משפט נתניהו הוא חזות הכל

קורונה, איראן, בית הדין בהאג והריבונות הם נושאים חשובים למדינה, אבל המשפט הכי חשוב לנתניהו ● ואחרי זובור חלוקת התיקים, הליכודניקים הבינו את המסר ● הקרבות מול מערכת המשפט רק יחריפו, הפגנות יתקיימו מול המחוזי בירושלים, חומרים נוספים יופצו נגד מנדלבליט ● ובינתיים, האם טראמפ ייחלץ לטובת נתניהו במהלך השבוע ויזמין אותו לפגישה, כפי שרומזים המקורבים? ● פרשנות

בנימין נתניהו אחרי השבעת הממשלה ה-35 ב-17 במאי 2020 (צילום: Alex Kolomoisky/POOL)
Alex Kolomoisky/POOL
בנימין נתניהו אחרי השבעת הממשלה ה-35 ב-17 במאי 2020

השיטה של בנימין נתניהו כל כך שקופה, כל כך צינית, ולכן היא גם לא יכולה להשתנות. גם הפעם.

אחרי שנה וחצי שראש הממשלה מסובב את המערכת הפוליטית על פי הצורך המשפטי שלו; אחרי שהוא  מנסה פעם ועוד פעם להגיע ל-61 חברי כנסת, ולהעביר את פסקת ההתגברות והחוק הצרפתי; אחרי שנתניהו החליט כי הפעם לא כדאי לו לקחת סיכון נוסף וללכת לבחירות, בגלל משבר הקורונה; אחרי כל אלה – נתניהו מראה לכולם איך מקדמים את השותפים שהלכו אתו כל הדרך במאבק נגד רשויות החוק. מי שעזר, מתוגמל. מי שלא – מתומרן החוצה.

כמו בשלוש מערכות הבחירות שהתקיימו בשנה החולפת, גם הפעם הפוקוס של נתניהו הוא רק על המשפט הפלילי שלו, שאמור להתחיל ביום ראשון הקרוב. הכל הן נגזרות של כתב האישום המשולש, כולל המינויים בממשלה וחלוקת המשרדים והתארים, שהפכו לבדיחה הנפוצה אתמול ברחבי המדינה. הכול היה עשוי להיות שונה אלמלא המשפט הזה, שמוציא את נתניהו וסביבתו מדעתם.

הכל נגזר מכתב האישום, כולל המינויים בממשלה וחלוקת המשרדים והתארים, שהפכו לבדיחה הנפוצה אתמול ברחבי המדינה. הכול היה עשוי להיות שונה אלמלא המשפט הזה, שמוציא את נתניהו וסביבתו מדעתם

המינויים החשובים ביותר של נתניהו הם על פי קריטריון בג"ץ: מי שנלחם יותר בבתי המשפט, מי שמערער את כוחה של הפרקליטות, מי שמפרק יותר את הלגיטימציה של היועץ המשפטי לממשלה זוכה לקידום דרמטי בממשלה ובכלל. אמיר אוחנה הוא השר לביטחון פנים, שיבחר את המפכ"ל הבא; מירי רגב היא שרת התחבורה המשודרגת ושרת החוץ המיועדת; דודי אמסלם קיבל ערימה של תיקים שלא כדאי לזלזל בם – השליטה על נציבות שירות המדינה והחברות הממשלתיות היא בעלת נפח איכותי רב משמעות.

יריב לוין בא בשליחות נתניהו לכסח את בג"ץ מתוך המעמד החדש שלו כיו"ר הכנסת. כאן מדובר במלחמה מבנית נגד הרשות השופטת, ולא במאבק חד-פעמי כפי שניהל קודמו, יולי אדלשטיין. לוין הוא ככל הנראה המינוי הכי חשוב לנתניהו ברגע זה. גם מיקי זוהר, שהיה החייל מספר אחת נגד אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, יעלה בדרגה ויהפוך ליו"ר הקואליציה.

נתניהו מסמן כך לחבריו ולבוחריו את פני ההנהגה החדשה של הליכוד. גם דוד ביטן היה משתלב כאן והופך לשר בכיר בממשלה, אם לא היה מסובך בעצמו בפרשיות פליליות.

יריב לוין בא בשליחות נתניהו לכסח את בג"ץ מתוך המעמד החדש שלו כיו"ר הכנסת. כאן מדובר במלחמה מבנית נגד הרשות השופטת, ולא במאבק חד-פעמי. לוין הוא ככל הנראה המינוי הכי חשוב לנתניהו ברגע זה

יש גם נאמנות סוג ב' – כלומר, שרים שנותנים עבודה לנתניהו, אבל לא מוכנים ללכת עד הסוף כמו חבורת ארא"ל (אוחנה, רגב, אמסלם, לוין). המיניסטרים האלה קיבלו תפקידים שלא רצו, או ירדו כיתה, או שיצאו מהמשחק. מדובר באדלשטיין שרצה להישאר יו"ר הכנסת אבל הסתפק בתיק הבריאות; יואב גלנט שרצה את הביטחון וקיבל חינוך; זאב אלקין שהפך לשר המים; אופיר אקוניס -שהתחנן לצאת לאו"ם אבל מונה לשר לשיתוף פעולה אזורי.

גילה גמליאל שרצתה חינוך אבל קיבלה את איכות הסביבה; יובל שטייניץ, שהתקשר בהיסטריה לפעילי ליכוד זוטרים במוצאי שבת, התחנן על נפשו וזכה להישאר במשרד האנרגיה; צחי הנגבי, שהוא עכשיו שר בלי תיק במשרד ראש הממשלה; וציפי חוטובלי, עם תיק ההתיישבות ושגרירות שהיא לא רוצה לקבל בלונדון.

ויש גם חוסר נאמנות ו/או אנשים שמתקרבים מדי למלכות ולכאורה מסכנים אותה. על זה אין סליחה ברחוב בלפור.

ניר ברקת התחיל טוב עם נתניהו אבל הסתבך בהמשך. היחסים הגיעו לשיא כאשר נתניהו הכריז בפברואר האחרון שברקת יהיה שר האוצר אצלו, וברקת קטע בהתרגשות ביקור בניו יורק, טס ארצה ופיזר תכניות גרנדיוזית לחילוץ המשק כבר בתחילת ימי הקורונה.

אבל ברקת גם הריץ את עצמו בפומפוזיות לראשות הליכוד, הפיץ סקרים עם אחוזי תמיכה פנומנליים, העסיק את איל ארד – שהוא סדין אדום בבלפור – וגם עצבן על הדרך פעילי ליכוד מרכזיים שלא הפסיקו לחמם נגדו את נתניהו. שר האוצר המיועד נותר בסוף חסר כל.

ברקת גם הריץ את עצמו בפומפוזיות לראשות הליכוד, הפיץ סקרים עם אחוזי תמיכה פנומנליים, העסיק את איל ארד – שהוא סדין אדום בבלפור – וגם עצבן על הדרך פעילי ליכוד מרכזיים שלא הפסיקו לחמם נגדו את נתניהו

ברור לגמרי למה בכירים בצמרת הליכוד כמו גלעד ארדן וגדעון סער, שפעם היו חברים טובים ושותפים פוליטיים, הורחקו מעמדות ההשפעה המיידיות. שניהם לא נאמנים אבל פופולריים בליכוד.

ואפשר גם לאבחן את הנעבך בשטח. אבי דיכטר רץ לתקוף את נתניהו באולפני הטלוויזיה כיוון שלא הזמין אותו לפגישה ביום חמישי האחרון. לדיכטר אין מעמד בליכוד, והוא לא יכול לאיים על נתניהו, רק להרגיז אותו. דיכטר נשאר בכנסת, עצוב וממורמר, ויכול להתנחם רק בקבוצות הווטסאפ של פעילי הליכוד, שתובעים את כבודו.

בכל הסיפור הזה יש פוליטיקאי אחד יוצא דופן. ישראל כ"ץ הוא נאמן שקול בלבד לנתניהו, גבוה בצמרת הליכוד ומאיים פוטנציאלי על ירושת המנהיג. איך הוא שמר על המעמד בצמרת והפך לשר האוצר? הסיבה פשוטה. כ"ץ הוא האיש הכי חזק בליכוד, מי שבנה את כוחותיו בתנועה במשך 40 שנה. לנתניהו אין אינטרס לריב אתו עכשיו.

בחזרה למשבצת הראשונה. המשפט של נתניהו מתחיל, כאמור, ביום ראשון הקרוב. משבר הקורונה, המלחמה באיראן, המלחמה בבית הדין בהאג והחלת הריבונות הם משימות חשובות למדינה, אבל המשפט הכי חשוב לנתניהו.

המשפט של נתניהו מתחיל ביום א׳. משבר הקורונה, המלחמה באיראן, בית הדין בהאג והחלת הריבונות הם משימות חשובות למדינה, אבל המשפט הכי חשוב לנתניהו

נתניהו צריך עכשיו כוחות עזר נוספים. הליכודניקים הבינו את המסר, אחרי מינוי השרים. הקרבות מול המערכת המשפטית רק יחריפו. שימו לב להפגנות שיתקיימו ביום ראשון מול בית המשפט המחוזי בירושלים, ולחומרים נוספים שיופצו נגד היועץ מנדלבליט.

מעניין יהיה לראות מי מחברי הכנסת בליכוד יצטרפו למערכה. מעניין מאד איזו פוזיציה משפטית יתפסו נפתלי בנט ואיילת שקד הנבגדים.

נתניהו עשה הכל כדי לדחות את הקץ, לדאוג שמשפטו הפלילי לא יתחיל לעולם. גם כוחות עליונים עזרו לו, והמשפט – שאמור היה להיפתח ב-17 במרץ – נדחה בשל משבר הקורונה. עכשיו מועד פתיחת המשפט הגיע, ונדמה שלנתניהו נגמרו הכלים בארסנל.

גורם בסביבתו של ראש הממשלה העריך אמש כי לא מן הנמנע שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ייחלץ לעזרת נתניהו ויזמין אותו לפגישה עוד השבוע. הסיכוי שזה אכן יקרה קלוש: לטראמפ יש כמעט 100 אלף מתים מנגיף הקורונה וזעם ציבורי גובר בארה״ב להתמודד איתם כרגע.

ולא פחות מעניין: איך יגיבו השותפים החדשים, ראשי כחול-לבן, עם פתיחת המשפט של נתניהו והריקושטים בליכוד? אתמול לא זיהינו תוכן משמעותי על חשיבות שלטון החוק בנאומים של בני גנץ וחבריו. אז זהו? ההתקרנפות החלה?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חבל שלא התייחסת לראיון של שר הבריאות....נתניהו התגלה כפחדן וחרד שבלך עם מנכל חסר רקע בריאותי על היסטוריה כמות הכסף שנשרפה בחודשיים האחרונים, האדמה הכלכלית החרוכה ויותר מזה הדאגה הכלכלי... המשך קריאה

חבל שלא התייחסת לראיון של שר הבריאות….נתניהו התגלה כפחדן וחרד שבלך עם מנכל חסר רקע בריאותי על היסטוריה
כמות הכסף שנשרפה בחודשיים האחרונים, האדמה הכלכלית החרוכה ויותר מזה הדאגה הכלכלית של הפרט והתכנסות תביא למיתון שלא נראה במדינה עשורים

עוד 965 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

בשר תותחים - אוטיסטים וילדים

איאד אל חאלק נורה למוות בחדר אשפה במזרח ירושלים. נער אוטיסט עם "צרכים מיוחדים", ללא הגנה, ללא נשק, בלי שאיים על איש. הוא רק ברח מבהלה. ברח מהסכסוך אותו מעולם לא הכיר ולא הבין. שוטרי מג"ב ששמם לא פורסם דלקו אחריו. ירו בו בטענה שראו משהו חשוד בידיו. זה נגמר במותו.

איאד אל חאלק ז"ל הוא בשר התותחים.

לכאורה עולה השאלה המבצעית – מתי לוחצים על ההדק? מתי אדם נושא תפקיד ונשק לוחץ על ההדק והורג. זו לא שאלה פוליטית. לא כיבוש ולא אווירה. לא היסטוריה של דקירות ולא פיגועים ברקע. הרי איאד היה יכול להיות גם אוטיסט יהודי שנבהל וברח. אוטיסטים לא יודעים על זהותם הלאומית ועל המאבק הפלשתיני ישראלי.

אבל השאלה שתיחקר בוודאי היא רק שאלה ביורוקרטית, נהלית – האם שוטרי מג"ב הרגישו מאוימים. מאוימים עד כדי סכנה לחייהם? עד שאין ברירה אלא להפעיל נשק נגד המאיים? האם ירו על פי הנהלים, ההוראות, הפקודות…?

ככל שבוחנים את האירוע המזעזע של הריגת איאד, אי אפשר לא לראות את גודל האבסורד. שוטרים חמושים רודפים אחרי נער בורח, ובסופו של המרדף יורים בו למרות שאינו חמוש, ולמרות שלידו עומדת אישה שמזהירה אותם כי הוא אדם נכה. מה עובר בראשם? הצורך לצוד בכל מחיר את הנרדף? לחסל? להרוג? לממש את יכולתם להפעיל כוח? לבצע פקודות בכל מחיר? על מי הוא איים שם בחדר האשפה?

מה עובר בראשם? הצורך לצוד בכל מחיר את הנרדף? לחסל? להרוג? לממש את יכולתם להפעיל כוח? לבצע פקודות בכל מחיר? על מי הוא איים שם בחדר האשפה?

באותו שבוע מתה הילדה בת ה-4 רפיף קרעין, לאחר ששבועיים קודם נורתה במזרח ירושלים מכדור תועה שפגע בראשה. רפיף התגוררה בעיסאוויה, וכדור M16 שירה מישהו נושא M16 חדר בשקט לראשה. שבועיים על שולחן הניתוחים לא עזרו ומוחה לא הצליח לספוג את הכדור התועה השקט.

רפיף קרעין ז"ל היא בשר התותחים.

אוטיסטים וילדים. הם בשר התותחים של הסכסוך הפוליטי, המדיני, הצבאי. הם נשלחים יומיום אל מותם הוודאי בקרב אבוד מראש, חסר תכלית. שולחיהם אל המוות המיותר הזה יושבים ליד שולחן מקבלי ההחלטות. לעתים בשני הצדדים. אדישים ודואגים רק לעתידם הפוליטי. אולי ריבונות, אולי סיפוח, אולי אינתיפאדה, אולי מדינה. אולי מדינות העולם יתערבו, אולי ילחצו, אולי כלום לא ישתנה.

שוטרי מג"ב האנונימיים ואותו יורה ב-M16 שהרג את רפיף קרעין, הם התותחים. מובלים אל שדה הקרב ובידיהם הפגזים והקנים, ולהם ניתנות הוראות פתיחה באש. לכאורה זה נתון מעתה בידיהם, על מצפונם, על פי שיקול דעתם.

אולם הוראות הפתיחה באש שנועדו לשמור על רמתו המוסרית של הלוחם, לא עוזרות לאיאד ורפיף. בסופו של יום ב"שדה הקרב" בו הם חיים, מתנהל מצוד. כדורים עפים, והם למעשה רצים בין שריקת הקליעים, משחקים וחיים אל מול האש. כמו החיילים בגליפולי בקרבות מלחמת העולם הראשונה, היוצאים בהמוניהם מהתעלות ורצים בשורות חזיתיות ישר אל מול מקלעיהם של חיילי הצבא העותמאני, סופגים את הכדורים בלית ברירה, אך מבצעים את חובתם לקום ולהסתער. לפי פקודה.

בשר התותחים של המלחמה הם שוכני הרחובות וחדרי האשפה, גני הילדים, המוסדות לבעלי צרכים מיוחדים ומרחב המטווח והטווח בין קני הרובים. אנשים פשוטים. אלה חוטפים את מחיר פחדם של הקברניטים להפסיק את האש.

בשר התותחים הם שוכני הרחובות וחדרי האשפה, גני הילדים, המוסדות לבעלי צרכים מיוחדים ומרחב המטווח והטווח בין קני הרובים. אנשים פשוטים. אלה חוטפים את מחיר פחדם של הקברניטים להפסיק את האש

מולם עומדים מקבלי ההוראות. מבצעי ההוראות. הציידים על פי פקודה. מקבלי ההחלטות לא יפסיקו את הקרב. לא יקפלו את התותחים ולא יתיישבו לדבר ביניהם על גורלם של ה"לוחמים" בשני צידי החזית. אילו רצו להפסיק את המלחמה, בשר התותחים לא היה נאכל לאור השמש יומיום.

נסיך: בחיים עוד לא ראיתי כזה אוסף-עולב.

פלסטאף: פה-פה-פה, טובים מספיק להשתפד על כידון, בשר תותחים, בשר תותחים. הם ימלאו בור-אחים טוב כמו כל בן טובים. שה, בן אדם, בני תמותה, בני תמותה.

(ויליאם שייקספיר / הנרי הרביעי)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 583 מילים

בר סימן טוב: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 7 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה