בנימין נתניהו (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
הנה זה בא

כל מה שצריך לדעת לקראת פתיחת משפטו של נתניהו בעוד שבוע

משפטו הפלילי של ראש הממשלה יחל בעוד שבוע, ויחד עם בני הזוג אלוביץ׳ ונוני מוזס, נתניהו יחוייב להתייצב להקראת כתב האישום ויתבקש להשיב האם הוא מודה באשמה ● אלא שבחסות הקורונה, הארוע יתנהל ללא עיתונאים באולם ● הדיון עצמו צפוי להתמקד בוויכוח בין הסנגורים לתביעה מדוע לא קיבלו את ״מלוא חומר החקירה״ - ומי אשם בכך ● הצדק לא יהיה מהיר ולא ישודר בטלוויזיה ● פרשנות

בנימין נתניהו עשה באמת כל אשר ביכולתו כדי לא להגיע לרגע הזה, אבל אלא אם אסטרואיד ענק יתנגש בשבוע הקרוב בכדור הארץ ויביא את ההיסטוריה האנושית לקיצה, נראה שאין עוד שום דבר שיכול למנוע את פתיחת משפטו הפלילי.

ת"פ 67104-01-20 מדינת ישראל נ' נתניהו ואחרים ייפתח ביום ראשון הבא, 24 במאי, בשעה 15:00, ויסמן את המצב הקיומי החדש של הממשל הישראלי – חזון עוועים שלא חשבנו שאי פעם נראה במציאות: ראש ממשלה המנהל את ענייני המדינה ובמקביל יושב על ספסל הנאשמים במשפטו.

וזה בדיוק מה שיקרה בדיון פתיחת המשפט, ביום ראשון הבא. נתניהו עצמו מחויב להגיע לאולם בית המשפט ולשבת על ספסל הנאשמים, לצד הנאשמים האחרים בתיק – בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. אין פטורים, אין שחרורים.

נתניהו עצמו מחויב להגיע לאולם בית המשפט ולשבת על ספסל הנאשמים, לצד הנאשמים האחרים בתיק – בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. אין פטורים, אין שחרורים

דיון הפתיחה נקרא "הקראה", ובדרך כלל הוא כולל בירור עם סנגוריהם של הנאשמים אם הקליינטים קראו את כתב האישום והבינו את האמור בו; וכן את תשובתם לכתב האישום; ואז – אם אין עוד עניינים מקדמיים לטפל בהם – קובעים מועד לתחילת שלב ההוכחות.

הרכב השופטים – רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם – אינו מתכוון לתת פטור לאף אחד מהנאשמים מהתייצבות לדיון הפתיחה. עם זאת, אין להסיק מכך שנתניהו יחויב להתייצב לכל הדיונים הצפויים במשפט.

הרכב השופטים במשפטו של בנימין נתניהו: עודד שחם, רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם (צילום: דוברות בתי המשפט)
הרכב השופטים במשפטו של בנימין נתניהו: עודד שחם, רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם (צילום: דוברות בתי המשפט)

אהוד אולמרט, שעבר שני משפטים פליליים מלאים בעבירות שחיתות – בפרשות ראשונטורס וטלנסקי במחוזי ירושלים ובפרשת הולילנד במחוזי תל אביב – מיעט מאוד להראות את פניו באולם בית המשפט במהלך כלל הדיונים, מלבד כמובן בימים שבהם העיד או נחקר בחקירה נגדית, ובשלבים חשובים של המשפט – נאומי הפתיחה, סיכומי התביעה וההגנה, הכרעת הדין, הטיעונים לעונש וגזר הדין. וזה עוד כשמדובר היה בראש ממשלה לשעבר.

ההמולה התקשורתית נוכח מעמד פתיחת המשפט תהיה כמובן בשיאה. צוותי תקשורת מהארץ ומהעולם כולו צפויים להתייצב בבית המשפט המחוזי ברחוב צלאח א-דין בירושלים, ממול בניין משרד המשפטים. אם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ירצה, הוא יוכל להציץ בנעשה מבעד לחלון לשכתו שבקומה הראשונה.

עם זאת, הדיון עצמו צפוי להיות טכני לחלוטין. הסנגורים יישאלו אם הנאשמים קראו את כתב האישום, וישיבו בחיוב. או-אז תתבקש תשובת הנאשמים לכתב האישום – האם נתניהו מודה באשמה או שמא רק בעובדות, או שהוא כופר באשמה. הודאה של הנאשם באשמה מובילה להכרעת דין מיידית המרשיעה אותו בכתב האישום, ומקפיצה את הדיון מיד לשלב הטיעונים לעונש לקראת גזר הדין.

הסנגורים יישאלו אם הנאשמים קראו את כתב האישום, וישיבו בחיוב. או-אז תתקבל התשובה – האם נתניהו מודה באשמה או שמא רק בעובדות, או שהוא כופר באשמה

"מלוא חומר החקירה"

אף שאין כל ספק שנתניהו יכפור באשמה ויבקש לנהל משפט הוכחות מלא, סנגוריו אינם צפויים להשיב לאשמה בשמו בשלב הנוכחי. עורכי הדין עמית חדד (המייצג את נתניהו), ז'ק חן (המייצג את בני הזוג אלוביץ׳) ונוית נגב (המייצגת את מוזס) יטענו כי אינם יכולים להשיב לאשמה עד שיקבלו לידיהם את "מלוא חומר החקירה". או-אז יתחיל דיון שלם בשאלה מהו "מלוא חומר החקירה" ובשאלה מי אשם בכך ש"מלוא החומר" טרם הגיע לידי הסנגורים.

כמעט בכל משפט פלילי יש מחלוקת בין התביעה לבין ההגנה בשאלה מה כולל "מלוא חומר החקירה" שהסנגורים זכאים לקבלו לידיהם.

עו״ד עמית חדד, סנגורו של בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
עו״ד עמית חדד, סנגורו של בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ההגנה תטען שכל מזכר, תרשומת, שיחה פנימית בין הפרקליטות לצוות החקירה, אולי אפילו דיוני סטטוס אצל היועמ"ש שנערכו במטרה ללוות את מהלך החקירה הם כולם חלק מחומר החקירה שהסנגורים זכאים לקבל.

המדינה – שתיוצג ככל הנראה על ידי עורכי הדין ליאת בן-ארי ויונתן תדמור (או רק אחד מהם, אם השופטים יתעקשו על נציגות בודדת מטעם התביעה) – תטען שהמסמכים האלה הם תרשומות פנימיות. בית המשפט יצטרך לקבל החלטה על כך, במסגרת ההליכים המקדמיים, לפני שלב ההוכחות.

שאלה אחרת היא, בהנחה שהסנגורים יטענו שאין בידיהם את חומרי החקירה כעת, מי אשם בדבר. הנה מה שצוות הפרקליטות צפוי לומר בנושא: שופטים יקרים, החוק מחייב אותנו למסור לסנגורים עוד לפני כתב האישום, בשלב הזימון לשימוע, את "עיקר חומר החקירה". אבל אנחנו נקטנו גישה נדיבה ומסרנו כבר אז את הכול. הסנגורים התעכבו ומתעכבים בלקיחת החומרים.

פעם היו ויכוחים מי צריך לשלם על צילום הררי החומר, אבל כבר שנים שהפרקליטות מוסרת את חומרי החקירה על דיסק עם תוכן עניינים. העובדה שסנגוריו של נתניהו מתחלפים מדי פעם, וטוענים שהחומרים לא נמצאים בידיהם – איננה אשמת הפרקליטות.

הוא שאמרנו: אנטי-קליימקס של טרוניות ביורוקרטיות.

כך או אחרת, סביר להניח כי השופטים יאפשרו להגנה 6-8 חודשים ללמוד את כל החומר – ובהתאם, יקבעו מועדי הוכחות לשנת המשפט הבאה.

ליאת בן ארי (צילום: דוברות משרד המשפטים)
התובעת, עו״ד ליאת בן ארי (צילום: דוברות משרד המשפטים)

העיתונאים נותרו בחוץ

מעמד שבו ראש ממשלה יושב – לראשונה בתולדות המדינה – על ספסל הנאשמים באולם בבית משפט, הוא מעמד חריג בחיי אומה. בדמוקרטיות מערביות פתוחות נהוג שהתקשורת יכולה לסקר בחופשיות ומקרוב את המאורע.

לא עולה על הדעת להגלות את העיתונאים מאולם המשפט ולמנוע מהם לראות במו עיניהם את ההתרחשות. לא רק את המילים הנאמרות לפרוטוקול, אלא כל מבע עיניים, כל תנועה באולם, את שפת הגוף של השופטים, עורכי הדין והנאשמים.

למרבה הצער, לא זה מה שצפוי באולם בדיון פתיחת המשפט.

האולם הגדול ביותר בבית המשפט המחוזי בירושלים הוא קטן למדי – קטן אפילו מהאולם הקטן ביותר בבית המשפט העליון. לפיכך החליטו השופטים כי נוכח הוראות הריחוק החברתי של משרד הבריאות, שמנהל בתי המשפט יגאל מרזל החיל גם על מערכת המשפט, לא יהיה באולם מקום לתקשורת, אלא אך ורק לנאשמים ולעורך דין אחד מטעם כל אחד מהם. כל היתר הוגלו לאולמות אחרים בבית המשפט המחוזי, שם יוכלו לצפות במתרחש בשידור במעגל סגור.

נוכח הוראות הריחוק החברתי של משרד הבריאות לא יהיה באולם מקום לתקשורת, אלא אך ורק לנאשמים ולעורך דין אחד מטעם כל אחד מהם. כל היתר הוגלו לאולמות אחרים, שם יוכלו לצפות במתרחש בשידור במעגל סגור

זוהי החלטה קשה ובעייתית מצד השופטים; לא רק בגלל הטרוניה המוצדקת מצד הסנגורים, שזכאים שלא רק נציגות מתוכם תהיה באולם בזמן אמת, אלא בעיקר בגלל הרחקת העיתונאים מאולם המשפט.

לא צריך להסביר לשופטים הנכבדים מדוע צפייה במתרחש על גבי מסך אינה שקולה להימצאות במקום עצמו: בתי המשפט אינם מאפשרים קיומם של הליכים משפטיים ב"היוועדות חזותית", למעט חריגים ספורים, והשופטים יודעים היטב למה. אי אפשר להתרשם באופן מלא ממהימנותו של אדם המשדר אליך בדרכים אלקטרוניות.

כמה כלי תקשורת – ובהם חדשות 13, כאן 11 והעיתון גלובס – פנו לשופטי המחוזי וביקשו לאפשר שידור חי של דיון הפתיחה. זאת, בין היתר, נוכח מה שמסתמן כהצלחה גדולה עד כה, בפיילוט של שידורים ישירים מדיוני בג"ץ בחודשיים האחרונים.

כתבי המשפט של חדשות 13, אביעד גליקמן וברוך קרא, כתבו בבקשתם כי "העיתונות, ובפרט זו האלקטרונית, הנה המכשיר המרכזי להגשמתו של חופש הביטוי ולמימוש זכותו היסודית של הציבור לדעת. בתי המשפט הכירו בחשיבותם ונחיצותם של כלי תקשורת בחשיפת העובדות, גילוי האמת ובהעברת מידע לאזרח".

כל הטיעונים היפים על זכות הציבור לדעת והחשיבות לא עשו רושם על הרכב השופטים. בהחלטה שניתנה לפני שבוע הם דחו את הבקשה לשדר את הדיון לציבור. "גלובס" החליט לעתור בעניין זה לבג"ץ נגד החלטת בית המשפט המחוזי, אם כי הסיכוי ששופטי העליון יחליטו להתערב בהחלטת המחוזי למנוע שידור, אינה גבוהה.

אפשר להבין מדוע השופטים אינם ממהרים להתמסר לחגיגת השידורים, שתורמת לאווירה ה"קרקסית" של ההליך המשפטי. מצד שני, קשה להתכחש לעניין הציבורי המובהק שיש במעמד פתיחת משפטו של נתניהו.

היתרון בשידור מובן מאליו: מניעת שמועות ודיס-אינפורמציה וביטול הצורך להסתמך על ציוצי הכתבים בזמן אמת. שידור יאפשר לחבר את הציבור באופן ענייני לנעשה באולם המשפט, ואולי אף יתרום לתחושה ציבורית שאחרי כל ההאשמות וההסתה – יושבים בבית המשפט שלושה שופטים, העושים את מלאכתם נאמנה.

עוד 1,149 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קורונה בכנסת: חמישה ח"כים נתונים בבידוד

בחקירה האפידמיולוגית, שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, נקבע שעל ארבעה מחבריו לסיעה - איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה - להיכנס לבידוד

06:57 עריכה

חברי הכנסת איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה – ארבעתם חברי הרשימה המשותפת – נכנסו לבידוד, לאחר שחקירה אפידמיולוגית שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, שנדבק בקורונה, קבעה שעליהם לעשות כן. בנוסף גם שני מנהלי הסיעה נדרשו להיכנס לבידוד.

אמש נשא עודה דברים בהפגנה שנערכה בתל אביב נגד הסיפוח.

למקרה שפיספסת

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה