• נשיא סוריה אסד (צילום: Alexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
  Alexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
 • התפרצות הקורונה במצרים (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
  AP Photo/Nariman El-Mofty
 • המחאה החברתית בלבנון נמשכת, מאי 2020 (צילום: AP Photo/Bilal Hussein)
  AP Photo/Bilal Hussein
 • רמדאן באווירת קורונה בעזה, השבוע (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
  AP Photo/Khalil Hamra
 • הפגנת תמיכה בערפאת בעזה, נובמבר 1994, ארכיון (צילום: AP Photo/Eyal Warshavsky)
  AP Photo/Eyal Warshavsky
מעבר לגבול

גם בסוריה, הפוליטיקאים מזדרזים לחתום על הצהרת נאמנות למנהיג

מצרים מקימה בירה חדשה ויקרה, ומציבה פסלי ספינקס עתיקים בלב כיכר תחריר ● אסד עלול לשלם את המחיר של ההתקוטטות המתוקשרת עם רוסיה ● לבנון חוגגת 20 שנה לנסיגת צה"ל, ונערכת למלחמה הבאה ● התרמית הירוקה של ארגון חזבאללה ● למה העולם הערבי מפנה עורף לפלסטינים ● ומי התקבל בשירים וריקודים ברצועת עזה במאי 1994 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

קהיר, מאחוריך: העיר המצרית החדשה

למרות שהקורונה עדיין משתוללת במצרים, השלטון שם ממשיך לקדם פרויקטים שונים – גם כדי לשמור על מקומות עבודה רבים, וגם כדי לשרת מטרות לאומיות שסומנו עוד בטרם הגיע הנגיף לארץ הנילוס. וכך, העבודות על הקמת הבירה האדמיניסטרטיבית החדשה, הממוקמת כ-20 ק"מ מקהיר, ממשיכות בקצב מואץ.

מדובר באחד ממיזמי הדגל של הנשיא א-סיסי, שהחליט להקים את העיר החדשה כדי להעביר אליה את כל המשרדים והפקידים מקהיר העמוסה. העיר אמורה לאכלס כ-6.5 מיליון בני אדם, כשליש מאוכלוסיית קהיר. כ-250,000 בני אדם מתפרנסים מהפרויקט האמביציוזי, שאמור לעלות למצרים 58 מיליארד דולר.

מדובר באחד ממיזמי הדגל של הנשיא א-סיסי, שהחליט להקים את העיר החדשה כדי להעביר אליה את כל המשרדים והפקידים מקהיר העמוסה. העיר אמורה לאכלס כ-6.5 מיליון בני אדם, כשליש מאוכלוסיית קהיר

במקביל, מצרים מבקשת מקרן המטבע הבינ"ל הלוואה דחופה בסך 9 מיליארד דולר, כדי להתמודד עם נזקי הקורונה, ולמנוע מפולת כלכלית שעלולה לדרדר לתהום את המדינה שאוכלוסייתה חצתה השנה את רף 100 מיליון בני האדם.

במצרים מנסים לשמור על כמה שיותר מקומות עבודה, מכיוון שלא ברור מתי וכיצד תחזור התיירות למדינה (המלונאים שם נתלים בשמועות לפיהן המלונות יפתחו כבר באמצע יוני). בינתיים, המצרים ממשיכים בצום הרמדאן, שהופך ליותר ויותר מאתגר במזג האוויר החם. בגלל העוצר ברחובות והחשש מהקורונה, הרחובות – המוארים והמעוטרים לחג – ריקים מהרגיל בשעות שלאחר הצום.

התפרצות הקורונה במצרים (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
התפרצות הקורונה במצרים (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)

מי שממשיך לצאת מהבית ראה השבוע מחזה נדיר ושנוי במחלוקת בכיכר תחריר האגדית. למרות הביקורת של בכירי הארכאולוגים במדינה, הממשלה החליטה על העברה והצבה בכיכר של אובליסק המסמל קרן אור, ושל פסלי הספינקס שהובאו ישירות מלוקסור בדרום מצרים.

החיבור הזה, בין מצרים המודרנית למצרים הפרעונית העתיקה, מרגש ויפה. אך הוא גם מעורר הדים רבים בקרב הקהילייה המדעית במדינה, שם טוענים כי הפסלים העתיקים ששרדו מלחמות ופלישות, עלולים שלא לשרוד את זיהום האוויר ואת הניסיונות של וונדליסטים לפגוע בהם.

2

מי יגן על אסד מידידו הטוב ביותר

בשבוע שעבר, חבר הפרלמנט הסורי חאלד אל-עבוד יצא להגנת הנשיא בשאר אסד, כאשר טען כי סוריה הייתה יכולה לנצח במלחמה נגד המורדים ודאע"ש גם ללא הסיוע הרוסי, וקרא לצבא הסורי "לפתוח במלחמה נגד הצבא רוסי בסוריה".

השבוע, כ-300 חברי פרלמנט, אנשי צבאי ונכבדים סורים אחרים חתמו על מכתב נדיר, שקורא להנהגה הרוסית – ובמיוחד להנהלת הערוץ הרוסי בשפה הערבית "רוסיה אל-יום" – "להתעשת ולהפסיק לפגוע בכבודו של הנשיא אסד".

אסד בפגישה עם השר החוץ האיראני (צילום: SANA via AP)
אסד בפגישה עם השר החוץ האיראני (צילום: SANA via AP)

כמו בישראל היום, גם בסוריה יש תחרות עזה בין הפוליטיקאים על קרבה למנהיג, וגם שם מרבים לחתום על הצהרות נאמנות בכל מיני הזדמנויות. המכתב האחרון פורסם לנוכח מה שנתפס בסוריה כמתקפה רוסית מתוזמנת נגד אסד.

כמו בישראל של היום, גם בסוריה יש תחרות עזה בין הפוליטיקאים על קרבה למנהיג, וגם שם מרבים לחתום על הצהרות נאמנות בכל מיני הזדמנויות. המכתב האחרון פורסם לנוכח מה שנתפס בסוריה כמתקפה רוסית נגד אסד

בסוף אפריל, כמה כלי תקשורת ברוסיה פרסמו את הסקר השלילי על סיכוייו של אסד להיבחר שוב, בבחירות האמורות להתקיים ב-2021, ומאז כל העולם הערבי והמערבי עוסק בשתי שאלות: האם רוסיה עומדת להיפטר מבשאר? והאם הקבוצה שיזמה את המכתב התארגנה לבד, או שאנשי הנשיא הנעלב ועזרו לה?

הפרטים האלה ככל הנראה יתבררו בעתיד, כאשר כאמור לא ניתן להתעלם מהדמיון הצורם בין הפוליטיקה הסורית לפוליטיקה הישראלית בעידן זה.

אסד בפגישה עם שר ההגנה הרוסי, מרץ 2020 (צילום: SANA via A)
אסד בפגישה עם שר ההגנה הרוסי, מרץ 2020 (צילום: SANA via A)

3

חזבאללה לא הולך לשום מקום

בינתיים, בלבנון – כמו בישראל – נזכרו השבוע ביציאת כוחות צה"ל במאי 2000. במהלך עשרים השנים שחלפו, ארגון הטרור חזבאללה הפך לאימפריה, מדינה שלמה בתוך המדינה הלבנונית. למרות ההחלטות על פירוק מנשקם של הארגונים החוץ-מדינתיים (כלומר, חזבאללה), שהתקבלו בפורומים ערביים (הסכם טאיף) ובינלאומיים (החלטת מועצת הביטחון 1701) לפני ואחרי שצה"ל יצא מדרום לבנון, לא נראה שהנהגת חזבאללה מתכוונת לציית להחלטות הנ"ל.

השבוע, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש חזר על קריאתו לפרק את חזבאללה מנשקו. רבים בלבנון, גם בקרב השיעים, מסכימים עם גוטרש, אך הבעיה היא שאין במדינה אף גורם – בוודאי שלא הצבא הלבנוני החלש, הנתמך על ידי ארה"ב אך אינו מסוגל להשפיע על התהליכים הפנימיים במדינה – שמסוגל לכך.

לבנון של 2020 היא מגרש משחקים נוח של סוריה ואיראן, במידה רבה אף יותר מאשר לפני עשרים שנה. גם הכוח של יוניפי"ל, שפועל בלבנון אינו ממלא את תפקידו כראוי, ולא דואג להרחיק את חזבאללה מאזור הגבול עם ישראל.

המחאה החברתית בלבנון נמשכת, מאי 2020 (צילום: AP Photo/Bilal Hussein)
המחאה החברתית בלבנון נמשכת, מאי 2020 (צילום: AP Photo/Bilal Hussein)

מחקר מרתק של מכון וושינגטון ללימודי המזרח התיכון מראה, כי חזבאללה משתף פעולה עם הארגון הלבנוני הפועל למען איכות הסביבה, "ירוק ללא גבולות", כדי לפגוע במצלמות שהציב האו"ם בגבול בין לבנון לישראל, ולבצע מניפולציות שונות על מנת להסתיר את הפעילות הצבאית של חזבאללה.

חזבאללה משתף פעולה עם הארגון הלבנוני הפועל למען איכות הסביבה, "ירוק ללא גבולות", כדי לפגוע במצלמות שהציב האו"ם בגבול בין לבנון לישראל, ולבצע מניפולציות שונות על מנת להסתיר את הפעילות הצבאית

במקביל, שוב ניצת במדינה משבר הזבל, שהביא לפני כמה שנים לחודשים של סירחון וסכנה תברואתית בביירות. אך מזכ"ל חזבאללה, שפתח בסדרת עלבונות נגד הנהגת ישראל ושר הביטחון היוצא בנט, ממשיך להתבשם מה"ניצחון" עליו הכריז ארגונו לפני 20 שנה, להתחמש ולחלום על המלחמה הבאה.

4

הפעם, הנכבה לא עושה את זה לסעודים

"קמפיין סעודי מתוזמר נגד פלסטינים" – כך מתייחסים ברשות הפלסטינית לסדרת המאמרים, ההצהרות והקריקטורות שתוקפים את הפלסטינים על כפיות הטובה שלהם ביחס לערבים, ועל בזבוז כספי הסיוע הנדיבים של ערב הסעודית.

מאז אפריל, נפוץ בטוויטר ההאשטג "הסוגיה הפלסטינית אינה הסוגיה שלי", וגולשים רבים פרסמו פוסטים עם תוכן אנטי-פלסטיני, והאשימו את הפלסטינים בכך שהם מכרו את האדמה שלהם ליהודים והתנערו מאחריות לגורלם.

מאז אפריל, נפוץ בטוויטר ההאשטג "הסוגיה הפלסטינית אינה הסוגיה שלי", וגולשים רבים פרסמו פוסטים עם תוכן אנטי-פלסטיני, והאשימו את הפלסטינים בכך שהם מכרו את האדמה ליהודים והתנערו מאחריות לגורלם

יש מי שמקשרים את הקמפיין הזה לרצון האמריקאי לקדם את עסקת המאה של טראמפ, ולנכונות של סעודיה לא להתנגד לתכנית זו, כמן גם לעייפות הערבית מהסוגיה הפלסטינית. רק כדאי לזכור שבמהלך המחצית השנייה של המאה העשרים, המדינות הערביות העלו על נס את הסוגיה הפלסטינית ועשו בה שימוש פוליטי ציני – שהזיק גם לפלסטינים וגם לישראלים – כשחשבו שזה עניין משתלם.

זמן רב עבר מאז אותה ועידת ח'רטום בספטמבר 1967, כאשר המדינות הערביות החליטו פה אחד להתנגד לשלום עם ישראל, למו"מ עם ישראל ולהכרה בה.

כיום, רבים בעולם הערבי סבורים שמכיוון שהם איבדו עניין בסוגיה הפלסטינית, שאינה מניבה יותר רווח פוליטי, הפלסטינים איכשהו יתפיידו ויפסיקו להילחם על הזכות להגדרה עצמית, ריבונות וחופש. אך בעולם יש מיליוני פלסטינים שלא ייעלמו מכאן, וימשיכו לתבוע את זכותם, גם אם הם לא הבייבי של העולם הערבי.

רמדאן באווירת קורונה בעזה, השבוע (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
רמדאן באווירת קורונה בעזה, השבוע (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)

5

החודש במזרח התיכון: צה"ל נסוג מעזה ומיריחו

ב-4 במאי 1994, ראש הממשלה יצחק רבין ויו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת חתמו על הסכם קהיר, שהיווה עוד מדרגה ליישום הסכמי אוסלו, בדרך להסכם קבע. במסגרת ההסכם, הוחלט על הקמת ממשל עצמי פלסטיני בעל סמכויות חקיקה, שיפוט ושיוט, וכן על העברת רצועת עזה ויריחו לידי הרשות הפלסטינית. ההסכם נחתם במעמד ארה"ב, רוסיה ומצרים.

ב-25 במאי, צה"ל עזב את רצועת עזה ואת העיר יריחו, וב-1 ביולי ערפאת הגיע לרצועה והתקבל בצהלות וקריאות שמחה של תושביה – שחלמו על עידן חדש.

הפגנת תמיכה בערפאת בעזה, נובמבר 1994, ארכיון (צילום: AP Photo/Eyal Warshavsky)
הפגנת תמיכה בערפאת בעזה, נובמבר 1994, ארכיון (צילום: AP Photo/Eyal Warshavsky)

במסגרת ההסכם, הוחלט על הקמת ממשל עצמי פלסטיני בעל סמכויות חקיקה, שיפוט ושיוט, וכן על העברת רצועת עזה ויריחו לידי הרשות הפלסטינית. ההסכם נחתם במעמד ארצות הברית, רוסיה ומצרים

עוד 1,082 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה