השחתה, הפחדה, השתקה – רק אזרחים יוכלו להחליף את המשטר

ההפגנה ה-142 בפתח תקווה (צילום: יעל לפיד ואמיר בן-דוד)
יעל לפיד ואמיר בן-דוד
ההפגנה ה-142 בפתח תקווה

גם אמש התקבץ הגרעין הקשה של מפגיני פתח תקווה בכיכר גורן. מדי פעם הפייסבוק מקפיץ לי תמונות מההפגנות הקודמות. רואים בהן את השלטים נגד נתניהו, נגד מנדלבליט, נגד המושחתים, בעד ועדת החקירה לצוללות. אפשר בקלות להסתכל על התמונות הללו ולחשוב – רגע, האם משהו השתנה פה לטובה ב-3 השנים האלה? או שה"כלבים נובחים והשיירה עוברת?"

מדי פעם הפייסבוק מקפיץ לי תמונות מההפגנות הקודמות בכיכר גורן. אפשר בקלות לחשוב – רגע, האם משהו השתנה פה לטובה ב-3 השנים האלה? או שה"כלבים נובחים והשיירה עוברת?"

האמת הקשה היא שהשיירה אכן ממשיכה לנסוע. אבל למחאות יש בכל זאת השפעה.

האמת היא – ואת זה אנחנו יודעים היום בוודאות מוחלטת, אחרי שלושה סבבי בחירות – שלמרות שלא רבים יוצאים לרחובות, מליונים תומכים במחאות, מליונים שותפים לדעת המפגינים, ומליונים מייחלים ליום שבו השחיתות הנוראה, הסיאוב, הריקבון שנתניהו ותומכיו השליטו כאן בעשורים האחרונים – שכל זה ישתנה. שהמדינה והחברה יעברו תיקון גדול ועמוק, שהאורוות ינוקו, שסדרי השלטון, הדמוקרטיה, והקשר בין האזרחים למוסדות שאמורים לייצג אותם – כל אלה ישתנו באופן רדיקלי.

אפשר לחשוב על משטר נתניהו כמו על שולחן. שולחן עם שלוש רגליים – השחתה, הפחדה והשתקה.

ההשחתה

ההשחתה היא כמובן כל מה שנפרש בתיקי 1000, 2000, 3000 ו-4000.

אבל ההשחתה היא גם מה שמנדלבליט הוציא מכתב האישום, ההשחתה היא גם התיקים שמנדלבליט סגר לשרה נתניהו, וההשחתה היא גם התיקים שהוא נמנע מלפתוח בפרשת הצוללות ובפרשת המניות. מי שקורא את העתירה החשובה שהגישה התנועה לאיכות השלטון השבוע יכול להתרשם מעומק הפעילות הפלילית-לכאורה של נתניהו. 30,000 רגל של שחיתות. עסקאות סיבוביות עם בן דודו, ש"מלווה" לו 600 אלף דולר, שהופכים אחרי כמה שנים ל-4 מליון דולר, במין הוקוס פוקוס כזה, של החלטות על רכש צוללות וכלי שיט במליארדים רבים. החלטות שנתניהו מקבל בדרכים אפלות, עקלקלות, שעד היום לא ניתן להן שום הסבר לא פלילי.

אבל ההשחתה היא גם מה שמנדלבליט הוציא מכתב האישום, ההשחתה היא גם התיקים שמנדלבליט סגר לשרה נתניהו, וההשחתה היא גם התיקים שהוא נמנע מלפתוח בפרשת הצוללות ובפרשת המניות

אבל ההשחתה היא לא רק מעשיו של נתניהו כאדם בודד, ואפילו לא של החבורה המושחתת, לכאורה, שבה הוא הקיף את עצמו, שחלקם הפכו עדי מדינה, חלקם עומדים בפני משפט, וחלקם כנראה ממשיכים לפעול גם כיום.

ההשחתה היא השחתה כלל-מערכתית. ההשחתה היא הסירוס המכוון מלמעלה, "רוח המפקד" השחורה הנושבת מבלפור ומלשכת ראש הממשלה, שמעבירה מסרים גלויים וסמויים לכל בעלי התפקידים – שבו בשקט, אל תשאלו שאלות ואל תפריעו, גם אם נראה לכם שנעשים מעשים לא תקינים. למה לכם? עדיף לכם לשתוק!

עבדתי יותר מ-20 שנה במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה. כסגן ראש המועצה לבטחון לאומי. הייתי כמעט כל יום במה שנקרא "האקווריום", קודש-הקודשים של הממלכתיות הישראלית, המכיל את לשכת ראשי הממשלה ועוזריהם הכי בכירים, ואת החדר שבו מתקיימים דיוני הקבינט המדיני-בטחוני. אדם לא יכול להיכנס לשם בלי להרגיש את כובד האחריות, את העוצמה, את חרדת הקודש של קבלת החלטות גורליות לחיי האומה. המקום הזה חייב להיות נקי מכל שחיתות, מכל סיאוב, מכל אינטרסים אישיים, משפטיים או חס וחלילה פיננסיים של המחליטים. אמנם הזיהום הנורא של השחיתות התנחל שם עוד לפני ימי נתניהו, אבל בימיו הוא התפשט והתפשט, והוא ממשיך להתפשט גם עכשיו.

בימים האלה מלאו 24 שנים ליום שבו נבחר נתניהו לראשונה. תחשבו על זה – 24 שנים. דור שלם. יש סטודנטים, סטודנטיות, אנשי צבא, בעלי עסקים, שכירים ושכירות, עובדי ועובדות מדינה, שכבה שלמה בעם ישראל שמיום לידתה מכירה רוב הזמן רק מציאות שלטונית אחת – נתניהו בבלפור.

עבדתי יותר מ-20 שנה במשרד החוץ ובמשרד רה"מ. כסגן ראש המועצה לבטחון לאומי. הייתי כמעט כל יום ב"האקווריום", קודש-הקודשים של הממלכתיות הישראלית. אדם לא יכול להיכנס לשם בלי להרגיש את כובד האחריות

מערכות שלטוניות גדולות לא משתנות ביום אחד. גם לא בשנה. אבל ב-24 שנים? ועוד איך. משרד החוץ של 2020 שונה מאוד ממשרד החוץ של 1996. גם משרד ראש הממשלה, גם משרד החינוך, וכן, למרבה הדאגה גם צה"ל ומשרד הבטחון. מה שהיה אסור בתכלית האיסור? הפך למותר. במקום שבו היו קווים אדומים, הם טושטשו, במקום שבו היה ברור מה מצופה מעובדי מדינה – להיות מקצוענים, לעשות את עבודתם ללא מורא וללא משוא פנים, להתרחק מפוליטיקה – ברור היום שהמבחן המכריע הוא בכלל לא מבחן המקצוענות אלא מבחן הנאמנות. ולא, לא הנאמנות למדינה או לשירות המדינה, אלא הנאמנות האישית לנתניהו, או הנאמנות לשר או לשרה זה או אחרת.

היועצים המשפטיים, שבעבר היו מנסחים חוות דעת על פי החוק והצורך המקצועי, רועדים היום מפחד, שלא יסמנו אותם כ"אויבי העם" או כ"דיפ סטייט". איילת שקד ניסתה להעביר חוק שהיה נותן לשרים יכולת למנות יועצים משפטיים כ"מישרות-אמון", כנראה אותו "אמון" שהיא בנתה עם אפי נווה בוועדה למינוי שופטים.

צריך להבין שנתניהו לא היה יכול להשחית את משרד התקשורת, חיים כץ לא היה יכול להשחית את ועדת הרווחה של הכנסת, אריה דרעי לא היה יכול להשחית את משרד הפנים, ולהמשיך לבצע עבירות-לכאורה – בלי "רוח המפקד" הזו, בלי השחיקה ההולכת ונמשכת של הנורמות השלטוניות, בלי הפריצה של עוד ועוד מחסומים של נורמות, של אתיקה מקצועית, ושל חוק.

ההשחתה הזו, המערכתית, הכוללת, המתמשכת – היא היא מורשת נתניהו.

מערכות שלטוניות גדולות לא משתנות ביום אחד. גם לא בשנה. אבל ב-24 שנים? ועוד איך. משרד החוץ 2020 שונה מאוד ממשרד החוץ 1996. גם משרד רה"מ, גם משרד החינוך, וכן, למרבה הדאגה גם צה"ל ומשרד הבטחון

ההפחדה

הרגל השנייה של משטר השחיתות היא רגל ההפחדה – נתניהו עוסק בהפחדה כל הזמן, וההפחדה הזו עובדת. היא הביאה אותו לשלטון בפעם הראשונה, ובכל הפעמים שאחריה. היא גם מחזיקה אותו בשלטון. הוא מפעיל טקטיקות הפחדה מול כלל הציבור, בעבר עם ניפוח מלאכותי של איומים בטחוניים אמיתיים כמו האיום האיראני או הפלסטיני, ובחודשים האחרונים הוא מנצל את מגיפת הקורונה כדי להלך אימים ולהעביר תקנות שעת חירום דרקוניות, ואז להפוך אותן לחוקים אנטי דמוקרטיים.

ושוב, את ההפחדה הוא מפנה לא רק אל הציבור הרחב, אלא גם כלפי מערכות השלטון, החוק והדמוקרטיה. כלפי מערכת המשפט, כלפי המשטרה, כלפי עובדי המדינה – וזה עובד. זה מחלחל, זה משפיע.

ההשתקה

הרגל השלישית של משטר השחיתות היא רגל ההשתקה – נתניהו ותומכיו פועלים כל הזמן כדי להשתיק את המתנגדים והמבקרים, כדי למנוע את חשיפת העובדות על מעשיהם, וכדי לייצר שיח ציבורי רעיל, רועש, אלים ומבלבל. נתניהו לא המציא את השיטות האלה. מי שמתמחה בהן הוא נשיא רוסיה פוטין, ויש לו תלמידים חרוצים בכל העולם, כולל בטורקיה ובהונגריה, אבל גם בדמוקרטיות המפוארות ביותר, בריטניה וארה"ב. הדמוקרטיה הישראלית צעירה ושברירית. אין לנו מורשת עתיקה ומוסדות חזקים כמו הפרלמנט הבריטי, ולכן קל הרבה יותר לחבל בה.

הרגל השלישית של משטר השחיתות היא רגל ההשתקה – נתניהו ותומכיו פועלים כל הזמן כדי להשתיק את המתנגדים והמבקרים, כדי למנוע את חשיפת העובדות על מעשיהם, וכדי לייצר שיח ציבורי רעיל, רועש, אלים ומבלבל

כדי להשתיק את הביקורת הוחלף מבקר המדינה בסוג מיוחד של בובה על חוט. כדי להשתיק את הביקורת 'אולפו' כלי התקשורת להימנע מסיקור אמין של נתניהו ולהטות אותו בכיוונים הרצויים לו. מליארדים הועברו מיד ליד, וכמובן גם מהכיס של כולנו, כדי לשנות מהיסוד את מפת האחזקות בתקשורת, וליצור מצב שבו אין כמעט כלי תקשורת עצמאיים או עיתונאים ביקורתיים, ואלה שעוד נותרו פועלים תחת לחץ מתמשך, גם כלכלי וגם תודעתי.

וגם כאן, האפקט הגרוע והעמוק ביותר הוא הצנזורה העצמית. כולנו זוכרים את הבריון השכונתי, זה שבא אליך במגרש כדורגל ומסלק אותך, או דורש שתפנה לו מקום בתור, וכשאת/ה מנסה להתנגד/ת אומר "בואנה, שקול מילים!".

גם בשירות המדינה, גם בתקשורת, גם ברשתות החברתיות, וכן, אפילו בשיחות סלון ובין חברים ומכרים – הישראלים תחת משטר נתניהו כבר "שוקלים מילים". ההשתקה עובדת.

אחרי 24 שנים שרובן תחת נתניהו, הדמוקרטיה הישראלית במשבר, והחברה הישראלית בטראומה. עידן נתניהו התחיל עם הטראומה הנוראה של רצח רבין, שממנה לא התאוששנו, והוא הגיע לשלב של טראומה מתמשכת וקריסת-מערכות שלטונית. שלוש מערכות הבחירות, ובפרט הבגידה הנוראה של גנץ ואשכנזי, ובעקבותיהם פרץ ושמולי, החריבו את אמון הציבור בפוליטיקה ובדמוקרטיה. מליון וחצי מצביעים חשים שקולם נשדד מהם, והועבר לצד השני. הם מסתכלים ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה ואומרים לעצמם – מה יהיה? מאין יבוא עזרנו?

הוא יבוא רק מלמטה, מן הציבור עצמו, שבמקום שלוש הרגליים של משטר נתניהו צריך להעמיד שלוש רגליים של אלטרנטיבה אזרחית ושלטונית חדשה. עם סטנדרטים אחרים, שתהיה מחויבת באמת לציבור, לאינטרס הציבורי, שתתן לנו האזרחים כוח אמיתי לעצב את עתידנו, כך שכולנו נוכל לתת בה אמון.

שלוש מערכות הבחירות, ובפרט הבגידה הנוראה של גנץ ואשכנזי, ובעקבותיהם פרץ ושמולי, החריבו את אמון הציבור בפוליטיקה ובדמוקרטיה. מליון וחצי מצביעים חשים שקולם נשדד מהם, והועבר לצד השני

מול ההשחתה – צריך להעמיד יושרה. שקיפות. הוגנות. יש בישראל עדיין איים שבהם הערכים האלה קיימים. אפילו בכנסת, ובוודאי בשירות המדינה, במערכות החינוך, במגזר השלישי והעסקי, בקרב הדורות הצעירים, יש רבים רבים שעבורם למילים הללו יש משמעות. יש להבליט אותם, להעצים אותם, להתגאות בהם. להעמיד מודלים חיוביים מול הדמויות האפלות שהשתלטו על מערכות חיינו.

מהפוליטיקאים, ממשרתי הציבור ומכל בעל תפקיד בחברה ממשלתית או ציבורית צריך לדרוש סטנדרטים גבוהים – שיגישו הצהרת הון שקופה לציבור. שיגישו הצהרת ניגוד עניינים מלאה וגלויה (השבוע הרשות השופטת התחייבה לזה – מצויין, טוב מאוחר מאשר לעולם לא, אבל מה עם כל השאר? מה עם השרים? מה עם חברי הכנסת?), שיחשפו את לוח הזמנים שלהם לציבור. כן, אור השמש, זו התשובה להשחתה.

מול  ההפחדה – צריך לגלות אומץ. אומץ לב אזרחי. מה שלמרבה הצער לא מעט מהגנרלים שלנו, והדוגמה הבולטת היא גנץ ואשכנזי, נכשלו ונכשלים בו. אבל גם עובדי משרד ראש הממשלה שיודעים על עבירות ישנות יותר ופחות ושותקים, או בנקאים שיודעים על הלוואות-עתק ועסקאות אפלות מול טייקונים, שידעו על מתווה הגז המושחת, שיודעים כיום על עבירות שחיתות ציבורית שמתבצעות – אתם צריכים לעשות את הדבר הנכון, אתם צריכים להיות אמיצים. למען הדור הזה ולמען הדורות הבאים. זה קשה, זה מפחיד, זה כרוך במחירים משמעותיים – אבל זה צו השעה. והציבור צריך לחבק כל אחד ואחת כזו.

ומול ההשתקה? – מול ההשתקה לכל אחד מאיתנו יש תפקיד – אנחנו פשוט צריכים לפתוח את הפה! אנחנו צריכים לדבר, גם אם יש כאלה שמפחדים. אנחנו צריכים לעודד אחד את השני. מי שחושב שהוא לבד, צריך לדעת שיש ציבור עצום שחושב כמוהו ויתן לו גיבוי.

לכן ההפגנות בפתח תקווה, ומול בלפור, ובכל מקום בארץ הן כל כך חשובות. לכן תת אלוף (בדימוס) אמיר השכל, שהוביל את מחאת היחידים בשלוש השנים האחרונות ומוביל את מחאת הכסאות מול בלפור כבר עשרה ימים ברצף – הוא גיבור ישראל, לא פחות מזה.

לכן ההפגנות בפ"ת ומול בלפור, ובכל מקום בארץ הן כה חשובות. לכן תא"ל (בדימוס) אמיר השכל, שהוביל את מחאת היחידים ב-3 השנים האחרונות ומוביל את מחאת הכסאות מול בלפור כבר 10 ימים ברצף – הוא גיבור ישראל

בדיוק לפני 24 שנים, באמצע הלילה שאחריו עלה נתניהו לשלטון על חודם של שלושים אלף קולות, כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות, נסעתי עם מי שהיה אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה מתל אביב לירושלים. התחושה שלי היתה רעה. אמרתי לו: "מחר נתניהו הולך לנצח. והניצחון הזה יהיה מכה לדמוקרטיה".

נתניהו מכה את הדמוקרטיה בשיטתיות, כבר שנות דור. אסור לתת לו לקבור אותה. יש לישראלים את הכוח האזרחי לעשות זאת. זה בידיים שלנו.

*מוקדש לפרופסור זאב שטרנהל ז"ל, שנפטר הלילה. מי שהיה וימשיך להיות האורים והתומים של הלוחמים בפשיזם ובטוטליריות. הדברים מבוססים על נאום שנישא בכיכר גורן בפתח תקווה. 

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,721 מילים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

הבחירה בין הגרוע לגרוע ביותר

ישראל החלה בניסיון לתאם עמדות עם ממשל ביידן בנושא הגרעין האיראני. הממשל החדש דוהר לעבר דיאלוג עם איראן וספק גדול אם הוא יאמץ את עמדות ישראל. היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן עכורים. לראש הצוות הישראלי לקשר עם המעצמות אין ידע בנושא הגרעין והוא איננו דובר אנגלית. נתניהו קיצץ את כנפיו של ראש המוסד יוסי כהן וישראל בדרך למצוקה אסטרטגית.

השיחה הטלפונית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא ג'ו ביידן הייתה טובה. היא עסקה בשורה של נושאים אזוריים שהחשוב בהם הינו הנושא האיראני. ישראל כבר החלה בהעברת עמדותיה בנושא הסכם הגרעין לממשל החדש. ראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח בוידאו קונפרנס על הנושא האיראני עם ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי, ובישראל משלימים את הקמת הצוות המדיני-ביטחוני שאמור לצאת לוושינגטון לשיחות עם הממשל בנושא.

הכל נראה תקין כביכול, אולם אסור לטעות, גורמים אמריקנים אומרים כי הנשיא ביידן איננו יכול לסבול את ראש הממשלה נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים שיש לו כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו.

גורמים אמריקאים אומרים כי ביידן איננו יכול לסבול את נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית.

ההתמחות של מאיר בן שבת כראש אגף בשב"כ הייתה תנועת חמאס ברצועת עזה.

נתניהו הרחיק מקרבתו את ראש המוסד יוסי כהן, שהיה מיועד להיות הפרויקטור לנושא. יוסי כהן הוא מומחה גדול בנושא הגרעין האיראני ויש לו קשרים מצויינים בוושינגטון, גם עם ממשל ביידן. מדובר באיש מוכשר מאוד גם מבחינה דיפלומטית שיכול היה להביא תוצאות חשובות עבור ישראל.

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי עבר "חתול שחור" בין נתניהו ליוסי כהן. נתניהו חושש שיוסי כהן יצבור עוצמה מדינית וכוח פוליטי ובהמשך הדרך התיאבון הפוליטי שלו יגבר והוא ינסה להאפיל על נתניהו במערכת הפוליטית בנושא האיראני. לדברי הגורמים, נתניהו לא אוהב את הקשר של יוסי כהן עם התקשורת הישראלית והוא נרתע מהפירסומים המתארים את יוסי כהן כ"ג'יימס בונד החדש" הכל יכול.

בליכוד אומרים כי בשבועות האחרונים הריץ ראש המוסד יוסי כהן את עצמו בתקשורת הישראלית, באמצעות כתבי חצר, כמועמד המוביל לתפקיד ה"פרויקטור" לנושא הגרעין, נתניהו התרגז ומינה לתפקיד את ראש המל"ל מאיר בן שבת.

עם הצוות הזה ועם השגריר הכושל בוושינגטון גלעד ארדן, שעובד בחצי משרה, ישראל צריכה לרתום את ממשל ביידן לצידה בנושא סכנת הגרעין האיראני. זו תהיה משימה קשה מאוד, ועדיין לא דיברנו על עמדותיהם של שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, שסבורים בניגוד לנתניהו שיש להגיע להסכם גרעין משופר עם איראן.

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית

נתניהו מתנגד לכל הסכם, והוא בטוח שבעוד חודש, לאחר הבחירות לכנסת, הוא ייפטר מגנץ ואשכנזי ולא יצטרך להתחשב בעמדותיהם בנושא הגרעין. יש לו את צוות המומחים שלו שעמו הוא מתייעץ ושצורפו אליו באחרונה גם יעקוב עמידרור ויעקוב נגל, שהיו יועצים לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

ממשל ביידן דוהר לעבר דיאלוג עם איראן

גורמים מדיניים בכירים מביעים דאגה מההתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין. ארה"ב הודיעה בסוף השבוע שעבר כי תסיר את הסנקציות המוטלות על תנועת דיפלומטים איראניים באו"ם. הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ מגבילות את תנועת הדיפלומטים האיראנים, כולל את זו של שר החוץ האיראני, לכמה רחובות בניו יורק באזור מטה האו"ם, עם ציר מיוחד לשדה התעופה קנדי. הסנקציות יוסרו והמצב יחזור לקדמותו.

כמו כן ארה"ב הודיעה על היענותה לקריאה של האיחוד האירופי להשתתף בשיחות להחייאת הסכם הגרעין עם איראן, שיחות שאיראן תשתתף בהן, שיחות בהשתתפות חברי הקבוצה 5+1 (ארה"ב, גרמניה, סין, צרפת, בריטניה ורוסיה).

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי "ממשל ביידן דוהר לעבר משא ומתן עם איראן", אשר כבר הביעה בסוף השבוע שעבר אופטימיות כלפי אפשרות הסרת הסנקציות בקרוב וחזרה להסכם הגרעין מ-2015. זאת למרות ההתכתשויות הדיפלומטיות עם ארה"ב. לדבריהם, הנשיא ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית, ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג עם איראן מכיוון שהיא מתנגדת להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015.

לדברי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית. ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג, בגלל התנגדותה להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015

האיראנים הם אלופי המשא ומתן ומשחקים משחק פוקר צמוד לחזה. הם מתנהגים באדישות לצעדי ממשל ביידן, ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף קרא להסרה מלאה של כל הסנקציות שהוטלו על ארצו ללא שום הגבלה, כאילו שום דבר לא אירע.

בירושלים חוששים שהחולשה של הממשל החדש והלהיטות שלו לפתוח בדיאלוג עם איראן יהיו בעוכריו. שאיראן תתחיל לסחוט אותו אט אט עד שייענה לתנאיה ויסיר את הסנקציות במלואן ואף יחזור להסכם הגרעין משנת 2015 ללא שום שינוי.

חילופי הממשל בוושינגטון הביאו לאובדן התקווה בישראל כי הסנקציות הכבדות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן יביאו בסופו של דבר לקריסת המשטר האיראני. התרחיש כי הסנקציות האלה יביאו לאינתיפדה עממית ברחוב האיראני נגד המשטר התבדו. ההערכה בירושלים היא כי איראן עברה בהצלחה את השלב הקשה ביותר שלה בעימות עם ארה"ב וכי המשטר האיראני שרד את הסנקציות הקשות ועכשיו הוא עומד בפני הסרתן. הכל רק עניין של זמן, והמשטר האיראני אופטימי.

היוצרות התהפכו, החזרה להסכם הגרעין מ-2015 היא מסוכנת לישראל. החשש בישראל הוא שהנשיא ביידן לא יעמוד בלחץ האיראני ויסיר את הסנקציות או את חלקן. איראן תוכל להתאושש כלכלית, למכור נפט ולשוב ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית. היא תתחיל לפרוח מבחינה כלכלית ותמשיך, בעזרת הכסף, לפתח את יכולותיה הטיליות והגרעיניות ולתמוך בשלוחותיה בסוריה, לבנון, עיראק, תימן ורצועת עזה.

האופציה של החזרה להסכם הגרעין היא גרועה לישראל. על פי ההסכם בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 היא תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 היא תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה.

אופצית החזרה להסכם הגרעין גרועה לישראל. על פי ההסכם, בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה

משמעות הדברים היא כי בסוף ההסכם איראן תוכל לייצר נשק גרעיני.

לקראת מצוקה אסטרטגית

חילופי הממשל בארה"ב יביאו אט אט את ישראל למצוקה אסטרטגית. ממשל ביידן נחוש לבחור בדרך הדיאלוג המדיני ולא בדרך הצבאית בכל הקשור לטיפול בסכנת הגרעין האיראני.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני חדש ומשופר עם איראן ולא להסתבך במלחמה עם איראן.

אולם האיראנים מסרבים לדון בכל הסכם חדש והם מגלים נחישות רבה בכל הקשור לכך. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ על איראן שהוריש לו ממשל טראמפ. החשש בדרג המדיני הוא כי הנשיא ביידן יתקפל בסופו של דבר, יסיר את הסנקציות ויחזור להסכם הגרעין משנת 2015 מבלי לשנות בו דבר.

ישראל מכינה את האופציה הצבאית לתקיפת מתקני הגרעין באיראן, אולם האופציה הזו היא מסוכנת מאוד. היא עלולה להביא למלחמה אזורית וממשל ביידן מתנגד לה. אין כל ודאות שהיא יכולה לעצור לגמרי את סכנת הגרעין האיראני. האיראניים עברו להעשרת אורניום באופן מואץ עמוק באדמה במתקני הגרעין בנתנז ופורדו וקשה מאוד לפגוע בצנטרפוגות בהפצצה מהאוויר.

הסכם גרעין משופר עם איראן הוא האופציה הפחות גרועה מבחינתה של ישראל. הוא עשוי לדחות בעשור או שניים את היכולת של איראן לייצר נשק גרעיני. כפי שהדברים נראים כעת, נוכח הההתנגדות האיראנית העזה לכל הסכם גרעין חדש והחולשה של ממשל ביידן, הסיכויים להשגת הסכם כזה הם קלושים.

ישראל חוששת מאיראן גרעינית. ההשלכות על הביטחון הלאומי שלה הן קשות. נשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה קיומית עבור ישראל והיא לא תוכל להשלים עמה.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני משופר עם איראן ולא להסתבך איתה במלחמה. אך האיראנים מסרבים בנחישות לדון בכל הסכם חדש. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ עליה

ישראל עומדת בפני אופציות קשות. המשימה הראשונה שלה היא לנסות ולשכנע את ממשל ביידן שלא להסיר את הסנקציות ולא להסכים לשוב להסכם הגרעין מ-2015. המטרה היא לשכנעו לחתור להסכם גרעין משופר ועד אז לא להסיר את הסנקציות מעל איראן. מדובר במשימה קשה ביותר, במיוחד נוכח היחסים האישיים הקשים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן, אך יש כאלה במערכת המדינית-ביטחונית שמביעים בכל זאת אופטימיות ושסבורים שהדבר אפשרי בהתנהלות נכונה וסבלנית מול ממשל ביידן. ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,272 מילים

״לא מקדם ולא חוסם חוקי חסינות - לא עוסק בעניין כלל״

ראש הממשלה התראיין הבוקר גם לגלי צה״ל וגם לרשת ב׳ ● לדבריו דנים בממשלה בהקדמת החזרה של תלמידי ז'-י' ליום רביעי ● על מתי הקורונה אמר כי זה באשמת ה-״פאקה פאקה והשאשא שאשא״ ● שגריר איחוד האמירויות יגיע היום לראשונה לישראל ● סמוטריץ׳: בנט בחר ללכת לשמאל בגלל עלבונות אישיים ● סקר: גוש נתניהו יחד עם בנט ב-58 מנדטים

במפלגת העבודה משתפים את ״שיר בוקר״ של אלתרמן. ככל הנראה פנייה  למצביעים המבוגרים, בני ההתיישבות העובדת שנמצאים בטוויטר. אולי שיחות טלפון הייתה אסטרטגיה טובה יותר.

על פי סקר מנדטים ב-103fm, לו הבחירות היו נערכות היום, לגוש נתניהו גם אם יחבור לבנט, אין קואליציה והוא על 58 מנדטים. הגוש מולו: 62.

על פי הסקר ישנם עוד 14% מתלבטים שלא החליטו עבור מי יצביעו.

בצלאל סמוטריץ׳ בראיון: "כשהשמאל שותף בממשלה, הוא מוביל את הטון שלה. בגלל זה עזבתי את בנט, שבגלל עלבונות אישיים בחר ללכת לשמאל. אז בגלל שנתניהו לא מנהל מספיק טוב את משבר הקורונה נלך עם השמאל וניתן לו לקבוע את הטון? הוא אמר שהוא ירכיב ממשלה עם סער, לפיד, מרב מיכאלי והורוביץ – אין אף מטרה חשובה מזו כרגע".

ראש הממשלה נתניהו בבליץ ראיונות בתוכניות בוקר ברדיו – בגל״צ וברשת ב׳.

על נושא החיסונים למדינות בחו״ל אמר ראש הממשלה בגל״צ: ״לקחנו 20 אלף חיסונים מתוך מיליונים – אז מה קרה? מה קרה? זה אלפית והממשלה ידעה. במדינת ישראל אם שר החקלאות רוצה למכור זרעים הוא לא מכנס קבינט".

נתניהו הוסיף: אני הבאתי 12 מיליון חיסונים. יש להיערך למבצע חיסונים בכל חצי שנה כי צריך לחדש את מלאי הנגיף בגוף ואני מנהל מו״מ כדי להביא 36 מיליון חיסונים בשנה. הרי תהיה תחרות ענקית על החיסונים ואני עובד על זה. אני כראש הממשלה עשיתי משהו שאף ראש ממשלה לא עושה״.

עוד אמר ראש הממשלה: ״אני הבאתי את החיסונים ואתם בתקשורת זלזלתם. יאיר לפיד אמר – הוא יביא 5 חיסונים!״.

ברשת ב׳ אמר על העניין:

"נתנו 30-25 אלף חיסונים, אפילו פחות, ואני גאה בזה. זה לא על חשבון אזרחי ישראל, זה לא מהווה אפילו שעה של חלוקה. יש לנו מיליוני חיסונים, די והותר לכל אזרח, אפילו חיסון אחד לא נגרע, זה סתם עוד נה נה נה".

נתניהו מאמין שהוא האדם היחיד בישראל שיכול לקנות חיסונים:

מדוע התמותה מקורונה עדיין גבוהה? נתניהו אמר ברשת ב׳: "תשאל את השאשות והפקות והפקה, את הפקה פקה ושאשא שאשא. תשאל את כל האנשים שאמרו שזה כלום, שזה שפעת. אין שום סיבה שמישהו ימות, הבאתי מיליוני חיסונים".

נתניהו התחמק מלענות על הליכים נגד משפטו המתנהל שיבוצעו בכנסת ובממשלה על ידי מישהו אחר. לדבריו הוא ״לא מקדם ולא חוסם. אני לא אתעסק בזה בשום צורה. אני לא עוסק בזה בכלל. לא יהיה צורך בחוק צרפתי. אני מתעסק בחיסונים ולא בחסינות, בכלל״.

https://twitter.com/GLZRadio/status/1366257167309897729

ברשת ב׳ אמר על העניין הזה: "אנחנו לא מבקשים דחיות, אלא רק את מה שמקובל בחוק. אלו תיקים תפורים שמתפוררים לנגד עינינו, וגם מזה נצא יפה מאוד".

ברשת ב׳ דיבר נתניהו על החזרה ללימודים ואמר: "אנחנו דנים בהקדמת החזרה של תלמידי ז'-י' ליום רביעי, יש גם שיקולים שאומרים לחכות. נאריך באופן התנדבותי את הלימודים גם בחודש יולי, יש לנו את הכסף לעשות את זה, אנחנו הכלכלה כמעט הכי חזקה בעולם לפי דירוג האשראי ומצב השקל"

בגלי צה״ל אמר: מקווה שנוכל לפתוח השבוע או בשבוע הבא.

על יריביו אמר ברשת ב׳: "סער אמר שהוא הולך עם לפיד, ולפיד חייב ללכת עם העבודה ומרצ – אין להם דרך אחרת. גם בנט קשר את עצמו ללפיד בהסכם עודפים".

היום: שגריר איחוד האמירויות יגיע לישראל לביקור הראשון עליו הודיע בסוף השבוע. השגריר ישהה פה כמה ימים ויחזור לארצו.

 

עוד 5 עדכונים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה