דונלד טראמפ בבית הלבן ב-22 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
התוכנית של טראמפ. האחריות של טראמפ. ההזדמנות של טראמפ

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות

לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

"נהיה מוכנים בהסדר שלום עתידי להגיע לפתרון של מדינה פלסטינית מפורזת לצד המדינה היהודית… הנושא הטריטוריאלי יידון בהסדר הקבע"

מתוך נאום נתניהו באוניברסיטת בר-אילן, 14 ביוני 2009

"יש לנו הזדמנות שלא הייתה מאז 1948 להחיל ריבונות באופן מושכל וכצעד מדיני ביהודה ושומרון, ולא ניתן להזדמנות הזו לחלוף… יש לנו תאריך יעד ליולי ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו"

מתוך דברי נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, 25 במאי 2020

* * *

תפיסה מוטעית לחלוטין התגבשה בארבעת החודשים שחלפו מאז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חשף את תוכנית השלום שלו למזרח התיכון, "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים".

בשעה שהרשות הפלסטינית דחתה את התוכנית באופן טיפוסי וצפוי – וסירבה להתדיין עם ממשל טראמפ – ממשלת ישראל, ובייחוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, אימצו אותה בשמחה רבה.

ואכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ומבטיח, כמעט על בסיס יומי, שבעוד פחות חודש, בהתאם לתנאי הסכם ממשלת האחדות, הוא יתחיל ביישומה – או, ליתר דיוק, ישראל תתחיל בסיפוח חד-צדדי של כ-30 אחוזים משטח הגדה המערבית, בכלל זה כל ההתנחלויות ובקעת הירדן, לכאורה בהתאם לחזון התוכנית של טראמפ.

אולם למעשה, תוכנית טראמפ, אשר מנוסחת בזהירות, אינה תומכת במפורש או במרומז בסיפוח חד-צדדי ומיידי שכזה מצד ישראל. היא תוכננה במפורש "לטובת הפלסטינים, הישראלים והאזור בכללותו", כבסיס מומלץ למשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים על "פתרון מציאותי של שתי מדינות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ באירוע הכרזת תוכנית המאה של הנשיא האמריקני בבית הלבן. 28 בינואר 2020 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ באירוע הכרזת תוכנית המאה של הנשיא האמריקני בבית הלבן. 28 בינואר 2020 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

אם אדריכלי החזון, ובראשם היועץ הבכיר וחתנו של טראמפ ג'ארד קושנר, היו מבטיחים מראש לצד אחד – ישראל – את כל הרווחים הטריטוריאליים של ההסכם, היה בכך חתירה תחת אותה מטרה מוצהרת ושמיטת הקרקע מתחת לכל התהליך. הם לא עשו זאת.

הבסיס לדהירה של נתניהו לקראת הרחבת הריבונות הישראלית לחלקים מהגדה המערבית, בגיבוייה של ארצות הברית, טמון במשפט מעניין וצורם מנאומו של טראמפ בטקס השקת התוכנית: "נקים ועדה משותפת עם ישראל כדי להמיר את המפה הרעיונית למתווה ביצועי מפורט ומכויל יותר, כך שניתן יהיה להשיג הכרה באופן מיידי", הוא אמר.

הבסיס לדהירה של נתניהו טמון במשפט מנאום טראמפ בטקס השקת התוכנית: "נקים ועדה משותפת עם ישראל כדי להמיר את המפה הרעיונית למתווה ביצועי מפורט ומכויל יותר, כך שניתן יהיה להשיג הכרה באופן מיידי"

המשפט הזה מכיל סתירה פנימית: כיצד ניתן להשיג הכרה "באופן מיידי", אם צריך להרכיב תחילה ועדת מיפוי אמריקאית-ישראלית ולשרטט את המפות?

מערערים אותו גם דבריו של הנשיא שלושה משפטים בדיוק לאחר מכן, כאשר הוא השמיע את אותה הבטחה להכרה אך הפעם מבלי להגדיר את העיתוי: "וארצות הברית תכיר בריבונות הישראלית על השטחים שעל פי החזון שלי יהוו חלק ממדינת ישראל. זה חשוב מאוד".

זה גם עומד בניגוד גמור לחזון המוצהר של תהליך הדרגתי שיוביל להסכם שיושג במשא ומתן, כפי שמפורט בתוכנית עצמה: "הפרטים הספציפיים הסופיים של הסכם השלום הישראלי-פלסטיני יצטרכו להיות מוסדרים ישירות על ידי הצדדים".

אולם מיד לאחר הטקס בבית הלבן, נתניהו – שהיה באופוריה – החל להבטיח כי הרחבת הריבונות הישראלית תחל בתוך ימים ספורים, ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, תומך ותיק של ההתנחלויות המקורב לטראמפ, שהיה מעורב עמוקות בניסוח התוכנית, ציין כי הדבר יהיה מקובל על הבית הלבן.

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן (משמאל), עם ראש מועצת אפרת עודד רביבי באפרת, 20 בפברואר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן (משמאל), עם ראש מועצת אפרת עודד רביבי באפרת, 20 בפברואר 2020 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

החלת החוק הישראלי על השטחים הללו ועל יושביהם טרם יושמה, בזכות התערבותו של קושנר, אשר ריסן בפומבי הן את נתניהו והן את פרידמן. כשנשאל ב-29 בינואר אם ממשל טראמפ יתמוך בהחלטה מיידית של ישראל לספח את בקעת הירדן והתנחלויות הגדה המערבית, קושנר השיב "לא", והרחיב: "נזדקק לממשלת קבע בישראל" כדי שנוכל להתקדם. הוא ציין כי העבודה על "הדברים הטכניים" רק מתחילה – עמדה שמשמעותה דחייה של כמה חודשים לפחות.

במעבר מהיר בחזרה להווה, לישראל יש סוף סוף ממשלה מתפקדת באופן מלא, וצוות המיפוי המשותף ככל הנראה השיג התקדמות מסוימת למרות סיבוכי מציאות הקורונה. אולם עדיין, הממשל האמריקאי משדר אמביוולנטיות.

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו שב ואמר, גם בעת ביקורו בישראל בחודש שעבר, כי ההחלטה על סיפוח נתונה בידיה של ישראל, ואותת בכך על סובלנות יותר מאשר על התלהבות נחרצת.

לאחר ביקורו, הדוברת שלו התחמקה בבירור מלהשיב ב"כן" פשוט כאשר נשאלה בשיחה טלפונית עם כתבים ישראלים אם לישראל יש "אור ירוק" לסיפוח. למעשה, היא הביעה התנגדות לפעולה חד-צדדית כאשר אמרה שסיפוח צריך להיות "חלק מהשיחות בין הישראלים לפלסטינים".

קושנר ופרידמן כמעט לא השמיעו את קולם לאחרונה.

בנימין נתניהו ומייק פומפאו במעון ראש הממשלה, ב-13 במאי 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו ומייק פומפאו במעון ראש הממשלה, ב-13 במאי 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

ממשל מפולג

הפער בין הסעיפים המנוסחים בזהירות במסמך ה"חזון" לבין המשפט בעל הסתירה הפנימית מנאומו של טראמפ על החלת הסיפוח "באופן מיידי" מדגיש את התחושה – הבולטת מאז אותו יום היסטורי בבית הלבן ועד היום – שלתוכנית טראמפ יש שני פירושים שונים מאוד בעיני שני מחנות שונים מאוד בבית הלבן:

  • עבור קושנר ואנשיו, התוכנית של טראמפ היא ניסיון כן להשיג שלום, שנועד להוביל להסכם מועיל ובטוח לישראל, עם סעיפים הנוגעים לפליטים הפלסטינים, לירושלים ולמאפייני המדינה הפלסטינית העתידית המשקפים את האינטרסים של ממשלת ישראל – תוכנית טובה לאזור והישג היסטורי עבורו ועבור החותן שלו. המשפט מנאומו של טראמפ על סיפוח מהיר היה מעין איום או קריאת השכמה, שנועדו להבהיר לפלסטינים ולבני שיח פוטנציאליים בעולם הערבי שהממשל רציני ומוכן לנהוג בתקיפות כדי להניע את התהליך.
  • עבור פרידמן ואנשיו, מנגד, התוכנית של טראמפ היא אמצעי יותר מאשר מטרה. זהו ניסיון ראוי להערכה להשיג שלום, אבל כזה שנועד לכישלון – חזון אשר, כפי שהם צפו, התנפץ אל סלע העקשנות של הפלסטינים כבר בעת השקתו. אולם בשונה מניסיונותיהם של מתווכים אמריקאים קודמים במשא ומתן לשלום, הפעם יש בכך מחיר עבור הפלסטינים ורווח עבור ישראל – הרחבת הריבונות הישראלית לשטחי יהודה ושומרון. לפיכך, נכונותו המוצהרת של הנשיא להכיר בסיפוח ישראלי באופן מיידי לא הייתה איום כי אם הבטחה – הבטחה שיכולה וצריכה להתממש; הבטחה שכבר הייתה צריכה להתממש.

עבור פרידמן ואנשיו, תוכנית טראמפ היא אמצעי יותר מאשר מטרה. זהו ניסיון ראוי להערכה להשיג שלום, אבל כזה שנועד לכישלון – חזון אשר, כפי שהם צפו, התנפץ אל סלע העקשנות של הפלסטינים כבר בעת השקתו

שותפיו החדשים של נתניהו – מנהיג מפלגת כחול-לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ, ושר החוץ גבי אשכנזי – ממוקמים חזק במחנה של קושנר; הם תומכים בהתלהבות בתוכנית טראמפ כלשונה, שמהווה בעיניהם בסיס חיובי למשא ומתן לשלום ומרחיקה לכת יותר מתוכניות אמריקאיות קודמות על מנת להבטיח שמדינה פלסטינית עתידית לא תהווה איום צבאי או דמוגרפי על ישראל. הם זהירים הרבה יותר בנוגע לסיפוח חד-צדדי.

בנימין נתניהו וג'ארד קושנר (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem)
בנימין נתניהו וג'ארד קושנר (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem)

ראש הממשלה, לעומת זאת, נחוש בדעתו לגבי הסיפוח – תזוזה דרמטית מהנכונות למשא ומתן זהיר על מדינה פלסטינית שהוא דיבר עליה בנאום בר-אילן לפני 11 שנה. הוא דוגל עכשיו בסיפוח כאילו זו תמיד הייתה המנטרה שלו ולא דבר שהוא נמנע ממנו – ואף התנגד לו מתוך חשש עמוק מפני הסכנות שבמדינה אחת דו-לאומית בין נהר הירדן לים התיכון – במשך יותר מ-5,000 הימים של כהונתו, הכהונה הארוכה ביותר של ראש ממשלה בהיסטוריה של ישראל.

נתניהו עשוי עוד לסגת לאחור. גנץ ואשכנזי עשויים לדחוק בו לשקול מחדש. הממסד הביטחוני עשוי עדיין למצוא את קולו.

אבל ההכרעה אם נראה סיפוח עכשיו, או סיפוח אחר כך, אולי, במסגרת הסכם שיושג במשא ומתן, נתונה ככל הנראה בידיו של טראמפ.

בפברואר 2016, נשיא ארה"ב הכריז כזכור כי אין לו העדפה לפתרון של מדינה אחת או לפתרון של שתי מדינות. אולם מאז הוא נקט עמדה, הוא ניצל את השפעתו בבית הלבן כדי להציע תוכנית, והוא יכול לפתור את המבוי הסתום הגורלי הזה באמצעות הוראה פשוטה: תנו צ'אנס לתוכנית השלום שלי.

אפשר לקוות.

טראמפ וגנץ בפגישתם בבית הלבן, ב-27 בינואר 2020 (צילום: אלעד מלכה)
טראמפ וגנץ בפגישתם בבית הלבן, ב-27 בינואר 2020 (צילום: אלעד מלכה)

שימור האפשרות של שתי מדינות

אני שותף לקונצנזוס הישראלי נגד מסירת שטחים נרחבים מהגדה המערבית לידי הפלסטינים עכשיו או בעתיד הקרוב.

היציאה מלבנון בשנת 2000 הביאה את חזבאללה אל הגבול הצפוני שלנו, מה שהוביל למלחמת לבנון השנייה ב-2006 ולירי של אינספור טילים ורקטות לעברנו, בעידוד הפטרונית של הארגון, איראן. ההתנתקות מעזה ב-2005 הובילה להשתלטותו של חמאס על הרצועה, לשלושה סבבי לחימה גדולים ולחשיפתו של חלק גדול מישראל לפגיעה עם כל החלטה של ארגון הטרור לפתוח שוב בפעולות איבה.

יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אינו מנצח על הטרור באופן ישיר כפי שעשה קודמו יאסר ערפאת, אבל הוא עושה דמוניזציה לישראל בניסיונו לנתק אותה מההיסטוריה היהודית שלה, הוא מסית נגדנו, הוא מעביר כספים למחבלים שמנסים להרוג אותנו. וב-2008 הוא דחה את הצעתו של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט – בעוד שמנהיג שוחר שלום באמת היה נעמד בפתח דלתו של אולמרט ומונע את התפטרותו עד לחתימת ההסכם.

אהוד אולמרט ומחמוד עבאס עם קונדוליסה רייס ב-19 בפברואר 2007 (צילום: פלאש90)
אהוד אולמרט ומחמוד עבאס עם קונדוליסה רייס ב-19 בפברואר 2007 (צילום: פלאש90)

אף על פי כן, סיפוח חד-צדדי – המהלך שנתניהו מפגין נחישות מוחלטת להוציא לפועל בשבועות הקרובים – יהיה אסון גמור עבור ישראל, החלטה שלא ניתן להגן עליה במלוא מובן המילה.

1

אנחנו זקוקים לישראל יהודית ודמוקרטית; סיפוח חד-צדדי מאיים לחתור תחתיה.

נכון ליום העצמאות האחרון, אוכלוסייתה של ישראל מונה כ-9.2 מיליון בני אדם – 74% יהודים, 21% ערבים ו-5% אחרים. מנגד, על פי נתונים שנדונו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בשנה שעברה – הכוללים את אוכלוסיית ישראל, הגדה המערבית ועזה – מספרם הכולל של הלא-יהודים זהה לזה של היהודים.

הנתון הזה שנוי במחלוקת חריפה, אך אין ספק שישראל תאבד את הרוב היהודי המכריע שלה אם הוא יהיה משולב לנצח עם מיליוני פלסטינים. במקרה כזה היא תחדל מלהיות "מדינה יהודית", או שתצטרך להתפשר על הדמוקרטיה שלה כדי לטעון שהיא עדיין כזאת.

יהודה ושומרון המקראיות הן מרכזיות לקשר של היהודים למולדתם, אבל הקשרים ההיסטוריים שלנו לארץ הזאת אינם יכולים לגבור על ההכרח לשמור על אופייה של ישראל המודרנית כמדינה יהודית ודמוקרטית.

היפרדות מהפלסטינים אינה ישימה עכשיו; היא מסוכנת מדי. בשטח שנפנה ייעשה שימוש נגדנו. אבל סיפוח חד-צדדי יהיה צעד משמעותי לקראת תסבוכת נצחית – כיתור הפלסטינים, יצירת מובלעות ישראליות בשטחים פלסטיניים כאן, מובלעות פלסטיניות בשטחים ישראליים שם. זו תהיה מהלומה למטרה של היפרדות פוליטית, שככל הנראה תבשר את סופה של מסגרת שתי המדינות שעל בסיסה קמה ישראל לתחייה בתמיכה בינלאומית.

היפרדות מהפלסטינים מסוכנת מדי, אבל סיפוח חד-צדדי יהיה צעד משמעותי לקראת תסבוכת נצחית – כיתור הפלסטינים, יצירת מובלעות ישראליות בשטחים פלסטיניים כאן, מובלעות פלסטיניות בשטחים ישראליים שם

פתרון שתי המדינות אולי אינו ישים בהווה, אבל פתרון המדינה האחת איננו פתרון כלל עבור האומה היהודית. הוא יסמן את קץ היכולת של העם היהודי שנאסף מחדש בארצו לקבוע את גורלו בתוך הגבולות המוכרים מבחינה בינלאומית של מדינתו המודרנית.

2

סיפוח חד-צדדי יפחית את הסובלנות הבינלאומית לנוכחותה של ישראל בכל חלק של הגדה המערבית.

במצב הדברים היום, הנוכחות הצבאית והאזרחית של ישראל בשטחי הגדה המערבית מעבר לקווי 67' נחשבת באופן כללי, בישראל ובעולם, כמצב זמני שצריך להיפתר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. חלק מחסידי הסיפוח החד-צדדי טוענים כי ישראל צריכה לקבוע עובדות חדשות בשטח – במקרה זה, להכריז ריבונות מלאה על אותם אזורים שהיא שואפת להחזיק בהם לצמיתות – כדי להעמיד עובדה מוגמרת בפני ההנהגה והעם הפלסטיני הסרבנים.

אולם, למעשה, סיפוח חד-צדדי לא יחליש כהוא זה את העקשנות הפלסטינית. ההשלכות המיידיות בשטח עלולות להיות הרות אסון ולכלול שפיכות דמים ומהומה אזורית.

אבל גם אם זה לא יקרה – וזה לא קרה כאשר טראמפ הכריז על הכרה בירושלים כבירת ישראל, כאשר הוא העביר את שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים או כאשר הוא חתם על הצהרה המכירה בריבונות ישראלית על רמת הגולן – סיפוח חד-צדדי ללא ספק יפחית, לא יגביר, את הסובלנות והתמיכה הבינלאומיות כלפי פעילותה של ישראל בכל מקום שהוא בגדה המערבית וישנה את מצב העניינים, שכרגע הוא נסבל באופן כללי, גם אם בחוסר רצון, לכדי מצב שיעורר התנגדות רחבה.

דונלד טראמפ חותם על ההצהרה המכירה בריבונות ישראל ברמת הגולן, ב-25 במרץ 2019 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
דונלד טראמפ חותם על ההצהרה המכירה בריבונות ישראל ברמת הגולן, ב-25 במרץ 2019 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

נתניהו, פרידמן ואחרים התומכים בסיפוח חד-צדדי טוענים כי הוא יבסס סוף סוף את שליטתה הלגיטימית של ישראל על אזורים חיוניים בגדה המערבית. ההפך הוא הנכון: הדבר יאחד כמעט את כל העולם – להוציא את טראמפ, שעשוי לסיים את תפקידו בעוד כמה חודשים ולהיעלם בתוך כמה שנים – סביב הטענה כי כל פעולותיה של ישראל בגדה המערבית הן בלתי קבילות.

הרחבה חד-צדדית של הריבונות היום, על רקע התנגדות בינלאומית, תחליש אם כן את המטרה הישראלית של סיפוח קבע של גושי ההתנחלויות הגדולים (עם חילופי שטחים) ושמירה על שליטה ביטחונית על בקעת הירדן לטווח הארוך במסגרת הסכם עם הפלסטינים.

המצב הקיים, שבו נוכחות ישראלית בשטחים השנויים במחלוקת נחשבת לבעייתית, ייהפך למצב שבו הנוכחות הישראלית נחשבת ללא חוקית ואשר מחייב שינוי דחוף.

3

סיפוח חד-צדדי יחליש את התמיכה האמריקאית הדו-מפלגתית בישראל.

רווחתה הפיזית של ישראל תלויה בשותפות האסטרטגית שלה עם ארצות הברית. איננו מבקשים מכוח חיצוני לסכן חיים להגנתנו בקווי החזית שלנו, אבל השותפות הזאת חיונית לישראל מבחינה צבאית – במונחים של פיתוח נשק, שיתוף מודיעין ועוד.

היא חיונית לישראל מבחינה דיפלומטית – היות שארצות הברית עומדת לצדה של ישראל והודפת אינסוף יוזמות מקוממות שנועדו להרע לנו.

Mideast Israel Palestinians US (צילום: Debbie Hill, Pool via AP)
Mideast Israel Palestinians US (צילום: Debbie Hill, Pool via AP)

היא חיונית לישראל מבחינה פסיכולוגית – אויבינו הרבים באזור נרתעים לא רק מהחוסן שלנו ומיכולתנו המוכחת להגן על עצמנו ולסכל את מזימותיהם, אלא גם מהעובדה שעומדת לצדנו מעצמת על, שחולקת את האינטרסים ואת הערכים שלנו.

אולם סיפוח חד-צדדי מסכן את תמיכתה של המפלגה הדמוקרטית, שתופסת הרחבה חד-צדדית של הריבונות הישראלית כפעמון המוות של ההגדרה העצמית הפלסטינית. נשיא דמוקרטי עשוי להפוך את ההכרה של ממשל טראמפ בהכרזה ישראלית חד-צדדית על ריבונות בשטחי הגדה המערבית שהפלסטינים מייעדים למדינתם העתידית – ולפיכך כל רווח מדומה שישראל תשיג מהכרה כזאת יהיה קצר ימים.

נשיא דמוקרטי עשוי להפוך את ההכרה של ממשל טראמפ בהכרזה ישראלית חד-צדדית על ריבונות בשטחי הגדה המערבית שהפלסטינים מייעדים למדינתם העתידית – ולפיכך כל רווח מדומה שישראל תשיג מהכרה כזאת יהיה קצר ימים

אבל המהלך הזה עלול לחולל לנזק בשורות המפלגה הדמוקרטית, שייקח זמן רב לתקן, ולגרום לחלק מתומכיה של ישראל עד כה להטיל ספק באשר למחויבותה לערכי ליבה משותפים, ובכך לפגוע ביחסים הדו-מפלגתיים בין ארצות הברית לישראל.

4

סיפוח חד-צדדי ירחיק את ידידיה של ישראל באירופה.

חלק גדול מהקהילה האירופית חסר סבלנות כלפי ישראל ודוחה את טענותיה כי היא עשתה מאמץ אמיתי לשאת ולתת עם הפלסטינים אבל אינה יכולה לחתום על הסכם כאשר הצד השני דורש ממנה ויתורים המעמידים אותה בסכנה קיומית. אף על פי כן, מעצמות מפתח באירופה גילו אהדה כלפי ישראל והציעו לה גיבוי מעשי, דיפלומטי ורטורי.

ביסוס רשמי של נוכחות ריבונית בשטחים השנויים במחלוקת יחריף את הביקורת, והתמיכה בישראל תלך ותפחת, אפילו בקרב בעלי בריתה הנאמנים ביותר.

5

פילוג הפזורה היהודית.

דברים דומים ניתן לומר על רבים מבני עמנו שלנו. שוב, הטיעון ששאיפתנו לשלום נהדפת על ידי עקשנותם של שכנינו כבר מוטל בספק, ונדחה לעתים קרובות, על ידי חלק גדול מיהדות התפוצות.

ישראל שתכריז ריבונות על שטחים בגדה המערבית – שלא במסגרת הסכם שהושג במשא ומתן אלא כמהלך חד-צדדי – תהיה ישראל ששיעור הולך וגדל מיהודי התפוצות יתנכר אליה; ישראל שהם ידחו.

ישראל שתכריז ריבונות על שטחים בגדה המערבית – שלא במסגרת הסכם שהושג במשא ומתן אלא כמהלך חד-צדדי – תהיה ישראל ששיעור הולך וגדל מיהודי התפוצות יתנכר אליה; ישראל שהם ידחו

6

הזהות הלאומית שלנו.

וישנו, כמובן, העניין הלא מבוטל של האופן שבו אנו עצמנו, הישראלים שלמען האינטרסים שלהם נתניהו וממשלתו פועלים לכאורה, נתפוס את ישראל שנהפוך להיות – האם עדיין נחשיב את עצמנו לאומה המחויבת לעקרונות היסוד שלנו ומנוהלת על פיהם? האם נקבל את הטיעונים שיביאו מנהיגינו – טיעונים שנתניהו כבר משמיע – כדי להצדיק ולתת תוקף חוקי לסיפוח חד-צדדי?

תוכנית טראמפ מעצבת מציאות עתידית שבה כ-15 "מובלעות" של התנחלויות יהודיות יישארו במקומן, תחת ריבונות ישראלית, בתוך מדינה פלסטינית עתידית. התסריט הזה יוצר לא רק אתגרים ביטחוניים ניכרים, אלא גם סיבוכים בנוגע למנגנונים המשפטיים השונים שיפעלו באזורים סמוכים זה לזה.

אולם, כפי שהסביר נתניהו בריאיון בערב שבועות, סיבוכים כאלה מתגמדים אל מול החזון המוצהר שלו בנוגע למעמדם של עשרות אלפי פלסטינים אשר חיים בשטחי בקעת הירדן שבכוונתו לספח.

אותם פלסטינים, לדבריו, לא יהיו זכאים לאזרחות ישראלית, אף על פי שיחיו תחת ריבונות ישראלית. תחת זאת, אותם אזורים "יישארו כמובלעות פלסטיניות", כך אמר לישראל היום. "אתה לא מספח את יריחו [שאוכלוסייתה מונה כ-20,000 פלסטינים]. יש מקבץ אחד או שניים [של אזורי אוכלוסייה פלסטינית]. אתה לא צריך להחיל את הריבונות עליהם, הם יישארו נתינים פלסטינים אם תרצה. אבל השליטה הביטחונית [הכוללת של ישראל] היא גם על זה".

ראיון עם בנימין נתניהו בערב שבועות בישראל היום. 28 במאי 2020
ראיון עם בנימין נתניהו בערב שבועות בישראל היום. 28 במאי 2020

מציאות כזאת תשחק לידיהם של הפלסטינים ושל אותם מבקרים שטוענים זה זמן רב שישראל היא מדינת אפרטהייד שמנהיגה הפרדה גזעית ממוסדת נגד הפלסטינים.

במצב הדברים הנוכחי, הפלסטינים הם לא אזרחים סוג ב' בישראל ריבונית; הם שכנים שחיים בשטח סמוך, שנוי במחלוקת, שלא הצלחנו להגיע איתם לפתרון הסכסוך שלנו באמצעות משא ומתן. סיפוח חד-צדדי של חלקים מהגדה המערבית – שיכלול, כפי שנאמר לנו כעת, את יצירתן של מובלעות פלסטיניות בתוך שטח בשליטה ישראלית, שמהדהדות באופן בלתי נמנע את דרום אפריקה – ייצור מציאות שונה, שתחליש מאוד את טיעוניה של ישראל. ונאבד רבים מבין אלה שנחלצו עד כה להגנתנו.

7

חיזוק המתנגדים; החלשת בעלי הברית.

סיפוח חד-צדדי יוסיף דלק למדורה של תנועת החרם נגד ישראל, ירחיב את התמיכה באמצעי ענישה כלפיה, ירסן וירתיע את מגיניה של ישראל ויחריף את בידודה – שוב, כל זאת אל מול תמיכה מצד נשיא ארה"ב, שיכולה להתהפך במהירות.

סיפוח חד-צדדי יוסיף דלק למדורה של תנועת BDS, ירחיב את התמיכה באמצעי ענישה כלפיה, ירסן וירתיע את מגיניה של ישראל ויחריף את בידודה – כל זאת אל מול תמיכה מצד נשיא ארה"ב, שיכולה להתהפך במהירות

קרוב לוודאי שהסיפוח יצנן או יקפיא את יחסינו המתחממים עם שחקנים שונים באזור – בייחוד במפרץ – אשר שותפים לדאגתה של ישראל מפני האיום שמציבים האייתוללות באיראן, ואשר חלקם החלו לגמול את ציבור האזרחים שלהם מהאמונה השקרית שהוטמעה בהם זה מכבר ולפיה האחריות לכל החוליים באזור מונחת לפתחה של הישות הציונית.

לא ניתן לדעת בוודאות אם הסכמי השלום יקרי הערך של ישראל עם מצרים ועם ירדן ישרדו סיפוח חד-צדדי. ירדן כבר אמרה שהיא תבחן מחדש את היחסים, ואין ספק שסיפוח יגביר את חוסר היציבות בממלכה, דבר שיהווה איום על משטר המלוכה.

הפגנת BDS למען חרם על ישראל (צילום: AP, Jacques Brinon)
הפגנת BDS למען חרם על ישראל (צילום: AP, Jacques Brinon)

התוכנית של טראמפ; האחריות של טראמפ

ייתכן שהבטחותיו הנחושות של נתניהו להתחיל בתהליך של סיפוח חד-צדדי ב-1 יולי אינן משקפות את כל הסיפור. ייתכן שמאחורי הקלעים, ממשל טראמפ כבר מאותת שעכשיו זה לא הזמן – שהוא מתייחס ברצינות לאזהרות של הירדנים, של הסעודים, של האירופאים וכן הלאה.

ייתכן שבמשחק הפוליטי הארוך, המורכב, המתוחכם, הלא-מובן לעתים, שנתניהו משחק – שבו דיפלומטיה בינלאומית וביטחון, פוליטיקה פנימית ומשפט השחיתות שלו מתנהלים כולם בה בעת – הוא יבצע בחודש הבא תזוזה לעבר עמדה של הבעת צער פומבית, ויטיל את האשמה על גנץ, על המתנחלים שמתנגדים לחזון המדינה הפלסטינית הכלול בתוכנית, או על סיבוכים אזוריים.

או ייתכן שכמי שמנווט ממשלה גדולה הכוללת חברים מתונים מכחול-לבן אבל אינה כוללת את תומכי ההתנחלויות ממפלגת ימינה, נתניהו ישנה מעט את מסלולו ויודיע כי הוא ושותפיו בממשל טראמפ מזהים סימנים של נכונות מצד הפלסטינים להידבר, או נכונות מצד שחקנים אחרים באזור ללחוץ על הפלסטינים להיכנס למשא ומתן, ולפיכך הסיפוח החד-צדדי, הדחוף כל כך לכאורה, יישמר לעת עתה כקלף שאולי יישלף בשלב מאוחר יותר.

בנימין נתניהו ומחמוד עבאס משוחחים באקראי בוועידת האקלים בפריז, ב-30 בנובמבר 2015 (צילום: Martin Bureau/Pool Photo via AP)
בנימין נתניהו ומחמוד עבאס משוחחים באקראי בוועידת האקלים בפריז, ב-30 בנובמבר 2015 (צילום: Martin Bureau/Pool Photo via AP)

מי שצפה בנתניהו במהלך השנים יודע כמה מהר הוא מסוגל לבצע תזוזות כאלה, ולהשליך את עמדותיו הקודמות אל פח האשפה של ההיסטוריה. ראו, לדוגמה, את דבריו בנאום בר-אילן בהשוואה לדבריו היום ולמה שהוא עשוי לומר מחר.

אבל בסופו של דבר, דונלד טראמפ הוא זה שחשף את חזון "משלום לשגשוג" שלו בחדר המזרחי ב-28 בינואר 2020. דונלד טראמפ הוא זה שיכול להחליט אם נתניהו ימשיך לדחוף לסיפוח חד-צדדי.

והעובדה היא שסיפוח חד-צדדי אינו רק נעדר מחזון "משלום לשגשוג" של טראמפ; הוא מנפץ את החזון הזה.

הפגנת חוסר אמונה

הדחיפות שבה נתניהו דוחף עכשיו לסיפוח חד-צדדי ראויה גם היא להתייחסות, שכן היא מעידה על חוסר אמונה אמיתי, הס מלומר, בבחירתו המחודשת של טראמפ לנשיאות.

על פי דיווח לא מאומת של חדשות 13 בחודש שעבר, שגריר ישראל בארצות הברית בשנים האחרונות ואיש אמונו של נתניהו, רון דרמר, פועל כעת במרץ לקידומה של תוכנית "סיפוח עכשיו" בארה"ב גם מפני החשש שהמועמד הדמוקרטי המשוער לנשיאות ג'ו ביידן עשוי לנצח בנובמבר, ושעת הכושר לפעולה תחלוף.

על פי דיווח לא מאומת, שגריר ישראל רון דרמר, פועל כעת במרץ לקידומה של תוכנית "סיפוח עכשיו" בארה"ב, גם מפני החשש שהמועמד הדמוקרטי המשוער ג'ו ביידן עשוי לנצח בנובמבר, ושעת הכושר לפעולה תחלוף

ראש ממשלה ישראלי שמאמין בביטחון כי בעל בריתו האמריקאי נמצא בדרך לניצחון נוסף בבחירות לנשיאות אינו צריך למהר כל כך לקצור באופן חד-צדדי את רווחי התוכנית של הבית הלבן, בשעה שמעט יותר סבלנות וביטחון בהצעה האמריקאית היו עשויים להניב התקדמות משמעותית עם הפלסטינים ועם שחקנים אחרים באזור.

ראש ממשלה ישראלי שמאמין בביטחון כי בעל בריתו האמריקאי נמצא בדרך לניצחון נוסף בבחירות לנשיאות היה מאותת כי יש שפע של זמן, וכי הוא רוצה לתת לתוכנית ששרטט בזהירות חברו הטוב ג'ארד קושנר הזדמנות מלאה להצליח.

הנשיא הניח על השולחן תוכנית שהיא גם מכוילת בקפידה וגם נחשבת לטובה מאוד עבור ישראל. היא שורטטה מתוך מחשבה על האינטרסים של ישראל בראש ובראשונה. בהחלט מתקבל על הדעת שטראמפ יבהיר כי הוא מצפה מישראל להפגין אמונה בתוכנית שלו ולא למהר לקחת שלל טריטוריאלי ולגרום לה להיראות כמו מזימה.

די בציוץ נשיאותי אחד: הקלדה של עשר שניות, אולי בדיקת איות, כדי לאשר שהחזון שלו להשגת הסכם שיבטיח הגנה ורווח לישראל ועזרה לפלסטינים הוא כן ונושא כוונות טובות; ולא מסך עשן למהלך פזיז של ראש ממשלה, שלא ניתן יהיה אפשר להגן עליו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
2 היבטים מאוסים בעיני בטיעוניך, שהם אגב קבועים במחנה השמאל ואין בהם חדש: 1) האובססיה שלכם להגן על הפלסטינים מקיצוץ השטח שלהם. 2 עמים רבים על שטח - אחד הקרוי על ידם "פלסטינים", שהם הלכה... המשך קריאה

2 היבטים מאוסים בעיני בטיעוניך, שהם אגב קבועים במחנה השמאל ואין בהם חדש:
1) האובססיה שלכם להגן על הפלסטינים מקיצוץ השטח שלהם. 2 עמים רבים על שטח – אחד הקרוי על ידם "פלסטינים", שהם הלכה למעשה ערבים מוסלמים שאין שביב הבדל, תרבותי היסטורי לאומי אתני או דתי בינם לבין 400 המיליון מסביבם, יש 20 מדינות ושטח בגודל רוסיה המתפרס על פני 2 יבשות. לעם השני יש מדינה אחת זעירה עם צפיפות נוראית. אתם, בחוסר המוסריות האיום שלכם, מנסים בכל הכוח לקחת מעם הדל בשטח ולתת לעם העשיר בשטח. רובין הוד מתהפך בקברו. בתנ"ך יש משל בשם כבשת הרש – מציע לכם לקרוא אותו.
2) הנסיון הנלוז שלכם (שלא עובד) לייצר הפחדה והיסטריה על ידי חזרה אובסיבית על טיעון השקר המפורסם שסיפוח הוא סוף מדינת ישראל הדמוקרטית והציונית. מי שקורא את התכנית ואת המפות לעומק מבין שככל הנראה, כ-3,000 פלסטינים בלבד, בדואים תושבי בקעת הירדן, יקבלו אזרחות. במדינת היהודים חיים כיום כמעט 2 מיליון ערבים ישראלים כך שהתוספת הזו לא תדגדג את המאזן הדמוגרפי.

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 11 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מקורבי גנץ זועמים: נתניהו חותר לבחירות בתחילת השנה

דיווח: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון למנות את גדי איזנקוט לראש מערך ניהול הקורונה ● משך החקירות האפידמיולוגיות יקוצר, פחות אנשים ידרשו לבידוד ● נתניהו למקרון: "הסיפוח תואם את החוק הבינלאומי, נוסחאות העבר הובילו לכישלון" ● גורם בכיר בכחול לבן: "נתניהו מפזר כסף על האזרחים כדי להגיע לבחירות"

עוד 41 עדכונים

הצופה מבית ומחוץ

למה ארון הברית משמש כדגם לטיבה של היהדות, החיונית ביותר לתרבות של מדינה יהודית? התכונות של ארון הברית הן:

  • הוא מכיל את לוחות הברית, את הערכים וההוראות למשתמש של חברה ומדינה מבחינה דתית.
  • הארון מדגים באופן פיזי וסימבולי את התכונות העיקריות שחייבים לטפח כדי ליצור דת חיה וייצוגית לכל רואיה. הוא מדגים את גדולתו של ה' ושל העם שאמור לייצג את רצונו לעולם בפועל: את היחסים הרצויים בין בני אנוש, צדקה ומשפט, חמלה וגמילות חסדים, שימוש נאות בכח ושלטון, ונאמנות בלתי נלאית ואין סופית לתורת ה'. כזו שמתגלה לעיני כל מראשית העם הזה בארץ ישראל בימי אברהם ושרה ועד היום הזה. כולל קיומו וישותו בגלויות רבות, בקשריו הרבים והכוללניים עם כל עמי העולם, תוך כדי חיים בתוכם וקשר רוחני איתם לדורי דורות.

התיאור הפיזי של ארון הברית מגלה את התכונות של הצד הרוחני של חברה יהודית, אף-על-פי שזאת תצוגה פיזית:

"וְצִפִּיתָ אֹתוֹ זָהָב טָהוֹר מִבַּיִת וּמִחוּץ תְּצַפֶּנּוּ וְעָשִׂיתָ עָלָיו זֵר זָהָב סָבִיב" (שמות כה, יא)

המרכיבים הם עץ וזהב. חומר מצוי וזול וחומר נדיר ויקר. הזהב "מצפה" אבל גם "מקשט". והמדהים הוא שציפוי הזהב הוא גם בחוץ, כפי שהשכל היה דורש, אבל גם בפנים!

המרכיבים הם עץ וזהב. חומר מצוי וזול וחומר נדיר ויקר. הזהב "מצפה" אבל גם "מקשט". והמדהים הוא שציפוי הזהב הוא גם בחוץ, כפי שהשכל היה דורש, אבל גם בפנים!

כשאני מתבונן בכלי הזה, ומנסה להתייחס לרכיבים ולצורה הפיזית במונחים רוחניים, אני מגלה תורה שלמה של ערכים ואמונות מגולמת בכלי הפיזי.

"וְצִפִּיתָ אֹתוֹ זָהָב טָהוֹר מִבַּיִת וּמִחוּץ תְּצַפֶּנּוּ":

הזהב שהוא החומר היקר ביותר, כזה שלא ניתן למצוא בקלות וללא מאמץ גדול של מחקר, חקירה, חפירה, צירוף, ניקוי ופיסול – מסמל את ראש סולם הערכים שה' דורש מן האדם. לחיות ולהתנהג כמו זהב בעולם רגיל ומצוי. ההשלכות הן לגבי חינוך, מחשבה, בירור ערכים, בירור כל מצב בכל ההיבטים שלו, דרך התנהגות ועמידה אישית כזהב, כמקום העליון ביותר בעיני האדם.

אבל האם אנו באמת שואפים לקבל החלטות ולפעול לפי האינטרסים העליונים והכי נעלים שה' דורש ממנו? אפילו אם ניקח ניסוח מקוצר מן הנביא מיכה:

"הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ" (ו, ח)

מי באמת יכול לטעון שהוא תמיד חי במאמץ לקיים את הערכים האלו בכל פרט ופרט שביחסים שלו עם בני אדם אחרים, או אפילו בינו ובין עצמו? אפילו רק ג' הדרישות האלו?

אבל כדי שהארון יוכל להכיל בתוכו את לוחות הברית, את דברי ה' לאדם, על הדרך הרצויה שהוא אמור לבחור בה, הוא צריך לציפוי של זהב מבפנים ומבחוץ. זהו האתגר הגדול של כל האנושות. בראש ובראשונה עלינו להיות מודעים לדרישות הללו. הם חייבות להיות לנגד עינינו ובלבנו כל הזמן.

כדי שאפשר לטעון שחינוך זה או אחר הוא חינוך דתי, ערכים אלו חייבים להיות במרכז, ואבן הבוחן האישי והחברתי למידת ההצלחה שלנו לחיות "חיים דתיים".

כדי שהארון יוכל להכיל בתוכו את לוחות הברית, את דברי ה' לאדם, על הדרך הרצויה שעליו לבחור בה, הוא צריך ציפוי של זהב מבפנים ומבחוץ. זהו האתגר הגדול של האנושות. הדרישות חייבות להיות לנגד עינינו ובלבנו כל הזמן

זה לא קשור לפוליטיקה ולא לשלטון, אלא להלך רוח ומוסכמה על חיים ביחד ועל היחס המועדף לאחרים בכל רגע ורגע של חיינו על האדמה. כן, הרף גבוה, אבל בלי שנחפש רף גבוה – נסכים להסתפק ברף נמוך יותר. וזה תמיד מביא לחורבן חברה או מדינה לאורך כל ההיסטוריה. התורה מזהירה אותנו מכך, ואני חרד מכך שאנחנו לא נותנים את המקום הראוי והמועדף שמגיע לעמדה זאת. תתבוננו, תחשבו, ונדבר על זה כשיח הכרחי להמשך קיומנו כעם בארצו.

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 550 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים

למקרה שפיספסת

חיות אדם על ליבידו, נרקיסיזם, קופי בונובו והראשון בבידור

אבי תורת הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד דיבר על אנרגיה מיוחדת, שבזכותה האדם יכול לפעול על מנת לשרוד, לאהוב, להתרבות, לבנות. האנרגיה הזו, הדחפית במהותה, נקראת אנרגיה ליבידינלית. היא המניעה את דחף החיים – הליבידו.

בספרו 'הצגת הנרקיסיזם' מתאר פרויד את האנרגיה הזו כדחף, שבתחילת חייו של אדם היא מושקעת בעצמי, אך בהמשך הוא משקיע אותה באובייקטים אחרים. תחילה באמו ובהמשך בבני אדם קרובים אחרים, חברים, ואובייקטים לא אנושיים כמו עבודה תחביבים מוזיקה יצירה ועוד.

אבי תורת הפסיכואנליזה פרויד דיבר על אנרגיה מיוחדת, שבזכותה האדם יכול לשרוד, לאהוב, להתרבות, לבנות. האנרגיה הזו, הדחפית במהותה, היא אנרגיה ליבידינלית, המניעה את דחף החיים

בספר מתאר פרויד את העברת האנרגיה כפעולת טעינה. תחילה מוטענת האנרגיה בעצמי ובהמשך טוען האדם את האובייקטים הרצויים באנרגיה המדוברת.

פרויד מתאר בספרו 'הצגת הנרקסיזם' את יחסה של הטענת האנרגיה הזו כיחס בין יצור חד תאי לבין שלוחות הציטופלסמה שלו (רגליו המדומות). שלוחות ציטופלסמה העטופות בקרום התא משמשות יצורים חד תאיים לתנועה, היצמדות למשטחים, אכילה, רביה אל מינית (החלפת דנ"א עם יצורים אחרים) ועוד. כך מקביל פרויד את האנרגיה הנפשית שמשקיע אדם באובייקטים החיצוניים לו אך המופנמים אצלו – להשקעת האנרגיה של יצור חד תאי ביצירת שלוחות אל העולם שמחוצה לו.

אותה השקעה ליבידינלית שפרויד מתאר היא מושג המתאר את האנרגיה העוברת מאם לילדה בצורת חום ואהבה, העוברת בקשרים חברתיים, המניעה תהליכי בניה, קשרים חברתיים, חיבורים רומנטיים, בניית משפחה ועוד.

הכלב ז'אק מדגים בשתי התמונות הבאות הטענה ליבידינלית:

הכלב ז'אק עסוק בטיפוח עצמי
הכלב ז'אק עסוק בטיפוח עצמי

בתמונה הראשונה הוא מלקק את רגלו כחלק מטקס טיפוח עצמי שכלבים מקיימים מדי פעם. כאשר הוא נח, גם ללא נוכחות קרובה של אחרים, הוא עוסק בליקוק פרווה, איברים ונשיכתם קלות למשך דקות ארוכות. זוהי שגרת יומם של כלבים רבים המוחזקים בתנאים נוחים וללא לחץ ממושך.

כלבים המוחזקים בתנאים לא מתאימים ורוויי לחץ ימעיטו בפעילות זו והדבר יכול לשמש כאינדיקטור לרווחתם. כך באמצעות פעילות זו עסוק ז'אק בהטענה ליבידינלית של העצמי.

כלבים המוחזקים בתנאים לא מתאימים ורוויי לחץ ימעיטו בפעילות הטיפוח העצמי, והדבר יכול לשמש כאינדיקטור לרווחתם. כך, באמצעות פעילות זו עסוק ז'אק בהטענה ליבידינלית של העצמי

בתמונה מס' 2 לעומת זאת, מסמן ז'אק לסביבתו (במקרה זה לי) שהוא מעוניין שילטפו אותו. הוא לא עושה זאת כאשר הוא לבדו, אלא מגיע קרוב אל בני המשפחה, נשכב ומניע את ידיו על ראשו בתנועות ליטוף. בדרך זו, הוא מסמן כי ברצונו במגע מלטף של האחר, או במילים אחרות – בהטענה ליבידינלית מן האחר. הטענה ליבידינלית של אובייקט תהיה ליקוק ידי כפי שז'אק אוהב לעשות מדי פעם, כאשר כמובן הדבר מלווה גם בליטופים עבורו.

הכלב ז'אק בהטענה ליבידינלית מן האחר.
הכלב ז'אק בהטענה ליבידינלית מן האחר.

אנו מכירים את התנועות הנפשיות האלו מתוך יחסי הגומלין האנושיים. טיפוח עצמי ואוננות אינן פעולות זרות לאדם. כך גם דיבור על עצמי, חשיבה מילולית על עצמי והאדרה עצמית הן פעולות של הטענה ליבידינלית בעצמי. אך יש הבדל בין אלו הגופניות לאלו הקשורות בשפה או במראה. הגופניות מגרות ישירות את הגוף ואילו אלו הכרוכות בדיבור ובמבט מבחוץ קשורות להטענה ליבידינלית דרך האחר – אם בהזמנת מחמאה, ליטוף וכו'.

אנו מכירים את התנועות הנפשיות האלו מתוך יחסי הגומלין האנושיים. טיפוח עצמי ואוננות אינן פעולות זרות לאדם. כך גם דיבור על עצמי, חשיבה מילולית על עצמי והאדרה עצמית הן פעולות של הטענה ליבידינלית בעצמי

המיתולוגיה היוונית מספרת על נרקיסוס שהיה עלם יפה. נערות רבות התאהבו בו אך הוא לא החזיר יחס לאף אחת מהן, גם כאשר ליבן נשבר. בעקבות יחסו זה הוטלה עליו קללה מפי אלת הנקמה נמסיס, לפיה נאמר: 'הוא אשר אינו אוהב אחרים יאהב רק את עצמו!'. נרקיסוס לא אהב אף אדם אחר מלבד את עצמו, והביט בבואתו בכל מקום שיכול היה. כך, גם כאשר נקלע אל שפת אגם, לא עזב את בבואתו עד שמת כשהוא רוכן אל מימי האגם. מילותיו האחרונות היו אל בבואתו – 'היה שלום!'. אקו, אחת העלמות המאוהבות בו חזרה על דברי נרקיסוס 'היה שלום', וקוללה בכך שכל דבריה יהיו הידהוד של דברי אחרים.

המיתוס מדגים יפה את ההטענה הליבידינלית של האדם בעצמו, ובעזרתם של אחרים – כפי שמגולם במילותיה של אקו. אולם זוהי ההטענה הליבידינלית הקודמת ליחסי האובייקט. כפי שראינו בפוסט על מערכת ה-PANIC/GRIEF, (הפניקה והאבל), ההטענה על ידי האחר נתקלת בבהלה ובמחאה כאשר היא נפסקת.

המחאה והבעת המצוקה פועלים על האם דרך מערכת נוספת הנקראת מערכת ה-CARE והיא האחראית על מענה לצרכיו של האחר, כנראה בדרך של הזדהות. מערכת זו, מערבת את הורמון הפרולקטין שאחראי, בין השאר, ליצירת חלב באמהות הרות ויולדות, ואת הורמון האוקסיטוצין האחראי לתפעול מערכות הקשורות בזיהוי ותגובה רגשית לאחרים – היא המערכת העיקרית בטיפול ההורי ובקשר בין בני זוג.

בריאות נפשית ותהליך התפתחות תקין מביאים את האדם למצב בו הוא מסוגל להרפות מצרכי הליבידו העצמיים שלו ולהתפנות לצרכיו של האחר. בקשרים הדדיים השקעה ליבידינלית באחר עשויה להיות מתוגמלת ברווח המוחזר בצורת אנרגיה ליבידינלית המושקעת חזרה באדם. אך לא בקשר ישיר. כך יחסי גומלין בין אוהבים יהיו רוויים מחוות הדדיות ללא תנאי. אך זהו מצב הדורש יכולת לנתינה ללא תלות ישירה בקבלה. השקעה ליבידינלית ללא תנאי חליפין מידי.

בריאות נפשית ותהליך התפתחות תקין מאפשרים לאדם להרפות מצרכי הליבידו העצמיים ולהתפנות לצרכי האחר. בקשרים הדדיים השקעה ליבידינלית באחר עשויה להיות מתוגמלת באנרגיה ליבידינלית בחזרה

קופים רבים מקיימים יחסי גומלין ללא תנאי ישיר כאשר הם עוסקים בטיפוח הדדי (Grooming). מידת ההשקעה הליבידינלית באחר דרך ה-Grooming הוא מדד למעמד חברתי ודרך לסלול את דרכך למעלה בסולם ההיררכיה. הפרימטולוג פראנס דה ואאל גילה כי מין שימפנזה הנקרא בונובו נוהג לקיים יחסי מין כחלופה אינטימית יותר לטיפוח ההדדי, ומשתמש ביחסי המין על מנת לפתור סכסוכים ולפייס ריבים בחבורה.

אובדן ההשקעה הליבידינלית עשוי להיות קשה וחמור במיוחד, אם המערכת הנפשית לא מסוגלת להכיל אבדן גדול, או שמשהו בתהליך ההתפתחות הנפשית לא מאפשר למרחב ראוי להיבנות כך שהשקעה ליבידינלית לא תהיה תלויה בתגמול ליבידינלי מיידי.

כך, ביחסים בינאישיים יש השקעה ליבידינלית הדדית, והציפייה לגמול ליבידינלי תמורת השקעה ליבידינלית – איננה ציפייה לגמול מיידי, אלא מתקיים מרחב מסויים בו יחסי הגומלין מתקיימים.

אך לרוב התנועה היא הדדית ומשמשת לחיזוק יחסים חברתיים, בניית בריתות וצבירת תומכים, על מנת להגיע למעמד חברתי גבוה. אמוץ זהבי, הזואולוג שטבע וניסח את מונח 'עקרון ההכבדה' חקר את ציפורי ה'זנבנים' בערבה וגילה כי הפרטים הבכירים ביותר בלהקה הם אלו שהכבידו על עצמם ונקטו באלטרואיזם – שמרו יותר זמן ותרמו אוכל לאחרים בלהקה.

הפרימטולוג פראנס דה ואאל גילה כי מין שימפנזה הנקרא בונובו נוהג לקיים יחסי מין כחלופה אינטימית יותר לטיפוח ההדדי, ומשתמש ביחסי המין על מנת לפתור סכסוכים ולפייס ריבים בחבורה

ומה אצל בני אדם? ההסתכלות על דחף החלה מבני אדם, ורוב השנים המושג הזה היה מנותק מבעלי החיים. בשנים האחרונות, עם ההסתכלות על חייהם הרגשיים של בעלי החיים, החלו חוקרים מתחומים שונים לשאול את עצמם על קיום דחפים אצל חיות, לא רק במובן הלא אנושי ולא מאופק של המילה דחף, אלא גם כחלק בסיסי המניע את התנהגותם בכל תחום. גם תחומים החורגים מהדפוסים הטיפוסיים של טריפה ותוקפנות.

דודו טופז היה אחד הבדרנים המוצלחים בישראל. אין על כך עוררין. שמה של תכנית הבידור המצליחה שלו 'הראשון בבידור' מעיד על הקשר שלו לנכתב פה.

הוא עבד שנים רבות והגיע למעמד גבוה ביותר במארג החברתי של התרבות בישראל. בשלב מסוים התחלפה הנהלת חברת הטלוויזיה וזו בהמשך סגרה את שידורי התכנית וטופז ירד משעות הצפייה המבוקשות. ומאז החלה ירידה בחשיפה שראשי קשת נתנו לטופז, שניסה במקביל את מזלו בערוץ אחר ובאפיקי בידור אחרים אך לא חזר לגדולתו. מפח הנפש שלו היה גדול, כפי שעולה מראיונות טלוויזיוניים שנעשו לאחר מכן.

כשלוש שנים אחרי שנעצרה תכניתו, החלו להופיע דיווחים מוזרים על מקרי אלימות שאירעו לראשי חברת הטלוויזיה, וטופז נעצר והודה בקשר לאירועים.

בראיון טלוויזיוני עם רינו צרור סיפר טופז על תחילת דרכו בעולם הרייטינג. הוא תיאר את פועלו כעזרה לאנשים אל מול הביקורות שטענו שהשתמש בטלוויזיה למטרותיו. הוא התווכח עם המראיין שלא היה מדובר ברווח אישי אלא בעזרה.

דודו טופז היה אחד הבדרנים המוצלחים בישראל. אין על כך עוררין. שמה של תכנית הבידור המצליחה שלו 'הראשון בבידור' מעיד על הקשר שלו לנכתב פה

את תחושותיו במעבר לזכיין המתחרה, שם הוצע לו תשלום נמוך יותר, תיאר טופז כעלבון. במהלך הראיון סיפר המראיין על ההשפלות שספג דודו טופז מצד חברת קשת, זאת במקביל לכך שמנכ"ל קשת עדיין מטופל בעקבות התקיפה שספג.

טופז הגיב לנאמר בצורה אבסורדית. הוא חייך ועודד את רינו צרור להמשיך לספר על ההשפלות. לאחר מכן סיפר טופז על שינוי בטעם החיים שלו – כך גם קרא להצגה שלו שעלתה באותם ימים. הוא סיפר שטעם החיים הנוכחי שלו הוא העבודה והעשייה, להבדיל מטעם חייו הקודם: כסף ותהילה.

בפרשנות שלי – הוא תיאר את יעדו של הדחף. כאשר הדחף הזה לא התאפשר והיה תחת איום תמידי בחוויה של טופז – אז קרה לו הנורא מכל. בסוף הראיון, על רקע הקרדיטים, שאל צרור את טופז: "מה יש לך?", וטופז ענה: "אף אחד לא ייגע בי!". בפרשנות שלי זו אמירה ברורה המעידה על תחושת הרדיפה שחש טופז, והביאה אותו לכאורה לעשות את מה שהודה בו – לפגוע במי שפגע בו. זאת כיוון שלא אחוזי רייטינג אובייקטיבים פגעו בו, לתחושתו, אלא ידי אדם.

בסיפור עצוב זה האנרגיה האדירה שהושקעה – הפסיקה לחזור אל המקור שלה. משהו במערכת הפסיק את ההזנה שהלכה והתגברה, ואז כאב גדול הצטבר. הכאב, שסיבתו ההגיונית היחידה מבחינתו היתה תוקפנותו של האחר. ולא סתם תוקפנות. בראיון תיאר טופז נקמנות גם מן הצד השני, אם כי בדרכים המקובלות בתעשייה, שעשויות להיות כואבות.

בסיפור עצוב זה האנרגיה האדירה שהושקעה – הפסיקה לחזור אל המקור שלה. משהו במערכת הפסיק את ההזנה שהלכה והתגברה, ואז כאב גדול הצטבר

מנגנון הדחף הוא אינסופי, בחיה ובאדם. אך קל לנו לראות את האינסופיות של הדחף ותוצאותיו ההרסניות אצל בני האדם, כאשר הדחף לא נרגע אף פעם אלא הולך ומתעצם. אצל החיות, גם כאשר זכר אלפא מחזיק במעמדו שנים רבות, הוא יוחלף באחר. אם ילך בשקט ויפנה את מקומו או יילחם עד חורמה – זה עניין של אופי וטיבו של הדחף.

הדברים הכתובים בפוסט נכתבו לפני מותו של מבקר הטלוויזיה יהודה נוריאל, המוזכר בראיון עם רינו צרור כאחד האנשים שטופז חש נפגע מהם. יהי זכרם של השניים ברוך.

הראיון ביוטיוב:

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,531 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חברון הפכה לפצצת קורונה מתקתקת ברשות הפלסטינית

82% ממקרי הקורונה ברשות הפלסטינית מתרכזים סביב העיר חברון ● התנאים החברתיים הייחודים באזור הובילו להדבקה גבוהה יותר מאשר בשלוש הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל גם יחד ● "לאנשים הייתה גישה כזאת שכאילו הכל ברצון האל, ומה שהוא רוצה – יקרה" ● "אבל הגורם החשוב ביותר בהתפשטות הווירוס הוא שאנחנו לא שולטים בנקודות הכניסה ובגבולות שלנו: המדינה שלנו מפורקת לחלקים"

עוד 992 מילים

שקד היא מלכת ניגוד העניינים של הפוליטיקה הישראלית

איילת שקד, ממובילות היוזמה להקים ועדה לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים, לא היססה לפעול פעמים רבות תוך ניגוד עניינים מובהק ● כך התייצבה לצד אפי נוה, וגם לצד חברתה שירי דולב - שניסתה לגזור קופון מהקורונה ● ומה יש לשקד עצמה לומר בנושא? "חבר כנסת לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה" ● דעה

סוגיית ניגוד העניינים של שופטים היא נושא חשוב, שפגיעתו לא מבדילה בין מצביעי ימין למצביעי שמאל, ולכן מן הראוי שתטופל ותתוקן כמה שיותר מהר על ידי הכנסת. עם זאת, העיתוי להקמת ועדת חקירה בנושא כעת, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי חסר תקדים, הוא בעייתי, וזאת בלשון המעטה.

אבל בעייתית לא פחות מכך, היא עמדתה של אחת ממובילות היוזמה – חברת הכנסת והשרה לשעבר איילת שקד. "שופטים שלא יפסלו את עצמם בניגוד עניינים יועמדו לדין על הפרת אמונים", דרשה שקד בהצעת חוק שהעלתה לפני שבועיים. אבל מסתבר שאצלה, ברגע שניגוד העניינים נוגע לעצמה, המוסר הגבוה לפתע נעלם.

אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בדצמבר 2019 פרסם גור מגידו בדה מרקר כי שקד, ששיתפה פעולה כשרה עם לשכת עורכי הדין בקידום מינוי שופטים, ידעה בזמן אמת על מפקד הקולות שערך עבורה אפי נוה, יו"ר הלשכה דאז, בקרב מאות עורכי דין.

למעשה, שרת המשפטים שקד לא היססה (במהלך תקופת הדיל שלה עם נוה) להתערב לא רק בנושאי מינוי שופטים, אלא גם בנושאים פרלמנטריים הנוגעים אליו ישירות.

בין היתר, היא הקשתה על הקמת מוסד בוררות מול חברות הביטוח בישראל, בזמן שנוה ייצג כעורך דין את חברת הביטוח מנורה מבטחים.

אבל נוה לא היה לבד. הוא היה מקושר היטב לגילדה של עורכי דין, שייצגו את החברות הגדולות במשק, מבנקים ועד חברות מזון. שקד אף צולמה בפגישה משותפת עם נוה באחד מהמשרדים האלו, שייצג בין השאר את הבנקים פועלים ובינלאומי, אסם, מנורה והפניקס, וכן חברות של האחים עופר, תשובה ושטראוס.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה של ח"כ יואב קיש (ליכוד, היום סגן שר הבריאות), שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן

שקד גם התנגדה למתן סמכויות נרחבות לוועדה הפרלמנטרית שהייתה אמורה לדון באשראי שנותנים בנקים וחברות ביטוח לטייקונים; היא זו שניצלה את סמכותה כשרת משפטים בשביל לגרום לדחיית מועד יישום החוק לסימון מוצרים מזיקים בשנתיים; והיא התנגדה גם להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי והציבה מכשולים בסגירת חור שהיה קיים בחוק הריכוזיות, וששירת את אי. די. בי.

איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)
איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)

שקד אף הגדילה לעשות במהלך הדיונים על הסרת חסינותו של חיים כץ בכנסת בסוף ינואר. כץ פעל בניגוד עניינים חריף, כאשר קידם תיקון לחוק על סמך הצעה עליה למד מחברו מוטי בן-ארי. מדובר בהצעה שהיטיבה, בין השאר, עם בן-ארי.

בעקבות כך התעורר ויכוח ער על מהו ניגוד עניינים מנקודת מבט של פעילות ח"כים. על כך אמרה שקד: "ח"כ לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה. לא כשהוא עונה לפניות ציבור, לא כשהוא מצביע בוועדה, ולא כשהוא מצביע במליאה".

חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

עוד אמרה שקד בדיונים על הסרת חסינותו של כץ, כי ניגודי העניינים הפכו בלתי סבירים ומשתקים את עבודת השרים, וכי יש להחיל חובת גילוי ודיווח – ולא חובת מניעה.

אלא שגם במבחן התוצאה, שקד לא החילה על עצמה לא גילוי ולא מניעה. כעבור שלושה חודשים בלבד מאותם דיונים, ובעיצומו של הגל הראשון של הקורונה, שקד קידמה בוועדת החוץ והביטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא גם במקרה חברתה הטובה של חברת הכנסת שקד.

אצל איילת שקד כנראה המשפט "נאה דורש נאה מקיים" לא תופס. ניגוד עניינים, מבחינתה, הוא כנראה בסך הכל עניין לחלשים – או לסתם שופטים.

שקד קידמה בוועדת החוץ ובטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא במקרה חברתה הטובה

עוד 539 מילים

קורס הכשרה לעובדים סוציאליים הופסק בשנית

מעקב בעקבות הפרסום בזמן ישראל, משרד הרווחה חידש את ההכשרה לעובדים סוציאליים שמטפלים בילדים נפגעי אלימות ● אבל הקורס הופסק שוב, בשל השביתה וההחמרה בהגבלות הקורונה ● ובינתיים, מתמודדים המטפלים עם אלימות גואה, איומים על חייהם והתאבדויות של מטופלים - בלא הדרכה והכוונה

עוד 613 מילים

ראיון סורוס, סודות ושקרים

כיצד הפך הטייקון ההונגרי-יהודי-אמריקאי ג'ורג' סורוס (אוטוטו 90) לכוכב של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מסביב לעולם? ● אורבן מאשים אותו בהצפת הונגריה במהגרים לא חוקיים, הימין האמריקאי מאשים אותו במימון המהומות בארה"ב, יאיר נתניהו מכפיש אותו באירופה - ויש גם מי שמייחס לו את הפצת מגפת הקורונה ● אמילי טמקין, שכתבה ספר חדש על סורוס, מצביעה על המכנים המשותפים בין כל המגדפים, ומתעכבת על שם אחד: ארתור פינקלשטיין

עוד 2,375 מילים

עם עשרות חברות ומפעלים, קרן פימי של ישי דוידי הפכה לטייקון הגדול בישראל בתחום התעשייה ● הקרן לוקחת חברה, מפשיטה ומלבישה אותה מחדש, בתקווה שיימצא לה קונה ● בניגוד לתעשיינים המסורתיים, שמייסדים מפעל ומחזיקים בו עשרות שנים, כל הסיבוב הזה צריך לקרות בתוך שנים ספורות ● השבוע פרצו סכסוכי עבודה בשני מפעלים של הקרן ובמפעל נוסף מתוכננים פיטורים ● בהסתדרות מאשימים את הקרן בניצול משבר הקורונה: "יש פה מיליון מובטלים, זה לא מעניין אותם"

עוד 2,705 מילים

ישראל מייבשת

פרק 17מים הם עניין גדול בגדה המערבית - ובפרט בדרום הר חברון ● מים הם לא רק מקור החיים, אלא גם נשק וכלי שלטוני ● "יש לטפל בעניין הזה בשקט, בשלווה ובחשאי ולעסוק בחיפוש דרכים להגירתם לארצות אחרות", אמר לוי אשכול על הפלסטינים אחרי מלחמת ששת הימים, ואף הציע את הפתרון: "ייתכן שאם לא ניתן להם מים במידה מספקת, לא תהיה להם ברירה" ● 53 שנה אחרי, אמיר בן-דוד רואה כיצד ישראל מיישמת את המדיניות הזו בשטח

עוד 2,442 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: דמי האבטלה לשכירים יוארכו, עצמאים שקיבלו מענק - יזכו למענק נוסף בשבוע הבא

ראש הממשלה: פתיחת העסקים ומקומות הבילוי הייתה מוקדמת מדי; האחריות לכך מוטלת עליי ● לפיד: נתניהו מתלונן על הבירוקרטיה; מי היה כאן ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות? ● קרן וקסנר: התשלום שהעברנו לברק - בסך 2.3 מיליון דולר - היה בעבור שני מחקרים, שאחד מהם לא הושלם ● יושב ראש הקואליציה זוהר: בין הליכוד לבין כחול לבן שורר נתק מוחלט

עוד 33 עדכונים

המשבר בין הציבור החרדי לרשויות נראה חסר תקנה

אחת הבדיחות הנפוצות בימים אלה בקרב בני ישיבות הולכת כך: "אם ראית שוטר מרחוק - תשים מסכה. אם שכחת את המסכה - תוריד את הכיפה" ● הרבה תסכול מסתתר מאחורי הבדיחה הזו, עם טענות על אכיפה בררנית, ניתוק ואפליה ● בגל הראשון, דרעי ניהל את המשבר מול החרדים, אבל כעת גם דרעי ממודר ● והזעם ברחוב החרדי גואה ומגיע עד נתניהו ● פרשנות

עוד 717 מילים

מאז קום המדינה התנהלה מערכת ההשכלה הגבוהה בהצלחה מעוררת הערכה, וללא שר ממונה ● והנה מגיע זאב אלקין, ונחוש להותיר חותם כמעט בכל מחיר ● החלטתו לבטל את הבחינות פנים אל פנים באוניברסיטאות עלולה לגרום נזק לדורות, ונראית אבסורדית במיוחד לאור ההנחיה להמשיך לקיים מבחנים פסיכומטריים ● דעה

עוד 1,224 מילים

קק"ל לא מרפה: ניסיון נוסף לפטר עובדים פלסטינים

מעקב זמן ישראל אחת לכמה חודשים קרן קיימת מזמנת לשימוע עשרות עובדי שדה, שמועסקים במשך עשרות שנים ללא תנאים סוציאליים, ומבקשת לפטר אותם במסגרת קיצוצים והסכמים קיבוציים ● גם הפעם מפוטרים עשרה עובדים פלסטינים ותיקים ● בעתירה שהגישו נטען כי קק"ל פועלת ל"אפלייתם השיטתית, בהיותם תושבי הרשות הפלסטינית"

עוד 752 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה