יאיר ואבנר ילדינו החביבים

משפחת נתניהו בחופשה (צילום: אבי אוחיון/לע״מ)
אבי אוחיון/לע״מ
משפחת נתניהו בחופשה

יאיר ואבנר היקרים, הרשו לי לפנות אליכם כאנשים בוגרים. כלי תקשורת והסכמים קואליציוניים הנחתמים ממש בימים אלה מגדירים אותכם כ"ילדים" או כ"ילדיו של ראש הממשלה", וכך גם את "ילדיו של רה"מ החלופי". כל זאת כדי לתת לכם אבטחה של שירות הביטחון הכללי של מדינת ישראל בעלות של מאות אלפי שקלים בשנה, ומיליונים לאורך תקופת כהונתו של אביכם. הדברים נוגעים ישירות גם לבניו ובנותיו של ח"כ בני גנץ.

יאיר ואבנר היקרים, הרשו לי לפנות אליכם כבוגרים. התקשורת והסכמים קואליציוניים מגדירים אותכם כ"ילדים" או כ"ילדי רה"מ", וכך גם את "ילדי רה"מ החלופי", כדי לתת לכם אבטחת שב"כ בעלות כוללת של מיליונים

הרשו לי, אם כך, לספר לכם על ילדיהם של מי ששילמו מחיר כבד בעת ששירתו את המדינה והם  – ההורים – כבר אינם בין החיים, כיוון שנהרגו במלחמות ישראל. כלומר מצבם שונה ממצבכם. בעוד אתם חיים ובועטים, מנהלים חיי טוויטר סוערים, טסים לחו"ל עם ההורים וחוגגים את חגי ישראל במחיצת הוריכם, ה"ילדים" של החללים, חיים ללא אב מפרנס, ללא הורה לחגוג איתו את החג, ללא הורה שידאג לביטחונם הפיזי והכלכלי. חלק מהם סובלים מדיכאון ונאלצים להיעזר בפסיכולוגים אמיתיים ובשל אבדן האב הם גם נפגעו כלכלית קשה מאוד ומיד נפרט.

הבנים של החללים – חלקם ממש בגילכם, והמדינה כלל לא עוזרת להם שכן מעל גיל 21 הם מאבדים את הזכות לתגמול יתום. ידעתם? התעניינתם? כאשר הוריכם דרשו בהסכם הקואליציוני את האבטחה סביבכם, האם אמרתם משהו בנידון? לשרה ולבנימין? לבנימין השני? אתם הרי אנשים בוגרים בעלי זכות הצבעה, לא "ילדים". אתם אמורים לדאוג לפרנסתכם בעצמכם וגם לביטחונכם, כמו בניהם ובנותיהם של כל ראשי הממשלה בעבר. אתם כבר לא קטינים התלויים בהוריהם.

בואו רגע, שימו לב למצבם של בני גילכם, שאין להם את כל ההטבות להם אתם זוכים וחייהם נעצרו באמצע מכדור או מוקש, פגז או התרסקות מטוס.

יתום צה"ל וכוחות הביטחון יוכר אם היה מתחת לגיל 21 כאשר אביו נהרג, אם היה מעל כאשר אבא נהרג, הוא לא מוכר וגם אמא לא תקבל עליו שום סיוע כספי  ממשרד הביטחון.

חלל צה"ל, אם היה נכה קשה כל השנים ונפטר או התאבד כאשר "הילד" כלומר בנו, היה בגיל 21, גם הוא לא יוכר כלל. קצבת אימם של יתומי צה"ל – האלמנה, עומדת על פחות מהשכר הממוצע במשק ועל היתום תקבל 970 ש"ח תוספת עד גיל 21. שימו לב יאיר ואבנר היקרים, הסכום האדיר הזה ייעלם ויתבטל כאשר הם מגיעים לגיל 21 והאלמנה תישאר עם הקצבה שעומדת על 8300 שח בלבד ובגיל 60 עולה ל-9000 שח.

לא אתיש אותכם "ילדים יקרים" בהבדל בין חלל שירות המילואים לחלל בקבע ובמאבקים שנוהלו בעניין. אזכיר רק שמדינת ישראל מגבילה את הפיצוי עד 3 יתומים ואף מקזזת תשלומים ליתומים על שכר שעלול להביא את האלמנה וילדיה לסכום גבוה יותר מזה שהחלל הרוויח בשלושת חודשי חייו האחרונים.

אתם הרי אנשים בוגרים בעלי זכות הצבעה, לא "ילדים". אתם אמורים לדאוג לפרנסתכם בעצמכם וגם לביטחונכם, כמו בניהם ובנותיהם של כל ראשי הממשלה בעבר. אתם כבר לא קטינים התלויים בהוריהם

אחרי גיל 21 האלמנה תישאר רק עם הקצבה שלה. סבבה? ילדיה לא יקבלו אבטחה מהשב"כ ולא מגורים מהמדינה ולא אבטחת הכנסה ולא כלום. מה זה אומר? זה אומר שהיא ואלפי אלמנות אחרות פשוט לא יכולות לסייע לילדים שלהן! קפיש?

לא באוניברסיטה ולא ברכישת דירה ולא בתחילת דרכם בשוק העבודה.

היתומים יקבלו טיפול פסיכולוגי, לימודים לתואר ראשון עד גיל 30 וגם מענק חתונה צנוע – מה שאבא שלהם בוודאי היה נותן פי כמה וכמה אם רק היה יכול להגיע מהמקום בו הוא נמצא כעת.

אבל אתם "ילדים" של פוליטיקאים. וכך שקר ילדותכם ממשיך לסייע לכם גם כאשר גדלתם להיות בחורים בוגרים בגיל שבני גילכם כבר מפקדים על טייסות ופלוגות ולחלק מהם יש ילדים משלהם. ממש ילדים בני 4 ובני 7 ולא בני 30.

אבא שלכם יאיר ואבנר (ובני בני גנץ) נהנה כל שנה מתוספת שכר שנקבעה בחוק. אבא של יתומי צה"ל, לא מתקדם בשכרו משום מה. לא ברור מדוע. גם ההסכם הקואליציוני החדש לא הכניס לחוק את יכולת הפרנסה והקידום שלו.

למדינת ישראל אין שום מדד לשנים האבודות מאז מותו של האב ולא לאובדן כושר העבודה של האלמנה. אם ממש תתעניינו תוכלו לדעת שרוב האלמנות עזבו לפחות חצי משרה כדי לגדל את הילדים בשנים החשובות ואחר כך כאשר הקצבה נפגעת (זוכרים? אחרי גיל 21) הן נותרו במצב שגם אם היו רוצות לסייע לו, אפילו בעוגת ביסקווטים פשוטה לחג הקורונה, זה קשה להן.

אביכם יאיר ואבנר, אביכם הפוליטיקאי, יוכל לסייע לילדים שלו גם אחרי גיל 21 כי הוא לא נפגע בהכנסה. גם אם אחרי 2 קדנציות או 5 קדנציות הוא יפרוש, תישאר משפחתו עם הפנסייה של חבר כנסת. החלל לא יצליח לפרנס את המשפחה שלו בכבוד אף פעם, ולאורך השנים רק תהיה פגיעה נוספת בהכנסת הבית בשל יוקר המחיה, ועלויות שלהן "דואג" דווקא אבא שלכם.

עוד לא דיברנו יקרים שלי על הלומי הקרב שהם מתים מהלכים וילדיהם נושאים בעול הפרנסה והטיפול הפסיכולוגי שלהם. ללא אבטחה.

אז כאשר אנשי השב"כ החביבים מתייצבים בבוקר כדי לאבטח אותכם, ויתכן שחלק מהם הם בכלל יתומי מלחמה, כדאי היה שתשאלו אותם ממה משפחתם מתפרנסת? ועד איזה גיל? ואולי גם תנצלו את האירוע כדי לחשב כמה זה עולה לכולנו – הבריאים והפצועים, האלמנות והיתומים.

כי כשאתם חיים את חייכם המפוארים עם אב ועם גב (כלכלי וביטחוני) היתום נופל בין הכיסאות וסיסמתו היא: בלי אב בלי גב.

כשאתם חיים את חייכם המפוארים עם אב ועם גב (כלכלי וביטחוני) היתום נופל בין הכיסאות וסיסמתו היא: בלי אב בלי גב

חבר הכנסת הוא "גב" בכל המובנים לילד שלו. הוא עטוף בביטוחים ופנסיה, בשכר ורכב ועוזרים, בחוק קואליציוני מפנק שמבטיח את עתידו ועתיד ילדיו. ודווקא בני גילכם היתומים, שאבא שלהם נתן את החיים שלו למענכם, דווקא הם מרגישים נטושים ובודדים.

ממתין לשמוע את קולכם יקירים שלי. בפייסבוק, בטוויטר או סתם במכתב לאבא בו אתם מודיעים כי אתם מוותרים על אבטחתכם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 893 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 30 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: נהדק את המשמעת שהתרופפה, נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים

שר האוצר כץ: כל מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת יקבל מענק של 7,000 ש"ח ● פרץ העביר ביקורת: מתעלם מההנחיות. אעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה למתווה שיעמוד בסיכומים ● ברקת: לגנץ אין את הכישורים והניסיון להיות ראש ממשלה ● השר אמיר אוחנה על הרג הצעיר בעל הצרכים המיוחדים: לא נחרוץ את דין השוטרים עד תום הבדיקה

עוד 21 עדכונים

בכיר לשעבר במנהל האזרחי השתלט על אדמות פלסטיניות באופן לא חוקי

חשיפה יחידת הפיקוח במנהל האזרחי ביו"ש אחראית לאכוף שימוש שלא כחוק באדמות פרטיות בגדה המערבית ● אלא שדוד קישיק-כהן, מי שעמד בראש היחידה במשך 23 שנים, בעצמו השתלט על אדמות פלסטיניות ונטע עליהן מטע עצי זית לפני 30 שנה, בזמן שכיהן בתפקיד ● הוא ממשיך להחזיק במטע בניגוד לחוק גם היום ● גורמים במנהל האזרחי: אין למנהל סמכות לפנות את המטע ללא תלונה רשמית

עוד 506 מילים ו-2 תגובות

מיוחד הסיפור שמאחורי "מסתערבים, אגדה ישראלית"

"הלכתי לפגוש את יצחק לא כי שמעתי עליו או על היחידה הקטנה שהוא השתייך אליה בימי הקמת המדינה, ולא כי תכננתי לכתוב את הספר הזה, אלא רק כי שנים של עבודה עיתונאית לימדו אותי שבילוי בחברת מרגלים זקנים תמיד משתלם" ● מתי פרידמן בהקדמה לספרו החדש, "מסתערבים, אגדה ישראלית", מספר כיצד הגיע לחקור את סיפורה של המחלקה הערבית בפלמ"ח - אשר על בסיסה נולד המוסד למבצעים מיוחדים

עוד 1,406 מילים

חרדות קורונה אצל צעירים: ארה"ב כבר מתייחסת לזה ברצינות

בארצות הברית הגיעו למסקנה כי חוסר הוודאות סביב משבר הקורונה גובה מחיר כבד מצעירים רבים, במיוחד אלו שמאובחנים עם חרדה קלינית או דיכאון ● בהיעדר מסגרות חינוכיות, יוזמה חדשה מנסה לסייע לצעירים חרדתיים ולהוריהם אובדי העצות ● אבל הטיפ העיקרי של המומחים הוא: תמצאו דרכים חדשות להעסיק את עצמכם

עוד 1,269 מילים

כולם כעסו על ג'ונתן ספרן פויר, אז אמא שלו החליטה לכתוב ספר

צאצאי היהודים מהשטעטל האוקראיני עליו התבסס רב-המכר "הכל מואר" לא אהבו את התיאורים של הסופר ג'ונתן ספרן פויר ● חלק מהם אף טרחו להתקשר לאמא שלו - אסתר - ולהתלונן באוזניה ● בעקבות שיחות הנזיפה האלה יצאה אסתר ספרן פויר למסע בעקבות האחות שנרצחה בשואה והאב שהתאבד, והפכה לסופרת בעצמה ● את התוצאה היא העזה להראות לבנה רק ברגע האחרון ● "פחדתי מהלא נודע"

עוד 1,159 מילים

למקרה שפיספסת

יחס יפה זה לא מותרות

אני יודעת שאתמול ומחר הוא יגיד לך שאת האישה של חייו.
אבל אם היום הוא מזלזל בך או מעליב אותך,
אפילו אם זה בצחוק,
אפילו אם אחר כך הוא יאמר שהוא לא התכוון לזה,
תברחי.

יחס יפה זה לא מותרות.

לזכר מסטוואל אלאזה, שנרצחה על ידי הגבר שהתחתנה איתו.

* * *

אנימציה: צליל בנדריהם
גרפיקה: Vecteezy.com freepikcompany.com

אמנית פלסטית ואנימטורית. חפשו "הדף הלבן לא מפחיד אותי" באינסטה, פייס ויוטיוב!

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 46 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים ו-1 תגובות

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עוד 7 עדכונים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה