זירת הבלוגים

מגילת רות - דוח מצב 2020

בואו נחזור למגילת רות ולדרך הפתיחות שאותה מגילה מצווה אותנו

30/05/2020 07:32
נעמי רות וערפה, ציור של ויליאם בלייק, 1795

סיפור מגילת רות הוא אחד הסיפורים היפים ויוצאי הדופן בתנ"ך. הסיפור עוסק בקבלת הגר אשר קושר את גורלו בגורל עם ישראל ומתקבל לתוך הקהילה. רות המואביה קושרת את גורלה בגורל נעמי העבריה ובסוף הסיפור אף מתחתנת עם בועז העברי ומקימה משפחה בשבט יהודה. יותר מכך, על פי המסורת, רות המואביה והגיורת הינה אם סבתו של דוד המלך, ומכאן גם אימו המיתולוגית של משיח בן דוד, אותו משיח שחלק נכבד מעם ישראל כל כך משווע לביאתו.

בחזרה למאה ה-21 לחברה הישראלית. נשאלת השאלה איפה קבלת הגר בימינו. כיצד יתכן שדווקא הדתיים והחרדים מבינינו הם אלו הגזענים ביותר כלפי הגר והלא יהודי והם אלו שיושבים במשרדי הממשלה והרבנות ואחראים על רדיפת העובדים הזרים ועל הערמת קשיים על גבי קשיים בנוגע לגיורם של מאות אלפי עולים מברית המועצות לשעבר.

כיצד יתכן שדווקא הדתיים והחרדים בינינו גזענים כלפי הגר והלא יהודי, והם אלו שיושבים במשרדי הממשלה והרבנות ואחראים לרדיפת העובדים הזרים והערמת קשיים בנוגע לגיור מאות אלפי עולים מבריה"מ לשעבר

כיצד יתכן שהיהדות בימינו הושחתה עד כדי כך ונסגרה עד כדי כך שבמדינת ישראל בשנת 2020 רק האורתודוכסים החשוכים ביותר והמקובעים ביותר הם אלו שמחליטים מי יהודי ומי לא, ומי יהודי יותר טוב ומי פחות?

התשובה מובילה אותנו לשנים של הקמת המדינה ולסיפור הידוע של "העגלה הריקה והעגלה המלאה" (דתיים=מלאה, חילונים=ריקה),  לשנים בהן נקבע הסטטוס קוו בין הדתיים לחילוניים במדינה.

במהותו, הסטטוס קוו הינו הסדרת גבולות האחריות על הדת היהודית בין החרדים לחילונים. על מנת להתקדם בהקמת המדינה ולרתום את הדתיים והחרדים למאמץ הלאומי בן גוריון מסר את כל ענייני הכשרות, אישות, שבת וחינוך (אוטונומיה לחינוך החרדי והדתי) לידיהם של נציגי החרדים והדתיים בממשלה הצעירה. טעות הסטורית זו הביאתנו עד הלום.

במדינת ישראל 2020 בנים להורים לא יהודים על פי ההלכה, יכולים להתגייס ולמות למען המדינה ואז להיקבר מחוץ לגדר כי אינם יהודים מספיק. ילדים לאמהות שהינן עובדות זרות, ילדים שנולדו בארץ ורוצים לקשור את גורלם בגורל מדינת ישראל והעם היהודי, מגורשים ונרדפים על ידי משרד הפנים ומשטרת ההגירה. לא יתכן שעם ישראל נסגר עד כדי כך ולא יתכן שהזרם האורתודוכסי החשוך המפלה המבזה והגזען הוא הזרם שקובע כל דבר בנושאי יהדות במדינת ישראל ובו זמנית גם הורס את כל היחסים עם רבים מיהודי העולם מהזרמים האחרים.

הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש. הגיע הזמן לחוקק חוק חדש בנושא אזרחות ולקבוע בקריטריונים ברורים ומודרניים כיצד איש או אישה שרוצים להיות אזרחי ישראל יכולים לקבל אזרחות ישראלית.

בישראל 2020 בנים להורים לא יהודים על פי ההלכה יכולים למות למען המדינה ואז להיקבר מחוץ לגדר כי אינם יהודים מספיק. ילדים לעובדות זרות מגורשים ונרדפים על ידי משרד הפנים ומשטרת ההגירה

הגיע הזמן לתת לזרמים היהודים השונים מעמד שווה לאורתודוכסים. הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי ראויים ויהודיים לא פחות מהזרמים האורתודוכסיים השונים וגיור דרכם לא נופל במאומה מהגיור החשוך והמעיק של הזרם האורתודוכסי.

בואו נחזור למגילת רות ולדרך הפתיחות שאותה מגילה מצווה אותנו. אדם שקושר את גורלו בעם ישראל ובמדינת ישראל הוא יהודי וישראלי לא פחות טוב מכל רב שיושב ברבנות הראשית ומחליט מי יהודי ומי לא. כל דבר אפשר לשנות, שום דבר אינו קדוש.

לנו, היהודים במאה ה-21 במדינת ישראל, יש הזדמנות הסטורית לשמור על היהדות ועל הישראליות ולחזק את הלאום היהודי לדורות הבאים. בדרך של הסתגרות וגזענות אנו מחלישים את עצמנו ואת עתידנו. הגיע הזמן לאמץ את ערכי מגילת רות ואת ערכי מגילת העצמאות וללכת לעבר עתיד אופטימי יותר ברור יותר ופתוח יותר לעם היהודי ולמדינת ישראל.