שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020
"היה לנו מזל שלא גירשו אותנו מארה"ב"

המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

מיוחד

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

ביום חמישי אחר הצהריים, 23 בינואר, שישה שבועות בלבד לפני סבב הבחירות השלישי בישראל, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, שביקר אז בארץ, הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יריבו דאז בני גנץ לבוא לבית הלבן בשבוע שלאחר מכן כדי לדון ב"אפשרות לשלום כאן בארץ הקודש" עם הנשיא דונלד טראמפ.

שעות לאחר מכן, בכיר ישראלי תדרך כמה כתבים על הביקור הקרוב בוושינגטון, ואמר כי במהלכו ייחשף "חזון השלום" של הבית הלבן. הבכיר חשף כמה פרטים מהתכנית, ואמר כי היא תאפשר סיפוח ישראלי של כל התנחלויות הגדה וכן של בקעת הירדן, וכי בשאר השטח שמעבר לקו הירוק תקום מדינה פלסטינית.

אבל יש עוד, השתפך הבכיר הישראלי, נלהב בבירור לנוכח העובדה שהוא אינו מדבר על עוד תכנית שלום אמריקאית שדורשת מישראל לוותר על שליטה בבקעת הירדן, במזרח ירושלים וברבות מהתנחלויות הגדה המערבית. "אם הפלסטינים ידחו את התכנית לאלתר, ארה"ב תהיה מוכנה לקבל החלה של ריבונות ישראלית (על חלקים מהגדה) בתוך 48 שעות", אמר הבכיר, לפי שני מקורות שנכחו בשיחה.

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, מארח את ראש הממשלה נתניהו בשגרירות ארצות הברית בירושלים, 23 בינואר 2020. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שני משמאל, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שני מימין (צילום: קובי גדעון/פלאש90)
פנס מארח את נתניהו בשגרירות ארצות הברית בירושלים, 23 בינואר 2020. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שני משמאל, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שני מימין (צילום: קובי גדעון/פלאש90)

כאשר המסר הגיע לאוזניהם של ראשי המתנחלים, שהבינו את החשיבות ההיסטורית של מה שעמד לקרות בשבוע שלאחר מכן, חמישה מהם ביקשו – וקיבלו – הזמנה, ביום ראשון אחר הצהריים, 26 בינואר, להצטרף לנסיעתו של נתניהו לוושינגטון. כמה שעות לאחר מכן הם כבר היו על מטוס לוושינגטון הבירה.

המסר הגיע לאוזניהם של ראשי המתנחלים, שהבינו את החשיבות ההיסטורית של מה שעמד לקרות בשבוע שלאחר מכן. כמה שעות לאחר מכן, חמישה מהם כבר היו על מטוס לוושינגטון הבירה

במעבר מהיר קדימה, שלושה ימים לאחר מכן, ביום רביעי, 29 בינואר, ראשי המועצות היו בדרכם חזרה לארץ. תחושת האופוריה הקצרה שהגיעה לשיאה בוושינגטון סביב חשיפת התכנית של טראמפ יום קודם לכן נמוגה במהרה כאשר התברר שהעמדה המגובשת של הבית הלבן הפכה להתניית תמיכתו בסיפוח הישראלי בהשלמת עבודתה של ועדת מיפוי בילטרלית שתגדיר את הפרמטרים המדויקים למהלך – תהליך שלא יימשך ימים, כי אם חודשים.

מה גרם לירידה הפתאומית בלהיטות האמריקאית לגבות את הסיפוח? ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, אחד מראשי המתנחלים שנסעו לוושינגטון, מצביע על הודעה לעיתונות של אחד מעמיתיו ביום שלישי לפנות בוקר, שהביעה ביקורת על החזון שהנשיא עמד לחשוף כמה שעות לאחר מכן. ההצהרה הזו, לדברי רביבי, החזיקה את טראמפ ויועציו ערים באמצע הלילה ורותחים מזעם, ואנשי הבית הלבן אמרו לראשי המתנחלים ש"יש לנו מזל שלא מגרשים אותנו מהמדינה".

רביבי מסביר כיצד ההודעה לעיתונות יצרה אפקט דומינו שגרם לבכירים ממדינות המפרץ – שתמיכתם חיונית להצלחתה של תכנית השלום – להבין כמה מהר וושינגטון וירושלים מקוות להחיל את הסיפוח. הלחץ שהם הפעילו בעקבות זאת על ממשל טראמפ להאט את הקצב הוביל להוספת רעיון "ועדת המיפוי" ולדיבור על "חודשים" במקום "ימים" בהקשר לגיבוי האמריקאי לסיפוח הישראלי.

רביבי מסביר כיצד ההודעה לעיתונות יצרה אפקט דומינו שגרם לבכירים ממדינות המפרץ – שתמיכתם חיונית להצלחתה של תכנית השלום – להבין כמה מהר וושינגטון וירושלים מקוות להחיל את הסיפוח

ראש מועצת אפרת עודד רביבי מדבר במהלך מסיבת עיתונאים באפרת, 31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
ראש מועצת אפרת עודד רביבי מדבר במהלך מסיבת עיתונאים באפרת, 31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

ראשי המתנחלים האחרים שטסו לוושינגטון עם רביבי אינם שותפים לתיאוריה שלו, וטוענים שראש מועצת אפרת מייחס משקל רב מדי להצהרה של יו"ר מועצה אחד בגדה המערבית. אבל רביבי מתעקש שההודעה לעיתונות של עמיתו גרמה נזק משמעותי, ושלטראמפ, ליועץ הבכיר לבית הלבן ג'ארד קושניר ולשגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן הייתה סיבה טובה להיות ערים וזועמים לפנות בוקר.

במהלך ריאיון ארוך שקיימתי איתו במשרדו במועצת אפרת, רביבי נזכר בכמה רגעים דרמטיים בעת ביקורו בוושינגטון לפני ארבעה חודשים, שהוא רואה בו כעת "הזדמנות שהוחמצה". ובשונה מאכזבות קודמות במסע לקראת סיפוח, רביבי טוען שהפעם ראשי המתנחלים אינם יכולים להאשים איש מלבד עצמם.

אתה לא יכול לשבת אתנו

"הכול קרה ממש מהר", אומר רביבי כשהוא נזכר בימים שאחרי קבלת ההזמנה לבית הלבן. יו"ר מועצת אפרת היה הראשון מבין ראשי המתנחלים שפנה למשרד רה"מ בשבת בלילה, לאחר הזמנתו של פנס, כדי להציע שגם הוא יצטרף לנסיעה.

היות שהוא שוחח עם אחד מאדריכלי התכנית, ג'ייסון גרינבלט, במהלך ביקורו הראשון בישראל כשליח טראמפ למזה"ת, וקיים מאז דו-שיח מתמשך עם בכיר הממשל האמריקאי, רביבי חשב שנוכחותו בוושינגטון עשויה להיות לעזר לרה"מ.

רביבי חובש כובע נוסף, כראש דסק החוץ של מועצת יש"ע. מתוקף תפקיד זה, הוא בקשר קבוע עם אותה תקשורת בינ"ל שרדפה אחר המשלחת של נתניהו, להוטה לקבל מידע על פגישותיו עם הנשיא, והייתה לו ההזדמנות להפיץ את הנרטיב המתנחלים, שהופך דומה יותר ויותר לזה הרשמי של ממשלת ישראל.

ראשי המתנחלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בבלייר האוס בוושינגטון, 27 בינואר 2020 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)
ראשי המתנחלים עם נתניהו בבלייר האוס בוושינגטון, 27 בינואר 2020 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)

ביום ראשון, חברים אחרים במועצת יש"ע התעניינו גם הם באפשרות להצטרף, וארגון הגג החליט לשלוח שלושה ראשי מועצות נוספים: יושב ראש מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית ערבות הירדן, דוד אלחייני, יושב ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, וראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן. הרעיון היה לשגר לוושינגטון משלחת שמייצגת השקפות שונות בנושא, כאשר שלושת החברים הנוספים משמשים מעין משקל נגד לרביבי המתון יותר מבחינה פוליטית.

הארבעה המריאו לארה"ב באותו הערב, ונחתו בבוקר יום שני. בצהריים הם כבר נפגשו עם נתניהו בבלייר האוס, בית ההארחה של הבית הלבן, שבו הוא שהה.

"העובדה שרה"מ מצא זמן לשבת אתנו שעות אחדות לפני הפגישה עם הנשיא בהחלט הייתה סימן לכך שנוכחותנו בוושינגטון התקבלה בברכה ובהערכה מצדו", אומר רביבי. זמן קצר לפני הפגישה, אלחייני קיבל שיחה ממשרד רה"מ ונשאל אם זה בסדר מצדו שגם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, יצטרף לפגישה.

דגן הגיע גם הוא לוושינגטון, אך העדיף שלא להיות חלק מהמשלחת של מועצת יש"ע, שממנה פרש לפני שנים. אנשי סודו טענו כי ארגון הגג אינו יעיל ולרוב נמנע מלהשמיע ביקורת על ממשלות ימין, בעוד מתנגדיו במועצה טוענים כי הוא אינו מעוניין לחלוק את אור הזרקורים. אלחייני, שנמנה עם הקבוצה השנייה, אמר למשרד רה"מ כי לא ראוי שדגן ישתתף בפגישה בהתחשב בהתבטאויותיו הפומביות של ראש מועצת שומרון בימים הקודמים נגד התכנית ונכונותו של נתניהו לאמצה. דעתו של ראש מועצת יש"ע כובדה, והפגישה התקיימה בלי דגן.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבלייר האוס, 27 בינואר 2020 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)
יוסי דגן בפגישה עם נתניהו בבלייר האוס, 27 בינואר 2020 (צילום: מועצה אזורית גוש עציון)

אף על פי שנתניהו לא חשף הרבה בפגישה, ואמר כי הוא הבטיח לממשל טראמפ שלא לגלות פרטים מהתכנית לפני פרסומה ביום המחרת, רה"מ הבטיח לראשי המתנחלים כי מדובר בהכרזה "היסטורית" וכי יהיו "מופתעים לטובה" – ביטויים שחיזקו את ההבנה שראשי המועצות החלו להטמיע בוושינגטון, שהחלת ריבונות על יישוביהם, לה חיכו זמן כה רב, נמצאת במרחק ימים ספורים, אומר רביבי.

רה"מ הבטיח לראשי המתנחלים כי מדובר בהכרזה "היסטורית" וכי יהיו "מופתעים לטובה" – ביטויים שחיזקו את ההבנה שראשי המועצות החלו להטמיע בוושינגטון, שהחלת הריבונות נמצאת במרחק ימים ספורים

היות שהכתבים המתינו מחוץ לבלייר האוס, ראשי המתנחלים ביקשו להישאר עוד זמן מה בחדר כדי לנסח הודעה מתואמת ממעט המידע שהיה נגיש להם.

בסופו של דבר הם נשארו בחדר עוד שעה שלמה, עד שלדברי רביבי הצוות של ראש הממשלה לא היה מודע לכך שהם עדיין שם. כשעמדו לעזוב לבסוף, הם הבחינו בדגן נכנס אל תוך חדר אחר בבית ההארחה. "דוד (אלחייני) לקח את זה אישית, ופתאום הוא הפך מתומך של התכנית למתנגד מרכזי שלה", אומר רביבי.

כשהם יצאו מבלייר האוס ונכנסו לפארק לאפייט הסמוך, מספר רביבי, אלחייני החל להתקשר "לכל מי שהוא מכיר בחוגי רה"מ, כדי להבהיר כמה הוא כועס ואיך הוא מרגיש שתקעו לו סכין בגב ושהוא מתכוון לצאת כעת נגד התכנית בגלל זה".

אלחייני היה כה נרגז שהוא לא הבחין שהפארק היה מלא בכתבים, ושצוות טלוויזיה עקב אחריו בעודו צועק אל הטלפון את כוונתו לטרפד את תכנית טראמפ. למזלו, זה היה צוות פרטי, שצילם סרט תיעודי עבור קהילה אוונגליסטית מקומית ולא חיפש חדשות חמות על המחלוקת בין הממשלה למתנחלים.

כשהם יצאו מבלייר האוס, מספר רביבי, אלחייני החל להתקשר "לכל מי שהוא מכיר בחוגי רה"מ, כדי להבהיר כמה הוא כועס ואיך הוא מרגיש שתקעו לו סכין בגב ושהוא מתכוון לצאת כעת נגד התכנית בגלל זה"

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, מדבר בסוכה שלו במהלך חג הסוכות בהתנחלות אפרת, 11 באוקטובר 2017 (צילום: מועצת יש"ע)
ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, מדבר במהלך חג הסוכות בהתנחלות אפרת, 11 באוקטובר 2017 (צילום: מועצת יש"ע)

בקשה קטנה

מאוחר יותר באותו הערב, אחד מראשי המועצות ארגן תדרוך "שלא לציטוט" עם נציג הממשל האמריקאי, כדי שיספק לראשי המתנחלים עוד פרטים על התכנית.

הנציג לא חשף הרבה מידע חדש, אבל הבהיר, לדברי רביבי, כי אם הפלסטינים ידחו לאלתר את התכנית – שכוללת רשימה ארוכה של תנאים שאם ימולאו יאפשרו את הקמתה של מדינה פלסטינית – ישראל תורשה להתחיל בתהליך הסיפוח כעבור 48 שעות, בברכתה של וושינגטון.

לנציג האמריקאי הייתה רק בקשה אחת מארבעת ראשי המועצות, משחזר רביבי: "אם תאהבו את התכנית שתשמעו מחר, אין לנו בעיה שתצאו ותתמכו בה. אבל אם תתנגדו לה, אנחנו מבקשים שלא תגיבו במשך 48 שעות".

עבור כמה מהנוכחים בחדר היה מדובר בבקשה משמעותית בהתחשב בהתנגדות האידאולוגית של רוב ראשי המתנחלים למדינה פלסטינית כלשהי, גם אם בעלת סמכויות מוגבלות או ללא רצף טריטוריאלי. אך רביבי, שלדבריו לא הייתה לו בעיה להציע מעמד של מדינה להנהגה פלסטינית שתהיה מוכנה לקבל את רשימת התנאים הארוכה שמוצגת בתכנית טראמפ, חשב שמדובר בבקשה הגיונית.

"מסרו לנו מידע שלא היה אמור להתפרסם עד ליום המחרת, והבקשה, לפחות בעיניי, נראתה כמו ניסיון כן להניע דברים קדימה", הוא מסביר.

אחרי הפגישה, ראשי המועצות חזרו לחדרי המלון שלהם כדי לנסות לישון קצת לפני חשיפת התכנית. אבל שילוב של יעפת (ג'ט לג) ואדרנלין מנע מהם להירדם.

בסביבות שלוש לפנות בוקר, מספר רביבי, ארבעתם החלו להיות מופגזים בשאלות מצד התקשורת הישראלית, שרצתה לדעת מדוע יושב ראש מועצת יש"ע הכריז על התנגדותו לעסקה. לשלושה מבין הארבעה לא היה מושג על מה אותם כתבים מדברים, היות שהם לא פרסמו הודעה כזאת.

בשלוש לפנות בוקר ארבעתם החלו להיות מופגזים בשאלות מצד התקשורת הישראלית, שרצתה לדעת מדוע יושב ראש מועצת יש"ע הכריז על התנגדותו לעסקה. לשלושה מבין הארבעה לא היה מושג על מה מדובר

"אחרי שהבנו שמשהו פורסם ללא ידיעתנו, כל אחד מאתנו התחיל לצעוק בטלפון על כל מיני אנשים, עד שאנשי הביטחון של המלון דפקו על הדלתות שלנו וביקשו מאתנו לא רק להיות בשקט, אלא לעזוב את החדרים", הוא מגחך.

בסופו של דבר, רביבי, גנץ ונאמן נכנסו לחדרו של אלחייני, שם גילו כי הוא החליט לפרסם הודעה נגד התכנית, בשם מועצת יש"ע. תחת הכותרת "תחושת משבר במשלחת מועצת יש"ע בוושינגטון" נמסר כי הם נפגשו בשעות האחרונות עם בכירים בממשל האמריקאי וכי הם "מוטרדים" מהמידע שנמסר להם.

"לא נוכל להסכים לתכנית שתכלול הקמתה של מדינה פלסטינית… גם במחיר של ויתור על ריבונות במרחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן", צוטט אלחייני בהודעה.

מאוחר יותר הוא אמר לזמן ישראל כי ההודעה פורסמה בתיאום עם חברי מועצת יש"ע ולאחר שדיבר עם כמה ראשי מועצות בגדה שלא היו בוושינגטון. עם זאת, אלחייני הודה כי הוא לא התייעץ עם שלושת העמיתים שטסו יחד איתו לארה"ב.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נותן את רשות הדיבור לאחד הכתבים במהלך מסיבת עיתונאים על וירוס הקורונה בחדר תדרוך הכתבים בבית הלבן בוושינגטון, 2 באפריל 2020, כשלצדו היועץ לבית הלבן ג'ארד קושנר (צילום: AP/אלכס ברנדון)
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נותן את רשות הדיבור לאחד הכתבים במהלך מסיבת עיתונאים על הקורונה בחדר תדרוך הכתבים בבית הלבן, 2 באפריל 2020, כשלצדו היועץ לבית הלבן ג'ארד קושנר (צילום: AP/אלכס ברנדון)

"יש לכם מזל שאנחנו לא מגרשים אתכם מהמדינה"

השעה הייתה 4 בבוקר, וראש המועצה שארגן את התדרוך עם נציג הממשל קיבל כמה שיחות שהבהירו לו עד כמה הבית הלבן כועס על ההודעה. "נאמר לנו שהנשיא ער וכועס, שג'ארד קושניר ער וכועס, שדיוויד פרידמן ער וכועס", אומר רביבי. "הם רצו לפטר את הנציג שתדרך אותנו מפני שהוא נכשל במשימתו".

ראשי המתנחלים לא הפרו את ההבטחה שלא להגיב 48 שעות לאחר חשיפת התכנית – הם הוציאו הודעה נגד התכנית עוד לפני פרסומה.

השעה הייתה ארבע בבוקר. "נאמר לנו שהנשיא טראמפ ער וכועס, שג'ארד קושניר ער וכועס, שדיוויד פרידמן ער וכועס", אומר רביבי. "הם רצו לפטר את הנציג שתדרך אותנו מפני שהוא נכשל במשימתו"

ראש מועצת אפרת שיער שנשיא ארה"ב היה ער מלכתחילה בשל השימוע שהיה צפוי להיערך לו למחרת בסנאט במסגרת הליך ההדחה נגדו, אך הוא חשב על כך רק בדיעבד. באותו הזמן, התסכול בקרב חברי משלחת המתנחלים גבר כאשר הופעל עליהם לחץ לפרסם הודעת תמיכה בתכנית – לפני שראו אותה במלואה.

במחשבה שהדבר עשוי לעזור בשיכוך זעמם של אנשי הממשל על ההודעה, ראשי המועצות העבירו הצעה לבוא לבית הלבן כדי להתנצל בפניהם באופן אישי.

"מיותר לומר שההצעה נדחתה מכול וכול", אומר רביבי בחיוך כשהוא נזכר במחשבתם הנאיבית של עמיתיו באותו רגע. "אנשים מהממשל שהיינו בקשר איתם אמרו לנו, 'יש לכם מזל שאנחנו לא מגרשים אתכם מהמדינה'".

משמאל לימין: ראש המועצה האזורית ערבות הירדן דוד אלחייני, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה צחי ברוורמן, מוחאים כפיים לאחר שהממשלה אישרה את הכשרת המאחז מבואות יריחו בישיבת הממשלה השבועית שהתקיימה במועצה האזורית עמק הירדן, 15 בספטמבר 2019 (צילום: חיים צח/לשכת העיתונות הממשלתית)
משמאל לימין: ראש המועצה האזורית ערבות הירדן דוד אלחייני, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה צחי ברוורמן, מוחאים כפיים לאחר שהממשלה אישרה את הכשרת המאחז מבואות יריחו בישיבת הממשלה השבועית שהתקיימה במועצה האזורית עמק הירדן, 15 בספטמבר 2019 (צילום: חיים צח/לשכת העיתונות הממשלתית)

ביום שלישי בבוקר, שעות לפני טקס חשיפת התכנית, אלחייני קיבל שיחת טלפון מנתניהו, שלדברי רביבי היה נרגז לא פחות בשל העובדה שהיה עליו לעסוק בעניין כזה בזמן שהוא עצמו טרוד בבעיות משלו בבית. בערך באותו הזמן שיושב ראש מועצת יש"ע אלחייני מסר את הודעתו לעיתונות, נתניהו הודיע כי הוא מושך את בקשתו לקבל חסינות מהכנסת בשלושת התיקים הפליליים התלויים נגדו.

"אף אחד – עזוב אותי – לא ראש הממשלה, לא הבית הלבן, אף אחד לא היה מסופק מההסבר של אלחייני" לפרסום ההודעה, אומר רביבי, ומוסיף כי באותו הזמן יו"ר מועצת יש"ע אמר רק כי הוא מתנגד לתכנית מבלי להרחיב מדוע.

אלחייני דחה את הדברים השבוע ואמר שההודעה דיברה בעד עצמה, ושהוא אינו יכול לתמוך בשום תכנית שכוללת את הקמתה של מדינה פלסטינית.

לאחר שניסיונותיהם החוזרים למסור את התנצלותם לממשל האמריקאי נדחו, ראשי המתנחלים החלו לדון בשאלה אם עליהם לנכוח בטקס חשיפת התכנית שעמד להתקיים בשעות הבוקר המאוחרות.

"ידענו שזה יהיה אירוע היסטורי, אבל יחד עם זאת לא רצינו שיצלמו אותנו מוחאים כפיים למשהו שאולי לא נסכים לו בסופו של דבר", מסביר רביבי.

בסופו של דבר ההחלטה התקבלה בשבילם, והבית הלבן הודיע למשרד ראש הממשלה דקות לפני תחילת הטקס כי ראשי המתנחלים אינם מוזמנים אליו.

"ידענו שזה יהיה אירוע היסטורי, אבל יחד עם זאת לא רצינו שיצלמו אותנו מוחאים כפיים למשהו שאולי לא נסכים לו בסופו של דבר", מסביר רביבי. בסופו של דבר, הבית הלבן קיבל את ההחלטה בשבילם

כן, לא, אולי?

ארבעת ראשי המועצות צפו לבסוף בטקס מחדר המלון של אלחייני, רחוב אחד מהבית הלבן, וכפי שרביבי מנסח זאת, שום דבר ששמעו בו לא נתן להם סיבה למחות. "לא הייתה הכרזה על מדינה פלסטינית עצמאית שתעורר התנגדות מצדנו", אלא הצבת תנאים לפלסטינים לצורך מו"מ על הקמתה, הוא מסביר.

הם ראו את נתניהו מודה לטראמפ על היותו "המנהיג העולמי הראשון שמכיר בריבונות ישראל על חלקים מיהודה ושומרון שהם חיוניים לביטחון שלנו ומרכזיים למורשת שלנו". מיד לאחר מכן שמעו את השגריר פרידמן אומר לכתבים שנתניהו יכול להחיל את הסיפוח מתי שירצה, וש"ישראל אינה צריכה לחכות כלל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחליף דברים עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במהלך אירוע בחדר המזרחי בבית הלבן בוושינגטון ב-28 בינואר 2020 (צילום: AP/סוזן וולש)
נתניהו וטראמפ במהלך אירוע בחדר המזרחי בבית הלבן בוושינגטון ב-28 בינואר 2020 (צילום: AP/סוזן וולש)

כשראשי המתנחלים נפגשו עם ראש הממשלה בבלייר האוס זמן קצר לאחר מכן, הייתה לדברי רביבי "תחושה של חגיגה" כשנתניהו אמר להם שהוא מתכוון להביא את הסיפוח להצבעת הקבינט ביום ראשון הבא.

עם זאת, לאחר שלמדו את הלקח מהמהומה שחוללה ההודעה של אלחייני כמה שעות קודם לכן, ראשי המתנחלים נמנעו מלהשמיע הצהרות החלטיות על תמיכה בתכנית, בעיקר משום שחלקים ממנה – הגבולות המדויקים – נותרו עמומים.

אף על פי כן, חמשת ראשי המועצות טסו הביתה ביום רביעי בהרגשה טובה, אומר רביבי, בעיקר הודות לעובדה שהמטרה שחתרו אליה זמן כה רב עמדה להיות מוגשמת. רק כאשר נחתו לעצירת ביניים בפריז, נודע להם שקושנר נתן סדרה של ראיונות הסותרים לחלוטין את דברי פרידמן לכתבים יום קודם לכן על כך שארה"ב תהיה מוכנה לגבות את הסיפוח ברגע שישראל תחליט ליישמו.

היועץ הבכיר לבית הלבן והאדריכל הראשי של התכנית אמר ל-CNN כי הוא אינו חושב שישראל תחיל את הסיפוח באופן מיידי, ולג'י-זירו מדיה כי הוא "מקווה שהם יחכו עד אחרי הבחירות (של 2 במרץ)".

כשנחתו בארץ, רביבי הציע שראשי המתנחלים ייפגשו שוב עם נתניהו כדי לקבל הבהרה מי מנהל את מדיניות ארצות הברית בנוגע לסיפוח – פרידמן או קושנר.

ביום שישי, נתניהו נפגש עם רביבי ועם כמה ראשי התנחלויות אחרים, והבטיח להם כי הוא אינו מתכוון לחזור בו מהבטחתו להכריז ריבונות על הגדה המערבית. ואולם ראש הממשלה הודה כי הוא זקוק לזמן כדי להבהיר את המסר ה"מבלבל" שמגיע מוושינגטון, אומר ראש מועצת אפרת.

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן (משמאל), עם ראש מועצת אפרת עודד רביבי באפרת, 20 בפברואר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
דיוויד פרידמן (משמאל), עם עודד רביבי באפרת, 20 בפברואר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

אמריקה קודם. המתנחלים אחר כך

בעקבות ההבנה שהלך הרוח בוושינגטון נוטה לטובת גישת קושנר להאטת תהליך הסיפוח, רביבי וראשי התנחלויות אחרים פנו לאנשי הקשר הרפובליקנים והאוונגליסטים שלהם בארה"ב בתקווה שיצליחו לשכנע את הממשל לשנות כיוון.

"היו דיבורים על טיסה חזרה לוושינגטון במוצאי שבת", אומר רביבי. אבל לאחר שכל אחד מראשי המתנחלים דיבר עם אנשי הקשר שלו בשני המחנות, הם הבינו שאין טעם בכך. "הרפובליקנים שדיברנו איתם אמרו שהם לא מעוניינים בעימות עם הממשל, ושטראמפ 'יודע הכי טוב'", הוא קובל.

התשובה שראשי המועצות קיבלו מהמנהיגים האוונגליסטים הייתה אפילו בוטה יותר. "אנחנו באמת לא מבינים מה אתם עושים. חשבנו שתיפלו על הרצפה ותנשקו את רגליו של טראמפ", משחזר ראש מועצת אפרת את הדברים שאמר לו אחד ממנהיגי האוונגליסטים. "אתם לא מבינים מה אתם מקבלים? אתם עומדים בדרכן של עסקאות כלכליות עצומות שארצות הברית מקווה לחתום עם מדינות המפרץ, ובגלל ההצהרות שלכם אתם מסכנים את העיקרון של 'אמריקה קודם'".

לדברי רביבי, אז הוא הבין מדוע ממשל טראמפ זעם כל כך על ההודעה לעיתונות.

בעקבות שיחותיו עם בעלי בריתו של טראמפ, רביבי הבין, לדבריו, כי תכנית הממשל נבעה פחות מתשוקה לקדם את השלום באזור ויותר מהרצון להרחיב את קשריו העסקיים עם מדינות המפרץ, שמעוניינות לראות התקדמות בנושא הפלסטיני לפני שימשיכו לפתח את יחסיהן עם בעלת הברית הגדולה של ישראל.

ראשי מדינות המפרץ, אומר רביבי, היו מוכנים לקדם את היחסים עם ארה"ב גם אם הפלסטינים היו דוחים את התכנית, אבל כשהם שמעו כמה מהר הישראלים והאמריקאים מתכננים להתחיל בסיפוח, הם הביעו התנגדות בפני ממשל טראמפ, מה שהוביל את קושנר לבלום את הדיבורים על החלת ריבונות "בתוך ימים".

ההודעה של אלחייני לעיתונות הייתה "טריגר" שהפעיל את מדינות המפרץ, שהרגישו שיישום מיידי כזה של תכנית השלום ימכור את הפלסטינים בזול, מסביר רביבי, שוב על סמך שיחות עם בעלי ברית של טראמפ.

ראש מועצת אפרת מכיר בכך שההסבר שלו להתרחשויות מייחס משקל רב להודעה של ראש מועצה אחד בבקעת הירדן, ושהוא מבוסס על ההנחה שבכירים בריאד, באבו דאבי ובדוחה בכלל יודעים מיהו דוד אלחייני.

ראש מועצת אפרת מכיר בכך שההסבר שלו להתרחשויות מייחס משקל רב להודעה של ראש מועצה אחד בבקעת הירדן, ושהוא מבוסס על ההנחה שבכירים בריאד, באבו דאבי ובדוחה בכלל יודעים מיהו דוד אלחייני

"אך נותרת בעינה העובדה שההודעה גרמה למתיחות משמעותית בדרגים הגבוהים ביותר בממשל טראמפ ושכך נאמר לנו", אומר רביבי, שדבק בהסבר שלו.

הוא מצביע על כך שכל הרעיון של "ועדת מיפוי משותפת" שתקבע את גודלם המדויק של השטחים שישראל תורשה לספח נולד רק לאחר הצגת התכנית. יתר על כן, הוא טוען שהוועדה היא גוף "לא רציני", היות שלדבריו אף אחד מחבריה לא ניחן בניסיון בשרטוט מפות ובהבנה אילו גבולות ניתנים להגנה ואילו לא.

מזכיר האוצר של ארצות הברית, סטיבן מנושין, חמישי משמאל, ונסיך הכתר של בחריין, סלמאן בן חמד אל-חליפה, שישי משמאל, מקשיבים לדבריו של היועץ הבכיר לבית הלבן ג'ארד קושנר, עומד, במהלך המושב הפותח של הסדנה "משלום לשגשוג" במנאמה, בחריין, 25 ביוני 2019 (צילום: סוכנות הידיעות הבחריינית באמצעות AP)
קושנר, עומד, בסדנה "משלום לשגשוג" בבחריין, 25 ביוני 2019 (צילום: סוכנות הידיעות הבחריינית באמצעות AP)

רביבי גם חוזר לפגישה עם נציג הממשל האמריקאי בוושינגטון, ומספר שראשי המתנחלים תהו מדוע ארצות הברית מעוניינת לקדם את הסיפוח במהירות כזו.

"גם זה היה סביב 'אמריקה קודם'", הוא אומר, וחושף כי הנציג האמריקאי אמר להם שהבית הלבן מעוניין שהסיפוח יקודם בישראל מהר מספיק כדי שארצות הברית תוכל להטיל וטו על הגינוי הבלתי נמנע של המהלך במועצת הביטחון של האו"ם; ומהר מספיק כדי שממשל טראמפ יוכל להשתמש במחווה הזאת בקמפיין שלו לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר.

ההודעה של אלחייני, טוען רביבי, גרמה ל"הוצאת כרטיס צהוב" מצד מדינות המפרץ, ובכך חיבלה בלוח הזמנים שבנה ממשל טראמפ כדי למרב את התועלת שלו מתמיכה במהלך שנוי במחלוקת שכזה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית לישראל, דיוויד פרידמן (במרכז), ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: דוד אזגורי/שגרירות ארצות הברית בירושלים)
נתניהו, פרידמן (במרכז), ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: דוד אזגורי/שגרירות ארצות הברית בירושלים)

קרדיט מוגזם לאלחייני

אם לנסח זאת בעדינות, החברים האחרים במשלחת של מועצת יש"ע לוושינגטון אינם מייחסים משקל רב כל כך לאותה הודעה לילית לתקשורת.

"לכבוד הוא לי אם הממשל האמריקאי היה לוקח אותי ואת מועצת יש"ע ברצינות כזאת", אומר אלחייני, ומכנה את ההשערה של רביבי "שקר". לפי יו"ר מועצת יש"ע, השינוי בעמדת הבית הלבן לגבי סיפוח מיידי הוא תוצאה של פגישה שקיים טראמפ עם גנץ – שנחשב למי שמתנגד למהלך – יום לפני חשיפת התכנית, וכן של נאום נתניהו בטקס החשיפה, שבקושי היה בו אזכור למדינה פלסטינית.

בתגובה מפורטת יותר לכתבה זו, מועצת יש"ע מסרה כי "לטענותיו של רביבי אין אחיזה במציאות". "לאלחייני, המשמש כיושב ראש מועצת יש"ע נוסף על היותו ראש המועצה האזורית ערבות הירדן, יש אינטרס חזק לתמוך בתכנית שתוביל להחלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן. יחד עם זאת, ברגע שפרטי התכנית התבררו, הוא הודיע כי הוא מוכן לוותר על ריבונות בבקעת הירדן אם משמעותה הקמת מדינה פלסטינית, והוא ממשיך לעמוד מאחורי ההצהרה הזאת.

"הקמתה של מדינה כזאת (על פי חזון התכנית) משמעותה הפיכתם של 16 יישובים (ישראליים מבודדים בעומק הגדה המערבית) למובלעות ופגיעה בהרחבתן של התנחלויות קיימות", על פי ההודעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של ראש מועצת אפרת עודד רביבי באפרת, 28 בינואר 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
נתניהו לוחץ את ידו של ראש מועצת אפרת עודד רביבי באפרת, 28 בינואר 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

גנץ ונאמן צחקו בביטול לשמע ההסבר של רביבי, אבל הציגו הסבר שונה מזה של אלחייני לשינוי שחל בעמדת ארצות הברית. "אני לא בטוח אם נכונותם הראשונית לתמוך בסיפוח מידי הייתה תכסיס כדי להביא את נתניהו לוושינגטון, אך זו סיבה הרבה יותר סבירה לשינוי בעמדה מאשר מה שרביבי מציע", אומר נאמן.

"טראמפ היה באמצע הליך ההדחה, והיה זקוק לזה לא פחות מאשר נתניהו", אומר בכיר ישראלי אחר שנסע לוושינגטון בהתייחס לטקס חשיפת התכנית הנוצץ שנערך בזמן שהסנאט עסק במשפט ההדחה של הנשיא. "הוא השיג את מה שהוא רצה, ואז קושנר שכנע אותו לסייג את התמיכה שלו".

"טראמפ היה באמצע הליך ההדחה, והיה זקוק לזה לא פחות מאשר נתניהו", אומר בכיר ישראלי אחר שנסע לוושינגטון. "הוא השיג את מה שהוא רצה, ואז קושנר שכנע אותו לסייג את התמיכה שלו"

הן הבית הלבן והן משרד ראש הממשלה סירבו לבקשה לקבלת תגובה לכתבה.

משמאל לימין: ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש מועצת יש"ע דוד אלחייני בנקודת תצפית בגוש עציון, 19 בנובמבר 2019 (צילום: חיים זך/לשכת העיתונות הממשלתית)
משמאל לימין: ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש מועצת יש"ע דוד אלחייני בנקודת תצפית בגוש עציון, 19 בנובמבר 2019 (צילום: חיים זך/לשכת העיתונות הממשלתית)

דחייה קבועה?

כמעט ארבעה חודשים חלפו מאז חשיפת התכנית, תקופה שבמהלכה נתניהו וגנץ הצליחו להרכיב ממשלת אחדות שתאפשר לרה"מ להתחיל את תהליך הסיפוח ב-1 ביולי. בשעה שהבית הלבן טען בשבועות האחרונים כי ההחלטה לקדם את הסיפוח נתונה בידי ישראל, הוא נהיה עמום יותר ויותר בנוגע להעדפותיו שלו.

רביבי מצביע על החששות שהעלה מזכיר המדינה האמריקאי במהלך ביקורו החטוף בארץ בשבוע שעבר בנוגע להתפתחות היחסים בין ישראל לסין כהוכחה לכך שסדר העדיפויות של ממשל טראמפ השתנה על רקע מגפת הקורונה, מקידומו של סיפוח ישראלי לעמדה תקיפה יותר כלפי בייג'ין.

"יש לי הרגשה שהחלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון כבר לא כל כך דחופה. אולי אני טועה, אבל אם לא… זו באמת הייתה הזדמנות שהוחמצה", אומר רביבי.

רביבי מצביע על החששות שהעלה מזכיר המדינה האמריקאי במהלך ביקורו החטוף בארץ בשבוע שעבר, כהוכחה לכך שסדר העדיפויות של ממשל טראמפ השתנה על רקע מגפת הקורונה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חחח...המתנחבלים לא קולטים שטראמפ הוא בשום אופן לא "אחוק" של ביביהו כפי שהם חושבים וכפי שנתניהו היה מת שיחשבו. בדרגים הללו א י ן חברים. יש רק אינטרסים. ומה שמעניין את טראמפ זה האינטרס ה... המשך קריאה

חחח…המתנחבלים לא קולטים שטראמפ הוא בשום אופן לא "אחוק" של ביביהו כפי שהם חושבים וכפי שנתניהו היה מת שיחשבו.
בדרגים הללו א י ן חברים. יש רק אינטרסים. ומה שמעניין את טראמפ זה האינטרס האמריקאי בלבד.

עוד 3,260 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 5 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות: ריבלין, גנץ וכוכבי אינם זקוקים לבידוד

הנשיא ושר הביטחון קיבלו פטור מבידוד למרות ששהו ליד מפקד מג"ב שנדבק בקורונה ● ואילו 30 אלף ישראלים נשלחו לבידוד בסופ"ש בידי השב"כ ולא יכלו לערער מאחר שמשרד הבריאות אינו מבצע חקירות אפידמיולוגיות בשבת ● נתניהו וכץ הצטרפו למבול הגינויים על דבריו של צחי הנגבי ● המו"מ בין ראשי האוניברסיטאות לממשלה נכשל, והאוניברסיטאות ייאלצו לקבל את הנחיית הממשלה לערוך את הבחינות בבית

עוד 26 עדכונים

דמיינו מדינה בלי קורונה

הרימו את הראש אזרחי ישראל. דמיינו בשעת משבר קשה זו, מדינה בלי קורונה. כן זה יתכן, זה אפשרי. מדינה בה לא נצטרך ממשלת חירום אחדות רחבה בת 36 שרים ועוד 16 סגנים מיותרים, אלא ממשלה מקצועית, ששריה נבחרים על פי כישוריהם ויכולותיהם.

דמיינו ראש ממשלה המתגורר בבית צנוע וכולו עסוק בהנעת המשק מאבטלה לעבודה מלאה. הוא מכנס יום יום מסיבות עיתונאים ללא מסיכות פנים או כפפות, כי זהו עולם ללא קורונה, עונה באדיבות ואריכות וסבלנות לשאלות עיתונאים ומרגיע את הציבור. דמיינו.

דמיינו רה"מ המתגורר בבית צנוע, עסוק בהנעת המשק מאבטלה לעבודה. מכנס מסיבות עיתונאים ללא מסכות, כי זה עולם ללא קורונה, עונה באדיבות לשאלות עיתונאים ומרגיע את הציבור. דמיינו

דמיינו מדינה ללא קורונה. אפשר לנסוע בנחת ברכבת מהירה ויעילה, לרדת לאוטובוסים זריזים ומהירים ולהגיע כל בוקר לעבודה ללא צורך בשימוש במסיכות הפנים המייגעות הללו או ברכב פרטי וללא פקקים. מדינה ללא קורונה. אין צורך במרחק 2 מטר בין נוסע אחד לשני ואין כבר צורך להיזהר מגל שני או מנגיעה בדלתות ובידיות. פשוט תענוג. פשוט להינות מתחבורה ציבורית מפותחת.

בראש מהדורות החדשות הממשלה המקצועית והיעילה תדבר גם על אחדות, על הנחת המחלוקות בצד, על שיח דמוקרטי והוגן, על הרגעת הרשתות החברתיות משיח האיומים וההסתה. די, נגמרה הקורונה, ואפשר לחזור לשיח הרגיל המנומס שידענו קודם. שרים אינטלגנטים, אנשי רוח, ספר, אקדמיה ומחקר ימונו למשרדי החינוך, המדע, והתרבות. מדינה ללא קורונה. נחזור להיות מה שהיינו.

תכניות הסיפוח שהביא עימו נגיף הקורונה יתפוגגו ברוח הקיץ. שלווה ושקט יאפפו את מרחבי יהודה ושומרון ואבו מאזן יתארח במעון ראש הממשלה הצנוע. מו"מ מלא תקווה, כזה שנפסק בגלל התפרצות הנגיף בסין, ישוב לדיונים בין נציגי ישראל ושכנינו הפלשתינים. לאחר טראומת הקורונה השפיות תשוב לאזור.

אזרחי ישראל, שאו מבט אל בחירתכם. זו רק הקורונה. היא תחלוף, ובמדינה ללא קורונה האוצר יתמוך בעסקים במיליארדים, בארות הגז יזרימו את משאבי הטבע שלנו היישר לכיסי האזרחים, והרווחים יופנו מיד לרווחת מערכות הבריאות הרווחה והחינוך. רווחי הטייקונים יקוצצו ויוקפאו ודווקא מורים יקבלו שכר גבוה יותר ומיטב המוחות יחזירו את ישראל למה שהייתה לפני הקורונה.

די, נגמרה הקורונה, ואפשר לחזור לשיח הרגיל המנומס שידענו קודם. שרים אינטלגנטים, אנשי רוח, ספר, אקדמיה ומחקר ימונו למשרדי החינוך, המדע, והתרבות. מדינה ללא קורונה. נחזור להיות מה שהיינו

ארבעה בתי חולים חדשים שבנייתם הוקפאה משום מה אחרי הבטחות הבחירות האחרונות ייבנו במהרה בימינו בלי איומי הקורונה.

משטרת ישראל תהנה מאמון הציבור ושוטריה יסבירו פנים לעולי אתיופיה ולמפגיני CRIMEMINISTER. בעצם, ההפגנות נגד ראש הממשלה ידעכו. במדינה ללא קורונה, מערכת המשפט תזכה לעדנה ולאמון והיועמ"ש ימליץ לראש הממשלה שנגדו הוגשו כתבי אישום פליליים לצאת לנבצרות מיידית או להתפטר. כרצונו ולמען הנראות הציבורית.

שרי הממשלה יבחרו ראש אחר והנאשם בפלילים יילך לביתו בלי מסיכה ובלי כפפות, בלי אלכוג'ל ובלי טבלאות על מספרי הנדבקים, החולים, המונשמים והמתים. כל זה יהיה מאחורינו במדינה ללא קורונה.

ישראל שוב תהיה אור לגויים. מטוסי אלעל ימריאו עם אלפי ישראלים מנומסים וחביבים לחו"ל. רגועים. הפעם הם לא ישתוללו במטוס ולא במלון, לא יאנסו נערות צעירות באיים הקרובים לחופי ישראל. הנגיף הנורא הזה פשוט שיבש את דעתם של אזרחי המדינה ואחריו תיכון כאן מדינה עם שוויון זכויות מלא לערבים וליהודים, ללהט"בים ולטרנסג'נדרים.

שירותי הדת יחזרו להיות אבן שואבת של מסורת ישראל, ורבנים לא יטרידו ילדות בנות 7 על אורך החצאית שלהן. הנגיף הנורא הזה שפגע ברקמת היחסים בין מתנחלים לפלשתינים יתנדף מחיינו, ומטעי זיתים שוב יצמחו, מסיק הזיתים לא יופרע על ידי נוער גבעות מטורף, ומשפחות פלשתיניות יוכלו לישון בשקט בלילה בלי שבקבוק תבערה נושא דלק ונגיף קורונה ייזרק לבתיהם ויבעיר את נשמתם.

מטוסי אלעל ימריאו עם אלפי ישראלים מנומסים וחביבים לחו"ל. רגועים. הפעם לא ישתוללו במטוס ולא במלון, לא יאנסו נערות צעירות באיים הקרובים לחופי ישראל. הנגיף הנורא הזה פשוט שיבש את דעתם

דמיינו מדינה ללא קורונה. זה לא קשה. הרי היינו שם עד לפני כארבעה חודשים. בכנסת יוקמו ועדות מקצועיות לביקורת המדינה, כספים וכלכלה, ואלה תפקחנה על עבודת הממשלה במקצועיות וללא משוא פנים.

מבקר המדינה שנאלץ לחבוש מסיכה 24/7 גם על עיניו, יוכל סוף סוף לראות ולבקר את מחדלי הממשלה. לבדוק לעומק את התנהלותה בעת ההתמודדות עם משבר הקורונה, להמליץ על הפעלת פיקוד העורף ומערך בתי החולים, הצטיידות במכונות הנשמה ותכנון מאבק במגיפה הבאה. המבקר יעשה זאת כמובן בזמן אמת ובאומץ לב ולא יחסוך את שבטו כאשר ימצא שאולי גם לראש הממשלה יש אחריות למה שהתרחש פה במהלך ארבעת החודשים האחרונים.

מדינה ללא קורנה תתפנה סוף סוף להקים ועדת חקירה ממלכתית ולחקור את פרשת הצוללות וכלי השיט, המניות והעמלות. שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות, הפעם ללא צורך במסכת נימוקים מוזרה, ללא פחד או מורא, תמנה את עצמה לראש ההרכב של ועדת החקירה ותודיע שבתוך חצי שנה יוגשו מסקנותיה.

במדינה ללא קורונה, ראש הממשלה יתייצב לפני הועדה ויספר את כל הידוע לו. על החלטותיו ועל האינטרסים שלו ועל מקורביו. חשבונות הבנק שלו יפתחו לבדיקת המבקר המוכשר והיעיל, משרת הציבור הנאמן מתניהו אנגלמן, ומיטב אנשי מערכת הביטחון יעלו לירושלים ללא מסיכות. מזכיר לכם, מדינה ללא קורנה כבר לא תחייב מסיכות.

במדינה ללא קורונה, רה"מ יתייצב לפני ועדת החקירה ויספר את כל הידוע לו. על החלטותיו ועל האינטרסים שלו ועל מקורביו. חשבונות הבנק שלו יפתחו לבדיקת המבקר המוכשר והיעיל, משרת הציבור הנאמן מתניהו אנגלמן

שר המשטרה ימנה סוף סוף מפכ"ל הגון מקצועי, שלא יצטרך להיות שבוי של נגיף הקורונה או נאמן לשר שמינה אותו בעקבות המגפה הנוראה, והלה יהפוך את המשטרה שלנו למה שהייתה בטרם פגע בה הנגיף הקטלני הזה – חוקרת ביושר ויעילות פרשיות שחיתות, עוזרת לאזרחים ומסייעת להם ברחוב ונגד הפשיעה האזרחית, גניבות הרכב והאלימות במשפחה. משטרה כהלכה. זה מה שהשר ידרוש מהמפכ"ל החדש במדינה ללא קורונה. זה ברור.

במדינה ללא קורונה כבר לא נלך לבחירות כל חצי שנה. נשיא המדינה ימליץ לראש האופוזיציה לנהל אופוזיציה בריאה ודמוקרטית, כזו שתהווה אלטרנטיבה לשלטון, ובלי הקורונה הנשיא החביב שלנו לא יצטרך להמליץ על מתווה פתלתל, לא חוקי ומוזר, שישבש את דעתם של ראשי המפלגות.

אזרחי ישראל, תהיו אופטימיים. ישראל היא מדינה איכותית, טובה, לא ביורוקרטית, יהודית ודמוקרטית, לא מתעמרת באזרחיה, כמהה למימוש מגילת העצמאות שלה, ורק נגיף הקורונה שיבש בה את החיים. אבל הוא ייעלם בקרוב ואתם תדמיינו מדינה נורמאלית.

תמיד נעים לשקוע בחלומות ודמיונות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 946 מילים ו-1 תגובות

פייסבוק "אפשרה לכמה מהיסודות הגרועים ביותר בחברה להיכנס לביתנו ולחיינו", אומר ג'ונתן גרינבלט, מי היה חלק מהסיליקון ואלי לפני שמונה למנכ"ל הליגה נגד השמצה ● ואחרי שנים שבהם הליגה עבדה בצמוד עם הרשת החברתית, עכשיו היא מתייחסת אליה כאל יריבה ● השינוי הזה מגיע לשיאו כעת, בקמפיין הדוחק בחברות מסחריות להפסיק לפרסם בפייסבוק

עוד 1,530 מילים

ירידה חדה במספר העגלים שהגיעו השנה לישראל במשלוחים החיים

לפי משרד החקלאות, חלה ירידה של כ-29% במספר העגלים שהגיעו לארץ באוניות במחצית הראשונה של 2020 ● למרות דוח מבקר חמור בנושא ותמיכה מכל צדי הקשת הפוליטית, כולל ראש הממשלה עצמו, הכנסת עדיין לא העבירה חוק המונע את המשלוחים החיים ● אולם גורם בענף אומר לזמן ישראל כי השפעת החוק העתידי כבר ניכרת

עוד 590 מילים

תרבות סקס, סמים וכיסאות גלגלים

לכל משתתפי מחנה הקיץ ההיפי "ג'נד" הייתה נכות כלשהי, כמו גם לרבים מאנשי הצוות ● צעירים עם מוגבלויות מצאו שם מפלט מהסטיגמות החברתיות שליוו אותם בבית, ומקום שבו יכלו לעסוק בהתנסויות רגילות של נערים ונערות - סמים וסקס, למשל ● כשיצאו משם, הם שינו את האופן שבו העולם מתייחס לבעלי מוגבליות ● סרט חדש בנטפליקס, בהפקת מישל וברק אובמה, מביא את סיפורם של המנהיגים שצמחו במחנה המיתולוגי - שזכה לכינוי "קריפ קאמפ"

עוד 1,102 מילים

למקרה שפיספסת

משפט פלילי - האמת היא אופציה

"לאחר שהצדדים סיכמו כי א' יבצע עבודות שירות בגין גניבה חד פעמית מהמרכול בו עבד, התעקש התובע שבמסגרת עסקת הטיעון הנאשם יודה בגניבת סכום גבוה מהסכום שהודה שגנב.
"מה זה משנה?!" אמר התובע, "וחוץ מזה איזו עוד אופציה יש לך?" התריס כנגד הסנגור.
השיב הסנגור: "גם האמת היא אופציה".

היקפן הרחב של עסקאות הטיעון מעלה ביתר שאת את השאלה בדבר היכולת של עסקאות אלה להגשים את מטרות המשפט הפלילי, ובהן את השאיפה ליצור דין אחיד וענישה זהה בתיקים פליליים בעלי נסיבות דומות.

היקפן הרחב של עסקאות הטיעון מעלה ביתר שאת את השאלה בדבר היכולת של עסקאות אלה להגשים את מטרות המשפט הפלילי, ובהן את השאיפה ליצור דין אחיד וענישה זהה בתיקים פליליים בעלי נסיבות דומות

חשיבות גדולה מייחס המשפט הישראלי לאחידות בענישה. תיקון מס' 113 לחוק העונשין, שעניינו הבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה, נועד לשרת את הגברת האחידות, העקיבות והשוויוניות בענישה הפלילית ולצמצם פערי ענישה לא מוצדקים. בדברי ההסבר להצעת החוק, עולה כי הצורך בתיקון המצב המשפטי הקיים היום בישראל נובע, בין השאר, מקיומם של פערי ענישה גם כאשר מדובר בעבירות דומות שנעברו בנסיבות דומות.

אפשרות קיומם של פערי הענישה בעסקאות טיעון נובעת מכך שמצד אחד החלטת התביעה על האישומים מתקבלת בהליך פנימי, בדלתיים סגורות, בלא שניתנת לנאשם זכות טיעון ובלא מנגנוני ההגנה האחרים העומדים לרשותו בהליך הפלילי, ומצד אחר לתביעה נתונים שיקול הדעת וחופש הפעולה לערוך כל עסקת טיעון. השיקולים לעריכת עסקאות הטיעון אינם מתפרסמים, והעסקאות אינן עוברות ביקורת שיפוטית ראייתית.

עסקאות הטיעון מסמיכות את התביעה להחליט בדבר אחריותו הפלילית של הנאשם במקום בית המשפט, גם כאשר יש לה ספק רב אם ניתן להרשיעו בהליך מלא. כך יכולה התביעה להתגבר על קשיים ראייתיים במקרים מתאימים, אולם במקביל גם מתאפשר לה להביא להרשעה כשהקשיים הראייתיים מלמדים על קיומו של ספק סביר באחריות הנאשם.

אף שלכאורה העונש צריך להלום את חומרת העברה, עסקת טיעון מעוותת את שיקול הדעת של בית המשפט, שכן הוא בוחן את סעיפי האישום המופחתים וגוזר עונש בהתאם. וכך, כאשר התובע יכול להתאים את העבירה לעונש המוסכם, מתאיינת ומתבטלת מאליה היכולת של בית המשפט להתאים את העונש לעבירה שבוצעה, כיוון שסעיפי האישום והעובדות נותרים לחלוטין בשליטת התובע.

עסקאות הטיעון מסמיכות את התביעה להחליט בדבר אחריותו הפלילית של הנאשם במקום בית המשפט, גם כאשר יש לה ספק רב אם ניתן להרשיעו בהליך מלא

בליבן של עסקאות הטיעון ניצב מושג ההודאה, המוגנת כמעט לחלוטין מפני ביקורת שיפוטית אפקטיבית בימינו אלה. בהתבסס על המעמד העליון של ההודאה, התבסס מעמדן של עסקאות הטיעון בשיטת המשפט הישראלית. להבדיל, על פי השיטה המשפטית הנהוגה באירופה (השיטה החקירתית – אינקוויזיטורית), המשפט אינו זכות של הנאשם שהוא יכול לוותר עליה, אלא חובה של המדינה, שכן עקרון היסוד בשיטה החקירתית הוא שעל הכרעת הדין וגזר הדין של בית המשפט לשקף את מידת האשמה של הנאשם, ועל השופט מוטלת החובה לחקור את האמת העובדתית בכל בתיק פלילי.

במאמרי, "משפט פלילי בצל מרחב המיקוח – מידול ומדידה של פערי ענישה בעסקאות טיעון", אשר פורסם בחודש מאי 2020 בכתב העת מחקרי משפט, מוצגת תאוריית "משפט פלילי בצל מרחב המיקוח", שפותחה במסגרת מחקר לתואר שלישי בהנחיית הפרופסורים ישראל אומן, אורן גזל אייל ואלון הראל, ועניינה שיקוף טוב יותר של היחס שבין תוצאת עסקת הטיעון לבין תוצאת המשפט הצפויה.

על פי תאוריה זו, עצם קיומן של עסקאות טיעון יוצר מרחב מיקוח על רמת הענישה, והגדלת היקפה של תופעת עסקאות הטיעון מרחיבה בפועל את פערי הענישה ומערערת את אחידות הדין במשפט הפלילי. ניתן אומנם לטעון כי פערי ענישה קיימים גם במשפטים, ולכן יש לקבל רמה מסוימת של פערי ענישה בעסקאות הטיעון כהכרחית, אלא שמקיומם של פערי ענישה במשפטים לא עולה הסכמה לכך שפערי ענישה בעסקאות הטיעון יחריפו רק משום ששיעור השימוש בעסקאות הטיעון גבר.

המחקר האמפירי שבוצע במסגרת המחקר לתואר שלישי והוצג במאמר, מדגים כיצד העלייה בשיעור עסקאות הטיעון מובילה לעלייה בפערי הענישה. מאגר הנתונים עליו התבסס המחקר, כלל מידע על אודות עבירות סיוע לשב"חים (שוהים בלתי חוקיים), ונבחן על פני תקופה של 12 שנים, שלאורכה חלה עלייה ניכרת בשיעור עסקאות הטיעון, צמח מכ-25% מסך הכרעות הדין לכ-77%. בד בבד עם עלייה זו, חלה עלייה גם בפערי הענישה, זאת בשימת לב לגודל הפער שהשתנה מתת-תקופה לתת-תקופה, על רקע המצב הביטחוני וההחמרה במדיניות הענישה. לעומת זאת, בהכרעות הדין שהתקבלו שלא במסגרת עסקת טיעון, לא חלה באותן שנים עלייה בפערי הענישה.

על פי התיאוריה, עצם קיומן של עסקאות טיעון יוצר מרחב מיקוח על רמת הענישה, והגדלת היקפה של תופעת עסקאות הטיעון מרחיבה בפועל את פערי הענישה ומערערת את אחידות הדין במשפט הפלילי

יש לציין כי בתקופת המחקר עלה ברציפות שיעור הנאשמים שיוצגו במשפטים, מכ-26% ייצוג לשיעור של כ-93%, ושיעור הייצוג של הנאשמים בעסקאות הטיעון עלה מכ-78% ייצוג לשיעור של כ-95%. עיקרו של השינוי נובע מעלייה בשיעור הנאשמים שיוצגו על ידי הסנגוריה הציבורית.

עלייה ניכרת זו בשיעור הייצוג האיצה ככל הנראה את העלייה בשיעור עסקאות הטיעון מתוך הכרעות הדין; שכן לסנגורים, כשחקנים חוזרים במערכת המשפט, יש היכרות עם התובעים והשופטים, ואינטרס להגיע להסכמה מחוץ לבית המשפט. נוסף על כך, נראה כי מדיניות ראשי הסנגוריה הציבורית מעודדת עריכת עסקאות טיעון. עם זאת, החמרה בענישה ובפערים בענישה עם העלייה בייצוג איננה מתיישבת עם מטרות הסנגוריה הציבורית ואומרת דָּרְשֵׁנִי.

כדי למזער את התופעה הנדונה ונזקיה, נסקרו הצעות לתיקון שנדונו בספרות, נפרסו הצידוקים לחתור לאמת העובדתית וכן הוצעה תרופה חלופית, הצעה לתיקון סעיף 154 לחוק סדר הדין הפלילי כך שהודאת נאשם לא יראוה כראיה מכרעת, והשופט יידרש לערוך הליך מקוצר של בירור ראיות שיתנהל על בסיס חומר החקירה ועדות הנאשם.

החלופה של הליך מקוצר תתאים גם לנאשמים שמתקשים להודות, בין אם הם אשמים ובין אם לאו, ולא ירצו לנהל משפט שלם, ולכן תחסוך משפטים יקרים שמתנהלים לשווא.

התיקון המוצע לסעיף 154 מבטיח כי בדיונים המקדמיים יאומצו מרכיבים המקובלים בשיטות משפט אירופיות, אשר מקלים את בירור העובדות בהליך הפלילי.

נראה כי מדיניות ראשי הסנגוריה הציבורית מעודדת עריכת עסקאות טיעון. עם זאת, החמרה בענישה ובפערים בענישה עם העלייה בייצוג איננה מתיישבת עם מטרות הסנגוריה הציבורית ואומרת דָּרְשֵׁנִי

אף כי הדרישה לבירור ראייתי אינה מבטיחה להגיע לחקר האמת, היא לפחות מבטיחה שייעשה המאמץ האנושי הראוי לחתור לכך שהאמת המשפטית תתקרב לאמת העובדתית. על אחת כמה וכמה אנו מחויבים לכך כאשר אנו מודעים שניתן לקיים הליך בירור ראייתי חלופי, שיעילותו נבחנה בהצלחה במדינות שונות והוא אינו רחוק הלכה למעשה מיישום בפועל בבתי המשפט בישראל.

מתכונת הליך פשוט וקצר כבר פועלת בישראל במידה לא מבוטלת של הצלחה בימי הקראות, כאשר הצדדים מזומנים לדיונים מקדמיים. במסגרת הדיונים המקדמיים, בית המשפט רשאי, בהסכמת הצדדים, לעיין בחומר החקירה ולתשאל את הנאשם, לצמצם את המחלוקת, כולה או מקצתה ולייתר את הצורך בהליך היריבותי של דיוני הוכחות.

מכאן שמתן האפשרות להליך מקוצר ללא הודאת הנאשם, והדרישה לערוך בירור ראייתי גם כאשר הנאשם מודה באשמתו, יחייבו בכל מקרה את מעורבותם של שופטי המוקד וימנעו לחצים על נאשמים וסנגורים, בלא לסרבל ולהאריך את ההליך.

תופעות הלוואי שנסקרו בקצרה הן, כאמור במאמר, פרי התמריצים להתמקח, שנוצרים מכוחה של ההודאה לבטל את היריבות שהיא נשמת אפה של השיטה. כאשר בירור העובדות באמצעות בחינת הראיות יתקיים גם במקרה של הודאת נאשם, יהיה כדאי יותר לסנן היטב את התיקים לפני הגשתם, ולא יהיה טעם לא ב"עינויי אדם כאמצעי שיפוטי להוציא את ה'אמת' מפיו" ולא במתן הטבות מפליגות כדי לפתותו להודות. בניפוח כתבי אישום לא תהיה תועלת אלא הכבדה לתביעה, והסתרת ראיות מצידה תהא כרוכה בסיכון גדול יותר להתגלותן.

אף כי הדרישה לבירור ראייתי אינה מבטיחה להגיע לחקר האמת, היא לפחות מבטיחה שייעשה המאמץ האנושי הראוי לחתור לכך שהאמת המשפטית תתקרב לאמת העובדתית

ביטול האפשרות שההודאה תתקבל כעובדה מוכחת, תבטל את הסמכת התביעה להחליט בדבר אחריותו הפלילית של הנאשם, ותחזיר את השופטים לכס המשפט, כיוון שהודאת נאשם לא תוכל להפסיק את הליך בירור הראיות ולסיים את המשפט. זו השאיפה הראויה שלנו מבית המשפט, שיהיה אקטיבי בבירור האמת, יבין אל-נכון ויבקר אל-נכון.

(יוסף זהר, "משפט פלילי בצל מרחב המיקוח – מידול ומדידה של פערי ענישה בעסקאות טיעון", כתב העת מחקרי משפט, כרך לב2, מאי 2020).

ד"ר יוסף זהר הוא חוקר ומרצה למשפט פלילי במוסדות טוטאליים להשכלה גבוהה. עמית בקבוצת מחקר המעורבות השיפוטית ביישוב סכסוכים, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. עמית הוראה, החוג לקרימינולוגיה באקדמית גליל מערבי. מנסה להבין מדוע הפתולוגיות במשפט הפלילי נוטות להחריף זו את זו. עדיין מתרגש מהספר הקבצן השביעי שנולד בזמן אמת כיומן באבו-כביר. "כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת, לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז, כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם, גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,221 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המבנה שרד את הנאצים ואת הקג"ב. הקפיטליזם זה סיפור אחר

יהודי אוקראינה יצאו למאבק נגד פרויקט ענק של דירות יוקרה, שעלול להביא לקריסת "בית הכנסת של הקצבים" ההיסטורי באודסה, שמצבו הפיזי רעוע גם כך ● אבל בהיעדר דרכים חוקיות להתמודד עם הבעיה, הם מנסים לגלות יצירתיות ● "באודסה קשה לעשות משהו באופן חוקי, אז אנחנו רוצים לבייש את חברת הנדל"ן", אומרת מובילת המאבק

עוד 959 מילים

ראש הממשלה החדש של עיראק בדרך לעימות מול טהראן ● הלבנונים הרעבים מחפשים דרכים לברוח מהמדינה, ודמעות התנין של חברי הממשלה רק מרגיזות אותם יותר ● עיתונאי איראני נידון למוות לאחר שמתח ביקורת על המשטר ● מצרים פותחת אתרי תיירות יוקרתיים, אך הם יישארו ריקים ממבקרים ● וקהיר גם מציינת 13 שנה להפגנה ששינתה את האזור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,111 מילים

ראיון "חשבתי שאכתוב סיפור עליז על נאצי רגיל לגמרי"

מסמכים שהוסתרו במושב של כיסא מרופד במשך עשרות שנים, שופכים אור על חייו יוצאי הדופן של קצין האס אס רוברט גריזינגר ● בניגוד למרבית שותפיו לפשע, ששורשיהם היו נטועים בגרמניה, גריזינגר היה נצר למשפחה אמריקאית שהחזיקה עבדים ● אחרי שבנותיו הקשישות של גריזינגר נרתמו למחקר שלו, דניאל לי כתב את סיפורו של העורך דין הנאצי אשר לקח חלק ברצח העם היהודי - מבלי לקום מהכיסא

עוד 1,017 מילים ו-1 תגובות

כמה מגני הפסלים היפים בישראל נמצאים בשטחי קיבוצים ● לפחות בחלק מהמקרים, האמנים נאלצו לעזוב את המשק כדי לעסוק ביצירה שלהם ● אחד היוצרים מצא את "סירת ישו" המפורסמת במימי הכנרת ● שבע המלצות לטיולים בעקבות גני פסלים - רובם בקיבוצים, אבל לא רק

עוד 956 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מַתָּנָה

הוזמנתם לארוחת שף בבלפור או לברביקיו ליד הבריכה בקיסריה ואתם לא יודעים מה מותר להביא? קבלו מדריך המלצות מיוחד: מתנות מקוריות, יצירתיות ומפתיעות - והכי חשוב, חוקיות! - שיוכיחו את אהבתכם למשפחת נתניהו, מבלי שתאלצו להגיע בהמשך לחקירות בלהב 433

עוד 1,056 מילים ו-1 תגובות

חמש פעמים הגיש נתניהו בקשה לקבלת מענק כספי מבעלי הון, וחמש פעמים נדחה ● אולם אפשר לשער בזהירות כי כבר עכשיו נתניהו מכלה את זמנו בתכנון הלוליינות המשפטית הבאה, שתאפשר לו להגיש בקשה למימון משפטו גם בפעם השישית והשביעית ● מאות אלפי המובטלים שמחכים לפתרון ייאלצו לחכות ● פרשנות

עוד 503 מילים ו-1 תגובות

אדלשטיין: "אם הייתי רואה רק את הצד הבריאותי, כבר אתמול היינו בסגר"

השר הנגבי: ״השטויות האלה שאין לאנשים מה לאכול זה חרטה״ ● סמוטריץ' יזם להדיח את איימן עודה מהכנסת, סמוטריץ' יזם להדיח את איימן עודה מהכנסת ● נפתלי בנט משבח את עיריית נשר ש"נרתמת לסייע לבעלי העסקים בעיר" ● ישראל חצתה את ה-1,000 נדבקים ביממה ויאיר לפיד תוקף: המחדל של הממשלה הוא בסדר גודל של מלחמת יום כיפור

עוד 26 עדכונים

"נתניהו הופך להיות יותר ויותר קצר רוח"

יום סוער במיוחד עבר על ראש הממשלה אתמול, כשהעימות עם כחול-לבן בקבינט הקורונה היה השיא ● למסיבת העיתונאים בערב כבר הגיע במצב רוח קרבי והבהיר: "המפקד מוביל בקרב" ● שר בכיר בליכוד אומר לזמן ישראל: "היום ברור לי שנתניהו יפוצץ את הכל" ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע במצב רוח קרבי למסיבת העיתונאים שלו אמש (חמישי) בירושלים.

נתניהו בא להילחם בקורונה, אבל עד מהרה מצא את עצמו ממשיך בקרבות המתישים מול כחול-לבן. השפה הייתה צבאית, כדי שבני גנץ, רמטכ"ל במיל', יבין היטב. "המפקד מוביל בקרב, הולכים בקו שלו. לא יכול להיות שהמח"ט ייתן פקודה והמח"ט יגיד בוא ימינה, והמג"ד בוא שמאלה. צריך קו אחד", חתך נתניהו.

יום סוער במיוחד עבר על ראש הממשלה. העימות בקבינט הקורונה השיא. שר בכיר בממשלה, חבר בקבינט הקורונה, איבחן את המצב בשיחה עם זמן ישראל קרוב לחצות.

"נתניהו הופך להיות יותר ויותר קצר רוח", אמר השר. "רואים את זה ביחס לכחול-לבן. אני רואה אותם מתנגחים, אבל נתניהו מסתכל על זה אחרת. בראש שלו לא ייתכן שאנחנו בליכוד עם 41 מנדטים והם עם עשרה. הוא לא רוצה להיות פראייר. מבחינתו הם במעמד של סיעה קטנה, כמו שהייתה ימינה בממשלה.

"בראש של נתניהו, לא ייתכן שאנחנו בליכוד עם 41 מנדטים והם עם עשרה. הוא לא רוצה להיות פראייר. מבחינתו הם במעמד של סיעה קטנה, כמו שהייתה ימינה בממשלה"

"קח למשל את הסיפור של התקציב. נתניהו רותח. הוא רואה אותם מתעקשים על תקציב דו-שנתי. עושים שרירים. הוא אומר לעצמו, 'מי הם בכלל'. הרי הם יודעים שתקציב דו-שנתי לא יעבור בחיים. הוא לא ייתן לזה יד, גם אם זה כתוב בכל ההסכמים איתם, כי זה לא הגיוני. מבחינתו הם רק מציקים".

"היום ברור לי שנתניהו יפוצץ את הכל", מסכם השר. "אני יודע שזה לא יהיה בחודשים הקרובים. הכל יקרה אחרי שהוא יחיל ריבונות ויבחן את ההשלכות בשטח. כל מי שחושב שהוא לא יעשה כלום גם בעניין זה – טועה. אני יודע. הוא לא יספח את הכל, אבל חלק משמעותי, או חלק חשוב מאד מבחינה סמלית".

השרים שראו אתמול את נתניהו מקרוב שמו לב שהוא "מחצין", כלשונם, את הסכסוך עם כחול-לבן. זה קרה כאשר הבין כי שר הביטחון גנץ מעביר הודעות, לפיהן פיקוד העורף קיבל סמכויות למאבק בנגיף הקורונה, וכי צריך עבודת מטה חדשה. נתניהו זעם. הא הרי לא רוצה לראות הישגים של מישהו אחר.

"הכל יקרה אחרי שהוא יחיל ריבונות ויבחן את ההשלכות בשטח. כל מי שחושב שהוא לא יעשה כלום גם בעניין זה – טועה. אני יודע. הוא לא יספח את הכל, אבל חלק משמעותי, או חלק חשוב מאד מבחינה סמלית"

"אני מבין בדיוק מה הולך כאן. עושים פוליטיקה. אם זה יימשך כך – זה יוביל רק למקום אחד", זעם נתניהו. שרים שנכחו בקבינט הקורונה סיפרו כי נתניהו נראה עצבני, עזב וחזר לחדר הישיבות כמה פעמים, והטיח בחוזקה את הפטיש על סדן העץ.

כדי לאשר את התקנות החדשות (20 איש בהתקהלויות) כינס נתניהו בחופזה את הממשלה בהרכבה הנרחב. האווירה הדיגיטלית הייתה רגועה יותר וההחלטות עברו פה אחד.  במסיבת העיתונאים שכינס לאחר מכן נתניהו שוב העביר מסרים לגנץ, אבל גם ליועץ המשפטי לממשלה, שסגר לו את ברז המימון למשפט.

נתניהו קבל בדבריו על היועצים המשפטיים שרק מקשים על המאבק בקורונה, ומחייבים פרוצדורה מסובכת והעברת חוקים בכנסת. זה נדמה כאילו הוא מייחל לשלטון יחיד ומתגעגע לתקנות החירום, שגם הם לא הועילו לגמרי במאבק בנגיף.

נתניהו קבל על היועצים המשפטיים שרק מקשים על המאבק בקורונה, ומחייבים פרוצדורה והעברת חוקים. זה נדמה כאילו הוא מייחל לשלטון יחיד ומתגעגע לתקנות החירום, שגם הם לא הועילו לגמרי במאבק בנגיף

השאלה על המעורבות המוגבלת של משרד הביטחון ופיקוד העורף בטיפול הלוגיסטי במשבר עוד תיחקר, כנראה. נתניהו אמר אתמול שאין בזה שום עניין אישי. אם תשאלו את נפתלי בנט, שר הביטחון הקודם, הוא יאמר לכם שנתניהו סירב להעביר לו את הטיפול רק בגלל שזה הוא. הפעילות שלו כשר ביטחון בבני ברק, במאות אלפי קשישים, בהקמת המלוניות ובטיסות הרכש ליבוא מטושים היו יוזמות שלו.

לפי בנט, אם תשאלו אותו, נתניהו לא מוכן להעביר סמכויות לגנץ, רק כדי שלא יצטרך להודות שטעה בכך שלא העביר קודם. "אין כאן שום דבר אישי", אמר נתניהו אמש במסיבת העיתונאים.

אישי לא, פוליטי ואישי – כן.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הוא מגיב כמו ילד קטן שנאלץ להבין שהוא לא כל יכול, רוקע ברגלים בכעס וממש מתרעם על כך שהמציאות לא מסתדרת כמו שהוא רוצה... איפה הוא ואיפה הנהגה? הוא מנסה לשלוט בכולם על ידי כך שקורא לעצמ... המשך קריאה

הוא מגיב כמו ילד קטן שנאלץ להבין שהוא לא כל יכול, רוקע ברגלים בכעס וממש מתרעם על כך שהמציאות לא מסתדרת כמו שהוא רוצה… איפה הוא ואיפה הנהגה? הוא מנסה לשלוט בכולם על ידי כך שקורא לעצמו "מפקד" – כמובן שלמונח הזה אין אחיזה במציאות. הוא ראש ממשלה שצריך בזהירות ובשיתוף כל הגורמים להגיע להחלטות הנכונות ביותר, הן מבחינת השותפים שלו והן מבחינת טובת הציבור.
במקום זה הוא עושה הפגנות זעם ומשתדל שאיש זולתו לא יקבל קרדיט על כלום…

עוד 596 מילים ו-1 תגובות

הוחרגו לטובה: ישראלים עם אזרחות כפולה יוכלו להיכנס לאיחוד האירופי

בדיקת זמן ישראל מגלה: למרות החלטת האיחוד האירופי שלא לאפשר לאזרחים ישראלים להיכנס אליהן בשל העלייה בהיקף הדבקה בקורונה בישראל, החליטו באיחוד כי יותר מחצי מיליון ישראלים עם אזרחות אירופית (כפולה) יוכלו להיכנס לתחומי המדינות החברות בו ● בחלק מהמדינות הם יידרשו לשהות בבידוד

האיחוד האירופי יאפשר לישראלים ולבני משפחותיהם שיש להם אזרחות של מדינות אירופיות להיכנס לתחומי האיחוד. כך עולה מבדיקת זמן ישראל.

זאת, גם אם הם אינם גרים באיחוד האירופי בפועל אלא בישראל (או בכל מדינה אחרת). בכך מחריג האיחוד יותר מחצי מיליון ישראלים בעלי אזרחות כפולה מההחלטה שלא לפתוח את שעריו לתיירים ולמבקרים ישראלים.

החלטת האיחוד מאפשרת למדינות החברות בו להחליט אם לחייב בעלי אזרחות אירופית, כולל ישראלים, שמגיעים מחוץ לאיחוד, בבידוד בית. ההערכה היא שמרבית המדינות (אך לא כולן) יחייבו ישראלים אזרחי אירופה בבידוד.

הישראלים אזרחי אירופה יתקשו, איפה, להגיע לאירופה לטיולים קצרים, אך בניגוד לישראלים אחרים הם יכולים להגיע לאירופה למטרות עסקים, עבודה ולימודים, ביקור קרובים והגירה.

פלאש90
נוסעים המגיעים לנתב״ג. מרץ 2020

האיחוד האירופי החליט בתחילת אפריל שלא לאפשר כניסת תושבים מחוץ לאיחוד לשטחו. בתחילת יוני הוחלט על פתיחה הדרגתית של הכניסה לאיחוד לתושבי מדינות שיוגדרו "ירוקות" – כאלה שנהנות משיעור והיקף הדבקה בקורונה נמוך או דומה לזה שבאיחוד עצמו.

לאחרונה הוחלט שלא לכלול את ישראל ב"מדינות הירוקות" בגלל קצב ההדבקה המהיר – החלטה שעוררה אכזבה רבה בישראל.

"אזרחי מדינות האיחוד ובני משפחותיהם יוכלו להיכנס לאיחוד לכל צורך, לא רק לצורך חזרה הביתה", נכתב בהחלטת נציבות האיחוד האירופי מהשבוע שעבר.

"אם הם מגיעים ממדינות שהמגבלות עדיין חלות לגביהן (כמו ישראל, ת.ג.) הם עשויים להיות כפופים לדרישות רפואיות כמו בידוד, בכפוף להחלטת המדינות שבהן ישהו. ההיתר תקף בלא קשר ללאום שאליו שייכים בעלי האזרחות ולאזרחות אחרת שלהם", נאמר שם עוד.

החלטות האיחוד בנוגע לכניסה ויציאה של תושבים מחוץ לאיחוד מוגדרת באופן רשמי כ"המלצה" למדינות החברות בו, אך בפועל המדינות מתייחסות אליהן כהחלטות מחייבות. בשבועיים האחרונים מסירות מדינות האיחוד בהדרגה את המגבלות הפנימיות שהטילו על תנועת אזרחים ביניהן.

למשרד הפנים הישראלי ולאיחוד האירופי אין מידע רשמי על מספר הישראלים שמחזיקים באזרחות של מדינות האיחוד. ההערכה היא שמספרם עולה על חצי מיליון, בעיקר בעלי אזרחות של פולין, רומניה, הונגריה, ליטא וגרמניה שקיבלו אזרחות מאחר והם, הוריהם או סביהם חיו בהן לפני עלייתם ארצה ובעלי אזרחות פורטוגלית שקיבלו אזרחות בשל היותם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל.

מהאיחוד האירופי טרם נמסרה תגובה לידיעה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 313 מילים ו-1 תגובות

בצהרי היום בדרום הר חברון

פרק 16"חוות טליה" בדרום הר חברון קרויה כך על שם בני משפחת טליה, שמתגוררים במקום כבר יותר מעשרים שנה ● ישנים בלילות עם אקדח מתחת לכרית ומשקיפים בבקרים מלמעלה על אלפי הדונמים שנמסרו להם במתנה על ידי ממשלת רבין ● יוצאים לרעות את עדרי הצאן שלהם ונאבקים בפלסטינים תושבי האזור שטוענים שהם גזלו את אדמותיהם ● אמיר בן-דוד ביקר במקום ושמע את הצד של ידידיה טליה - אחרי שהבטיח לו עיתונות הגונה

עוד 2,626 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה