גנץ על משפט נתניהו: "יעשה את זה, אין לו ברירה"

נתניהו אישר לפתוח את בתי הכנסת החל ממחר בבוקר: עד 50 מתפללים בחלל ● פרקליטי נתניהו נגד הפרקליטות: "המשך לקמפיין 'רק לא ביבי'", הפרקליטות: "התקפה פראית" ● ניסנקורן: לא אמנה בשלב זה מ"מ פרקליט מדינה, מנדלבליט ימשיך לכהן בתפקיד ● אדלשטיין יאפשר פתיחת מסעדות בעוד כשבוע ואולמות אירועים בחודש הבא

בני גנץ (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
בני גנץ
07:01 עריכה

בוקר טוב! יולי אדלשטיין, שר הבריאות החדש, מפתיע בהחלטה הראשונה שלו: ביטול חובת מסיכות במרחב הציבורי ובתי הספר עד יום שישי. וזאת, למעט אם לא נמצאים בהתקהלות צפופה.

ביום ראשון יתחיל משפט נתניהו וראש הממשלה צפוי לבקש שלא להגיע להקראת כתב האישום כדי "לחסוך עלויות מיותרות" בסידורי האבטחה.

מאות בני אדם הפגינו אתמול בככר רבין בתל אביב במחאה על רצח 10 נשים ופעוטה מתחילת השנה.

07:17 עריכה

כרמל שאמה הכהן אומר הבוקר בגלי צה"ל שברמת גן לא יהיו לימודים עד יום שישי. ההחלטה לבטל את חובת המסיכות התקבלה רק בחצות כך שההורים לא הספיקו לקבל את ההודעה בזמן.

"ההורים פנו אלי, אדוני ראש העיר שחררו אותנו מהמסיכות או מהלימודים, עשינו משאל הורים ואם הורים אחרי כל החופש מעדיפים לא לשלוח את הילדים … בחום, לעמוד בצורה מסודרת בשער בית הספר, לחכות שיבדקו את הצהרות הבריאות וימדדו חום, זה מצב בלתי נסבל. להודיע בחצות וחצי זה מאוחר מדי. נעשה היום הערכת מחדש, ההחלטה פותחת את הדיון מחדש".

07:46 עריכה

אלי אבידר, (ישראל ביתנו), מברך את שר החקלאות החדש אלון שוסטר, (כחול-לבן) וקורא לא לוהפסיק את ייבוא אניות "המשלוחים החיים", שמביאות לישראל בקר וצאן במסעוות שנמשכים שבועות בים וגורמים לצער בעלי חיים.

08:13 עריכה

"זה חצי מלשכתי עד היום כי לשר שאיננו שר במשרד יש למעשה חמישים אחוז מהלשכה של שר רגיל", אומר לגלי צה"ל השר החדש (בלי תיק) צחי הנגבי.

"הבעתי אכזבה מכך שלא הוזמנתי לראש הממשלה, הבינו את הרמז העדין והאלגנטי ששיגרתי, שמעו אותי וכיבדו את בקשתי לתרום במשרד חשוב, העדפתי את המשרד הזה על משרד המים וההשכלה הגבוהה, קיבלו גם את בקשתי לכהן כחבר בקבינט".

הנגבי צפוי לכהן בהמשך כשר לענייני התיישבות, כאשר המחזיקה הנוכחית בתפקיד, ציפי חוטובלי תעבור לשליחות דיפלומטית בחו"ל.

"בדרך כלל התיקים האחרים הם תיקים של פירוק והרכבה, אצלנו המצב הוא הפוך אנחנו אמורים לרכז תחת כנפיים מיניסטריאליות יחידות שנמצאות במקומות אחרים, היחידה להתיישבות … כל מי שצריך לעסוק בהתיישבות יהיה משרד אחד".

"אני מבין שאתה מתחרה בכתב אחר חובש כיפה, עמית סגל שגם הוא אוהב לקנטר אותי", אמר הנגבי לישי שנרב, כאשר זה תהה מה בדיוק עשה השר בתפקידו הקודם כשר לשיתוף פעולה איזורי.

שנרב ניסה להקשות: "אני יושב מול היומן שלך ב-2019, יש שתי פגישות על תעלת הימים, מיזם שמדברים עליו כבר שנים רבות …".

הנגבי: "חבל לבזבז את זמנו של הציבור על שטויות, אתה מקנטר אותי על דברי הבל".

 

08:47 עריכה

בדומה לרמת גן, שבה הוחלט לסגור את בתי הספר בגלל השילוב של מסיכות וחום כבד, גם בהרצליה יתקיימו היום הלימודים מרחוק. העירייה הודיעה להורי תלמידי ד' עד יב' כי הלמידה מרחוק תימשך. בעירייה בירכו את החלטת משרד הבריאות לבטל את חובת המסיכה, אבל היות וההחלטה החפוזה התקבלה רק באישון לילה, החליטו הנהלת העירייה ואגף החינוך שהלימודים יתקיימו מרחוק".

09:27 עריכה

יולי אדלשטיין מסביר את ההחלטה הראשונה שלו מאתמול בחצות וחצי, לבטל את חובת המסיכות במרחב הציבורי ובבתי הספר עד יום שישי. "יש לקחת ברצינות את ההגנה מקורונה, אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו".

09:40 עריכה

שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן המשיך לתקוף הבוקר את מנכ"ל משרדו לשעבר, משה בר סימן טוב. ליצמן אמר כי חלק מההגבלות היו מוגזמות ואמר כי "המציאות איתי, אני צדקתי, אנחנו רחוקים מעשרת אלפים מתים".

ליצמן הוסיף שהוא זה שהוא היה הראשון לזהות את חומרת הקורונה והתעקש "בניגוד לדעת כולם לסגור את הגבולות". על הפרסום ב-The Marker לפיו איקאה קיבלו אישור לפתוח בגלל התרומות לחסידות גור, השיב ליצמן: לא הכרתי את פישר, בעל הבית של איקאה עד הפרסום. משרד הבריאות לא היה מעורב בפתיחת איקאה. מעשה אנטישמי.

09:44 עריכה

מאיר פרוש מאשר בכאן מורשת שיהדות התורה לא תתמוך בסיפוח שאינו נעשה בהסכמה אמריקאית. "לפי מורשת הרב שך שצריך הסכמה מהאומות. זה מה שהתשנה במציאות וגפני רצה שכך יבוא לידי ביטוי בהסכם הקואליציוני".

09:54 עריכה

משה יעלון מציף את בעיית המים של תושבי וחקלאי הבקעה. "המחסור במים לא תלוי בהחלת ריבונות, במערכת הבינלאומית או בתאום עם ירדן. הוא עוד כשלון תכנון וביצוע של ממשלת ישראל".

10:24 עריכה

לאחר שגפני ופרוש הצהירו שיתנגדו למהלכי סיפוח חד צדדיים, המתיחות בין יהדות התורה לליכוד מתגברת בחזית הכנסת הקמת הוועדות מתעכבת בגלל התנגדות של ח"כ משה גפני להקמת ועדה חדשה בראשות דוד ביטן שתעסוק בעצמאים ועסקים קטנים. גפני רוצה להשאיר את הדיון בנושא אצלו בוועדת הכספים, לפי דיווח של זאב קם, כתב הכנסת של כאן.

10:33 עריכה

צבי האוזר נבחר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון הזמנית וליו"ר ועדת המשנה הזמנית למודיעין ושירותים חשאיים.

10:36 עריכה

הנכים חידשו הבוקר את המחאה על היעדר תקציב למען רווחתם. המפגינים חסמו את כביש החוף וחסמו את התנועה לפני מחלף זכרון יעקב מצפון לדרום. לאחר מכן הכביש נפתח לתנועה והמוחים עושים את דרכם לקריה בתל אביב.

10:53 עריכה

יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט, מסיים את תפקידו אחרי חמש שנים.

10:56 עריכה

בועז טופורובסקי מיש עתיד אומר שגנץ ונתניהו "עסוקים בג'ובים, ג'ובות ומינוי מקורבים", והוא וחבריו מקימים את שדולת העצמאים והעסקים הקטנים בכנסת.

11:19 עריכה

משרד הבריאות הודיע שהיום עדיין לא אובחנו חולים חדשים. לפי דו"ח של המשרד וצה"ל, מצב התחלואה בתל אביב, (מקום שלישי בארץ אחרי ירושלים ובני ברק), מכניס אותה לרשימת הערים האדומות שלא מאפשרת קיום לימודים כסדרם.

11:26 עריכה

עודד פורר מכנה את החוק הנורבגי שיקודם היום בוועדה המסדרת, "חוק חזירי".

11:31 עריכה

תמר זנדברג דורשת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת האלימות ורציחות הנשים.

11:43 עריכה

הקואליציה התנגדה לקידום מזורז של חוק דמי אבטלה לעצמאים בצל משבר קורונה, ותקדם במקביל את החוק הנורבגי (שמאפשר התפטרות שרים מהכנסת וכניסת ח"כים חדשים במקומם), שיעלה לקריאה טרומית מחר במליאה.

12:14 עריכה

בתגובה לדחיית הקואליציה את חוק דמי אבטלה לעצמאים, אמר יאיר לפיד כי חבריה הם "חבורה של מנותקים יהירים, לא יודעים, לא אכפת להם ולא מעניין אותם החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים".

מיקי זוהר הסביר שהסיבה לדחיית החוק היא שהקואליציה רוצה להעביר אותו בעצמה.

12:29 עריכה

הפרקליטות הגישה לבית משפט מחוזי בנצרת כתב אישום נגד תושב רמלה בן 33 בגין עבירות אינוס שבוצעו דרך האינטרנט בקטינה הלוקה בתסמונת דאון. הנאשם יצר קשר עם הילדה בת ה-14 באמצעות יישומון היכרויות.

12:42 עריכה

משרד החוץ תוקף את "דיפלומטיית המגאפון" של האיחוד האירופי לאחר ששר החוץ של האיחוד הזהיר את ירושלים מסיפוח חד צדדי של הגדה המערבית. "משרד החוץ הישראלי מודה לאיחוד על האיחולים והברכות לממשלה החדשה", אמר דובר המשרד ליאור חייט. הוא הוסיף את אכזבתו מכך שההצהרה מתעלמת מצרכי הביטחון של ישראל ומתמקדת בחוק הבינלאומי בהקשר להחלת ריבונות בבקעת הירדן וההתנחלויות בגדה.

"דיפלומטיית המגאפון היא לא תחליף לדו שיח ישיר ולא תקדם את התפקיד שאותו האיחוד מבקש למלא".

13:01 עריכה

אגוד המסעדות ומשרד הבריאות הגיעו להסכמה שלפיה המסעדות, הברים והמועדונים יחזרו לפעילות ב-27 במאי, תחת מגבלות תפוסה, שמירת מרחק בין סועדים ורישום באפליקציה.

במקביל, התחבורה הציבורית תשוב לפעול מחר בשעות השיא ללא מגבלות נוסעים, לפי סיכום בין משרדי התחבורה והבריאות.

13:07 עריכה

הוועדה המסדרת אישרה פטור מחובת הנחה להצעת החוק הנורבגי. 5 שרים בכחול-לבן ו-2 מהליכוד יתפטרו מהכנסת ויתנו לבאים בתור אחריהם ברשימות המפלגות להיכנס לכנסת במקומם. בש"ס צפויים להיכנס 3 ח"כים חדשים וביהדות התורה אחד או שניים.

13:42 עריכה

כתב הכנסת של כאן זאב קם מייעץ לסטודנטים של חד"ש בעברית, שאם לא נאה להם ללמוד עם חיילי צה"ל שיתכבדו לעבור למוסד לימודי אחר. ח"כ עאידה תומא סולמיאן לעומתו, עאידה תומא סולימאן, נציגת חד"ש במשותפת, אומרת שהסטודנטים הערבים שמחו השבוע בסך הכל ביקרו את המיליטריזם של המרחב הציבורי והעובדה שחיילים יושבים עם נשקים בכיתות.

13:54 עריכה

יולי אדלשטיין החליט לאפשר גם פתיחת אולמות האירועים ב-14 ביוני. החלטת שר הבריאות מגיעה לאחר שביקר במאהל מחאה שבו שבתו רעב מספר אנשים העוסקים בענף. פתיחת האולמות תתאפשר תחת מגבלות שונות, בהן רישום האורחים בכניסה, מדידת חום, יכולת ליצור קשר עם כל האורחים בהודעת טקסט, ריחוק של 2 מטר בין האורחים, מניעת התקהלות בכניסה ועוד.

עודד פורר מציין שגם הוא פנה לאדלשטיין בעניין הזה.

14:21 עריכה

הפרקליטות הודיעה כי מבחינתה בנימין נתניהו חייב להתייצב למשפטו שמתחיל ביום ראשון. "לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם".

ההודעה מגיעה בתגובה לבקשת נתניהו שלא להתייצב לדיון ההקראה. לדעת פרקליטות מיסוי וכלכלה שחתומה על ההודעה, הדרישה להתייצב מתגברת דווקא בשל כך שמדובר "בדיון הפותח את משפטו של הנאשם. דיון הקראה אינו דיון טכני. הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעות משפטיות הקבועות בדין".

עוד נאמר שם, כי נוכחות הנאשם (נתניהו) נדרשת גם כאשר הוא מיוצג על ידי סנגור. יש מקרים שבהם מותר להקריא כתב אישום ללא נוכחות הנאשם, אבל אלה חריגים.

עם זאת, הפרקליטות מוסיפה שאין בהחלטתה כדי להביע עמדה ביחס לבקשות שאולי יוגשו מצד נתניהו להיעדר מהדיונים הבאים. כעת נותר לראות מה יחליטו השופטים.

 

14:52 עריכה

טל שניידר שואלת מה הטעם בטקס חילופים של ראשות המיזם ישראל דיגיטלית, "יחידה משרדית קטנה", שתעלה הרבה כסף מיותר אם לוקחים בחשבון את תקציב הלשכה של שר התקשורת היוצא והשר בלי תיק הנכנס דודי אמסלם.

15:07 עריכה

איגוד בעלי האולמות וגני האירועים הגיב למתווה החזרה לשגרה של משרד הבריאות.

"אנו מברכים את השר אדלשטיין על ההירתמות המיידית שלו ושל צוות משרדו שנתנו בזמן שיא מתווה לחזרה לעבודה. יחד עם זאת, טרם ניתן כל מענה לקריסתם הכלכלית של 50 אחוז מהאולמות והגנים בישראל, שספגו נזקים אדירים ולא מצליחים להתאושש".

"אלו הם החברים שלנו, ועד שלא ימצא עבורם מענה שיאפשר את הצלתם – לא נוכל להשאירם מאחור ולכן אנו נאלצים להמשיך בשביתת הרעב, גם בתנאי מזג האוויר הקיצוניים. אנחנו מכירים את ישראל כץ ומשה גפני, וברור לנו שכוונותיהם טובות ומבקשים מהם להושיט לנו יד ולחלץ אותנו מהתהום בה אנו נמצאים, כך שנוכל כולנו לשוב, לעבוד, ולשמח את עם ישראל", אמרו באיגוד.

15:31 עריכה

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ שוחח היום עם ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, לאחר שזה התקשר לברכו. "דיברנו על ההזדמנויות והאתגרים שנכונים למזרח התיכון ועל חיזוק הקשר בין הולנד לישראל".

15:54 עריכה

צרפת פרסמה הודעה בה הזהירה את ישראל מפני מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון.

בהודעה קוראת המדינה לראש הממשלה נתניהו ולראש הממשלה החליפי גנץ שלא לבצע "סיפוח", שכן למהלך "יהיו השלכות משמעותיות על יחסיה של ישראל עם האיחוד האירופי".

15:55 עריכה

צוותי ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס הגישו בקשה משותפת לבית המשפט המחוזי בירושלים, לאפשר לשני נציגים מטעמם להשתתף בדיון הקראת כתב האישום ביום ראשון הקרוב. בשל נגיף הקורונה, השופטים הגבילו את מספר הנוכחים באולם, והודיעו כי לכל נאשם יותר להכניס סניגור אחד לדיון, בכדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות.

16:04 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם שר החוץ גבי אשכנזי לפגישת עבודה ראשונה. השניים סיכמו להמשיך להיפגש ולדון באתגרים המדיניים ובהזדמנויות שעל הפרק.

16:50 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד בירך את שר הבריאות יולי אדלשטיין על ההחלטה להחזיר את גני האירועים לפעילות. "עכשיו נותר לתת לבעלים סיוע כלכלי ולחזור אליהם רק בשמחות".

 

17:15 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי פרסם היום הודעת תנחומים על מותו של שגריר סין בישראל דו ווי, שנמצא ללא רוח חיים בביתו ביום ראשון ככל הנראה בעקבות דום לב.

"בשם ממשלת ישראל, משרד החוץ ואזרחי מדינת ישראל, שר החוץ מביע את תנחומיו הכנים על מותו הפתאומי והטרגי של שגריר הרפובליקה העממית של סין ומשתתף בצער משפחת השגריר", נכתב בהודעה.

17:16 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע לנציב שירות המדינה כי בשלב זה אין בכוונתו למנות מ"מ לפרקליט המדינה. משמעות ההחלטה היא שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט ימשיך לכהן בשני התפקידים.

17:19 עריכה

השרה עומר ינקלביץ נכנסה לתפקידה במשרד התפוצות

17:25 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (יש עתיד-תלם) על ההחלטה של שר המשפטים ניסנקורן לא למנות מ"מ פרקליט מדינה חדש: "במקום שמנדלבליט ילך הביתה, השר נותן לו גב לחסינות שחטף לעצמו?…זו החומה שהובטחה לקליקה השלטת? איך ניתן להמשיך את המצב שבו היועמ"ש אחראי על התפקיד היחיד שיכול לבדוק ולבקר אותו? רע מאוד".

17:30 עריכה

ראש העיר תל אביב רון חולדאי נגד הממשלה החדשה: "למעלה מ-500 ימים חיכינו לממשלה חדשה. השלטון המקומי נשא את העול בדממה וחיכה לבשורה. ומהו החוק הראשון על שולחנה? דמי אבטלה לעצמאים? הוספת מיטות לבתי חולים? מענקי תמיכה באמנים? לא, לא ולא. החוק הנורווגי שיאפשר עוד כמה מקבלי משכורות מיותרות. לא לילד הזה פיללנו". 

17:51 עריכה

שר החינוך יואב גלנט החליט: מיום ראשון הקרוב הצהרונים ישובו לעבודה במתכונת מלאה.

18:17 עריכה

פרקליטי ראש הממשלה התייחסו להחלטת הפרקליטות לדחות את בקשתו של נתניהו שלא להופיע בדיון פתיחת משפטו: "תגובת הפרקליטות המחייבת את נתניהו להתייצב בדיון, אינה נובעת ממניעים ענייניים אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין רק לא ביבי".

18:18 עריכה

גלעד ארדן נפרד מהמשרד לנושאים אסטרטגיים ומאחל בהצלחה לשרה הנכנסת אורית פרקש.

18:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שר האוצר ישראל כץ לפגישת העבודה הראשונה בין השניים מאז נכנס כץ לתפקידו. הפגישה התמקדה במתווה היציאה ממשבר הקורונה.

19:14 עריכה

בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפגש היום מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ עם נציגי בעלי אולמות האירועים, על מנת לדון במתווי הסיוע הנבחנים בימים אלו עבור הענפים שנפגעו מהמשבר.

19:15 עריכה

הממשלה תתכנס ביום חמישי בשעה 16:00 לישיבת עבודה ראשונה. הנושאים עוד לא נמסרו אך כנראה מדובר באישור ההקלות שעליהן הודיע היום שר הבריאות יולי אדלשטיין וכוללות פתיחת מסעדות, בריכות ותנועות נוער. הישיבה תתקיים בכנסת.

19:40 עריכה

ח"כ איילת שקד הגיעה למאהל המחאה של בעלי האולמות וגני האירועים ואמרה: "ענף בעלי האולמות והאולמות בכלל זה אחד הענפים שנפגעו הכי קשה ממגפת הקורונה. המדינה צריכה להתייצב, לסייע ולתת להם פתרונות כדי לפתוח מחדש את העסק ולהחיות את התעשייה הזו. הממשלה כבר הייתה צריכה להציע להם תמיכה והקלות ולמעשה לא טרחו בכלל לבנות תוכנית עבורם".

שקד הוסיפה: "שוחחתי עם שר האוצר החדש, ישראל כץ ועם יו"ר ועדת הכספים משה גפני וביקשתי שיקשיבו למצוקתם הקשה של בעלי האולמות ושל המועסקים בענף. אני בטוחה שהם אכן יקשיבו ויפעלו כדי לגבש "תוכנית יציאה" מהמצב".

19:43 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ הגיב לנשיא שהתייחס לטיפול הממשלה באלימות וברצח נשים. "זה המבחן הראשון של הממשלה. לכן חברתי, ח"כ תמר זנדברג, תעלה מחר בכנסת יוזמה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לאלימות נגד נשים. מי שרוצה בירור וטיפול אמיתי ושקוף בנגע הזה, במקום להמשיך למרוח – צריך להתגייס ולתמוך".

19:45 עריכה

שרת התפוצות הנכנסת עומר ינקלביץ' בטקס כניסתה למשרד: "משבר הקורונה הוא אתגר אך גם הזדמנות גדולה עבור מדינת ישראל לחזק את הקשר עם יהודי התפוצות ולהושיט כתף".

שרת ההתיישבות ציפי חוטובלי בטקס חילופי השרות: "בעת הזאת נדרשת תוכנית ממשלתית רחבה לקליטת עלייה, שגם ההתיישבות ביהודה ושומרון תיקח בה חלק מרכזי".

19:55 עריכה

הפרקליטות הגיבה להודעת עורכי דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבה טענו עורכי דינו כי הפרקליטות משתפת פעולה עם קמפיין "רק לי ביבי" ומאפשרת את צילומו של ראש הממשלה יושב על ספסל הנאשמים.

"הודעת הסנגורים לתקשורת היא בלתי מתקבלת על הדעת, מעבר לכך שהיא כוזבת ומתלהמת", הגיבו בפרקליטות. "בקשת הסנגורים שרה"מ לא יתייצב להקראה עם יתר הנאשמים נשענה על נימוקים הקשורים באבטחה ועלויות. לא היה בה שום נימוק שקשור להצגת תמונה של מר נתניהו על ספסל הנאשמים. ממילא תגובת הפרקליטות לא התייחסה לשיקול הזה בשום אופן, אלא לשיקולים ענייניים בלבד.

"צר לנו על כך שעורכי הדין נתנו ידם להתקפה פראית נגד עמיתיהם, נציגי התביעה, ועל הניסיון הכוזב ליחס לנציגי הפרקליטות שיקולים זרים שלא ממין העניין", הוסיפו בפרקליטות המדינה.

20:22 עריכה

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר ברקע הדיווחים בארצות הברית על מלחמת סייבר עם איראן כי "נמשיך לפעול בכלים מגוונים".

כוכבי הוסיף כי "תקפנו גם לאחרונה. נתקוף בעוצמה כדי להסיר את האיומים". לדבריו, "המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה מחסום לתקיפה". את הדברים אמר בטקס חילופי מפקד פיקוד העורף במחנה רחבעם שברמלה.

21:09 עריכה

שר החינוך יואב גלנט: "היום החלטתי כי כל גני הילדים ובתי הספר ייפתחו החל ממחר בשעה 07:30. בסיור שערכתי הבוקר, מצאתי כי צוואר הבקבוק הנוצר מפתיחה בשעה 07:55, מהווה מפגע בריאותי ותחבורתי ומקשה על ההורים והצוות החינוכי. אמשיך לפעול כדי להחזיר את המערכת לשגרה בהקדם האפשרי".

21:12 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ התראין לעובדה ודיבר על המשא ומתן להרכבת הממשלה. כשנשאל האם דיבר עם ראש הממשלה נתניהו על משפטו, ענה גנץ כי שאל אותו אם הוא הולך למשפט, ונתניהו ענה שכן. לגבי מידת האמון בתשובה זו, אמר שניתן יהיה לראות זאת כבר בשבוע הבא, אך הוא מאמין לו, "אין לו ברירה אחרת".

עוד הוסיף גנץ: "באתי לשרת את עם ישראל ולא את נתניהו, וגם אם בהצטרפותי לממשלה, מישהו אחר הרוויח מזה, זה לא משנה. מדינת ישראל בעת הזו זו תקלה, הוסיף".

 

21:14 עריכה

שר הרווחה והעבודה הנכנס איציק שמולי על האלימות ורצח נשים: "אני נכנס לתפקידי היישר למציאות מחרידה שבה מספר רב של נשים נרצחו מתחילת השנה. התופעה המתועבת הזו היא אחת מהבעיות הקשות והדחופות ביותר שאדרש אליהן…באחריותי לגייס את הממשלה כדי להעמיד משאבים שיאפשרו הקמת מערך ליווי, מעקב והרחקת גברים אלימים, הרחבת המעטפת להגנת נפגעות, תוספת עו"סים ועוד. נמדד בתוצאות, לא בהצהרות".

21:19 עריכה

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד (ימינה): "הממשלה החדשה בקושי התחילה לזחול וכבר מראה איך תיראה המשילות של נבחרי הציבור בשנים הקרובות".

כמו כן, התייחס להחלטת ניסנקורן שלא למנות מ"מ פרקליט מדינה חדש: "שר המשפטים החדש, ביומו הראשון בתפקיד, בוחר במודע להשאיר על כנו את ההסדר האבסורדי והלא דמוקרטי, בו היועמש הוא גם פרקליט המדינה".

21:58 עריכה

שר הביטחון בני גנץ התייחס בראיון ל"עובדה" להפרת הבטחתו שלא לשבת עם ראש הממשלה נתניהו הנאשם בפלילים: "זה לא היה עקרון, אלה אמירה עקרונית שנכונה לשעתה. אנחנו בסיטואציה שבה לא ניצחנו את הבחירות ואנחנו בעת חירום״, אמר גנץ לאילנה דיין.

גנץ הוסיף: "באו לפיד וליברמן וכל הזמן אמרו שאוטוטו יבואו שליש מהליכוד ורבע מפה ויקרה הנס הזה. החלטתי לא לחכות לזה". על לפיד אמר: "אני הנהגתי את כחול לבן, לא הייתי חניך תורן שם. ההחלטה לפרק את כחול לבן הייתה של לפיד ושל יעלון".

22:39 עריכה

חברות הכנסת מיש עתיד-תל"ם, אורנה ברביאי וקארין אלהרר הגיבו לראיון עם בני גנץ, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בעובדה:

22:42 עריכה

גילה גמליאל מגבה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין בקשתו שלא להתייצב במשפטו ביום ראשון: "הוא הגיש בקשה טכנית, חוקית וסבירה. המחוקק העניק לשופטים סמכות להפעיל את שיקול דעתם במקרים מסוג זה. בהחלט ניתן לאפשר לסנגוריו של ראש הממשלה לשמוע עבורו את הקראת כתב האישום".

22:52 עריכה

מסיעת "יש עתיד-תל״ם" נמסר בשמם של יאיר לפיד ומשה יעלון, בתגובה לראיון שהעניק שר הביטחון בני גנץ לתוכנית "עובדה": "גם מאה שלטי חוצות וסרטוני תדמית לא יסתירו את החולשה של גנץ. בני גנץ וגבי אשכנזי קרסו ברגע האמת. במקום לממש בנחישות את המנדט שקיבלו ולהקים ממשלה בראשות כחול לבן כפי שהתחייבו לבוחרים, הם זחלו לממשלת נתניהו. כל הניסיונות והתירוצים בחסות משבר הקורונה לא יעזרו. הם שותפים לממשלה המנופחת והבזבזנית בתולדות המדינה, 36 שרים ו-16 סגני שרים, בזמן של משבר כלכלי. ממשלה שאין בה לא אחדות ובטח לא חירום. ממשלה של מנותקים שבראשה עומד ראש ממשלה שנאשם בשלושה כתבי אישום חמורים שמשפטו מתחיל בשבוע הבא".

22:53 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי, ראש המל״ל מאיר בן שבת וגורמים נוספים.

בסיום הדיון הוחלט לאפשר את פתיחת בתי הכנסת החל ממחר, על פי המתווה הבא:
– עד 50 משתתפים בחלל.
– שמירה על מרחק של 2 מטר בין המתפללים.
– מינוי נאמן קורונה.
– עטיית מסיכות.
– הקפדה על כללי היגיינה.

עוד 58 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה