הונג-קונג: רבבות מפגינים צרים על הפרלמנט, המשטרה יורה כדורי גומי

כשני מיליון מכ-7 מיליון תושבי הונג-קונג משתתפים בהפגנות נגד החוק שיאפשר להסגיר חשודים מהטריטוריה האוטונומית למשפט בסין ● המחאה הצליחה בינתיים לעכב את העברת החוק

12/06/2019 06:55
הפגנות הענק בהונג-קונג (צילום: AP Kin Cheung)

עשרות אלפי מפגינים בהונג-קונג מקיפים הבוקר (ד') את בניין הפרלמנט ומרכז העסקים בהונג-קונג במחאה על "חוק ההסגרה" שהממשל הסיני והממשלה המקומית מנסים להעביר בטריטוריה האוטונומית, שאמור לאפשר הסגרה של חשודים בפלילים ובפעילות פוליטית אנטי-סינית למעצר ולמשפט בתוך סין.

משטרת הונג-קונג נערכה מול המפגינים בכוחות גדולים ובהתחלה לא הגיבה להפגנות, אך בשלב מאוחר יותר הודיעה להם "אם לא תתפזרו תצטערו על כך" והחלה בירי של גז מדמיע וכדורי גומי.

ההפגנות הצליחו לעכב את הליך חקיקת חוק ההסגרה והפרלמנט ביטל את הדיון בחוק שהיה אמור להתקיים היום והקפיא אותו עד להודעה חדשה. ממשלת הונג קונג הודיעה הבוקר כי הדיון בחוק בפרלמנט "ייידחה למועד חלופי".

מרבית המפגינים הם צעירים שלבושים בשחור. רבים מהם מצויידים במזון ובציוד רפואי במטרה להתבצר באזור. המפגינים הקימו מחסומים וחסמו את התנועה ברחובות שמסביב לפרלמנט ולמרכז העסקים. עסקים מקומיים מחלקים למפגינים מזון ומסייעים בטיפול בעובדים שנפגעו מהירי.

מפגינים רבים אמרו לכתבים של סוכנויות הידיעות ובסרטונים שהפיצו ברשת שהם מתכננים להישאר בכיכרות זמן רב, כפי שעשו בזמן המחאה הגדולה הקודמת נגד השלטון הסיני בהונג-קונג, "מחאת המטריות" ב-2014. "לא נלך מכאן עד שיזרקו את החוק", אומרים המפגינים.

מדיווחים של ארגוני אופוזיציה וזכויות אדם עולה כי סין נוקטת בצעדים קשים מאוד נגד פעילים פוליטיים המתנגדים לשלטון, כולל עונשי מוות, כליאה במחנות לחינוך מחדש ו"העלמה" של מתנגדים פוליטיים.

בהונג-קונג מאשימים את הסינים בהיעלמותם של פעילים פוליטיים שמתנגדים לשליטה הסינית בעיר, טענה שהשלטונות הסיניים מכחישים.

.