בג"ץ ביטל את חוק ההסדרה וקבע כי איננו חוקתי

יו"ר הכנסת לוין על חוק ההסדרה: "ביהמ"ש העליון רמס שוב את הדמוקרטיה"

הליכוד על פסילת חוק ההסדרה: נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש ● כחול לבן: מכבדים את החלטת בג"ץ ונדאג שהיא תמומש ● גנץ על הסיפוח: מקווה שאני ונתניהו נגיע להסכמות ● נתניהו: יש להדק את האכיפה עקב העלייה בתחלואה בקורונה ● הליכוד וכחול לבן יקדמו חקיקה להסדרת לגליזציה ומדיניות אי-הפללה ● אדלשטיין: "העלייה בתחלואה הופכת להיות אירוע דרמטי"

יריב לוין (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
הדס פרוש / פלאש 90
יריב לוין
06:57 עריכה

ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ ייפגש היום עם ראשי מועצת יש"ע וידון עימם, בין היתר, בתוכנית טראמפ.

07:05 עריכה

ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ יבקר בירדן – כך דווח בעיתון "אל-ראי אל-יום" הרואה אור בלונדון. לפי הפרסום, גנץ ינסה להפיג את המתיחות בין המדינות על רקע תוכנית הסיפוח, שלה מתנגדים הירדנים.

07:25 עריכה

מחר יבקר בישראל שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, שיקיים פגישת עבודה ראשונה עם מקבילו הישראלי, גבי אשכנזי. לפי דיווח שפורסם אתמול ב"הארץ", פועלת ישראל לסכל ביקור של מאס ברמאללה. לשר הגרמני נאמר שאם יבקר בשטחים – יידרש לאחר מכן לשהות בבידוד במשך שבועיים בטרם יוכל לעזוב את האזור.

שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, בישיבת הממשלה השבועית בברלין, 3 ביוני 2020 (צילום: Kappeler/DPA via AP, Pool)
מאס בישיבת גרמניה בשבוע שעבר (צילום: Kappeler/DPA via AP, Pool)
08:03 עריכה

מבקר הליכוד שי גלילי דורש מיושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ לערוך בחירות לליכוד העולמי ולקונגרס הציוני.

08:17 עריכה

משרד העלייה והקליטה הודיע שמשפחות של עולים שלא זכאיות לסיוע של הביטוח הלאומי – יקבלו מענק בסך 500 שקלים.

09:01 עריכה

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי צפויה לבחור היום בחבר הכנסת עודד פורר ליושב ראש. הבחירה הצפויה בפורר – הגבר היחיד מבין חברי הוועדה – עוררה ביקורת, בין היתר, בקרב ארגוני נשים על כך שלא תמונה אישה לתפקיד.

09:49 עריכה

שר החקלאות אלון שוסטר הודיע על מינוי נחום איצקוביץ למנכ"ל המשרד. כיום משמש איצקוביץ כמנהל הרשות להשקעות ופיתוח התעשייה והכלכלה במשרד הכלכלה.

10:07 עריכה

סיעת יש עתיד – תל"ם הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק להקמה של ועדת חקירה מיוחדת לרכש ספינות השיט והצוללות לחיל הים. לפי פיצול כחול לבן הביע יושב הראש בני גנץ, מספר פעמים, תמיכה בהקמת ועדת חקירה שכזאת.

10:13 עריכה

מיזם התחבורה נעים בסופ"ש ישוב לפעול בסוף השבוע הקרוב בגבעתיים, יהוד-מונוסון, קריית אונו, רמת השרון, שוהם ותל אביב-יפו. הנסיעות של נעים בסופ"ש הופסקו בחודש מרץ האחרון בשל משבר הקורונה. החלטת הרשויות המקומיות לחדש את פעילות מיזם התחבורה מנוגדת למדיניות הממשלתית, שהקפיאה את ההקלות לציבור. כך, למשל, נדחתה פתיחת הרכבת, שאמורה הייתה להתרחש אתמול.

10:43 עריכה

על רקע הירי באיאד אל-חלאק, שהביא למותו, בבית הנשיא בירושלים נערך אירוע להקמה של ועדה בין-משרדית לשיפור התמודדותן של מערכות האכיפה עם אנשים עם מוגבלויות. באירוע משתתפים נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר המשפטים אבי ניסנקורן ושר הרווחה איציק שמולי.

11:26 עריכה

25 חברי כנסת לשעבר הביעו התנגדות לסיפוח חד-צדדי של שטחים – כך כתבו במכתב ששיגרו לחברי הקונגרס של ארצות הברית. בין החותמים – אברום בורג, דני יתום, זהבה גלאון, עמרם מצנע, אופיר פינס, אפרים סנה, יוסי יונה, קסניה סבטלובה, תמר גוז'נסקי וצלי רשף.

12:37 עריכה

שר הביטחון בני גנץ פנה לבג"ץ בבקשה לדחות בשלושה חודשים את המועד שבו על הכנסת לחוקק את חוק הגיוס. החוק אמור להיות מחוקק עד אמצע החודש, ולדברי גורמים בסביבת השר, לא ניתן להעביר חקיקה משמעותית תוך ימים אחדים בלבד.

12:56 עריכה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את חוק הקורונה. בשונה מהגרסה המוקדמת, במתכונת הנוכחית נשמרת הזכות להפגין, ופעילות הכנסת ובתי המשפט בשעת חירום – נמשכת.

חברי הוועדה אישרו גם את טיוטת חוק הסמכת שירות שירות הביטחון הכללי (חוק איכוני השב"כ), אולם בהמשך להמלצת קבינט הקורונה הוחלט כי החוק לא יונח בשלב זה על שולחנה של הכנסת.

ועדת השרים אישרה ב-45 ימים את תוקפן של תקנות שעת החירום הנוגעות לכללי הבידוד ואכיפתם, על מנת לאפשר לכנסת להשלים את הליך החקיקה של חוק הקורונה. ועדת החוקה תהיה רשאית להאריך את תוקף התקנות האמורות ב-45 ימים נוספים.

13:13 עריכה

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה ברוב של שמונה תומכים מול חמישה מתנגדים את החוק הנורווגי לקריאה שנייה ושלישית. ההצבעה על החוק בכנסת צפויה להיערך בשבוע הבא.

13:23 עריכה

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה אמר שאם ישראל תספח שטחים – הרשות הפלסטינית תפעל להכריז על הקמת מדינה בגבולות 1967. אשתייה אמר את הדברים לנציגים של כלי תקשורת זרים ברמאללה.

13:45 עריכה

שר ירושלים ומורשת רפי פרץ פנה לשר התקשורת יועז הנדל ולשרה לנושאים אסטרטגיים והסברה אורית פרקש הכהן בבקשה שיעבירו את משרדיהם לירושלים. הנדל השיב שלשכתו, אפעס, כבר נמצאת בבירה…

13:52 עריכה

על רקע המחלוקת סביב מינוי עודד פורר ליושב ראש הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, דחה יושב ראש הכנסת יריב לוין את כינוס הוועדה, שאמור היה להיערך היום, למועד לא ידוע.

בישיבה, שאמורה הייתה להיערך היום, תוכננה להתקיים ההצבעה על תפקיד יושב הראש. גורמים בישראל ביתנו אומרים שלוין מנסה להפעיל עליהם לחץ כדי שיוותרו לימינה על תפקיד סגן יושב ראש הכנסת.

14:16 עריכה

באופוזיציה תוקפים את שר הביטחון בני גנץ על כך שביקש מבג"ץ ארכה לחקיקת חוק הגיוס.

14:22 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לאיאד אל-חלאק, שנורה על ידי כוחות הביטחון: "מכאן אני מבקש לשלוח את תנחומיי, מעומק הלב, למשפחת אל-חלאק. אללה ירחמהו, ואינשאללה אַחֵ'ר אַל-אַחְזָאן. מי ייתן שיהיה זה כאבכן האחרון. אנו ממתינים לתוצאות חקירת מח"ש של האירוע החמור והמטלטל הזה. אני מצפה שחקירה זו תמוצה ביעילות ובהקדם".

14:33 עריכה

עובדת מעון ראש הממשלה, נילי קדוש, ערערה באמצעות פרקליטה, עורך הדין איתמר בן גביר, לבית המשפט המחוזי – לאחר שבית משפט השלום דחה את ערעורה על החלטת המשטרה לבצע חיפוש במחשב הנייד ובמכשיר הטלפון שלה, משום שנחשדה במתן עדות שקר במשפטה של שירה רבן.

14:57 עריכה

בג"ץ הודיע כי עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד עקרון ראש הממשלה החלופי תועבר לדיון בפני הרכב. העתירה שהוגשה בחודש מאי האחרון, דורשת לבטל את תיקון החוק המעגן את עקרון "רה"מ החליפי" כפי שנוסח בהסכם הקואליציוני בין מפלגות הליכוד וכחול לבן.

15:35 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין בתדרוך ראשון על הקורונה בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

"העלייה בתחלואה הופכת להיות אירוע דרמטי! אנחנו מתקדמים בקצב טיסה ליותר מ- 200 חולים ביממה. זהו שינוי כיוון. אחרי שהיינו ברגיעה מסויימת, הזלזול בהנחיות הביא לעלייה הזאת".

"אין כאן קסם: אם מתייחסים להנחיות כאל המלצה – הקורונה לא תעזוב אותנו. כל כך פשוט. הדרך האפקטיבית ביותר לטפל בנגיף בלי להזיק לכלכלה היא אכיפה קפדנית", אמר השר.

"אין הבדל בין אכיפת חוקי התנועה לאכיפת הקורונה. מי שהולך בלי מסיכה, כמוהו כמי שנוסע במהירות של 160 קמ"ש. בכל שנת 2019 נהרגו 349 איש מתאונות דרכים. בשלושת החודשים האחרונים נהרגו 298 אנשים מהקורונה ולמעלה מ 18,000 חלו. שכל אחד יעשה את המכפלות. רק כאשר זו תהיה ההתייחסות נוכל להחליש דרמטית את הקורונה.

"מלבד האכיפה צריך להגדיל באופן משמעותי את הבדיקות. אנחנו עושים זאת, ובימים האחרונים עברנו את 16,000 בדיקות ביממה. היעד שלנו הוא לעבור את 30,000 בדיקות ביום".

16:41 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) התייחס לסיפוח בקעת הירדן ועקץ את חברי כחול לבן: "‏אין ריבונות? אין ממשלה. מי שחושב שיוכל לסכל מאחורי הקלעים את החלת הריבונות – טועה. זו עמדתי האישית והיא עולה בקנה אחד עם הצורך החיוני בהקמת ממשלת האחדות. לא נוותר על הזדמנות היסטורית רק בגלל שאתם דואגים לספרי ההיסטוריה של אלו שלא מכירים בזכותנו להיות כאן".

17:24 עריכה

הליכוד וכחול לבן סיכמו על קידום חקיקה שתסדיר את סוגיית אי הפללה ולגלזיציה במודל שיותאם למדינת ישראל ולאוכלוסייה הישראלית.

כמו כן, הוחלט להסדיר את הרפורמה בקנאביס הרפואי שתקל על החולים ועל מתן הרשיונות למגדלים. סוכם כי ח״כ רם שפע וח"כ שרן השכל יקדמו את החקיקה הנדרשת במשותף ויביאו אותה לוועדת השרים לענייני חקיקה בהקדם האפשרי ולאחר עבודת מטה מסודרת.

18:18 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: "אשתו של עמירם בן אותיאל קראה היום למשפחת דוואבשה בבית המשפט: "אתם רוצחים! אם הייתה פלסטינית משכם היו הורסים לה את הבית על ההתחלה. והיא עוד מתפרעת מול המשפחה שבעלה ביצע בה טבח. זוהמה".

18:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את ראש המל"ל מאיר בן שבת, לכנס דיון עם שר הפנים, השר לבטחון הפנים, מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות, המפכ"ל, נציגי היועמ"ש ויו"ר השלטון המקומי במטרה להדק את האכיפה בעקבות העלייה בתחלואה.

18:22 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, ערך היום במפגש עם ראשי מועצת יש"ע באוגדת איו"ש.

בנושא המדיני אמר גנץ: "ראש הממשלה ואני יושבים ביחד ודנים בנושא ההחלטות האפשריות בהיבט המדיני ואני מקווה שנוכל להגיע להסכמות. אנחנו נפעל תמיד בשיתוף פעולה מלא עם האמריקאים. אני מבקש להדגיש כאן, ארצות הברית היא הידידה הטובה ביותר שלנו בעולם והיא מגבה אותנו בנושאים אסטרטגים הרי גורל ואנחנו נשמור על השותפות הזו. כשאנחנו עושים מהלכים מדיניים אנחנו חייבים להקשיב היטב גם למה שקורה בתוך השטח ומסביבנו, ולשמור על הסכמי השלום שלנו עם ירדן למשל. ההסכמים האלו תורמים מאוד ליציבות האזורית ולביטחון של כולנו".

גנץ הוסיף: "האחריות שלנו היא עוד לפני שמקבלים החלטות בנושא הריבונות, לעזור לטפח ולסייע למקומות שאנשים גרים בהם בצורה חוקית גם בביטחון וגם בכדי לאפשר חיים נורמלים".

"ייתכן ויהיו בינינו ויכוחים, אבל אני עומד על כך שנשמור על האחדות בחברה הישראלית. אני עשיתי את המהלך הפוליטי שלי כי ראיתי את הסכנה החברתית במדינת ישראל, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מתח בעוצמות שחווינו בשנים האחרונות", דברי גנץ.

18:54 עריכה

ח"כ תמר זנדברג: "באמת לא מצליחה להבין את גנץ. את מי הוא משרת כשהוא מתחנף ככה לראשי המתנחלים? בשביל מה צריך אותו? פלא שהוא צונח בסקרים? כואב לי פיזית בגוף כשאני חושבת על קולות השמאל האמיתי שהוא לקח. אפילו עם ארגוני השלום לא ראה לנכון להיפגש, אבל למתנחלים אץ רץ ועוד מאיץ בהם 'לקחת' את מה שלא שלהם".

18:59 עריכה

בג״ץ קבע כי חוק ההסדרה אינו חוקתי. ברוב של שמונה שופטים מול אחד החליטו שופטי בית המשפט העליון לקבל את העתירות שהוגשו נגד חוק ההסדרה ולפסול אותו.

19:05 עריכה

השר רפי פרץ לאחר החלטת בג"ץ: "המענה לפסילת חוק ההסדרה – ריבונות עכשיו ביהודה ושומרון. עלינו לפעול בכל הכוח כדי שזה יקרה".

19:06 עריכה

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "החלטה כמעט מובנת מאליה של בג"ץ. הממשלה חוקקה חוק שקובע שמותר לגנוב. אז זהו, שלא".

19:07 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', מיוזמי חוק ההסדרה: "אבדה הבושה. הגוף הפוליטי החזק ביותר במדינה חיכה לממשלה רופסת שלא תוכל להגיש את פסקת ההתגברות והמשיך עם הקו השמאלני שהקיצוני שהנחיל אהרון ברק. שופטי בג"ץ, דעו לכם, שסופה של כל דיקטטורה היא ליפול".

19:08 עריכה

הליכוד על החלטת בג"ץ לבטל את חוק ההסדרה: "מצער שבג״ץ התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש".

19:21 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בטקס האזכרה לזכר חללי 'אלטלנה' והתייחס להתפשטות נגיף הקורונה.

"הפעולות המהירות שנקטנו להצלת חיים – נועדו לטובת כל אזרחי ישראל. בעיצומו של המשבר העולמי הדגשתי אינספור פעמים, שהמאבק בנגיף מחייב ערבות הדדית, אמון, אחווה.

"אנחנו עדיין זקוקים לערבות ההדדית הזאת, כי המגפה פה – והיא שוב מרימה את ראשה. היא מחייבת כל אחד מאיתנו להקפיד על ההנחיות של משרד הבריאות – כפי שאנחנו עושים כאן היום – וייתכן שבקרוב נצטרך לנקוט צעדים נוספים במקביל לצעדים שאנחנו עושים לפתוח את הכלכלה, להחזיר אנשים למעגל העבודה ולעזור לעצמאים".

19:26 עריכה

התגובות להחלטת בג"ץ לבטל את חוק ההסדרה.

ח"כ מיקי זוהר: "בג"ץ ממשיך בהתערבות הגסה שלו…אין מנוס מפסקת התגברות שתאזן את המצב ההזוי הזה שבו הרשות השופטת מבטלת חוקים שנחקקו ע"י הרשות המחוקקת במחי יד".

השר ניר ברקת: "מצער שבג"ץ מפר שוב את הפרדת הרשויות ומחליט בניגוד לעמדת הציבור ונבחריו לפסול את חוק ההסדרה שהתקבל בכנסת".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ: "חוק 'ההסדרה' הוא חוק מנוול שנוגד את אמות המוסר הבסיסיות ביותר: גזל של קרקע פרטית של פלסטינים לטובת בנייה בלתי חוקי בהתנחלויות. טוב שבוטל, ברוך שפטרנו. ועכשיו צריך למנוע את היספוח שהולך ליצור עול גדול בהרבה".

השר יולי אדלשטיין (ליכוד): "בג"ץ איבד את זה. הוא הופך את עצמו לרשות המחוקקות, המבצעת והשופטת בו זמנית. חייבים לשים לכך סוף".

19:29 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "מזכיר לכחול לבן שהם שהודיעו שהם הולכים להגן על בג"ץ. אז הנה, יש עוד התקפה פרועה והיסטרית על בג"ץ מתוך הממשלה. מה אתם מתכננים לעשות בעניין?".

19:30 עריכה

מפלגת ימינה: "בית המשפט ממשיך לדרוס ברגל גסה את הדמוקרטיה ושוב מתערב בנושאים שאינם בתחום שיפוטו ומבטל את החלטת נבחרי הציבור".

19:35 עריכה

בכחול לבן הגיבו לחוק ההסדרה: "חוק ההסדרה במתכונתו מנוגד למצב החוקתי בישראל והבעייתיות המשפטית בעניינו היתה ידועה עוד במועד אישורו בכנסת. אנו מכבדים את הכרעת בג׳׳ץ ונדאג שהיא תמומש".

19:41 עריכה

מדוברות משרד החינוך נמסר כי מספר החולים בבתי הספר עומד על 418 (מתוך כ-2,300,00 תלמידים ומתוך כ-200,000 עובדי הוראה).

137 ממוסדות החינוך סגורים בשל התפרצות הנגיף בהם (מתוך כ-5,200 בתי ספר וכ-20,000 גני ילדים), ו-21,877 עובדי הוראה ותלמידים נמצאים בבידוד מניעתי.

19:42 עריכה

השר אסף זמיר (כחול לבן): "לא נאפשר חקיקת פסקת התגברות על בג"ץ".

19:43 עריכה

שר התקשורת ח״כ יועז הנדל ויו״ר ועדת החוץ והביטחון חה״כ צבי האוזר: ״יש לכבד את החלטות בג"ץ גם ברגעים קשים כשאינן מתיישבות עם רצוננו. עתיד ההתיישבות לא יקבע באולם בית המשפט אלא על ידי ממשלת ישראל שלפתחה מונחת הזדמנות".

19:57 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן בתגובה להחלטת בג"ץ בעניין חוק ההסדרה: "הבעייתיות בחוק ההסדרה הייתה ידועה לממשלת ישראל כבר מהרגע הראשון ופסילתו הייתה צפויה לכל הגורמים במערכת הפוליטית. הכרעת בג"ץ הולכת יד ביד עם המצב החוקתי בישראל וכמובן שנכבד אותה. את המעמד החוקי של רבים מהבתים בהתנחלויות ניתן להסדיר, אולם עלינו לעשות זאת בצורה מושכלת ובהסכמה רחבה".

20:00 עריכה

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד: "אני קוראת לראש הממשלה להסכים כבר מחר להצביע על פסקת ההתגברות שהגשנו כדי להסדיר אחת ולתמיד את היחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת".

20:11 עריכה

במפלגת הליכוד אמרו היום כי לבג"ץ אין סמכות להתערב בחוק המעגן את מעמד ראש הממשלה החליפי. "הליכוד וכחול לבן רואים חשיבות ביישום ההסכם הקואליציוני שהושג לאחר שלוש מערכות בחירות וגישר על פערים גדולים בין הצדדים. ביטולו משמעותו גרירת ישראל לבחירות", נמסר.

20:35 עריכה

שר התרבות והספורט חילי טרופר במסר לאוהדי הכדורגל: "הערב ומחר יתקיימו משחקי חצי גמר גביע המדינה. זו בהחלטת שמחה גדולה, אבל הקורונה כאן, והאחריות למלא אחר ההנחיות משרד הבריאות מחייבת את כולנו. אני קורא לכל אוהדי הכדורגל – אנא המנעו מהתקהלויות מסוכנות".

21:13 עריכה

יו"ר הכנסת יריב לוין: "הכנסת לא תחריש עוד נוכח הפגיעה המתמשכת בסמכויותיה ובמעמדה. בית המשפט העליון רמס היום שוב, כמנהגו הפסול, את הדמוקרטיה הישראלית ואת זכויות האדם הבסיסיות של רבים מאזרחי ישראל. בית המשפט העליון צועד בצעדי ענק אל עבר משבר חוקתי שלא היה כמותו".

21:14 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ: "בג"ץ פסל הערב את חוק ההסדרה – זו הייתה פסילה צפויה. החוק עורר בעיות קשות עוד בתהליך החקיקה שלו, ואסור היה להעביר אותו מלכתחילה. חבריי לכחול לבן ואני נדאג שפסיקות בג"ץ יכובדו, לא תהיה כל פגיעה בשלטון החוק".

21:45 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לפני זמן קצר לאחל מזל טוב ויום הולדת שמח לראש הממשלה החליפי בני גנץ לרגל יום הולדתו.

22:06 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון: "שומע את זעות 'הקוזק הנגזל' של שרי וח"כ של הליכוד והתקפותיהם על פסיקת בג"ץ על 'חוק ההסדרה'. היה ברור שהחוק לא חוקתי, ולכן כשר הביטחון לא אפשרתי לקדמו. בני בגין התנגד לו, והיועמ"ש מנדלבליט לא היה מוכן להגן עליו, בשל אי חוקיותו. לא הדרדרתם?".

עוד 49 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

למקרה שפיספסת

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה