פועל פלסטיני בשדות החקלאות ליד מושב משואה בבקעת הירדן (צילום: יניב נדב/פלאש90)
"פה תמצא את עתודות הקרקע של האימפריה הישראלית העתידית"

ברוכים הבאים לגיהינום

פרק 3

הגדה המערבית היא ארץ קשוחה, לא ארץ למפונקים, במיוחד כשהטמפרטורות נושקות ל-50 מעלות ● ליד משואה - אחת ההתנחלויות הקטנות ביותר, עם 180 תושבים בסך הכל - הפלסטינים עובדים שעות בחום הקופח, עבודה פיזית, רצחנית ● כמה הם מרוויחים? 95 שקלים. ליום עבודה מלא ● אם יהיה סיפוח, אולי לפחות יחילו עליהם את חוקי שכר המינימום של מדינת ישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על גבי מפת הסיפוח - ובפרק היום: עבדים בחווה היוגוסלבית

קחו את השבוע האחרון של הרמדאן, ערבבו עם פירורי פאניקה מהקורונה ומעט בהלה לקראת הגל השני של המגפה, הוסיפו תכונה לקראת סיפוח אפשרי של הבקעה, השרו בסגר והרתיחו הכל בטמפרטורה של 49 מעלות צלזיוס. ברוכים הבאים לגיהינום.

אתם מוזמנים להדק חגורות ולהמשיך עם דרור אטקס ואתי לצפון הבקעה. אנחנו ממליצים לכם לפתוח את החלונות, כי לצערנו המזגן במכונית לא מצליח לסחוב בחום כזה. תנו לאוויר הבקעה היבש לפנק אתכם כל הדרך למושב משואה.

אבל עוד קודם נתעכב לביקור קצר במסלול המרוצים פצאל. כן, יש מסלול מרוצי מכוניות בערבה.

תפאורה לסרט מירוצים בפצאל (צילום: אמיר בן-דוד)
תפאורה לסרט מירוצים בפצאל (צילום: אמיר בן-דוד)

כשהגענו לשם אתמול (יום שני), אמורים היו לצלם שם המשך לסרט "פול גז" שמביים קובי מחט. כבר תלו דגלים צבעוניים של "האקדמיה לספורט מוטורי על שם ליאון אדרי" אבל בסוף היה כל כך חם, שהחליטו לבטל את הצילומים, וכך לא זכינו לראות בערבה סלבס שלא בטוח שהיינו מזהים אם היו חולפים לידינו בתל אביב (בטח לא בחום כזה), שלפחות היו מוכיחים לנו שאפשר לשלם לעובדים באזור הזה קצת יותר משכר מינימום.

מסלול פצאל הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין מיקי יוחאי, מהדמויות המוכרות בתחום המוטורי בישראל, ודוד אלחיאני, ראש מועצת בקעת הירדן. המסלול מיועד למכוניות, אופנועים וגו-קארט.

הוא נחנך לפני שלוש שנים בתוך שטח שחלקו לפחות מוגדר במפות "שטח אש 904" של צה"ל – הגדרה שפעמים רבות משמשת את הממשל הצבאי בגדה להשתלט על אדמות פלסטיניות פרטיות ולעקור אנשים מביתם באמתלה של "צרכים ביטחוניים". וצילום סרט ישראלי הוא בהחלט צורך בטחוני, במיוחד עכשיו, כשרוב עובדי התעשייה מובטלים. הרשות לנהיגה ספורטיבית במשרד התרבות והספורט של השרה לשעבר מירי רגב הקצתה למרוץ הפתיחה החגיגי של המסלול 100 אלף שקלים.

אבל היום אין סרט ואין תחרויות. המסלולים דוממים, ועולים מהם אדים של חום. זו ארץ קשוחה, לא ארץ למפונקים.

מסלול המירוצים בפצאל (צילום: אמיר בן-דוד)
מסלול המירוצים בפצאל (צילום: אמיר בן-דוד)

אנחנו ממשיכים צפונה ומגיעים למשואה, שהיא אחת ההתנחלויות הקטנות ביותר בגדה. 180 תושבים בסך הכל, שגרים בתוך אזור שהפלסטינים קוראים לו הג'יפתליכ. זה אזור פורה במושגים של חבל הארץ הזה, כלומר עכשיו זורם במרכזו זרזיף קטן המכונה נחל, ובתוכו צפים חפצים שונים המכונים פלסטיק.

זה החלק המזרחי של ואדי פארעה, שיורד מצפון-מזרח שכם לבקעת הירדן. בזכות הפוריות של המקום, הגיעו לכאן פליטים רבים שנמלטו אחרי שכפריהם נהרסו ב-1948. רובם פלאחים עניים.

כעבור 19 שנה, ביוני 1967, בניהם של פליטי 48' מצאו את עצמם שוב תחת שלטון ישראלי. אבל הם לא נשארו כאן לבד. ב-1969 הוקמה בלב הג'יפתליכ היאחזות הנח"ל משואה, שאוזרחה כעבור חמש שנים. הפלסטינים שגרו במקום גורשו שוב, ועברו לגור לא רחוק משם, באוהלים ובפחונים שנמצאים כמה עשרות מטרים מצפון להתנחלות.

הנכדים שלהם משוטטים עכשיו בשטח רכובים על חמורים, מדרבנים מכאן לשם עזים עגומות למראה. את בתיהם של אנשי הג'יפתליכ, המנהל האזרחי ממשיך להרוס מדי פעם. וכשלא מציקים להם, הם מקווים שאולי יתנו להם קצת עבודה.

בתי פלסטינים בג׳יפתליכ (צילום: אמיר בן-דוד)

כשהג'יפתליכ עדיין נשלט על ידי ירדן, הגיעו לכאן מומחי חקלאות יוגוסלביים שהקימו את "החווה היוגוסלבית", שהיום נטוע עליה כרם גדול. אנחנו הגענו לחווה היוגוסלבית רגע לפני עונת הבציר. בחווה הגדולה, שמשתרעת על 400 דונם, הסתובבו כמה עשרות פועלים פלסטיניים, שיוציאו מכאן 500 טון ענבים.

כמה הם מרוויחים? 95 שקלים. ליום עבודה מלא. שבע שעות של עבודה פיזית בחום רצחני. היינו שם כחצי שעה ולא פגשנו בשטח יהודי אחד לרפואה. רק פלסטינים, שעושים את כל העבודה תמורת פרוטות.

כמה הם מרוויחים? 95 שקלים. ליום עבודה מלא. שבע שעות של עבודה פיזית בחום רצחני. היינו שם כחצי שעה ולא פגשנו בשטח יהודי אחד לרפואה. רק פלסטינים, שעושים את כל העבודה תמורת פרוטות

חוקי העבודה הישראלים, כולל חוק שכר מינימום ותנאים סוציאליים בסיסיים, אמורים היו לחול גם כאן. זה נקבע ב-2007 בבג"ץ בעקבות עתירה של "קו לעובד", אבל אף אחד לא מתאמץ לאכוף את זה מאז.

כמה מהתומכים הנלהבים של הסיפוח באזור, אנשים שמטבע הדברים מרוויחים יותר משכר מינימום, משתמשים לפעמים גם בטיעון הזה: אם ישראל תחיל את הריבונות הישראלית על הבקעה, זה ישתלם לפלסטינים כי סוף-סוף יאכפו גם פה את חוקי העבודה וידאגו להם. למה לא אוכפים אותם כבר עכשיו? כי זה מסובך, נו.

ילדי הג׳יפתליכ (צילום: אמיר בן-דוד)
ילדי הג׳יפתליכ (צילום: אמיר בן-דוד)

יש גם מי שמשלם בהגינות. לא כולם פה חארות. בת-שיחי בהתנחלות הסמוכה, שטענה שזה לא הגיוני שמשלמים להם כל כך מעט, סיפרה על היחסים המעולים שלה עם עוזרת הבית הפלסטינית, שהיא משלמת לה שכר הגון "ואחרי הסיפוח היא אולי תקבל גם ביטוח לאומי ותוכל לטפל בילד הנכה שלה, שהיום אף אחד לא עוזר לה לטפל בו".

אבל היא מזכירה שיש גם מקרים – היא עצמה מכירה לא מעט כאלה, למשל השכן שלה – שמעדיפים להעסיק את הפועלים דרך קבלני משנה, וזה דבר מקובל ולא צריכה להיות אתו בעיה, ואם קבלן המשנה הערבי לא משלם לפועלים שלו את מה שמגיע להם, אז תגיד אתה – מה אפשר לעשות? למה זה אשמת היהודי בכלל?

וחוץ מזה, גם לא צריך לשכוח שיוקר המחיה בכפרים של הפועלים האלה הוא לא יוקר המחיה שאתם מכירים, זה לא תל אביב פה, אם לא שמתם לב. דברים אצלם הרבה יותר זולים. אז הכסף שהם מרוויחים שווה יותר.

כמה אנשים חזרו על הטיעון הזה באוזני השבוע בפרצוף חגיגי של "קבל טיעון מנצח". אז אני מסיק שזה טיעון מקובל באזור להצדקת העסקת אנשים בשכר רעב.

וחוץ מכל אלה – רבים מהחקלאים הישראלים באזור בטוחים שהפועלים בכלל חייבים להם תודה שיש להם  עבודה. והפועלים באמת אומרים תודה. סוחבים ארגזים בחום תמורת 95 שקלים ליום, במה שנראה מהצד כמו סצנה ממטעי הכותנה באלבמה בסוף המאה ה-19, ואומרים תודה.

"כואב לומר את זה", אומר אטקס, "אבל גם מבחינתם כבר עדיף שיהיה סיפוח. אולי תהיה להם יותר עבודה, ואולי באמת מישהו סוף-סוף ידאג לאכוף את חוקי העבודה פה. אם כי לא הייתי בונה על זה".

פועלים פלסטינים עובדים באדמות הגידול ליד מושב משואה (צילום: יניב נדב/פלאש90)
פועלים פלסטינים עובדים באדמות הגידול ליד מושב משואה (צילום: יניב נדב/פלאש90)

אז זהו? השמאל הובס, הרים ידיים, קיפל את הדגלים וחזר הביתה?
"ברור שהפסדנו. ברור שבמדד המיידי, הפשוט, של מה רוח הזמן, לאן פניה של החברה הישראלית, ברור שאנחנו מובסים.

"יש כאן רוב אדיר שמתנגד למה שאני מאמין בו, בסוגיות שקשורות לכבוד האדם, לקבלת הרעיון שהארץ הזו לא מיושבת רק על ידי עם אחד ומעולם לא הייתה מיושבת רק על ידי עם אחד. ושצריך להתחשב גם בדעתם של אנשים אחרים. זה מעניין את התחת של רוב הציבוריות הישראלית היום. להערכתי, זה לא הפיך לעשרות שנים קדימה".

איך זה לא מייאש אותך?
"השאלה היא איך אתה מגדיר את העבודה שלך. אם הייתי ממשיך לדבר במושגים של 'שלום עכשיו' שבהם האמנתי לפני 15 שנה, אז התשובה היא: כן, הובסתי. אבל אם אני חושב במושגים של קול אופוזיציוני והחשיבות שלו לחברה אזרחית, קול שמייצג תרבות פוליטית שמושתתת על עקרונות חילוניים, ליברליים פחות או יותר, להבדיל מתרבות פוליטית שמושתתת על לאומנות קיצונית, על דת, על שנאת כל דבר שונה ממך.

הכניסה לחווה היוגוסלבית (צילום: אמיר בן-דוד)
הכניסה לחווה היוגוסלבית (צילום: אמיר בן-דוד)

"אם אנחנו מסתכלים על המציאות נכוחה, ועדיין מחוברים לעולם ערכים מסוים, אז המרוץ כאן הוא כבר לטווחים הרבה יותר רחוקים. תראה, אם אנחנו באמת הולכים לסיפוח, זה יהיה ציון דרך היסטורי, שבו ישראל תתגרש פורמלית מהעקרונות שעיצבו את הפוליטיקה שלה ב-53 השנים הראשונות של הכיבוש.

"אם אנחנו באמת הולכים לסיפוח, זה יהיה ציון דרך היסטורי, שבו ישראל תתגרש פורמלית מהעקרונות שעיצבו את הפוליטיקה שלה ב-53 השנים הראשונות של הכיבוש"

"למותר לציין שהסכם אוסלו בוטל. כל העקרון שעומד בבסיסו הוא שהמצב הזה הוא זמני. מה שיישאר אלה קבלני משנה, שישראל תצטרך להמשיך ולתחזק אותם כדי שהם יעשו בשבילה את העבודה המלוכלכת.

"כל התהליך הזה שאנחנו רואים עכשיו לא יכול היה להתקיים אלמלא ישראל פעלה בהרבה מאוד מישורים בו-זמנית כדי למחוק את הקו הירוק, למחוק את ההפרדה בין הגדה לבין ישראל, למחוק את הלגיטימיות הפלסטינית".

לבקעה כבר אין חשיבות ביטחונית בעולם שבו האיום הוא של טילים בליסטיים ושל התקפות סייבר. ההתיישבות פה מועטה ואת רוב העבודה גם ככה עושים הפלסטינים.
"בכל השטח הזה יש בסביבות 11-12 אלף מתנחלים. בסביבות 70-75 אלף דונם של שטח מעובד. זה מה שיש פה. אבל יש פה גם את עתודות הקרקע של האימפריה הישראלית העתידית. אתה לא יכול לדעת מה יהיה פה בעתיד. יכול להיות שהנכדים שלנו יסתכלו עלינו בבוז ויגידו 'הסבים המגוחכים שלנו פעלו נגד כל זה. והנה אנחנו גרים היום בעיר החדשה שהוקמה – אני יודע – רבע שעה מזרחית לירושלים. הכל יכול להיות".

"בכל השטח הזה יש בסביבות 11-12 אלף מתנחלים ו-70-75 אלף דונם של שטח מעובד. זה מה שיש פה. אבל יש פה גם את עתודות הקרקע של האימפריה הישראלית העתידית"

אז מה שאתה אומר בעצם זה שיכול להיות שהתבוסה הזאת של השמאל היא לא רק זמנית, אלא גם היסטורית?
"זה תלוי בהרבה מאוד גורמים שלא לי, לא לך וגם לא למיסטר נתניהו יש שליטה עליהם"

לא הבנתי מכל הנסיעה הארוכה שלנו מדרום לצפון ומכל הדיבורים על התבוסה של השמאל איך אתה בעצם חושב שאפשר לפתור את הסכסוך. בוא, אתן לך לסיום הטיול המשותף שלנו מתנה. התמודדת בבחירות ובאופן מדהים ולחלוטין בלתי צפוי נבחרת להיות ראש ממשלת ישראל. מה אתה עושה?
"דבר ראשון, המשפט הראשון שלי, יהיה: כן, ישראל הוקמה על חורבות החברה הפלסטינית. אנחנו מצטערים על כך ומוכנים לדון בצורה הוגנת על העתיד המשותף שלנו בארץ הזאת. המשפט האחד הזה".

הנחל באמצע הג׳יפתליכ (צילום: אמיר בן-דוד)
הנחל באמצע הג׳יפתליכ (צילום: אמיר בן-דוד)

ואז מה?
"קודם כל תכיר בכך. תכיר בעובדה ההיסטורית הפשוטה הזו. הקורבן רוצה הכרה בכאב שלו. כל בן אדם שנפגע רוצה הכרה בכאב שלו. אנחנו בני אדם, יצורים מוזרים. זה מה שאנחנו רוצים. ומשם נחתור לשתי מדינות, עם שיתוף פעולה קרוב ביניהן. שתי מסגרות פוליטיות שישתפו פעולה.

"ברור שהפערים בין החברות הם אדירים. ובדיוק בגלל זה אני לא חושב שהנוסחה של מדינה אחת לשתי החברות האלה זה פתרון שיכול לעבוד".

אבל הפתרון הזה כבר עובד. הרבה שנים. אולי עם ניצול. אולי עם עוולות. אולי עם אדישות לסבל של אחרים. אבל עובד, רוב הזמן. פעם בעשור יש פיצוץ גדול ואז ממשיכים. זה מה שרוב הישראלים כנראה רוצים. זה "ניהול הסכסוך" שמדברים עליו.
"ואיך זה ייראה עוד 20-30 שנה?"

לא יודע. יהיו מי שיגידו לך שאם רק נתעקש, זה ייראה יותר טוב מאיך שזה נראה היום. שמע, זה עבד עד עכשיו.
"כן, למי שלא מסתכל מטר אחד מעל התחת שלו, זה באמת עובד לא רע. אתה צודק".

* * *

בפרק הבא מחר: סרט סטודנטים במעלה אפרים

עוד 1,524 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה