נציב הביקורת על הפרקליטות בודק האם הקלטות של מנדלבליט הוסתרו מחוקריו

אמסלם: אין מחלוקת שמנדלבליט הוא לכאורה עבריין; ניסנקורן: יש לי אמון מלא בו ● סמוטריץ' סיכל שיתוף פעולה בין ימינה וישראל ביתנו ● במשרד הבריאות נערכים להתיר התקהלות של עד חמישים איש במבנה סגור ● ועדת ההיתרים מבקשת חוות דעת ממנדלבליט לגבי קבלת מימון מספנסר פרטרידג', אחד מעדי התביעה נגד נתניהו ● יאיר נתניהו פרסם סרטון של נזילות בבית ראש הממשלה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט
07:38 עריכה

בוקר טוב! השבוע הושבעה הממשלה והסתיימה תקופה של שנה וחצי שבה ישראל נמצאה בתוך מערכת בחירות תמידית, התפרצות הקורונה בישראל דועכת והשבתת המדינה נמצאת בשלבי סיום (אף שכמיליון ישראלים עדיין מובטלים).

כותרות המהדורות והאתרים עוברות בהדרגה לעסוק במשפטו של ראש הממשלה נתניהו, שייאלץ לעמוד ביום ראשון על ספסל הנאשמים, וכן בנושא שכמעט לא דובר בו בשנים האחרונות – מציאות החיים בשטחי יהודה ושומרון, שממשלת נתניהו מצהירה על כוונתה לספח חלק מהם רשמית לשטח ישראל. אמש אירע ניסיון פיגוע בחווארה שבשומרון, שלמרות שהסתיים בלא-כלום זכה לסיקור מובלט בחדשות הלילה.

על רקע תוכנית הסיפוח, הרשות הפלסטינית הכריזה אתמול (לא בפעם הראשונה) על סיום וביטול ההסכמים עם ישראל ושיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני עמה – למרות שהרש"פ נמצאת עדיין בסגר קורונה מלא שתלוי לגמרי בשיתוף הפעולה שלה עם צה"ל. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הסביר הבוקר בגלי צה"ל את הצהרת הרש"פ:

 

סאאב עריקאת (צילום: אמיר לוי, פלאש 90)
סאאב עריקאת (צילום: אמיר לוי, פלאש 90)

רוסיה וחלק ממדינות האיחוד האירופי השמיעו אתמול גינויים לתוכנית הסיפוח, ועריקאת "חגג" הבוקר באותו ראיון בגל"צ על הגינויים הללו:

 

07:47 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, ייאלץ להתיישב ביום ראשון עם פתיחת הדיונים במשפטו על ספסל הנאשמים כמו כל נאשם אחר.

הפרשן המשפטי של זמן ישראל, יובל יועז, כתב על כך הבוקר בטור הפרשנות שלו באתר: "בבית המשפט, ראש ממשלה הוא שווה בין שווים. לפני חודשיים כתב שופט העליון ניל הנדל כי השוויון בפני החוק הוא עקרון יסודי במשפט הישראלי, ונראה כי השופטים במשפטו של נתניהו הפנימו את המסר היטב, והעבירו לראש הממשלה אתמול מסר לפיו התירוץ 'תרמתי במשרד' לא תקף כשאתה נאשם בפלילים".

נתניהו במשרד ראש הממשלה, 25 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
נתניהו במשרד ראש הממשלה, 25 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

 

07:50 עריכה

רק ארבעה ימים אחרי השבעת הממשלה, ויו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, כבר נוזף בשותף הקואליציוני החדש, והבכיר, כביכול, של בנימין נתניהו. הסיבה לכך, למרבה ההפתעה, היא הניסיון של גנץ להראות עצמאות כלשהי בראיון שהעניק אתמול לאילנה דיין:

08:03 עריכה

בניגוד לקואליציה, נראה כי הסיעות השונות מהקצוות השונים של המערכת הפוליטית המרכיבות את האופוזיציה יתקשו לשתף ביניהן פעולה. העיתונאי זאב קם מדווח הבוקר כי שתי מפלגות הימין שהצטרפו לאופוזיציה – ישראל ביתנו וימינה – הודיעו כי יפעלו כ"גוש אחד", מול הממשלה ומול הרשימה המשותפת ומר"צ. נותר רק לראות כיצד תתנהל יש עתיד שנמצאת בין הפטיש והסדן.

08:10 עריכה

יומיים לפני חידוש הדיונים במשפטו של ראש הממשלה נתניהו והתייצבותו בבית המשפט, יו"ר הכנסת הנכנס, יריב לוין, פותח את הקדנציה שלו במתקפה חריפה על המערכת המשפטית בישראל.

בראיון שהעניק למוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", הצהיר לוין: "צריך לשים למערכת המשפט גבולות ברורים. השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש". "אם בג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני, זה ימוטט את הממשלה – ונלך מיד לבחירות. מה שהיה, לא יהיה עוד".

"אני לא אאפשר את הסגת הגבול של הרשות המחוקקת", אמר לוין בראיון לידיעות, תוך שהוא מתעלם מהסגות הגבול של הרשות המבצעת כלפי אותה רשות מחוקקת עצמה.

לדברי לוין: "הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר להתערב באופן חופשי בעבודת הכנסת, ואפשר להנחית הוראות על הבניין הזה כאילו הוא נמצא מתחת, או שהוא ברמה נחותה אל מול הרשות השופטת, זה דבר בלתי מתקבל על הדעת".

"אם בג"ץ יתערב במעמד ראש הממשלה החלופי וראש הממשלה, זה ימוטט את הממשלה ויגרום להליכה מיידית לבחירות", איים לוין.

על השאלה, "האם תקבל את הכרעת בית המשפט בעניין תיקי נתניהו? השיב לוין: "אני אקבל כל הכרעה וכל אזרח צריך לקבל את הכרעת בתי המשפט. אף אחד לא חולק על זה. אבל אני משוכנע שהתיקים יקרסו".

"אני מאוד מקווה שאולי אחרי שיקראו את הריאיון הזה יבינו שמה שהיה לא יהיה. אני לא רוצה התנגשות בין הרשויות. זה לא מועיל לאף אחד. אני מאמין ששופטי בית המשפט העליון הם אנשים שיש להם כוונות טובות. הם אנשים שאוהבים את מדינת ישראל לא פחות ממני, ואני מאוד מקווה שאולי בכל זאת תהיה שם איזו מחשבה שניה. אבל אני אומר בצורה ברורה. אם נידרש לעמוד על משמר כבודה ומעמדה של הכנסת, נעשה את זה בנחישות ללא מורא".

יריב לוין (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
יריב לוין (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
08:17 עריכה

מזל טוב לשרה הטרייה מירב כהן שהפכה לאם לשלושה ילדים:

08:36 עריכה

08:49 עריכה

ביש עתיד ממשיכים לתקוף את השותף לשעבר לדרך, בני גנץ, על הצטרפותו לממשלת נתניהו. הפעם זה ח"כ משה (בוגי) יעלון בראיון לכאן רשת ב':

08:52 עריכה

בצלאל סמוטריץ', משוחרר מנטל תפקידו כשר התחבורה, מתפנה לעסוק בסכסוך ולועג לאיומים של הרשות הפלסטינית להפסיק את ההסכמים עם ישראל אם זאת תספח את בקעת הירדן וההתנחלויות.

הרפרנס על "אבא של הרשלה", למי שלא מכיר, הוא הסיפור על הרשלה מאוסטרופולי שנכנס למסעדה ודרש שיתנו לו לאכול בחינם "ואם לא, אעשה מה שאבא שלי עשה". רק אחרי שקיבל את מבוקשו גילה להם הרשלה שכל מה שאבא שלו עשה כשלא קיבל ארוחה היה ללכת לישון רעב.

 

08:56 עריכה

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, התראיין הבוקר בגל"צ והזהיר מפני השלכות הסיפוח:

09:21 עריכה

גלי צה"ל חושפים הבוקר כי 10% ממיליון מובטלי הקורונה, שרובם עדיין לא חזרו עדיין לעבודה, לא קיבלו עדיין דמי אבטלה בגלל בעיות בביטוח הלאומי:

09:24 עריכה

אחרי יריב לוין, דודי אמסלם תוקף גם הוא את בית המשפט לקראת הדיון על האישומים נגד רה"מ ביום ראשון:

09:25 עריכה

העיתונאי זאב קם פרסם הבוקר על "ברית אופוזיציונית" שנרקמת בין ימינה וישראל ביתנו, אבל ימינה, שלפני שבוע עדיין לא היה ברור אם תישאר באופוזיציה, ממהרת להתנער ולהשתלח במפלגתו של ליברמן:

09:33 עריכה

יומיים לפני שרה"מ מתייצב על ספסל הנאשמים, השר דוד אמסלם קובע שדווקא היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוא "עבריין":

09:42 עריכה

בליכוד משתלחים במערכת אכיפת החוק, בכחול לבן שותקים, וח"כ קארין אלהרר מיש עתיד עוקצת את השותפים לשעבר. אאוץ':

10:00 עריכה

עו"ד אסנת הילה מארק, המיועדת להיות חברה בוועדה לבחירות שופטים, ששימשה כח"כ מטעם הליכוד לזמן קצר בין בחירות מועד ב' וג' ונחשבת למקורבת למשפחת נתניהו, מצטרפת להתקפה המתוזמנת של הליכוד על מערכת המשפט לקראת הדיון ביום ראשון:

10:12 עריכה

יאיר לפיד עוצר להפסקת אש קצרה במתקפה שלו על שותפיו לשעבר בכחול לבן כדי לברך את השרה מירב כהן על הולדת בנה:

10:42 עריכה

שר המשפטים הטרי ניסנקורן מנסה להגיב בנימוס למתקפות של הליכוד על מערכת אכיפת החוק שתחת אחריותו. מיקי לוי מכחול לבן לא מתרשם:

12:02 עריכה

המדינה ציינה היום את יום הזיכרון ליהודים שמתו במהלך עלייתם מאתיופיה במבצע משה. בשעה האחרונה התקיים טקס זיכרון ממלכתי לזכרם בהר הרצל.

ראש הממשלה נתניהו שהשתתף בטקס חזר בנאומו על הבטחתו להחזיר לישראל את אברה מנגיסטו, הישראלי יליד אתיופיה השבוי בידי ארגון חמאס בעזה:

12:04 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין ושרת הקליטה, ילידת אתיופיה, פנינה תמנו-שטה, נאמו בטקס הזיכרון ליהודים מאתיופיה שמתו בדרכם לארץ:

12:54 עריכה

יום ירושלים שחל היום נחגג באופן צנוע בשל מגפת הקורונה, ומצעד הדגלים המתקיים מדי שנה ברחובות הבירה הוחלף בשרשרת אנושית ובטקס בכותל המערבי בנוכחות מספר אנשים מוגבל:

שר החינוך הטרי יואב גלנט השתתף באירוע בכותל וצייץ לרגל החג:

12:56 עריכה

הדייגים מוחים על המגבלות שהוטלו על ענף הדייג בשל מגפת הקורונה ועל הפיצוי הזעום שקיבלו מהממשלה. כ-40 כלי שיט ועליהם דייגים יצאו הבוקר ממעגן הקישון למשט מחאה במפרץ חיפה. 

דייגים במרינה באשקלון (צילום: יעקב לדרמן)
דייגים במרינה באשקלון, למצולמים אין קשר לידיעה (צילום: יעקב לדרמן)
13:02 עריכה

ראש הממשלה החלופי בני גנץ מציין בסדרת ציוצים מרגשים את יום הזיכרון לחללי מבצע משה – מבצע שבו השתתף כקצין ושבו עלתה לארץ שרת הקליטה החדשה ממפלגתו, פנינה תמנו-שטה.

ייתכן שבשל העניין החשוב הזה גנץ לא מצא זמן להגיב לאש הצולבת שבה נמצא שר המשפטים ממפלגתו, אבי ניסנקורן, שענה להתקפות שלוחות הרסן של שרי הליכוד על מערכת המשפט ומצא את עצמו מותקף עוד יותר מצד שותפיו לשעבר ביש עתיד.

 

13:04 עריכה

מרכזי הרווחה לקשיש נסגרו בשל מגפת הקורונה וקשישים עריריים רבים נותרו בודדים ומנותקים מקשר אנושי ומהמעקב של רשויות הרווחה. ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת נאבק כדי לפתוח אותם מחדש:

13:19 עריכה

שר החינוך, יואב גלנט, הודיע לרגל יום ירושלים כי יביא לאישור הממשלה הצעת חוק, לפיה כל תלמיד בישראל יבקר בבירה שלוש פעמים לפחות במהלך לימודיו התיכוניים.

כיום קיים נוהל המחייב תלמידים לבקר בירושלים שלוש פעמים לפחות, בכיתה ה', ז' ו-י', אך לא מדובר בחוק או בהחלטת ממשלה, אלא בנוהל המעוגן בחוזר מנכ"ל משרד החינוך ומוארך אד-הוק בידי השרים והמנכ"לים המתחלפים של משרד החינוך, שעשויים גם לבטל אותו בעתיד. כעת מבקש גלנט להפוך את הנוהל לחוק קבוע.

יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
13:22 עריכה

רשות המיסים הודיעה כי נפתחה האפשרות להגשת בקשות עבור הפעימה השנייה של מענק הסיוע לעצמאים על הפגיעה בפרנסתם בשל נגיף הקורונה.

בניגוד לפעמים הקודמות, הפעם תאפשר רשות המסים לבקש את מענק הפעימה השנייה לעצמאים שהם "שכירים בעלי שליטה" בחברות קטנות בע"מ, שעד כה לא זכו למענק.

הגשת הבקשות למענק מתבצעת באמצעות טופס מקוון באתר רשות המיסים והתשלום מופקד תוך ימים ספורים בחשבון הבנק.

הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
13:39 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הזהיר בריאיון לאולפן ynet מפני אינתיפאדה שלישית ביו"ש. זאת, על רקע כוונת הממשלה לספח חלק מהשטחים, אף שעודה לא ייחס את האינתיפאדה שממנה הזהיר דווקא לסיפוח.

"זה רק עניין של זמן:", אמר עודה, "כל 15-10 שנים יש או מאבק עממי גדול או אינתיפאדה. זה יבוא, זו תגובה טבעית לכל כיבוש. מי שזורע ייאוש ועוד ייאוש ומעמיק את השנאה, זה מה שהוא יקבל בסוף. מה לעשות? אלה חוקי הטבע".

ראש הרשימה המשותפת איימן עודה עושה היסטוריה בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
ראש הרשימה המשותפת איימן עודה עושה היסטוריה בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
14:04 עריכה

גלי צה"ל מדווחים כי נתניהו וגנץ אמורים להיפגש היום ולדון במתיחות הפנימית בקואליציה שנוצרה בשל התקפות שרי הליכוד על מערכת המשפט והתקפותיו של שר המשפטים ניסנקורן על שרי הליכוד.

14:12 עריכה

ח"כ מירב מיכאלי (מגיבה באיחור) מה לסערה התקשורתית של אתמול על סילוקן מבית הספר של תלמידות שהגיעו במכנסיים קצרים:

14:14 עריכה

עופר שלח מצטרף לחבריו ביש עתיד למתקפה נגד שותפיהם לשעבר בכחול לבן, על ההשתלחויות של שותפיהם החדשים, השרים מהליכוד, נגד מערכת אכיפת החוק:

14:17 עריכה

פחות משתי יממות לפני שייאלץ להתיישב על ספסל הנאשמים, נתניהו מזכיר (ואולי גם מסלף) את טענותיה של רות גביזון לפיהן לא יזכה, כביכול, למשפט צדק:

 

14:21 עריכה

עימות פנימי חדש נוסף בקואליציה הטרייה: ח"כ שרן השכל מהליכוד, הידועה בעמדותיה הליברטריאניות בנושאים כלכליים, תוקפת את שר החקלאות, אלון שוסטר מכחול לבן על נסיונו להגביל את ייבוא מוצרי החלב:

14:41 עריכה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה בבית המשפט המחוזי בחדרה כתב אישום נגד גבר בן 40, תושב חדרה הסובל מבעיות נפשיות, כתב אשם בגין הסתה לרצח ראש הממשלה נתניהו בשל פוסטים שכתב בפייסבוק.

הנאשם, ששמו נאסר לפרסום, יישאר במעצר בתנאי אשפוז בבית חולם פסיכיאטרי – לצורך גיבוש חוות דעת פסיכיאטרית בעניינו.

לפני כמה ימים כתב הנאשם: "חיים… גם ככה אין לי… אז אני מוכן להיות ה'קוף' שישב בכלא במקומכם אם תרצחו את בנימין נתניהו… פשוט תגידו שקיבלתם הוראה ממני".

בפוסט נוסף טען שנתניהו "בגד במדינת ישראל" והוסיף: "תרצחו את בנימין נתניהו ואלוהים יהיה חייו לכם (הטעות במקור), אני אגן עליכם… רק תעשו את זה כבר בבקשה זה בלתי נסבל… זה נדרש!".

לפי כתב האישום, הנאשם "מאשר שהוא פרסם את הפרסומים האלה, עומד מאחורי הפרסומים ונותן הסבר מדוע עשה זאת".

כתב האישום הוגש על ידי הפרקליטה עו"ד נועה בורג באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט. סעיף האישום הוא הסתה לאלימות.

בפרקליטות ציינו כי הפרסומים בפייסבוק "מסיתים לביצוע מעשי אלימות קשים". וכי הם "כוללים דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו – יש אפשרות ממשית שיביאו לעשיית מעשה אלימות".

נתניהו, אתמול (צילום: פלאש 90)
נתניהו, אתמול (צילום: פלאש 90)
15:07 עריכה

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' סיכל את שיתוף הפעולה בין סיעות ימינה וישראל ביתנו – כך דווח באתר "כיפה". לפי הפרסום, השר לשעבר הסתייג מפעילות משותפת עם המפלגה, שלדבריו, הביעה עמדות אנטי דתיות במערכת הבחירות.

בשל התנגדות סמוטריץ' הכחישה ימינה את הדיווח שפורסם בתאגיד השידור כאן, שלפיו, שתי הסיעות יפעלו יחדיו באופוזיציה.

15:26 עריכה

בינתיים בטוויטר: ליברמן תוקף את איימן עודה, תמר זנדברג מבקרת את כחול לבן, יאיר נתניהו מתעד את המצב בבית ראש הממשלה ועוד.

16:05 עריכה

החלה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ושל ראש הממשלה החלופי גנץ.

16:13 עריכה

עורך הדין ליעד ידין, פרקליטו של הנאשם בהסתה לאלימות נגד בנימין נתניהו, עמיר פרץ ואיציק שמולי, אמר שהוגשה חוות דעת פסיכיאטרית, הקובעת שמרשו לא כשיר לעמוד לדין. "ברור לכל, שהנאשם מתמודד במשך שנים עם טראומה משירותו הצבאי והוכר בשל כך במאה אחוזי נכות". ידין אמר ש"טוב תעשה המדינה אם במקום להפנות את המשאבים להליך הפלילי תפנה אותם לטיפול נפשי בנאשם".

16:18 עריכה

השר דודי אמסלם שב ותקף את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. בחשבון הפייסבוק שלו כתב אמסלם שבישראל מתרחשת "הפיכה".

הפיכה- לא פחות ולא יותר!אני לא מכיר עוד מדינה אחת בעולם שמייחסת שוחד לרה"מ או למאן דהוא בעקבות סיקור תקשורתי אוהד.זו…

פורסם על ידי ‏דוד אמסלם David Amsalem‏ ב- יום חמישי, 21 במאי 2020

17:11 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי התנער מהודעת מקבילו ההונגרי, פטר שיירטו, שאמר ששתי המדינות חולקות ערכים פטריוטיים משותפים בהם התנגדות להגירה.

השניים שוחחו היום ולאחר מכן פרסם פרסם שיירטו הודעה, שבה נכתב שלהונגריה ולישראל עמדה זהה לגבי הצורך לפעול נגד הגירה לא חוקית. משרד החוץ מסר בתגובה שנושאי הזהות הלאומית וההגירה לא עלו בשיחה ומשרד החוץ ההונגרי יתבקש לפרסם הבהרה בנושא.

17:51 עריכה

השרה מירי רגב מעוניינת להצטרף אל ראש הממשלה נתניהו בדיון הראשון, שייערך בבית המשפט בשבוע הבא.

הודעת רגב –

לא לבד יעמוד ראש הממשלה בבית המשפט, לצידו ולצד רעייתו היקרה יעמדו רבים מחברי המחנה הלאומי התומכים בו ללא סייג. אני מאמינה בחפותו של ראש הממשלה ובטוחה כי ההאשמות נגדו יתבררו כלא כלום והדיון המשפטי יביא לקריסתם כמגדל קלפים.

לא ברור אם רצונה של רגב יתממש, לאור ההגבלות החלות על מספר המשתתפים בדיון בשל ההנחיות למאבק בנגיף הקורונה.

17:59 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החלופי גנץ. הפגישה נמשכה כשעתיים.

18:07 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע שהחליט להמשיך את הפחתת המכס על ייבוא החמאה.

18:26 עריכה

שרים וחברי כנסת מפרסמים ברכות לרגל יום ירושלים –

18:29 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את משרדו להתיר התקהלות של עד חמישים משתתפים במבנה סגור.

18:53 עריכה

הוועדה למתן היתרים – שדנה מחדש בבקשתו של ראש הממשלה נתניהו לקבל היתר למימון הוצאותיו המשפטיות על ידי מקורביו – מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להמציא חוות דעת בעניינו של איש העסקים ספנסר פרטרידג', המשמש אחת מעדי התביעה במשפט נתניהו.

18:55 עריכה

הודעת הליכוד וכחול לבן בתום פגישת נתניהו-גנץ –

הסתיימה פגישת עבודה בין ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ. הפגישה התקיימה באווירה טובה ועסקה בקידום נושאים שונים שעל סדר היום למען אזרחי ישראל ובהיערכות לקראת ישיבת הממשלה שתיערך בשבוע הבא.

19:15 עריכה

אחרי הביקורת של משרד החוץ, פרסמו בהונגריה הודעה מתוקנת לגבי שיחתם של שרי החוץ גבי אשכנזי ופטר שיירטו. בגרסה המתוקנת נכתב שבשיחה בין השניים לא עלתה סוגיית השמירה על הזהות הלאומית והמאבק בהגירה, והודעת משרד החוץ ההונגרי שיקפה את העמדה של שתי המדינות לגבי הנושאים הללו – כפי שהיא נתפסת על ידם.

עוד על שיחת אשכנזי-שיירטו – בדיווח שפורסם ב-17:11 ביומן זה.

19:47 עריכה

שר התקשורת יועז הנדל הודיע שקיבל את בקשת ועד העובדים של חדשות 13 להיפגש עימו, זאת על רקע המשבר בחברה. לדברי עיתונאים בחדשות 13, ההנהלה מעוניינת לקצץ כשליש מהעובדים – כמאה איש – ולבטל את כל התוכניות של החברה להוציא המהדורה המרכזית.

20:19 עריכה

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, דוד רוזן, בודק האם כמה מהקלטות אשכנזי-מנדלבליט הוסתרו מהצוות שהחליט לסגור את התיק בעניינו – כך דיווח הערב בחדשות 13 ברוך קרא.

דוד רוזן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
דוד רוזן, אשתקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
20:54 עריכה

פגרת הקיץ של בתי המשפט תקוצר בשלושה שבועות – כך החליטה הנהלת בתי המשפט בתיאום עם שר המשפטים אבי ניסנקורן. הקיצור נקבע במטרה לצמצם פיגורים שנגרמו בשל הקפאת העבודה בשיאו של משבר הקורונה.

מסתמן שפגרת בתי המשפט תתחיל השנה, באופן חד פעמי, ב-11 באוגוסט במקום ב-21 ביולי, ותימשך כרגיל עד 5 בספטמבר.

21:01 עריכה

ניר ברקת אומר שהעדיף להיות חבר כנסת מן השורה ולא שר זוטר. בראיון לדפנה ליאל ששודר הערב בחדשות 12. לדברי חבר הכנסת, נתניהו התכוון למנות אותו לשר האוצר, אולם משקמה ממשלת אחדות הצטמצמו מספר משרות השרים שנותרו בידי הליכוד. על גודל הממשלה אמר ברקת: "לא נוח לי עם זה".

ברקת אמר שקבע עם נתניהו לקיים איתו מעתה פגישה אחת לחודש.לדבריו, בכוונתו להתמודד על ראשות הליכוד אחרי שנתניהו יפרוש מתפקידו.

21:13 עריכה

בעקבות העיסוק במצבו של בית ראש הממשלה – שהתעורר לאחר שיאיר נתניהו פרסם סרטון שמציג, לדבריו, נזילות בקומת המגורים של הבית – הודיעו בלשכת ראש הממשלה שנתניהו מוכן לעזוב את הבית לטובת שיפוצים ולהתגורר בקיסריה. אולם ישנה המחלוקת לגבי תיקונים, שלדעת נתניהו, יש לעשות בבית בקיסריה, שאותן מסרבת המדינה לבצע. כך דיווח הערב ירון אברהם בחדשות 12.

הודעת משרד ראש הממשלה –

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה לא ביקשו שיפוץ בבלפור וגם לא ביקשו מעון רשמי חליפי. גורמי הביטחון והבריאות הם אלו שקבעו כבר לפני מספר שנים שמעון ראש הממשלה בירושלים מהווה סכנה חמורה לביטחונם ובריאותם של המתגוררים בו.

מצבה של הקומה השנייה במעון ראש הממשלה מהווה סכנה בריאותית מוחשית. יועץ מקצועי קבע בחוות דעת שהקומה השנייה "אינה ראויה למגורי אדם". הצנרת מתפוצצת, התקרות נוזלות ובקטריות פעילות קיימות במערכת המיזוג, בקירות ובארונות. כדי לבצע את התיקונים ההכרחיים, גורמי הביטחון הציעו לפנות את ראש הממשלה לבית מלון בעלות של מיליוני שקלים לקופת המדינה, דבר שראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה סירבו לעשות.

כדי לחסוך הון עתק לקופת המדינה ובהמלצת גורמי הביטחון, הסכימו ראש הממשלה נתניהו ורעייתו לעבור לתקופה של כחצי שנה לקיסריה כדי לבצע את התיקונים הנדרשים במעונו, תיקונים שמשרד ראש הממשלה נמנע מלעשותם לאורך שבע שנים, בניגוד להנחיות ולחוק.

21:25 עריכה

119 עולים חדשים עלו היום ארצה מאתיופיה.

22:06 עריכה

אלפי משתתפים לוקחים חלק בעצרת התמיכה בתעשיית התרבות, הנערכת בגן צ'ארלס קלור בתל אביב.

עוד 54 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 2 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בתום הערכת מצב אצל רה"מ: התיכונים והחטיבות לא ייסגרו

כחול לבן וישראל בכר הגיעו לפשרה לאחר שנשמע בהקלטה מכנה את גנץ "טיפש" ● כעשרת אלפים תלמידים ומורים נמצאים בבידוד ● תושב הצפון נעצר בחשד שפרסם פוסט, שבו איים לפגוע בנתניהו ● בנט: ישראל איבדה אפשרות לבצע 60,000 בדיקות ביום

עוד 43 עדכונים

עפר שלח, אל תהיה הסקוטי פיפן של יאיר לפיד

לאחרונה שודרה בנטפליקס סדרה יוצאת דופן בשם "הריקוד האחרון". הסדרה מגוללת את סיפור ההצלחה של קבוצת השיקגו בולס בהובלת מייקל ג'ורדן, שחקן הכדורסל הטוב בתבל. הסדרה גרמה לי לתהיות רבות בנושא מנהיגות, ווינריות וקבוצתיות.

אני חושב שההצלחה של הסדרה נבעה מהיכולת שלה לרתק למסך קשת רחבה של צופים, ולא רק את חובבי הכדורסל, מכיוון שהסדרה לא התמקדה רק בפן הטכני של המשחק אלא במהות "המשחק" עצמו. בסדרה "הריקוד האחרון", הכדורסל הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד.

הסדרה "הריקוד האחרון" לא התמקדה רק בפן הטכני של משחק הכדורסל אלא במהות "המשחק" עצמו. הכדורסל שם הוא רק מטאפורה ליכולת של מארג אנשים מסוים להגיע ליכולות יוצאות דופן – ביחד

דמותו של ג'ורדן היא הדומיננטית ביותר, הוא לב ליבה של הסדרה (והיא גם עברה אישור דקדקני שלו בהפקתה) יש שיגידו שמדובר יותר בפולחן אישיות מאשר בסדרה דוקומנטרית.

אחת הדמויות המרכזיות הנוספות בסדרה מלבד ג'ורדן הוא סקוטי פיפן. מדובר בשחקן אינטליגנטי, רב יכולות, אשר יש לו נקודות זכות רבות בהישגיה של שיקגו בולס ככלל ושל מייקל ג'ורדן בפרט. הוא מלווה את מייקל ג'ורדן ברוב שנותיו בשיקגו בולס והוא שותף מלא לכל שש האליפויות שהם לקחו ביחד. ניתן להגיד, שהוא היה השחקן השני הטוב ביותר בליגה לאחר ג'ורדן.

מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב
מייקל ג'ורדן וסקוט פיפן, צילום מסך מיוטיוב

אולם למרות הישגים אלו, הוא לא זכה (לטעמו) לכבוד רב בסדרה. דמותו לא הוצגה כראוי והוא משתקף בה כשוליית הקוסם של הכוכב הגדול, כאשר מופנית ביקורת רבה על תפקודו לאורך הקריירה בבולס. בפועל הוא היה שותף מלא להצלחות – אך בסדרה "הריקוד האחרון" הוא אינו מוצג ככזה. לכן, סקוטי פיפן "רותח מזעם".

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי.

בשנה האחרונה לאחר שלושה סבבי בחירות (והובלה במספר המנדטים בשניים מהם), מפלגתו נכשלה שוב ושוב בהרכבת הממשלה. בראש ובראשונה מדובר בכישלון אישי של יאיר עצמו. לכן חשוב לי לשאול אותך – האם אתה נמצא במפלגה בה כל היכולות שלך באות לידי ביטוי? האם יש לך סיכוי להשפיע כמו שהיית רוצה?

עפר שלח, אנא ממך, אל תהיה סקוטי פיפן של יאיר לפיד. ראשית, כי יאיר אינו ג'ורדן. המפלגה בהובלתו של יאיר לפיד אינה זוכה להישגים כבר יותר משבע שנים. הוא אינו ווינר אמיתי

אלון עידן, פובליציסט בהארץ, הגדיר את עפר שלח ב-2016 כ"תסריטאי והבמאי של יאיר לפיד" הוא תיאר אותו "המוח מאוחרי הקלעים":

"שלח יושב בשקט, כי ביום בהיר במיוחד כבר אפשר לראות את היעד. הוא הימר על הפרפורמר הכי טוב בישראל, והוא יודע שהסכנה הכי גדולה היא שיחשפו את סיפור הכיסוי. שלח מתאפק מלצעוק 'זאת רק תחפושת' כי הוא מאמין שברגע שהיעד יושג, יהיה אפשר להוריד את המדים הימנים־לאומניים, להפסיק להזריק טירוף לוורידים ולהתחיל 'להשפיע'".

אני ממשיך ושואל – האם עדיין ניתן לראות את היעד? מה הוא היעד? האם הנאמנות הבלתי מסוייגת ליאיר לפיד, נאמנות שמבוססת על יחסי חברות עמוקים, מוצדקת? אולי בשבילו אתה רק שחקן משלים? למשל, איך ייתכן שמועמדותך לשר הביטחון (תפקיד שעפר שלח שואף אליו שנים רבות) נדחקה הצידה, כשבן-רגע הפרויקט של "יש עתיד" "לפוליטיקה חדשה" – הפך ביום בהיר למפלגת גנרלים קלאסית? אולי זה הוא הזמן לצעוק – עד כאן! האם המוח מאחורי הקלעים של יאיר לפיד צריך לצאת אל המסך ולהגיד: אני הוא המועמד?

בראיון נוקב לרוית הכט בעיתון הארץ, לאחר הקמת ממשלת האחדות, עפר שלח אמר:

"אני חושב שכחול לבן היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, או כזה שרוצה אלטרנטיבה לליכוד, שאולי הגיע הזמן להיגמל מההמצאה הזאת שאומרת, בוא נביא גנרלים שלא אומרים כלום – כי גבי אשכנזי לא אמר כלום מ-2011 ובני גנץ לא אמר כלום מ-2015".

אני ממשיך ושואל – האם "יש עתיד" היא גם איתות לציבור, נקרא לו שמאלני, שרוצה אלטרנטיבה לליכוד? אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

אולי הגיע הזמן להיגמל מהדמות הזאת שאומרת: בואו נדבר על שינוי אבל נעשה הכל אותו הדבר, בואו נקים מפלגת אלטרנטיבה אבל לא נגיד כלום? האם הגיע הזמן להחליף את יאיר לפיד?

נותר רק לדמיין כיצד היה נראה ה-NBA אם סקוטי פיפן היה עוזב את שיקגו בולס (דבר בעל סיכוי סביר ביותר בהתחשב לשכר שקיבל). האם הוא היה מצליח לקרוא תיגר על מייקל ג'ורדן? האם הוא היה מצליח להצדיק את הגדרתו כשחקן השני הטוב ביותר? כיצד הייתה ממוסגרת המורשת שלו היום בשנת ,2020 אם היה עושה מהלך שכזה? ברם, אלו הן רק תהיות ולעולם לא נדע את התשובה. אל מול זאת, לעפר שלח יש עדיין סיכוי. סיכוי להשתחרר ממשחק תחת הובלה של שחקן לא קבוצתי, לא ווינר. בקיצור, ג'ורדן ללא היתרונות של ג'ורדן – יאיר לפיד.

אני ממליץ, כהצצה לקרע ההנהגתי ב"יש עתיד", שעל בסיסו אני כותב רשומה זו, להסתכל על עמוד הפייסבוק של עפר שלח אל מול העמוד של יאיר לפיד. בעוד שבעמוד של יאיר לפיד רואים עוד מאותו דבר – פוסטים גנריים, המתבטאים בגינויים על ממשלה בזבזנית ואמירות נגד טרחניות על ההשתלחות של נתניהו בשלטון החוק – אצל עפר שלח אפשר להתחיל לראות שינוי. תקווה אמיתית לשמאל. אמירות ברורות נגד הסיפוח (אצל יאיר לפיד אין התייחסות לנושא), אמירות חזקות על התנגדות רחבה, הבנה עמוקה על כך שאין מה לשים שוב ושוב את מבטחנו בגורמי אכיפת החוק, הבנה שמדובר במאבק של העם, שהשינוי צריך לבוא מלמטה.

להלן, שני ציוצים של לפיד מהיומיים האחרונים:

ב-31.5 עופר שלח כתב בעמוד הפייסבוק שלו:

"אל תבנו על אחרים. השופטים לא יושיעו, הפקידים ישחקו ראש קטן או סתם יפגינו אטימות ואוזלת יד, לארה״ב של טראמפ לא איכפת, השותפים הפוליטיים של ביבי נכנעו כבר מזמן. עכשיו הזמן להתנגד, ביחד. עכשיו הזמן להבין שהכל קשור: המשבר הכלכלי והסכנה לדמוקרטיה, הפילוג בחברה והסיפוח. עכשיו הזמן לאחד כוחות ומאבקים, מול מי שלא שם עליכם ולא שואל אתכם".

זה המשותף לכל הדברים המסוכנים שביבי וממשלתו מתכננים לחודש הקרוב: אף אחד לא שם עליכם ולא שואל אתכם.אף אחד לא שם עליכם…

פורסם על ידי ‏עפר שלח – Ofer Shelah‏ ב- יום שבת, 30 במאי 2020

עפר, אתה צודק, אל תבנה על אחרים. עכשיו זה הזמן להתנגד – ביחד. אידאולוגיה ברורה, התנגדות לסיפוח, שותפות יהודית ערבית, כוח לעם, זו היא הדרך לשינוי. זה הוא הקול האמיתי של האופוזיציה.

לכן, הגיע זמנך להוביל, הגיע הזמן למשחק קבוצתי אמיתי, הגיע הזמן להיות ווינרים. הכדור בידיים שלך והגיע הזמן לנצח. לטעמי, אתה לא משחק ליד מייקל ג'ורדן, לכן אל תהיה סקוטי פיפן. בדרך הנוכחית של קבוצתך (יש עתיד) – אין אליפות. בהרכב הנוכחי, אפילו אין פלייאוף.

בעל תוכנית רשת - שידורי המגפה. סטודנט לפוליטיקה וממשל. כותב מנקודת מבט של יליד שנות ה-90, על פוליטיקה, פילוסופיה, תרבות, ספורט, והחיים עצמם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים

התעשיינים רוצים הקלות מהמדינה, אבל משחקים באש

בחסות משבר הקורונה, התעשיינים מצפים להקלות בפיקוח ובביורוקרטיה, בהתאם למגמות בעולם המערבי ● אבל אירועים כמו שרפת הענק בבז"ן - שהובילה השבוע להרשעה ועסקת טיעון - מזכירים לנו שכאן זה ממש לא אירופה ● אם המפעלים הגדולים רוצים שהציבור ייתן בהם אמון, הם צריכים לשמור הרבה יותר טוב על הסביבה והבריאות

עוד 764 מילים

הרשות הפלסטינית הסירה את הסגר שהטילה עם פרוץ הקורונה, אבל החנויות שם עדיין ריקות והתושבים בלא מקור הכנסה ● הקצביות מציעות סחורה בחצי המחיר, אך איש לא קונה, ותושבי הגדה המערבית חיים על פיתות וירקות ● כוונות הסיפוח רק מחמירות את המצב ● "הפלסטינים בבקעה לא יקבלו אזרחות, ואת האדמות שלהם ייקחו. במקרה הטוב הם ימשיכו להיות כוח עבודה זול לישראל" ● ועל המקרה הרע איש לא מעז לחשוב

עוד 1,242 מילים

חוק הסמכויות המיוחדות הוא שעת חירום לדמוקרטיה

ההיגיון בבסיס הצעת החוק, שאמור להחליף את תקנות שעת החירום למאבק במגפת הקורונה, משקף פגיעה קשה בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, ובכלל זה עקרון הפרדת הרשויות ● העובדה שאלפי אזרחים כבר הגישו התנגדויות לחוק היא מעודדת ● אבל דווקא דברי הרגיעה של בני גנץ אתמול הם זריית חול בעיני הציבור ● פרשנות

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

הקזינו של אפשטיין – טורפים ונטרפים בחברה האמריקאית

חופשת חג השבועות וסוף השבוע הארוך שבא בעקבותיה, זימנו לי אפשרות לצפות בשתי תכניות שונות של "נטפליקס", ענק הסטרימינג האמריקאי.

מצד אחד הסרט "קזינו", סרטו המצוין של מרטין סקורסיזה, משנת 1995, עם רוברט דה נירו, שרון סטון וג'ו פשי, שמוקרן שם, כך אני מניח, גם בגלל סוג של "עסקת חבילה" בין הבמאי המוערך לרשת, אשר הפיקה את סרטו האחרון לפי שעה, "האירי". ומצד שני סדרת הדוקו בת ארבעת הפרקים על ג'פרי אפשטיין, איש העסקים והמיליארדר היהודי אמריקאי, שהורשע בשורה של עבירות מין, והתאבד בבית המעצר העירוני במנהטן, ב-10 באוגוסט 2019, בעודו ממתין לסיום משפטו.

לכאורה שני דברים שונים. מצד אחד סדרה דוקומנטרית ומהצד השני סרט עלילתי. אבל לטעמי לפחות, שניהם, הסדרה והסרט, מצליחים לשקף משהו עמוק ומהותי לגבי החברה האמריקאית והכוחות שמניעים אותה כבר שנים, ואולי מעניקים לנו גם כמה כיווני מחשבה לגבי אופי החברה הישראלית כפי שהוא מתהווה לנגד עיננו בשנים האחרונות.

נתחיל בסרט "קזינו"

במרכז של הסרט "קזינו", עומדים שניים – סאם "אייס" רות'סטיין (רוברט דה נירו) וניקי סאנטורו (ג'ו פשי) – ששולטים בעולם ההימורים של לאס וגאס בשנות ה-60 וה-70. בדרכו הקצבית והמבריקה, חושף לפנינו סקורסיזה את הקרביים המדממים (תרתי משמע) של תעשיית ההימורים בעיר ושל הכוחות המפעילים אותה. התשוקה לשליטה, כוח וכסף, ניצבת שם בצורה הכי גלויה וברורה, מתחת לאורות המנצנצים והבוהקים של המלונות היוקרתיים ב"סטריפ", וכמו שאומר שם דה נירו בסצנת הפתיחה המרהיבה של הסרט: "התפקיד שלי הוא פשוט למכור לאנשים חלומות תמורת הרבה מאוד מזומנים."

במאמר מוסגר אגיד, שאולי הדבר הכי עצוב שראיתי בזמן שבו אני חייתי באמריקה, היה מראה האנשים הזקנים, שצועדים בבוקר מהבתים הדלים והמתפוררים, לעבר הטיילת באטלנטיק סיטי, עוד עיר שהתפרסמה בזכות תעשיית ההימורים שלה, אם כי בסדר גודל קטן יותר.

התשוקה לשליטה, כוח וכסף, ניצבת מתחת לאורות המנצנצים של מלונות היוקרה ב"סטריפ". כמו שאומר דה-נירו בסצנת הפתיחה: "התפקיד שלי הוא למכור לאנשים חלומות תמורת הרבה מאוד מזומנים"

ב"ריקוד האחרון", סדרה אחרת שעלתה לא מזמן בנטפליקס על הכדורסלן מייקל ג'ורדן, מתואר איך ערב אחד, לפני המשחק הקובע בין ה"שיקאגו בולס", קבוצתו של ג'ורדן, לבין ה"ניו יורק ניקס", שוכר מייקל לימוזינה מפוארת ונוסע עם אביו מניו יורק לאטלנטיק סיטי, כדי לשרוף שעתיים על הימורים באחד המלונות המפוארים שם.

זהו כמובן הדימוי הכי "קלאסי" של "החיים הטובים" ושל החלום האמריקאי – לימוזינה מפוארת, משקאות חריפים, סיגרים וכסף גדול שמתאדה תוך שניות על השולחן הירוק בלי להשאיר אחריו שום סימנים, אבל אני לצערי תקוע כמו אידיוט במראה הזה של האנשים הזקנים שהולכים כל חודש עם המעט שהם מקבלים מה-social security ויושבים בפנים כבויות מול מכונות המזל, ושום זיק של חיוך או של שמחה לא נדלק בפניהם, גם כשפעם בהרבה זמן הם זוכים.

הסידרה התיעודית על ג'פרי אפשטיין

והנה גם בסדרה התיעודית אנחנו חוזים באותה "תנועה" מקוטב אחד לשני. התנועה ששואבת את הנטרפים ישר לתוך הלסתות האימתניות של הטורפים.

נערות צעירות בנות 14-15, בדרך כלל ממשפחות בעלות רקע כלכלי וסוציאלי קשה, שנלכדות ומובאות כמו טרף קל מ-West palm beach לאחוזה המפוארת של אפשטיין.

והנה גם בסדרה התיעודית אנחנו חוזים באותה "תנועה" מקוטב אחד לשני. התנועה ששואבת את הנטרפים ישר לתוך הלסתות האימתניות של הטורפים

אחד אחרי השני מובאים לפנינו הסיפורים, ואחת אחרי השנייה, עולות הנשים שהיו אז רק נערות צעירות ובסדרה מקפידים לקרוא להן Survivors  (ניצולות או שורדות) ולא Victims (קורבנות) והן מרכיבות לפנינו את מה שדי מהר מתברר כמו דפוס פעולה קבוע ואכזרי:

איש עשיר וחסר מעצורים, שבדרכים לא ממש מתוחכמות מצליח כל פעם לטוות לפניהן רשת חלקלקה של הבטחות ופיתויים, עד שהוא מניח עליהן את היד הפוצעת והדורסת שלו, ומטביע בהן חותם וצלקת שלא יימחו גם אחרי שנים.

יש כמובן משהו שמעורר הרבה הערכה בדרך שבה כל הנפגעות "מצאו את קולן" כהגדרתה של הבמאית ליסה בראיינט, יוצרת הסדרה, ודאגו לכך שבסופו של דבר גם המיליארדר בעל העוצמה והקשרים הפוליטיים הענפים לא יצליח לחמוק מהדין. אם כי צריך לומר גם ביושר, שיש גם משהו שמעורר קצת רתיעה בדרך שבה החברה האמריקאית בוחרת להתנקות במהירות מהרעל, מסמנת איש אחד (מהלך ראוי כשלעצמו) ולא ממהרת אולי לקיים דיון מעמיק ומקיף על שורשיה של התופעה כולה.

במישור הישיר זהו למשל סיפורו של אלכסנדר אקוסטה, לימים שר העבודה בממשל של טראמפ, ועשר שנים קודם לכן, ב-2008, הוא זה שעומד בראש מערך התביעה הכללית במדינת פלורידה. מי שאיכשהו, אולי בהשפעת עורכי הדין המקושרים ועתירי ההשפעה של אפשטיין (אלן דרשוביץ כבר אמרנו?) סוגר עסקת טיעון מקלה מאוד עם אפשטיין, כשזה מועמד לדין בפעם הראשונה.

אבל יש כאן משהו עמוק יותר לטעמי, משהו שעליו עמדנו כשהזכרנו, בקצרה אמנם, את העמדה הזאת של הטורפים והנטרפים והאנשים החלשים ונעדרי הקשרים.

קחו למשל נתון אחר מכיוון שונה לגמרי: על פי מחקר שפורסם  ב2018 על ידי לשכת מפקד האוכלוסין בארצות הברית  (United States Census Bureau) – ל-27.5 מיליון אמריקאים אין בכלל ביטוח רפואי! אתם קוראים נכון. נתון מדהים. משהו כמו עשרה אחוז מכלל האוכלוסייה בכל היבשת. נתון קטן ו"יבש" שמלמד אותנו כמה יש עד היום אחוז גבוה של גברים ונשים פגיעים ופגיעות כל כך, ועד כמה קל לטורף מהסוג הבזוי והנחות של אפשטיין לבוא ולהקיף את הקורבנות בזרועות התמנון שלו, כשהקרקע הבריאותית והכלכלית פשוט נשמטת להם מתחת לרגליים.

ל-27.5 מיליון אמריקאים אין ביטוח רפואי. נתון שמלמד על האחוז הגבוה של אנשים פגיעים, ועד כמה קל לטורף כאפשטיין ללכוד קורבנות בזרועות התמנון שלו, כשהקרקע תחתם נשמטת

שלוש הערות קצרות לפני סיום:

  1. קודם כל זה יהיה תמיד מאמץ יומרני מדי לנסות לשרטט את קווי המתאר של כל החברה האמריקאית רק על פי סרט או סדרה אחת בנטפליקס. החברה הזאת היא מן הסתם מורכבת הרבה יותר וכמובן גם עתירת זכויות. אבל נדמה לי שמה שמבצבץ שם בין הדברים שציינתי הוא בהחלט לא רק חולי נקודתי בלבד.
  2. דבר שני לגבי החברה הישראלית: אנחנו כבר רחוקים שנות אור מהתקופה ה"סוציאליסטית", שבה למדינה ובטח למערכת ההסתדרותית הייתה מעורבות גדולה בכל מה שקשור לחברה ולכל ההתנהלות הכלכלית בה. החברה הישראלית עברה מאז תהליך מואץ של הפרטה, תהליך שביסודו הוא טוב וחיובי, אבל צריך כל הזמן לזכור גם את הסכנות הגלומות בו, כפי שהן מודגמות בסדרה על ג'פרי אפשטיין – כלומר היווצרות שכבה לא קטנה של אנשים מוחלשים (העובדים הזרים הם בטח דוגמה די טובה לכך) ושל נשים פגיעות, שטורף חסר מעצורים יכול בקלות לשלוח יד זדונית ולפגוע בהן.
  3. ודבר אחרון לגבי נטפליקס (טורף לא קטן בזכות עצמו…): יש לרשת הענקית הזו נטייה לפעמים להושיט יד החוצה ולבדוק קודם לאן נושבת רוח התקופה. יכול להיות שהיו גם אילוצים משפטיים שאני לא מודע להם, אבל אני מנסה לחשוב אם הם היו מגלים את אותו אומץ ואת אותה תעוזה כשג'פרי אפשטיין היה בחיים, מוקף בכל סוללת עורכי הדין העשירים והמקושרים שלו.

כך או כך הסדרה הזאת היא חשובה ומעוררת מאוד למחשבה.

אודי בן סעדיה למד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזות פרי עטו הוצגו בפסטיבל לתאטרון אחר בעכו, בתאטרון צוותא, הסמטה ותמונע בתל אביב. כתב בטור הסאטירי "בוקר טוב מעריב", ובעיתונים "חדשות" ו"העיר". פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים וספר שלו יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בן קיבוץ אשדות יעקב. גר היום בבית דגן. משתדל לרוץ בשדות אם אפשר ולהביט על עצמו ועל העולם קצת מהצד. לפעמים זה כואב ולא מעט פעמים זה גם משעשע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,025 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לדחות את הסיפוח לאוקטובר

בזמן שארה"ב מתמודדת עם מאה אלף מתים מקורונה ושבוע רצוף של מחאות אלימות ברחבי המדינה, נתניהו ממשיך בדיונים עם הבית הלבן במטרה לקדם את תוכניתו להחיל ריבונות בגדה המערבית כבר בחודש הבא ● אך נתניהו צריך לתמרן את מסלול הריבונות גם בתוך הימין הישראלי, וכאן הדרך רצופת מוקשים - כולל במפלגתו שלו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 777 מילים ו-1 תגובות

נתניהו ניצח? אנחנו ניצחנו!

בזמן שאחרים עסקו בסיפוח, ברוטציות ובהמצאת משרדי ממשלה, ש"ס ויהדות התורה זכו במשרדים חשובים ובהשפעה חסרת תקדים על קביעת המדיניות הכלכלית של ישראל - בלי רעש וצלצולים ● חביב רטיג גור משרטט את דרכן של המפלגות החרדיות למוקדי הכוח, ואת הפחד שלהן לאבד השפעה ● פרשנות

עוד 1,939 מילים

סיפור מסריח

פרק 8מפעלים לטיפול בפסולת הם הדבר האחרון שמישהו רוצה ליד הבית ● תהליך הטיפול בפסולת, בעיקר בפסולת מסוכנת, מייצר מפגעים בריאותיים ואסתטיים; מזהם את המים, האוויר והקרקע; וכרוך במטרדי רעש וריח ● לא הפלא וגם ממש לא פלא, אם כך, שרוב אזורי הפסולת של מדינת ישראל הם בכלל בגדה המערבית ● אמיר בן-דוד ממשיך במסעו על מפת הסיפוח, והפעם הוא נוסע בעקבות הריח

עוד 2,102 מילים

גם כאשר הם מחמיאים לראש הממשלה וגם כאשר הם "תוקפים" אותו, שקד וחבריה לא מתבלבלים לרגע ● מהלכי ימינה בימיה הראשונים באופוזיציה מציירים אותה כמפלגה השייכת בכל מהותה לממשלת נתניהו החמישית ● השחיתות זורמת לה בציציות והיא סלע קיומה, שהרי בלעדיה לא יתאפשר משטר האפרטהייד שאליו היא חותרת ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

תחקיר מה חיפשה חברת ריגול ישראלית באוקראינה ואיך זה קשור לרוסיה

חברת הריגול הישראלית סיי-גרופ פעלה לטובת האינטרסים של רוסיה, כאשר עקבה לכאורה אחרי פעילים למען הדמוקרטיה באוקראינה ● מה שמעורר את השאלה המטרידה: למען מי עבדה חברה של קציני מודיעין לשעבר בצה"ל? ● וגם: מה חלקו של הארווי ויינשטיין בפרשה, ואיך עמנואל רוזן קשור לכל זה?

עוד 4,769 מילים

חשד שעו"ד יוסי כהן עומד מאחורי התצהירים הכוזבים שמסרו עובדות בבית רה"מ

שר החינוך גלנט הודיע שבית ספר שיתגלה בו חולה קורונה - ייסגר ● עובד במשרד ראש הממשלה אובחן כחולה קורונה; ייתכן שנתניהו יידרש להיכנס לבידוד ● גנץ הנחה את כוכבי להכין את צה"ל לקראת סיפוח אפשרי של שטחים בגדה ● נתניהו וגנץ אמרו שלמשטרה לא יתאפשר לפרוץ לבתים ללא צו ● חוקרי משטרה גבו מנתניהו ומבני משפחתו עדות לגבי תלונתו על איומים שהופנו כלפיו

עוד 48 עדכונים

לשלוח את הילד לבית הספר זה כמו לזרוק קובייה בקזינו

נכון לאמש, 144 תלמידים, מורים והורים מהגימנסיה בירושלים אובחנו כנשאי קורונה ● לכל אחד מהנדבקים יש אחים ואחיות או חברים מבתי ספר אחרים, מתנועות הנוער, מהשכונה ● ובתוך בית הספר, אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי ● שלום ירושלמי שולח הבוקר את הילד לבית הספר בתחושת חוסר אונים ועם חשש גדול ● טור אישי

את הילד שלי אשלח היום בבוקר לתיכון במערב ירושלים באותה תחושה שמהמר זורק את הקובייה בקזינו בסטריפ של לאס וגאס. גם פה וגם שם המספרים מדברים.

נכון לאתמול בצהריים אובחנו 109 תלמידים בגימנסיה העברית ברחביה כנשאי קורונה. בשעות אחר הצהריים המספר עלה ב-22. קצב מדהים. יחד עם המורים וההורים הגענו בשעות ערב ל-144. בית הספר – שבו למדו פעם נשיא המדינה וראש הממשלה – נסגר, וכולם נכנסו לבידוד.

הגימנסיה שוכנת ברחוב קק"ל ברחביה, שזה מרכז העיר. מכאן המעגלים יכולים להתפשט לכל הכיוונים, כמו בבריכת מים שמשליכים לתוכה אבן. בינתיים מגלים עוד נשא ועוד נשאית, כי לרבים בגימנסיה יש אחים שלומדים בבתי ספר אחרים בעיר. ולא רק.

הגימנסיה העברית בשכונת רחביה בירושלים (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הגימנסיה העברית בשכונת רחביה בירושלים (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

תיכון הרטמן נסגר, כי מורה מהגימנסיה שחלה בקורונה מלמד גם שם. המסורתי כמעט נסגר, כי תלמידה שנדבקה שם היא בתו של איש צוות בגימנסיה, וכן הלאה. בבית הספר ליד-האוניברסיטה הגיעו אתמול ללימודים 27 תלמידים מתוך 1,100.

בתי הספר ריקים או כמעט ריקים. כך החליטו ההורים, ובצדק. פולה בן גוריון, סאלד, אילן רמון, גאולים, רמת מוריה, בויאר ואפילו מקיף גילה. עד לשם הגיע המעגל המתרחב. אם תחשבו על זה, הכול היה די צפוי.

אני מביט במכתב ששלח מנהל הגימנסיה דני לייבוביץ' להורי התלמידים, כאשר הסתיים הסגר הגדול ב-17 במאי.

לייבוביץ' מביע במכתבו געגועים והתרגשות גדולה עם חידוש הלימודים, שולח הוראות ומטיל מגבלות, אבל מודה בפה מלא שהוא לא יכול לאכוף בבית הספר את שלושת התנאים הבסיסיים למניעת הדבקה שמחייב משרד הבריאות: חבישת מסיכות, מרחק של שני מטר בין התלמידים והיגיינה. כל הורה יחליט עכשיו מה לעשות.

מנהל הגימנסיה מביע במכתבו געגועים והתרגשות גדולה עם חידוש הלימודים, שולח הוראות ומטיל מגבלות, אבל מודה בפה מלא שהוא לא יכול לאכוף בבית הספר את שלושת התנאים הבסיסיים למניעת הדבקה

הלימודים התחדשו בכל זאת. אפשר להבין את ההורים וגם את התלמידים. השהייה בבית היא בלתי נסבלת עבור בני נוער שכל חייהם היא תזזית אחת גדולה; הלימודים מרחוק לא יכולים להחליף את החוויה בכיתה ובהפסקות; ההורים לא יכולים להחזיק מעמד בחל"ת ובכלל.

אני מכיר את העניין מקרוב. הילד שלי – שמקטר תדיר על הלימודים ומייחל ליום שבו יסגרו את בית הספר לעולמי עד ויזרקו את המפתחות לים – רק חיכה ליום שבו יפתחו את הכיתות.

כולם לקחו הימור לפני שבועיים. בירושלים ההימור היה כבד במיוחד. זוהי עיר מבודדת, קהילתית וצפופה. הנערים מכל מקום נפגשים בכל מקום – בתנועות הנוער, ברחוב, במרכז המסחרי, בכדורגל ובכדורסל.

בתוך בית הספר או בכל מקום אחר אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי. אפילו לא על ברכת מרפקים. המסכות לא נסבלות בדרך כלל. אין באמת הבדל בין הפסקה בבית ספר למבלים באומן 17.

בתוך בית הספר אי אפשר לחשוב ברצינות על ריחוק חברתי. אפילו לא על ברכת מרפקים. המסכות לא נסבלות בדרך כלל. אין באמת הבדל בין הפסקה בבית ספר למבלים באומן 17

זה המצב. היום יש לילד מבחן מתכונת באנגלית. בהמשך, יום לימודים רגיל. מה עושים? הוא לא יישאר בבית, גם אם נרתך את דלתות הכניסה לבניין. המחשבה שהוא יחזור, חלילה, עם נגיף לתוך בידוד נוראי וחרדה גדולה מוציאה אותי מדעתי. פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה, אומר שהצעירים כלל לא יינזקו. הלוואי.

אני שם את הז'יטון ומתפלל לטוב. בירושלים, המרחק לבורא עולם הכי קצר. שיחה מקומית, כמו שאמר פעם מנחם בגין.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 493 מילים ו-1 תגובות

ההשתוללות המכוערת של יאיר נתניהו ברשתות החברתיות גוררת אנשי ציבור ותקשורת לפינג-פונג אלים ומיותר עם בנו של ראש הממשלה ● אם כולנו נתחיל להתייחס אליו כמו אל פעוט בהתקף זעם ופשוט נתעלם ממנו עד שיירגע וילך לישון - אולי הוא יגרום הרבה פחות נזק ● דעה

עוד 961 מילים ו-2 תגובות

ככל שמתקרב המועד שבו ישראל תבקש להחיל ריבונות באופן חד-צדדי על שטחים בגדה המערבית, בעולם מתחילים לזנוח את פרדיגמת שתי מדינות לשני עמים ● במקום זאת, מנהיגים ופעילים בעולם מתחילים לתמוך בפתרון מדינה אחת עם זכויות שוות לכל אזרחיה ● והגדרת ישראל כמדינה יהודית ממש לא מעניינת אותם ● פרשנות

עוד 1,442 מילים

מס במתנה בעלי ערוץ 13 ממתין להכרעת הממשלה על מחיר המלט

מפעל נשר עומד בפני החלטה קריטית: ועדה של משרד הכלכלה צפויה להכריע השבוע אם להטיל מס של עד 30% על יבוא מלט, ולייקר במאות מיליוני שקלים את תשתיות הבנייה ● מונופול העבר מדווח על הפסדים, אך בעליו, האוליגרך לן בלווטניק, הוא גם הבעלים של ערוץ 13, שגם הוא מדמם הפסדים ● וכך שוב פוליטיקה, כלכלה ותקשורת מתערבבים זה בזה תחת שלטון נתניהו ● הגורם הפוליטי הראשון שהנושא ינחת על שולחנו הוא עמיר פרץ

עוד 1,155 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה