• מימין: אלי כהן, משה כחלון, ויפעת שאשא-ביטון (צילום: Flash90)
  Flash90
 • משה כחלון מכנס מסיבת עיתונאים באוצר, ספטמבר 2019 (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • שי באב"ד בדיון בכנסת, 2017 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
  Yonatan Sindel/Flash90
 • אלי כהן בוועידה כלכלית בתל אביב, 2019 (צילום: Neuberg/Flash90)
  Neuberg/Flash90
 • יפעת שאשא-ביטון בשעת סיפור בכנסת, 2016 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
  Yonatan Sindel/Flash90
 • יעקב ליצמן ואריה דרעי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
  Yonatan Sindel/Flash90

פרויקט חייו של כחלון גווע, בלי לשפר את החיים של כולנו

הנציגים האחרונים של "כולנו" בממשלה עוזבים השבוע את התפקידים הכלכליים הבכירים שמילאו, מבלי שהצליחו לממש את מרבית ההבטחות ● למעשה, מחירי הדירות זינקו ב-18% מאז שכחלון נכנס לאוצר ● גם מנכ"ל האוצר שי באב"ד ושר הכלכלה אלי כהן הספיקו לאכזב רבים במשבר הקורונה ● ויפעת שאשא-ביטון נפרדת ממשרד השיכון כאשר זמן ההמתנה לדיור ציבורי עומד על 31 חודשים ● פעם נתניהו עודד את שריו "להיות כחלונים", ספק אם הביטוי הזה עדיין רלוונטי ● פרשנות

ארבעת בכירי כולנו עוזבים השבוע את התפקידים הכלכליים הבכירים שמילאו בממשלה: שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרדו שי באב"ד, שר הכלכלה אלי כהן ושרת השיכון יפעת שאשא-ביטון. כחלון ובאב"ד יוצאים לעת עתה מהחיים הציבוריים, והשניים האחרים, כהן ושאשא-ביטון, ייבלעו בליכוד. זו הזדמנות טובה לבדוק באיזה אופן אם בכלל, התממשה התקווה של מפלגת הימין הרך, שפיזרה במצע ובשלטי חוצות ססמאות של כלכלה עם חמלה והגדלת הנטו לכולנו.

משה כחלון מכנס מסיבת עיתונאים באוצר, ספטמבר 2019 (צילום: פלאש 90)
משה כחלון מכנס מסיבת עיתונאים באוצר, ספטמבר 2019 (צילום: פלאש 90)

1

כחלון

כחלון הודיע על פרישתו מהפוליטיקה בתחילת השנה, וסגר חמש שנים בתפקיד. הוא רץ לבחירות 2015 תחת הססמה "כחלון – נטו בשבילי", והמותג הזה היה אמור לשווק הבטחה להגדיל את ההכנסה הפנויה של משקי הבית באמצעות מהלכים שונים, כמו סבסוד צהרונים ונקודות זיכוי במס להורים לילדים עד גיל 6.

גם לאחר בחירות 2015, כחלון רתם את כספי משרדו להמשך הפצת הקמפיין המתמשך בסרטוני דקה לשמונה ששודרו בטלוויזיה, תחת הססמה הדומה "נטו משפחה". במקביל, המשיכה כולנו להפיץ את ססמת "נטו כחלון" בשלטי חוצות.

התכנית הזו כללה מהלכים נוספים, חשובים כשלעצמם, כמו חסכון לכל ילד, פנסיית חובה לעצמאיים, קרנות פנסיה מסוג ברירת מחדל עם דמי ניהול מזעריים, והרבה הבטחות להוזלת המחיה. ואולם מטרת העל של כחלון הייתה הוזלת הדיור. כדי לרכז את ארגז הכלים הרלוונטי לכך קרוב אליו, הוא הקים את מטה הדיור, שתחת חסותו פעלו גם מנהל התכנון ומנהל מקרקעי ישראל.

תכנית הדגל שלו הייתה מחיר למשתכן, שאפשרה לרכוש דירות בהגרלה ובהנחות משמעותיות על מחיר השוק, בעיקר באמצעות סבסוד מרכיב הקרקע. אלא שהדירות ששווקו במסגרתה היו ברוב המקרים גדולות מדי עבור הזוגות הצעירים, ורוב מי שקנו אותן העדיפו לגור במקום אחר, ולהשכיר את הדירה שרכשו.

בנוסף, מי שזכו בהגרלות לדירות באזור המרכז קיבלו הנחות גדולות יותר לעומת אלה שקיבלו רוכשי דירות מחיר למשתכן בפריפריה. על הכשלים המלאים של תכנית הדגל של כחלון אפשר לקרוא בדוח של מבקר המדינה.

הדירות ששווקו במסגרת מחיר למשתכן היו ברוב המקרים גדולות מדי עבור הזוגות הצעירים, ורוב משקי הבית שקנו אותן העדיפו לגור במקום אחר, ולהשכיר את הדירה שרכשו

בשורה התחתונה, מחיר למשתכן עלתה עד היום לממשלה כמעט 10 מיליארד שקל, ועזרה בעיקר למשפחות עם הון עצמי לממש את האובססיה לרכישת דירה באזורי ביקוש. חלק מהמשפחות האלה ישברו עכשיו את הראש כיצד להחזיר את המשכנתה. אחרים, בהם גמלאי מערכת הביטחון, שירות המדינה ושאר המבוססים קיבלו הזדמנות להגדיל את העושר שלהם, על חשבון שוכרי הדירות.

בפועל, התכנית לא פתרה את בעיות הדיור בר ההשגה, ולכל היותר תדלקה קצת את הביקושים. העיוותים האלה רק הגדילו עוד יותר את אי השוויון באופן כללי, שכן דירות הן הנכס העיקרי בהון של משקי הבית.

מחיר למשתכן עלתה כמעט 10 מיליארד שקל, ועזרה בעיקר למשפחות עם הון עצמי לרכוש דירה באזורי ביקוש. חלק מהמשפחות האלה ישברו את הראש איך להחזיר את המשכנתה

כחלון ואנשיו קידמו גם את האצת תהליכי התכנון באמצעות הקמת הותמ"ל, וחתמו על הסכמי גג מול הרשויות המקומיות, במטרה להגדיל את היצע הדירות.

אלא שההודעות על אלפי הדירות החדשות שבתכנון לא יתממשו ברוב המקרים, ולנוכח העובדה שלדירות שנבנו בפרויקטים של מחיר למשתכן לא הוקמו במקביל תשתיות תחבורה וחינוך מתאימות, ראשי הערים התמרדו נגד מטה הדיור. הם חששו שעוד ועוד דירות יציפו את הערים שלהם ויעמיקו את הנטל הכלכלי על הרשויות, ואילו התקציבים המיוחלים לתשתיות לעולם לא יגיעו.

מאז שכחלון נכנס לתפקידו במאי 2015 ועד היום, הדירות התייקרו ב-18%, וגם ההבטחה שלו להוריד את יוקר המחיה התפוגגה, כאשר מחירי המזון צפויים להמשיך לעלות גם בחודשים שאחרי הקורונה. עכשיו מינהל התכנון חוזר לשר הפנים, אריה דרעי, ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לשר השיכון יעקב ליצמן.

שי באב"ד בדיון בכנסת, 2017 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
שי באב"ד בדיון בכנסת, 2017 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

2

באב"ד

עם שר אוצר שהיה עם שתי רגליים בחוץ ועשה הכל כדי להיות מחוץ לפריים במשבר הקורונה, מי שנשאר בקדמת הבמה הוא המנכ"ל באב"ד. לתפקיד הזה הוא הגיע כמינוי פוליטי של כולנו, לאחר שבעבר עבד בצים שבשליטת עידן עופר.

האיש שתואר בעבר ככוחני, כיהיר וכנרקיסיסט, הצטייר כך גם בראיונות שנתן. אם כי ככל שהמשבר נמשך, נדמה היה שגם הוא הבין שכבר אי אפשר לעבוד עלינו עם סיפורים על סיוע תזרימי, שאיכשהו נתקע בצנרת של האוצר או הבנקים.

עוד לפני המשבר התמחה באב"ד בריבים עם פקידי האוצר שלצדו, וזה האיש שהיה אמור לתת תקווה למיליון מובטלים ועשרות אלפי עסקים בקריסה.

את המורות הוא הוציא מהכלים (יחד עם יונית לוי וקרן מרציאנו), כאשר דרש מהן "להיכנס מתחת לאלונקה" ולעבוד על חשבון החופש הגדול, ואילו העצמאים והעסקים הקטנים עדיין מחכים להלוואות בערבות מדינה, שיוציאו אותם מהבוץ.

את המורות הוא הוציא מהכלים כאשר דרש מהן "להיכנס מתחת לאלונקה" ולעבוד על חשבון החופש הגדול, ואילו העצמאים והעסקים הקטנים עוד מחכים להלוואות

אבל באב"ד מיהר להוציא הודעה שהוא עוזב את המשרד היוקרתי, אולי כדי שחס וחלילה לא נחשוב שהוא פוטר על ידי השר הנכנס ישראל כ"ץ.

אלי כהן בוועידה כלכלית בתל אביב, 2019 (צילום: Neuberg/Flash90)
אלי כהן בוועידה כלכלית בתל אביב, 2019 (צילום: Neuberg/Flash90)

3

כהן

הדמות השלישית של כולנו שעוזבת את ההגה הכלכלי הוא שר הכלכלה אלי כהן, שבטקס הפרידה מהמשרד אמר ש"אנו מסכמים את העשור הכלכלי הטוב ביותר של מדינת ישראל". בין השאר, הוא ציין את הייצוא הישראלי, נתוני האבטלה הנמוכים לפני הקורונה ואישור הקמה והרחבה של מאות מפעלים. ביקום מקביל, מפעל פניציה נסגר בימים האחרונים, ושלח הביתה מאות עובדים, וזה אחרי קריסה או פיטורים של מאות עובדים בדרום, בהם עובדי חרסה ואמיליה.

במהלך משבר הקורונה כהן הזהיר את העסקים הקטנים ממאעכרים שיציעו להם עזרה בתשלום, או בהגשת הבקשות לסיוע בהלוואות בערבות מדינה, והציע להשתמש בשירותי המוקד הטלפוני של סוכנות מעוף ששייכת למשרד.

אין ספק שמדובר ביוזמה ראויה, אלא שהבעיה הייתה עצם דרישות הסף של ההלוואה, לרבות הכנת התכנית העסקית והטיפול בטפסים, כך שרבים מהעסקים שניסו להתמודד איתה, ובכל זאת הגישו את הבקשה, קיבלו ברקס בבנקים.

מעבר לכך, כהן, יחד עם באב"ד ונתניהו (כחלון, כאמור, ניסה להתרחק מהזרקורים), הציגו את ההלוואות ככאלה שיינתנו בערבות מדינה של 85%, אך בפועל הבנקים יקבלו ערבות רק על 15% מכלל ההלוואות האלה, וזו הסיבה שהם סירבו לתת את האשראי. העצמאים, העסקים הקטנים והתעשייה זועמים על ההתמודדות הכושלת עם הקורונה הכלכלית. הם חשים שננטשו על ידי כהן ברגע האמת, ואת ההבטחות לסיוע ותמיכה במענקים והלוואות מתארים כ"בלוף".

בנוסף להתמודדות עם נחשול חדלויות הפירעון ופשיטות הרגל שיגיע עכשיו לסקטור הפרטי, כהן משאיר למחליפו עוד צ'ופר לוהט: החלטה אם להטיל מכס על יבוא מלט, שמגיעה כעת לשלב ההכרעה. החלטה שכזו, אם תתקבל, צפויה לשרת את מפעל המלט נשר, שנמצא בבעלות לן בלווטניק, השולט גם ברשת 13.

כהן משאיר לשר הכלכלה הנכנס צ'ופר לוהט: החלטה אם להטיל מכס על יבוא מלט. החלטה כזו, אם תתקבל, צפויה לשרת את מפעל נשר, שנמצא בבעלות לן בלווטניק, ששולט ברשת 13

אלי כהן הצליח כנראה להתחבב על נתניהו מספיק כדי לקבל את התפקיד המיותר של השר לענייני מודיעין או שקר כלשהו, שיעלה למשלם המסים עוד כמה עשרות מיליונים, בתקופה שכולם יידרשו לקיצוצים כואבים.

יפעת שאשא-ביטון בשעת סיפור בכנסת, 2016 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
יפעת שאשא-ביטון בשעת סיפור בכנסת, 2016 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

4

שאשא-ביטון

הדמות האחרונה בגלריית כולנו היא יפעת שאשא-ביטון, שרת השיכון היוצאת, שבכהונה קצרה – שנה בסך הכל – המשיכה לפמפם הודעות חגיגיות על ההגרלות של מחיר למשתכן. זאת, למרות ההסכמה הרווחת שמדובר בכישלון ובבזבוז של כסף.

לפני מספר ימים שאשא ביטון-הודיעה גם על חישוב חדש של חלוקת הדירות בדיור הציבורי. מעכשיו, הסלון לא ייחשב כחדר שינה, כך שזוג + ילד יקבלו דירת 3 חדרים במקום שניים. זה יפה והגיוני וחשוב ל-1,607 משפחות שמחכות לבית. "סלון הוא לא חדר", אמרה השרה היוצאת, שהמהלך הזה הוא בהנחייתה וביוזמתה, שתי מלים שהתנוססו על שלל הודעות אחרות של המשרד השנה.

אלא שלפי דוח מבקר המדינה שפורסם החודש, מלאי הדיור הציבורי ממשיך להתייבש, וזמן ההמתנה לדירות זינק ל-31 חודשים. עוד נמצא, שמשרד השיכון לא יישם את ההחלטה לכלול דיור ציבורי בהגרלות של מחיר למשתכן.

מלאי הדיור הציבורי ממשיך להתייבש, וזמן ההמתנה לדירות זינק ל-31 חודשים. עוד נמצא, שמשרד השיכון לא יישם את ההחלטה לכלול דיור ציבורי בהגרלות של מחיר למשתכן

יעקב ליצמן ואריה דרעי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
יעקב ליצמן ואריה דרעי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

5

היורשים

אחרי שכולנו נכשלו בהורדת המחירים באמצעות מהלכים של ימין כלכלי, שעיקרם עידוד של מימוש החלום לבעלות על דירה, אולי דווקא ליצמן ודרעי, שקיבלו בחזרה את המושכות לדיור והתכנון, יצליחו למתן את השוק.

בשביל זה צריך להקצות קצת יותר פרויקטים לשכר דירה מפוקח ולדיור בר השגה, שמאוד מבוקשים בתל אביב ועובדים היטב גם באירופה המערבית. גם חוקים להגבלת העלייה בשכר הדירה והגנה על דיירים לא יזיקו. צריך לקוות שהשרים החרדים יסתכלו לא רק על הסקטור שהם משרתים, ויעבדו עבור כולנו.

עוד 1,235 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה