"הממשלה אדישה"

כאלף בני אדם מפגינים בתל אביב נגד רצח נשים

ח"כ שרן השכל סירבה להתמנות לשגרירה באוסטרליה ● גנץ החליף את בנט בביטחון: אעשה הכול כדי לקדם מהלכים מדיניים ● השר היוצא ליצמן: פעלנו אולי יותר מדי חזק; אדלשטיין: נערך לגל שני ● יבקש שלא להתייצב בפתיחת משפטו: מדובר בדיון טכני ● שר המשפטים ניסנקורן: לשמור על עצמאות הרשות השופטת

  • הפגנה נגד רצח נשים, כיכר הבימה תל אביב (צילום: Flash90/תומר נויברג)
    Flash90/תומר נויברג
  • הפגנה נגד רצח נשים, כיכר הבימה תל אביב (צילום: Flash90/תומר נויברג)
    Flash90/תומר נויברג
  • הפגנה נגד רצח נשים, כיכר הבימה תל אביב
07:18 עריכה

יעקב ליצמן, שסיים אתמול את כהונתו כשר הבריאות, ביקר אמש את מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב: "אני חשבתי שהייתה בהלת יתר, וברגע שהמנכ"ל שלי אמר שהוא חושש מעשרת אלפים מתים, אני צעקתי בישיבת ממשלה מול כל השרים בנוכחותו, שאני חולק על זה, שזה לא יהיה, וזה סתם מוגזם, אבל לא משנה".

בראיון ליעקב אייכלר בכאן רשת ב' אמר אמש ליצמן: "ראש הממשלה קיבל את ההגזמה הזאת, והוא נענה לפחדים של המנכ"ל, ולפי זה, אני לא יכול לבוא בטענות אליו, כי בסך הכל המצב מצוין".

ליצמן החל אתמול את כהונתו כשר הבינוי והשיכון. שר הבריאות החדש הוא יולי אדלשטיין. בשבוע שעבר הודיע בר סימן טוב על פרישה מתפקידו.

07:34 עריכה

היוצר שמואל הספרי, שכתב וביים את הסדרה "פולישוק" נדרש לדמיון בין הסאטירה שחיבר לבין המציאות –

07:42 עריכה

יושב ראש יש עתיד – תל"ם, יאיר לפיד, תקף בחשבון הטוויטר שלו את הממשלה החדשה על היוזמה לחקיקת החוק הנורבגי, שיקל על התפטרות שרים מהכנסת לטובת מינוי ח"כים אחרים תחתיהם.

בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר הבוקר לפיד שהממשלה החדשה "מכוערת, מנופלת ומקולקלת". לדבריו, "אין קבוצה בישראל שחבריה לא סובלים אחד את השני יותר מהחברים בממשלה החדשה. אין דבר שליברמן והמשותפת אמרו אחד על השני בחייהם, שיהיה גרוע יותר ממה שאמרו נתניהו וגנץ אחד על השני בשנה האחרונה".

08:29 עריכה

מחרתיים, ביום רביעי, ייפתחו חופי הים לבילוי ושהייה. עד כה הותר להגיע לים רק לפעילות ספורט כמו גלישה.

09:43 עריכה

עמירם בן אוליאל הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה. בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע את בן אוליאל גם בשני ניסיונות רצח, שתי עבירות הצתה וקשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני.

בפיגוע, שאירע ב-2015 ביישוב דומא שבגדה המערבית, נהרגו ריהאם וסעד ובנם עלי.

• הכרעת דין
• תקציר הכרעת דין

10:22 עריכה

משרד הבריאות מבהיר שבניגוד לפרסומים בתקשורת, מתווה בתי הכנסת טרם עבר בהחלטת ממשלה, והדבר עתיד לקרות בימים הקרובים.

10:29 עריכה

במשרד הכלכלה והתעשייה בירושלים נערך טקס חילופי שרים.

עמיר פרץ (מימין) ואלי כהן בטקס החילופים, הבוקר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
פרץ (מימין) וכהן בטקס החילופים, הבוקר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השר הנכנס, עמיר פרץ –

אני נכנס היום לכאן, למשרד הכלכלה והתעשייה עם תחושה של אחריות רבה. התפקיד שלי הוא לעשות הכל כדי שכל ישראלי יידע שהוא לא לבד ושהמדינה תעמוד לצידו. משבר הקורונה הוא גם הזדמנות להפוך את הכלכלה הישראלית לכלכלה אנושית. כלכלה בה כל אזרח יידע שיש תכניות ברורות וישימות עם אופק כלכלי עבורו ועבור משפחתו. כלכלה שמתמודדת עם משבר ומתקנת עיוותים של שנים רבות: ביחס לעצמאיים, בדאגה לשכירים, ובחיזוק השקעה במפעלים ובתוצרת הארץ. הממשלה שהוקמה היא ממשלה פריטטית מאוזנת. הן פוליטית, מדינית, ובעיקר כלכלית. כוחם של הגורמים שהחזיקו בעמדות כלכליות קיצוניות שהובילו לקפיטליזם חזירי בממשלות הקודמות קטן יותר בקואליציה הנוכחית, וזה נותן לנו סיכוי גדול יותר לקדם את תפיסת הכלכלה האנושית. כלכלה שבה הזכות להתפרנס בכבוד, לחיות בכבוד ולהזדקן בכבוד, היא הבסיס שלנו, כחברה ישראלית, בסיס לסולידריות ולערבות הדדית בהן אהבנו פעם להתהדר. הגיע הזמן להשיבן – לא רק את הביטויים הנשגבים, גם את התוכן מאחוריהם. אלי ידידי, אני מודה, על כל אשר עשית, ועל כל ההישגים שלך בתקופה זו.

השר היוצא, אלי כהן –

אנו מסכמים את העשור הכלכלי הטוב ביותר של מדינת ישראל. הבאנו בשנה האחרונה את הייצוא הישראלי לשיא של 114 מיליארד דולר, אישרנו הקמה והרחבה של מאות מפעלים והתייצבנו, ערב הקורונה על נתוני אבטלה הטובים ביותר מאז קום המדינה, הגדלנו את שיעור המועסקים בהייטק, שברנו את מונופול מכון התקנים, עברנו לתקינה בינלאומית, הובלנו את צו הייבוא האישי ורפורמות בעולם הצרכנות אשר הזניקו את ישראל ב-16 מקומות במדד התחרותיות של ה-OECD, פתחנו מאיצים ברחבי הארץ והענקנו לעסקים קטנים מעטפת סיוע, ייעוץ ומימון, חיים חדשים וצמיחה למאות עסקים. רגע לפני הקורונה התייצבנו על נתוני האבטלה הטובים ביותר מאז ומעולם, ואני בטוח שעוד נשוב אליהם.

אני מאחל למחליפי בתפקיד, עמיר פרץ, הצלחה רבה. אין לי ספק שאתה, יחד עם עובדות ועובדי משרד הכלכלה והתעשייה המקצועיים והמסורים, ובעזרת נשות ואנשי התעשייה והעסקים בישראל, תמשיך להצעיד בעוז את המשק הישראלי בפרט ואת מדינה ישראל בכלל, לשיאים חדשים.

11:06 עריכה

"תוכנית השלום של טראמפ מציבה בפנינו הזדמנות היסטורית לעצב את גבולות ישראל. התוכנית תקודם באחריות עם שכנינו באזור אל מול ארצות הברית" – כך אמר הבוקר שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי בטקס חילופי השרים.

11:07 עריכה

בקואליציה ובאופוזיציה תוקפים את שר הכלכלה עמיר פרץ על דבריו בדבר "כלכלה אנושית" ונגד "קפיטליזם חזירי".

12:04 עריכה

הוגברה האבטחה סביב ביתו של ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון, בני גנץ. הרחוב שבו הוא מתגורר בראש העין נחסם, והנכנסים אליו נבדקים.

12:44 עריכה

בג"ץ דן בעתירה המבקשת לבטל את האיסור הגורף על עליית יהודים להר הבית. עורך הדין איתמר בן גביר, פרקליטם של העותרים, הפעילים יהודה עציון וארנון סגל, טען ש"זו החלטה פוליטית של ראש הממשלה, שמאחוריה הסכם סודי עם ירדן, וראוי שיהיה חשוף לציבור".

13:07 עריכה

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, הגיש לבית משפט השלום בעיר תביעת לשון הרע בסך חצי מיליון שקלים נגד השרה מירי רגב, זאת משום שטענה שאסר על הנחת תפילין בעיר.

13:27 עריכה

במשרד הבינוי והשיכון נערך טקס חילופי שרים. נעזור לכולם. "לא משנה – חילוני, חרדי", אמר השר הנכנס יעקב ליצמן.

13:28 עריכה

חבר הכנסת איתן גינזבורג נבחר ליושב ראש הוועדה המסדרת של הכנסת ויחליף את אבי ניסנקורן, שהתמנה לשר המשפטים.

ח"כ איתן גינזבורג (צילום: אסתר עדינה ולמן דוברות הכנסת)
איתן גינזבורג (צילום: אסתר עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
14:00 עריכה

שר התקשורת יועז הנדל נועד עם מנכ"ל המשרד נתי כהן, והשניים סיכמו שהאחרון יסיים את תפקידו. כהן ימשיך בתפקיד עד שימונה מחליף.

14:13 עריכה

14:17 עריכה

ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון, בני גנץ, שוחח עם בני משפחותיהם של הדר גולדין ואורון שאול, שגופות בניהן מוחזקות בעזה, ועם בני משפחותיהם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, שנמצאים ברצועה, ואמר שלהם שיפעל להשבתם מידי חמאס.

14:22 עריכה

14:29 עריכה

במשרד החקלאות נערך טקס חילופי שרים: אלון שוסטר מכחול לבן החליף את צחי הנגבי מהליכוד, שכיהן בתפקיד מינואר האחרון.

14:41 עריכה

ישראל ביתנו מחרימה את ישיבת האופוזיציה שנערכת בשעה זו – כמו גם את יתר ישיבות האופוזיציה – כי היא מסרבת לשבת עם הרשימה המשותפת. כך עדכן יקי אדמקר מ"וואלה! ניוז".

14:46 עריכה

משפחתו של סלומון טקה תובעת שני מיליון שקלים וחצי מהמשטרה ומהקצין שירה בו. לטענת המשפחה, אי הגשת עזרה לטקה, לאחר שנורה, השפיעה על תוצאות המקרה.

14:55 עריכה

לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, על שיחתם עם שר הביטחון הנכנס בני גנץ: "התרגשנו כשרה״מ החליפי ושר הביטחון הנכנס, רא״ל בני גנץ, צלצל לומר לנו שהוא מחויב באופן מלא להשיב הביתה את בננו הדר ואת סמ״ר אורון שאול המוחזקים בידי חמאס".

"אמרנו לגנץ שאסור להחמיץ את ההזדמנות הקיימת להשבת החיילים והאזרחים ועל הממשלה החדשה לפעול כאן ועכשיו ולעמוד בחובתה כלפי המשפחות".

15:12 עריכה

יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ מאיר כהן הודיע במכתב ליו"ר הכנסת יריב לוין כי ח"כ יאיר לפיד הוא ראש האופוזיציה.

בהתאם לחוק ראש האופוזיציה יהיה חבר הכנסת מהסיעה הגדולה ביותר מסיעות האופוזיציה, ומבין סיעות שוות בגודלן זו שזכתה במספר הקולות הרב ביותר בבחירות, שעליו הודיעה אותה סיעה ליושב ראש הכנסת.

15:31 עריכה

השר לירושלים ומורשת ושר החינוך היוצא רפי פרץ נכנס לתפקידו. פרץ אמר בטקס חילופי השרים: "בחודשיים האחרונים, על רקע משבר הקורונה, נוכחנו כולנו לדעת כמה הנושא השנתי שקבעתי, ערבות הדדית, היה חשוב וקריטי לכולנו".

על הקמת הממשלה אמר: "בכל מערכת בחירות התחדדו השסעים בין חלקי החברה, גדלה השנאה, המחלוקת העמיקה וגרמה לחברה להיות מקוטבת ומשוסעת. הקרעים הפנימיים הם האיום הגדול ביותר על החברה והמדינה בישראל".

15:34 עריכה

ח"כ תמר זנדברג הודיעה כי תציע בכנסת השבוע להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים. "חיכינו מספיק ונשים מאבדות את חייהן. לפני שנה וחצי הצעה דומה הציתה מחאה גדולה אבל מאז התכנית הממשלתית תקועה ונשים ממשיכות להירצח. מצפה מחברי וחברות כנסת, קואליציה ואופוזיציה, לתמוך".

15:35 עריכה

ששר הכלכלה עמיר פרץ על איילת שקד: "כשהאופוזיציה מימין תוקפת את המילים כלכלה אנושית בזמן שאחרי המדינה במצוקה כלכלית אדירה, אני יודע שאני בדרך הנכונה".

16:24 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מדלבליט, נשא דברים בטקס חילופי שרי המשפטים שנערך במשרד המשפטים בירושלים ללא קהל.

"אתמול, הוקמה במדינת ישראל ממשלה חדשה, לאחר תקופה ארוכה של אי יציבות פוליטית, שבמהלכה היו שלוש מערכות בחירות. אנו בייעוץ המשפטי לממשלה נפעל בשיתוף פעולה מלא עם הממשלה החדשה ועם שריה כדי לאפשר להם להגשים את מדיניותם בגבולות החוק, כפי שנעשה תמיד. אני מבקש להודות לשר המשפטים היוצא, חבר הכנסת אמיר אוחנה. אין זה סוד כי היו מחלוקות בינינו, אך לצד המחלוקות הייתה גם עשייה משותפת חשובה וטובה, ואציין באופן מיוחד את העבודה המשותפת בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

"במהלך תקופה מאתגרת ואינטנסיבית זאת פעלנו בשיח מתמיד, בין היתר לקידום תקנות שעת החירום הנדרשות על מנת לאפשר לממשלה להתמודד עם האיום הבריאותי החמור שנשקף לאזרחי המדינה. אני מאחל לך הצלחה בתפקידך החשוב כשר לביטחון פנים ומשוכנע שעוד נזכה לעבוד ביחד בנושאים מרכזיים וחיוניים. זוהי כמובן גם הזדמנות לברך את השר הנכנס, חבר הכנסת אבי ניסנקורן, לרגל כניסתך לתפקיד.

"אתה תגלה במהרה שמשרד המשפטים מורכב מעובדי מדינה מצוינים, מסורים, אחראים, ששמים לנגד עיניהם מעל לכל את טובת המדינה ואת האינטרס הציבורי. ישנם אתגרים רבים הניצבים לפתחך, ואנחנו פה כדי לסייע לך לעמוד בהם. אכן, למשרד המשפטים משימות רבות, כשמטרת העל של כולן היא להבטיח את שלטון החוק במדינת ישראל.

"בהקשר הזה, אבקש להזכיר את דבריו של אחד מגדולי המשפטנים שכיהנו גם בבניין הזה – נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר זכרונו לברכה, שקבע באחד מפסיקותיו כי: "ביטויו העיקרי של שלטון החוק הוא בכך שהוא אינו שלטונם של אנשים – לפי החלטותיהם, שיקוליהם ומאווייהם הבלתי מוגבלים – אלא בכך שהוא נשען על הוראותיהן של נורמות יציבות, השוות לכול ואשר מחייבות את הכול במידה זהה".

"זהו ערך היסוד אותו אנו מציבים כל העת לנגד עינינו, ושלאורו אנחנו פועלים. דרכנו היא אחת – דרך המשפט והצדק. גם כשהרוחות סוערות בחוץ, גם כאשר מנסים להסיט אותנו מדרכנו באמצעים כאלה ואחרים, גם כאשר מעלים טענות כזב ומנסים לפגוע בעבודתנו, אנו ממשיכים ונמשיך לצעוד בדרך הזו ללא כחל ושרק.

"בהצלחה רבה לך השר הנכנס, ואני מאחל לכולם חזרה טובה ומוצלחת לשגרה, שמי ייתן ולא תוּפָר".

16:54 עריכה

שר המשפטים היוצא, אמיר אוחנה בטקס חילופי שר המשפטים: "אני עוזב את תפקידי ברגשות מעורבים. הדברים עליהם התריעו רבים לפני ואני התרעתי לא באו על תיקונם. גם התיקונים הנדרשים בתביעה ובפרקליטות הכללית לא קרו. המערכת מכוילת להגן על עצמה יותר מאשר היא מכוילת להגן על אמון הציבור בה".

16:55 עריכה

החילופים במשרד המשפטים. השר הנכנס אבי ניסנקורן הביע תמיכה ברשות השופטת ואמר: "מי שחשובה לו זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ישמור על עצמאותה של הרשות השופטת".

עוד הוסיף כי "יש לי אמון מלא בבית המשפט העליון, בפרקליטות המדינה ובייעוץ המשפטי לממשלה – שעושים תפקידם נאמנה, ללא מורא ובאיזונים ראויים. התופעה שבה שומרי הסף נאלצים להסתובב ברחוב מאובטחים, היא בלתי נסלחת, ואפעל בכל כוחי להעלים אותה מהציבוריות הישראלית".

16:59 עריכה

בצלאל סמוטריץ' נפרד ממשרד התחבורה: "נפרדתי בהתרגשות מהמשרד, מהעשייה החשובה ומהאנשים המדהימים שיש שם. לא יכולתי לבקש לעצמי בית ספר ומורים טובים יותר לתפקיד ביצועי ראשון". סמוטריץ' הודעה למנכ"לית קרן טרנר אייל, שפוטרה על ידי השרה הנכנסת רגב.

17:23 עריכה

שר הביטחון בני גנץ החליט למנות את אלוף (במיל') אמיר אשל, מפקד חיל האוויר וראש אגף התכנון לשעבר, למנכ"ל משרד הביטחון. אשל יחל בתפקידו בימים הקרובים.

17:39 עריכה

גנץ עם סרטון שמתייחס לביקורת נגדו והצהרה: "מספיק דיבורים, הגיע זמן למעשים".

17:53 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יבקש מבית המשפט המחוזי בירושלים שלא להתייצב לפתיחת משפטו.

נתניהו צפוי לנמק את בקשתו בכך שמדובר בדיון טכני בלבד, כך שההגעה אליו איננה מצדיקה את העלות הגבוהה של סידורי האבטחה בבית המשפט.

הדיון, שבו יוקרא כתב האישום נגד נתניהו, ייערך ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי שבעיר, תחת הגבלות משרד הבריאות.

17:57 עריכה

השר לביטחון פנים הנכנס, אמיר אוחנה, ערך היום, עם כניסתו לתפקיד סדרת פגישות עם מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, מ"מ נציב שירות בתי הסוהר גונדר אשר וקנין ונציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי.

18:03 עריכה

לקראת החלפת התפקידים, שר הביטחון היוצא נפתלי בנט וזה הנכנס בני גנץ נפגשו. 

בנט: "אין בלוני נפץ. אין בלוני תבערה. אין רקטות. עוטף עזה שקט. אף אזרח ישראלי לא נהרג מתחילת השנה. הגברנו התקפות על איראן פי שלושה, ואכן איראן פינתה בסיסים והחלה לסגת מסוריה". עוד הוסיף: "העברתי לבני גנץ את המצב הבטחוני השקט ביותר מזה שנים, אך הכל יכול להתהפך מקצה לקצה,
אם נהסס לרגע, או חלילה נפסיק את הלחץ ואת המתקפות הבלתי פוסקות על האויב". בנט הדגיש: "אסור לתת לאויב לנשום. שלא יהיה להם יום או לילה. לא 'הכלה' אלא הכרעה".

18:07 עריכה

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב, נכנסה לתפקידה. בטקס שהתקיים במשרד התחבורה אמרה השרה רגב כי "אחד היעדים המרכזיים שלי כשרת התחבורה הוא לא רק לקרב בין המרכז לפריפריה, אלא לחבר את ישראל. חיבור הפריפריה- הצפון, הדרום ויהודה ושומרון, לכל חלקי הארץ, בדגש על חיבור ישראל הראשונה לישראל השנייה היא המפתח לישראל מחוברת וזה חלק מתפיסת עולמי".

18:09 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן נועד עם נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות

18:18 עריכה

שר הבריאות היוצא התייחס בטקס החלפת התפקידים למשבר הקורונה: "אני לא יודע כמה חולים יש כרגע, אבל המספר נמוך ואנחנו יוצאים מזה. הצלחנו, חלק גדול בגלל הבידודים והזהירות, אולי יותר מדי חזק, אבל עשינו דברים טובים".

ליצמן הוסיף: "משרד הבריאות הוא משרד חזק וטוב. אני רגיל כל שנים להגיד 'מאיפה אנחנו יודעים שזה טוב', כי תחולת החיים בארץ במצב טוב, מספר 6 בעולם. זו לא הבעיה, הבעיה היא כשנכנסים לחדר מיון, לבית החולים, שם הבעיה ושם צריך לתקן".

18:20 עריכה

ח"כ איילת שקד: "צריך לפתוח את המשק כולו ומיד…לבטל את התו הסגול ולהסיר את הרגולציה המכבידה. לאור נתוני השבועיים האחרונים אין לזה הצדקה". שקד שיגרה "בהצלחה" לשר האוצר הנכנס ישראל כץ.

18:23 עריכה

ראש ממשלת קנדה ג׳סטין טרודו התקשר לברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקמת הממשלה.

השניים שוחחו על המאבק במגפת הקורונה וסיכמו על שיתוף פעולה טכנולוגי, בדגש על מציאת תרופה וחיסון.

18:26 עריכה

שר הבריאות הנכנס אדלשטיין נשא דברים בטקס חילופי השרים במשרד.

"אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מאתגרת. עכשיו בכוונתי לדאוג לכך שנשקיע את כל המשאבים כדי להיערך נכון לגל השני של הקורונה", דברי אדלשטיין.

18:48 עריכה

השר לביטחון הפנים היוצא, גלעד ארדן, נשא נאום פרידה בטקס חילופי השרים.

"ביטול וסיכול מינוי גל הירש למפכ"ל הוא עוול מטורף לקצין שסיכן חייו למעננו. אני קורא מכאן ליועמ"ש לסגור את התיק האחרון נגד הירש. אף אדם לא צריך לעבור עינוי דין של חמש שנים ולשלם מחיר כה כבד", אמר ארדן.

19:12 עריכה

שר הביטחון הנכנס בני גנץ בטקס חילופי השרים בקריה בתל אביב: "גבולות ישראל בטוחים אך אינם יציבים. מסביב יהום הסער. נמשיך לשמור על ביטחון אזרחי ישראל באוויר, בים, ביבשה ובסייבר. נגדע ונשמיד שורשים רעים שצומחים מול ישראל". גנץ הוסיף: "הגיעה השעה לאמץ מתווה שירות חדש המאפשר חיזוק של הצבא תוך שמירה על מודל צבא העם".

20:14 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפיד סיפר על כך שנתניהו העלה פוסט שבו אביו, טומי לפיד ז"ל, הסביר את נצחונו בבחירות 96'. "זה נכון ביבי, גם אבא שלי וגם אני חיבבנו והערכנו אותך. גם אבא שלי וגם אני תמיד ראינו את עצמנו כחלק מהמחנה הלאומי-ליברלי שגם אתה השתייכת אליו. שנינו ישבנו איתך בממשלות. בגלל זה כואב לראות מה קרה לך".

20:15 עריכה

לאחר ששר הבריאות היוצא יעקב ליצמן אמר אמש כי הייתה בהלת יתר סביב משבר הקורונה, שרים אמרו לחדשות 12: "ליצמן נתן לבר סימן טוב להיות השחקן הראשי בהצגה, ופעמים רבות הוא לא היה נוכח בארוע בכלל. גם אם הייתה הגזמה ובהלה, ליצמן לא היה שם כדי להתריע עליה".

20:23 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון על סיפוח שטחים בגדה המערבית: "אני בעד מה שרבין דיבר עליו – ריבונות ישראלית על ההתיישבות ובקעת הירדן, אבל בשום שכל ובתיאום. לא לעשות את זה באופן חד צדדי" – דבריו בחדשות 13.

20:43 עריכה

מסתמן כי תתקבל החלטה לבטל את חבישת המסכות בכיתות. זאת, בעקבות מחאת ההורים ובעקבות השרב הכבד – כך דווח בחדשות 12.

20:51 עריכה

ח"כ שרן השכל (ליכוד): "החלטתי לוותר על ההצעה לכהן כשגרירת ישראל באוסטרליה ולהמשיך את העבודה מכאן, כנסת ישראל". בנוסף, הטיחה ביקורת בחבריה למפלגה על "טייטלים ריקים" ועל "תקציבים מנופחים ומיותרים".

חברים יקרים,החלטתי לוותר על ההצעה לכהן כשגרירת ישראל באוסטרליה, ולהקדיש את הקדנציה הנוכחית (כמו את הקודמת) לטיפול…

פורסם על ידי ‏Sharren Haskel שרן השכל‏ ב- יום שני, 18 במאי 2020

21:27 עריכה

חוזר הביתה, בלי מדים: שר הביטחון בני גנץ במפגש ראשון עם פורום מטכ"ל.

 

21:29 עריכה

ח"כ עאידה תומא סלמיאן (הרשימה המשותפת) בהפגנה במחאה על האלימות כלפי נשים. "6 נשים כבר נרצחו בזמן המשבר הזה – ולממשלה אין פתרונות ואין הצעות. נראה שלממשלה החדשה הזו פשוט לא אכפת. אין על מי לסמוך, רק על עצמנו".

עוד 50 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה