אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קַפְּסוּלָה

המבוכה בציבור גדולה ורבים מתקשים להבין כיצד לנהוג. וכדי לענות על השאלות הרבות והמטרידות, אנחנו שמחים לארח כאן לראיון ראשון ובלעדי את תא"ל (מיל') משה ("כמוסה") בר בלבול טוב, ראש המלמ"מ ("המכון לניהול מדיניות מטורללת") והאיש שמוביל כעת בגאווה גדולה את מה שהוא מכנה "מהפכת הקפסולות"

"אדם יכול להשתייך ליותר מ'קפסולה' אחת בתחומי חיים שונים. 'קפסולת' משק הבית בו הוא חי, 'קפסולת' המשמרת בעבודה, 'קפסולת' פעילות פנאי וכו'. אך לא ניתן להשתייך ליותר מ'קפסולה' אחת באותו תחום חיים, כמו למשל – קפסולות שונות במשמרות בעבודה"

 (מתוך הנחיות משרד הבריאות לחזרה לשגרה, 5 במאי 2020)

כניסתה המסחררת של המילה קפסולה לחיינו תפסה רבים בציבור כשכוס האספרסו בידם ריקה. עוד לפני שהתחלנו להסתגל למילה הנידחת הזו, ששימשה עד כה בעיקר למריבות במשרד ("מי המניאק שגמר את הקפסולות של הקפה ולא דאג להודיע?"), התברר שהיא מצטיינת במקדם הדבקה קטלני ממש.

מי שהסיר השבוע רק לרגע את מבטו מדיווחי האקטואליה ונמנם לדקות אחדות, או סתם שקע בקריאת ספר, בצפייה בסדרה או בטיפול בצאצאיו, גילה לתדהמתו שהמציאות התהפכה בינתיים על ראשה ועל ראשו, וכעת הוא אבוד לחלוטין בסבך ההנחיות החדשות, ולא יודע באיזו קפסולה הוא יכול להתאמן בחדר הכושר, באיזו קפסולה לומדים ילדיו ועם חברי איזו קפסולה הוא רשאי לחזור הביתה בסוף יום העבודה. וזה בלי להיכנס לסבך הקפסולות הצנועות של תלמידי הישיבות והקפסולות הצנועות פחות של רקדניות הזומבה ומתעמלות הפילאטיס.

המבוכה בציבור גדולה ורבים מתקשים להבין כיצד לנהוג. וכדי לענות על השאלות הרבות והמטרידות, אנחנו שמחים לארח כאן לראיון ראשון ובלעדי את תא"ל (מיל') משה ("כמוסה") בר בלבול טוב, ראש המלמ"מ ("המכון לניהול מדיניות מטורללת") והאיש שמוביל כעת בגאווה גדולה את מה שהוא מכנה "מהפכת הקפסולות".

"אכן כן, אנחנו בתחילתה של מהפכה", הוא מתרגש, "לכאורה המצאנו במלמ"מ את הקפסולות כדי לפתור בעיות טריוויאליות שצצו השבוע, עם החזרה ההדרגתית לשגרה בעקבות ההקלות בסגר. אבל מי שחושב שמדובר אך ורק בפתרון מאולתר לבעיה זמנית, פשוט לא מכיר אותנו. הקפסולות הללו הן חלק ממדיניות חדשה, שאנחנו מתכוונים להתמיד בה. תאמין לי, יש לנו עוד הפתעות רבות בקנה. ואני כבר מת לראות את הפרצוף שלכם כשנחשוף אותן. הו הו, אתם תהיו בהלם".

"מי שחושב שמדובר אך ורק בפתרון מאולתר לבעיה זמנית, פשוט לא מכיר אותנו. הקפסולות הללו הן חלק ממדיניות חדשה, שאנחנו מתכוונים להתמיד בה. תאמין לי, יש לנו עוד הפתעות רבות בקנה. ואני כבר מת לראות את הפרצוף שלכם כשנחשוף אותן"

כן, בזה אין לי ספק.

"דע לך שראש הממשלה עצמו הוא התומך מספר אחת שלנו ושל המהפכה שאנחנו מובילים. רק אתמול הוא זימן אותי ללשכתו ואמר לי 'מה שאתם עושים כאן עם הקפסולות זה פשוט דבר עצום. מיד אחרי השבעת הממשלה אני מתכוון להגדיל את תקציבי המלמ"מ, ולהמשיך במלוא העוצמה והנחישות את המהלך ההיסטורי הזה שהתחלנו השבוע'".

באמת? ממה ראש הממשלה מתלהב כל כך? הציבור לא מוצא את הידיים והרגליים שלו בסבך התקנות החדשות.

"נכון? זה פשוט פנטסטי!".

לא הבנתי.

"שאלת אותי ממה ביבי מתלהב – ואז ענית בעצמך על השאלה ובכלל לא הבנת שזה מה שאתה עושה.  אין דבר שמשמח אותי יותר".

מה משמח אותך? עכשיו איבדת אותי לגמרי.

"הבלבול שלך משמח אותי. והבלבול של הציבור משמח אותי. בדיוק מהבלבול הזה ביבי מתלהב. בוא ואספר לך איך בעצם נולד רעיון הקפסולות. ביבי הזעיק אותי בתחילת החודש לבלפור. זה כבר היה בשלב שבו התחילו להגיע נתונים מעודדים – כלומר מדכדכים – ממשרד הבריאות על בלימת נגיף הקורונה.

"ישבנו בפאטיו, אכלנו עוגת ביסקוויטים מעולה ששרה אפתה משאריות של כתבי אישום, ואז ביבי רכן לעברי ואמר 'כמוסה – אני רוצה לדבר איתך על עניין רגיש, שחייבים לטפל בו כמו שרק אתה יודע. התחלנו את השנה עם רבעון ראשון נפלא של בלבול ציבורי בחסות מערכת הבחירות השלישית.

"גם הרבעון השני של 2020 התחיל בצורה יוצאת מהכלל, עם משבר הקורונה. אני לא צריך לפרט באוזניך את ההישגים הפוליטיים שצברתי בחודשים האחרונים בדיוק בזכות הבלבול הזה. אלה הישגים שאי אפשר היה לדמיין בכלל! מנהיגים מכל העולם מתקשרים אלי לקבל טיפים איך עשיתי את זה. הם מעריצים אותי.

"אבל לצערנו, אנחנו לא יכולים לבנות לאורך זמן לא על גנץ הרופס ולא על הנגיף הרופס. איימתי שנחזור לימי הביניים ובסוף בקושי שיתקנו את חטיבות הביניים. זה לא מספיק. אם לא יהיה חלילה גל שני, האמנים הנודניקים יחזרו להופיע, ההפגנות הגדולות יתחדשו, המשפטנים והתקשורת ירימו ראש. אסור לנו לתת לזה לקרות. אני חושש שהמערכת החיסונית שלנו לא תעמוד בלחץ בחצי השני של השנה. חייבים לחזק אותה.

"אני לא מתכוון לשבת בחיבוק ידיים ולמצוא את עצמי בוקר אחד במצב שבו אנשים קמים בבוקר לתחושת ודאות, ביטחון ויציבות. היה לי מזה מספיק בעשור הקודם. מיציתי.

"אנו עומדים בפני אתגרים אדירים – שגם אותם אני לא צריך לפרט באוזניך – וכדי להתמודד איתם בהצלחה אנחנו מוכרחים לשמור על המומנטום ולהמשיך להחזיק את הציבור מבולבל, חרד, מתלבט והססן גם בימים, בשבועות ובחודשים שאחרי הקורונה. איך אומר בני יאיר? כשהחמוצים מבולבלים – הבלפורים משתוללים. וכאן בדיוק אתה והצוות שלך נכנסים לתמונה. אני זקוק לך. אני סומך עליך שתדע מה לעשות'".

"אנחנו מוכרחים לשמור על המומנטום ולהמשיך להחזיק את הציבור מבולבל, חרד והססן גם בימים, בשבועות ובחודשים שאחרי הקורונה. איך אומר בני יאיר? כשהחמוצים מבולבלים – הבלפורים משתוללים"

נו, ומה עשית?

"המומחיות שלנו במלמ"מ היא בזריעת בלבול וחרדה באמצעות להטוטנות מילולית. בגלל זה ביבי כל כך מעריך אותנו. גם הוא הרי מגיע מהתחום. באשר לי, צברתי כבר ניסיון לא מבוטל – ויש לי מתודה יעילה שאני פועל לפיה. זה אולי נראה פשוט במבט ראשון, אבל תאמין לי – כדי לזרוע בלבול ברמות שאנחנו מחפשים, חייבים להיות מדויקים מאוד.

"ברגע שקיבלתי את הגדרת המשימה – להפוך את החזרה לשגרה למבלבלת לא פחות, ואולי אפילו יותר, מהבלבול ששרר כאן בתקופת החירום, ערכנו ניתוח שנועד לברר ממה בעצם מורכבת שגרת החיים של הישראלי הממוצע. אותה שיגרה שאנחנו מבקשים לערער.

"גילינו שהתשובה על כך מפתיעה בפשטותה. אם אתה פעוט, השגרה שלך קשורה בעיקר ל'גן' ול'צהרון'. אם אתה ילד, השגרה שלך קשורה בעיקר ל'כיתה'. אם אתה ספורטאי, השגרה שלך קשורה ל'קבוצה' וכן הלאה. החלטנו לערבב את כל אלה ביחד, ולקרוא לכולם 'קפסולות', ככה שאף אחד לא יבין יותר למה הוא שייך".

איך ראש הממשלה הגיב כשהצגת לו את התוכנית?

"התלהב מאוד, כמובן. אגב, הוא זה שהוסיף להצעה המקורית שלנו את הטאץ' הקטן והמבריק של חלוקת השבוע לימים ראשון עד שלישי ורביעי עד שישי, והציע שנעשה רוטציה בין הקפסולות השונות של ימי השבוע, כך שבכל שבוע כל קפסולה תקבל ימים אחרים. את הרעיון של הרוטציה הוא הביא מהפוליטיקה. הוא אמר שזה פטנט שהוכיח את עצמו כזורע בלבול ומבוכה בהצלחה בלתי רגילה כבר שנים".

"הוא הציע שנעשה רוטציה בין הקפסולות השונות של ימי השבוע, כך שבכל שבוע כל קפסולה תקבל ימים אחרים. את הרעיון של הרוטציה הוא הביא מהפוליטיקה. הוא אמר שזה פטנט שהוכיח את עצמו כזורע בלבול ומבוכה בהצלחה כבר שנים"

כלומר, מה שאתה אומר לי, בעצם, זה שהבלבול הזה שכולנו מרגישים עכשיו הוא בכלל לא תקלה אלא הישג. הוא לא באג אלא פיצ'ר. ושגם הוא קשור למצב המשפטי הסבוך של ראש הממשלה?

"מטבע הדברים, כעובד ציבור אני לא רשאי לענות על השאלה הזו בצורה מפורשת. אבל אתן לך עצה ששווה זהב: בכל פעם שאתה מתבונן מסביב ומגלה לתדהמתך שמתרחשים דברים מוזרים ובלתי סבירים, מסורבלים ומבלבלים, שנראים נטולי פשר וחסרי מובן, ואתה מתקשה למצוא להם הסבר הגיוני ומתקבל על הדעת – אל תוציא מכלל אפשרות שהם קשורים קשר הדוק למצבו המשפטי המסובך של ראש הממשלה".

עוד 1,084 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה