מחשש לשלומם, תתוגבר האבטחה של התובעת והשופטים במשפט נתניהו

בקשתם של נתניהו, מוזס והזוג אלוביץ' שלא להופיע לפתיחת משפטם - נדחתה ● רגע לפני הדיון, החוק הנורווגי הוסר מסדר היום של הכנסת ● יועצו של יושב ראש כחול לבן, רונן צור, העריך שגנץ יחל את כהונתו כראש הממשלה לפני המועד שנקבע; הליכוד: החום, כנראה, בלבל את צור ● על המדינה להשיב תוך חודשיים לעתירה, הדורשת לפתוח את כל תפקידי הלחימה לנשים

בית המשפט המחוזי ירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
בית המשפט המחוזי ירושלים
07:25 עריכה

בתגובה לראיון אמש של בני גנץ בתוכנית עובדה, אומרים בליכוד: "המעון של ראש הממשלה החליפי לא עלה במו"מ כדרישה מצד הליכוד וראש הממשלה נתניהו".

07:26 עריכה

שר ירושלים ומורשת, רפי פרץ, בירך על ההחלטה לפתוח את בתי הכנסת החל מהיום. "יום ירושלים, אין תזמון טוב מזה לחזור לתפילה שאנחנו כל כך אוהבים ולקולות המיוחדים בבתי הכנסת".

07:36 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד דורש ממשרד החינוך, בעקבות ביטול המסעות לפולין, להחזיר את הכסף להורים. "יש כסף לג'ובים אז תמצאו כסף להחזיר להורים".

07:40 עריכה

השר עמיר פרץ התייחס בראיון בכאן רשת ב' לאפשרות שישראל תחיל ריבונות על יהודה ושומרון: "איננו תומכים בסיפוח חד צדדי, על ישראל להיות קשובה להתרחשות בסביבה וברשות הפלסטינית. יש גורמים בתוך האופוזיציה שתומכים במהלכים יותר קיצוניים באשר להחלת ריבונות, שאולי היו רוצים ללכת יותר רחוק ממה שהממשלה תוכל לאשר", דברי פרץ.

עוד הוסיף: "עלינו לבצע טיפול נכון ומאסיבי בעצמאים בדרך להחזרתם לפעילות מלאה, ולפצות אותם על הנזק שנגרם להם. אנחנו רוצים לתת תקווה, שכל מובטל שנמצא בביתו ידע שהוא לא לבד. אבטלה היא מחלה לא פחות מסוכנת מכל מחלה אחרת".

07:40 עריכה

החופים, בתי התפילה והמוזיאונים יחזרו לפעילות החל מהבוקר. בים, המתרחצים יתבקשו לשמור על מרחק אחד מהשני, ובבתי הכנסת, במסגדים ובכנסיות, הכניסה תוגבל ל-50 בני אדם.

07:52 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ מעוניין לפשט את מענק התעסוקה שעליו הכריזה הממשלה בסך 6 מיליארד שקלים. בשיחה עם גורמים מקצועיים, דיבר השר על מענק של 6,000 – 7,000 ש"ח שיוענקו לעסק עבור כל עובד שיוחזר, ללא תלות בגודל העסק ושיעור המועסקים – כך דווח בכאן רשת ב'.

07:54 עריכה

האופוזיציה תקבל לידיה שלוש ועדות כנסת נוספות, לצד הוועדה לביקורת המדינה; הוועדה לקידום מעמד האישה, הוועדה לטיפול בנגע הסמים והוועדה למיגור האלימות במגזר הערבי.

08:18 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי בעקבות פנייה של 4 עתירות לבג"ץ בדרישה לפתוח את כל תפקידי צה"ל לנשים – "צה"ל נשא הצבא האחרון בין הצבאות המערביים שממיין אנשים לפי איברי רבייה ולא לפי יכולות וכישורים".

09:02 עריכה

ח"כ עפר שלח מיש עתיד צפוי לעמוד בראשות הוועדה לביקורת המדינה.

09:57 עריכה

יו"ר ועדת החינוך ח"כ ניצן הורוביץ התייחס בפתח ישיבת הוועדה היום לסוגיית המכנסיים הקצרים.

"חבל שבימים כאלה של חום קיצוני חוזרים הסיפורים המיותרים על תלמידות שלא מורשות להיכנס לכיתה בכלל מכנסיים קצרים. זה לא צריך לקרות. אין מקום למשטרת צניעות במערכת החינוך. הדברים האלו נובעים מתפיסות מיושנות ושגויות ומהשפעתה של הכפייה הדתית. אני אלחם על העניין הזה, כדי שהסיפורים האלו יפסקו ומערכת החינוך תהיה חופשיה מלחצים מיותרים מסוג זה", אמר בדיון.

09:59 עריכה

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הגיב לדבריו של בני גנץ בתוכנית "עובדה": "גנץ היה לפני שנה איש הגון. הוא יושב בטלוויזיה ולא אומר אמת אז הוא כבר לא אדם הגון", אמר לפיד בערוץ הכנסת.

10:15 עריכה

השר אסף זמיר מגבה את אשתו לאחר שספגה ביקורות: "דעתכם על אשתי פחות מעניינת אותי. אני אוהב אותה אהבה קיצונית, שאני מאחל לכל אחד ואחת מכם…בכל מקום שבו מישהו חושב שאני מובך ממנה – תדעו שאני גאה בה ורק מרגיש בר מזל שהיא מסכימה לחיות איתי".

10:45 עריכה

מליאת הכנסת מתכנסת כעת לדון ולהצביע בקריאה טרומית על החוק הנורבגי. מיד לאחר מכן תתקיים הצבעה על הצעה של ח"כ תמר זנדברג להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לרצח נשים.

10:48 עריכה

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד-תל"ם) הגיב בראיון ל-103FM,  לריאיון של יו"ר כחול לבן בני גנץ בתכנית 'עובדה' אמש.

כהן אמר: "אני שומע שאנחנו אשמים בפירוק ושאנחנו תכננו את הפירוק, חבל שזה נאמר", אמר והוסיף לגבי ההתפתחויות שהיו כ-24 שעות לפני פירוק כחול לבן המשותפת: "היינו משוכנעים שבני יעמוד בהבטחותיו ובמילתו. כ-24 שעות לפני הבנתי שמשהו לא בסדר, גנץ קרא לי כמה זמן לפני ושאל, 'אם יהיה פירוק, האם אתה תהיה ממלכתי?'".

11:17 עריכה

החוק הנורבגי הוסר מסדר היום של הכנסת בגלל חילוקי דעות בקואליציה.

11:23 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ: "קואליציה דמיקולו. בצעד המשמעותי הראשון כבר נכשלה. לא ועדות ולא חוק נורבגי. ושלא יעבדו עליכם: זו לא בעיה 'טכנית'".

11:25 עריכה

שר החינוך יואב גלנט על הארוע בו נאלצה תלמידה להסיר את שמלתה: "חמור ומקומם. הוריתי הבוקר על קיום בדיקה ותחקיר והצגת המסקנות בפני מנכ"ל המשרד על מנת למנוע מקרים דומים בעתיד".

11:42 עריכה

הבוקר סיכם איגוד בעלי האולמות וגני האירועים עם שר האוצר ישראל כץ על מתווה סיוע כלכלי שיאפשר את המשך פעילות העסקים שנפגעו כלכלית בחודשים האחרונים. המתווה מגיע לאחר שאתמול אישר הבריאות יולי אדלשטיין את מתווה פתיחת העסקים.

11:52 עריכה

הכנסת אישרה את הקמתה של ועדת משנה שתעסוק בנושא רצח נשים, תעקוב אחרי הנושא ותוודא את העברת התקציבים ומימוש הרפורמה.

ח״כ תמר זנדברג אמרה "השגנו היום ניצחון קטן בדרך שעדיין ארוכה במיגור התופעה המזעזעת של רצח הנשים. אנחנו נמשיך לעקוב".

11:54 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם נתניהו היה משקיע במיגור אלימות מהחברה הערבית, מניעת רצח נשים ודמי אבטלה לעצמאיים כמו שהוא משקיע בהשפלתו של גנץ עם החוק הנורווגי ומלונות חלופיים… טוב, אז זה לא היה נתניהו".

12:47 עריכה

יו"ר הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) אמר ל"מעריב" כי הכנסת משכה את הצעת החוק מסדר יומה משום ש"עדיין לא הוקמה ועדת החוקה", ואילו יו"ר סיעת כחול לבן ויו"ר הוועדה המסדרת ח"כ איתן גינזבורג הבהיר, כי "החוק הנורווגי לא נגנז. אין עדיין הסכמה על וועדות ולכן גם ועדת חוקה שאמורה לדון בחוק לא קמה עדיין".

גורמים בכנסת טענו כי בליכוד זועמים על הראיון שהעניק אמש יו"ר כחול לבן בני גנץ לתוכנית "עובדה", ממנו עלתה לטענתם ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועל כך כך ששר המשפטים אבי ניסנקורן החליט שלא למנות מ"מ לפרקליט המדינה.

12:50 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "מתחילת השנה נרצחו 11 נשים. רק לפני ארבעה ימים נרצחה מאיה וישניאק ז"ל, בת 22. תמכנו היום בהקמת ועדת משנה בנושא רצח נשים וקידום התוכנית למען מיגור האלימות נגד נשים. גבר שמרים יד על אישה הוא לא גבר".

12:51 עריכה

ישיבת הממשלה נדחתה ליום ראשון בשעה 11:00, כמה שעות אחרי פתיחת משפטו של ראש הממשלה.

12:52 עריכה

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד-תלם): "טוב שהחוק הנורבגי המנותק מהמציאות ירד מסדר היום. מביש שהסיבה האמיתית היא לא הסתכלות על המשק השחוק, אלא קרבות פנימיים וחוסר אמון בתוך הקואליציה. אזרחי ישראל קיבלו היום תצוגת תכלית מביכה של סדרי העדיפויות של ממשלת ישראל".

14:05 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ על סערת המכנסיים: "שמעתי שאומרים 'שבסך הכל מדובר בקוד לבוש יותר מכובד לבית ספר'. זה לא נכון. זו כפייה על בנות בלבד מתוך תפיסה שאישה צריכה להיות יותר 'צנועה'. למה בעצם? הכל נובע מאותה אפליה עמוקה של נשים. משטור ושליטה. ושלא יקשקשו שיש בנות שרוצות בזה. מי שרוצה תבוא בארוך ואף אחד לא יזרוק אותה מהכיתה".

14:05 עריכה

שר החינוך הנכנס יואב גלנט וסגנו מאיר פרוש נפגשו היום לפגישת עבודה בלשכתו של השר.

עוד נמסר כי השר גלנט הציג את תפיסת העולם שלו בכל הקשור לחינוך כל ילדי ישראל, לשיפורים שברצונו לקדם ולנושאים שברצונו להתמקד. סגן השר פירט בפני השר את הנושאים המעיקים בסוגיות שונות שקשורות למשרד החינוך והצביע על ההדגשים שניתן באמצעותם לשיפור המצב.

14:56 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לחבר הכנסת אבי דיכטר לעמוד בראש ועדת תמלוגי הגז בכנסת. דיכטר ציפה להתמנות השבוע לשר בממשלה, וביקר את נתניהו על כך שמינה לחברים בממשלה מי שמשובצים במקומות נמוכים ממנו ברשימת הליכוד לכנסת.

לפי דיווח של זאב קם בתאגיד השידור כאן, נתניהו יציע לחבר הכנסת דוד ביטן לעמוד בראש ועדת העלייה והקליטה.

15:48 עריכה

הליכוד עתר הבוקר לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחייבו לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בטענה שקיבל מיליוני דולרים מקרן וקסנר בשנים 2006-2004.

15:51 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע על מינוי קרן טרנר למנכ"לית משרד האוצר. היא תחליף בתפקיד את שי באב"ד, שכיהן כמנכ"ל מ-2015. בשנים 2020-2016 שימשה טרנר מנכ"לית משרד התחבורה.

ביום חמישי האחרון, עוד בטרם החלה את כהונתה כשרת התחבורה, הודיעה מירי רגב לטרנר על סיום עבודתה כמנכ"לית המשרד. זאת על אף שטרנר בחופשת לידה.

קרן טרנר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
טרנר בטקס החלפת שרים במשרד התחבורה בירושלים, שלשום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
16:05 עריכה

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשת נתניהו שלא להתייצב לפתיחת משפטו בשבוע הבא. אתמול הודיעה הפרקליטות על התנגדותה לכך שראש הממשלה לא יופיע לדיון הראשון, שייערך ביום ראשון הקרוב.

גם בקשותיהם של ארנון (נוני) מוזס ושל שאול ואיריס אלוביץ' שלא להתייצב לדיון – נדחו.

16:51 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטה לחייב את נתניהו להתייצב לפתיחת משפטו.

16:55 עריכה

בסביבת ראש הממשלה נתניהו אומרים שהוא יתייצב, כנדרש, ביום ראשון הקרוב לפתיחת משפטו.

17:32 עריכה

חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד תכהן כסגנית יושב ראש הכנסת.

קרן ברק (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90)
ברק בכנסת, אשתקד (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90)
18:11 עריכה

בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך חודשיים לעתירה הדורשת לפתוח את כל תפקידי הלחימה בצה"ל לנשים. העותרות, העומדות לפני גיוס, התייחסו בעתירתן ליחידות אגוז, דובדבן, שייטת 13, סיירת מטכ"ל והסיירות בחטיבות החי"ר והצנחנים.

18:16 עריכה

יועצו של גנץ, רונן צור, אמר בראיון ליעל דן בגלי צה"ל, שהוא סבור שיושב ראש כחול לבן יתמנה לראש הממשלה עוד לפני המועד שנקבע בהסכם שנחתם עם נתניהו – 17 בנובמבר 2021.

מהליכוד נמסר בתגובה: "נראה שהחום הכבד היום בילבל את רונן צור. ממליצים לו לשתות מים קרים".

18:18 עריכה

חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד מונתה לסגנית יושב ראש הכנסת.

18:22 עריכה

במערכת הפוליטית מוסיפים להגיב להחלטת בית המשפט לחייב את נתניהו להתייצב לפתיחת משפטו.

18:23 עריכה

19:27 עריכה

שר התקשורת יועז הנדל הודיע על מינוי לירן אבישר בן חורין למנכ"לית המשרד. בעבר שימשה אבישר בן חורין ראש המטה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

19:33 עריכה

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, הביע את התנגדות ארצו להחלת החוק הישראלי בגדה המערבית. לברוב אמר את הדברים בשיחת טלפון שקיים עם מקבילו הישראלי, גבי אשכנזי.

19:41 עריכה

בהמלצת המשטרה, משרד המשפטים יאבטח את ליאת בן ארי, התובעת במשפט נתניהו. בעבר כבר הוצמדה אבטחה לבן ארי.

ליאת בן ארי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
בן ארי בדצמבר האחרון (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
20:01 עריכה

ועדת ההיתרים תדון מחר, שוב, בבקשת נתניהו לקבל מימון ממקורביו למימון הוצאותיו המשפטיות.

20:10 עריכה

חמש מחברות מועצת הביטחון של האו"ם, גרמניה, פולין, בלגיה, צרפת ואסטוניה, הודיעו שלא יכירו בשינויים בגבולות 67' ללא הסכמה של הישראלים והפלסטינים. בהודעה נכתב שהפתרון היחיד הוא הקמתן של שתי מדינות, כשירושלים היא בירתן.

20:22 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש לבג"ץ את תגובתו לעתירה של הפורום המשפטי למען ישראל נגד החלטתו כביכול למנות עצמו לממלא מקום פרקליט המדינה. בתגובת מנדלבליט נכתב, שהיועץ המשפטי לא מינה עצמו לממלא מקום פרקליט המדינה.

לדבריו, משפקעה כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, בתחילת מאי, נותרה המשרה בלתי מאוישת. במצב דברים זה, הודיע מנדלבליט להנהלת הפרקליטות כי עד למינוי פרקליט מדינה, יש לפעול בדומה לפתרון הביניים שיושם בפרק הזמן שלאחר סיום כהונתו של פרקליט המדינה הקודם, שי ניצן, ועד למינויו של אלדד כממלא מקום.

פתרון ביניים זה, הסביר מנדלבליט, נובע מכך שמרבית סמכויות פרקליט המדינה מקורן מלכתחילה בסמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה, לכן בהיעדרו של פרקליט מדינה קבוע או ממלא מקום לפרקליט המדינה – חוזרות סמכויות אלו באופן אוטומטי לידי היועץ המשפטי.

20:28 עריכה

משמר בתי המשפט עתיד להגביר את האבטחה סביב השופטים במשפט נתניהו, רבקה פרידמן פלדמן, עודד שחם ומשה בר-עם. זאת על רקע הערכת מצב שקיימו גורמים במשטרה ובהנהלת בתי המשפט. כך דיווח הערב אביעד גליקמן בחדשות 13.

21:00 עריכה

ממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים, סיגל יעקבי, לא צפויה להמשיך בתפקידה. יעקבי מונתה לתפקיד על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה, אחרי שהופסקה כהונתה של אמי פלמור כמנכ"לית. כעת עתידה יעקבי להמשיך בתפקידה הקודם ככונסת הנכסים הרשמית והאפוטרופסית הכללית.

סיגל יעקבי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יעקבי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
21:07 עריכה

ראש הממשלה נתניהו קיבל היום החלטות בעניין ארבעה מינויים של חברים בסיעת הליכוד:
פטין מולא יתמנה לסגן השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן;
טלי פלוסקוב תתמנה בעוד שנה וחצי לסגניתו של שר העבודה והרווחה, איציק שמולי;
דוד ביטן יעמוד בראש ועדת העלייה והקליטה של הכנסת;
אבי דיכטר ישמש יושב ראש הוועדה לתמלוגי גז בכנסת.

21:12 עריכה

מרכז הבית היהודי אישר הערב את הצטרפות המפלגה לקואליציה. 200 חברים תמכו בהצטרפות, 90 התנגדו ושישה נמנעו.

בהסכם נקבע שיושב ראש המפלגה, רפי פרץ, ימונה לשר לירושלים ומורשת.

21:24 עריכה

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הגיב לציוץ של ראש הממשלה נתניהו, שטען שדבריו של האייתוללה מזכירים את הפתרון הסופי של הנאצים. חמינאי כתב ש"השמדת המשטר הציוני איננה השמדת היהודים. איננו נגד היהודים", הבהיר.

21:44 עריכה

בינתיים בטוויטוספירה: ציוצים נבחרים של נבחרי ציבור.

עוד 50 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה