ברקת: אני אעבוד קשה ואהיה ראש ממשלה אחרי נתניהו

דיווח בחדשות 12: אייזנקוט ולפיד נפגשו במטרה לשיתוף פעולה פוליטי ● נתניהו בתגובה לאיומי חמינאי: מי שמאיים על ישראל בסכנת השמדה שם עצמו בסכנה דומה ● חדשות 13 לבג"ץ: הורו לרשת לא להפקיע מאיתנו את שידור משפט נתניהו ● בני בגין: בימים אלה הכיעור שובר שיאי שפל, זה משחק מסוכן ● הממשלה תאשר הקמת משרד רה"מ חליפי

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש עיריית ירושלים ניר ברקת במסיבת עיתונאים במלון ממילה בירושלים, 23 בפברואר 2015 (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)
הדס פרוש/פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש עיריית ירושלים ניר ברקת במסיבת עיתונאים במלון ממילה בירושלים, 23 בפברואר 2015
21:19 עריכה

קבינט מדיני-בטחוני בהרכב של 16 שרים חברים, שלושה שרים משקיפים ועוד שר משקיף אחד ברוטציה יובא לאישור הממשלה ביום ראשון.

21:17 עריכה

לאחר שבראיון ל"ישראל היום" רמז הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט כי הוא מתכוון להיכנס בהמשך לחיים הפוליטיים, בחדשות 12 פורסם הערב כי אייזנקוט נפגש עם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. לפי הדיווח, השניים שוחחו על אפשרות של שיתוף פעולה עתידי ביניהם. אייזנקוט הכחיש, ויו"ר יש עתיד-תל"ם סירב להתייחס לדברים.

19:41 עריכה

ח"כ ניר ברקת (ליכוד) התארח בתוכנית "אופירה וברקו" בערוץ 12 וענה לשאלה "אם היית ראש ממשלה, היית מחלק ככה את התיקים?": "אני ויתרתי, ואני חושב שעוד אנשים היו צריכים לוותר – בעת מצוקה, בחירום, זה לא נראה טוב. הייתי שם הרבה פחות תיקים, כי דווקא בממשלת אחדות גדולה אפשר לבקש מיותר אנשים לוותר וכך להאיץ תהליכים".

ברקת הבהיר: "אני אהיה ראש ממשלה אחרי נתניהו, אני מתכוון לעבוד מאוד קשה כדי לזכות באמון הציבור והליכודניקים ובעזרת השם לתרום את חלקי ואני אצליח.

16:43 עריכה

ובנתיים באופוזיציה

16:38 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו חוזרים ואומרים – מי שמאיים על ישראל בסכנת השמדה שם עצמו בסכנה דומה".

16:11 עריכה

שר התקשורת הנכנס, יועז הנדל, פרסם את סיכום השבוע הראשון במשרדו החדש. "התחלתי לעבוד. בכל תקופת ההקמה היו נביאים שהבטיחו שממשלת אחדות לא תקום. אני מעריך שהממשלה הזאת תשלים את כהונתה המלאה. ישראל יכולה להיות מעצמה בתחום הקדמה הטכנולוגית, אנשי משרדי אחראים לוודא שזה קורה", אמר השר.

סיכום שבוע ראשון במשרד התקשורת.אחרי תקופה ארוכה שהסתכמה בקמפיינים, שנאת חינם והרבה מילים, השבוע התחלתי לעבוד.בכל…

פורסם על ידי ‏יועז הנדל Yoaz Hendel‏ ב- יום שישי, 22 במאי 2020

14:30 עריכה

בני גנץ מפרסם פוסט לרגל השבוע הראשון בממשלה חדשה. הוא מדבר על הכניסה ה"טבעית" שלו למשרד הביטחון, מינוי אמיר אשל למנכ"ל, פגישות עם בכירי צה"ל ושב"כ, (יש על מי לסמוך"), וכן הפגישה עם ראש הממשלה. לפי גנץ הפגישה עם נתניהו עסקה ב"עבודה הממשלה", ולפי דיווחים אחרים היא עסקה ביישור ההדורים אחרי הראיון של גנץ לאילנה דיין שהקפיץ את ראש הממשלה.

לדברי גנץ, ההצהרה של חמינאי לפיה ישראל היא גידול סרטני, ממחישה את האתגרים של ישראל: אני לא מציע לאיש לבחון אותנו … דברי הרהב של אויבנו מעידים על חולשה".

כמו בכל סוף שבוע, כמה מילים ממני אליכם, הפעם כראש הממשלה החליפי ושר הביטחון.ביום ראשון השבוע, הממשלה החדשה יצאה לדרך….

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 22 במאי 2020

14:20 עריכה

אנשי חדשות 13 פנו לבג"ץ יחד עם עמותת הצלחה וארגון העיתונאים בדרישה לאפשר להם לשדר את משפט נתניהו.

הנהלת רשת 13 שמצוייה בסכסוך עם החדשות, רוצה להוציא את סיקור המשפט לשידור חיצוני מ-Ynet או גוף אחר. בחדשות 13 דורשים "להורות לרשות השניה לחייב את רשת לפעול בהתאם לחוק ולא להפקיע את שידור משפט ראש הממשלה מחברת החדשות".

14:06 עריכה

השופט המחוזי לשעבר אמנון סטרשנוב אמר הבוקר לנסים משעל ב-103fm שהשופטים במשפט נתניהו לא יושפעו ממעמדו הרם של נתניהו.

"זה לא עושה להם לדעתי שום דבר מעבר לכך שיש להם תיק פלילי ונאשם ותביעה שחייבת להוכיח את האשמות מעבר לכל ספק סביר… התקשורת נותנת יד לשפיטה על ידי הציבור אתמול היתה תכנית טלוויזיה (המקור) שבה כבר הרשיעו אותו והוויכוח הוא אם הוא נכנס לכלא או לא … הפגנות כוח כאלה מצד הימין וקריאות גנאי של השר לכאורה אמסלם כלפי היועמ"ש דווקא מחמירות את אותו צד שחושב שנעשה לו עוול ושזה משפט פוליטי … ההפגנות האלה יכולות לגרום לאנטגוניזם, בבית משפט אומרים כשהעו"ד צועק כנראה שאין לו טענות טובות".

13:32 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה חושב שהמורה שהשאירה ילדה בכתה ב' יום לימודים שלם, בסך הכל ביקשה "להפוך את בית הספר לסביבת לימודים מכובדת ומכבדת שנראית קצת אחרת מחוף הים". הוא מתייחס להפגנות ההורים מול בית הספר היום, בו קראו למורה להתפטר, ותוהה מתי מנכ"לית הסתדרות המורים תצא להגנת הצוות של בית הספר הזה.

12:55 עריכה

רוסיה מקדמת מפגש בינלאומי בהשתתפות ארה"ב, האו"ם, האיחוד האירופי וקבוצה של מדינות ערביות לרבות הפלסטינים. המפגש מיועד לדיון במתווה טראמפ, לפי דיווח של ברק רביד.

12:39 עריכה

אלי אבידר מישראל ביתנו מפרסם סרטון שבו הוא מפרט את הסכנה שנשקפת לדמוקרטיה מצד המהלכים האחרונים של נתניהו ומקורביו, תוך הסכמה שבשתיקה מצד גנץ ואשכנזי. בין היתר, הוא מתריע מפני שימוש בצבא לדיכוי מחאות והארכת הסמכות לשב"כ לעקוב אחר אזרחים כביכול כחלק מצרכי מאבק בקורונה. אבידר פרסם סרטון בגרסה שונה גם בערבית, ובו דיבר על כך שפתיחת המשפט ביום ראשון היא נצחון לדמוקרטיה.

"לנתניהו אין שום כוונה לתת למשפט להתנהל ועד לרגע זה הוא בכלל לא הקים את מערך ההגנה שלו, אמיר אוחנה מונה לשר לביטחון פנים כדי לעצור את המשפט … גנץ לצערי עוד יהיה זה שיצדיק את הצעדים האנטי דמוקרטיים של נתניהו … בני גנץ ואשכנזי לא יכולים לצלוח את תעלת בלאומליך, והם לא ישמרו על הדמוקרטיה … הדיקטטורה תיבנה כאן אם פקידי ציבור בכירים ימשיכו להצדיק את מהלכי נתניהו כמהלכים לזמן קצר, וזה לא לזמן קצר … בדיוק כך נוצרת דיקטטורה גם כשאנחנו בטוחים שלנו זה לא יקרה. אני קורא לפיקוד הבכיר של צה"ל להפסיק שימוש בצבא למטרות אזרחיות כי השלב הבא יהיה דיכוי מחאות אזרחיות".

12:01 עריכה

בני בגין כותב בשעה האחרונה שבימים ובחודשים אלה הכיעור שובר שיאי שפל". לדבריו, ההתקפות של מקורבי ראש הממשלה כלפי מערכת האכיפה מהוות סיכון של ממש.

"כבר לא מדובר רק בחוויה אסתטית אלא במשחק מסוכן. אתמול הצהיר חבר הממשלה בשידור: אין מחלוקת בעם ישראל שמנדלבליט הוא לכאורה עבריין. ותודה לאל על הלכאורה". בגין מכוון להצהרה של השר דודי אמסלם, שלדעתו, המעורבות של היועמ"ש בפרשת הרפז הופכת אותו לעבריין של ממש.

בגין ממשיך ומצטט את דבריו של נתניהו עצמו שהצהיר שרוב הישראלים סבורים שמשפטו הוא ניסיון לילופי שלטון באמצעים לא דמוקרטיים.

"השמש זרחה והכותב כתב והמפיץ הפיץ … הימים רעים. לפני ארבעה חודשים סיפרתי כאן על היכרותי עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: ישר דרך, פועל צדק ודובר אמת בלבבו. עכשיו אנחנו יודעים גם את כושר עמידתו, ללא מורא, בגל המכוער העולה עליו ושוטף את כולנו".

מי שהאריך ימים יודע, שלא רק שנות חסד ולא רק חודשי יופי ממלאים את חיינו, אלא גם ימי כיעור. היש בהם דרגות? היש שיעור…

פורסם על ידי ‏זאב בנימין בגין‏ ב- יום שישי, 22 במאי 2020

10:53 עריכה

הורים הפגינו מול בית הספר בפתח תקוה שבו הושפלה תלמידה כשהושארה יום שלם בתחתונים. התלמידה תעבור לבית ספר אחר והמורה תישאר בתפקידה.

10:19 עריכה

יאיר לפיד מגיב להצעת ההחלטה למשרד חילופי לראש הממשלה החליפי. "כל פעם אתה חושב שמגיע שיא הניתוק ואז מגיע עוד אחד, מה מביאה ממשלת המנותקים השבוע? לא דמי אבטלה לעצמאי, לא מענקים לעסקים קורסים – הקמת משרד חילופי לראש ממשלה חילופי".

10:14 עריכה

משה יעלון מגיב למשבר עם הרשות הפלסטינית, שהחליטה להקפיא את התיאום הבטחוני עם ישראל בתגובה לכוונות הסיפוח של הממשלה. יעלון אומר ש"הפטפטת וההכרזות על סיפוח או החלת ריבונות על אזורים שונים באיו"ש כבר גרמו לנזקים ביחסים עם ירדן ועכשיו עם הרש"פ. אנחנו משלמים מחירים על דיבורים ולא על מעשים?".

10:05 עריכה

הממשלה תאשר ביום ראשון הקמת משרד ראש ממשלה חליפי, לפי דיווח של N12. ראש הממשלה המהכהן והחליפי יתאמו ביניהם את ההסדרים שיאפשרו את הפעלתו של משרד ראש הממשלה החלופי על בסיס התשתית המנהלית של משרד ראש הממשלה", נאמר בהצעת ההחלטה.

09:47 עריכה

לפי דיווחים שונים, מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית פינו את כוחותיהם מהכפרים בעוטף ירושלים, כחלק מהפסקת התיאום הבטחוני בין שני הצדדים. הנתק החל אתמול, כאשר הרשות הודיעה על ביטול הקו החם לשיתוף פעולה ביטחוני ועל הקפאת הפגישות בדרגי המח"טים. הפסקת התיאום היא מחאה על תכניות הסיפוח של הממשלה החדשה.

09:16 עריכה

האיחוד האירופי הוציא אתמול הודעה שמגנה את האיומים שהשמיע המנהיג העליון של איראן כלפי ישראל ושמטילים ספק בלגיטימיות שלה. לפי הודעת הגינוי, הצהרות חמינאי "לא מקובלות לחלוטין ומהוות מקור לדאגה עמוקה. הן גם לא מתיישבות עם המטרה של האיחוד האירופי לחתור למזרח תיכון שלו ויציב. האיחוד האירופי מדגיש את מחוייבותו הבסיסית לבטחונה של ישראל".

בניגוד לאזהרה האחרונה של האיחוד נגד תכנית סיפוח השטחים, שניתנה בשמו של שר החוץ של האיחוד ג'וזף בורל, הודעת הגינוי היום היא בשם הארגון כולו.

09:07 עריכה

הפוליטיקאים מציינים את יום ירושלים שחל היום. השר דודי אמסלם אומר שזו "העיר הכי יפה מרגשת וקסומה בעולם".

יולי אדלשטיין אומר ש"דווקא היום עלינו לשוב ולהדגיש את החשיבות הרבה בהחלת הריבונות ביהודה ושומרון, ולהביע את המסר החד משמעי – איש לא ייקח את המקומות האלו מאיתנו".

08:59 עריכה

נתניהו מצטט את ד"ר אבישי בן חיים שלדעתו המשפט של ראש הממשלה הוא למעשה כתב אישום של "ההגמוניה" נגד ישראל השניה: ביום ראשון לא מתחיל המשפט של נתניהו אלא המשפט שלי, שלנו".

08:20 עריכה

ברוך קרא אומר הבוקר שחדשות 13 תפנה לבית המשפט לבקש סיוע שיאפשר להם לסקר את משפט נתניהו ולשדרו. מי שרוצה למנוע מהם לעשות את זה היא ההנהלה של רשת 13, שפנתה לגופים אחרים בהם Ynet בבקשה שישדרו את המשפט עבורם. עובדי חדשות 13 מצויים במאבק מול ההנהלה, שמובילה אותם כעת לנסות למדר את עובדי רשת. ההנהלה לעומת זאת רוצה להוציא חלק משידורי החדשות להפקות חיצוניות.

07:34 עריכה

ח"כ שלמה קרעי יגיע למשפט נתניהו בראשון והבוקר עולה להתקפה ברשת כאן ב':

"ראש הממשלה הכי מושמץ בתקשורת מגיע לבית המשפט עם כתב אישום על סיקור אוהד, זה אבסורד. כל המטרה שקוראים לו לבוא להתייצב זה בשביל משפט ראווה נצמדים לנקודות טכניות בדרך כי אין כאן מהות".

"אולמרט, לא יודע אם הוא ביקש לא להגיע והכריחו אותו. אם יש לכם דברים אמיתיים ומעטפות כמו שהיה אצל אולמרט, לשופטים לתובעים, למנדלבליט, תציגו אותם בבית המשפט. קראתי את כתב האישום זה הכל מופרך, יש לו עורכי דין וכשיצטרכו הוא יבוא. השופטים אמרו לא, אין לנו ברירה והוא חייב לבוא".

"האינטרס ברור אנחנו רואים את מנדלבליט שמסתתר מאחורי צווי איסור פרסום שלא רוצה שהציבור ידע שפתאום לא ברור מי העביר לוועדת האיתור שהתיק נסגר מחוסר אשמה כשזה לא נכון אם אתה נקי כפיים תן לאור השמש לחטא ואתה מעיף את פרקליט המדינה שמעז לנגוע במשהו שנוגע אליך".

07:20 עריכה

"כשאתה מסתכל מזרחה, טרוריסטים לא מגיעים לפה משום ארגון. מי לא רוצה לבוא לפה? אבל יש שקט, יד נעלמה דואגת לשקט", אומר תת אלוף במיל' עמוס גלעד שמייחל לכך שסיפוח השטחים ירד מסדר היום.

לדעתו, התכנית מערערת את היציבות בירדן וסודקת את היחסים העכורים ממילא בין המלך עבדאללה לראש הממשלה נתניהו. "אני מייחל לכך שהתכנית הזאת תקרוס כמגדל קלפים. מה שבנינו עם ירדן זה נס".

בהקשר להפסקת התיאום הבטחוני עם הרשות הפלסטינית, גלעד אמר כי הוא "מוטרד מכך שהאווירה בינינו לרש"פ תשתנה לרעה. היום האיום המרכזי שאנחנו צריכים להתמקד בו זה האיום האיראני ובמקום להתרכז בו אנחנו עלולים להישאב שוב ליו"ש".

07:08 עריכה

בוקר טוב! שרים וח"כים מהליכוד, בהם מירי רגב, יגיעו לתמוך בבנימין נתניהו בפתיחת משפטו ביום ראשון בצהריים בירושלים.

בצלאל סמוטריץ' קרא אמש לצה"ל להשתלט על שטחי A ו-B ולפרק את הרשות הפלסטינית. זו האחרונה החליטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל בכל הרמות במחאה על כוונות הסיפוח. בין השאר הופסקו פגישות מדרג מח"טים ובוטל הקו החם שפעל בין כוחות הביטחון שלהם לאנשי הצבא של שני הצדדים.

עוד 25 עדכונים
כל הזמן // שבת, 30 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

21:19 עריכה

משרד הבריאות פרסם הערב נתונים נוספים על העליה בתחלואה בווירוס הקורונה, לפיהם ירושלים מובילה עם 98 מאובחנים חדשים בשלושת הימים האחרונים.

רק בבית הספר הגימנסיה הרצליה נמצאו 78 נדבקים מאומתים, מתוך 700 תלמידים ואנשי הוראה שנבדקו שם.

19:44 עריכה

פרופ' ערן סגל, ממפתחי שאלון הקורונה של מכון ויצמן והאוניברסיטה עברית – אשר נועד לנטר ולזהות מוקדי התפרצות, פרסם הערב גראפים המבוססים על השאלון – לפיהן יש עליה ברורה בשבוע החולף בתסמיני המחלה בקרב הציבור.

19:34 עריכה

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של ראשי משרד הבריאות, פרסם המשרד נתונים מעודכנים: 101 חולים חדשים נוספו היום למניין נדבקי הקורונה. המדובר בקפיצה משמעותית במספר הנדבקים.

נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
19:08 עריכה

שר החינוך יואב גלנט הבהיר כי ההחלטה האם לסגור חלק ממוסדות החינוך תתקבל רק לקראת מחר בערב.

19:03 עריכה

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מיהר למתוח ביקורת בטוויטר על העדר נוכחות של מי מחברי הממשלה במסיבת העיתונאים שקיימו ראשי משרד הבריאות.

18:52 עריכה

בדיון שיתקיים מחר עם ראש הממשלה, ראשי משרד הבריאות ימליצו על סגירת בתי הספר בחטיבת הביניים והתיכון, בעקבות עליה במספר הנדבקים בקורונה בקרב תלמידים. כך אמרו הערב ראשי מערכת הבריאות, במסיבת עיתונאים מיוחדת, בנוכחות מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סצדקי, והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו.

"אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור", אמר בר סימן טוב בפתח דבריו. "שוחחנו עם שר הבריאות במהלך כל היום. ממש עכשיו סיימנו הערת מצב כוללת גם עם ראש הממשלה וגם עם ראש הממשלה החליפי, עם שר הבריאות ושר האוצר וראש המל"ל.

"אנחנו רואים בימים האחרונים עליה משמעותית בתחלואה והיא קיימת  בחלקי הארץ השונים. חיכינו לראות שבאמת מדובר בשינוי מגמה, וזה מה שאחנו רואים. עלינו לאחוז וחצי בדיקות חיוביות, למרות שמספר הבדיקות נשאר אותו הדבר.

"לצערנו הסיבה היא שאין שמירה על הכללים, ואין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים: ללכת עם מסכות, להקפיד על מרחק ועל הגיינה, וזה לא מתבצע.

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר".

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר"

"לצערנו המחלה עדיין כאן", המשיך בר סימן טוב. "אמרנו את זה לאורך כל הדרך: לא החום ולא הלחות יגרמו לזה שהיא תעלם. ולכן הצעדים עדיין בתוקף. אבל אווירת ההתרופפות אינה במקומה. עברנו לצערנו לאופוריה ושאננות.

"אם לא נחזור להקפיד על הכללים, המציאות תאלץ אותנו לנקוט בצעדים קשים.

"יש לנו כ-70 חולים חדשים, אתמול היו 78-79. הדרך ל100-200 חולים ביום היא קצרה. ומשם הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה.

"דרום קוריאה פתחו את בתי הספר – והיתה להם התפרצות בסדר גודל נמוכה משלנו והם סגרו את בתי הספר בחזרה.

"אבל עדיין לא התקבלה החלטה לגבי בתי ספר, אנחנו מחכים לנתונים של היום ואז תתקבל ההחלטה.

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד".

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד"

בתשובה לשאלה האם משרד הבריאות לא מיהר לפתוח את בתי הספר מוקדם מדי, השיב בר סימן טוב: "אנחנו שלמים עם הצעדים שננקטו גם בסגירה וגם בפתיחה. אנחנו ידענו מראש שאנחנו נצטרך לעשות ניסוי וטעייה.

"פתחנו את בתי הספר, אנחנו עומדים מאחורי ההחלטה הזו, ואם נגיע למסקנה שצריך לסגור שוב אז לא נהסס לעשות את זה. אנחנו כרגע מתמקדים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה. לפי דפוסי התחלואה ניתן את ההמלצות שלנו".

בר סימן טוב אמר עוד כי אין אפשרות לבצע סגר סלקטיבי, שכן "ההתפשטות לא מוגדרת לפי אזור" וציין כי דיון שיתקיים מחר בארבע, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ואז תתקבל ההחלטה הסופית".

באשר למסעדות שנפתחו והאם יש סכנה כי ייסגרו שוב, אמר המנכ"ל היוצא: "אנחנו נפעל בהתאם למציאות. לא הפסקנו את העבודה שלנו. בכל בוקר יש הערכת מצב. 80-90 אחוז מהיום אנחו עוסקים בקורונה מנתחים את הנתונים ואת אחוזי תחלואה".

סצדקי הוסיפה עוד: "אנחנו משוכנעים שקיימת בבעיה בבתי הספר. נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה".

"נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עם זאת, ראשי משרד הבריאות הדגישו כי אינם דוחפים להחזרת מדיניות הסגר המלא. "אנחנו לא המלצנו לחזור אחורה למצב שבו היינו. הסיבה שאנחנו פה היא דבר ראשון לקרוא לציבור לשמור על הכללים. אנחנו לא בתוואי שבסופו יש סגר. זה לחלוטין בשליטה שלנו. נקפיד על הכללים – נמנע התפשטות התחלואה".

בסיום מסיבת העיתונאים, הדגיש בר סימן טוב כי ההמלצה של משרד הבריאות עומדת בעינה: לא לפגוש את סבא וסבתא. "תחזרו לפגוש את סבא וסבתא בזום", סיכם.

15:25 עריכה

משרד הבריאות יקיים הערב, בשעה 18:00, מסיבת עיתונאים מיוחדת. כך הודיע דובר המשרד.

התדרוך יתקיים באגף לשעת חרום של משרד הבריאות, בתל אביב, בנוכחות מנכ״ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי, והמשנה למנכל פרופ׳ איתמר גרוטו.

במשרד הבריאות גוברת הדאגה בעקבות העלייה התלולה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה. כתבת חדשות 12 דפנה ליאל דיווחה היום כי אחוז הבדיקות החיוביות עלה ל-1.5%, אחרי משך זמן רב שבו רק 0.5% מהבדיקות התבררו כחיוביות.

בדיווחים שונים היום נאמר עוד כי במשרד הבריאות שוקלים לסגור מיידית את חטיבות הביניים וכן לסגור שוב את בתי הכנסת.

עוד 7 עדכונים

תפרו לקוף כובע אדום

בשבוע שעבר, בתוך בלגן החזרה לבתי הספר, רואיין באיזו תכנית אדם חביב בשם דוד, בן 73, שעבד כשומר בבית ספר. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מחברת השמירה שהעסיקה אותו כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו והשתייכותו לקבוצת סיכון.

דוד נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ₪. מיד לאחר מכן הופיעו בחדשות קשישים חיוניים והודיעו על הסכם להרכבת ממשלה, על הנחיות חדשות ועוד ועוד – מנהיגים חיוניים, מנהלי בתי חולים חיוניים, מנכ"לים ומנהלים, וגם מובילי המחאה לגווניה, כולם קשישים בקבוצת סיכון, אבל בניגוד לדוד ורבים כמוהו, הם לא סגורים בבתים, הם לא פוחדים ממגיפה, והם מופיעים בכל מקום.

בשבוע שעבר רואיין דוד, בן 73, שעבד כשומר בביה"ס. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מעסיקיו בחברת השמירה כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו, והוא נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ש"ח

באולפני הטלוויזיה של ישראל, שלא כמו בתוכניות שאני צופה בהן מארה"ב או אנגליה, אין  מקפידים על שום כללי זהירות: לא מראיינים אנשים מהבתים המבודדים. למסיבות עיתונאים, פאנלים של קשקושים, ואפילו לתוכניות הבידור, הוזעקו קשישי השבט של זהו זה. כל אלה, או שעיסוקיהם חשובים כל כך שכדאי להם להסתכן, או שהם יודעים שאין סכנה של ממש, ומותר להם כבני אדם בוגרים ועצמאים להחליט בשביל עצמם איך ינהגו מול הסכנה.

וזה לא מספיק להם: הם חייבים להחליט גם בשביל ציבור גדול מאוד של זקנים שפשוט לא נספרים. לדוד – שבימים כתיקונם העבודה שלו מסוכנת, שאנחנו מצפים ממנו שיעצור בשער כל סכנה, טרוריסט ומחבל בשביל שכר המינימום שהוא מקבל – אסור כעת להחליט שהוא יכול  להתמודד עם סכנת הקורונה.

שמעתי באיזה מקום שהתקנה הזו שאסור להעסיק מבוגרים הוסרה לאחרונה מהתו הסגול, אבל לא נראה לי שמישהו טרח להחזיר את המפוטרים לעבודתם.  גם לא נראה לי שהפיטורים האלה על רקע גיל הם חוקיים – אבל הם לפי הנחיות השילטון.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה

אומרים לנו שהמגיפה מסוכנת לזקנים, וזו אמירה כללית מאוד ולא מדויקת. בארצות המערב שנפגעו מקורונה חצי מהמתים מתו בבתי אבות. זה נורא. לא ברור איך דווקא מי שהיו אמורים להיות מוגנים, שלא יוצאים ולא מתערבבים עם אנשים, ובטח לא טסים לשום מקום, נדבקו ועוד בתחילת גלי ההתפרצויות. לא ידוע לי שיש תשובה מחקרית למה שקרה במוסדות הללו.

מה שברור לגמרי הוא שזקנה כשלעצמה אינה מסוכנת. וברור שאיש לא יודע מה בדיוק  הסיבה למופעים קשים של המחלה. במחקר מסוים שהתפרסם נאמר שהווירוס תוקף באכזריות אנשים שלוקחים תרופות נגד לחץ דם גבוה. בכל אופן במערכת ההפחדה הסטטיסטית לא מפרטים לנו את מספרם של זקנים בריאים שנפגעו ומתו מקורונה, אבל מפחידים ציבור של מיליון איש בישראל שהם בסכנה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר ויותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי הם קבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי ששה מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר ויפסיקו לעבוד?

באנגליה פורסם מחקר שלפיו בעלי מקצועות נמוכי שכר – נהגים, שומרים, מנקים –  נפגעים הרבה יותר מבעלי המשכורות הגבוהות.

בכל העולם ברור שמקצועות הרפואה והסיוע בקו הראשון נמצאים בסכנה גדולה מאחרים. הפתרון לכך הוא לא בהשבתתם וסילוקם אלא באמצעי מיגון טובים יותר. המחקרים האלה היו צריכים להביא לכך שנהגי האוטובוסים והמוניות, שומרים בכניסה לבתי חולים וגם דוד בשער בית הספר יקבלו, למשל, חליפות מיגון שישמרו עליהם מפני הדבקה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי בקבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי 6 מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר?

רופאה גריאטרית בקליפורניה פרסמה מאמר שבו ניסתה להבין למה דווקא המבוגרים יותר מסתובבים בחוץ ולא חוששים מהמגיפה. בין שאר מסקנותיה בולטת אחת: שמה שמוגדר זקנים בקבוצת הסיכון – אנשים בני 65 ומעלה – פשוט אינם רואים את עצמם כזקנים, ואין להם שום עניין לתת למישהו להחליט בשבילם.

הרבה מאוד מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד הגדול שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים. מבוגרים כבר עברו בחייהם סכנות ומחלות ולא נבהלים כל כך בקלות, אבל גם לא מתמרדים מספיק.

התנועה הכי מקסימה בעולם, למרות שהיא קטנה ושולית, היא תנועת הכובע האדום: נשים מבוגרות שלובשות שמלות סגולות (לא תו סגול, אלא צבען של הסופרז'יסטיות) וחובשות כובע אדום, כי לא אכפת להן מה אומרים עליהן ומה מצפים מהן.

דחיקתם של מבוגרים ממקומות העבודה היא אפליה מקוממת, בדיוק כמו פיטוריהם של בעלי מוגבלויות, כמו הקמצנות הנוראה הנוהגת בקצבות הנכות. לרגע אחד קיננה בנו התקווה שהמגיפה הזו תביא לסולידריות בין בני אדם, שכולם נתונים באותה  צרה. אז בואו נאריך את הרגע הזה: נמשיך לדרוש זכויות, ונדרוש מידע שיאפשר לנו להחליט בעצמנו מה מסוכן לנו ומה לא.

רבים מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים אחרי שעברו בחייהם סכנות ומחלות

לפני שברחו מעמדותיהם כמו מספינה טובעת, חילקו לעצמם ראשי משרד הבריאות מחמאות אין קץ על ניהול המשבר; אבל במקביל הסתירו הרבה עובדות. אנחנו שומעים רק מה שנוח לשלטונות באותו היום: כשרוצים לחדש את התיירות מודיעים שהמצב נפלא; כשרוצים להחזיר את הפחד, מאיימים בעשרות אלפי מתים בגל השני שאף אחד לא יודע עליו שום דבר.

אני מצפה לראייה חדשה ודרך חדשה דווקא מאלה שנשארו בצד: מן הזקנים, מן האמנים, מכל יתר הנשכחים: אסור לנו לוותר! אסור להסכים לחזור איכשהו לשגרת הדיכאון. צריך למצוא דרכים חדשות. ישראל, כמו כל העולם, זקוקה ל"ניו דיל" – והזקנים, לפחות חלק מהם, עוד זוכרים מה זה. זוכרים איך נראית חברה שנרתמת לבניה בסולידריות וממציאה פתרונות למצוקות.

אז – כובע אדום  ונצא לרחוב (בצֵל כמובן) .

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 907 מילים

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

למקרה שפיספסת

חדר חושך יז'י קושינסקי, זמן קצר לפני התאבדותו

את אדן החלון במלון "המלך דוד" שבירושלים אוחז בידיו בחוזקה, אולי כדי שלא ליפול אל מוות מוקדם מדי, ג'וזף לווינקופף, ילד שואה יהודי מלודז', שכדי להצילו בזמן מלחמת העולם שינה לו אביו את השם שנתן לו בלידתו ל-יז'י קושינסקי.

קושינסקי שניצל מהשואה בזכות איכרים פולנים, היגר מפולין לארצות הברית בסוף שנות ה-50, והפך את סיפור חייו מהשואה לספרות, שהוטל ספק ברמזים האוטוביוגרפיים ששובצו בה.

גם בסיפור חייו החדש באמריקה, אליה היגר אחרי שהמציא קרן בדיונית שבשמה/שמו הבטיח בכתב כי יחזור לפולין, דמותו של קושינסקי נדמית כדמותו של גיבור בבדיה ספרותית פיקרסקית:

מהגר פולני (מי שהיה צלף בצבא הפולני, כנראה), הופך לפרנסתו לנהג משאית, משלים תארים באוניברסיטת קולומביה, זוכה למענקים ופרסים מקרנות אמריקאיות, נהיה למרצה בפרינסטון, מתחתן ומתגרש לאחר ארבע שנים עם יורשת מיליונים, שמנדה אותו לפני מותה מירושה, הופך אותה לדמות בספר, הופך לאזרח אמריקאי חובב פולו, מתחתן עם צאצאית אמריקאית למשפחת אצולה גרמנית, מסיים חייו בהתאבדות בגיל 57.

"אני הולך לישון מעט יותר מהרגיל", כתב במכתב ההתאבדות, אחרי שנטל כדורי הרגעה, סמים ואלכוהול.

אז כאן בירושלים, בחדרו שבמלון, זמן לא רב לפני מותו, הכל היה מהודק ומוקפד ומכסה:

הריבועים בחולצת המשבצות הסוגרת על צוואר, השרוולים הארוכים המסתירים גוף, עד קצה כפות הידיים הגרומות הנראות כציפורני ציפור האוחזות בענף, והמכנסיים המשוכות למעלה מדי, גבוה מעל קו המותן. נו, ילד פולני.

איל יצהר הוא צלם שמלווה ומתעד מזה שנים את צדדיה ומרכיביה השונים של ההוייה הישראלית. במהלך השנים עבודותיו התפרסמו ב עיתונים שונים בינהם " מוניטין ", " כותרת ראשית ", רשת שוקן, מוספי "ידיעות אחרונות", עיתונות חוץ, "גלובס" ובתערוכות. והוא אינו אופטימי כלל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 204 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-3 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה