תירא-אל כהן (משמאל) בעת הקמת כפר הסטודנטים במעלה אפרים, ב-2104 (צילום: מרים צחי, מקור ראשון)
"שמעתי כל כך הרבה דיבורים על סיפוח, שקשה לי להאמין שזה יקרה"

תואר ראשון בהדחקה

פרק 4

מתי ראיתם בסרטי קולג' הוליוודיים סטודנטים שיוצאים בלילה לשמירות בהתנחלויות מבודדות, שהן בעצם לא יותר מחוות בוקרים, שנתונות בקונפליקט אלים עם רועי הבקר האינדיאנים - כלומר הערבים - בסביבתם? ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח ומגיע לכפר הסטודנטים במעלה אפרים ● "לחיות את החלום. לגור בתוך טבע פראי. להתעורר בבוקר לזריחה חלומית" ● את הסטודנטים, אגב, הסיפוח ממש לא מעניין ● גם לא השכנים הפלסטינים

אם מישהו ירצה פעם להפיק ולביים סרט סטודנטים ישראלי מקורי, מעין גרסה מזרח תיכונית לסרטי הקולג' האמריקאים הפופולריים סטייל "בית החיות" ו"קלולס", כדאי לו לשקול למקם את העלילה במעונות הסטודנטים של אוניברסיטת "אריאל" במעלה אפרים.

הכניסה לכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)
הכניסה לכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)

יכול להיות שזה יהיה סרט פחות לוהט מינית (בכל זאת, רבים מהסטודנטיות והסטודנטים דתיים, ואולי – אם כי גם זה לא בטוח – מאופקים יותר ממקביליהם האמריקאים משולחי הרסן).

מצד שני הרבה-הרבה יותר לוהט כאן בחוץ (בכל זאת, בקעת הירדן). ויכול להיות פה גם הרבה אקשן ששמור בסרטים אמריקאים למערבונים דווקא. מתי ראיתם בסרטי קולג' הוליוודיים סטודנטים שיוצאים בלילה לשמירות בהתנחלויות מבודדות שהן בעצם לא יותר מחוות בוקרים, שנתונות בקונפליקט אלים עם רועי הבקר האינדיאנים – כלומר הערבים – בסביבתם?

סיור הלוקיישנים שלנו לקראת הסרט האפשרי התחיל – איך לא – בבר של המעונות. אין סרט קולג'ים בלי בר ראוי לשמו. מקום שאפשר להתפרק בו מכל המתחים הרומנטיים וההורמונליים, לדפוק את הראש ולדבר שטויות. אולי אפילו להתאהב. רק שהבר של מעונות הסטודנטים של מעלה אפרים נטוש עכשיו. שתי דלתות הזזה מעץ בסגנון המערב הפרוע מובילים לאולם מאובק שמזמן לא בילו בו.

הכניסה לפאב בכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)
הכניסה לפאב בכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)

כמו כל הברים בישראל מאז פרוץ הקורונה, גם הבר הזה נסגר ועדיין לא ידוע מתי יפתחו אותו מחדש. לפני הקורונה, הסטודנטים המקומיים היו חוגגים כאן לפחות פעם בשבוע, בימי חמישי בערב. ביוטיוב יש הוכחות.

על הקיר תזכורות: בקבוק בירה ב-15 שקלים. כוס בירה ב-10. צ'ייסרים ב-5. אדממה ב-15.

כפר הסטודנטים של מעלה אפרים נמצא 20 דקות נסיעה מהקמפוס באריאל. הוא הוקם לפני ארבע שנים "במתחם כפר ייחודי המשקיף על בקעת הירדן, ומתגוררים בו 45 סטודנטים וסטודנטיות, דתיים וחילונים". ככה מבטיח האתר של ארגון "קדמה" שעומד מאחוריו.

הכניסה לכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)
הכניסה לכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)

"קדמה" הוא "ארגון ללא כוונת רווח שהוקם על ידי צעירים במטרה להחזיר את הרלוונטיות לערך ההתיישבות הציונית במאה ה-21" ו"עוסק בהקמת מסגרות הגשמה לצעירים בהתיישבות הכפרית בספר של מדינת ישראל, תוך שיבה לערכי חיבור האדם לאדמה וחיבור האדם לקהילה. הארגון מקיים כפרי סטודנטים, תוכניות קדם צבאיות ומרכזי צעירים".

"ערך ההתיישבות הציונית" ו"מסגרות הגשמה" הם לא ההבטחות הקלאסיות על הפוסטרים נוטפי ההורמונים של סרטי קולג'ים, שנעים בדרך כלל על הציר שבין חרמנות לשיברון לב, ולא על הציר שבין דומא לצומת תפוח. אבל היי – אנחנו מדברים פה על סרט קולג'ים ישראלי מקורי. אסור לשכוח שזה סרט שיש לו פוטנציאל להפוך בסוף לפרק ב"פאודה".

כפר הסטודנטים במעלה אפרים הוא הראשון שארגון "קדמה" הקים, ב-2014. מאז נפתחו כפרים דומים גם ברימונים (לסטודנטים שלומדים בירושלים), שמעה (בדרום הר חברון, לסטודנטים שלומדים בבאר שבע), פני קדם (לסטודנטים מגוש עציון) ואלמוג (בדרום הבקעה, לסטודנטים מירושלים). מחוץ לגדה המערבית יש כפרי סטודנטים של "קדמה" במשגב-עם ובמנרה שבגליל, ובניר-עם בעוטף עזה.

"ערך ההתיישבות הציונית" ו"מסגרות הגשמה" הם לא ההבטחות הקלאסיות על הפוסטרים נוטפי ההורמונים של סרטי קולג'ים. אבל היי – אנחנו מדברים פה על סרט קולג'ים ישראלי מקורי. אסור לשכוח שזה סרט שיש לו פוטנציאל להפוך בסוף לפרק ב"פאודה"

אין לי מושג מה דעותיהם הפוליטיות של הסטודנטים שמתקבלים לכפרי הסטודנטים בגדה המערבית. מגיעים אליהם אנשים צעירים מכל רחבי הארץ, שמחפשים את עתידם. על הדרך הם גם יפנימו את ערכי הסביבה. נראה לי שלא אסתכן אם אניח שלא צפויה כאן תסיסה סטודנטיאלית שמאלנית. זה לא שבמקומות אחרים בארץ נצפית תסיסה כזו בשנים האחרונות.

ההתעקשות הזו היא לא רק נוקדנות בסגנון עדות החמוצים. אם מעונות רגילים של אוניברסיטאות רגילות נועדו בעיקר להקל על הסטודנטים לצלוח בשלום את השנים האינטנסיביות והיקרות של רכישת השכלה גבוהה, לכפרי הסטודנטים של קדמה יש גם כמה מטרות נוספות, אידיאולוגיות ופוליטיות.

תירא-אל כהן, שהקימה את "קדמה" כשהייתה רק בת 20, כתבה על הארגון שהקימה במגזין "ישע שלנו" (שהוא "במה תורנית, אידיאולוגית ומעשית לחיזוק אחיזתנו בארץ") ותיארה כך את מטרותיו:

"גילינו כי עלינו על משהו שהוא גדול הרבה יותר מאיתנו. להפתעתנו, רעיון העמותה משך אליו צעירים רבים ומגוונים מכל רחבי הקשת הישראלית, שרצו לקחת אחריות ולעשות מעשה. מנגד, גילינו את פוטנציאל העוצמה הקהילתית שקיימת בכפר סטודנטים, ביכולת לחולל שינוי ביישובים באמצעות חיבור כוחות חיצוניים לכוחות פנימיים".

תרגום לעברית פשוטה: מצאנו דרך אפקטיבית להפליא להעביר אל הצד המזרחי של קו הירוק צעירים ישראלים איכותיים, ולחבר אותם למפעל ההתנחלויות המשגשג.

תירא-אל כהן (צילום: פייסבוק)
תירא-אל כהן (צילום: פייסבוק)

כהן המשיכה ופירטה:

"כפרי הסטודנטים מייצרים תנועה של אוכלוסייה צעירה, חוצת מגזרים וערכית ליישובים, תוך מגמה עתידית לפיתוח גרעיני התיישבות קבע. הסטודנטים מתנדבים בתחומי החינוך, הקהילה והרווחה, על פי הצרכים המקומיים והאזוריים, ומהווים מוקד ליזמות ומנהיגות צעירה במגוון תחומים. כל זאת יחד עם מסגרת הגשמה לצעירים והיכרות עם האזור, האנשים והפוטנציאל הטמון בו – ומיועדים לגרעיני התיישבות, מעין המשך לגרעיני הנח"ל במאה ה-21". והיא מסכמת: "התקבלנו בהתיישבות בחיבוק של השותפים שלנו. מועצת יש"ע, תנועת ההתיישבות 'אמנה'. הרשויות האזוריות. ועוד גופים רבים וטובים שהתגייסו לעשות מעשה ולבנות יחד את הדור הבא של צעירים בהתיישבות".

עברו מאז שנים. תירא-אל כהן כבר בת 27, ונדמה לי שכדאי לשים לב אליה, כי היא עשויה להפציע בהמשך גם על הבמה הלאומית.

היא גדלה בנוף איילון, התחנכה באולפנה בשומרון, למדה בבית הספר לעיתונות "כותרת", ואחר כך השלימה תואר שני בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית. עבודת התזה שלה עסקה באידיאולוגיה של מתיישבי בקעת הירדן. המנחה שלה בתזה היה ד"ר גדי טאוב. עכשיו היא שוקדת על דוקטורט שעוסק בהתיישבות באידיאולוגיה הציונית.

בראיון לאמילי עמרוסי ב"ישראל היום" לפני תשעה חודשים היא הרחיבה:

"אנחנו רואים את עצמנו כממשיכים הרוחניים של תנועת ארץ ישראל השלמה ההיסטורית… לדבר על הקו הירוק, הן מימין והן משמאל, זה הכי ניינטיז. אנחנו מתייחסים לכל הגבולות כספר של מדינת ישראל… יש ואקום של צעירים שמחפשים מקום בסיפור הציוני. לאו דווקא דתיים. כאלו שמחפשים מסגרת הגשמה פשוטה וטובה. להיכנס לנעליים גדולות ולצמוח לתוכן. החוויה הדורית העמוקה היא דווקא של אלו שרוצים לצאת מהמסך, לגעת באדמה, לגעת בזולת… אנחנו בגישה שהציונות היא חגיגה!".

העמותה של כהן כבר מעסיקה 25 עובדים ומאות מתנדבים. היא נתמכת על ידי משרדי החינוך, הביטחון והחקלאות, תורמים מחו"ל, המועצות האזוריות ומפעל הפיס. כדי להתקבל למגורים בכפרי הסטודנטים של "קדמה" צריך לפני הכל להיות זכאי למלגת לימודים (של עשרת אלפים שקל בשנה, סכום לא מבוטל לסטודנט), ומגורים בשכר דירה מופחת בחדר פרטי באשקובית, קרוואן או מבנה משופץ.

הפוליטיקה והתוכניות החינוכיות מרחיקות הלכת נשארות מחוץ לאתר של "קדמה" שמפתה את הסטודנטים העתידיים לעבור לגור ב"כפרי הסטודנטים השווים בגלקסיה" עם טקסט שכל קולג' אמריקאי היה מאמץ בשמחה:

"לחיות את החלום. לגור בתוך טבע פראי. להתעורר בבוקר לזריחה חלומית. ליהנות מחיי חברה שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר. טיולי זריחה ספונטניים, ג'מים מגניבים, מדורות, פאב קהילתי, ארוחות משותפות ובעיקר חבר'ה מגניבים שתמיד יהיו שם בשבילך".

דניאל יהושע מאשר את המסר הזה. מגניב פה. והחבר'ה ממש סבבה. קהילה חזקה שכיף לגור בה.

במעונות של כפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)
במעונות של כפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)

יהושע, בן 24 מבית אל, הוא סטודנט להנדסת מכונות באוניברסיטת אריאל. אבל לא כולם כאן כמוהו, מהתנחלות. "יש פה חבר'ה מכל הארץ. אחד מבנימינה. אחד מאמירים. אחד מבני ברק. זה ממש מגוון. הרוב דתיים, אבל יש גם חילונים. במרחב הציבורי שומרים על מרחב יהודי, אבל בחדרים כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. ושכר הדירה פה ממש נמוך. 550 שקלים לחודש. לא כולל חשמל ומים.

"אנחנו מחוייבים לפרויקטים חברתיים באזור, זה חלק מהדיל. הרוב עובדים עם ילדים ממעלה אפרים. עושים איתם שיעורים. משחקים איתם. אבל יש עוד כל מיני אפשרויות להתנדב.

"יש פה חבר'ה מכל הארץ. אחד מבנימינה. אחד מאמירים. אחד מבני ברק. זה ממש מגוון. הרוב דתיים, אבל יש גם חילונים. במרחב הציבורי שומרים על מרחב יהודי, אבל בחדרים כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה"

"למשל בקורונה, בגלל שאי אפשר היה להמשיך עם הפר"ח במעלה אפרים, אז עשינו הרבה קניות לקשישים שנשארו סגורים בבתים. בקורונה גם הלכנו לחקלאי בדרום. עשר דקות מפה. לעבוד אצלו בתמרים. הוא שילם לנו, אבל זה היה חצי בהתנדבות.

"כולם כאן על מלגה. זה אחד התנאים להיות פה. לקבל מלגה ולהראות גם שעות פר"ח וגם שעות כפר. שעות כפר זה אומר לדאוג לכפר, לפתח את הכפר. הרבה גם הולכים לשמירות בחוות רועים קידה. הם צריכים לישון קצת, אז אנחנו באים לשמור אצלם בלילה. בינתיים רק ליד קידה, כי זה הכי הכי קרוב אלינו".

הסטודנט דניאל יהושע בכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)
הסטודנט דניאל יהושע בכפר הסטודנטים במעלה אפרים (צילום: אמיר בן-דוד)

הדיבורים שיש עכשיו – כן סיפוח, לא סיפוח – עולים בין הסטודנטים בשיחות? אתם הרי חיים במרחב שמיועד לסיפוח. זה מעניין אתכם?
"האמת היא שלא. אני לא יודע כמה זה רלוונטי לנו בכלל. אתה מבין, אנחנו גרים פה, וממשיכים הלאה. אתה הרי מגיע לגור פה רק לזמן מוגבל. שנה שנתיים. ורוב הזמן אתה בכלל שקוע בלימודים. אחרי שנתיים בתואר אתה כבר בדרך כלל מתחיל לעבוד, ואז גם הרבה עוזבים ועוברים קרוב יותר למקום שהם הולכים לעבוד בו".

אז בין הסטודנטים פה השאלות על עתיד המקום הזה, שנמצאות כרגע במקום גבוה על סדר היום הלאומי, בכלל לא עולות?
"לא. לי גם אין בכלל מחשבות על זה. לא נכנסתי לזה עד היום. תשמע, גדלתי בבית-אל ככה שיצא לי לשמוע במשך השנים כל כך הרבה דיבורים על סיפוח, שקשה לי להאמין שזה יקרה. את האמת? זה כבר לא מעניין אותי".

והשאלות העקרוניות שעולות מחיים במקום שגרים בו שני סוגים של אזרחים לא מעסיקות אתכם בכלל?
"לא. בשנה שעברה, למשל, הגיע לפה בן אדם בדואי. אני חושב שהוא היה בדואי, משהו כזה. הוא בא לבדוק אפשרות להתקבל לפה. אבל התנאים פה זה שאתה חייב לעשות קודם שירות. לא משנה איזה. שירות לאומי או שירות צבאי. זו ההגדרה. אז לא קיבלו אותו. זה המקרה היחיד שהיה פה שאני זוכר".

"בשנה שעברה הגיע לפה בן אדם בדואי. אני חושב שהוא היה בדואי, משהו כזה. הוא בא לבדוק אפשרות להתקבל לפה. אבל התנאים פה זה שאתה חייב לעשות קודם שירות. לא משנה איזה, לאומי או צבאי. אז לא קיבלו אותו"

שאלתי בנוגע לשכנים מסביב, לא בנוגע לסטודנטים. וזה לא הפריע לך, שלא קיבלו אותו רק על הרקע הזה? או שמבחינתך זה הגיוני?
"זה לא קשור למוצא שלו. אם יבוא לפה בן אדם ונראה שהוא מתאים מבחינה חברתית, אז אני לא חושב שתהיה בעיה לקבל אותו".

* * *

בפרק הבא, ביום ראשון: אבק מחצבות בתלתלי הסיפוח

צילמה את התמונה הראשית בכתבה זו: מרים צחי. באדיבות "מקור ראשון"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אמיר בן דרור היקר.בתור תושב הכפר אני מבין שאתה צריך לספק סחורה לקוראים הנלהבים בתל אביב. למרות שניסית להציג את הדברים בצורה אובייקטיבית כביכול מכמה מהניסוחים שלך פשוט קפץ הניתוק המוחלט ... המשך קריאה

אמיר בן דרור היקר.בתור תושב הכפר אני מבין שאתה צריך לספק סחורה לקוראים הנלהבים בתל אביב. למרות שניסית להציג את הדברים בצורה אובייקטיבית כביכול מכמה מהניסוחים שלך פשוט קפץ הניתוק המוחלט מהשטח מהאזור ומהאווירה הייחודית והעדינה פה.
לפני הכל- ההקבלה שלך לאינדיאנים עשוקים וקאובוים אומנם יושבת על הנוף בול אבל מדגישה את הניתוק המוחלט שלך שעולה בין השורות מהארץ ומהיעוד הגורלי שלנו כאן על האדמה הזאת אני לא אתחיל אפילו לפתוח אבל מי שמציג את הסיפור שלנו כאן כחמסנות אמריקאית מסרטי מערבונים פשוט מנותק לחלוטין מכל הסיפור ולכן אולי גם לא מצליח לקלוט ולשקף את מה שקורה כאן.
מעלה אפרים אינה נמצאת במרחק של חודשי נסיעה מטלטלת בדרכים לכיוון הערבות האינסופיות של מינסוטה אלא במרחק של שעה נסיעה מתל אביב עם כל המשמעויות הלוגיסטיות והביטחוניות שעולות מכך.
בנוסף לכך העניין שלך בחיי המין שלנו כאן פשוט הגעיל אותי. מצטער אבל אף אחד כאן ובכללי לא צריך לספק לך או לקוראים שלך סצנות סקס מסרטי קולג' זולים ורדודים שאגב לא ראיתי אף לא אחד מהם כי אני לא מבזבז את הזמן שלי על טראש. גם אם יש כאן אהבה ורומנטיקה זה עניינו הפרטי של כל אחד ואחת . אני לגמרי מזמין אותך לבא לבקר שוב, הפעם עם קצת יותר פתיחות ורגישות למה שקורה
לחוות את המקום כמו שצריך אפילו לשתות איזה בירה כאן ביום חמישי להצטרף לאיזה פויקה אם החברה. לראות את החקלאים שאנחנו נותנים להם יד, לדבר עם גורמי הרווחה באיזור על השיתופי פעולה המופלאים . אולי הפעם גם בלי ליווי צבאי

עוד 1,514 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 2 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בתום הערכת מצב אצל רה"מ: התיכונים והחטיבות לא ייסגרו

כחול לבן וישראל בכר הגיעו לפשרה לאחר שנשמע בהקלטה מכנה את גנץ "טיפש" ● כעשרת אלפים תלמידים ומורים נמצאים בבידוד ● תושב הצפון נעצר בחשד שפרסם פוסט, שבו איים לפגוע בנתניהו ● בנט: ישראל איבדה אפשרות לבצע 60,000 בדיקות ביום

עוד 43 עדכונים

עפר שלח, אל תהיה הסקוטי פיפן של יאיר לפיד

לאחרונה שודרה בנטפליקס סדרה יוצאת דופן בשם "הריקוד האחרון". הסדרה מגוללת את סיפור ההצלחה של קבוצת השיקגו בולס בהובלת מייקל ג'ורדן, שחקן הכדורסל הטוב בתבל. הסדרה גרמה לי לתהיות רבות בנושא מנהיגות, ווינריות וקבוצתיות.

אני חושב שההצלחה של הסדרה נבעה מהיכולת שלה לרתק למסך קשת רחבה של צופים, ולא רק את חובבי הכדורסל, מכיוון שהסדרה לא התמקדה רק בפן הטכני של המשחק אלא במהות "המשחק" עצמו. בסדרה "הריקוד האחרון", הכדורסל הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד.

הסדרה "הריקוד האחרון" לא התמקדה רק בפן הטכני של משחק הכדורסל אלא במהות "המשחק" עצמו. הכדורסל שם הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד

דמותו של ג'ורדן היא הדומיננטית ביותר, הוא לב ליבה של הסדרה (והיא גם עברה אישור דקדקני שלו בהפקתה) יש שיגידו שמדובר יותר בפולחן אישיות מאשר בסדרה דוקומנטרית.

אחת הדמויות המרכזיות הנוספות בסדרה מלבד ג'ורדן הוא סקוטי פיפן. מדובר בשחקן אינטליגנטי, רב יכולות, אשר יש לו נקודות זכות רבות בהישגיה של שיקגו בולס ככלל ושל מייקל ג'ורדן בפרט. הוא מלווה את מייקל ג'ורדן ברוב שנותיו בשיקגו בולס והוא שותף מלא לכל שש האליפויות שהם לקחו ביחד. ניתן להגיד, שהוא היה השחקן השני הטוב ביותר בליגה לאחר ג'ורדן.

מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב
מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב

אולם למרות הישגים אלו, הוא לא זכה (לטעמו) לכבוד רב בסדרה. דמותו לא הוצגה כראוי והוא משתקף בה כשוליית הקוסם של הכוכב הגדול, כאשר מופנית ביקורת רבה על תפקודו לאורך הקריירה בבולס. בפועל הוא היה שותף מלא להצלחות – אך בסדרה "הריקוד האחרון" הוא אינו מוצג ככזה. לכן, סקוטי פיפן "רותח מזעם".

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי.

בשנה האחרונה לאחר שלושה סבבי בחירות (והובלה במספר המנדטים בשניים מהם), מפלגתו נכשלה שוב ושוב בהרכבת הממשלה. בראש ובראשונה מדובר בכישלון אישי של יאיר עצמו. לכן חשוב לי לשאול אותך – האם אתה נמצא במפלגה בה כל היכולות שלך באות לידי ביטוי? האם יש לך סיכוי להשפיע כמו שהיית רוצה?

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי

אלון עידן, פובליציסט בהארץ, הגדיר את עפר שלח ב-2016 כ"תסריטאי והבמאי של יאיר לפיד" הוא תיאר אותו "המוח מאוחרי הקלעים":

"שלח יושב בשקט, כי ביום בהיר במיוחד כבר אפשר לראות את היעד. הוא הימר על הפרפורמר הכי טוב בישראל, והוא יודע שהסכנה הכי גדולה היא שיחשפו את סיפור הכיסוי. שלח מתאפק מלצעוק 'זאת רק תחפושת' כי הוא מאמין שברגע שהיעד יושג, יהיה אפשר להוריד את המדים הימנים־לאומניים, להפסיק להזריק טירוף לוורידים ולהתחיל 'להשפיע'".

אני ממשיך ושואל – האם עדיין ניתן לראות את היעד? מה הוא היעד? האם הנאמנות הבלתי מסוייגת ליאיר לפיד, נאמנות שמבוססת על יחסי חברות עמוקים, מוצדקת? אולי בשבילו אתה רק שחקן משלים? למשל, איך ייתכן שמועמדותך לשר הביטחון (תפקיד שעפר שלח שואף אליו שנים רבות) נדחקה הצידה, כשבן-רגע הפרויקט של "יש עתיד" "לפוליטיקה חדשה" – הפך ביום בהיר למפלגת גנרלים קלאסית? אולי זה הוא הזמן לצעוק – עד כאן! האם המוח מאחורי הקלעים של יאיר לפיד צריך לצאת אל המסך ולהגיד: אני הוא המועמד?

בראיון נוקב לרוית הכט בעיתון הארץ, לאחר הקמת ממשלת האחדות, עפר שלח אמר:

"אני חושב שכחול לבן היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, או כזה שרוצה אלטרנטיבה לליכוד, שאולי הגיע הזמן להיגמל מההמצאה הזאת שאומרת, בוא נביא גנרלים שלא אומרים כלום – כי גבי אשכנזי לא אמר כלום מ-2011 ובני גנץ לא אמר כלום מ-2015".

אני ממשיך ושואל – האם "יש עתיד" היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, שרוצה אלטרנטיבה לליכוד? אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

נותר רק לדמיין כיצד היה נראה ה-NBA אם סקוטי פיפן היה עוזב את שיקגו בולס (דבר בעל סיכוי סביר ביותר בהתחשב לשכר שקיבל). האם הוא היה מצליח לקרוא תיגר על מייקל ג'ורדן? האם הוא היה מצליח להצדיק את הגדרתו כשחקן השני הטוב ביותר? כיצד הייתה ממוסגרת המורשת שלו היום בשנת ,2020 אם היה עושה מהלך שכזה? ברם, אלו הן רק תהיות ולעולם לא נדע את התשובה. אל מול זאת, לעפר שלח יש עדיין סיכוי. סיכוי להשתחרר ממשחק תחת הובלה של שחקן לא קבוצתי, לא ווינר. בקיצור, ג'ורדן ללא היתרונות של ג'ורדן – יאיר לפיד.

אני ממליץ, כהצצה לקרע ההנהגתי ב"יש עתיד", שעל בסיסו אני כותב רשומה זו, להסתכל על עמוד הפייסבוק של עפר שלח אל מול העמוד של יאיר לפיד. בעוד שבעמוד של יאיר לפיד רואים עוד מאותו דבר – פוסטים גנריים, המתבטאים בגינויים על ממשלה בזבזנית ואמירות נגד טרחניות על ההשתלחות של נתניהו בשלטון החוק – אצל עפר שלח אפשר להתחיל לראות שינוי. תקווה אמיתית לשמאל. אמירות ברורות נגד הסיפוח (אצל יאיר לפיד אין התייחסות לנושא), אמירות חזקות על התנגדות רחבה, הבנה עמוקה על כך שאין מה לשים שוב ושוב את מבטחנו בגורמי אכיפת החוק, הבנה שמדובר במאבק של העם, שהשינוי צריך לבוא מלמטה.

להלן, שני ציוצים של לפיד מהיומיים האחרונים:

ב-31.5 עופר שלח כתב בעמוד הפייסבוק שלו:

"אל תבנו על אחרים. השופטים לא יושיעו, הפקידים ישחקו ראש קטן או סתם יפגינו אטימות ואוזלת יד, לארה״ב של טראמפ לא איכפת, השותפים הפוליטיים של ביבי נכנעו כבר מזמן. עכשיו הזמן להתנגד, ביחד. עכשיו הזמן להבין שהכל קשור: המשבר הכלכלי והסכנה לדמוקרטיה, הפילוג בחברה והסיפוח. עכשיו הזמן לאחד כוחות ומאבקים, מול מי שלא שם עליכם ולא שואל אתכם".

זה המשותף לכל הדברים המסוכנים שביבי וממשלתו מתכננים לחודש הקרוב: אף אחד לא שם עליכם ולא שואל אתכם.אף אחד לא שם עליכם…

פורסם על ידי ‏עפר שלח – Ofer Shelah‏ ב- יום שבת, 30 במאי 2020

עפר, אתה צודק, אל תבנה על אחרים. עכשיו זה הזמן להתנגד – ביחד. אידאולוגיה ברורה, התנגדות לסיפוח, שותפות יהודית ערבית, כוח לעם, זו היא הדרך לשינוי. זה הוא הקול האמיתי של האופוזיציה.

לכן, הגיע זמנך להוביל, הגיע הזמן למשחק קבוצתי אמיתי, הגיע הזמן להיות ווינרים. הכדור בידיים שלך והגיע הזמן לנצח. לטעמי, אתה לא משחק ליד מייקל ג'ורדן, לכן אל תהיה סקוטי פיפן. בדרך הנוכחית של קבוצתך (יש עתיד) – אין אליפות. בהרכב הנוכחי, אפילו אין פלייאוף.

בעל תוכנית רשת - שידורי המגפה. סטודנט לפוליטיקה וממשל. כותב מנקודת מבט של יליד שנות ה-90, על פוליטיקה, פילוסופיה, תרבות, ספורט, והחיים עצמם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים

התעשיינים רוצים הקלות מהמדינה, אבל משחקים באש

בחסות משבר הקורונה, התעשיינים מצפים להקלות בפיקוח ובביורוקרטיה, בהתאם למגמות בעולם המערבי ● אבל אירועים כמו שרפת הענק בבז"ן - שהובילה השבוע להרשעה ועסקת טיעון - מזכירים לנו שכאן זה ממש לא אירופה ● אם המפעלים הגדולים רוצים שהציבור ייתן בהם אמון, הם צריכים לשמור הרבה יותר טוב על הסביבה והבריאות

עוד 764 מילים

הרשות הפלסטינית הסירה את הסגר שהטילה עם פרוץ הקורונה, אבל החנויות שם עדיין ריקות והתושבים בלא מקור הכנסה ● הקצביות מציעות סחורה בחצי המחיר, אך איש לא קונה, ותושבי הגדה המערבית חיים על פיתות וירקות ● כוונות הסיפוח רק מחמירות את המצב ● "הפלסטינים בבקעה לא יקבלו אזרחות, ואת האדמות שלהם ייקחו. במקרה הטוב הם ימשיכו להיות כוח עבודה זול לישראל" ● ועל המקרה הרע איש לא מעז לחשוב

עוד 1,242 מילים

חוק הסמכויות המיוחדות הוא שעת חירום לדמוקרטיה

ההיגיון בבסיס הצעת החוק, שאמור להחליף את תקנות שעת החירום למאבק במגפת הקורונה, משקף פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, ובכלל זה עקרון הפרדת הרשויות ● העובדה שאלפי אזרחים כבר הגישו התנגדויות לחוק היא מעודדת ● אבל דווקא דברי הרגיעה של בני גנץ אתמול הם זריית חול בעיני הציבור ● פרשנות

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

הקזינו של אפשטיין – טורפים ונטרפים בחברה האמריקאית

חופשת חג השבועות וסוף השבוע הארוך שבא בעקבותיה, זימנו לי אפשרות לצפות בשתי תכניות שונות של "נטפליקס", ענק הסטרימינג האמריקאי.

מצד אחד הסרט "קזינו", סרטו המצוין של מרטין סקורסיזה, משנת 1995, עם רוברט דה נירו, שרון סטון וג'ו פשי, שמוקרן שם, כך אני מניח, גם בגלל סוג של "עסקת חבילה" בין הבמאי המוערך לרשת, אשר הפיקה את סרטו האחרון לפי שעה, "האירי". ומצד שני סדרת הדוקו בת ארבעת הפרקים על ג'פרי אפשטיין, איש העסקים והמיליארדר היהודי אמריקאי, שהורשע בשורה של עבירות מין, והתאבד בבית המעצר העירוני במנהטן, ב-10 באוגוסט 2019, בעודו ממתין לסיום משפטו.

לכאורה שני דברים שונים. מצד אחד סדרה דוקומנטרית ומהצד השני סרט עלילתי. אבל לטעמי לפחות, שניהם, הסדרה והסרט, מצליחים לשקף משהו עמוק ומהותי לגבי החברה האמריקאית והכוחות שמניעים אותה כבר שנים, ואולי מעניקים לנו גם כמה כיווני מחשבה לגבי אופי החברה הישראלית כפי שהוא מתהווה לנגד עיננו בשנים האחרונות.

נתחיל בסרט "קזינו"

במרכז של הסרט "קזינו", עומדים שניים – סאם "אייס" רות'סטיין (רוברט דה נירו) וניקי סאנטורו (ג'ו פשי) – ששולטים בעולם ההימורים של לאס וגאס בשנות ה-60 וה-70. בדרכו הקצבית והמבריקה, חושף לפנינו סקורסיזה את הקרביים המדממים (תרתי משמע) של תעשיית ההימורים בעיר ושל הכוחות המפעילים אותה. התשוקה לשליטה, כוח וכסף, ניצבת שם בצורה הכי גלויה וברורה, מתחת לאורות המנצנצים והבוהקים של המלונות היוקרתיים ב"סטריפ", וכמו שאומר שם דה נירו בסצנת הפתיחה המרהיבה של הסרט: "התפקיד שלי הוא פשוט למכור לאנשים חלומות תמורת הרבה מאוד מזומנים."

במאמר מוסגר אגיד, שאולי הדבר הכי עצוב שראיתי בזמן שבו אני חייתי באמריקה, היה מראה האנשים הזקנים, שצועדים בבוקר מהבתים הדלים והמתפוררים, לעבר הטיילת באטלנטיק סיטי, עוד עיר שהתפרסמה בזכות תעשיית ההימורים שלה, אם כי בסדר גודל קטן יותר.

התשוקה לשליטה, כוח וכסף, ניצבת מתחת לאורות המנצנצים של מלונות היוקרה ב"סטריפ". כמו שאומר דה-נירו בסצנת הפתיחה: "התפקיד שלי הוא למכור לאנשים חלומות תמורת הרבה מאוד מזומנים"

ב"ריקוד האחרון", סדרה אחרת שעלתה לא מזמן בנטפליקס על הכדורסלן מייקל ג'ורדן, מתואר איך ערב אחד, לפני המשחק הקובע בין ה"שיקאגו בולס", קבוצתו של ג'ורדן, לבין ה"ניו יורק ניקס", שוכר מייקל לימוזינה מפוארת ונוסע עם אביו מניו יורק לאטלנטיק סיטי, כדי לשרוף שעתיים על הימורים באחד המלונות המפוארים שם.

זהו כמובן הדימוי הכי "קלאסי" של "החיים הטובים" ושל החלום האמריקאי – לימוזינה מפוארת, משקאות חריפים, סיגרים וכסף גדול שמתאדה תוך שניות על השולחן הירוק בלי להשאיר אחריו שום סימנים, אבל אני לצערי תקוע כמו אידיוט במראה הזה של האנשים הזקנים שהולכים כל חודש עם המעט שהם מקבלים מה-social security ויושבים בפנים כבויות מול מכונות המזל, ושום זיק של חיוך או של שמחה לא נדלק בפניהם, גם כשפעם בהרבה זמן הם זוכים.

הסידרה התיעודית על ג'פרי אפשטיין

והנה גם בסדרה התיעודית אנחנו חוזים באותה "תנועה" מקוטב אחד לשני. התנועה ששואבת את הנטרפים ישר לתוך הלסתות האימתניות של הטורפים.

נערות צעירות בנות 14-15, בדרך כלל ממשפחות בעלות רקע כלכלי וסוציאלי קשה, שנלכדות ומובאות כמו טרף קל מ-West palm beach לאחוזה המפוארת של אפשטיין.

והנה גם בסדרה התיעודית אנחנו חוזים באותה "תנועה" מקוטב אחד לשני. התנועה ששואבת את הנטרפים ישר לתוך הלסתות האימתניות של הטורפים

אחד אחרי השני מובאים לפנינו הסיפורים, ואחת אחרי השנייה, עולות הנשים שהיו אז רק נערות צעירות ובסדרה מקפידים לקרוא להן Survivors  (ניצולות או שורדות) ולא Victims (קורבנות) והן מרכיבות לפנינו את מה שדי מהר מתברר כמו דפוס פעולה קבוע ואכזרי:

איש עשיר וחסר מעצורים, שבדרכים לא ממש מתוחכמות מצליח כל פעם לטוות לפניהן רשת חלקלקה של הבטחות ופיתויים, עד שהוא מניח עליהן את היד הפוצעת והדורסת שלו, ומטביע בהן חותם וצלקת שלא יימחו גם אחרי שנים.

יש כמובן משהו שמעורר הרבה הערכה בדרך שבה כל הנפגעות "מצאו את קולן" כהגדרתה של הבמאית ליסה בראיינט, יוצרת הסדרה, ודאגו לכך שבסופו של דבר גם המיליארדר בעל העוצמה והקשרים הפוליטיים הענפים לא יצליח לחמוק מהדין. אם כי צריך לומר גם ביושר, שיש גם משהו שמעורר קצת רתיעה בדרך שבה החברה האמריקאית בוחרת להתנקות במהירות מהרעל, מסמנת איש אחד (מהלך ראוי כשלעצמו) ולא ממהרת אולי לקיים דיון מעמיק ומקיף על שורשיה של התופעה כולה.

במישור הישיר זהו למשל סיפורו של אלכסנדר אקוסטה, לימים שר העבודה בממשל של טראמפ, ועשר שנים קודם לכן, ב-2008, הוא זה שעומד בראש מערך התביעה הכללית במדינת פלורידה. מי שאיכשהו, אולי בהשפעת עורכי הדין המקושרים ועתירי ההשפעה של אפשטיין (אלן דרשוביץ כבר אמרנו?) סוגר עסקת טיעון מקלה מאוד עם אפשטיין, כשזה מועמד לדין בפעם הראשונה.

אבל יש כאן משהו עמוק יותר לטעמי, משהו שעליו עמדנו כשהזכרנו, בקצרה אמנם, את העמדה הזאת של הטורפים והנטרפים והאנשים החלשים ונעדרי הקשרים.

קחו למשל נתון אחר מכיוון שונה לגמרי: על פי מחקר שפורסם  ב2018 על ידי לשכת מפקד האוכלוסין בארצות הברית  (United States Census Bureau) – ל-27.5 מיליון אמריקאים אין בכלל ביטוח רפואי! אתם קוראים נכון. נתון מדהים. משהו כמו עשרה אחוז מכלל האוכלוסייה בכל היבשת. נתון קטן ו"יבש" שמלמד אותנו כמה יש עד היום אחוז גבוה של גברים ונשים פגיעים ופגיעות כל כך, ועד כמה קל לטורף מהסוג הבזוי והנחות של אפשטיין לבוא ולהקיף את הקורבנות בזרועות התמנון שלו, כשהקרקע הבריאותית והכלכלית פשוט נשמטת להם מתחת לרגליים.

ל-27.5 מיליון אמריקאים אין ביטוח רפואי. נתון שמלמד על האחוז הגבוה של אנשים פגיעים, ועד כמה קל לטורף כאפשטיין ללכוד קורבנות בזרועות התמנון שלו, כשהקרקע תחתם נשמטת

שלוש הערות קצרות לפני סיום:

  1. קודם כל זה יהיה תמיד מאמץ יומרני מדי לנסות לשרטט את קווי המתאר של כל החברה האמריקאית רק על פי סרט או סדרה אחת בנטפליקס. החברה הזאת היא מן הסתם מורכבת הרבה יותר וכמובן גם עתירת זכויות. אבל נדמה לי שמה שמבצבץ שם בין הדברים שציינתי הוא בהחלט לא רק חולי נקודתי בלבד.
  2. דבר שני לגבי החברה הישראלית: אנחנו כבר רחוקים שנות אור מהתקופה ה"סוציאליסטית", שבה למדינה ובטח למערכת ההסתדרותית הייתה מעורבות גדולה בכל מה שקשור לחברה ולכל ההתנהלות הכלכלית בה. החברה הישראלית עברה מאז תהליך מואץ של הפרטה, תהליך שביסודו הוא טוב וחיובי, אבל צריך כל הזמן לזכור גם את הסכנות הגלומות בו, כפי שהן מודגמות בסדרה על ג'פרי אפשטיין – כלומר היווצרות שכבה לא קטנה של אנשים מוחלשים (העובדים הזרים הם בטח דוגמה די טובה לכך) ושל נשים פגיעות, שטורף חסר מעצורים יכול בקלות לשלוח יד זדונית ולפגוע בהן.
  3. ודבר אחרון לגבי נטפליקס (טורף לא קטן בזכות עצמו…): יש לרשת הענקית הזו נטייה לפעמים להושיט יד החוצה ולבדוק קודם לאן נושבת רוח התקופה. יכול להיות שהיו גם אילוצים משפטיים שאני לא מודע להם, אבל אני מנסה לחשוב אם הם היו מגלים את אותו אומץ ואת אותה תעוזה כשג'פרי אפשטיין היה בחיים, מוקף בכל סוללת עורכי הדין העשירים והמקושרים שלו.

כך או כך הסדרה הזאת היא חשובה ומעוררת מאוד למחשבה.

אודי בן סעדיה למד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזות פרי עטו הוצגו בפסטיבל לתאטרון אחר בעכו, בתאטרון צוותא, הסמטה ותמונע בתל אביב. כתב בטור הסאטירי "בוקר טוב מעריב", ובעיתונים "חדשות" ו"העיר". פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים וספר שלו יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בן קיבוץ אשדות יעקב. גר היום בבית דגן. משתדל לרוץ בשדות אם אפשר ולהביט על עצמו ועל העולם קצת מהצד. לפעמים זה כואב ולא מעט פעמים זה גם משעשע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,025 מילים
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לדחות את הסיפוח לאוקטובר

בזמן שארה"ב מתמודדת עם מאה אלף מתים מקורונה ושבוע רצוף של מחאות אלימות ברחבי המדינה, נתניהו ממשיך בדיונים עם הבית הלבן במטרה לקדם את תוכניתו להחיל ריבונות בגדה המערבית כבר בחודש הבא ● אך נתניהו צריך לתמרן את מסלול הריבונות גם בתוך הימין הישראלי, וכאן הדרך רצופת מוקשים - כולל במפלגתו שלו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 777 מילים ו-1 תגובות

נתניהו ניצח? אנחנו ניצחנו!

בזמן שאחרים עסקו בסיפוח, ברוטציות ובהמצאת משרדי ממשלה, ש"ס ויהדות התורה זכו במשרדים חשובים ובהשפעה חסרת תקדים על קביעת המדיניות הכלכלית של ישראל - בלי רעש וצלצולים ● חביב רטיג גור משרטט את דרכן של המפלגות החרדיות למוקדי הכוח, ואת הפחד שלהן לאבד השפעה ● פרשנות

עוד 1,939 מילים

סיפור מסריח

פרק 8מפעלים לטיפול בפסולת הם הדבר האחרון שמישהו רוצה ליד הבית ● תהליך הטיפול בפסולת, בעיקר בפסולת מסוכנת, מייצר מפגעים בריאותיים ואסתטיים; מזהם את המים, האוויר והקרקע; וכרוך במטרדי רעש וריח ● לא הפלא וגם ממש לא פלא, אם כך, שרוב אזורי הפסולת של מדינת ישראל הם בכלל בגדה המערבית ● אמיר בן-דוד ממשיך במסעו על מפת הסיפוח, והפעם הוא נוסע בעקבות הריח

עוד 2,102 מילים

גם כאשר הם מחמיאים לראש הממשלה וגם כאשר הם "תוקפים" אותו, שקד וחבריה לא מתבלבלים לרגע ● מהלכי ימינה בימיה הראשונים באופוזיציה מציירים אותה כמפלגה השייכת בכל מהותה לממשלת נתניהו החמישית ● השחיתות זורמת לה בציציות והיא סלע קיומה, שהרי בלעדיה לא יתאפשר משטר האפרטהייד שאליו היא חותרת ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

תחקיר מה חיפשה חברת ריגול ישראלית באוקראינה ואיך זה קשור לרוסיה

חברת הריגול הישראלית סיי-גרופ פעלה לטובת האינטרסים של רוסיה, כאשר עקבה לכאורה אחרי פעילים למען הדמוקרטיה באוקראינה ● מה שמעורר את השאלה המטרידה: למען מי עבדה חברה של קציני מודיעין לשעבר בצה"ל? ● וגם: מה חלקו של הארווי ויינשטיין בפרשה, ואיך עמנואל רוזן קשור לכל זה?

עוד 4,769 מילים

חשד שעו"ד יוסי כהן עומד מאחורי התצהירים הכוזבים שמסרו עובדות בבית רה"מ

שר החינוך גלנט הודיע שבית ספר שיתגלה בו חולה קורונה - ייסגר ● עובד במשרד ראש הממשלה אובחן כחולה קורונה; ייתכן שנתניהו יידרש להיכנס לבידוד ● גנץ הנחה את כוכבי להכין את צה"ל לקראת סיפוח אפשרי של שטחים בגדה ● נתניהו וגנץ אמרו שלמשטרה לא יתאפשר לפרוץ לבתים ללא צו ● חוקרי משטרה גבו מנתניהו ומבני משפחתו עדות לגבי תלונתו על איומים שהופנו כלפיו

עוד 48 עדכונים

לשלוח את הילד לבית הספר זה כמו לזרוק קובייה בקזינו

נכון לאמש, 144 תלמידים, מורים והורים מהגימנסיה בירושלים אובחנו כנשאי קורונה ● לכל אחד מהנדבקים יש אחים ואחיות או חברים מבתי ספר אחרים, מתנועות הנוער, מהשכונה ● ובתוך בית הספר, אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי ● שלום ירושלמי שולח הבוקר את הילד לבית הספר בתחושת חוסר אונים ועם חשש גדול ● טור אישי

את הילד שלי אשלח היום בבוקר לתיכון במערב ירושלים באותה תחושה שמהמר זורק את הקובייה בקזינו בסטריפ של לאס וגאס. גם פה וגם שם המספרים מדברים.

נכון לאתמול בצהריים אובחנו 109 תלמידים בגימנסיה העברית ברחביה כנשאי קורונה. בשעות אחר הצהריים המספר עלה ב-22. קצב מדהים. יחד עם המורים וההורים הגענו בשעות ערב ל-144. בית הספר – שבו למדו פעם נשיא המדינה וראש הממשלה – נסגר, וכולם נכנסו לבידוד.

הגימנסיה שוכנת ברחוב קק"ל ברחביה, שזה מרכז העיר. מכאן המעגלים יכולים להתפשט לכל הכיוונים, כמו בבריכת מים שמשליכים לתוכה אבן. בינתיים מגלים עוד נשא ועוד נשאית, כי לרבים בגימנסיה יש אחים שלומדים בבתי ספר אחרים בעיר. ולא רק.

הגימנסיה העברית בשכונת רחביה בירושלים (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הגימנסיה העברית בשכונת רחביה בירושלים (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

תיכון הרטמן נסגר, כי מורה מהגימנסיה שחלה בקורונה מלמד גם שם. המסורתי כמעט נסגר, כי תלמידה שנדבקה שם היא בתו של איש צוות בגימנסיה, וכן הלאה. בבית הספר ליד-האוניברסיטה הגיעו אתמול ללימודים 27 תלמידים מתוך 1,100.

בתי הספר ריקים או כמעט ריקים. כך החליטו ההורים, ובצדק. פולה בן גוריון, סאלד, אילן רמון, גאולים, רמת מוריה, בויאר ואפילו מקיף גילה. עד לשם הגיע המעגל המתרחב. אם תחשבו על זה, הכול היה די צפוי.

אני מביט במכתב ששלח מנהל הגימנסיה דני לייבוביץ' להורי התלמידים, כאשר הסתיים הסגר הגדול ב-17 במאי.

לייבוביץ' מביע במכתבו געגועים והתרגשות גדולה עם חידוש הלימודים, שולח הוראות ומטיל מגבלות, אבל מודה בפה מלא שהוא לא יכול לאכוף בבית הספר את שלושת התנאים הבסיסיים למניעת הדבקה שמחייב משרד הבריאות: חבישת מסיכות, מרחק של שני מטר בין התלמידים והיגיינה. כל הורה יחליט עכשיו מה לעשות.

מנהל הגימנסיה מביע במכתבו געגועים והתרגשות גדולה עם חידוש הלימודים, שולח הוראות ומטיל מגבלות, אבל מודה בפה מלא שהוא לא יכול לאכוף בבית הספר את שלושת התנאים הבסיסיים למניעת הדבקה

הלימודים התחדשו בכל זאת. אפשר להבין את ההורים וגם את התלמידים. השהייה בבית היא בלתי נסבלת עבור בני נוער שכל חייהם היא תזזית אחת גדולה; הלימודים מרחוק לא יכולים להחליף את החוויה בכיתה ובהפסקות; ההורים לא יכולים להחזיק מעמד בחל"ת ובכלל.

אני מכיר את העניין מקרוב. הילד שלי – שמקטר תדיר על הלימודים ומייחל ליום שבו יסגרו את בית הספר לעולמי עד ויזרקו את המפתחות לים – רק חיכה ליום שבו יפתחו את הכיתות.

כולם לקחו הימור לפני שבועיים. בירושלים ההימור היה כבד במיוחד. זוהי עיר מבודדת, קהילתית וצפופה. הנערים מכל מקום נפגשים בכל מקום – בתנועות הנוער, ברחוב, במרכז המסחרי, בכדורגל ובכדורסל.

בתוך בית הספר או בכל מקום אחר אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי. אפילו לא על ברכת מרפקים. המסכות לא נסבלות בדרך כלל. אין באמת הבדל בין הפסקה בבית ספר למבלים באומן 17.

בתוך בית הספר אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי. אפילו לא על ברכת מרפקים. המסכות לא נסבלות בדרך כלל. אין באמת הבדל בין הפסקה בבית ספר למבלים באומן 17

זה המצב. היום יש לילד מבחן מתכונת באנגלית. בהמשך, יום לימודים רגיל. מה עושים? הוא לא יישאר בבית, גם אם נרתך את דלתות הכניסה לבניין. המחשבה שהוא יחזור, חלילה, עם נגיף לתוך בידוד נוראי וחרדה גדולה מוציאה אותי מדעתי. פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה, אומר שהצעירים כלל לא יינזקו. הלוואי.

אני שם את הז'יטון ומתפלל לטוב. בירושלים, המרחק לבורא עולם הכי קצר. שיחה מקומית, כמו שאמר פעם מנחם בגין.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 493 מילים ו-1 תגובות

ההשתוללות המכוערת של יאיר נתניהו ברשתות החברתיות גוררת אנשי ציבור ותקשורת לפינג-פונג אלים ומיותר עם בנו של ראש הממשלה ● אם כולנו נתחיל להתייחס אליו כמו אל פעוט בהתקף זעם ופשוט נתעלם ממנו עד שיירגע וילך לישון - אולי הוא יגרום הרבה פחות נזק ● דעה

עוד 961 מילים ו-2 תגובות

ככל שמתקרב המועד שבו ישראל תבקש להחיל ריבונות באופן חד-צדדי על שטחים בגדה המערבית, בעולם מתחילים לזנוח את פרדיגמת שתי מדינות לשני עמים ● במקום זאת, מנהיגים ופעילים בעולם מתחילים לתמוך בפתרון מדינה אחת עם זכויות שוות לכל אזרחיה ● והגדרת ישראל כמדינה יהודית ממש לא מעניינת אותם ● פרשנות

עוד 1,442 מילים

מס במתנה בעלי ערוץ 13 ממתין להכרעת הממשלה על מחיר המלט

מפעל נשר עומד בפני החלטה קריטית: ועדה של משרד הכלכלה צפויה להכריע השבוע אם להטיל מס של עד 30% על יבוא מלט, ולייקר במאות מיליוני שקלים את תשתיות הבנייה ● מונופול העבר מדווח על הפסדים, אך בעליו, האוליגרך לן בלווטניק, הוא גם הבעלים של ערוץ 13, שגם הוא מדמם הפסדים ● וכך שוב פוליטיקה, כלכלה ותקשורת מתערבבים זה בזה תחת שלטון נתניהו ● הגורם הפוליטי הראשון שהנושא ינחת על שולחנו הוא עמיר פרץ

עוד 1,155 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה