הליכוד וכחול-לבן ימשיכו לדון בהסכם הקואליציוני

החוק הנורווגי עבר בקריאה שנייה ושלישית; נתניהו נעדר מההצבעה

לפיד: החוק הנורווגי עבר "באישון לילה, כמו גנבים" ● אדלשטיין: ח"כים קוראים לי נודניק כשאני מעיר על מסיכות ● האוצר מאיים לנכות משכר המורים אם לא ילמדו בקיץ ● מבקר המדינה יבחן את איכוני הטלפונים בידי שב"כ ואת בדיקות קורונה ● דיווח: מלך ירדן עבדאללה דחה שיחת טלפון מנתניהו ● ועדת הכספים אישרה השוואה של מס הקנייה על טבק לגלגול למס על סיגריות ● אושר מינויו של סמי בקלש למנכ"ל הכנסת

בזמן שנתניהו וגנץ נפגשו כדי לדון בקידום החוק הנורווגי והיערכות להתערבות בג"ץ בהסכם הקואליציוני, אנשי התרבות מחו מול משרד האוצר, 15 ביוני 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
מוחים בהפגנת תמיכה למען ענף התרבות בירושלים, 15 ביוני 2020
06:57 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן יקיימו היום פגישה בנושא הסיפוח, בהשתתפות שר החוץ גבי אשכנזי ויושב ראש הכנסת יריב לוין, לאחר שאתמול הסתיים מפגשם ללא התקדמות ניכרת.

06:58 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום עם ראשי העדה הדרוזית.

07:21 עריכה

יושב ראש הקואליציה ויושב ראש סיעת הליכוד, מיקי זוהר, אמר שהחוק הנורווגי לא יובא השבוע להצבעה במליאת הכנסת. "על כחול לבן להבין שהחוק המבטיח את כהונת נתניהו כראש ממשלה חלופי לאחר הרוטציה חשוב לנו בדיוק כפי שהחוק הנורווגי חשוב להם", אמר אמש זוהר ליעקב אייכלר בכאן רשת ב'.

08:43 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ ויושב ראש הקואליציה מיקי זוהר סיכמו שהאחרון יסיר את הרוויזיה שהגיש לגבי החוק לעידוד תעסוקה במשק שמקדם הראשון, ובמקביל תיבחן לעומק הצעת החוק למניעת כניסה של חברות האשראי בענף הביטוח. הפשרה בין השניים הושגה בחסות ראש הממשלה בנימין נתניהו. הצעת החוק של זוהר בעניין חברות האשראי תידון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה.

09:02 עריכה

ישראל הודיעה לקטאר על הסכמתה להעברת 50 מיליון דולרים לרצועת עזה בתמורה להפסקה של הפרחת בלוני התבערה – כך דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר.

11:02 עריכה

איומים הופנו כלפי שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, שהגיש תלונה במשטרה. אתמול פורסם שעמיתתו של פוגלמן, השופטת ענת ברון, קיבלה איומים גם כן.

11:13 עריכה

קבינט הקורונה ידון מחר בסוגיית מסיבות הסיום ונשפי התלמידים.

11:18 עריכה

ימינה תגיש היום הצעת אי-אמון בממשלת גנץ-נתניהו על רקע הכישלון, לשיטתה, של הממשלה בהיערכות לקראת גל נוסף של קורונה.

מתוך הודעת הסיעה –

הממשלה החדשה נכשלה בגיבוש מדיניות לטיפול בקורונה. צורת הטיפול שלה באזרחי המדינה, העסקים הקטנים ובמערך הבדיקות מנותק לחלוטין מהצורך של העם.

הממשלה לא מקדמת בדיקות כעניין שבמטרה. אנחנו מבזבזים חודשים יקרים בקצב בדיקות נמוך, מה שמשאיר אותנו במצב של חוסר ודאות, למרות האפשרות להגדיל את היקף הבדיקות לכ-50 אלף בדיקות ביום. זה אפשרי, אך בשביל זה צריך לרצות.

ישראל איבדה אפשרות לבצע 60,000 בדיקות ביום.

כרגע נעשות רק כמה אלפי בדיקות ביום, באיחור ניכר ובחוסר דיוק. חולים ממתינים ימים ארוכים בבית. משפחות וחברים של תלמידי ספר ״נגועים״ אינם נבדקים. חוזרים מחו״ל אינם נבדקים.

זו המציאות שאליה הובילה אותנו הממשלה. וכאן אנחנו נמצאים. זו רשלנות, עצלנות, וקיבעון.

ימינה גיבשה עוד בתחילת המשבר תוכנית לאומית לטיפול במשבר הקורונה מבלי לרסק את החברה. תוך שימת דגש על מערך בדיקות והסברה משופר והחייאת המשק הישראלי.

11:39 עריכה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף לראשונה בישיבתה של הוועדה לביקורת המדינה בראשות חבר הכנסת עפר שלח ואמר שיבחן את האיכונים הסלולריים שנעשו על ידי השב"כ. עוד אמר, שייבדקו הקמת מערך הבדיקות והסיוע הכלכלי לאזרחים.

יצאנו לדרך בשבועות האחרונים, לצד תכנית הביקורת הכללית של המשרד, עם ביקורת בעניין תפקוד מוסדות המדינה במשבר הקורונה, לאחר סיומו של הגל הראשון.

אחת ממטרות הליבה של ביקורת המדינה היא להיות אפקטיבית ורלוונטית ואנחנו רואים חשיבות לסייע בהתמודדות גם לקראת, ונקווה שלא יגיעו, גלי תחלואה נוספים שעלולים לפרוץ בהמשך.

צוותי הביקורת הונחו לשלב בתכנית העבודה את נושא הקורונה. אני רוצה לחלוק עמכם שלושה נושאי ליבה שנתמקד בהם –
(1) הסיוע הכלכלי שהממשלה מעניקה לאזרחים.
(2) איכון הטלפוניים הסלולאריים על ידי שירות הביטחון הכללי (שב"כ), לקראת העברת הסוגיה לניהול גורמים אזרחיים.
(3) מערך הבדיקות לאיתור חולי קורונה.

אלו שלושה נושאים ממוקדים, לצד נושאים נוספים שנוגעים למשבר הקורונה. בתפיסה שלי, ביקורת כזו היא בליבת העשייה של ביקורת המדינה והיא תהווה כלי ממשי לשיפור השירות לציבור ולמקבלי ההחלטות. דבר נוסף שאני מבקש לעדכן אתכם כאן היום הוא שאנחנו נפעל, כמובן בכפוף לסטנדרט מקצועי ולעמידה בנהלי הביקורת, לגבש ממצאים ראשוניים בחודשים הקרובים בנושאים שפירטתי, שהם בליבת השירות האזרח, כדי להיות רלוונטיים לגלי תחלואה
נוספים שעלולים לפרוץ בהמשך. מיטב אנשי המקצוע במשרדנו עובדים על זה בימים אלו.

13:07 עריכה

ועדת הכספים אישרה את מינוי סמי בקלש למנכ"ל הכנסת. המינוי ייכנס לתוקף ב-21 ביוני.

13:09 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי נפגשים כעת עם שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן. הארבעה דנים בתוכנית הסיפוח.

13:26 עריכה

הרשימה המשותפת תעלה היום הצעת אי אמון בממשלה בשל מחדל הטיפול בפשיעה בחברה הערבית. סיעת יש עתיד – תל"ם תעלה הצעת אי אמון בגלל "כישלון הממשלה בטיפול במשבר הכלכלי". הצפי הוא שההצעות יידחו.

14:05 עריכה

תלונתו של שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן במשטרה נבעה מכך שעל תיבת הדואר שלו ועל דלת הבניין שבו הוא מתגורר הודבקו מדבקות שעליהן הכתובת "דם יהודי אינו הפקר".

14:07 עריכה

ועדת הכספים אישרה את השוואת מס הקנייה על טבק לגלגול למס החל על מוצרי טבק דומים, כמו סיגריות.

14:08 עריכה

מלך ירדן עבדאללה דחה שיחת טלפון מראש הממשלה נתניהו – כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית.

14:17 עריכה

אלפי מוחים משתתפים בהפגנת אנשי התרבות מול משרד האוצר בירושלים. בין המשתתפים בהפגנה – רמי קלינשטיין, ישראל קטורזה, נמרוד הראל, ריטה, אבי גרייניק ואליעד.

מפגינים מוחים למען ענף התרבות מול משרד האוצר בירושלים, 15 ביוני 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מפגינים מוחים למען ענף התרבות מול משרד האוצר בירושלים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
14:28 עריכה

נציגת המטה לביטחון לאומי טליה לנקרי אמרה בדיון בכנסת שקבינט הקורונה ידון מחרתיים במתווה שיאפשר התכנסות של עד 500 איש באירועי תרבות.

14:31 עריכה

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר ביקש ממבקר המדינה מתניהו אנגלמן לבדוק את מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. דבריו נאמרו בישיבה של ועדת החוקה, חוק ומשפט.

14:36 עריכה

יושב ראש ועדת הכנסת, איתן גינזבורג, הודיע שהחוק הנורווגי יובא מחר לדיון. גינזבורג יעשה שימוש בסעיף 98 כדי להגביל את הדיון ב-1,758 ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה.

15:07 עריכה

יאיר לפיד מגיש הצעת חוק שתמנע מאדם שעומד נגדו כתב אישום לכהן כראש ממשלה. לאחר שגנץ ואשכנזי חברו לנתניהו עם חלקם בכחול-לבן, כבר לא יהיה רוב להצעת חוק שכזו.

15:21 עריכה

הפגישה בין גנץ לנתניהו הסתיימה ללא הסכמות ולפי דפנה ליאל מ-N12, החוק הנורווגי לא יקודם לפי שעה. בכיר בכחול-לבן אומר ליובל קרני שאם נתניהו לא מקדם את החוק הנורווגי ורוצה לפתוח את ההסכם הקואליציוני זה מבשר משהו לא טוב.

15:50 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ ונגיד בנק ישראל אמיר ירון נפגשו היום לראשונה בליווי צוותי עבודה. הנגיד הציג לשר את צעדי בנק ישראל בזמן הקורונה, תמונת מצב מקרו-כלכלית והציע שינויים מבניים כדי לתמוך בפריון ולהגביר את השוויון במשק.

פרץ הדגיש את החשיבות של סיוע לעסקים קטנים ואמר כי הוא "שמח שבנק ישראל ער לנושא אך אני מקווה שהעזרה לעסקים הזעירים עד מיליון שקל יקבלו דגש משמעותי יותר בפעילות בנק ישראל מול הבנקים הפרטיים".

ירון אמר שלבנק המרכזי ולמשרד הכלכלה "ממשקים מקצועיים רבים ושיתוף הפעולה בינינו ובין הדרגים הנוספים מטעמנו יוסיף לפעול בדגש על קידום שינויים מבניים שיתמכו בתעסוקה ובהעלאת הפריון במשק".

צילום משותף שר הכלכלה פרץ ונגיד בנק ישראל אמיר ירון בפגישת עבודה ראשונה, 15 ביוני 2020 (צילום: דוברות בנק ישראל)
צילום משותף שר הכלכלה פרץ ונגיד בנק ישראל אמיר ירון בפגישת עבודה ראשונה, 15 ביוני 2020 (צילום: דוברות בנק ישראל)
16:03 עריכה

בתחילת ישיבת הליכוד בכנסת בנימין נתניהו התייחס ליציאה מהמשבר הכלכלי ואמר כי נתוני כרטיסי האשראי מעודדים מאחר שהם מראים שחזרנו לכ-90% פעילות של המשק … מוקדם עדיין לומר שאנחנו בנתיב התאוששות מובהק, היום נביא לכנסת צעד חשוב, אישור בקריאה שניה ושלישית של המענק לעידוד התעשייה, 7,500 שקל לכל עובד שיוחזר לתעשייה".

בפגישה עם תנועת הקצינים תומכי הסיפוח, הבטחוניסטים, נאמר לרה"מ כי "יש חשיבות רבה בהכרה אמריקאית למימוש המהלך ושזוהי הזדמנות היסטורית"

בפגישה השתתפו מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ, ראש הסגל בלשכת רה"מ אשר חיון, אלוף (מיל׳) יצחק (ג'רי) גרשון, אלוף (מיל׳) גרשון הכהן, מנכ"ל התנועה תא"ל (מיל׳) אמיר אביבי, תא"ל (מיל׳) הראל כנפו, תא"ל (מיל׳) יוסי קופרווסר ותא"ל (מיל׳) צביקה פוגל.

האלוף (מיל׳) יצחק (ג'רי) גרשון הביע "תמיכה והערכה" לנתניהו "על מסירות הנפש שבה אתה מוביל את מדינת ישראל בעשר השנים האחרונות. יש כאן שינוי פרדיגמטי מחויב המציאות. ההחלטה הזאת על מה יקרה בין הירדן לבין הים היא אחת ההחלטות החשובות, הדרמטיות ביותר, של התנועה הציונית בדור הנוכחי.

"איני רואה לצערי מנהיג אחר בתוכנו שמסוגל להוביל את המהלך הזה, אני רואה כאלה שמנסים להפריע למהלך הזה. אדוני ראש הממשלה אני מבקש אותך לעשות את זה לא בשבילך, בשבילנו, ובעיקר בשביל הדורות הבאים״.

 

 

.

16:08 עריכה

ימינה תתמוך בהורדת אחוז החסימה ל-2% לפי איילת שקד.

16:10 עריכה

החוק הנורווגי יעלה להצבעה למרות המחלוקת בין המפלגות הגדולות, כאשר הליכוד וכחול-לבן ימשיכו לדון בהסכם הקואליציוני.

16:29 עריכה

השרה אורלי לוי אבקסיס התלוננה במשטרה על ניקוב צמיגי מכוניתה בידי אלמונים במהלך ביקור בבית שאן.

16:34 עריכה

שפי פז לוקחת אחריות על המדבקות מחוץ לבית השופט עוזי פוגלמן.

16:45 עריכה

לפי דיווח בהארץ, כחול-לבן מסכימים להבטיח את כהונת נתניהו כראש ממשלה חלופי אם בג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני ואילו ב-ynet טוענים שכחול-לבן לא הסכימו לדבר והם בכל מקרה מחכים שהחוק הנורווגי יעבור.

17:35 עריכה

ניצן הורביץ מצטט כתבה מבלומברג שלפיה האיחוד האירופי עלול להקפיא תא תכנית המענקים למחקר מדעי אם תממש תכנית הסיפוח החד צדדי. בתוך כך, בני גנץ אמר היום לשליח האו"ם למזה"ת ניקולאי מלאדנוב, כי הוא מחוייב להסדר מדיני תוך שמירה על צרכי הבטחון. גנץ הביע נכונות לשפר את תנאי המחיה של תושבי עזה בכפוף להשבת גופות החיילים והנעדרים מהרצועה.

18:08 עריכה

נתניהו אמר לסיעת הליכוד שהוא מעוניין להחיל ריבונות על חצי משטחי C אך איננו יודע מה עמדת כחול-לבן ולפי שעה לא יביא את תכנית טראמפ לאישור הכנסת.

18:10 עריכה

הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן אמר היום למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב כי אם מורי ז' עד י' לא יאריכו את שנת הלימודים הם יספגו ניכויי שכר.

18:38 עריכה

משה יעלון חושב שבין נתניהו לגנץ יש סיכום על תמיכת כחול-לבן בפסקת התגברות בתמורה להעברת החוק הנורווגי. כוונתו היא ככל הנראה להבטחה של גנץ לערוב להמשך כהונת נתניהו כראש ממשלה עד לבחירות חדשות גם במקרה שבג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני.

19:40 עריכה

ביממה האחרונה אובחנו בישראל 182 חולי קורונה, ומספר המונשמים עלה ל-25. אתמול בוצעו 8,840 בדיקות ומספר החולים הפעילים עומד על 3,520.

19:45 עריכה

ועדת החוץ והבטחון תדון מחר בהארכת איסור ההתאגדות של עובד המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים. לפי אריק בנדר, מדובר בהארכה שגרתית שנובעת מהיעדר איסור התאגדות בחקיקה.

19:49 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין טוען לצביעות של ח"כים שלא נשמעים להוראות הקורונה אבל נתקפים בחרדה ומנסים לזרז את הבדיקה כשהם חוששים שנדבקו. "איפה הדוגמא האישית? אם לא נקפיד על ההנחיות לא נצליח להחזיק את המשק פתוח לאורך זמן", אמר.

20:11 עריכה

"ככה זה לא יכול להימשך" אומר נתניהו על המשברים מול כחול-לבן, לפי דיווח של מיכאל שמש בכאן. העסקה ששני הצדדים מעוניינים בה היא אישור החוק הנורווגי ותמיכה של כחול-לבן בפיזור הכנסת והמשך כהונת נתניהו אם בג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני.

21:16 עריכה

דובר צה"ל: רקטה שוגרה לעבר ישראל ונחתה בשטח פתוח בעוטף, אין נפגעים או נזק לרכוש.

21:39 עריכה

בפברואר גילת בנט האשימה את עוצמה יהודית בפריצה לבית שלה ואז הגיש בן גביר תביעת דיבה. הבוקר הגישה גילת בנט כתב הגנה שלפיו בן גביר הוא סוכן שב"כ, למרות שהוא מציג חזות של איש ימין כלפי חוץ.

22:36 עריכה

צה"ל יורה במטוסים ותותחים לאזור דרום רצועת עזה, בתגובה לירי הרקטה ששגורה מוקדם יותר לשטח פתוח בעוטף.

22:54 עריכה

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) מושך זמן כעת בנאום במליאה כדי לאפשר לקואליציה למלא את השורות לקראת ההצבעה על החוק הנורווגי. "עםזה אני שלם ואני רואה שהצלחתי לשכנע אתכם שם ביציע", אומר אשר, במעין נאום סרק שבו הוא מדבר על נפלאות החוק הנורווגי ותפקודה היעיל של הכנסת אחריו.

23:04 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו שוחחו בטלפון. נתניהו הודה לפומפאו על הפעולות כנגד בית הדין בהאג וכן על איראן וההתפתחויות באזור.

23:55 עריכה

החוק הנורווגי, המאפשר לחמישה משרי כחול-לבן להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם חמישה חברי כנסת נוספים, עבר הלילה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה.

החוק גרר מיד תגובות חריפות מחברי יש עתיד-תלם, כשיו"ר האופוזיציה יאיר לפיד מכנה את המהלך "גנבים בלילה".

עוד 42 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

"ונהפוך הוא" - האתגר האמיתי

פאולו פריירה, פילוסוף החינוך הברזילאי הנודע, עסק רבות בסוגיית הדיכוי והשחרור ממנו. פריירה לא הכיר כנראה את מגילת אסתר וחג הפורים, אך ממשנתו אני למד שיש שני סוגים של "ונהפוך הוא". הסוג האחד הוא הנפוץ והמוכר מכולם – המדוכא הופך למדכא.

"כמעט תמיד, בשלב המאבק הראשון, נוטים המדוכאים עצמם להפוך למדכאים או 'מדכאים לחצאין', תחת שישאפו לשחרור. עצם מבנה מחשבתם הותנה בסתירות הטמונות במצב הקיומי הנתון, שעיצב אותם. האידיאל שלהם הוא להיות 'גבריים'; אולם 'גבר' מצטייר בעיניהם, בדמותו של המדכא. זהו דגם האנושיות שלהם".

כאשר מתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית גם נאבק במדכא וגם רוצה לחקות אותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח. אם מצליח המדוכא במאבקו הצודק, הוא עלול להשתמש בכוחו החדש באותו אופן שבו השתמשו בעבר בכוח כלפיו. כך הוא למד כל חייו.

כשמתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית נאבק במדכא וגם רוצה לחקותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח

דומני שזה מה שקרה לעמנו במגילה.

"בַּיּוֹם אֲשֶׁר שִׂבְּרוּ אֹיְבֵי הַיְּהוּדִים לִשְׁלוֹט בָּהֶם וְנַהֲפוֹךְ הוּא אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם. נִקְהֲלוּ הַיְּהוּדִים בְּעָרֵיהֶם בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֳחַשְׁוֵרוֹשׁ לִשְׁלֹחַ יָד בִּמְבַקְשֵׁי רָעָתָם וְאִישׁ לֹא עָמַד לִפְנֵיהֶם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עַל כָּל הָעַמִּים… וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל אֹיְבֵיהֶם מַכַּת חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם… וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לְאֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה בְּשׁוּשַׁן הַבִּירָה הָרְגוּ הַיְּהוּדִים וְאַבֵּד חֲמֵשׁ מֵאוֹת אִישׁ וְאֵת עֲשֶׂרֶת בְּנֵי הָמָן בִּשְׁאָר מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ מֶה עָשׂוּ וּמַה שְּׁאֵלָתֵךְ וְיִנָּתֵן לָךְ וּמַה בַּקָּשָׁתֵךְ עוֹד וְתֵעָשׂ. וַתֹּאמֶר אֶסְתֵּר אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב יִנָּתֵן גַּם מָחָר לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּשׁוּשָׁן לַעֲשׂוֹת כְּדָת הַיּוֹם" (מגילת אסתר, פרק ט, פס' א-יג).

המגילה מספרת שמרחץ הדמים הצודק והבעייתי הזה נגמר בקרוב ל-76,000 הרוגים. הצד המשמח של "ונהפוך הוא", הוא שהנרדפים על לא עוול בכפם ניצלו, והשונאים הכוחניים הפכו למפוחדים וחלשים. הצד העצוב הוא שנתקענו בשלב הראשון של המהפכה, השלב הבעייתי. פריירה מסביר:

"כדי שלמאבק זה תהיה משמעות, אסור שבמאמציהם להשיב את אנושיותם יהפכו המדוכאים עצמם למדכאיהם של המדכאים, אלא עליהם לשקם את אנושיותם של אלה ושל אלה גם יחד. זוהי אפוא משימתם ההומניסטית וההיסטורית של המדוכאים, לשחרר את עצמם ואת מדכאיהם גם יחד".

השלב השני של "ונהפוך הוא", שלב השחרור האמיתי והעמוק מדיכוי ומאימת הרדיפה, אינו הפיכת המדוכא למדכא, כי אם שחרור ממושגי הדיכוי. המהפכה העמוקה אינה בהפיכת הנרדף לרודף, אלא בהפסקת הרדיפות. "ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני.

אנו זוכים לחיות בתקופה מופלאה בה הצלחנו, בני ובנות עם ישראל, לבצע את השלב הראשון של "ונהפוך הוא". יש לנו מדינה ריבונית. האתגר האמיתי המונח כעת לפתחנו הוא שנזכה להגשים ולחגוג בכל פורים את השלב השני והעמוק של "ונהפוך הוא". אמן.

"ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני

(הציטוטים של פאולו פריירה לקוחים מספרו "פדגוגיה של מדוכאים" ומופיעים בספר: "כל שצריך להיות אדם" – אנתולוגיה בעריכת נמרוד אלוני, בעמודים 472-3. להרחבה על משנתו של פריירה האזינו לפרק "חינוך משחרר" בהסכת "קולות של רוח" בהגשת ליאור טל שדה)

סמנכ"ל תוכן ומנחה בקולות, מגיש הפודקאסט ''קולות של רוח'', פובלציסט ופעיל חברתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 517 מילים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

גנץ: "נתניהו, כ"ץ והסייען אמסלם מעכבים אישור סל תרופות וקצבאות נכים"

רון חולדאי: "מי שחגג אתמול במסיבות רחוב מזלזל בבריאות הציבור" ● צחי הנגבי: "ישראל בדרך לעימות דיפלומטי עם כמעט כל מעצמות העולם בצל ההתפייסות עם איראן" ● ישראל כ"ץ: "גנץ מונע אישור סל תרופות ומענקים לנכים. פשוט בושה" ● רן בליצר: "המחקר של כללית מראה שהחיסון עובד, אבל ההגנה רק ב-92%" ● הסגר הלילי ייכנס לתוקף הערב ב-20:30 ויימשך עד שבת

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

בעקבות החלטת שופטי נתניהו השבוע

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע כי דיוני ההוכחות במשפט נתניהו ייפתחו שבועיים אחרי הבחירות ויימשכו שלוש פעמים בשבוע במשך כשש שעות בכל פעם. השופטים דחו את בקשת נתניהו לביטול כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000, אך הסכימו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט בענין האישור לפתיחת החקירה. סנגורי נתניהו מתעתדים לזמן את מנדלבליט לעדות בענין בהמשך.

מתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה (וכן נגד נשיא המדינה, שר, חבר כנסת, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור וכן נגד בעלי משרה שיפוטית סתם כך.

מתן אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד רה"מ (וכן נגד הנשיא, שר, ח"כ, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור או בעלי משרה שיפוטית סתם כך

מדובר בדרישה שמעוגנת בחוקי יסוד. ואכן, סעיף 17 לחוק יסוד: הממשלה אינו מותיר מקום לשום ויכוח: חלה חובה מוחלטת וחד משמעית לקבל אישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן. זוהי דרישה קריטית מאין כמוה.

בפרשות נתניהו, כך קבעו השופטים, ניתן אישור פתיחת חקירה מראש בידי היועץ המשפטי לממשלה הן בפרשת 1000, הן בפרשת 2000 (על כך אין מחלוקת בין הצדדים) והן בפרשת 4000, כלומר בכל 3 פרשות האישום נגד נתניהו.

הדבר הובהר בצורה חדה בהחלטת השופטים.

לכן דרישת חוק היסוד למתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד נתניהו, היא דרישה שמולאה. הדרישה המהותית מולאה.

אלא שהדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. אני סבור שהיה על מנדלבליט לאשר באופן רשמי מראש, בצורה כתובה ובאופן בהיר וחד, פתיחה בכל חקירה.

היה עליו לעשות כן הן בפרשת 1000 והן בפרשת 4000 (כאמור, אין מחלוקת בין התביעה להגנה לגבי אישור פתיחת החקירה מראש בפרשת 2000).

עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000. ואני מדגיש שוב: העניק אישור מראש.

מאחר שהעניק אישור מראש לפתיחת חקירה בכל פרשה אך לא בצורה כתובה ורשמית וסדורה, מדובר בפגם טכני רציני אך לא בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

לו הייתה נפתחת חקירת משטרה נגד נתניהו ללא אישורו של מנדלבליט, אז היה מדובר בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

מאחר ש-3 פרשות האישום נחקרו באישורו של מנדלבליט, לא קיים כאן פגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

הדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000

מנדלבליט פיקח בצורה הדוקה על פעולות החקירה. עם זאת, אני מעריך שלא ידע על הלחץ המחפיר לכאורה (שיכול להגיע עד כדי סחיטה באיומים) על ניר חפץ מטעם מי מהחוקרים בטרם הפך לעד מדינה.

על פניו, נראה שהחלטת ניר חפץ להפוך לעד מדינה, לא התקבלה אך ורק בעטיו של לחץ זה, אלא באופן מנותק ממנו, אך הלחץ המתואר אכן חמור מאין כמוהו. ייתכן שמי שהפעיל אותו, ביצע עבירה פלילית לכאורה.

בניגוד לטענות מפי מדבררי נתניהו בתקשורת, לא התרשמתי שהתביעה שיקרה לבית המשפט בנדון. ככל שקראתי את הדברים, אני מתרשם שלא נטענה שום טענה כוזבת מפי התביעה.

מאידך, כן התרשמתי כמובן שמנדלבליט אכן לא העניק אישור כתוב ומסודר ורשמי מראש כאמור לעיל – וזה פשוט לא תקין.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם (תוכלו לראות זאת בהלכת יששכרוב מ-2006 שנקבעה בידי הנשיאה בייניש וכן בהלכת חיימטוב מ-2018 שנוסחה בידי השופט אורי שהם וכן בהלכות נוספות).

על פניו, גם טענת אלוביץ' בדבר הלחץ מטעם מי מחוקריו להחלפת סנגור (כי סנגורו סבר שאין מקום שיהפוך לעד מדינה) היא טענה חמורה שיש לבדוק אותה לעומק. היא אינה משפיעה בהכרח על קבילות הראיות נגד נתניהו, מפני שאלוביץ' לא הפך לעד מדינה נגדו, אך היא יכולה להשפיע על היבטים אחרים. יש לבחון אותה לעומק.

אם ידע מנדלבליט על הליקויים הללו – זה חמור מאד. אם לא ידע (וכנראה שלא ידע), זה עדיין חמור כמובן.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם

נדגיש שהשופטים הבהירו שיבחנו בהמשך הדרך את טענות הסנגורים לגבי קבילות ראיות כאלה ואחרות. וטוב שכך. יש לשמור על זכויות הנאשמים מכל משמר.

ומספר משפטים לסיום בסוגיית האפשרות לכהן כראש ממשלה וכן כנאשם במשרה מלאה.

נטען שנתניהו יוכל לוותר על נוכחות בדיונים רבים במשפטו ולכן המשפט לא יפגע בתפקודו כראש ממשלה.

אז ככה:

א. ראשית, שופטים אינם פוטרים נאשמים באופן אוטומטי וגורף מנוכחות במשפטיהם הפליליים.

ב. קרוב לוודאי שנתניהו עצמו יבקש להיות נוכח בדיונים הרבים שבהם יעידו עדי התביעה החשובים והרבים שממוקדים בו. כלומר, אלו שעדותם עשויה להניח תשתית אפשרית להפללתו.

ג. הוא ירצה להביט בעיניהם. הוא ירצה שהם יחושו לחץ פסיכולוגי (לחץ שהוא מפעיל גם כיום בדרכים שונות. כולל הגילוי המדהים ששוחח עם עד תביעה מרכזי במשפטו: מילצ'ן. קיים חשש שהוא שיבש הליכי משפט. מדהים שהדבר לא נחקר). הוא ירצה לדבר עם סנגוריו במהלך הדיונים או לכתוב להם הערות כאלה ואחרות.

ד. אך גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות. יותר מזה: הוא יהיה חייב לשבת עימם ולסייע בעדם במשך שעות להתכונן לקראת החקירות הנגדיות של העדים הבאים.

ה. לא ניתן לנהל כך מדינה. פשוט לא ניתן.

ו. חמור מכך: נתניהו מקבל שוב ושוב הכרעות בנושאים קיומיים על סמך האינטרס הפרטי, הפוליטי והמשפטי שלו, ולא על סמך שיקולי אינטרס הציבור.

לכן הצביע בעד הצעת החוק למניעת כהונת ר"מ תחת כתב אישום ב-2008.

לכן אף אמר שראש ממשלה תחת חקירות (חשוד. לא נאשם) איבד את המנדט הציבורי והמוסרי, מאחר שקיים חשש רציני שישקול שיקולי הישרדות אישיים ולא שיקולים לאומיים.

גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות

אי אפשר. פשוט אי אפשר שראש ממשלה יכהן גם כנאשם במשרה מלאה. שלא לדבר על החלטתו להטיל אימה על התביעה הכללית, למנוע מינויים בכירים בשירות הציבורי, להפר את התחייבותו לבג"צ לחתום על הסדר ניגוד עניינים, לשלוח נציגות צייתניות כמו מירי רגב ואסנת מארק לוועדה למינוי שופטים, למנות מבקר מדינה שהוא יס מן, ולעשות כל שניתן כדי לסרס את הכנסת, להפחיד את מערכת המשפט, לעקר את הפרקליטות מכוחה, לרדוף את החלקים בתקשורת שאינם סוגדים לו, ולהפוך את מדינת ישראל למדינה בלתי דמוקרטית בתהליך זוחל של ארדואניזציה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה