אילוסטרציה (צילום: istockphoto/useng)
istockphoto/useng
כך גובים מכם אלפי שקלים על שירות שאפשר לקבל בחינם

תחקיר זמן ישראל העוקץ הפיננסי של ההלוואות הטלפוניות

שלל גופים מיירטים לקוחות בטלפון וגובים מהם סכומי כסף גדולים על שירות שאפשר לקבל בחינם או בתשלום סמלי ● הם מפרסמים הצעות להלוואות, אך בהמשך מתברר שהם רק מתווכים אותן ללקוחות, במקרה הטוב - או סתם גובים כסף ונעלמים, במקרה הפחות טוב ● התעשייה הזו פורחת בעקבות משבר הקורונה, כאשר ישראלים רבים מסווגים כמסורבי אשראי וצריכים לחפש את הכסף מחוץ לבנקים

בתחילת השנה רצתה שירי (שם בדוי) לעשות סדר במצב הכלכלי שלה, וחשבה שאולי אפשר למחזר הלוואה מהבנק באשראי זול יותר מגופים אחרים. "לקחתי הלוואות מהבנק בלי לחשוב יותר מדי, והגעתי למצב ששילמתי 8.5% ריבית על הלוואה של 100 אלף שקל", היא מספרת לי בשיחת טלפון.

"לי ולבעלי יש שתי קרנות פנסיה וקרן השתלמות אחת, ופניתי אליהן באופן אישי כדי לבדוק עם כל קרן מה אפשר לקחת ממנה. קרן אחת הציעה לי 50 אלף שקל, אחרת 30 אלף שקל", היא מוסיפה. איכשהו, ממש באותו הזמן, יצרו איתה קשר מחברה בשם "נאמנות סוכנות לביטוח". ייתכן שבעלה נתקל בפרסומת שלהם והשאיר טלפון.

"דיבר איתי נציג שלהם, ואמרתי לו שיש לי זכאות להלוואות מהקרנות, אבל שזה לא מכסה את כל ההלוואה, וחסרים לי עוד 40 אלף שקל. הוא התחיל לספר לי שמגיע לי יותר, אמר שהוא יוכל להשיג את האשראי בריבית זולה, ושיכנע אותי שכדאי לעשות את זה דרכו.

״ניהלתי איתו כמה שיחות, ובאחת מהן, אחרי שביקש ממני את פרטי תעודת הזהות ופרטים נוספים – בטמטום שלי – נתתי לו גם את פרטי כרטיס האשראי. לא דיברנו על עלות בכלל, ומיד אחר כך הוא שלח לי חשבונית של 1,500 שקל, פשוט גיהץ את הסכום בשלושה תשלומים".

"אחרי שביקש את פרטי תעודת הזהות – בטמטום שלי – נתתי לו גם את פרטי כרטיס האשראי. לא דיברנו על עלות בכלל, ומיד אחר כך הוא שלח לי חשבונית של 1,500 שקל, פשוט גיהץ את הסכום בשלושה תשלומים"

לטענתה של שירי, בכל אותן שיחות שקדמו לתשלום הפתאומי, לא דובר כלל על העלות, והיא אומרת שבשום שלב לא נתנה את הסכמתה לחיוב.

אבל זה לא נגמר בזה, ואחרי הגיהוץ הראשון הנציג קיבל תיאבון. "הסתמסתי איתו ושאלתי למה הוא חייב אותי בלי לשאול אותי, והוא טען שצריך לשלם כדי לפנות לקרנות עבור הדוחות האלה. למרות שלפני כן כבר עשיתי את כל הבדיקה מול הקרנות בעצמי, השתכנעתי שמכאן הוא ייקח את זה לידיים שלו וישיג לי כמה שיותר".

אבל כעבור שבוע התקשר נציג אחר. "הוא אמר שעכשיו אני צריכה לשלם עוד 7,000 שקל כדי להניע את זה באמת", אומרת שירי. "'על מה?' שאלתי, המטרה הייתה לסגור חובות, ולא לשלם לעוד מישהו סכומים כאלה. אבל הוא אמר לי 'אני רואה שאתם אנשים טובים, אני אסדר לכם את כל הביטוחים, וצריך להעביר אותך מחברת ביטוח אחת לשנייה', ופתאום זה נהיה סיפור מההפטרה. אחרי שהוא בלבל את המוח, הוא אמר שזה יעלה עוד 4,000 שקל".

כרטיסי אשראי (צילום: AP Photo/Jenny Kane, File)
כרטיסי אשראי (צילום: AP Photo/Jenny Kane, File)

עבודה בעיניים

שירי פנתה לחברת האשראי כדי לנסות ולבטל את החיוב, אבל הם הפנו אותה למועצה לצרכנות, ושם הפנו אותה למפקח על הביטוח ושוק ההון, מאחר שזו סוכנות ביטוח מפוקחת. מהמפקח היא קיבלה בחזרה תשובה שנמסרה מאותה סוכנות. "זה היה כל הטיפול שלהם, להפנות אליהם ולהפנות אלי בחזרה. לא הייתי משלמת סכום כזה בשביל לסגור חוב אחר, זו פשוט עבודה בעיניים", היא אומרת.

פנינו לאותה סוכנות ביטוח לתגובה, ונציג החברה אמר שהתשלום הוא עבור דוח מהמסלקה הפנסיונית, ושאם הלקוח מקבל את ההלוואה עצמה, הוא ישלם בין 2% ל-4%. שאלנו כמה עולה לו הדוח מהמסלקה, והוא השיב שאנחנו לא שותפים, כך שאין שום סיבה שימסור לנו את המידע הזה. לדבריו, הלקוחות חותמים על מסמכים שמאשרים את התשלום והשיחות מוקלטות וממילא הכל נאמר מראש בשיחה.

החשבונית שקיבלה שירי מסוכנות הביטוח
החשבונית שקיבלה שירי מסוכנות הביטוח

גם אם שירי לא שמה לב וחתמה על מסמך כלשהו שמאפשר את החיוב הראשוני, ברור שהתשלום הזה עבור "בדיקת זכאות להלוואה" או "פתיחת התיק" או עבור דוח מהמסלקה הפנסיונית, או כל שקר אחר, נגוע בחוסר סבירות ופשוט מיותר. כל אחד מאיתנו יכול לקבל את הנתונים על מיקום החסכונות ופוליסות הביטוח באתרי הר הכסף והר הביטוח בחינם. בעלות של 20 שקל אפשר לקבל גם את הדוח המלא על היקף החסכונות באתר המסלקה הפנסיונית.

גם הדרישה לשלם עוד 4% או 7% כמו במקרה של שירי, רק עבור תיווך להלוואה ולא על ההלוואה עצמה, מופרכת כשלעצמה. התיווך הזה משית עלות מיותרת של עוד אלפי שקלים נוספים על אנשים שממילא נקלעו למצב פגיע ומוכנים לקחת הלוואה יקרה, שבסופו של דבר תגרע מהחסכונות שלהם. וכאמור, גם את ההלוואות האלה אפשר לקחת ישירות מאותן קרנות וקופות, ואין שום צורך במתווך.

עם זאת, בהחלט ייתכן שסוכן ביטוח מיומן יוכל לנתח את פירוט החסכונות ולהמליץ על דרכים להוזלת דמי הניהול, או על גופים שלדעתו ינהלו את הכסף טוב יותר. אבל גם אז ספק רב אם כדאי לשלם 1,500 שקל רק עבור שיחת הטלפון מבלי שנעשה דבר, וממילא במקרה של שירי מדובר רק על "בדיקת זכאות להלוואה".

מבצע של הרשות להגנת הצרכן והמשטרה בנושא העוקץ הפיננסי (צילום: דוברות המשטרה)
מבצע של הרשות להגנת הצרכן והמשטרה בנושא העוקץ הפיננסי (צילום: דוברות המשטרה)

שירי ממש לא לבד

המקרה של שירי שכיח למדי. תיבת המסרונים של כולנו מופצצת ללא הפסקה בהצעות מפוקפקות להלוואות. בדוח שנשלח לזמן ישראל מהמועצה לצרכנות, נחשפנו לעשרות תלונות כאלה על מציעי ההלוואות.

החברות שפועלות בשוק רבות ומגוונות, אבל הסיפור זהה. ברגע שהשיגו את פרטי האשראי, הנציגים הטלפונים גבו אלפי שקלים, ובמקרה הטוב המשיכו לקיים קשר עם הלקוח, או שפשוט נעלמו בלי לדבר על ההלוואה עצמה, במקרה הפחות טוב.

התופעה אינה חדשה, והמקרה שתואר כאן לעיל קרה בינואר, שנייה לפני משבר הקורונה, שלאחריו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי קפצו אגרופים והעלו ריביות, כך שרבים נאלצים לפתור את המצוקה התזרימית במקומות אחרים.

"החברות האלה מציעות שירות הלוואה זמין תוך 24 שעות בלי ערבים, ולמעשה כלל לא נותנות הלוואות, אלא אמורות לפנות לחברות כדי לקבל אותן מהן", אומרת לזמן ישראל סגנית הממונה ברשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, אניטה יצחק, המשמשת גם כראש אגף חקירות ומודיעין ברשות.

"החברות האלה מציעות שירות הלוואה זמין תוך 24 שעות כאן ומיד בלי ערבים, ולמעשה כלל לא נותנות הלוואות אלא אמורות לפנות לחברות כדי לקבל אותן מהן"

הרשות הזו, שהוקמה ב-2015, היא גוף אכיפה שפועל במישור של קנסות מנהליים וכן מקיים חקירות פליליות בשיתוף עם המשטרה. הצוות שלהם מונה 30 חוקרים, ואלה מטפלים במגוון נושאים, אך לדברי יצחק, הרשות מיקדה את הנושא של הצעות להלוואות בראש סדרי העדיפויות שלה, ויש יותר עבודה מכוח אדם.

"רק בשביל העוקץ הפיננסי צריך דיוויזיה שלמה. זו פעילות שהתחלנו לראות את העלייה שלה לפני שנתיים, והקורונה החמירה אותה. החברות האלה מתיימרות לתת הלוואות, אבל זה רק תיווך להלוואות ולצרכן לא ברור שזה תיווך.

"כדי לפתוח את התיק הם לוקחים מאות ואלפי שקלים, ובחלק ניכר מהמקרים הצרכנים לא מקבלים את ההלוואות. במקרים אחרים חוזרים ללקוחות עם הצעות מאוד בעייתיות גם מבחינת שיעורי הריבית שלהן, וברוב המקרים הצרכן יגיד 'לא תודה'".

במקרה של שירי מדובר בסוכנות ביטוח, שאמורה להיות מפוקחת על ידי המפקח על הביטוח ושוק ההון. לדברי יצחק, ברוב המקרים מציעי ההלוואות האלה הם לא נותני שירות או תאגידים שמורשים לתת אשראי, אלא חברות פרטיות.

אפשר לקרוא לזה הטעיה, ניצול, או כל מני מלים מכובסות אחרות, ואפשר לומר בפשטות שמדובר בגנבה, רק שבמקום לקחת את הארנק מהתיק, עושים את הכל בשיחות שכנוע דרך הטלפון, וזה לא נגמר ב"דמי פתיחת תיק".

"אם צרכן רוצה הלוואה, לא שואלים אותו מה גובהה אלא נותנים טווח", אומרת יצחק. "צרכן רוצה 5,000 שקל, אז הוא מסמן בין שקל אחד למאה אלף שקל, כשאין אפשרות אחרת. אז באים ואומרים לו 'השגנו לך הלוואה של 100 אלף שקל שאתה יכול לקבל, עכשיו תשלם לנו עוד 20% מ-100 אלף'. מחייבים אותו על היקף הלוואה שהם קבעו בעצמם".

"רק כדי לפתוח את התיק הם לוקחים מאות ואלפי שקלים. בחלק ניכר מהמקרים הצרכנים לא מקבלים את ההלוואות, ובחלקם חוזרים אליהם עם הצעות בעייתיות גם באחוז הריבית שלהן, וברוב המקרים הצרכן יגיד לא תודה"

יצחק אומרת שקודם כל כדאי לבדוק באתר של רשות שוק ההון אם החברה מופיעה כספק של שירותים פיננסים, ובמידה שלא, "זה כבר צריך להדליק לנו נורות אדומות". אבל מתברר שגם זה לא יעזור, כי לעתים מדובר בסוכנות ביטוח מפוקחת, כאמור.

לדבריה, תיווך להלוואות הוא רק חלק מהפעילויות של הגופים האלה. "הנדבך השני של העוקץ הפיננסי הוא איתור כספים אבודים והחזרי מס, שיושב בגדול על אתרי הר הביטוח והר הכסף של משרד האוצר. כל צרכן יכול להיכנס לאתרים האלה, לא צריך תיווך, אבל אנשים לא ערים לכך שמשם מוציאים את המידע. בחברות האלה נותנים לצרכן להבין שהם עובדים עם משרד האוצר, או שהם משרד האוצר עצמו, כדי לבנות אמון, ובחלק מהמקרים מבטיחים לו שיש כספים או החזרי מס ואז, גובים מאות ואלפי שקלים מצרכנים שלא מקבלים את השירות.

"במעט מקרים כן מקבלים את השירות, ושוב דורשים תשלום נוסף של 20% מגובה הכספים שאותרו. אלה לא כספים אבודים, אלא כספי הפנסיה שלהם, וככה מקימים להם חובות ענק".

מיחזור, לא מה שחשבתם

נוסף על תיווך בהלוואות ואיתור כספים, כביכול, העוקצים מציעים גם מיחזור משכנתאות או זכויות בביטוח הלאומי. "אבל ההשקה של הר הכסף בבנקים והר הכסף בביטוח ושדרוג הנתונים שמופיעים בהם נתנה לכל מיני גופים שעוסקים בכך הזדמנות לאסוף כסף בחינם, הם נבנו על זה. גם 'תעודת הזהות הבנקאית' שהשיק בנק ישראל לפני כשנה במאגר נתוני האשראי, יצרה מצב שיש הרבה אנשים שמוגדרים מסורבי אשראי בבנקים. על הרקע הזה, אנשים שיצאו לחל"ת ונקלעו לקשיים כלכליים קוטלגו במצב עוד יותר בעייתי מבחינת תעודת הזהות הבנקאית שלהם", אומרת יצחק.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין (צילום: דוברות הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן)
אניטה יצחק (צילום: דוברות הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן)

המפקח על הביטוח לא הגיב לשאלותינו. כך למשל, מדוע הם מאפשרים לגופים שכבר סומנו על ידי הרשות להגנת הצרכן ככאלה שעוקצים לקוחות בטלפון, להוציא שאילתות מרובות לאתרי איתור החסכונות.

בנוסף, שאלנו מדוע לא ננקטו צעדים יותר משמעותיים מול אותה סוכנות ביטוח שגבתה את התשלום המוגזם מהלקוחה שתוארה בתחילת הכתבה.

לפי הנתונים של הרשות להגנת הצרכן, משבר הקורונה מאפשר לעוקצים האלה לשגשג. "גופים שלא פגשנו קודם נכנסו לזירה ומשווקים הלוואות במסרונים או באנרים ברשת, או שמגיעים ישירות לאנשים בטלפון. חלקם ממש עוקצים, והחברות לא מנהלות מערך מוסדר של פנייה לקבלת הלוואות, וחלקן מקיימות מעין מערך כזה שהוא בעייתי מאוד בפני עצמו. הדפוסים מגוונים, יש גופים שמצטיירים כחברות, ויש עבריינים שהשתחררו מהכלא ועקצו כמה צרכנים", אומרת יצחק.

"על השולחן שלנו יש יותר מ-50 חברות שנחקרות, חלק מהן מאוד מעניינות גם את יחידות ההונאה השונות של משטרת ישראל, כולל להב 433. חלק מהתיקים מתנהלים כצוותי חקירה משותפים לנו ולמשטרה, ואת הרוב הגדול אנחנו מנהלים בעצמנו", היא מוסיפה.

אחת החקירות המתוקשרות של הרשות בשיתוף היאחב"ל, הבשילה לכתב אישום נגד מספר נאשמים בעוקץ הלוואות, שהידוע שבהם הוא ארבל אלוני, מרוצחיו של נהג המונית דרק רוט.

במקביל, פועלת הרשות גם במישור המנהלי המהיר יותר. בתום החקירה הגוף הפוגע מוזמן לשימוע, שבסופו אפשר להטיל עליו קנס כספי חלוט. עד היום הוטלו עיצומים כספיים כאלה בהיקף של כ-10 מיליון שקל.

"אנחנו בודקים תופעות של הפרות חוק הגנת הצרכן, הטעייה, ניצול והשפעה בלתי הוגנת, שהן מלים יפות לסוג של מרמה. אנחנו מעדיפים להשתמש במסלול המנהלי, שהוא זה שכואב להם יותר. ממפים את השטח כל הזמן, כדי לדעת לאן הוא זז. אנחנו מחויבים בסף הראיות הנדרשות, בוודאי בהליך הפלילי, וגם בהליך המנהלי לא עושים לנו חיים קלים, אבל אנחנו שם", היא מסכמת.

הרוצח ארבל אלוני נשפט בגין הונאה שביצע מהכלא, מאי 2019 (צילום: פלאש 90)
הרוצח ארבל אלוני נשפט בגין הונאה שביצע מהכלא, מאי 2019 (צילום: פלאש 90)

הם פוגעים גם בקשישים

הרשות להגנת הצרכן מטפלת גם במכת מדינה אחרת, זו של עוקץ הקשישים, שבמסגרתה נציגים טלפוניים משווקים לאנשים מבוגרים כל מני מוצרים מיותרים ומחייבים אותם בסכומי כסף מופרזים.

הרשות מנסה לפעול גם מול חברות האשראי, ומעבירה להם את הממצאים שלה במטרה לעצור חיובים, אך גם זה לא מובן מאליו, מאחר שהן חשופות לתביעות ברגע שהן עוצרות את הסליקה. עם זאת במקרים כאלה הרשות יכולה לגבות אותן בהגשת חוות דעת לבית המשפט.

חברות אחרות מבקשות מהלקוחות להפקיד את הכסף בחשבונות עלומים בבנק הדואר, ו"במקרים אחרים באים ולוקחים צ'קים, שזה כבר קצת יותר מאיים. כך היה גם בעוקץ הקשישים, כשהודיעו לאנשים שיבוא שליח לקחת מהם צ'ק והם רעדו מפחד. זה לא שוק שחור כי הם לא נותנים את ההלוואות בעצמם, אבל יש ביניהם גורמים עברייניים לגמרי", אומרת יצחק.

כאמור, יש גוף מקביל שמקבל תלונות מצרכנים ומייעץ להם, אך לא עוסק באכיפה בעצמו, וזו המועצה לצרכנות. גם הם אומרים שלקוחות מציפים אותם בתלונות על מה שמכונה העוקץ הפיננסי, שכולל הצעות לאיתור כספים אבודים, בדיקת זכאות להלוואות, ייעוץ משכנתאות והחזרי מס, אף שבפועל הצרכן לא מקבל כל שירות, או יכול לקבל אותו בחינם מהמדינה, וכל מטרת העוסק היא להוציא כספים ללא תמורה. המועצה מעבירה את התלונות שלה לרשות האוכפת ומפצירה בה להוציא צו מניעה נגד העוקצים.

אלא שהידיים של הרשות להגנת הצרכן מלאות בחקירות העוקצים הפיננסיים, בזמן שהיא אמורה לטפל בנושאים צרכניים נוספים, כמו הטעיות במכירות נדל"ן או בהיסטוריה של כלי רכב, הבדלי מחירים בין מדף לקופה ועוד.

כדי למזער את התופעה של עוקץ באוכלוסיה פגיעה, תצטרך הרשות להרחיב את ארגז הכלים שלה מבחינת סמכויות והחמרה בענישה, כולל אחריות ישירה על מנהלים בתאגיד. בנוסף, הם תומכים בחקיקה שנקראת "אל תתקשרו אלי", שלפיה תיחסם האפשרות לפנות ללקוחות, שביקשו להימנע מכך.

מעבר לכך, הם היו רוצים לראות מאמץ מקביל אצל המפקח על הביטוח, למשל בזיהוי שאילתות שמגיעות מאותן כתובות IP, ובדיקת הגורם המבקש. "ככל שנמנע מכל החאפרים האלה להיכנס למאגרים של האוצר הם לא יוכלו לנסות להציע שירות כזה".

לבסוף, לא יזיק לרשות שוק ההון והביטוח לבדוק קצת יותר לעומק את הרישיון של חלק מהסוכנויות שאמורות להיות מפוקחות על ידם, ואיזה תשלומים הם גובים מלקוחות תמימים שיירטו בטלפון.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
לא יודע מה הם עשו או לא , אבל מתבקש מכם הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן לתת חוות דעת מקדמית לעסקים על טעויות אם נעשו עוד לפני מתן קנס כזה או אחר , ואם במידה והעסק לא יסדר את הטעויות אז לתת ... המשך קריאה

לא יודע מה הם עשו או לא , אבל מתבקש מכם הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן לתת חוות דעת מקדמית לעסקים על טעויות אם נעשו עוד לפני מתן קנס כזה או אחר , ואם במידה והעסק לא יסדר את הטעויות אז לתת קנסות חריפים אפילו יותר, וזה על פי חוק , דרך אגב אתם אמורים לדאוג לסחר הוגן אז אולי תתחילו אתם להיות הוגנים לשני הצדדים

עוד 1,954 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 26 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

מסמוס, טרפוד וטינוף - יום הכיפורים של אגף התקציבים

לא מעט מאמרים נכתבו בשבוע האחרון על שידור התכנית "עובדה" שעסקה ביחסים שבין פקידי אגף התקציבים לבין השר הממונה. שר האוצר. שניים תפסו את עיני במיוחד.

"ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה מיוחדת – איפכא מסתברא – שכל מטרתה היא לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי לוודא שאיננו נתפסים לקונספציה. צה"ל הוא ארגון היררכי לחלוטין, אבל הלקח של מלחמת יום הכיפורים לימד אותו שרק שיח פתוח ומאתגר מביא לתוצאה המקצועית הראויה" (מרב ארלוזורוב).

אחד המאמרים על "עובדה", שעסקה ביחסי פקידי אגף התקציבים לשר הממונה, תפס את עיני: "ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה – איפכא מסתברא – שמטרתה לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי שלא ניתפס לקונספציה"

"המדיניות הכלכלית בכל נושא מורכבת מארבעה שלבים – הראשון, קביעת היעדים. השני, בחינת חלופות למימוש היעד. בשלב השלישי נבחרת המדיניות הרצויה מבין החלופות ובשלב הרביעי היא מבוצעת. […] במציאות, תפקיד הפוליטיקאים הוא לקבוע את היעדים, ואילו תפקידו של הדרג המקצועי הוא לגבש חלופות להשגת היעדים הללו. לאחר שגובשו החלופות, הדרג הפוליטי אמור לבחור את החלופה הרצויה" (אבי בן בסט).

ולמה מדובר בציטוטים חשובים כלכך? פשוט כי הם מציגים בצורה מדוייקת את הכשל החמור שמתקיים לפחות בעשרים השנים האחרונות באגף התקציבים באוצר. כשל המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור אותו אמורים אנשי האגף לשרת. וגם החוסר במי שיהיה מחוייב באתגור המערכת והצגת הדברים בצורה שונה, אחרת, אולי אפילו יצירתית וחדשנית. אגב, כולנו יודעים שגם אם יש חלופות – ישנה דרך להציג את חומר בצורה כזו, שרק חלופה אחת, זו שהמציגים רוצים בה – תתקבל.

אנשי אגף התקציבים הם בראש ובראשונה פוליטיקאים. הם אמנם אנשי כלכלה מצויינים אבל הם עוסקים יום יום ושעה שעה בפוליטיקה, לעיתים קרובות במהלכים פוליטיים שמשאירים מאחור, מבחינת יחסי התן וקח והממכר הפוליטי גם את הפוליטיקאים המיומנים ביותר.

הם גם לא חסידי השקיפות. לא סתם ביקשה סתיו שפיר להקים עבורה את וועדת השקיפות המפורסמת, כלקח מחוסר היכולת לקבל נתונים אמיתיים בישיבות ועדת הכספים אליהן הובאו בקשות האוצר לאישור העברות, הקצבות ותכניות עבודה.

הדרישה הבסיסית, שרק לאחר עתירה לבג"ץ החלה להתקיים, היתה שהחומרים יועברו בצורה מסודרת, הכוללת הסבר, ובזמן סביר לפני הדיון, לפחות לחברי הועדה. זאת כדי שאלו יפסיקו לשמש, אחרי כלכך הרבה שנים כחותמת גומי לרצונות וגחמות אנשי האגף. היו סיבות טובות, עדיין יש, לכך שאנשי האגף מחזיקים את המידע, את הנתונים ואת הנימוקים לבקשות ולתוכניות שלהם קרוב לחזה. אחרת איך הם יכולים לשלוט.

יש כשל מתמשך באגף התקציבים באוצר, המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור

לא אשכח את אחד מהימים שלפני אישור תקציב המדינה וחוק התקציב, עוד בתקופה שוועדות הכנסת היו, כמעט כולן, במסדרון ארוך אחד בקומה התחתונה של המשכן. על שטיח הלבד הירוק התרכזו עשרות ומאות חברי כנסת, עוזרים פרלמנטרים, עיתונאים ואורחים אחרים ועסקו רק בדבר אחד, בדיוני תן לי ואתן לך.

ביום זה לפתע פתאום ראיתי את אחד מבכירי חברי הכנסת עומד כפוף ליד שולחן בסופו של המסדרון, לידו עמדה פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה במקום לרוץ ולצלם את הדברים. בערב הופיעו הצילומים במהדורה המרכזית.

התברר שאגף התקציבים הגיש לחבר הכנסת הבכיר הסכם להעברת תקציבים למפלגתו תמורת סידור של הצבעה בעד סעיפים בחוק ההסדרים. יש מקומות שהיו קוראים למעשה כזה שוחד. בספר העבודה של אגף התקציבים מדובר בנוהל סטנדרטי להביא את נבחרי העם להצביע בעד תוכניות תקציביות גם אם הם לא לגמרי משוכנעים שהן ראויות ויעילות.

"הם פעלו בשלושה שלבים כשלא רצו לעשות משהו שהפוליטיקאים ביקשו: מסמוס, טרפוד וטינוף״,

כך התבטא בתכנית "עובדה" מי שהיה במשך ארבע שנים לערך מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. הדברים לא נזרקו סתם לחלל האויר. מי כמוני זוכר ויודע איך הם עובדים.

המקרה האחרון הוא הקמתה של קרן ההלוואות ללקוחות מודרי אשראי, התחייבות שנתן שר האוצר לח"כ איתן כבל בתחילת הדיונים על חוק נתוני אשראי. במשך ארבע שנים כמעט הצליח אגף התקציבים למסמס את הקמת הקרן שאותה יזמתי יחד עם ח"כ כבל, וגם לאחרונה, כשסוף סוף יצא המכרז לדרך, הוא בנוי בצורה כלכך שגוייה שאין להתפלא כי אין קופצים עליו כדי להפעילו.

לפתע ראיתי את אחד מבכירי הח"כים עומד כפוף ליד שולחן בסוף המסדרון, לידו פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה שם לצלם זאת. בערב זה הופיע במהדורה המרכזית

אותו הליך בוצע גם מול מחאת האמהות החד-הוריות בשנת 2003. עיתונאים תודרכו נגד האמהות, שרובן נשים עובדות, שבסך הכל רוצות לפרנס את משפחתן בכבוד. תחת נימוקים מטופשים ולא ריאלים הם מנעו בשנת 2014 תוספת של 50 מיליון ש"ח, שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה, לתיקון עוולת חוק מזונות הילדים.

מטרת התיקון היתה ניתוק הקשר בין תשלום מזונות הילדים לבין גובה השכר שמשתכרת האם החד-הורית. בעברית קוראים לזה תמרוץ שלילי לצאת לעבוד. במילים אחרות אומרים באגף התקציבים, תהיו עניים, תהיו מסכנים, אל תשאפו למעלה.

קיים עוד כשל גדול ומבני בהתנהלות אגף התקציבים, והוא הכח הבלתי סביר שיש לו אל מול משרדי הממשלה עליהם הוא מפקח. תפקיד האגף הוא בהחלט לשמור על המסגרת התקציבית של כל משרד ומשרד, לסייע בהוצאתה לפועל ולשמור על מסגרת תקציב המדינה.

אבל ההחלטה המקצועית על התכניות חייבת להיות בראש ובראשונה של אנשי המקצוע במשרד. אחרת לא צריך אותם. זה תפקידה של הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה. להחליט על התוכניות שהם רוצים לבצע ולהפעיל אותן, תוך שהם מקפידים על מסגרת התקציב. האם אנחנו באמת מוכנים לקבל את העובדה שכלל הפקידות המקצועית הבכירה במדינת ישראל כפופה הלכה למעשה לפקידי אגף התקציבים באוצר? ברצותם יקרו דברים וברצותם לא?

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שלאחריה אגף התקציבים לא יכול ואסור לו להמשיך ולפעול כפי שהוא פועל מאז תכנית הייצוב הכלכלי של המשק בשנת 1985.

אגף התקציבים חייב לעבור שינוי מהותי שכולל חובת הצגת חלופות ריאליות לכל יעד מדיניות שנקבע על ידי השר הממונה וחובת הכנסת מערכת של איפכא מסתברא לתוך האגף.

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שאחריה אסור לאגף התקציבים להמשיך לפעול כפי שפועל מאז 85'

ואולי הדבר החשוב מכל, שעליו ארחיב ברשומות הבאות על אגף התקציבים באוצר, נוגע להפסקת הניהול הפוליטי של האגף מצד אחד והפחתה משמעותית של השליטה המקצועית של אגף התקציבים בהתנהלות היומיומית של משרדי הממשלה השונים. זאת תוך הפיכת שרי ומנכ"לי המשרדים, כמו גם את אנשי המקצוע בהם, למעין בובות בתיאטרון הבובות, שמפעיליו הם אנשי האגף.

פעיל חברתי, מומחה לקידום ושינוי מדיניות. לשעבר סמנכ"ל עמותת "ידיד", כיום מייסד נקודת מפנה-המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

נתניהו: יש למנות פרויקטור לנושא האלימות בחברה הערבית

בית המשפט דחה את בקשת נתניהו לעכב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו ● בית המשפט העליון התיר לערוך חיפוש בטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה ● חוסר הסכמה בין כחול לבן לליכוד על חוק הקנסות ● המגעים במשותפת: ברע״ם מסכימים להבטיח לא להמליץ על נתניהו אך דורשים לדעת עם איזה מפלגה כן אפשר יהיה לשתף פעולה ● מרידור על איומי התביעה של כ״ץ: ״אמת דיברתי״

עוד 32 עדכונים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

משבר הקורונה הכלכלי, כשלון הטיפול בישראל לעומת האיחוד האירופי

נתניהו וממשלתו טיפלו בקורונה בדרך מופקרת, צינית ונגועה באינטרסים פוליטיים. הצורך לשמור על נתניהו מבית המשפט גבר על שיקולי דעת מקצועיים. התוצאה היא קטסטרופה מתמשכת, הן בצד הבריאות והן בפגיעה אנושה בעסקים הקטנים ובכלכלה.

נתניהו וממשלתו טיפלו בקורונה בדרך מופקרת, צינית ונגועה באינטרסים פוליטיים. הצורך לשמור על נתניהו מביהמ"ש גבר על שיקולי דעת מקצועיים. התוצאה היא קטסטרופה מתמשכת, בצד הבריאותי והכלכלי

מעל 4400 מתים, מעל 1100 חולים במצב קשה או קריטי, נכון לתחילת השבוע.
אסור שמסע יחסי הציבור של נתניהו יאפיל על תוצאות איומות אלו.

מבחינת ההשפעות הכלכליות של הקורונה, חלק ניכר מאזרחי ישראל הידרדרו למצב קשה. יותר מחצי מיליון מובטלים, עסקים קורסים, דור של ילדים ונוער שלא למד במשך שנה, דור של נשים צעירות שמעמדן המקצועי, הכלכלי והחברתי נסוג שנים לאחור, ודור שלם של צעירים שהמדינה דוחפת לתרבות של אבטלה. כל זאת בעוד רבים מנסים להתקיים ללא הכנסה וללא עבודה, בין סגר, בידודים חוזרים, טיפול בילדים ושמירה על שפיות ובריאות.

ב-17 לינואר פורסמה "סקירה כלכלית לסיכום שנת 2020 ותחזית ל-2021" שנכתבה על ידי צוות מאקרו באגף הכלכלנית הראשית באוצר. לפי הסקירה, התוצר בישראל בשנת 2020 יתכווץ ב-3.3%, שיעור האבטלה הרחב (הכולל מובטלים, עובדים בחל"ת ומפוטרים טריים שאינם מחפשים עבודה) יעמוד ב-2020 על 15.4% לעומת 3.8% ב-2019. ב-2021 שיעור האבטלה יעמוד על 8.6%, ובמקרה של החמרה בריאותית שיעור האבטלה יעמוד ב-2021 על 11.6%.

ב-18 לינואר פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, "נתונים מסקר כוח אדם למחצית השנייה של חודש דצמבר ולחודש דצמבר 2020". לפי הסקר, הכניסה של ישראל לסגר השלישי בסוף דצמבר העלתה את שיעור האבטלה הרחב בישראל ל-13.7% עם כ-566 אלף מובטלים.

אפשר להניח כי נתוני האבטלה הראשונים לינואר, שיפורסמו בסוף ינואר, יורו על ההשלכות השליליות של הסגר השלישי בשוק העבודה עם עלייה בשיעור האבטלה.

גסיסת העסקים הקטנים

מעניין לציין שבסקירה של האוצר אין נתונים על העסקים הקטנים שנפגעו קשה מהמשבר, מלבד איזכור כוללני ומכובס:

"בעקבות המגבלות שהוטלו, חלק מהעסקים נאלצו להתאים את עצמם בקצב מהיר מהצפוי למציאות החדשה".

בסקירה של האוצר אין נתונים על העסקים הקטנים שנפגעו קשה מהמשבר, מלבד איזכור כוללני ומכובס: "בעקבות המגבלות שהוטלו, חלק מהעסקים נאלצו להתאים את עצמם בקצב מהיר מהצפוי למציאות החדשה"

המכון הישראלי לדמוקרטיה ב"סקר מצב שוק העבודה בתקופת הקורונה | דצמבר 2020" משלים את החסר: משבר הקורונה פגע במצב התעסוקתי של העצמאים באופן חמור בהשוואה לשכירים.

נכון לשבוע השני של דצמבר כ-74% מהעצמאים עבדו, אך מרביתם, כ-45%, דיווחו על עבודה חלקית. רק מיעוט, כ-24%, המשיכו לעבוד בהיקפים דומים לאלו שנרשמו טרום קורונה.

כרבע מהעצמאים, כ-26%, דיווחו בתחילת דצמבר כי נאלצו להפסיק לעבוד או לסגור את העסק. שיעור זה משקף סדר גודל של כ-130 אלף עצמאים שלא עובדים באופן זמני או קבוע.

גם הסקר הנוכחי, בדומה לקודמיו, מעלה תמונה של פגיעה קשה בהכנסות העצמאיים: כ-75% מהעצמאים מדווחים על פגיעה בהכנסתם בחודש נובמבר 2020 , מהם 57% שרשמו ירידה בהכנסתם וכ- 18% שכלל לא משכו הכנסה מהעסק.

גם שיעור הירידה בהכנסות העמיק מאז הסקר הקודם: ירידה ממוצעת של 47% בהכנסתם של העצמאים שדיווחו על ירידה בהכנסה בחודש נובמבר 2020, לעומת ירידה של 44% בחודש יוני.

הפגיעה ברמות ההכנסה בולטת בקרב העצמאים בהשוואה לשכירים: 75% מהעצמאים נפגעו בהכנסתם בחודש נובמבר 2020, לעומת 26.5% בקרב השכירים שעבדו בנובמבר. יתרה מכך, שיעור המדווחים שלא משכו כלל הכנסה אישית מהעסק בקרב העצמאים עומד על 18%, לעומת כ-1.5% שלא קיבלו כלל שכר בקרב השכירים.

התגובה באיחוד האירופי להשלכות הכלכליות של הקורונה

האיחוד האירופי בחר ליישם מדיניות, לכאורה יקרה, שיש לה השלכות רחבות אבל כדאיות בטווח הבינוני והארוך. הרעיון הוא להקטין את המכה הכלכלית כך שכלכלת האיחוד האירופי תהיה מוכנה להתנעה מחדש כאשר התנאים יהיו תקינים. כדי להשיג זאת, צריך להשאיר אנשים בתעסוקה ובעסקים.

האיחוד האירופי בחר ליישם מדיניות שהשלכותיה רחבות אך כדאיות בטווח הבינוני והארוך: להשאיר אנשים בתעסוקה ובעסקים, כך שכלכלת האיחוד תהיה מוכנה להתנעה מחדש כשהתנאים ישתפרו

תגובת האיחוד האירופי למשבר הקורונה הייתה מדיניות התומכת בהעסקת עובדים, בעסקים, ובכלכלה בכלל. התמיכה בהעסקת עובדים מבוססת על הגמשת מודל ההעסקה והעמקת הסבסוד הממשלתי לעובדים.

למימוש מדיניות זו, הקים האיחוד האירופי מכשיר חדש, SURE, כדי לעזור לאנשים לשמור על עבודתם במהלך המשבר. התוכנית מעניקה הלוואות בתנאים נוחים למדינות החברות הזקוקות לסייע לעובדים לקבל הכנסה ולעסקים לשמור על צוות העובדים שלהם.

Sure תומך בתוכניות עבודה לזמן קצר ובצעדים דומים אחרים, שיסייעו למדינות החברות באיחוד האירופי להגן על מקומות עבודה, ומגן על שכירים ועצמאיים מפני סיכון של פיטורים ואובדן הכנסה.

חברות יוכלו לצמצם באופן זמני את שעות העובדים או להשעות כליל את העבודה, כאשר המדינה מספקת הבטחת הכנסה בגין השעות שלא עבדו.

העצמאים יקבלו החלפת הכנסה למצב החירום הנוכחי. זה מאפשר לאנשים להמשיך לשלם את שכר הדירה, את החשבונות ואת קניות המזון שלהם ומסייע לספק יציבות נחוצה לכלכלה.

מדובר בסבסוד של 60% מהשכר על שעות עבודה שהמועסקים לא עבדו בהן, והוא הורחב ל–80% מהחודש השביעי למשבר. הממשלות גם נושאות בתשלומי הביטוח הלאומי והפנסיה של העובדים, שהיו באחריות המעסיקים. כך כולם מוגנים כלכלית: העובדים אינם מפוטרים ואינם יוצאים לחל"ת (כינוי מכובס לפיטורים), המעסיקים אינם מאבדים את כוח העבודה החיוני ואינם מפסידים כסף, נפילת הביקושים נמנעת והעמקת המיתון נבלמת. רוב הממשלות נקטו עוד אמצעים, כמו סבסוד שכר דירה פרטי ומסחרי, מטפלות לפעוטות, ועוד.

התוצאה המיידית היא תחושת יציבות ואמון בממשלות החברות באיחוד, ושיעורי אבטלה נמוכים יחסית.

באיחוד האירופי ניתן סבסוד של 60% מהשכר על שעות עבודה שהמועסקים לא עבדו בהן, והוא הורחב ל–80% מהחודש ה-7 למשבר. הממשלות גם נושאות בתשלומי הביטוח הלאומי והפנסיה של העובדים. כך כולם מוגנים

בישראל שיעור האבטלה בסוף דצמבר עלה לכ-13.7%, כ-566 אלף מובטלים, ועל תחושת היציבות והאמון בממשלה אין מה לדבר.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 842 מילים
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים

הפלג הקיצוני הפך לפופולרי - וסוחף אליו את הרחוב החרדי

הפלג הירושלמי, שבימים רגילים מושמץ גם בקרב החרדים עצמם, מצליח היום לשלהב ציבורים גדולים ומתונים בקהילה החרדית ● זו כבר לא מלחמה בין קבוצת קיצונים קטנה למשטרה - עכשיו זו המשטרה נגד כולם ● והבחירות ברקע רק מלבות את יצרים עוד יותר ● "אינתיפאדה חרדית", כינה זאת אתמול אריה דרעי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ו... המשך קריאה

טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ולימוד תורה תחושה זו מקבלת משנה תוקף.
ב. אין לזה שום קשר לפלג הירושלמי שהוא פלג מזערי וקיצוני ואינו גורם אלא לראקציה אצל הכלל החרדי ואני כותב זאת כחרדי מבטן השייך למינסטרים החרדי.
ג. להבא נא להבדיל בין ב האחים אדמורי"ם מויז'ניץ שחסידי האחד התפרעו-בצדק או שלא-לעומת השוטרים והאחר הוא אשר הורה לפתוח את מוסדות הלימוד אך הדגיש שאין להתעמת עם השוטרים כלל.
ד. ללא כל קשר לנ"ל אסיים בתפילה ותקווה שיוסר מעלינו נגע הקורונה ובעקבותיו הריחוק החברתי שהוא גורם בין איש לרעהו ובין מגזר זה לאחר.

עוד 824 מילים ו-1 תגובות

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

סקר: 65 מנדטים למתנגדי נתניהו; לראשונה זה חודשים העבודה מעל אחוז החסימה

מרב מיכאלי נבחרה ליושבת ראש מפלגת העבודה: "זה הרגע האחרון בו ניתן להציל את התנועה" ● הממשלה אישרה את סגירת נמל התעופה בן-גוריון ● מבלי להיוועץ באנשי משרד האוצר וללא קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, הציגו נתניהו וכ"ץ תוכנית לחלוקת מענקים כספיים לציבור ● לאחר שנתיים ללא נציב קבוע לשירות בתי הסוהר אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה