• קרן טרנר אייל (צילום: Miriam Alster/Flash90)
  Miriam Alster/Flash90
 • מירי רגב (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
  יונתן זינדל/פלאש90
 • ישראל כ״ץ קרן טרנר איל (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
  Noam Revkin Fenton/Flash90
 • יו"ר ועדת הכספים איתן כבל, ומנכ״לית משרד תחבורה לשעבר, קרן טרנר אייל. אוקטובר 2018 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
  Miriam Alster/Flash90

בלי קשר לשיטת הפיטורים של מירי רגב, טוב שקרן טרנר עוזבת את משרד התחבורה

התקשורת חיבקה את מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר, שפוטרה בחופזה על ידי מירי רגב, וקשרה לה כתרים ● אבל מבט מעמיק בכהונתה מצייר מדיניות של התעלמות מהאזרח הקטן, ושל חוסר מענה לצורכי נוסעי הרכבות והאוטובוסים ● נכים וחולים התקשו לקבל שירות ממשרד התחבורה בתקופתה, וגם משאלות ח"כים ועיתונאים היא התחמקה ● אם טרנר וישראל כ"ץ ייבאו את הגישה הזו לאוצר, אנחנו בבעיה ● דעה

התוגה הקולקטיבית שביטאו עיתונאים רבים בעקבות פיטוריה של מנכ"לית משרד התחבורה היוצאת, קרן טרנר אייל, נראתה מושלמת. לדמות הקרבן לוהקה טרנר, הנמצאת בחופשת לידה, ומולה תוארה מירי רגב כקרואלה דה-ויל חסרת רגשות.

המהלך של רגב היה אולי שגוי, אך פרטי השיחה בין השתיים התבררו כפחות דרמטיים מהתיאורים ברשתות החברתיות ובתקשורת. רגב הסבירה כי היא מימשה את זכותה לאייש מנכ"ל, וטרנר אישרה כי אין קשר לחופשת הלידה שלה. למרות זאת, הברנז'ה המשיכה לחבק את טרנר ולקשור לה כתרים, תוך תיאורה כמוערכת, מקצועית, חרוצה, ואפילו "נחמדה קיצונית", כדברי עיתונאי אחד.

אבל פרטים אלה דווקא פחות חשובים לצורך ניתוח מפוכח של מהלכי טרנר במשרד התחבורה. את טרנר כאשת מקצוע צריך לשפוט לפי מעשיה, ולא לפי מצבה המשפחתי, הסימפתיה שעוררו פיטוריה או "נחמדותה הקיצונית".

בדיקה מעמיקה יותר הייתה מגלה שאותו יחס חם ומחבק שטרנר נהנתה ממנו בסוף השבוע, נמנע מנפגעי ומנפגעות משרד התחבורה בתקופתה כמנכ"לית.
הכוונה היא לכל אותם נכים, קשישים, ילדים ואמהות ואבות טריים, שנפגעו במישרין מהמדיניות שהיא ושר התחבורה הקודם ישראל כ"ץ הובילו.

ישראל כ״ץ קרן טרנר איל (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
ישראל כ״ץ וקרן טרנר איל (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

מעקב מקרוב

במסגרת תכנית התחקירים "הרשת החברתית", ששודרה בערוץ רשת 13, עקבנו מקרוב אחר הפעילות של הצמד כ"ץ-טרנר במשרד התחבורה במהלך 2018, תוך התמקדות בתהליך קבלת תו נכה לרכב, טיפול במתן רישיונות לאנשים הסובלים מבעיות רפואיות, והממשק הנוגע לתחבורה הציבורית הניתנת לאזרחים.

באותם ימים כבר התקרב לסיומו עידן כ"ץ במשרד התחבורה, שכלל השקת מניפה של מחלפים וכבישים מחודשים, מהנגב ועד הגליל. אבל עם שוך התרועות, התברר כי החידוש והשדרוג של חלק מתשתיות התחבורה גבו מחיר כבד: הזנחה שיטתית של הטיפול בפניות האזרחים, שזקוקים נואשות לשירותי המשרד.

התחקיר חשף איך התנער המשרד מאחריותו לאלפי פניות של אזרחים על תקלות יומיות בקווי אוטובוס, ועד כמה קשה להגיש תלונה נגד נהג שממאן לעצור בתחנה מרוחקת, מסכן חיי נוסעים, או פשוט לא יוצא לדרך בשעות היעודות.

התחקיר חשף איך התנער המשרד מאחריותו לאלפי פניות של אזרחים על תקלות יומיות, ועד כמה קשה להגיש תלונה נגד נהג שממאן לעצור בתחנה מרוחקת, מסכן חיי נוסעים, או פשוט לא יוצא לדרך בשעות היעודות

אם בתאגיד ענק כמו אגד לפחות יש מסורת של שירות לציבור, הרי שבחלק מחברות האוטובוסים הקטנות, שקיבלו זיכיון להפעיל קווים פריפריאליים, המצב היה מחפיר. אזרחים התלוננו על קווים שדומה כי אף פעם אינם מגיעים בזמן, ועל אוטובוסים שחולפים על פני תחנות איסוף והורדה מבלי לעצור בהן.

עם ממצאים אלה ואחרים התייצבנו בדיוני ועדת הכלכלה בראשות איתן כבל, שהתכנסה כדי לדון במחדלי התחבורה הציבורית בארץ. אז גם נתקלנו לראשונה בטרנר, שבדיוק שבה מחופשת לידה קודמת. על חלק מהשאלות של חברי הוועדה השיבה באופן מתחמק, ולאחרות נראה שלא הגיעה מוכנה עם פתרונות.

התחושה שלנו הייתה שאין מדובר במנכ"לית של משרד גדול, שנושאת באחריות לשירות לאזרח, אלא בסנגורית שבאה לתרץ את חוסר התפקוד של משרדה. באמצע הדיון, בשעת צהריים מוקדמת, ביקשה את סליחת הנוכחים וטסה לביתה. לא יהיה זה מוגזם לומר שחסרונה בהמשך הדיון לא הורגש במיוחד.

תפסנו את טרנר במסדרון הכנסת וליווינו אותה אל המעלית. ביקשנו לתאם איתה ראיון טלוויזיוני מסודר, ולהציג בפניה ממצאים באופן השקוף ביותר.

טרנר סירבה באופן קטגורי ונחרץ, והפנתה אותנו שוב ושוב ל"אבנר" – הלא הוא אבנר עובדיה, דובר משרד התחבורה. בשבועות שבאו לאחר מכן היא נמנעה מלהתייחס לשאלות שהצגנו בפניה, לא ענתה לשיחות טלפון וסירבה לפגישה. אולי פחדה שהתשובות שסיפקה בוועדת הכלכלה ישכנעו אותנו קצת פחות.

יו"ר ועדת הכספים איתן כבל, ומנכ״לית משרד תחבורה לשעבר, קרן טרנר אייל. אוקטובר 2018 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
יו"ר ועדת הכספים איתן כבל וקרן טרנר אייל, אוקטובר 2018 (צילום: Miriam Alster/Flash90)

מוקדים לא מתפקדים

בהיעדר תגובה מטרנר, ניסינו להגיש תלונות בכל האמצעים הקיימים שמספק משרד התחבורה לאזרחים מן השורה. בין השאר התלוננו על קווים שלא פועלים, על נהגים שלא מתפקדים, ועל חברות הסעה ציבוריות שמזייפות. די מהר גילינו שהרבה יותר קל להגיש תלונה בהאג מאשר לקבל תשובה ממשרד התחבורה.

לאורך כל שנות כהונתם, טרנר וכ"ץ לא קידמו יוזמות יצירתיות בתחום התחבורה הציבורית – למרות שטרנר תיעדה עצמה לקראת סוף הקדנציה נוסעת באוטובוס מביתה בעמק חפר למשרד בתל אביב, וליוותה את המהלך ההרואי בסיקור נרחב.

טרנר וכ"ץ לא קידמו יוזמות יצירתיות בתחום התחבורה הציבורית – למרות שטרנר תיעדה עצמה לקראת סוף הקדנציה נוסעת באוטובוס מביתה בעמק חפר למשרד בתל אביב, וליוותה את המהלך ההרואי בסיקור נרחב

המיליארדים שהושקעו בעשור האחרון בתשתיות הכבישים, חלקם בפרויקטים ראויים וחשובים, לא באו לידי ביטוי בשיפור השירות לאזרחים החלשים, ולא רק בתחום התחבורה הציבורית. בין השאר, מדובר באלה שזקוקים לתו נכה וצריכים להתרוצץ מסניף לסניף כדי לקבל תשובות שליליות ללא נימוק.

בתחקיר שערכנו נתקלנו בסירוב לתת תווי נכה לחולי בפיברומיאלגיה (דאבת), שבקושי מסוגלים לזוז חמישה מטרים מבלי להתרסק על ספסל, וכן בהחלטה תמוהה אחרת שקיבל המשרד ביחס לבני ניסים, אדם מעל גיל 70 שעבר אירוע מוחי, ותו הנכה שלו נשלל למרות שמצבו הבריאותי רק הולך ומחמיר.

במשרד התחבורה של טרנר וכ"ץ, החלשים וחסרי הכוח קיבלו תשובות שליליות ולקוניות בדואר, ללא אפשרות לערער; ועדות רפואיות נוהלו על ידי זכיין חיצוני, בשירות שמשום מה הופרט; ועשרות אלפי בקשות לתווי נכה טופלו על ידי מספר רופאים מועט. גם על כך טרנר סירבה להגיב – שלא לדבר על להציע פתרונות.

וזה עוד לפני שדיברנו על מחדלי רכבת ישראל בקו תל אביב-ירושלים, והיעדר התכנון לכמה שנים קדימה, שיצר מחסור חמור בקרונות, או על הטיפול הלקוי בחידוש רישיונות לסובלים מבעיות רפואיות. במקרה זה חולקת טרנר אחריות עם כוכב אחר בתחקיר שלנו, מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב.

על כל אלה ועוד ביקשנו לדון עם טרנר באופן פתוח ורציני, להציג בפניה את הממצאים שלנו, ולקבל התייחסות שקופה ומנומקת. אבל טרנר, כאמור, סירבה.

הניהול הכושל של כ"ץ וטרנר הפך את משרד התחבורה לסיוט אחד גדול עבור האזרח הקטן, שמבקש בסך הכל לנוע מנקודה אחת לשנייה, לקבל תו נכה או להגיש תלונה על עוול – ומרגיש דחוי ומיותר.

הניהול הכושל של כ"ץ וטרנר הפך את משרד התחבורה לסיוט אחד גדול עבור האזרח הקטן, שמבקש בסך הכל לנוע מנקודה אחת לשנייה, לקבל תו נכה או להגיש תלונה על עוול – ומרגיש דחוי ומיותר

כ"ץ וטרנר הרוויחו מכך שנפגעיהם הם לא ציבור מאורגן שיוצא להפגנות או זועק בתקשורת. הנפגע הממוצע ממחדליהם בדרך כלל מפנים בכעס עצור, או בהנפת יד מתוסכלת, את העובדה שהאוטובוס השני והשלישי חלפו על פניו מבלי לעצור.

הוא ירתח מבפנים, ובמקרה הגרוע יסנן קללה בלבו, בזמן שהוא נמחץ בקרון מחיפה לתל אביב. גם אם היה רוצה להתלונן, עד מהרה היה מגלה שבתקופת כ"ץ וטרנר זו הייתה משימה בלתי אפשרית. בתקופתם לא נמצא אף מוקד פניות ציבור יעיל, בטח לא כזה שאפשר לגשת אליו פיזית ולהגיש תלונה.

אפילו המוקד היחיד שמצאנו בבית דגן היה סגור ונצור בפני קהל. עצוב עוד יותר היה לגלות שאפילו המאבטחת בכניסה למוקד סיפרה שהגישה תלונה לעובדי המשרד, שנמצאים רק כמה מטרים ממנה, ולא נענתה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (משמאל) וקודמו בתפקיד ישראל כץ, בנסיעת הבכורה בקו הרכבת המהיר בין ירושלים לתל אביב, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שר התחבורה היוצא בצלאל סמוטריץ' (משמאל) וקודמו בתפקיד ישראל כ"ץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

סמוטריץ' נכנס לנעליים קטנות

לקראת תום תקופת כהונתה של טרנר נהפך משרד התחבורה למשרד הממשלתי היחיד בארץ – כנראה – שבו השר עצמו משמש כמעט לבדו כמוקד לתלונות. זה קרה בתקופת בצלאל סמוטריץ', שהחליף את כ"ץ בעת ממשלת המעבר, והבין שמוקדי השירות במשרד לא ממש משרתים את האזרחים.

בניגוד לטרנר, שסיכויו של אזרח מן השורה להשיג אותה בטלפון נמוך מהסיכוי של נבחרת ישראל להעפיל למונדיאל, סמוטריץ' פרסם את מספר הטלפון האישי שלו, כדי שאזרחים יוכלו להתלונן בפניו. מיד אחרי הפרסום, סיפר סמוטריץ' שקיבל מאות תלונות ביום. נראה כי גם הוא עצמו הבין את גודל המחדל שקיבל בירושה, ופעל בצורה יצירתית וראויה להערכה, כדי לתת לאזרחים מענה, גם אם זמני.

אבל ברור שזו לא שיטה. מנכ"ל משרד צריך לדעת לייצר מנגנון יעיל לתיקון עוולות, ואי אפשר להישען על שר, יצירתי ונמרץ ככל שיהיה, שיטפל בכל אזרח.

מירי רגב (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מירי רגב (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

שדרוג מדאיג

אם  טרנר אכן תמונה למנכ"לית משרד האוצר כפי שדווח, נראה כי לייבוא שיטות העבודה שלה ושל כ״ץ למשרד החדש, צפויה להיות השפעה שונה. שם כבר אי אפשר יהיה להרים פרויקטים עצומים ועתירי יחסי ציבור, כדי לטאטא מתחת לשטיח את המחדלים שהאזרח הפשוט נאלץ להתמודד איתם.

אם  טרנר אכן תמונה למנכ"לית משרד האוצר, לייבוא שיטות העבודה שלה ושל כ״ץ למשרד החדש, תהיה השפעה שונה. שם כבר אי אפשר יהיה להרים פרויקטים עצומים ועתירי יחסי ציבור, כדי לטאטא מתחת לשטיח מחדלים

המשמעות של התעלמות משרד האוצר ממצוקתם של אזרחי המדינה, כבר לא מסתכמת בבזבוז של עוד שעה בדרכים או קבלת שירות ציבורי עלוב. כ"ץ וטרנר יצטרכו להתמודד במשרד האוצר מול קבוצות אזרחים מאורגנות ומאוגדות, שאם צריך גם יודעות לשרוף צמיגים, להקים משמרות מחאה ולזעוק באולפנים.

הפעם גם העיתונות תגלה בהם עניין, כי הם מייצרים יופי של רייטינג. קצת פחות הגיוני שהדיל הזה – של התעלמות ממצוקת האזרחים מצד אחד, וקבלת ליטוף וחיבוק חם מהתקשורת – ימשיך לעבוד להם גם במשרד האוצר.

כ"ץ וטרנר הוכיחו במשרד התחבורה שהם אינם האנשים הנכונים בזמן הנכון כדי לנהל את המשבר הכלכלי הגדול ביותר שחוותה ישראל בעשורים האחרונים. בחירתם להוביל את חילוץ המשק מנזקי הקורונה הוא בגדר ניסוי גדול ומפחיד. הצרה היא שגם בניסוי הזה, אנחנו נהיה שפני הניסיון.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הכתבה חד מימדית- נתפסת להיבט אחד וצר,חשוב ככל שיהיה ופוסלת את הצמד כץ-טרנר רק עלפיו. המהפכה שהשנים קידמו בתחבורה הציבורית בעשור האחרון היא גדולה אבל הפרדוקס היא שהיא בצנרת- עדיין לא נרא... המשך קריאה

הכתבה חד מימדית- נתפסת להיבט אחד וצר,חשוב ככל שיהיה ופוסלת את הצמד כץ-טרנר רק עלפיו. המהפכה שהשנים קידמו בתחבורה הציבורית בעשור האחרון היא גדולה אבל הפרדוקס היא שהיא בצנרת- עדיין לא נראית: שלושה קווי רכבת קלה הראשון בנהם יפתח עוד שנתיים, השני בביצוע, מערכת מטרו 150 קמ בנוסף לרקל, רשת נתיבי תחבורה ציבורית, מסופי תחצ + חנה וסע בשולי הערים (אחד בהכפלה ואחרים בדרך), הכפלת מסילת החוף ועוד כולם ניזומו בתקופת הצמד יעשו בעשור הקרוב ואחריו מהפכה בתחבורה הציבורית. וזה עוד ללא רפורמת השמים הפתוחים בזכותה אנחנו משלמים שליש. עוד 5-10 שנים יראו אותם אחרת. (גילוי נאות- לא מצביע ליכוד)

עוד 1,322 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה