר. חובתו הראשונית היא לשמור על בטיחותו של צוות בית החולים שהוא מנהל ועל האוכלוסייה אותה הוא משרת. בנט, לעומת זאת, הוא חבר בכיר בממשלה, חבר בקבינט ונושא באחריות כוללת. חובתו, כמובן, להעביר ביקורת על המדיניות, במיוחד בישיבות הממשלה. השאלה היא, האם בניהול מדיניות עצמאית וקמפיין נפרד לטיפול בקורונה הוא לא חותר תחת הממשלה שבה הוא מכהן?

במשרד הבריאות התבוננו במעשיו של בנט כמעט מהרגע הראשון בגיחוך מהול במרירות. בשיחות עם זמן ישראל, גורמים במערכת הבריאות תארו את מעשיו כלא פחות מחתירה מכוונת, מתוך צורך בלתי נלאה לחשיפה. לשיטתם, בנט מוכן לעשות כמעט הכל, כולל לפגוע ביכולת ההתמודדות של המערכת בשעת חירום, כדי לזכות בתשומת הלב הזו. גורמים במשרד טוענים כי הוא זרע בהלה וכאוס מיותרים דווקא בתקופה שבה נדרשת הירתמות כללית של כל הגורמים במערכת.

"הוא מתנהג כאילו הוא לא חלק מהסיטואציה אלא רק פרשן של הסיטואציה", אומר גורם בכיר במערכת הבריאות. "הוא לא חלילה חבר בקבינט ושר של המערכת העשירה והגדולה ביותר בישראל, הוא פשוט המתבונן מהצד שיודע יותר טוב מכולם".

"הוא מתנהג כאילו הוא לא חלק מהסיטואציה אלא רק פרשן של הסיטואציה. הוא לא חלילה חבר בקבינט ושר של המערכת העשירה והגדולה ביותר בישראל, הוא פשוט המתבונן מהצד שיודע יותר טוב מכולם"

אבל לפעמים הוא אפקטיבי. ההסברה שלו והשיח שהוא מייצר בגובה העיניים ממלאים חסר.

"הוא אפקטיבי כי הוא זיהה שיש פה בעיית הסברה ושנוצר ואקום בתווך שבין ראש הממשלה לבין משה בר סימן טוב, ואקום שנובע מהעדרו של שר בריאות שיודע לעשות קומוניקציה ברשתות החברתיות ברמה גבוהה. והוא נכנס לוואקום הזה ש(שר הבריאות יעקב) ליצמן הותיר. מבחינתו זה היה אוקיינוס כחול אדיר לפעולה כדי להאדיר את שמו. אין לי בעיה עם זה, אני לא מתעסק עם סוגיות פוליטיות. אבל הרבה מהדברים שהוא מדברר הן פשוט החלטות שהתקבלו בפורומים סגורים והוא לוקח עליהן את כל הקרדיט.

"מה שמפריע לי יותר מהיח"צ העצמי הוא הפעלת מקהלת הצבא האדום של הכתבים הצבאים בתדרוכים בלתי פוסקים על כמה מערכת הביטחון הייתה יכולה לטפל במשבר טוב יותר ממערכת הבריאות. 'תנו לצה"ל לנצח, תנו לפיקוד העורף את הכוח'. מדובר פה במשבר מורכב, קשה, מתמשך. אז הבאת את הקומנדו לבתר את בני ברק, או את הצנחנים לקרב דו-צדדי בבתי האבות. יופי של פוטו-אופ, אבל זה התפקיד של הקומנדו? תסכים איתי שאת חלוקת המזון למבודדים יכולות לעשות גם בנות השירות הלאומי".

"אז הבאת את הקומנדו לבתר את בני ברק, או את הצנחנים לקרב דו-צדדי בבתי האבות. יופי של פוטו-אופ, אבל זה התפקיד של הקומנדו? תסכים איתי שאת חלוקת המזון למבודדים יכולות לעשות גם בנות השירות הלאומי"

הוא לא צודק שבחלק מהאתגרים, מערכת הביטחון הייתה יכולה לחשוב מחוץ לקופסה או לעבוד באופן יותר נמרץ ממערכת הבריאות?

"מאד נוח לעבוד מול מערכת הביטחון בתחומי הרכש, למשל. אבל מעניין שהחשיבה של בנט מחוץ לקופסה מתעוררת רק במקומות שבהם האחריות היא של מישהו אחר. בתחומים שבסמכותו, הביצועים לא משהו. לא ראינו חשיבה גדולה מחוץ לקופסה בביצוע בדיקות ברשות הפלסטינית שנמצאת בתחום אחריותו, בשמירה על הנהלים של ריחוק בבסיסי צה"ל או בנושא של החולים שנחתו בנתב"ג. שם פתאום נעלמה החשיבה מחוץ לקופסה. היא צצה רק בביקורת על משרדים אחרים".

גם בשעה זו, 1:40 לפנות בוקר, אני ממשיך לעבוד למען ביטחון אזרחי ישראל, למען ביטחונכם. מנסה להספיק כמה שיותר עד הרגע האחרון. ואני חייב לומר: בשמחה גדולה. זו זכות עצומה לשרת את העם שלי????????. לילה טוב.

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום שני, 11 במאי 2020

למראית הדה-ז'וו

אכן, פרשת הנחיתות בנתב"ג מעידה שלעיתים בנט עסוק יותר ביח"צ עצמי מאשר ברצון כן להיכנס מתחת לאלונקה ולפתור בעיות שנמצאות בסמכותו המלאה. אחת ההחלטות הראשונות שקיבלה ממשלת ישראל הייתה סגירת השמיים והגבולות כדי לחסום חדירה של חולים ונשאים חדשים מטיסות המגיעות לישראל.

במסגרת הפרקטיקה הזאת, דרש בנט כי נוסעים הנוחתים בישראל בטיסות המועטות שנותרו (המביאות עמן, בין היתר, ישראלים השבים הביתה מטיול או יהודים המבקשים לבצע עלייה חפוזה בצל המשבר העולמי) יועברו היישר מנתב"ג לבידוד במלוניות.

ב-1 באפריל אישר ראש הממשלה את הבקשה והנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים לישראל מחו"ל לבידוד ב"מלוניות קורונה" או במתקנים אחרים שיוסבו לצורך כך, אולם בהמשך ביטל את ההנחיה והנחה את משרד הביטחון לבצע בדיקות קורונה לשבים מחו"ל ואז להעבירם לבידוד בבתים.

בנימין נתניהו ונפתלי בנט בישיבת גוש הימין אחרי הבחירות במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו ונפתלי בנט בישיבת גוש הימין אחרי הבחירות במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אולם, בעוד אזרחי ישראל מסוגרים בביתם תחת הנחיות נוקשות ומאות אלפים נאבקים באובדן הפרנסה, טיסות עמוסות בנוסעים החשודים כחולים נחתו בנתב"ג באין-מפרע, והנוסעים החולים התפזרו לדרכם ללא תשאול או בדיקה של איש. בין משרד הביטחון למשרד ראש הממשלה הוחלפו האשמות, ובנט התנער מאחריות גם לבדיקה וגם לתשאול, על אף שאלה הוטלו על משרדו עם או בלי קשר לסוגיית המלוניות.

ב-11 באפריל הטיל ראש הממשלה את האחריות לביצוע ההעברה למלוניות מחדש על משרד הביטחון ועל השר בנט. חופשי מכל צורך להסביר את הפשלה, המשיך בנט במסע היח"צ כאילו מדובר בסוגיה רעננה, ולא בדה-ז'וו.

"מרגע זה האחריות על קליטת נוסעים מחו"ל עוברת למשרד הביטחון ולצה"ל", צייץ, שלא לומר השוויץ. "הם ישוכנו במלוניות למשך 14 יום. זו החלטה נכונה וטובה. כולם ידעו מראש שהם מחוייבים לשהייה של 14 יום במלונית בבידוד".

אלא שהציוץ הזה זהה כמעט לחלוטין לציוצו מה- 25 במרץ: "אנחנו במשרד הביטחון ניקח את האחריות לגבי הישראלים השבים מחו"ל", כתב גם אז. "החל ממוצ"ש, מי שחוזר ממדינות סיכון בחו"ל ייבדק מי עם נחיתתו בארץ – ויועבר למלוניות לבידוד".

אז נכון, ההנחייה לגבי שיכונם של החוזרים במלוניות סבלה מזיגזוגים בהחלטות מצד ראש הממשלה, אבל האחריות לבדיקת השבים מחו"ל הייתה של בנט עם או בלי המלוניות. וההגדרה "מרגע זה האחריות על קליטת נוסעים עוברת למשרד הביטחון ולצה"ל", מטעה ונוגדת את עקרונות השקיפות וגילוי הלב שתבע מגורמים אחרים.

ומה באשר להטפה הבלתי-פוסקת של בנט להגברה מסיבית של כמות הבדיקות? ובכן, ההנחיות החדשות עליהן חתם בנט ב-12 באפריל מעידות שגם התעקשותו המפורסמת על אינפלציה של בדיקות היא בחלקה פופוליסטית. עובדה: בתרשים ההנחיות שהוציא (וליווה בהצהרה בטלגרם על "הנוהל שאישרתי"), אפילו הנוסעים שנוחתים לא מחוייבים בבדיקת מטוש אוטומטית. אם אינם מראים תסמינים ברורים, הם נשלחים למלונית אחרי בדיקת חום ותשאול תסמינים בידי מד"א בלבד.

נוסעים המגיעים לנתב״ג ב-11 במרץ 2020 (צילום: פלאש90)
נוסעים המגיעים לנתב״ג ב-11 במרץ 2020 (צילום: פלאש90)

חמ"ל מקביל

הנטייה הטבעית של בנט לשמש אופוזיציה מתוך הקבינט אינה חדשה. במהלך מבצע "צוק איתן" נקלע לעימותים קשים עם שר הביטחון משה יעלון כאשר לאורך כל המבצע ביקר בחריפות את גישתו "החלבית", לדבריו, ודרש נקיטת פעולות חריפות ומשמעותיות יותר נגד חמאס.

גם אז, כמו היום, טען בנט – אז בתפקידו כשר הכלכלה – שהצבא מנהל את המערכה הלא-נכונה בזמן הלא-נכון ובאמצעים הלא-נכונים. גם אז, כמו היום, עשה זאת מתוך הקבינט בו היה חבר. גם אז, כמו היום, ביקש לטעת בציבור את התחושה שלו היה הוא השר הממונה (אז בביטחון, היום בבריאות) הביצוע היה חלק יותר וזיהוי המטרות היה מתבצע מוקדם יותר.

בנט טען שהרמטכ"ל דאז בני גנץ ושר הביטחון יעלון פיספסו לחלוטין את איום המנהרות בדרום והגיבו אליו מאוחר מדי, ושהקבינט מיעט לדון בנושא ("זה היה בקושי סעיף י"ז בדו"ח מודיעיני שוטף", אמר). הוא הקים בזמן-אמת מעין חמ"ל פרטי של קצינים בכירים עמם הוא מתייעץ, וטען כנגד יעלון והרמטכ"ל כי עיכבו משמעותית את הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה – הכניסה שנועדה לחסל את האיום הנשקף מ-32 המנהרות.

הוא הקים בזמן-אמת מעין חמ"ל פרטי של קצינים בכירים עמם הוא מתייעץ, וטען כנגד יעלון והרמטכ"ל כי עיכבו משמעותית את הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה – הכניסה שנועדה לחסל את איום המנהרות

גם אז, כמו היום, הפגין בנט שליטה רבה בפרטים. אלא שבעוד שהמידע סביב הקורונה נחשב שקוף וגלוי, הרי שבמבצע צבאי הדיונים סגורים וחלק מהמידע לא אמור לדלוף. בסביבתו של יעלון חשדו כי קצינים בכירים מדליפים לבנט מידע מבצעי מסווג, בו הוא משתמש כדי לגבות את טענותיו על התנהלות נרפית של צהל ברצועה. למעשה, באותם ימים האשימו בכירי מערכת הביטחון את הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל אברהם רונצקי, בהדלפת מידע ביטחוני סודי לבנט, והוא הורחק מפעילות צבאית סביב מבצע "צוק איתן".

בתחקיר "המקור" על מבצע "צוק איתן", תקף בנט את גנץ: "אתה הרמטכ"ל של מדינת ישראל. אתה אחראי על ביטחון אזרחי ישראל. אתה יודע שיש 30 מנהרות מוכנות להפעלה מיידית, לפיגוע שכמותו ישראל לא ידעה. אתה יודע את זה ואתה לא עושה כלום כדי לשמור עליהם?"

משה (בוגי) יעלון ונפתלי בנט בכנסת ב-2014 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
משה (בוגי) יעלון ונפתלי בנט בכנסת ב-2014 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בסופו של יום, בנט כנראה צדק: צמרת המערכת הביטחונית לא העריכה נכון את הסכנה המיידית הטמונה במנהרות חמאס. כאשר יצאה התראה ביטחונית על הישוב כרם שלום, בנט מיהר להציע לפנות את הישוב אך יעלון וגנץ סירבו והעדיפו פעולה הגנתית על פני חדירה קרקעית.

עוד בטרם חוסלו המנהרות, בוצעו ארבעה פיגועים בידי מחבלים שיצאו מפירים של מנהרות הסמוכים לישובים בדרום. שני פיגועים סוכלו ובשניים נוספים נהרגו שישה חיילים. גם ההערכות של יעלון שחיסול המנהרות ייקח "יומיים-שלושה" התגלו כמוטעות, והמבצע ארך 19 יום.

בוגי האשים את בנט בחתרנות: "אתה לא תנהל לי את הצבא", אמר לו בישיבת הקבינט לאחר שהתברר שהוא מדבר עם קצינים מאחורי גבו. "אתה לא תבוא לי מהשטח ותגיד לי עושים ככה או לא עושים ככה, שמעת?". "אני כן, אם לא מדווחים אמת", השיב לו בנט. "אני צריך לתת לך דין וחשבון?", שאל יעלון, ובנט השיב: "בוודאי".

הדמות מארץ נהדרת חוזרת

האם בנט הוא הילד היחיד בקהל שמבחין במבושיו של המלך, או פרובוקטור צמא-פרסום שמוכן לשם כך לשרוף את המועדון? התשובה היא, כנראה, גם וגם. לבנט יש כשרון לזהות ליקויים ולהגיב מהר ובנחישות, אבל גם נטייה ילדותית לבעוט בדלי החלב ברוח וצלצולים.

"יש פה איש שיודע לנהל, הוא באמת אופרטור", מסנגר עליו חבר ותיק. "אני מכיר אותו היטב ואני אומר לך שהוא דרגה אחת מעל כל העמיתים שלו בממשלה, כמו ישראל כ"ץ או משה כחלון. בנט הוא איש חד-מחשבה, איש ניהול מעולה. הוא באמת חשב שחלק מתפקידו כשר הביטחון זה להיות במרכז העשייה (במשבר הקורונה), וזה לא מופרך".

"אני מכיר אותו היטב ואני אומר לך שהוא דרגה אחת מעל כל העמיתים שלו בממשלה, כמו ישראל כ"ץ או משה כחלון. בנט הוא איש חד-מחשבה, איש ניהול מעולה. הוא באמת חשב שחלק מתפקידו זה להיות במרכז העשייה"

עם זאת, אפילו חברו של בנט רחוק מלהתרשם מההתנהלות הפומבית של שר הביטחון. "אני מכיר אותו טוב ויש פה שני אנשים: בכל מה שקשור לתפיסה חדה ולניהול, הוא אלוף העולם. מה שלי קשה אתו זה האופן הילדותי שבו הוא מתקשר את עצמו. הציוצים המטופשים בטוויטר והפרסומים הבלתי פוסקים.

"יש משהו ילדותי באופן שבו הוא מייחצן את עצמו כל הזמן, וזה גם לא יושב עליו טבעי. אתה באמת כל כך טוב, אז תעבוד. למה אתה צריך כל היום וכל הלילה לספר כמה אתה גדול? תן לביצועים שלך לדבר במקום לציוצים".

אמרת לו את זה?

"כן דיברתי אתו. הוא מצדיק את עצמו בכך שהוא פוליטיקאי, ואומר שאם הוא לא מדווח על מה שהוא עושה הוא לא קיים. פוליטיקה זה מקצוע, הוא מסביר לי. אבל אני חושב שבקטע הזה הוא פחות מוצלח.

"אני חושב שההתנהלות הפומבית שלו מקלקלת לו. עובדה שהדמות שלו בארץ נהדרת תפסה כל כך, והיא קורעת אותו לגזרים – כי יש בה הרבה אמת. בשביל מה הוא צריך את האמירות 'הכי, הכי, הכי' ו'אחים שלי אני אוהב אתכם' וכל החרטבונה הזאת. הוא משדר חוסר בשלות ואותי, כמי שמעריך ומעריץ את היכולות שלו – והייתי בשמחה מפקיד בידיו כל משרד, כולל משרד הבריאות – זה מבאס".

"יש משהו ילדותי באופן שבו הוא מייחצן את עצמו כל הזמן, וזה גם לא יושב עליו טבעי. אתה באמת כל כך טוב, אז תעבוד. למה אתה צריך כל היום וכל הלילה לספר כמה אתה גדול? תן לביצועים שלך לדבר במקום לציוצים"

לא כולם סבורים שבנט משתטה בפוזיציה הציוצית הבלתי-פוסקת שאימץ בשבועות האחרונים.

"אני חושב שבנט הגיע למשבר הזה ממעמד ציבורי נמוך מאד ושידרג את עצמו בחודשיים האחרונים", מנתח היועץ האסטרטגי רונן צור, שעבד במערכות הבחירות האחרונות עם בני גנץ. "הוא הצליח לעבור משיח ישראלי-ילדותי לשיח ישראלי-בוגר וזה לא עניין של מה בכך. בעבר איבד הרבה נכסים תדמיתיים כי קיבל ייעוץ לא טוב והתמכר לגימיקים.

רונן צור (צילום: יחצ)
רונן צור (צילום: יחצ)

"בשבועות האחרונים הוא מקבל מחמאות על תיפקודו כשר הביטחון והוכיח שהוא לא חושש להתעמת עם נתניהו ועם ליצמן על נושאים עקרוניים. כך שמבחינה אובייקטיבית, בנט במצב טוב יותר מעמיתיו בממשלה.

"אם ביום אחד הוא הוא מוביל את הכותרות עם ההודעה על פריצת דרך של המכון הביולוגי בחקר הקורונה ושעה אחר כך עם ההפצה של הכוחות האיראניים בסוריה, וכל זה בלי לייצר מאבקי קרדיטים עם הצמרת הצבאית, אז הוא בהחלט קנה לעצמו מחדש את כרטיס הכניסה למועדון המנהיגים הלגיטימיים, אלה שהאזרח מוכן לראות בהם מובילים לעתיד".

למרות ההצלחה הטקטית בהימור על הקורונה, נראה שבנט מפסיד את המערכה הכוללת – והוא צועד בפסיעות רחבות לעבר האופוזיציה. ספק אם הציבור יזכור בעוד שנה או שנתיים את הקייס ההירואי שהציג סביב משרד הבריאות כשאמר בנאומו האחרון, "המשרד הכי חשוב בעניין חירום הקורונה הוא משרד הבריאות והם (נתניהו וגנץ) בורחים ממנו בכל כוחם כאילו מדובר במגפה".

"אני לא מבקש את משרד החוץ עם קוקטיילים", הוסיף בנט. "הייתי לוקח על עצמי לבצע את מה שאמרתי בתחום הבריאות כדי שבעוד 140 ימים לא יצטרכו להחריב את הכלכלה ולסגור שוב את המדינה".

צור סבור שכדי שבנט יוכל לממש את השובר הציבורי שקיבל במהלך פעילותו בתקופת הקורונה, הוא צריך להוכיח שהוא מסוגל להתמיד בהתנהגות בוגרת. "יש לו יכולת לבעוט בדלי החלב דווקא כשזה מתמלא. הוא מוכן לפעמים למכור הכול בשביל כותרת עלובה – כולל להיגרר לקרבות בוץ ילדותיים ולהשתמש בגימיקים. בתור חבר אופוזיציה, במיוחד, הוא יצטרך להתאפק לא לתפוס איזו ציפור ולדבר אליה, כמו שעשה במהלך הבחירות.

"הוא מוכן לפעמים למכור הכול בשביל כותרת עלובה – כולל להיגרר לקרבות בוץ ילדותיים. בתור חבר אופוזיציה, במיוחד, הוא יצטרך להתאפק לא לתפוס איזו ציפור ולדבר אליה, כמו שעשה במהלך הבחירות"

"דווקא עם מסיבות העיתונאים בגובה העיניים הצליח להרחיק עצמו מהעדר שיושב ליד ראש הממשלה ורעייתו וקד קידה בהתאם להנחיותיהם. המבחן הגדול שלו  בטווח הרחוק יהיה ביכולת להתאפק ולא להישאב מחדש אל המסלול הילדותי שאפיין את דמותו בעבר".

נפתלי בנט, גרסת ארץ נהדרת (צילום: ארץ נהדרת/מאקו)
תגובתו של נפתלי בנט (צילום: ארץ נהדרת/מאקו)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
מ בנט הוא אכן נתון עתה לראייה דו צדדית. מחד הוא אדם חיובי לגמרי שרצה למצוא שביל זהב בנושא הדתי - שנהייה בהדרגה השסע העיקרי בחברתנו (מחליף בכך את העדתי של פעם). הוא גם כללית בעל התנהגות... המשך קריאה

מ
בנט הוא אכן נתון עתה לראייה דו צדדית.
מחד הוא אדם חיובי לגמרי שרצה למצוא שביל זהב בנושא הדתי – שנהייה בהדרגה השסע העיקרי בחברתנו (מחליף בכך את העדתי של פעם).
הוא גם כללית בעל התנהגות ג'נטלמנית מה שהתגלה בבירור בעימותים שהיו לו עם החרד"לים כאשר רץ לבד בימין החדש – הם תקפו באופן בוטה (לעתים מזעזע בעיוות בהצגת הדברים) והוא ענה בנועם לשון.
שותפיו שם גם לא השכילו להתעלות מעל גישה צרה וסקטוריאלית ובכך חיבלו בתוכניתו הכללית לפנות לכל עם ישראל. לכן פרק את מסגרת הבית היהודי המקורי ואז כאשר הייתה נפילה אלקטורלית, שבעצם בגללם, עודהאשימו אותו בכך.
הייתה לו פה בעייה עם איילת שקד שראתה, בטעות, יתרון פוליטי בחבירה עם החרדלים למיניהם – חשבה שזה מנוף פוליטי שכדאי בכל מחיר להצמד לו. אלא שזה ממילא לא יכול להצליח כי אין שם התאמה אמיתית בין הצדדים והפערים הבסיסיים תמיד יתפרצו. אך עקב הטראומה של אי מעבר אחוז החסימה של הימין החדש נפגע בטחונו העצמי והוא ככל הנראה שעה לעצתה. אז אמנם באמת הם נכנסו לכנסת אך ההופעה הכללית שלהם, ובייחוד התמיכה הנרצעת בנתניהו (שלמעשה היתל בהם) , כבר הפכה שלילית. הייתה פה נפילה תדמיתית של ממש ובסוף הם אף הושפלו עתה לגמרי.
בנט ניסה להציל משהו עם תיפקוד טוב מאד בענייני הקורונה וגם נסיון לתפקוד אקטיבי בהחלטות צבאיות (אף שלהטדות על האמת ממש לא התלהבתי מדברי הרהב שלו ביחס לאיראן) אך כללית זה כבר היה מאוחר מידי.
גם המערכה נגד בית המשפט העליון הפכה פתאום בעייתית מאד בעיני תיבור רחב פה – מה שבלט בהתייחסות למה שעשה יורי אדלשטיין בזמנו שנראה פתאום לרבים, אולי פעם ראשונה כך, סיכון של ממש לדמוקרטיה פה (ואני מציין כאן לטובה שגם בנט וגם שקד התבטאו בעד היענות ולא התרסה כפי שאדלשטיין עשה).

זה המצב עתה. בנט הוא בבירור פוטנציאל להנהגה בישראל ועתה יצטרך למצוא את הדרך חזרה למרכז הזירה. היא קיימת אך צריך הרבה זהירות ותבונה.

עוד 2,927 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה